Os strijd OMjfmloeti EUROPA'S FINANCIEEL HERSTEL Katholiek Vlaamsch Kongres Het ontslag van M. Descbanel Donderdag Sept. 1920 Het programma der Conferentie van Brussel Onze vorsten op reis Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 2! 3 T~> J&. G- 33 T 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Qsndt H. Teela I Zon op5,50, onder 0,55 Volle Maan den 28 Publiciteit bulten het Arrondigsement Aalst, zich te wonden tot het Agentsohap IIavas,8, Marlelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.G. i. Het is natuurlijk niet mogelijk bin nen 't raam der beperkte plaatsruimte van een dagblad, een volledig over zicht te geven van de werkzaamheden eener conferentie, die 14 dagen zal duren en de voornaamste financieels specialisten van Europa vereenigen zal. Het secretariaat van den Volken bond bad van de meesters dor finan cieels en economische wetenschap een volledig vortoog vorlangd, maar de tijd beeft daarvoor ontbroken en do geraadpleegde specialisten hebben zich moeten bepalen bij een memorandum, waarin de vraagpunten van onmidde- lijk practiscb belang worden aange duid. Herneming van arbeid en productie is do hoofdzaak voor Europa on do uitvoering van bet door hen opgege ven programma is, volgons bon, do hoofdvoorwaarde tot verwezenlijking van dit desideratum. Zij zeggen dus Inflatie Hot is volstrekt noodig dat de in flatie van het crediot en van den om loop zoohaast mogelijk overal ophoude. Ten dien einde dienen en de regea« ringsuiigaven ernstig verminderd to wor den men moet zooveel mogelijk do Staalsuitbatingen, die met verlies werken, afschaffen, alsook de toeken ning van toelagen aan particuliore diensten aanzienlijk de leger- en vleet- uitgaven beperken. Mott moet bot evenwicht dor Staats begrotingen herstellen 011 de leerlin gen mogen niot dienen voor de loo- por.de gewone behoeften. Men moet do kunstmatig lage bank- taksen vermijden, die onvereonigbaar zijn met de zoo hoerscliende kapitaal- schaarsehte en enkel mogelijk door 'net instellen van eenen boventalligen papierómloop. Zoohaast doenbaar alle vlottende schulden uitdelgen. WisssS De wisselkoers heeft eene neiging om tot overeenstemming to komen met do innerlijk betrekkelijke waardo van den omloop der verschillige landen. De ornstibe waardevermindering van zekere wissels, beneden hunne wer kelijke pariteit, zou kunnen verbeterd worden door de volgende middelen Uildelging der in don vreemde, 011- dor den vorm van biljetten bestaande vlottende schuld En zoohaast mogelijk herstel, bin nen de mate der praktische mogelijk heden, der normale handelsruilingen tusschen de verschillende landen. 03® Vervolg. En daarheen wilt gij gaan, Louis, zeide Engeline. Maar liet is reeds laat geworden en in dal wijnhuis komen immers veel boos wichten. Vreest niets, zeida Louis, als ik Judas maar kan vinden. Is hij daar niet, dan kom ik dadelijk terug, i9 hij daar. dan zal ik trachten eenige aanwijzingen van hem le verkrijgen. Noen. Louis, ik laat u niet gaan. Maar Engeline het moet toch geschie don anders komen wij niets van den ouden tuinman te welen- Gij moogt u niet in levensgevaar be geven. Er zal mij niets overkomen zeide Louis. Vraag aan de weduwe Br ion, die als son moeder voor ons is, of ik geen gelijk heb. Ik kan de zorg van Engeline zeker be grijpen, zeide Louis. Gij begeeft u opnieuw in gevaar. Onder ecna voorwaarde wil ik thans toegeven Louis. En wat is dat voor een voorwaarde Dat gij mij meeneemt. Neen Engeline, dat gaat in geen geval, hoe kunt gij in do spelonk gaan Ik wil er niet in, slechts tot aan de deur wil ik u begeleiden, opdat ik rustiger ben. Hier zou ik van angst vergaan. Enlsrnaiionale credieten 't Zij ondor don vorm van interna tionale leeningen, 't zij onder den vorm van waarborgen aan private geldschieters of anderzins, moet bet verstrekken van credielen aan be proefde landen aizoo verstaan worden, dat deze credieten den voorrang heb ben en dat andere schuldvorderingen zullen moeten wachten, tot die credie ten hunnen invloed op de productie hebben kunnen uitoefenen. Opening der credieten moot onder