m Orde tegen wanorde. De strijd om vijf millioen M. MILLERAND Zaterdag Sept. 1920 Oe gewezen groothertogin Maria=Adeiaïda van Luxemburg Onze vorsten op reis Het Congres van Versailles kiest tot President der Fransche Republiek De oorlogswinsten. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 T~S Gr XXVf JAARGANG NUMMER 215 !B JLj A. H> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt ■"irrrv""" 1 H.Firminus I Zon op5,53, onder 6,51 Volle Maan den 28 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tol het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4. De eerste lezing over de ontploffing te New York was de juiste er bestaat nu geen twij fel meer of deze ramp, die aan meer dan 30 onschuldigen liet leven kostle en er ongeveer 200 verwondde, is het werk van misdadigers. Er bestaat ook geen twijfel meer over de identiteit der plegers van dezen monsterach tige» aanslag en hel is te hopen dat de Ame- rikaanscbe policie hen op het spoor zou komen. Maar, gevat of niet, we weten vol doende wie hunne vrienden en verwanten zijn. Zij zijn de agenten dezer wijd vertakte internationale samenzwering, die allerwege en in alle landen wet en orde en eigendom wil omverwerpen. Wet, orde, eigendom zijn de steunpillaren van het beschaafde leven en het is bijgevolg legen de beschaving ^elve dat heel het com plot is gericht. De boeven die er aan medehielpen, heetten zich vroeger arnachisten of nihilisten cn die namen waren de erkenning, dat hun doel was de vernietiging der gevestigde orde en de bestaande samenleving de arnachisten waren even gevaarlijk als bandieten, maar bet gevaar werd getemperd door de omstan digheid dat zij samenhang en organisatie misten en verplicht waren in de duisternis te werken. Doch, door een der meest verbazende ver schijnselen. waarvan de geschiedenis gewaagt zijn zi nu tot volle daglicht en openbaarheid gekomen en een deel ervan heeft, onder den naam van Boljewiki, bezit genomen van wat ei overblijft van de hulpbronnen van het vroe gere Tsarenrijk en van het particulier bezit zijner bewoners. Van uit hunne schuilhoeken uit de groote steden van Europa en Amerika stroomden ze samen naar Pclrograd en Moskou, om der beschaafde wereld hunne leer van diefstal en geweld in het aangezichtte slaan en onbe. schaamd haar voor te stellen als het nieuwe geloof voor het proletariaat. Zij kwamen uit hunne krochten en veran derden hnnne namen, maar hunne doelein den en de middelen om die te bereiken bleven dezelfde. Zij waren vroeger in bedekten oor log tegen dc maatschappelijke orde, het ge vestigd gezag en de grondwettelijke orde, vandaag is hun oorlog openlijk tegen dezelfde elementen gericht. Een der roode commissarissen, die een hoog ambt in Sovjet-Rusland bekleede, was een boef die in eene Engelsche gevangenis zijn tijd wegens diefstal met inbraak en ge weld had uitgedaan en ternauwernood de galg ontsnapt was. Wij zeggen niet dat al de leden der Bolje- wistische oligarchie van 't zelfde kaliber zijn; daar loopen wellicht eerlijke dwepers tus- schen, razende enthusiasten en op glorie be luste verwaande gelukzoekers; maar de lieele bende is bezield door een misdadigen geest, een geest die het doel wil bereiken door even onwettige als immorcele middelen, door schrikaanjaging en ruw geweld. Wie hen in de weg slaat moet verdwijnen en de burgerij, de voornaamste hinderpaal, vernietigen zij door uithongering, plundering, ballingschap, het bemachtigen barer banken, barer stapelhuizen en harer fabrieken. Er is geen land waar zc r.iet, door hand langers, de orde ondermijnen cn waar zij niet, met den door hen gemaakten buit, de wanorde bevorderen, aanwakkeren en aan vuren; er is geen land waar