DeEHciteitcnMaMlionw De strijd om vijf millioen I De Paalsch-RüssiscliB oorlog Oe Financieels Konferencie te Brussel Vrijd.v Octob.1920 De sanitaire treinen niet verder dan Aken- Bij minister Franck Onze vorsten op reis BELGIE EN HOLLAND Kerkstraat, 9 en 22, Aalst." Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 220 H> A €3- B I_| A. xz> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Qendt H. Remigius Zon op6,03, onder 5,38 Laatste Kwartierden 5 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Reeds voor den oorlog hebben we gewezen op de uitgebreide toepassing welke de elek triciteit zou vinden in den landbouw. De wereldramp heeft de aanwending en aanpassing op allerlei nijverheid vertraagd en houdt ze nog tegen, vooral omdat de mo tors, evenals andere dingen, sterk ia prijs gestegen zijn. Maar ze begint toch hare vlucht te heme men. Dezer dagen werd te Meirelbeke, na Wet- leren, eene tentoonstelling gehouden waar elkeen de gemakkelijke toepassing der elec- triciteit in het landbouwbedrijf Icon nagaan. Het is te hopen en te voorzien dat dergelij ke tentoonstellingen opvolgentlijk in alle groote gemeenten gehouden worden dat is praktisch, aanschouwelijk onderwijs. Ook is de bijval Ie Meirelbeke, evenals te Wettercn, zeer groot geweest. Daar was te zien hoe men bij middel dei' elektriciteit, groote en kleine dorschraachie- nen doet werken, stroo snijdt, graan scheidt, afroomt, kernt, maalt, hout zaagt. Op dezelfde wijze kan de electriciteit aan gewend worden om ale of beer te pompen, wat een lastige arbeid is, de waschmachien te doen draaien, rapen, beeten enz. te snijden, bras te stampen. En dat alles kan gaan met dtnzelfdeu elek- trieken motor of drijver. Een landbouwer kan bijna al zijn werk verrichten meteenen motor van 3 paarden. Neme» we een voorbeeld aan het graanma- len. De motor van drie paarden prijs on geveer 2000 fr. doet den molen draaien. Men moet niet anders doen*dan het graan opgieten, inlusschen kan men aan ander werk voortdoen. In een uur en half zijn 100 kilos graan gemalen het meel dat we zagen malen is fijner dan we ooit van eenen gewonen molen gezien hebben. De motor verbruikt vooor 0,35 fr. elektrie- ken stroom per uur en per paard, hetzij 1,05 fr. per uur en 1,575 fr. 11/2 uur. Dus 1,575 fr. voor liet malen van 100 kil. graan, hetzij iets gewillig van 1 1/2 centiem per kilo. Men kan het nergens aan (dien prijs gedaan krijgen en men moet het graan dan nog naar den molen voeren en het afhalen. Aan den prijs der dagloonen zou dat allicht meer kosten dan het malen bij middel der elektriciteit. Natuurlijk moet men nog den interest en de aflossingskoslen rekenen van den prijs van den motor. Met dezelfde maalsteenen kan men ook lijnzaad breken en haver pletteren een zeer eenvoudig toestel laat toe desteeneu op zulke wijdte te zetten die vereischt wordt voor de verschillige granen die men te verwerken heeft. s Maar men kan toch niet geheele dagen graan malen, zal men zeggen, 'en wat slaat die motor daar te doen als men niet te malen heeft. Antwoord Men kan hem bezigen om stroo te snijden, den raapmolen te doen draaien. Er beslaan ook dorschmachienen die maar 3 paarden noodig hebben men kan er ook mede af roomen, kernen en wasschen,ale pompen. Ja maar! stroo, rapen en beeten snijden wordt gedaan in het braskot dorschen in de schuur kernen, afroomen en wasschen in hel achterhuis. Men zou wel drie, vier mo tors moeten hebben en dan zou daarin een £rool kapitaal kruipen. Eén motor is genoeg. Hij staat op een klein, ijzeren wagentje dat door alle deur- 70' Vervolg. Nauwelijks was hij builen hel huis, waar- In de weduw e Brion woonde, of hij zag on der de tegenover het huis staande lantaarn eene bloemenverkoupster in wie bij haar 'herkende, die hij eens ia De Welkomst had gezien. Dat viel hem op. Dadelijk trad een man op de bloemen verkoopster toe en sprak zacht met baar. In dc persoon meende hij Sant- peur te herkennen, hoewel deze zich door een valschon baard een geheel ander uit zicht had gegeven. Louis dacht er over na, of hij niet zou be proeven om don gevaarlijken man aan de policie over te leveren, toen plotseling in zijne nabijheid gefloten werd. Dit scherp gillend teeken gold den Panj- cenaar die het dadelijk verstond, daar hij verdv.eer. en tegelijk met hem de bloemen, verkoopster. Louis keek naar hem, die gefloten had, en bemerkte in zijne nabijheid een dikken man met een glimmende muts. Zoodra Louis hem nauwkeurig had gezien, scheen Sanspeur ook bemerkt te hebben, dat bet een bondgenoot van hem was en toen scheen het Louis toe, als kwamen nog op verschillende plaatsen van de straat hoogst verdachte gestalten te voorschijn. Louis besloot om zich in een huis te be geven, waar hij in eene andere straat kon gaten kan. Men kan hem dus gemakkelijk van het braskot naar de schuur, van de schuur naar het achterhuis, enz. overvoeren dat is vijf minuten werk. Het spreekt van zelfs dat men in de toe komst de hoeve gebouwen op eene nieuwe manier zal dienen te schikken, zoodat men zoo weinig mogelijk tijd verliest met het over brengen der elektrieke motors. Het is niet volstrekt noodig dal er melk afgeroomd en gekernd wordt in het achter huis. Men kan nevens of nabij den stal eene plaats even zindelijk inrichten voor het be handelen van melk of boter als het achter huis, en niets zal beletten dat daarnevens zich het braskot bevinde. Het ware te wenschen dat in dat braskot de zindelijkheid wat beter onderkouden werde dan nu het geval is het vee zou er wel bij varen en den landbouwer ook. In de nu bestaande hofsteden zal men van lieverlede er toe komen de beslaande gebou wen in te richten naar het meeste gemak, wat ook zal zijn naar de minste kosten. In dezen tijd van hooge dagloonen moet men den lijd sparen. Meer dan ooit geldt het spreekwoord tijd is geld De elektrieke motor heeft nog een ander groot voordeel hij verbruikt juist maar zoo veel elektrieke kracht als hij noodig heeft om zijn werk te doen. Bijvoorbeeld Men bezigt een motor van drie paarden, om een werktuig te doen draaien dat maar een paard noodig heeft. Welnu, de motor van 3 paarden verbruikt maar eleclrieke stroom voor een paard. Elkeen doet dus best eenen electrieken mo tor te koopen die eer wafl sterker is dan wat lichter dc uitgaaf is wat grooter, maar uien heeft het voordcel dat dc motor niet zoo licht zal overlast zijn en men zal min gevaar loopen hem te verbranden wat eene kos telijke herstelling noodzakelijk maakt. 4: Voor landbouwers die maar een klein ge bruik hebben, zijn er motors van minder dan 3 paarden. Met een motor van één paard kan men tegelijkertijd afroomen en kernen, ofwel afroomen en wasschen de motor verbruikt voor 0,35 centiemen electriciteit per uur. Niemand kan het voor dien prijs met de hand doen. Een motor van één paard kan men gemak kelijk met ééne hand van de eene plaats naar de andere dragen. Prijs van zulk een motorke ongeveer 800 frank. Voor een groote dorsenmachien is een motor van 8 paarden noodig. Degenen die met de dorschmachien rond gaan, doen zulkon motor mede het is dus genoeg dal de landbouwer aan de eleclrieke leiding verbonden zij. De twee sanitaire treinen, Dinsdag avond uit Brussel naar Warschau vertrokken, zijn nu toch te Aken opgehouden, ondanks de verzekering der Duilsche regeering dal zij door Duilschland mochten rijden. De Duitsche regeering heeft laten weten dat de doortocht niet in strijd was met de onzijdigheid, maar eischt streng nazicht over al de wagons, om na te gaan of zij geen oorlogscontrabande inhouden. Men onderhandelt nu en het nazicht zal aangenomen worden. In alle geval is het eene vertraging van 47 uren, want de treinen zuilen eerst Vrijdag morgend, te 7 1/4 en te 8 uur uit Aken vertrekken. Zijne ervaringen in Congo Brussel, 28 September. M. Franck vertelde ons daarstraks verder over zijne Congo reis. Hij sprak eerst en vooral met den grootsten lot over de palmolie ondernemingen van LeveP Brothers te Alberta en Elisabetha. Niettemin vond bij dat de concessie te uit gestrekt was in verhouding met het ontgon nen land. Die z^clit naar al te uitgebreide concessies heerscht zoo wat overal in Congo en geeft vaak aanleiding lot vijandigheid vanwege de inlanders. Dan onderhield de minister ons over zijn bezoek aan het onderrichlingskamp van de technische compagnie te Lissala, waar men negers opleidt tot sergeanten-rekenplichtigen wapenmakers en timmerlieden. Over Mobeke en Nieuw Antwerpen ging het clan naar Gouuilhatville, hoofdplaats van het Egualsriool-districl. De handel in copal bloeit er welig, vooral sedert men paal en perk stelde aan het drij ven van sommige gewetenlooze handelaars, die onzuivere produkten uitvoerden en aldus eeo slechten naam verwierven aan de copal- vernissen van Congo. In den plantentuin te Coquilhatville gaat men binnen kort de vruchtbaarste palmboom soorten aank weekon bij selectie. Zijn tocht voortzettend kon minist. Franck praktisch ondervinden hoevele diensten de vliegtuigen en vooral de hydroplanen in de kolonie konden bewijzen. In drie uur tijds legde hij per vliegtuig een afstand af, die drie dagen had gevergd van een stoomschip. De vliegdienst Bestaat reeds tusschen Boma en Leopoldville. Hij zal weldra Coquilhatville bedienen. M. Franck bracht na een lastigen tocht per water de Kasai Iaat zich niet licht bevaren een bezoek aan de diamantmijnen van Ssjikapan, nabij de grens van Angola. Deze diamantvelden zijn zeer belangrijk. Twaalf werven zijn in volle werking en de voortbrengst bedraagt reeds 200.000 karaat per jaar. Andere mijnen zullen, naar men hoopt even vruchtbaar zijn. Tal van concessies werden reeds aangevraagd, maar overal behield M. Franck 50 p. li. van de winst voor aan den Staat. In het land der Bakubas kon de minister, dank aan oen missionaris, die een eydecar had, snel reizen op de ïnlandsche wegen. Deze streek staat nog onder hel gezag' van een groot opperhoofd, den Lusengo, die on geveer 200.000 onderdanen heeft. De regee ring draagt er wel zorg voor dat de Lusengo zijn gezag behoudt en het niet laat verbrok- kclen in de handen van mindere hoofden. Ten slotte bezocht M. Franck de groote centra Leopoldville en Kinshasa, waar de haven een groote uitbreiding neemt en waar de Staat, naar den wensch der ingezetenen handelaars, weldra een soort gemeenteraad met rechtspersoonlijkheid zal inrichten. Te Boma liet de minister duidelijk hooren aan de ambtenaren dat de regeering van geen stakingen weten wilde. De loonen werden verhoogd en de pensioensvoorwaarden ver beterd. Van stakingen gesproken, de negers, die als groote kinderen steeds de blanken willen naapen, hadden ook hunne stakingen. Zij duurden niet lang, maar langs den spoorweg hadden ze hel toch al uilgevonden om de treinen te doen stoppen bij middel van... een roode vlag. Zij staakten zonder te weten waarom, dikwijls wanneer opslag pas aan gekondigd was. Maar nu is alles weer in orde. Voor wat de negers betreft, want er is nog een blankenstaking aan den gang in Katanga, in de Union Mintére en aan den Kalanga- komen, omdat dit een doorgang had, en op deze wijze onttrok hij zich voor ditmaal we der aan de gevaarlijke vijanden, die overal op hem schenen te loeren. Aan Engeline had hij van zijne ondervinding nog niets gezegd, om haar niet te beangstigen. Hij begaf zich nu naar de Paradijsstraat, in de hoop, Judas in het wijnhuis aau te treffen, maar ook dit maal werd zijne hoop toleurgesteld. Daar viel hem plotseling de gedachte in, dat ook hier weder het bruine heertje hem zou kunnen helpen, en besloot daarom op eene der volgende dagen Pelletier op te zoeken en hem naar den voormaligen bosch- wachler te vragen. Het had iets ongeloof-* lijks, dat deze zeldzame, geheimzinnige vrien delijken man het verblijf van den voorma ligen boschwachler zou kennen, maar even goed als hij eens door een tooverwoord de woning van Engeline had gevonden, even- zoo was hot toch mogelijk, dat hij ook het verblijf van Judas kon zeggen. De weduwe Brion moest in de laatste da gen door geheimen kornmer of zware zorg vervuld zijn, dat kon men aan haar edel ge laat zien, als1 zij in de oude. eerbiedwaardige kerk knielde. Werd zij door geheime ver wijlen gekweld of lag in haar verledene eene gebeurtenis, die zij niet vergeten, niet te boven kon komen In de kerk heersohte een indrukwekkend zwak licht, do zachte slappen van vrouwen en mannen, die kwamen en gïngon, een nau welijks hoorbare zucht van een bedrukt hart, anders sloordo niets de plechtige stilte spoorweg. Aan het spoor staken 80 agenten op 380, maar in de Union Mi'niére is de be weging meer algemeen. De invloed van Zuid- Afrikaansche leiders, die de'e colourbai willen daarstellen en de negers in de lagere bedrijven houden, is duidelijk merkbaar. Een menner, een Australiër, Brown genaamd, die zich had onderscheiden door zijne hevigheid werd over de grens gezet. De minister, vooraleer nogmaals te wijzen op de groote toekomst van Congo, meldt dat de nieuwe spoorweg Leopoldville-Maladi voor het einde van dit jaar zal afgebakend zijn Met bochten van minstens 250 m. straal en hellingen van 17 millimeters maximum, zal de lijn gemakkelijk voldoen voor een trafiek van 1 millioen ton. in het ruime hooge gebouw. Toen de we duwe haar gebed had verricht, stond zij op en liet, toen zij uit haren ^idstoel trad, ha- en zwarten sluier weder voor het gezicht vallen. Doch, toen de weduwe bijna geruisloos voortgaande, den uitgang van de kerk na derde en in het groote portaal trad, stond plotseling eene vrouw naast haar, en raakte haar zacht bij den arm aan. Jufvrouw Brion zag verbaasd om, en z"ag nu de donkere gestalte, welke haar bekend voorkwam. 0 Ik ben de vrouw van uw huisheer, zeide de vrouw, en heb u eene medcdeeling te doen, hot is mijn plicht u te waarschu- wen, mevrouw gij wordt beloerd door slecht volk, mijn man heeft het ook opgemerkt. Van slecht volk Of het op uwe spaarpenningen is ge munt, dan wel of de galgen vogels, die des 's avonds en's nachts om het huis sluipen eon ander doel hebben weten wij niet. Maar wij hebben opgemerkt, dat zij u in het oog houden, en vervolgen. Ook den jongen man, die nu en dan bij u komt, vervolgen zij. Daarom meende ik, dat het mijn plicht was, u te waarschuwen, want gij schijnt dat alles nog niet bemerkt te hebben. Wij weten daarvan niets, antwoordde de weduwe verbaasd. Verschrikt maar niet, movrouw, zeide de vrouw, het kan wel goed afloopen, op passen moet jjij natuurlijk voor het gespuis, wankey sparen geen monachcnlQven, Do onderhandelingen te Riga. Uit Riga wordt gemeld De leider der Russische afgevaardiging Joiïe, heeft de grondslagen aangeduid op welke de vredesonderhandelingen zouden kunnen aangevangen worden. Voor allies drong hij er opnieuw op aan dat Rusland en Poien de onafhankelijkheid van Uhrenieen Lilkuanie moeten herkennen. Volgens de voorstellen vau Jofïe, zou Polen nog uitgebreid worden. Een deel van wit Rusland, Volynie en de spoorbanen Biali stoch-Cliolin en Brest-Litovsk-Gholm zouden bij Polen gevoegd worden. De vijandelijkheden zullen moeten ge slaakt worden, acht en veertig uren na het leelcenen van hel protokol. Ook zouden beide partijen aan alle oorlogsvergoeding verzaken. Eeno proklamatis. De officieren van den staf van Wrangel hebben eene proklamalie uitgevaardigd, waarin zij hunne oude kollegas, die than deel maken van het roode leger, uitnoodigen dienst te nemen in het leger van Wrangel. Poolsch legerberioht WARSCUOW, 29 September. In den Noordsektor hebben onze troepen de lijn der Saczcara bereikt. In de streek van Grodno wordt de achtervolging van den wijkenden vijand voortgezet. Ten oosten van Rovno heeft onze ruiterij den vijand over de Horyu teruggeworpen Wij hebbeu Korzec bezet,* zes kanonnen en zestien machiengeweren buit gemaakt. De Uhrecnsche troepen die ten oosten van Zbrucz oprukken, hebben Slaroen Kónslan tvnow bezet. 2000 gevangenen bleven in onze banden en maakten vier gepantserde treinen buit. Ook verscheidene bevoorradings parken en een belangrijk technisch materieel is door ons veroverd. Oe gala-vertooning De A. T. B., meldt dat toen de Koning Maandag op de galavertooning van den ste delijken schouwburg te Rio ontvangen werd, een koor kinderen de Brabanconne uit voerde. Ileel Rio - was daar. De zaal was schit terend verlicht en toen de Koning er met M. Pessao zijn intrede deed werd bij langdurig toegejuicht. Mad. L. Claessens, zong met de Belgische vlag in de handen de Brabanconne die geestdriftig begroet werd. De Brabanconne» is te Rio zeer populair geworden. De kinde ren neurieën het lied op straat. Op het program stond de opera Salvator Rosa van den Braziliaanschen toondichter Carlos Gomez. De Koning gaf het teeken lot de toejuichingen en vertrok daarop te midden eener grootschu ovatie. Een uitstap naar Petropolis De Koning is Dinsdag morgend naar Pe- Mijn man zegt, zij steken liet huis bo ven iemands hoofd in brand. Mijn God Ja, ja, het is kwaad volk, gij moet op uwe hoede zijn, mijn man zegt, gij moet tot uwe bescherming iels doen, en het is nog het beste, als gij stil en zonder dat zij bet zieo, van woning verwisselt, en een ander huis betrekt. Ik begrijp u, zeide de weduwe Brion, uw man beangstigt zich over zijn huis. Hm, dat niet alleen, ook om den goe den naam van het huis ia het belang vau de andere huurders. Dan is-het mijn plicht, om de woning dadelijk te ontruimen, verklaarde de wedu we, de krenking moeielijk verbergende, die deze mcdedeeling haar bereidde. Ik dacht wel, dat gij naar onzen ge- meenden raad zoudt luisteren. Mijn man beeft de bespieders gisteren avond weder m het oog gehouden. Maar hoe vreet gij, dat mij $e bewa king geldt Dat zal ik u zeggen, antwoordde de vrouw, wij houden die mannen in 't oog, waarbij dikwijls een meisje is. In 't begin wisten wij ook niet wat zij voor hadden. Kwam bij u niet de vorige week een meisje met bloedien Ja, dat herinnor ik mij. Deze persoon behoort fcr bij ging de vroi/w voort, dit meisje kwan/om to spion neei^n. Ik begin mij au^atig te makeiv, zeide de weduwe, tropolis vertrokken, een stad in den Sua' Rio de Janeiro, door Zwitsers en DuitschevS gesticht. De stad is seer uitgebreid. Hare straten loopen te midden van bcboschte heuvels. Dc| huizen en villa's slaan er te midden der luD nen. Petropolis is een fel bezochte stad doos de inwoners van Rio. In den omtrek bevinden zich talrijke fabrieken. Bij de parlementsleden Senators en volks ver legen «roordigers roet men 's Konings rede als een meesterwerk van geschiedkundige ontleding. Nooit wer den Brazilliö's inspanningskrachl en de be- teekenis zijner instellingen beier begrepen, juister en welsprekender afgeschetst. