ia strijd om vijf millm Een Pauselijke Encycliek over H. Eierouymus en 't H. Sskrift Hot ontslag van M. Deschanel Dg Paoisch-RassiSElie oorlog. Hst loon der mijnwerkers- Rond het Parlement. Onze vorsten op reis BIJ MINISTER FRANCK. Eupen en SVlalmedy. XXVI* JAARGANG NUMMER 254 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 3D Gr Y "FY -7 QENTBEIMELN Uitgever: J. Va.n Nüffbl-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement De nieuwe encycliek van den Paus, bij gelegenheid van het eeuwfeest van den H. Hioronymus, is gelijk wij reeds meldden, in een afzonderlijke afleve ring van de Acta Apostolic3e Sedis» verschenen. Deze aflevering omvat 36 pagifia's de encycliok begint met de woorden Spiritus Paraclitus. Wij laten hieronder eene korte sa menvatting van de encycliek volgen Nadat de encycliek een beschrijving gegoven heeft van het leven en werken van den H. Hieronymus, wordt de leer van don heilige over de Godde lijke autoriteit en de absolute waar- beid van de H. Schrift uitvoerig uit eengezet. Do H. Vader beroopt zich op de encycliekProvidentissimusDeus» van Leo XIII en geeft een authentieke interpretatie ervan. Met verwijzing daarnaar, dat de daar behandelde dui* delijke leer over de absolute vrijheid der H. Schrift van olke dwaling zelfs door enkele Katholieke theologen is va'seh uitgelegd, worden de leerstel lingen van de nieuwere schrijvers af zonderlijk behandeld en veroordeeld. De bisschoppen van de geheele we reld worden aangespoord er zorg voor te dragen, dat zij, die de H, Schrift verklaren en leeraren vastho uden, aan de leer van den II. Hieronymus over de volkomen vrijheid van de II. Schrift van dwalingen. Tegelijk worden de voorwaarden aangegeven, voor do juiste Bijbel-studio, aan de hand van het loven van den II. Hyronymus. A lion geloovigen wordt verder drin gend aanbovolen dagelijks de H. Schrift te lezen. Elke Hatholleke fa milie zou minstens de vier Evaegelien en do Handelingen moeten hebben. De H. Vader spreekt don wensch uil, dat priesters uit alle worolddeelen zich in het Romoinsche Bijbel-insti tuut aan de studie vau de II. Schrift zullen wijden. De encycliek sluit met eon aanha ling van den II.HireouymusMaakt, dat de Leerstoel van Petrus dio vrij heid en gezag geniet, welke da waar digheid van het Apostolisch ambt voreischt M. Millerand alléén kandidaat Woensdag namiddag werd inde zaal van den Senaat de Nationale vergadering of Con gres gehouden. Er waren 813 stemmers en de stemming gaf volgenden uitslag- M. Millerand 528 stemmen M. Leon Bourgeois 113 stemmen M. Raoul Peret 157 stemden. Er waren 15 witte briefjes of stemmen op andere na.men uitgebracht. M. Millerand is dus aangeduid als eenigo kandidaat voor het presidentschap. Na afloop der vergadering hebben talrijke afgevaar digden en senators zich naar de woning van M. Millerand begeven om hem geluk te wen sch en zich te wenden tot het Agentschap Havas,8 Ei- dient aangemerkt te worden dat een honderdtal Senators en Kamerleden, meest allen partijgangers der kandidatuur Mille rand, de zitting niet bijwoonden en ander zijds, dat méést alle stemmeu uitgebracht op naam van M. Leon Bourgeois of van M. Raoul Peret, lieden aan M. Millerand zullen gegeven worden. Deze zal dus met schier al- gemeene stemmen lot president der Repu bliek uitgeroepen worden. Na de zitting M. Millerand ontving na de zitting van het Parlement, zijne kollegas van het minis terie, die hem hunne geluk wensch en aanbo den, wegens de groole meerderheid van stem men op zijnen naam uitgebracht. M. Millerand dankte en drukte zijne groote tevredenheid uit over het vertrouwen dat hel Parlement in hern stelde. Eene verklaring van iVi. Millerand In de kabinetszitling van Woensdag