niet de geestes- verbijstering, die alles verwacht van geweld, verzet en opstand, bewuste of onbewuste bolsjewistische stroomingen heelt doen ont- Staan. Er is daarom, allcrwege, boven alles eene 65* Vervolg. En laat ous niet zonder bericht, mijn heer Louis, zeide de weduwe Brion tegen den pachter, die dadelijk de woning verliet. Tot zijn geluk ontmoette Louis het bruine Leertje beneden bij de deur van zijn huis, en liij drukte den pachter hartelijk de hand, nu echter moet gij met mij naar boven gaan. Neen mijnheer, zeide Louis, ik ga met u de straat af en deel u daar mijn verlangen mede. Gij zijt geheel builen adem mijnheer, zeide Pelletier, laat hooren, en als gij nog te helpen zijt dan zal het gebeuren. Ik vertel u reeds van Engeiine en haren onschuldig te Toulon iu het bagno smachten- den vader. Wat is er met hem Lieve hemel hij is nu ter dood ver oordeeld, omdat hij twee opzichters, die een gevangene kwelden, en tot het uitersto pij nigden, in een oogenblik van toorn op den grond heeft geslagen. Tor dood veroordeeld zeide het bruine heertje en schudde bedenkelijk het hoofd. Het doodvonnis is hier, opdat de ko ning het bekrachtige, dan zal het worden voltrokken. Engeiine, de dochter van den veroordeelden is wanhopig, zij wringt hare handen dat liet verschrikkelijk is om to zien. Moet dus Engeline's vader werkelijk zoo el lendig ten gronde gaan Het mag niet zijn, ïk besloot dadelijk om naar u te gaan, om concentratie noodig van alle krachten, die niet het werk van eeuwen beschaving willen laten verloren gaan. Hier en daar ontwaart men reeds de sporen van het besef dezer noodzakelijkheid; de uitslag der wetgevende kiezingen in Zweden, waar de gematigde partijen 16 zetels verover den op de meer geavanceerde, is er een bewijs van Het feit, dat men zich in Frankrijk geen ander President der Republiek kan denken dan Millerand, is er een tweede. Laat het ons nergens ontveinzen al 'wat orde en gezag ondermijnt, bereidt bet veld voor ondervindingen, die voor de algemeen heid enkel rampen en onheilen beleekenen. De orde mag dus niets toegeven aan de wanorde, of we werken met eigen handen mee aan het afbreken van het gebouw, waar van de grondvesten werden gelegd door de eerste geloofspredikers in onze gewesten. Hare intrede in het Karmelielors8n- kiooster te Modena De Gorriere della Sera meldt dat de ge wezen groot hertogin van Luxemburg Maria Adelaide den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Hótel San Marco te Modena doorbracht onder den naam van gravin de Renan. Zij was vergezeld door hare moeder, bare zuster cn twee dajnen. Maria-Adelaïde bleef in het hotel tot 6 uur 's namiddags alsdan begaf zij zich te voet naar het klooster der Karmelieiersen van de H. Theresia. Zij droeg een eenvoudig blauw kleed en een hoed van zwarte zijde. Hare moeder, zuster en de twee damen vergezelden haar in het klooster. Toen zij in het klooster binnen trad werd zij in eene halle binnengeleid en ontvangen door den E. P. Cherubin© en an dere geestelijken. Kaar prachtig haartooi was reeds afgesneden. De deur van het klooster gaf op de halle uit. Deze deur werd spoedig geopend en de moeder-overste verscheen, vergezeld door eene dubbele lange rij zusters, het hoofd door een zwart floers omgeven en knetterende kaarsen in de hand dragende. De gewezen groot-hertogin onthelde hare moeder en zuster. Daarop knielde zij neer in hare handen witte bloemen houdend. De E. P. iCherubino sprak haar daarop in hel Fransch toe, wenschle haar geluk om haar besluit en roemde de schoonheid van haar offer, dat meer dan vergoed zal worden door de verovering van een gelukkigeren troon dan dezen die zij verlaten had. De gewezen groot-hertogin