geschikt zijn aan de volgende voor-, waarden 1' Zij mogen enkel benuttigd wor den voor de belangrijkste behoeften, er in begrepen de voeding der arbei dende klasse. t 2' De nalieën die leenen moeten al hunne krachten inspannen om bij to dragen tot bet herstel van bet econo mische leven. De bekwaamheid tot verstrekken' van credieten door geldschietende lan den, hangt grootendeels af van het herstel van een echten vrede en der normale voorwaarden van het wedor- landsch handelsverkeor. liititisianelaaird Ziodaar de verklaringdie vermoede lijk tot grondslag dor besprekingen van de internationale financieele con ferentie zal dienen. Waarschijnlijk zal ook bet vraag punt van don eonigen standaard en van bet bimetallismus als basis van bet toekomstig muntstelsel worden te berdo gebracht. Maar bier komen wy op een terrein waar onkel specialiteiten met be voegdheid kunnen over spreken en liet zijn vraagpunten die beter door vak mannen in vakbladen, dan door ge wone journalisten in dagbladen kun- nen-bebandeUl worden. Wij weten alleen dat de goudpro ductie, dio over vijf jaren 9G 1/2 mit- lioen p, st. bedroeg, nu gedaald is tot 70 millioon on dat, als er geen nieuwe goudmijnen worden ontdekt, wij voor groots moeilijkheden zouden kunnen komen te staan. Zekere economisten meenen dat het oogeublik is gekomen om van den eonigen standaard af te zien en liet bimetallismus over heel de wereld in te voeren. Men vraagt zich evenwel af, of al onze moeilijkheden niet juist het be wijs leveren van de onmogelijkheid om eene bestendige verhouding tus schen goud en zilver te bowaren België's sshuldtmrtlei'ing op DiiiisslsSsnsi. Men weet dat de conferentie den 23 September begint en zal bijgewoond woraon door vertegenwoordigers van 35 verscbilleude natiën. Er moet aan herinnerd worden dat liet erkende doel der conferentie was Wat zegt gij er van, mevrouw vroeg Louis aan de weduwe Prion. Het beate zou zijn, dgt gij er in liet ge heel niet naar toe ging, antwoorde zij, maar als gij zegt, dat gij daar bepaalt naar toe moet, geef dan toe nau 't verzoek van Enge line. Zij kan u tot aan het wijnbuis begelei den, en hulp roepen als u iels overkomt. Iloort gij wei? riep Engeline verheugd het is liet beste, als gij mij laat medegaan. Als bet dan niet anders kan. liet zij zoo maar bet besluit valt mij moeilijk. 11c wed zelf niet boe bet komt, antwoordde Louis, maar bel zou mij liever zijn, als ik alleen ging, maar daar gij niet andors wilt. Wees niet boos op mij, Louis hot is eene groole geruststelling voor mij. Wacht nog slechts een oogeublik, ik zal een doek omslaan, on mijn hoed opzetten. Ie de kamer liep men haastig been en weder. De bloemenverkoopster bad dit gesprek afgeluisterd, toen zij bewoging in de karner boorde verliet zij snol hare post aan de deur, ging de trap af en vloog naar den Parijzenaar Sanspour die nog altijd in bet portaal van itet tegenoverstaande buis de wacht hield. Zij zag voorzichtig naar allo kanten om, liep naar Sanspeur en berichtte hem met enkele woorden alles, wat zij boven gezien en ge- boord bad en dat Engoliue ook gevonden was. En gij zegt dat zij naar beneden komen? vroeg de Parijzenaar, Zij gaan naar ons wijnhuis in de Para-, dijsstraat Louis wil cl Aar oen msuopzooken bet mobiliseeren (lor goallieerde schuld vordering vertegenwoordigd door do door Duitschland vorscbuldigde scha deloosstelling. In beginsel moest de conferentie van Brussel aansluiten op die van Spa eerst, op die van Geneva vorvolgetts en te Spa on te Geneve zouden de verschillige scbuldeischers vanDuilscb land met den schuldenaar overeen komen over 't bedrag hunner vorde ring; dit bereikt, zou men mobili seeren 't is te zoggen ieder schuld' eiscbet'in staat stellen zijne schuldti tols te gelde te maken, in andcro woorden van de neutralen bekomen dat zij de scbuldbons op Duitschland als baar gold zouden ontvangon» Nu is er te Spa niets goregeld tus schen de geallieerde schuldeischers en hun Duitschon schuldenaar, die alles betwist. Voor België was er vooral belanL bij dit vóór alles goregeld te zien; in bet grootscheepsere