mor- gend, sprak M. Millerand over wijzigingen te brengen aan de grondwet der Republiek. Deze zullen echter eerst plaats hebben nadat het vredesvredrag van Versailles zal uitge voerd zijn en de heropbeuring van Frankrijk voldoende zal verzekerd zijn. Sprekende over de bevoegdheid van den president in Builenlandsche Zaken, ver klaarde M. Millerand, dat men artikel 8 dei- grondwet op verachillige wijze kan uitleggen, en dat volgens hem, de grondwet toelaat dat de president der Republiek zich persoonlijk met de Builenlandsche aangelegenheden be moeit. M. Deschanel te Parijs PARIJS, '23 September. Le Journal deelt volgende bijzonderheden mede over het vertrek van M. Üeschanel uit Rambouillet. Rond 9 ure 's morgends, kwamen twee auto camions, waarin verscheidene soldaten hadden plaatsgenomen aan bet kasteel. De soldaten begonnen onmiddelijk talrijke reis zakken enz., in de camions te laden. Daarna reden de camions in de richting van Chartres. Een aanzienlijke menigte hadintusschen reeds vóór hei kasteel post gevat en de parkwach ters hadden groote moeite om de menigte te heletten in het park ta dringen. Rond half een verliet een eerste auto hel kasteel, met de kinderen van M. Deschanel. Tien minuten later verscheen M. Deschanel zelf op dc stoep van het kasteel. Zeer moei lijk ging hij tot aan den auto. De menigte groette eerbiedig den oud-president. 's Avonds werd le Parijs het gerucht ver spreid, dat M. Deschanel niet naar 't kasteel van La Vallés vertrokken waa, doch dat hij te Parijs, in een groot hotel van den linker oever was afgestapt. Volgens LïEcho de Paris zou M. Deschanel zijn intrek genomen hebben in een hotel nabij L'Etoile M. Deschanel zou eenige dagen te Parijs verblijven, om dan te gaan rusten in den omtrek der hoofdstad. Dit besluit werd genomen met het oog op de opvoeding zijner kinderen. 0 L'Echo de Pari3 weet ook te melden, dat zoo zijn toestand het toelaat, M. Deschanel, toch zijn opvolger zal ontvangen, om hem zijn ambt over te dragen en dat het daarom is, dat hij eenige dagen te Parijs blijft. De gemengde kommissie, gelast met het onderzoek der mijnwerkersloonen, heeft Dins dag eene vergadering gehouden. De afgevaar digden der bazen werden gehoord. Er was ook eene nota der werklieden ingekomen. Het middenbestuur der mijnwerkers heeft de gemengde kommissie verzocht de kwestie 'op telossen op den volgende basis. 10 p. h. opslag voor de loonen beneden de 20 Ir. 6 p. li. voor de loonen van 20 tot 25 lr. 4 p. h. voor de loonen van 25 tot 30 fr. Het bestuur vraagt ook dat de kolen- prijs niet zou verhoogd worden. Martelaarplein, ta BrusselS, Placa de De oorlogschade. De kommissies van oorlogschade van Kamer en Senaat vergaderden Dinsdag in den Senaat, om eene meedeeling te vernemen van M. Jaspar, minister van Binnenlandsche Zaken. De minister heeft een uitgebreid betoog gedaan over den toestand der verwoeste ge westen, die hij deze laatste "dagen bezocht heelt. Hij duidde aan welk werk reeds tot een goed einde werd gebracht, en gaf tevens do regeling der oorlogsschadevergoeding. Op aanvraag der kommissieleden zal het zeer volledig en gedokumenteerd beloog gedrukt en aan de kommissieleden uitgedeeld wordeD, waarna eene niéuwe zitting zal gehouden worden. De kommissieleden hebben aangenomen het geheim te bewaren over de plaats gegre pen beraadslagingen. Wat de redenen mogen zijn van dit besluit, wordt niet opgegeven. Het is echter te hopen dat de geleisterden spoedig zullen op de hoogte gesteld worden van de maatregelen, die genomen wei den en die hun eerst en vooral nauw aangaan. Het is, in alle geval, zeker dat alle getroffen kon trakten blijven bestaan. Do koloniale kommissie. De bestendige kontmissie der kolonies, van