luisterde aan dachtig en glimlachend. De kloosterzusters hieven een loflied aan. De E. P. Cherubino toonde dan dedeur van 'tklooster. De nieuwe novice stond op en schreed langzaam naar de deur. Op den drempel wendde zij het hoofd om. glimlachte op hare moeder en verdween.. Zwaar sloot zich de deur en men heorde hel gerusht van deu sleutel die tweemaal in het slot omdraaide. Bezoeken en uitstappen. In gezelschap van M. Barros Moreira heeft de Koning Candolarario bezocht. Een bezoek aan het Museum van schonne kunsten werd door den koning en de Konin gin afgelegd in gezelschap van deu president en van Mevr. Pessoa. Woensdag beklom Koning Albert den Sylvestreberg in het centrum der stad. De uw raad te vragen, gij weet toch het best, hoe hiermede moet gehandeld worden. Dat is goed van u, dat gij dat 'dacht, mijnheer, Louis, dat gij vertrouwen in mijne vriendschap stelde. De zaak is erg. Het von nis, zegt gij, is hier bij den konipg. Ter bekrachtiging ja Als men slechts een invloedrijk persoon kende, die een woord voor den zwaar beproefden graaf deed, op dat de koning hem gratie schonk-. Het bruine heertje glimlachtte, terwijl hij met Louis door de straten liep. Hm we zullen zien wat er aan te doen is, ik heb daar ook eenige goede bekenden, die een weinig invloed hebben, zeide hij, men leert iu den loop der jaren hier en daar zoo allerlei menschen kennen. Maar in den brief staat, dat het gevaar draigt, dat geen uur verloren mag gaan. Zoo dan moeten wij dus dadelijk de zaak onderzoeken, zeide mijnheer Pelle tier en bleef staan, terwijl hij nadenkend den vinger aan den neus legde. Wij zullen dadelijk zekerheid en opheldering vragen, willen voor alle dingen trachten te hooren, of het vonnis nog in het koninklijk- kabinet ligt, en dan is het zoo erg niet, zeide het bruin heertje en klopte geruststellend op Louis schouder, laat mij maar handelen. U meent dat de koning het vonnis niet zal bekrachtigen, dat een voorspraak te vinden zou zijn Zeker, mijn jonge vriend, zeker. Is het waar Kan ik dat aan de brave Engeiine tot hare geruststelling berichten - Gij kunt dat dadelijk doen. president en zijn particuliere secretaris ver gezelden hem. Als eenvoudige burgers hebben onze vor sten eene lange wandeling gedaan. Zij heb ben den tram genomen óm het verlichtte Rio van uit de hoogte te bewonderen dat aldus een tooverachligen aanblik aanbood. De Belgische en Fransche kolonies van Rio werden gisteren ontvangen. De laatste be zorgde de Koningin een groote som geld voor Belgische liefdadige werke#. 8om*aanslag te Schaffhausen Talrijke huizen beschadigd Uit Geneze wordt "geseind dat Zondagnacht te Schaffhausen in dc huizender waterleiding eene bom ontploft is. Verschillige huizen wer den beschadigd. Men heeft géén enkel spoor der daders ontdekt. Een tweede bom, die niet ontplofte werd op een andere plaats in de waterleidingsbui zen ontdekt. Onwil en bedrog. Een noodzakelijke maatregel. Vaderlandsliefde, uitgedrukt in woorden, wordt al te overvloedig betuigd, maar waar het daden betreft, zijn velen op dit gebied minder mild. l)it blijkt nu weer bij de toepassing der wet op de oorlogswinsten. Wat wordt er ge logen en bedrogen om zooveel mogelijk in de brandkast te houden Herstel van Bel gië.., pogingen om ons land weer tot bloei te brengen al schoone 'uitdrukkingen voor motie s en aanplakbrieven. Voor het eerste jaar werd slech ts454.761138 fr. aangegeven, en voor het tweede 97.669.489 fr. Minister Delacroix verklaarde in een ver slag, dat deze aangiften niet met de werke lijkheid overeenkomen, en men een bijna algemeen gemis aan oprechtheid waarneemt. In minder parlementaire woorden dus, dat er schandelijk gelogen wordt. De