programma, dat wij hoogor meedeelen, ligt er zeker veol goeds voor de toekomst; maar 't zijn volgens in do lucht, en om te beginnen hadden wij er doodgaarne één itt do band gekregen, in den vorm eener terugbetaling van oen deel der .schade, die do inval der barbaren ons berokkend beeft. £>e toaz-oepstafce M. Delacroix, minister vttn financies, beeft Dinsdag middag de afgevaardigden ontvangen van de werklieden inrichtingen, aangaande den beroepsiaks waaraan al de werklieden zulten onderworpen zijn. De minister toonde bun.dat de arbeider die, bijvoorbeeld, 425 fr. per, maand wint en die aan 't hoofd eener familie van 3 lot 5 personen staat, sloehts een taks van 1 fr. per maand zal te betalen hebben. ïegenovor die zekerheid hebben de afgevaardigden verklaard dat zij geen protest uit te brengen hebben en ze dankten den mi nister vooi; de verstrekte uitleggingen. De geestdrift der Braziliaansche bevolk ing blijft onverminderd aanhouden en overal waar het Belgisch vorstenpaar zich vertoont is het een gejuich, zooals onze vorsten er maar zelden te hooien kregen. Ook de dag van Maandag was eene onaf gebroken geestdriftige genegenheidsbetoo- ging. Na vooreerst in het paleis van Guana- bara het diplomatisch korps ontvangen te hebben, alsook de commissiën van Kamer en Senaat, de leden van het Hooger gerechts hof en de ministers en onderstaalssekretaris- sen met hunne danien, werd een intiem ontbijt opgediend, 's Namiddags werden de Belgi sche vorsten in het Parlement ontvangen. De heer Antonio Azevcdo, voorzitter van den Senaat neemt het woord. Brazilia, zegt hij, is er trolsch op, den lieldhalftigen Koning, den domocratischen en goeden Souverein, die de bewondering van geheel de wereld afgedwongen heeft, te mogen ont vangen. Geen edeler voorbeeld van het menschdom dan dat van het heldenmoedig België, welles Koning zijn vtroon, welks volk zijn bestaan er aan waagde, om den overwel diger weerstand te bieden. De Voorzitter van den Senaat vergelijkt het barbaarsch optreden van Duitschland met het bewonderenswaardig patriotismo van België. Hij brengt in berin- Welke man Ilij noemde hem Judas. Wil hij dien opzoeken? vroog Sanspeur verbaasd. Zij komen binnen enkele minuten naar benedon. Wij moeten haast maken, zeide de bloemenverkoopstor, als zij ons niet ontko men zullen. Hebt gij wel goed gehoord vroeg Sanspeur nog eens. Het is, zooals ik u zeg, toen verwij derde de bloemenverkoopster zich van Sans peur, wij ontmoetten elkander in de nabijheid van het wijnhuis. Zij snelde de straat af. Sanspeur begaf zioh naar de andere zijde en het volgendo oogenblik waren beiden verdwenen. Na eenige minuten traden Engeline en Louis het buis uit. Het was'in de meeste straten nog tamelijk levendig, daar het zomerdag, en ongeveer negen uur was. Engeline was blijde, dat zij Louis begelei den mocht Louis daarentegen was gedrukt. Hij geloofde eene zonderlinge onrust, als ver moedde bij een ongeluk, en bij was daarom op den weg buitengewoon stil, Engeline be merkte het. Gij zijt bezorgd over mij, zeide zij, maar waarom Louis Overkomt u een onge luk, dan mag het ook mij treilen. En is het niet alleen omdat gij eone nieuwe poging wilt doon om mijn armen vader bij te slaan, en om mij bij bet zoeken naar liet bewijs van zijne onschuld te helpen, dat gij dit wijnhuis gaalbezwkeiU Baarom moot gij mü oqI^, nering, dat Brazilië het eerst van alle landen legen de overweldiging van België beeft geprotesteerd. De diensten, door zijn Vorst aan het menschdom bewezen, zijn onschat baar. De voorzitter der Kamer, de heer Bueno Brandao, spreekt in den zelfden geest. Beide redevoeringen worden uitbundig toegejuicht De Koning maakt eene buiging, en neemt zoodra de stilte is hersteld, in dezer voege het woord. Op voorstel van den heer Maphado, zegt de Souverein, beeft Brazilië het eerst van alle landen een protest tegen de schennis van Belgie uitgebracht, en de herinnering aan dat protest blijft onuitwischbaar in 'l hart van alle Belgen gegrift. De Koning prijst vervolgens de krachts inspanning van Brazilië op allerlei gebied, en spreekt ook met lof over de voorname rol, die de heer Gonera bij den Volkenbond ver vult. 