de Kamer, heeft Woens-Jag namiddag eene zitting gehouden, onder het voorzitterschap van M. Tibbaut. Deze wensehte minister Franck, welkom, die dan omstandig uitleg gegeven beeft over den toestand in Congo, en over de hervormingen, die hij daar wenscht in te voeren. De Sónaat en de achturendag. De kommissie van arbeid en ekonomische zaken van den Senaat hebben Woensdag eene vergadering gehouden, waarop de wet van den achturenarbcid, zooals zij door de Kamer gestemd is, onderzocht werd. M. Du pret, verslaggever, keurde het grondbègin der wet goed, doch stelde verscheidene wijzigingen voor. Zaterdag zal er eene nieuwe vergade ring p'.aats hebben. Dinsdag beginnen de besprekingen in den Senaat. Ds derde dag De bijzondere vertegenwoordiger te Rio de Janeiro van de Agence Télégraphique Beige, seint volgens een telegram gisteren te Brussel ontvangen dat het Dinsdag den heelcn dag geregend heeft en de Koning en de Ko ningin te Ipamena van dc zee algelegenheid gebruik hebben gemaakt. De Koning heeft in burgerkleeding een wandeling door de straten der hoofdstad ge daan. De houding van België's Vorsten heeft de sympathie van de heele bevolking veroverd. De dagbladen verheerlijken hunnen eenvoud. De geestdrift der Brazilianen is nog toegeno men. Gemeld wordt dat de legaties van Brazilië te Brussel en van België te Rio de Janeiro tot gezantschappen zullen wtffden verheven. Een telegram van den Koning Uit Rio de Janeiro heeft de Koning het volgende telegram verzonden Rio de Janeiro, 21-9-20. Via Belgo Eastern. Ik verneem met levendige voldoening het besluit van den Raad van den Volkenbond de kantons Eupen en Malmédv bepaald bij Belde hechtend en van hier uit vereanig ik mij met de vreugde door het land gevoeld. Ik ben gelukkig dat deze overdracht bekrach tigd werd op het verslag van Braziliës afjge- vaardigden in den Volkenbondsraad. (get.) ALBERT. Londros E.G.4. Zon op5,52, onder 0,53 Volle Maan den 28 648 Vervolg. Ook hier praatten zij nog lang en bijna schemerde reeds de morgen, toen zij inslie pen, nadat Antoinette de voor haren vader beangstigde Engeline alles nauwkeurig had beschreven, wat gebeurd was. Onrustige droomen kwelden de dochter van den galet- "slaaf en reeds vroeg ontwaakte zij. Antoinette was door de verre reis vermoeid en sliep langer. In den namiddag van den volgenden dag kwam Louis en leerde de vriendin van Engeline kennen. Hij had het plan nog nick opgegeven om Judas op te zoe ken. Engeline smeekte hem, bij de uitvoering van dit plan, de grootste voorzichtigheid in K'ht te nemen. Zoo verliepen eenige dagen zonder dat Louis of Engeline iets hadden bereikt. Na eenigen tijd v&rscheen op zekeren men gend een man in de woning van de weduwe, die met stof en vuil bedekte rijlaarzen, een rijzweep in de eene en een bestoven hoed in de andere hand droeg. Zijn gezicht verried, dat hij zich sedert dagen geen tijd en rust had gegund, om zich te wasschen en van kleede ren le verwisselen. Hij verscheen zooals hij van het paard gesprongen was en de weduwe zag bem daarom met verwondering en wan trouwen aan. lot wien wilt gij, mijnheer vroeg zij. Woont hier de weduwe Brion Zeker mijnheer. Ik ben die weduwe. Dat doet mij genoegen. Maar wie rijt gij, mijnheer? vroeg de weduwe zeer verbaasd. Ik ben koerier. Bevindt zich bij u ook eene freule Engeline Montpellier. Zeker. Kan ik freule spreken T Wilt gij het mij niet toevertrouwen wat gij van freule wenscht Ik moet freule Engeline zelf spreken me- vrouw, ik heb een gewichtig bericht uit Toulon welke ik aan geene andere dan aan freule Engeline mag overhandigen. Een bericht uit Toulon, zeide de, wedu we met verbazing, en bracht den koerrier in de kamer, en riep Engeline en Antoinette dadelijk. Zoodra