schattingskommissie heeft dan ook 70 O/'o verklaringen gewijzigd. De minister voegt er in zijn verslag bij In de groote steden kregen de bijzóndere agen ten opdracht een onderzoek in te stellen in den zetel der inrichtingen sommigen staan dat gewillig toe, maar talrijke banken, wissel agenten en notarissen gaven daartegen zoo veel blijken van verzet, dat de regeerinu waarschijnlijk aan Kamer en Senaat zal moeten vragen het beheer beter te wapenen om dezen tegenstand te breken. Vollediger inlichtingen zijn inderdaad noodzakelijk, om te vermijden dat de woeke raars aan de wet ontsnappen. Zoo niet, zullen de schattingskommissies de belasting met 25 0/o verhoogen, zooals artikel 23 toelaat Dat men dit maar dadelijk doe, iu afwach ting vau strengere middelen. In Kamer en Senaat zullen er toch leden gevonden worden om die onwilligers te ver dedigen. Dan heet het, dat ons vrijheidsge voel zich tegen onderzoekingen in geldzaken verzet. Ouders moesten hun zonen offeren... Hier gaat het maar om geld. Er is geld noodig voor allerlei behoeften en in de eerste plaats ook voor de geruineerden, de gelei- sierden. Het schandaal dér woekeraars duurt nu waarlijk te lang. Aan d^eene zijde weel de, aan de andere ellende, en dat alles door den oorlog, dien we toch als natie samen te dragen hadden. Zoolang zulks geduld wordt, kan er in het land geen eendracht, kalmte en vrede heerschen. Met woorden, mode's, heildronken, redevoeringen, herstelt men Belgie diet. Ach, hoe dankbaar zal zij u zijn, mijo- heer Pelletier als gij dat kunt doen. Gaat maar naar haar en zegt, dat zij zich niet verder behoeft te beangstigen, het vonnis wordt niet bekrachtigd als het nog hier is. Louis staarde het bruine heertje sprakeloos aan, deze bepaalde belofte kon toch slechts iemand geven, die of zelf er over te beslissen had, of zoo machtig en invloedrijk was, dat zelfs de koning op zijn verzoek of zijn raad onbepaald handelde. Wat ziet gij mij verbaasd aan, mijn beste Louis, zeide het bruine heertje lachen de, gaat nu naar Engeiine en stel het arme kind gerust. Morgen vroeg komt gij bij mij, dan zal ik u bepaald antwoord geven, ik be zorg het heden avond oog. Goeden nacht mijn jonge vriend, goeden nacht, Het bruine heertje nam afscheid van Louis en ging verder, terwijl deze nog ge heel verwonderd stond en hem nazag. Toen snelde hij naar de weduwe Brion, waar En geiine met onbeschrijflijk ongeduld op zijn terugkeer wachtte. Louis was in de gelukkigste stemming, toen hij in de kamer vloog en hun bericht gaf van het gesprek. Wat zeide hij vroeg Engeiine hare handen van blijde ontroering vouwende. Als het vonnis nog hier in bet kabinet ligt, dan is het niet zoo erg, laat mij maar handelen. Zegt dat Engeiine zioh niet moet beangstigen, het vonnis wordt niet bekrach tigd als het nog hier is. Deze blüde tijding maakte zoo'n indruk Toen wij gisteren pas ter pers waren out vingen wij een havas-telegram meldend dat M. Alexander Millerand door de Nationale Vergadering tot president der Fransche Re publiek gekozen was. Niemand kon er ten anderen ook aan twij felen. De stemming Woensdag namiddag uitgebracht, toen het er op aankwam een eenigen kandidaat aan te duiden was reeds beteekenisvol genoeg. Donderdag namiddag dus had de histori sche vergadering van Kamer cn Senaat, in den grooten zaal van den Senaat plaats. De groep der gecinilieerde socialisten had beslo ten nunne stem op den naam van M. Delory uit te brengen, terwijl de radikalen het eens waren om witte briefjes in de stembus te ste ken. Onmiddelijk nadat M. Leon Bourgeois dc zitting geopend heeft vangt de stemming aan. Nu en dan weerklinken toejuichingen wanneer ccn gekend leider, als M. Poincaré, enz. zioh