't Verheugt Zijne Majesteit, Ier plaatse zelfde samenwerking tusschen de twee landen op economisch gebied te kunnen besludeereo. Die samenwerking biedt niets dan voordeelen aan. Van risico, kan hier geen'spraak wezen. Elk land heeft zijne eigene productie, die voor het andere nuttig kan wezen. Dc Koning drukt vervolgens aan de Brazi liaansche Kamers zijne hoogachting uit, en het slot zijner rede wordt met geestdritt toegejuicht. Van het Parlement gaat het naar het Fede raai Hooggerechtshof. Daar wordt Koniog Albert door den voor zitter van het Hof als den hoeder van het recht begroet. Spreker drukt de hoop uit, dat de zegen van het menschdom aan de Koninklijke familie en aan het Belgisch Vaderland nieuwe dagen van cere en voorspoed zal verschaffen. Steeds maar onder voortdurend gejuich keerde het Vorstenpaar, steeds begeleid door den president der Republiek. Mcv. en Mej, Pcssoa dan naar het Paleis van Guanabaro terug. 's Avonds werd in het paleis van den presi dent een gala-ontbijt opgediend. Er waren niet min dan 1600 genoodigden. Aan het diner wordt door den President der Republiek een toast uitgebracht. Het bezoek der Belgische Souvereineu, zegt hij, vervult het Braziliaansche volk met trots en blijdschap. 'sKonings persoonlijkheid teekent zich aan den vlammenden gezichteinder af als de belichaming van eer cn rechtschapenheid. Hij spreekt met waardeering over het groole werk van den wederopbouw, door dc Belgen ondernomen, en drinkt vervolgens op het geluk van de Koninklijke Familie en op den voorspoed van Belgie. Dc Koning antwoordt op dien toast, dat hij aan de Brazilianen den broedergroet der Belgen overbrengt. Belgie herinnert zich den zedelijken steun, van den kant van Brazilië' genoten en dat hij de belangstelling dei- Brazilianen in 't herstel van ons land hoogelijk waardeert. Die gevoelens van Brazilië zijn voor Belgie een kostbare aanmoediging en zullen er niet weinig toe bijdragen om voor het zwaar beproefde land een tijdperk van nieuwen bloei te openen. De Koning besluit met een heildronk op deii President, Mev. Pcssoa en hunne dochter. Runderpest. Men weet dat er verscherpte maatregelen genomen waren lot het bestrijden der runder- j pest. Bij ministerieel besluit, afgekondigd in het Staatsblad van Maandag-Dinsdag, wordt| Volkstelling Het Staatsblad van 20-21 September kon digt, bij koninklijk besluit, de voorschriften af, die dienen in acht genomen te worden, door de bevoegde overheden, voor de aan staande algemeene volkstelling, welke den 31 December 1920 zal plaats hebben. Deze voorschriften beslaan niet minder dan vijftien groole bladzijden druks. aan uw edel voornemen deel laten nemen. Het is mij sedert eenigen tijd, als zijn wij van alle kanten door vijanden omgeven, gij zult dat niet alleen uit mijne vertelling hebben gemerkt, maar ik weet het ook uil uwe berichten, en daarom ben ik bezorgd. Niet om mij, Engeline, maar om u. Mocht ik Judas ontmoeten en hem tot een onderhoud kunnen bewegen, dan hoop ik veel van hem. Als de oflde tuinman nog maar leefde en wij hern vonden/zuchtte Engeline, ik ge loof dat wij van hem veel vernemon konden Ik heb nog een ander plan, ging Louis zacht voort, nadat hij naar de voorbijgaanden had omgezien, gij hebt mij verteld, dal Judas uwenjvader, in het woud heeft aangevallen. Dat hij op hem schieleQ wilde, weet ik en mijn vader beweerde ook, dat hij met hem had geworsteld. Goed, zou het bij dat worslolen niet alleen op het testament aangekomen zijn Ik geloof dat zeker, zeide Engeline. En of Judas het daarbij aan uwen va der niet ontstolen heeft. Dat is zeer goed mogelijk, zeide Enge line. Ik wil dat testament van hem zien le bekomen. Dat zal tevergeefs zijn, zeide Engeline, want als bij het testament afgenomen heeft was het slochls op last van de slolbewoners, en dan heeft hij het testament aan hen afge leverd. Misschien laat hij zich lot eene beken tenis bewegen. t» Ik geloof lyR niek Louis, Judai zal het ministerieel besluit van 12 Augusti laatst-^ leden ingetrokken voor zooveel