De strijdsm vijf millioen De Poolsch-Russischs oorlog. Dinsdag Sept. 1920 C3-los?i@rij 1sl& Eerste Phase. Onze vorsten op reis Kerkstraat, 9 en 22, Aalst^ Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 217 3~> A Gr 3B X-I A- E> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Wencoslas Zon op5,58, onder 5,44 Volle Maan den 28 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Hst groote Offensief Op 27 September zond de Koning, opper- bevelvoerdej van "het leger in Vlaanderen, aan zijne troepen de volgende dagorde SOLDATEN, Gij gaat een machtigen storm uitvoeren tegen do vijandelijke stellingen. Aan de zijde uwer heldhaftige Britsche en Fransohe strijdmakkers valt het n te beurt, den over weldiger, die uwe broeders sedert meer dar vier jaar verdrukt, terug te drijven. liet uur i3 beslissend. Overal wijkt deDuitscher achteruit. SOLDATEN. Toont aan dat gij de heilige zaak onzer onafhankelijkheid, onze overleveringen en ons ras waardig zljt. Voorwaarts voor Recht, voor Vrijheid, voor het glorierijke en onsterfelijke België. ALBRECHT. SCHIKKING DER TROEPEN. Ilot eerste oogmerk, dat de troepen werd aangewezen, was het innemen der hoogten van Clercken, Sladenberg, Passchendaele Zonnebeke. Negen Belgische en een Fran sohe infanlerie-afdeeling moesten tot dezen aenval samenwerken. In de Noordergroepeering stonden do 1°, 7® en 10e infanterie-afdeelingen, onder het bevel van luilenantgoneraal Bernheim. In dc Middengrotpcering werden de 3e en 9" infanterie-afdeelingen, met als reserve, de 128° Fransche infanlerie-afdeeling, aan gevoerd door luitenantgeneraal Jacques. De, Zvidergvoepeering, samengesteld uit de 6", 12° en 8e infanterie-afdeelingen in eerste linie, gesteund door de 11° infanlerie- afdeeling, stond onder het bevel van luite- nanigeneraai Biobuyck. Do algemeene reserve was samengesteld uit twee Fransche infanterie-afdeelingen en de Belgischo ruiterij-afdeeling. De 9C infanterie-afdeeliug moest de stad Dkmaidea doen vallen. ilot overige van helleger, de 2® en de 5e infanterie-afdeelingen, zouden een verdedi gende houding aannemen op het front Diks- muidon Nieuwpoort. HET GEVECHT. Den 28* September, om 5 u. 30, na 3 uren voorbereiding door hei geschut, ving de aanval aan. Het regent. Rij de Noordergroepeering. De 10® infan terie afdeeling (1*3®, 19® en 20c linie) maakt zich meester van het kasteol Blanckaert. De 1*1. A. (2®, 3® en 22® linie) bemachtigt de stolling Clercken Riegel; de 7* A. (4® 23® en 24° linie) tast do geduchte stelling van het boseh van Houthulst aan. Zij rukt vooruit tot aan den oostelijken zoom van het woud. Rij de Middengrocpeering. De 3C inf. afd. (9®, 11° en 12c linie) vermeestert de Wal- driegel na een storkeo vijandelijken legen- aanval 668tmt te hebben. De 9® inf. afd. (14® linie, lc en 4'jagers) bereikt den Tien. denberg, het schoorpunt der hoogvlakte van Westroosebeke. Bij dc Zuidcr-groepceringDe 6® Inf.Afd. (1, 2 on 3° Karabiniers), na verschillende hard verdedigde werken overweldigd te heb ben, houdt stand voor het dorp Westroose beke, dal zij, in weerwil van verscheidene bestormingen, niet kon innemen. De 12° I.A. (4C Karabiniers, 1® en 2® Gre nadiers) maakt zich meester van Passchen- dceL1, terwijl de S* LA. (T°, 16® en 17* linie) zich vestigt op den heuvelkom van Vlaande ren. De 4® I. A. (8®, 10° en 18® linie) ver meestert Woumen clat vinnig wordt verdedigd DEN 29ea De 4® l.A. draait om Diks- muiden en neemt Fessen in welhaast valt de omcirkelde stad in ons bezit. in ViaamSeren (23 September-30 October 1913) 67® Vervolg. Dat kan ik niet begrijpen, niemand van or,3 weet iets van den koerier.