naar de stembus begeven. Om 5 ure wordt de ofticieele uitslag afgekondigd. Getal stemmers 892. .Witte en ongeldige briefjes 106 Geldige stemmen 786 M. Millerand 695 M. Delory 69 Verschilligen 22 M. Leon Bourgeois roept M. Millerand president der republiek uil. Het Congres brengt eene ovatie aan M. Millerand, die zichtbaar ontroerd is. Daarna juichen de socialisten hunnen kandidaad toe. Van de rechterzijde wordt geroepen Trek er mede naar Moskou I Na afloop der stemming begaven MM. Leon Bourgeois, Millerand Lhopileau, Raoul Peret en een aantal Senators en Kamerleden zich naar de ontvangstzaal van den voorzitter van den Senaat. M. Leon Bourgeois, na hulde gebracht te hebben aan M. Deschanel, wen schle M. Millerand geluk met zijne verkiezing M. Lhopiteau bood de gelukwenscheo van het gouvernement aan. M. Millerand bedankte in korte woorden en drukte de hoop uit, dat door eendrachtige samenwerking Frankrijk zijne wonden zal kunnen heelcn en uil zijno ^>uinen herrijzen Daarom moet het verdrag van Versailles ten uitvoer gebracht wordeo. In het Elyseum M. Millerand keerde dadelijk van Versailles naar Parijs terug. Pas was hij het Elyseum binnengetreden, of hij ontving er hel ontslag van het ministe rie. 's Auderdaagsmorgends zou het zijn eer ste werk zijn, te overwegen of hij zijne oude medewerkers zou vervangen of behouden. Naar het schijnt hebben M. André Lefebvre minister van oorlog en M. Marshal, minister van financen, niet al te zeer aan zijn vertrou wen beantwoord cn zouden zij kunnen bö' dankt worden. M. Le Trocquer wist de sta king der spoorwegbedienden le overwinnen en zal dus wel zijne porte-feeille behouden Men denkt, dat M. Georges Levgues, een vertrouwensman van M. Millerand de porte feuille van Buitedandsche Zaken zal overne men en dat M. Steeg kabinetsoverste zal worden, ten ware M. Briand weer voor de pinnen kwam. Zoodra de uitslag der stemming gekend was, werden in bet Elyseum talrijke bloemen garven en korven afgegeven, bestemd voor M. en Mev. Millerand. op Engeiine en bare vriendinen, dat hij de woorden wel twintig maal moest herhalen. Zonderling, zeide de weduwe Brion dat kan toch slechts iemand zoo bepaald on zeker beloven, die een zeer bizonderen invloed heeft. Hij moet iets groots zijn, verzekerde Engeiine. Ik kan nog altijd niet uit hem wijs wor den, zeide Louis, een gewoon mensch is hij niet, hij is iets hoogs, hoewol hij altijd zoo eenvoudig gekleed is. En morgen vroeg moet gij het antwoord van hem halen vroeg Engeiine die nu we der herleefde. Morgen vroeg, ja Dan komt gij dadelijk van hier, zeide Engeiine, ik zal u met ongeduld wachten. Ik kom dadelijk van mijnheer Pelletier bij u, om u het antwoord te brengen, verze kerde Louis en verliet spoedig het gezel schap daar het middelerwijl laat geworden was. Antoinette en Engeiine spraken nog lang over het bruine heertje dat voor hen steeds raadselachtiger onbegrijpelijker zelfs jubel achtiger werd. Maar al hunne vermoedens kwamen altijd weder op de oude mogelijk heden terug, dat het bruine heertje of een hoogstaande geheime politieagent of een invloedrijk beambte moest zijn, die er van hield, zich van tijd tot tijd onder het volk te bewegen. Engeiine en Antoinette sloten in dozen nacht bijna hunne oogen niet. Beiden sidderde voor liet leren van den veroordeel de. Beiden zagen met onbeschrijflijk onge- De betooging op straat Het is 17 u. 35. De president verlaat het paleis en stapte in zijn auto. De Marseil laise wordt gespeeld. Het volk juicht toe on roept - Leve Millerand In een open limousine rijdt de President, door twee skadrons-ruiterij omgeven, naar hel Elyseum, waar hij te 18.30 u. aankomt. In het Elyseum lieten zich vele personen