Engeline binnen was gekomen, gaf de koerier op zeer hoffelijke wijze den brief aan Engeline, terwijl hij zich tegelijk bereid verklaarde op een antwoord tt wach ten en dat uaar Toulon terug te brengen. Toen hij zich verwijderd en beloofd had, om den volgenden dag terug te komen, brak Engeline den brief open. Van wie is het Engelne vroeg Antoi nette. Lappellier staat er onder, zeide Engeline ik ken den naam niet. Toen zij echter begon te lezen, verbleeekte zij en na weinige secon den zonk zij, onbekwaam om verder le lezen, in de armen van Antoinette. De weduwe Brion, die onder alle levensomstandigheden en bij alle gebeurtenissen bedaard bleef nam den brief uit de siddcrendende handen van Engeline en las luid Aan freule Engeline Montpellier. Laat mij u zonder een lange inleiding in korte woorden eeue gebeurtenis en het gevaar me- dedeelen, dat het hoofd van uw vader in korten tijd bedreigt, zoodaj geene minuut verloren mag gaan, als het het dierbare leven gered moet worden. O, mijn God, wat is er voorgevallen, viel Antoinette in doodsangst de lezers in de rede. Kom tot u zelve Engeline, moed mijne geliefde zuster, slechts moed Gij moogt in dit oogenblik niet zwak zijn. De hemel zal ons bijslaan. Ik ben reeds bedaard, zeide Engeline, en richtte zich op. De weduwe ging voort Uw vader, graaf Montpellier, is ter dood veroordeeld, omdat hjj twee bewaarders op den grond heeft geslagen, die een gevan gene zoo mishandelde, dat graaf Montpellier dit niet kon zien, zoodat zijne menschlievend- heid zijn dood zal worden. Ontzettend, riep Antoinette op gedemp- 'ten toon. Het door den koning bevestigde vonnis is in de eerste dagen te wachten, aldus ver volgde de weduwe den brief, als niet een invloedrijk verzoek om gratie, den veroor deelde redt. Ik wend mij tot u, opdat gij dadelijk de noodige stappen kunt doen, om het vreeseKjk gevaar af te wenden. Maar haast u, anders is alles verloren. Een voorspraak van den commandant van het bagno zou, naar mijne meening voldoende zijn om het harde vonnis op te heffen. Lappelier, 9 la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Wanneer de beslissing van den Volken bond, waardoor Eupen en Malmedy terug bij Belgie gevoegd worden, Dinsdag te Malmedy gekend was, deed de burgemeester dier stad de volgende proklamatie aanplakken Daar den Volkenbond onzen terugkeer tot het Belgisch Vaderland beslist heeft, ver zoek ik de bevolking deze gebeurtenis te willen vieren door de bevlagging met de klouran van Belgie en Malmedy. Heden avond zal er een fakkeltocht plaats hebben. Morgen (Woensdag) wordt er een vertegenwoordiger der regeering van Brussel verwacht, en 't akkoord met het gouvernement en met den Iloogen Koninklijken kommissaris, zal de dag van 22 September voortaan Nationale feestdag wezen. Scholen en bureelen zullen gesloten zijn en alle bazen worden verzocht hu n/ werkvolk verlof le verleenen. Morgen (Woensdag) zullen de klokken luiden en zal het kanon vreugdeschoten lossen. Ten 2 ure namiddag zal er eene Vaderlandsche betoo- ging plaats hebben voor het gouvernemenls- puleis. Leve België Leve de Koning I De burgemeester, STEISEL. - v> Woensdag morgend is M. Poullet, minister van Spoorwegen, te Malmedy aangekomen. Heel de stad was in feest HET SCHEPENCOLLEGE VAN AALST maakt bij deze bekend dat nieuwe Stadbons van 500 franken aan 5 vrij van alle lasten, thans te verkrijgen zijn bij den Heer Stads ontvanger (Stadhuis), zij zijn uitkcerbaar den 31 December 1921. De Schepen van Geldwezen, R. MOYERSOEN. v De Poolsch-Lithuaansche onderhandelingen afgesprongen Uit Warschow wordt gemeld, dat de Poolsch-Lithuaansche onderhandelingen afge sprongen zijn. Het Pooisch gouvernement had deze onder handelingen