het ko'op-i waren betreft, andere dan dieren en mest. te Si-Nikolaas Zondag werd te St-Nikolaas een Katholiek' Vlaamsch Kongres gehouden. J Na eene plechtige Hoogmis opgedragen door den Z.E.H. Deken C. De Gorte, verga derden dc verschillende afdeelingen. J In de eerste gewijd aan de godsdienstige en zedelijke belangen, aanhoorde men de ver slagen van de ÊE. HII. Coppieters, deken van Lokeren, Gordyn, De Crduwo en jle eerw. pater Pauwels, dominiknan. De tweede afdeeling, waar de Vlaamsche kultureclö belangen werden besproken, werd voorgezeten door M. Herbert, nijveraar la Lokeren. De EE. HU. Sadones en De Leen heer namen er het woord. In de afdeeling der gemeentelijke politiek hoorde mon redevoeringen van MM. Ver- wilghen, Moyersoen on Klein. Verder was nog eene afdeeling van opvoed kunde, waar verschillende pedagogische vraagstukken werden behandeld. De algemeene vergadering werd voorge zeten door graaf de Broeckhoven en de Der» geyck, aan wiens zijden hadden plaats geno* men de Z. E. H. vikaris-genoraal De Baets,' van Gent, MM. staatsminister Van de Vyverc, Heyinan, Van Cauwelaert, Raemdonck en, Van Brussel, Kamerleden Rubens en Mar tens, senators, enz. De Z. E. H. vikaris-generaal De Baets sprak over de maatschappelijke rolder Vlaam sche beweging. De Vlaamsche taal moet de gemeenschap daarstellen tusschen de hoogere klassen e» het volle. M. Van Cauwelaert sprak eveneens over, de Vlaamsche beweging en drukte de hoop uit dat het vrij middelbaar onderwijs ia' Vlaanderen zou vervlaamscht worden. M. Van de Vyvere, staatsminister drukttf zijne voldoening uit over den steun door Zj II. Mgr Segers, bisschop van Gent, aan de Vlaamsche zaak geschonken, en dankte dé Katholieke Waalsche volksvertegenwoordi gers, die in de Kamer hebben meège verkf tot de erkenning en voldoeniiïg der billijk* Vlaamsche eischen. De vergadering werd in de beste stem ming gesloten onder het zingen van deit Viaamschen Leeuw M. Millerand te Rambouillet Toen Maandag namiddag het besluit van M. Millerand vast stond en dal hij zich bereid verklaard had M. Deschanel op te volgen, begaf hij zich in auto naar het kasteel van Rambouillet, alwaar bij een lang onderhoud, had met M. Deschanel. Rond 7 ure was M. Millerand te Parijs terug en liet aan de voorzitters van Kamèf cn Senaat de officieele ontslagsboodschap vart M. Deschanel, als president der republiek ge worden. De ontslagsboodschap PARIJS, 21 September. Ziehier dec tekst der boodschap van M. Deschanel. Ileeren Senators Ileeren Kamerleden Mijn gezondheidstoestand laat mij nief meer toe het hooge ambt mij door uw ver trouwen in Nationale Vergadering van 17 Januari laatstleden opgelegd, te betrekken. gaaft ge hem al uw gold het testament niet geven. Ik weet zeker, zeide Louis, dat hij erg hebzuchtig is. Dat is hij zeker, maar hier zou hij zich slechts aanklagen, en met do belooning van Agatha Leroux kunt gij niet wedijveren, bij is geheel afhankelijk van do bewoners vau hel slot, niemand weet dit zoo goed als ik. Het is eene proef. Misschien hoor ik toch wat van hem. Ik beangstig er mij alleen over, dat ik u zoolang buiten moet laten staan. Ilc zal mij wel verbergen, zoodat mij niets zal overkomen, zeide Engeline. Is het nog ver liet is zoo'n onaangename buurt. Gij hebt gelijk, het is een verlaten on vriendelijk kwartier en vele aanzienlijke lie den wonen hier niet, daarom verzoold ik u. lieve tehuis te blijven, antwoordde Louis. Al pratende bereikte Louis on Engeline. het Paradijaslraatje, waarin het wijnhuis tond, dat Louis zocht. Louis herkende het dadelijk. Het scheen or nog luid en duidelijk in toe te gaan. De ramen waren van binnen met donkere gor dijnen behangen, opdat de hongerige vrou wen en kinderen niet door de ramen zouden zien, hoeveel glazen de mannen in de gelag kamer dronken. Ik zal binnengaan, zeide Louis in de nabijheid van den ingang tot Epgeline. En ik zal hier in deze huisdeur op ii wachten antwoordde zij. Louis bracht EngeUnt) in bescherming van hel donkere huis, trón snelde hij over da| straat naar de YOjwhUo gelagkamer..

De Volksstem | 1920 | | pagina 1