$||g$ Bewijs mij een dienst en vraag den kamerheer en den cabinet-secretaris, ver zocht Dernier aan den kamerdienaar zoo dringend, dat deze eindelijk toestemde en zich naar het kabinet begaf. Spoedig keerde bij terug, doch zonder de minste opheldering, niemand der kamerhee- ren wist iets van een anderen koerier, noch Ben der secretarissen van het in den nacht afgezonden bericht. Dat was raadselachtig. Dernier wist toch nauwkeurig, dat een koerier in den nacht vertrokken was. Het gold nu dezen tot alken prijs in te halen. De eergierigheid aisclite het zoo hevig van Dernier, dat hij niets anders zag dan dit doel. Hij moest ziju mededinger overvleugelen moest hun verslaan, al zou hij er alle mid delen toe aanwenden en den anderen koerier door den eenen of anderen streek in het voortzetten van zijn reis verhinderen. Dc nieuwsgierigheid wie deze andere koe rier, die een gewichtig bericht van den ko ning over te brengen had, was, kwelde hem. Tot nu toe kende hij zijn naam niot, ja, hij had niet eens kunnen vernemen, wanneer hij ifgozondon was. Noorder-groepeeringDe 4e l.A. bemach tigt Clercken eu Terrest de 7eI.A. de glo rierijke veroveraai'stcr van het bosch van Houthulst, vermeestert den gansohen hin derpaal. Midden-groepeering. De 3® l.A. neemt Stadenberg in de 9® l.A niet tegenstaande zes heldhaftige stormloopen, kan niet mees Ier worden van de kruinen benoorden West roosebeke. Hetzelfde gebeurt met de Ge l.A. iu de zuidergroepeering. De 12tLA. bemach tigt Eeaenbosoh, Kalue en Coliemotenbeek de 8® l.A. (16® linie) neemt Moorslede in, eu bezet Sint-Pieter. OP 30 SEPTEMBERHet regent nog altijd, maar de vurigheid onzer troepen zal er niet om verzwakken. In bet noorden is er nagenoeg geen verandering. In het cen ter bemachtigt de 3" l.A. het dorp Staden de 9® I,A. dringt in Westroosebeke, ver meo3tert Steyiaegen en Oostnieuwkerke. De Fransche eenheden lossen de Belgische troe pen af; de groepeering wordt onder het be vel van den Franschen generaal Massenet gesteld. In het Zuiden wordt de 6® l.A. vervangen door de 11* l.A. (3, 5 en 6e Jagers). De 6® I. A. gaat naar de reserve over. Op 3 OCTOBER. De 12® l.A. maakt zich meester van De Ruyter en de omgeving van den zilverberg. De 9° l.A. bemachtigt Most en Gemeenhof. Van nu af aan is de Midden-groepeering uitsluiteliik samengesteld uit Fransche een heden, en de verrichtingen houden tijdelijk op. De Belgische troepen hadden een voor uitgang gemaakt van gemiddeld 18 kilom. 6000 krijgsgevangenen genomen, en 250 kanons, 300 machien&eweeren en een lOOlal loopgraafmotieren buitgemaakt. Tweede Phase, van 14 tot 30 October. De Frar.scli-Belgische legers waren vol genden wijze ingedeeld. Ten Noorden, ouder het hevel van luite nant generaal Michel, de 10- en 4® infanterie afdeelingen in eerste linie de le infanterie afdeeling en do ruiterij afdeeling in tweede linie. Het centrum was uitsluitelijk uil Fran sche troepen samengesteld, onder hel bevel van generaal Boissoudoy. Ten zuiden voerde generaal Biebuyck het bevel over de 6®, 2® en 3* infanterie-afdeelingen de 164® Fran sche infanterie afdeeling lah in reserve. Het front zelf aan den Yzer, tusachen Nieuwpoort en het Kanaal van Handzaeme word bezet door de 5e en 7° infanterie-afd. Het overige van het leger bleef ter beschik king van den Koning. DACr VAN 14 OCTOBER. Om 5 u. 35 m., na eene geweldige artillerie voorbe reiding die 3 minuten duurde, rukten onze linieipannen ten aanval op een front van 18 km. De eerste linien van den vijaud werden alras overweldigd. Om 13 ure waren Hand- zaome, Hooglodo en Roeselaere in onze macht gevallen. Daarna werden Corlemarck Leensbosch en Beveren ingenomen ondanks den vinnigöii tegenstand der Duilschers. Op het einde van den dag had de groepes- ring Michel de lijn van den spoorweg Dik- smuiden-Lichtervelde bereikt. De 4® l.A. hield het front Cortemarck-Thorout de 6® l.A. bezette Rumb9ke en Onckene gq bleef in verbinding beoosten dit dorp met de 2® l.A. waarvan da linro ten oosten van Bosch- molen liep. Meer naar 't zuiden toe was het frout der 3® l.A, op 2 km. ten westen van den spoorweg van Ingelmunsler. Den 15 OCTOBER. Bij de Noorder groepeering hield de lOel.A. rond den mid dag stand, nadat ze de zuidelijke uitkanten van Edewalle en Marckhove bereikt had, in verbinding met de 4® l.A, die de linie hield van den spoorweg Torhout-Cortemarok. De voorwacht van de ruiterij afdeeling had het Dernier bereikte het logement, waarin hij algemeen afsteeg, liet zijn beproefden renner uit den staf halen, onderzocht de riemen, en wierp zich dadelijk in den zadel. Toen vloog hij naarjde poort en naar de straatweg die naar het zuiden veerde. Hij Jwas als met zijn paard saamgegrooid, hij had alle voor- deelen voor zich, hij dende den weg nauw keurig, en joeg met lossen teugel langs zijwegen voort. 's Avonds bereikte hij eene kleine stad, en hij reed naar het aan de poort liggende loge ment, om zijn paard te laten voederen, en belf iets te nuttigen. Blijft gij van nacht niet hier Dernier vroeg de kastelein, die den koerier sedert langjkende. Ik heb geen tijd. Zegt mij eerst, is dezen morgen reeds een koerier doorgetrokken Ja, hij hield zich niet lang op. hij liet zijn paard drinken, en reed toen verder. Wie was dat Hoe heet hij Ikweet het niet antwoordde de kaste lein, ik heb hem nog niet gezien. Hoe zag hij er uit. DooS* de zon gebruind, zwarlbaardig en krachtig. Hij sprak niet veel. En hoe was zijn paard Een flink dier, verzekerde de waard, zulk een paard heb ik nog nooit gezien. Ma ger, spierkrachtig en daarbij een kop met volbloedsaderen. Het moet een Engelsch renner zijn geweest, maar oen dier. zooals front Kautermolen-Elle bereikt. Bij de Mid" dengroepeering volgde de frontlijn den spoor" weg van Roeselaero naar Torhout. In het zuiden bleef de positie der 6® I. A. nagenoeg onveranderd. De 3® I. A. was nochtans ver der doorgedrongen on had in de vijandelijke liuiën een diepen insprong gemaakt. Op dsze twee dagen werden 7000 vijanden krijgsgevangen genomen. DE DAG VAN 16 OCTOBER. Na een geweldige artillerievoorbereiding rukten de afdeelingen der Noordergroepee ring ten aanval in de richting van Torhout, in verbinding blij?end met het Fransche leger, dat in het centrum de krijgsverrich tingen uitvoerde. De Zuidergroepeering had Iseghem bezet; de 2° I. A. rukte op naar Ingelmun3ter. De 3* I. A., na Hulste, Doorn hoek en Ablsul te hebben bezet, hield 'i avonds stand aan de Leie, waar zij het front hield van af het kanaal van Roeselaere tot aan Harelbeke (bezet door de Engelschen). Ondertu93chen maakten de 5 bataljons der 7® 1. A., die achteruit gebleven waren, zich meester van Wercken eu Vladsloo, en rukten vooruit naar Keyem, terwijl de 5° I. A. de Duitsche voorposten vermeesterde en heel den oostelijken oever van den IJzer be vrijdde. De 7e I. A. lag bij Tervaele en de 5 I. A. hield de lijn Schoorbakke Nieuw poort. Een lichte groepeeriug der 2* leger- afdeeling had Lelce bezet. DE DAG VAN 17 OCTOBER. Bij de Noordergroepeering koa men enkel op het einde van den dag weder met den vijand in aanraking komen. De ruiterijafdee ling maakt zich met geweld meester van Jabbeke en Varssenaere. Bij de Zuidergroe- peering bezet de 6e I. A. Marialoopkauter. De 2® I. A. vermeestert Oostroosobeke, de 3e I. A. houdt in waohtende positie stand langs de Leie. Ten Noorden bezetten de 7e en 48° infanterieafdeelingen Zedelghem. De Da 5° Iegerafdealing bemachtigt Oostende, Loffinghe,Oudenburg,Suaeskerko en|Ghistel. DE DAG VAN 18 OCTOBER. Plaatselijke aanvaHen die gedaan worden op heel de frontlinie, door onze troepen daags te voren bereikt, toonen aan dat de vijand beoogde op deze lijneen hardnekkigen tegenstand te bieden, ^on kon slechts wei nig vooruitgang maken. De 2®l.A. alleen rukte voorwaarts en vermeesterde de statie van Ooslroosebeke, terwijl de 7e I. A. Oost- camp innam. De 5® legerafdeeling was on- dertussclien tot aan de zuidelijke en weste lijke uitkanten van Brugge gekomen. DE DAG VAN 19 OCTOBER. De ruiterij afdeeling had op dezen dag een lastige taak te vervullen, daar de vijand toebereidselen maakte tot den aftocht. Er werden eenige schoone aanvallen met den bloolon sabel gedaan, legen enkele verdedi gingscentrums. HET EINDE VAN DEN VELDSLAG De vijand trekt verder achteruit tot aan het afwateringskanaal van de Leie, waar hij zich lot verdediging inricht. Hij wijkt ver volgens tot over do vaart Gent Tertieuzen. Op 11 November strijkt hij de vlag. 30,000 Krijgsgevangenen bleven in onze handen. Onder onzen buit telden wij 509 kanonnen van alle kaliber en 1200 machien- ge weren. Maar laten wij niet vergeten dat liet be vrijdingsoffensief in een tijdperk van ter nauwernood zes weken, het kostbare bloed van 31,000 onzer jongens deed vloeien en dat 3400 van hen in den bevrijdeu grond van Vlaandoren rusten. De Koning vertolkte de gevoelens van erkentelijkheid van de heele Natie, in zijne proclamatie van 18 November 1918 Officieren, onderofficieren en soldaten, Gij hebt u jegens het Vaderland zeer ver dienstelijk gemaakt. hertogen en koningen het slechts in hunne stallen hebben. Hm bromde Dernier altijd nadenken, der, terwijl hij zijn wijn uitdronk, en wan neer kwam hij hier. Om negen uur. Dus tien uur geleden. Voorwaarts, ik moet verder. Maar uw paard heeft nog niet eens zijn voeder opgegeten. Dat hindert niets, hij moet het thans zoo maar uithouden. Gij wilt den koerier inhalen, vroeg de kastelein. Gegroet riep Dernier, sprong in den zadel en joeg verder, hij hoopte den anderen koerier in te halen, met gedurende den nacht door te rijden zonder slechts eenmaal op te houden. Het was koel en luchlig in den nacht hij kon daarom van zijn taaien, beproefden renner wat meer vorderen, en daarom ging het zoo snel mogelijk voorwaarts. Hij wist nu, dat de andere koerier dezen weg volgde hij wist eveneens, dat deze een zeer kostbaar pü&yd bereed, en daardoor was het hem slechts verklaarbaar, dat de andere koerier hem nog altijd tien uren vooruit was hoewel Dernier zich minstens twee of drie uren door bet gebruik van zijwegen had bespaard. Hij dreef zijn paard tot spoed aan, joeg vooruit en hwam spoedig aan een beekje, waar hij zich mo09t laten overzetten Braziiiaansche hulde aan België. In het antwoord dat de heer senator Irènée Machado gegeven heeft op de redevoering door den Koning op het congres uitgesproken werd de passage opgemerkt, waar bij in naam van het Braziiiaansche volk, zijn vreug de uitdrukt wegens den terugkeer tot liet moederland van de kantons Eupon en Mal- rnedy. De senator bracht insgelijks een bij zonder hulde aan generaals Leman en Jacques aan burgemeester Max en aan kard. Mercier. De som, door de Belgische kolonie yan Rio aan de Koningin ter voordeele harer bij zondere liefdadigheids werken geschonken bedraagt 50,000 fr. Koning Albert zal San-Paulo bezoeken, begeleid door een bataillon voetvolk. In het Historisch Instituut. Aan Havas wordt uit Rio de Janeiro ge seind dat Vrijdag worgend de Belgische vorsten het personeel der Belgische legatie hebben ontvangen. 