aangevat met den vasten wil op vreedzame wijze het geschil, verwekt dooi den inval der Lithuaansche troepen in Polen, uit den weg te ruimen. Het had clan ook als hoofdvoorwaarden gesteld 1. Dat de Lilliuanen de grenslijn op 8 De cember 191h door den Oppersten Baad aan geduid zouden herkennen; 2. Dat het Lilhuaansch gouvernement zich strikt onzijdig zou houden in den oorlog lusschen Polen en Sovj.etisch Rusland. Na drie dagen onderhandelen toonden de Lilhuanen zich al te veeleischend; zij wilden namelijk dat de Polen zich van de hooger aangeduide grenslijn zoudon terugtrekken. Zulks beteekende dat de Polen er zouden iu toestemmen een deel grondgebied hen door den opperste Raad toegekend, prijs te geven. Verder verklaarden de Lithuaansche afge vaardigden, dat het onnoodig was dat bet Lithuaanscl* gouvernement eene verklaring deed betrekkelijk de onzijdigheid in den Poolsch-Russisclien oorlog. De Poolsche afgevaardigden zijn dan ook naar Warschow teruggekeerd. Een legerbericht van Wrangel Generaal Wrangel meldt officieel dat zijne troepen Polguc, Órekhoff en Gouliapolo be zet hebben. De wijkende vijand wordt achter volgd. Reeds 4109 gevangenen, houclerd ma- chiengeweren, elf kanonnen en verscheidene gepantserde treinen werden reeds binnenge bracht. Tijdens een zeegezecht in de zee van Azoff werden drie schepen der rooden buiten strijd gesteld. De weduwe liet den brief vallen, zij was bleek en met schrik vervuld. Antoinette richtte zich op en het scheen dat het gevaar, waarin de edele man verkeerde, haar plotse- ling ongewone kracht en moed gaf. Hij moet en zal gered worden, zeide zij, er is geen uur te verliezen. Ik ben radeloos, snikte Engeline, ik weet niet wat ik moet beginnen. Mijn vader wederom ter dood veroordeeld. Laat ons duidelijk een besluit nemen, riep Antoinette, een verzoek om gratie, eene bemiddeling kan hem redden. Eene voorspraak van uw vader kan hem redden, zeide Engeline. Daar hoop ik niet op, antwoordde An toinette, ik ken mijn vader. Geen verzoek, geene macht ter wereld kan hem tot zulk een voorspraak bewegen. Antoinette heeft gelijk, zeide de wedu we. Van elke andere zijde is eerder hulp en bijstand te hopen, doch niet van mijn broeder Ik ken zijno onbuigzaams hardheid in alle zaken, die met zijn dienst en ambt in betrek king staan, op hem kunnen wij niet hopen. Op wien dan Ik heb geen mensch buiten u en Louis, die mij kunnen bijstaan. O, goede God, smeekte Engeline en vouwde hare handen, mijn arme, ongelukkige vader. Erbarm u over hem en mij, svijs mij een uitweg, een middel om hem te redden wat moet ik thans in dezen angst en nood beginnen. Overvloedige tranen stroomden uit hare oogen en snikkend van smart zonk zij in de armen van Antoinette. Reisindrukken en vooruitzichten M. Franck, minister-van koloniën, ontving, Woensdag voormiddag de vertegenwoordigers der pers 0111 hun enkele van zijne reisindrult-j ken uit Congo mee te deelen. Gemoedelijk keuvelend, gaf de minister ons heel wat be-" lungwekkends te hooren. Hij doortrok de kolonie van de Oostkust van den Indischen Oceaan langs Mombrassa. Na een onophoud van eene maand in de! Brilsche protectoraten van Oost-Atrika en, Uganda, waar de Britsche overheden hen* bereidwillig alles lieten zien wat er te zien» was en '1 was schitterend na slechts 30 jaar bezitting toog M. Franck naar Ruanda en Wunuli, welke districten hij van hel Noor den tot aan hel meer Tanganyikedoorkruiste. De minister vond deze streken hoogst be langwekkend. De Belgische veeartsenijcllenst gelukt erin de runderpest te stuiten die den veestapel, den grootsten rijkdom van dit land bedreigde. Beide streken tellen inderdaad ongeveer 2 1/2 millioen stuks hoornvee toe- behoorende aan den Koning