inschrijven en buiten stond het volk dicht op eengepakt om den president toe te juichen. M. Millerand neemt de opgestelde troepen in oogenschouw. De stoet treedt liet paleis binnen. In do gouden zaal wordt hem door generaal Dubail, groot kanselier van het eere- legiocn het grootlint cn het halssnoer der orde overhandigd. Eene gifte aan de armen van Parijs. Tergelegenheid zijner verkiezing tot pre sident heeft M Millerand aan M. Lecorbellier voorzitter van den municipalen raad eene som van 20.000 fr. laten geworden, met verzoek ze aan de armen van Parijs uit te deelen. Gelukwenschen uit Belgie. MM. Delacroix, voorzitter van het Belgisch minisierie en Burnet, voorzitter der Kamer, hebben aan M. Millerand telegrammen gezon den om hem geluk tc wcnschen met zijne verkiezing tot president der Fransche Re publiek. De voorgangers van NI. Millerand. Ziehier de lijst der voorgangers van M. Millerand als president der Republiek Adolphe Thiers 1870-1873. Maarschalk Msk-Mahon 1873-1879. Jules Grévy 18-Ï9-1887. SadiCarnot 1887-1894. Casimir Perier Juni 1894-Januari 1895. Felix Faure 1895-1899. Eraiel Loubet 1899 1906. Armand Fallières 1906-1913. Raymond Poincaré 1913-1920. Paul Deschanel Jan. 1920-Sept. 1920. M. Millerand. M. Alexander Millerand werd geboren in 1859. Hij is advokaat van beroep. ïn Mei 1894 werd hij municipaal raadslid van Parijs gekozen. #Iu December 1885 werd hij door het XIP arrondissement van Parijs naar de Kamer gezonden en sinds dan zonder onderbreking herkozen Einde Juni 1899, vertrouwde M. Waldeck - Rousseau hem de portefeuille van handel too. M. Millerand was aldus de eerste Repu- blikeinsch-socialistische minister. Van Juli 1909 tot November 1910 was bij minister van openbare werken. In 1912 riep M. Poincaré hem lol liet minisierie van oorlog, waar hij ook een jaar bleef. Bij dc oorlogsverklaring werd hij voorzitter der onder-commissie voor de leger- bevoorrading. Op 26 Oogst 1914 vertrouwde M. Viviani hem opnieuw het ministerie van oorlog toe. Hij bleef er tot 29 Oktober 1915 Op 21 Maart 1919 werd hij door M. Clemenceuu gouver neur van Elzas-Lorreinen benoemd. Op 18 Januari 1929, toen M. Deschanel president der Republiek gekozen werd, en het miuisterie Clemenceau zijn ontslag gaf, werd M. Millerand met de samenstelling van het nieuw kabinet gelast. M. Millerand is vader vau vier kinderen, twee zonen, Jan en Jacques en twee dochters, Martha en Alice. duld het bezoek van Louis te gemoet, dat hun zekerheid over leven of dood van den gevangene zoif brengen. Eindelijk kwam de morgen. Toen het nauwelijks negen uur was, zag Engeiine Louis komen. Zij snelde hem tegemoet opende de deur en begroette hem, terwijl Antoinette en de weduwe Brion naderbij traden. Toen Engeiine Louis begroet bad, vroeg zij terstond Zijt gij reeds bij het bruine heertje goweest Ik kom juist van den heer Pelletier antwoordde Louis. Gij trekt reeds een hopeloos gezicht Louis, erbarm u, spreek wat is gebeurd Het was te laat, het vonnis is gisteren raiddag door don koning bekrachtigd, en door den koerrier naar Toulon bezorgd. O mijn hemel dan is alles verloren, zuchtte Antoinette. Engeiine kon hare tranen niet weerhouden Mijn vader erbarmt u. Mijne arme, ongelukkige vader, riep zij vertwijfeld. - Nog is niet alle hoop verloren, zeide Louis geruststellend, mijnheer Pelletier heeft mij weder niet alleeu een bewijs van zijne wonderbare maoht, maar ook van zijne wer kelijke vriendschap gegeven. Op welke wijze, mijnheer Louis vroeg Engeiine. Het bruine heertje heeft dadelijk gezorgd dat een bevel tot begenadiging dóór den ko ning eigenhandig geteekend, lieden morgen ie weggezonden, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1