's Avonds, op de plechtige vergadering van het Verbond der wetenschappelijke ver- eenigingen, heeft de president van hét Histo risch Instituut den lof van den Konjng ge maakt en hém het diploma van eere-voorzitter overhandigd. Koning Albert sprak een rede uit in dewel ke hij zegde gelukkig te zijn de vertegen woordigers der Braziiiaansche intellectuelen te mogen ontmoeten. Brazilië en België, zegde bij, zijn geroe pen elkander op letterkundig gebied te be grijpen. Beider letterkunde heeft een zelfde bestemming. De Koning zette de toehoorders aan bun opvoedingswerk vol ideaal voort te zetten en dankte voor zijn aanstelling tot eere-voorzit- ler van het Instituut. Bij zijn aankomst en zijn vertrek werd de Koning levendig toegejuicht door de bevol king. In de militaire school. Op het onverwachts heeft de KoningJJhet militair college bezocht. De school is uitstekend ingericht. Koning Albert heeft verschillende oefeningen bijge woond. Hij toonde zich zeer voldaan over het geziene en wenschte het hoofd der school geluk. De Braziiiaansche pers. Het Verbond der Braziiiaansche bladen heeft aan de Belgische pers een adres aange boden waarin zij hare voldoening uitdrukt over de eer aan de Braziiiaansche bevolking door hun bezoek bewezen. s 0e uitstap naarTijuca. Zooals reeds gemeld, heeft jde Koning met graaf d'OuItremont en prof. Kolt den Tijuca- berg beklommen. Het woud aldaar is in een tuin herschapen met kilometerslange lanen. Men ontwaart er grotten, ravijnen, watervallen, pavillioenen. Van af den meer dan 1000 meiers hoogen top geniet men het panorama der baai en|der hoofdstad, 28 km. breed en 80 km. lang, met een honderdtal eilanden en omringd van ber gen door bosschen begroeid. Het uitzicht maakt een overweldigenden indruk. De Koning was verrukt over ziju uitstap die 7 uren duurde en heeft den wensch uit gedrukt zonder plechtigheden Brazilië's binnenland te bezoeken. Op 1 Oktober ver trokken onze Vorsten naar den Staat Minas Geraes. De gemeenteraad besloot de eerste nieuwe laan, Koning Albertlaan le noemen. Betooging dör Argentijnsche Handelskamer De Argentijnsche Handelskamer heeft aan onze Vorsten een adres gezonden hare solida riteit met de Brazilianen uitdrukkend op het oogenblk dat de Braziiiaansche ziel trilt van geestdrift ter gelegenheid van hei bezoek van De veerman wist niets van den anderen koerier, het bleek dat op den dag zijn zoon het veer waarnam en deze was naar Let dorp gegaan. Dernier rende zoodra hij de pont had ver laten, met vermeerderde snelheid verder, en bereikte tegen den morgend een groot, aan den straatweg gelegen logement, waar hij gewoon was te overnachten. Hij sprong van het paard om het een uur rust te geven en behoorlijk te laten voede ren. Zijn lichaam en dat van het dier waren aan zulke reizen kennelijk gewoon, aan beiden viel niets te bemerken. Hoor eeDs, zeido hij legen de vrouw van den kastelein, is bier niet een koerier doorgekomen Ja, mijnheer, zeide de vrouw. Wanneer dan In ben nacht, het zal ongeveer half elf zijn geweest. Zijn paard wilde of kon niet vërder. Alia, daar hebben wij het reeds. Hij heeft het half dood gereden, zeide de kasteleines. Ik geloof het wel. Wat gebeurde toen? Hij kocht hier een ander paard en liet het zijne staan. Hij betaalde er tachtig Louis dor voor. En wanneer reed hij verder vroeg Dernier vol verbazing. Te middernacht het kan ook een half uur lalor zijn geweest, antwoordde zij. den Ileld wiens glorie de trots ffitmaakt van de menschheid en van de Koningin wief goedheid bel geluk uitmaakt van Let Belgisch^ volk. De terugkeer naar Belgie vervroegd. De terugreis van ons Vorstenpaar tal aan boord van den kruiser Sao Poalo schieden, op uitdrukkelijk verlangen van President Pessoa. 't Schijnt dat bet bericht van Agencia Amerika onjuist is en dat onze Vorsten niet 16, maar 10 Oktober Rio de Janeiao zullen verlaten en den 25 le Zeebrugge zullen aan landen. De politieke toestand in ons land zou aan den vervroegden terugkeer van den Koning niet vreemd zijn. De ziekte van M. Deschanel. Parijs 26 September. Doktor Tropsa, die M. Deschanel in het gesticht van Mal* maison verpleegt, verklaarde gisteren aan een medewerker van Le Journal M. Paul Deschanel is geen zware zieke. Hij is hier alleen volkomene rust komen zoeken. fcZijne overspannen zenuwen hebben volstrekt kalmte noodig. Wanneer die kalmte zal teruggekeerd zijn, zal hij genezen xijti. En hij zal genezen. Ik voeg erbij, dat M. Deschanel volstrekt niet afgezonderd is. Dagelijks komen zijne vrouw en zijne kinderen hem bezoeken. Le Jaurnal voegt er nog bij, dat M. De schanel Woensdag in het gesticht is aange komen en er zich liet opschrijven onder den naam van M. Duclos. 't Is slechts Vrijdag avond, dat hij er in toestemde, onder zij» waren naam bekend te zijo. Nieuwe overwinningen van generaal Wrange!. Volgens de ofhcieele mededeeling van den staf van generaal Wrangel is de linkervleugel van zijn leger in het gouvernement Kherson gedrongen en achtervolgt er de roodc leger benden die in wanorde in de richting van Elisabethgrad vluchten. Uit Kowno wordt gemeld, dat Kharkoff en Ekalerinorslarf door de troepen van Wrangel bezet zijn. Daar de troepen van Wrangel AlexaiW drovsk bezet hebben en langsheen de spoor-; baan Alexandrovsk-Ekalerinorstarf oprukken is het te voorzien, dat de legers van Wrangel en van Makno weldra in de buurt van Ekale- rinostarf zullen vereenigd zijn. Ook de Polen maken vorderingen. Ten zuiden van de Pripet hebben wij Ro- kitno bezet. Ten noorden van de Pripet heb ben onze troepen na een hevigen strijd hel kanaal Dnieper Boug overgestoken en dron gen Kartuaka binnen. In de streek van Erzecwtiwice hebben wij door een tegenaanval de aanvallen der rooda troepen beantwoord. Wij namen 500 gevan genen en maakten 19 machiengeweren bult.' Onder de gevangenen bevinden zich drie Lithuaansche kanóniers, die aan het rood leger gehecht zijn. Op de lijn der forten van Grodno duurt de hardnekkige slag voort. Porzecze, dat door de Bolschewisten en de Lithuanen bezet was, werd teruggenomen. Nog eon lejerbericht »an Wrange!. Een draadloos snelbericbt uit Sebaslopo' meldt dat de troepen van Wrangel de roode legers verslagen hebben nabij Ivanowska en' nu Berdiansk naderen. In de richting van Volnovarlan werd een regiment roode matrozen uit Vlagovestchensk verdreven. i De legerbenden van Makno, samengesteld uit muilende roode soldaten en boeren, heb ben reeds groote deelen der distrikten Ekate- rinoslaw, Poltawa, Kharkofl en Don bezet. Dernier zag naar zijn horloge. Nog geen zes uur, bromde hij. Nu nog slechts zes uren vooruit. Hoe was het paard dat de andere koerier kocht Een schoon dier, maar wat dik, bij kon niet zoo spoedig een ander kragen. Wat dik dat is gunstig, zeide Derniez bij zich zeiven, en vervolgde toen luid, kei/ gij dezen koerier Neen, ik heb hem nog nooit gezien. Hoe was hij gekleed Zooals alle koeriers, zeide de vrouw. Voorwaarts, riep Dornier den stal knecht toe, die liet paard verzorgde. Wilt gij reeds verder rijden Uw paard heeft het eten nauwelijks door d« keel, meende deze. Dat kan wel zijn, antwoordde Dernier ik heb haast. De 8talkneoht bracht het, aan zulke ritten gewone dier weder voor. Dernier klopte het op den hals, liet zich een stuk brood geven, en sprong toen in den zadel. De wedloop werd voortgezet, en het taaie dier joeg weder zoo moedig en frisch op den weg voort, als had het dagen gerust. De koerier wist, dat hij zich op zijn besroefd dier kon verlaten, en hij verstond het ook om op gegeven oogenblikken de kracht vani zijn paard te sparen, en liet nooit geheel vermoeid te rijden. Deze kunst scheen de andere koerier niet te verstaan, maar hij scheen over groot^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1