en aan de groote leenmannen. M. Gt.arlier, hoofd van den vee- artsenijdienst, moest alles improviseeren. Hij kon de zonen der Watuzi-hoofden de ede len van het land er too bewegen mee te helpen aan de inenting. De kwaal werd be perkt en de erkentelijkheid der inboorlingen werd grenzeloos. Onze inlander politiek werd er door ver sterkt. Nog gemakkelijker konden onze amb tenaren den Koning leiden en terzelfdertijd de inlandsche instellingen handhaven. De Koning is Musinga, in België reeds welbekend. Hij is een sluw, geslepen man en hij liet het aan M. Franck zien toen hij aan zijne leenmannen de geschenken uitdeelde stoffendie de minister ter zij 11 er be schikking had gesteld. Elk kreeg een woord naar verdiensten. Musinga maakt snelle vorderingen op den weg der beschaving. Hij vordert des te sneller daar de Belgen hem een auto hebben gegeven. Nu wil hij dat zijne onderdauen zorgen voor goede wegen. Naast zijn Boma zijn hof heeft hg een school en aan dc vaders, die hun kroost laten falsen legt hij boelen op, betaalbaar in koeien. ïn Urundi is de Koning minderjarig en drie regenten heerscben in zijne plaats. Men kijkt ze wat op de vingersopdal ze niet zooalt Pepijn van Herstal zelf Koning worden, De inwoners van deze gewesten zijn ten uiterste verblijd, van de Duitschers verlost te zijn en de Beigen als meesters te hebben. Alleen betreuren zij dat de Volkenbond aan Engeland het mandaat heeft gegeven over den linkeroever van de Kagern,' langsheen den spoorweg Kaap Cairo. TeKigama vond M. Franck onze concessie zeer voldoende. Daar, zooals te Daas-Salaam, zullen wij stapelhuizen, kaaien, enz., kunnen inrichten, Met de tarieven staat het thans slecht gesteld, maar de tijd, de wisselkoers eens verbeterd, zal daarin veel verandering brengen. Na zijn bezoek aan Albertville, onze groota haven voor de toekomst, zag M. Franck ta Greineryille de koolmijnen van de Geomine. T hans zijn de kolen nog mager, maar eens dieper gravend zal men er vetter vinden. In elk geval van nu af aan kan men ze reeds, met hout gemengd, gebruiken op de spoor wegen. Waar M. Franck over klaagt, is het ver- voer. Overal op den spoorweg der Groote Meren, heeft men te veel te vervoeren. De schepen zijn niet gemaakt voorde waters die zij moeten bevaren. Er bestaat niet altijd ver standhouding tnsschen de verschillende dien- Daar valt mij in, zeide Antoinette, gij verteldet mij, dat Louis kennis heeft gemaakt met een maD, die ons misschien ook hier mot raad en daad kan bijslaan. Gij meent het, bruine heertje. Ik meen den bekenden van Louis, die u reeds enkele bewijzen van zijn groole macht heeft gegeven. Gij hebt gelijk, zeide Engeline en eene nieuwe schemering vau hoop gebeen liaac leven te geven, als Louis nu maar hierheen kwam. Met ongeduld wachten allen op Louis. De trouwe vriend kwam en werd dadelyk met den inhoud van den brief bekend gemaakt. Toen Louis het vreeselijk gevaar, dat boven het hoofd van den gevangene zweefde, had gelezen, was zijn eerste woord mijnheer Pel. letier. Hij was ook onze hoop, zeide Antoinette vraagt hem om raad, mijnheer Louis, hij is u. dankschuldig, hij heeft zich uw vriend ge noemd, hij zal ons ook in dit verschrikkelijke gevaar aiin raad en zijne hulp niet onthouden. Ach, ars ik maar een middel wist, om mijn armen vader te redden» zuchtte Engeline. Gij moet niet wanhopen, zeiue Louis, tot de snikkende Engeline, ia zal, dudelijV? het bruine heertje opzoekeu. Beloven kan it nog niets, maar wij kunnen verwachten, dat bij ons goeden raad zal geven. En verzoek hem dringend, zeide. En-> geline, misschien kan hij holpen. Zeg hen* hoe ik voor het leven van mijn vader nleef. en hoe ik mij beangstig. t Wer volgt 1

De Volksstem | 1920 | | pagina 1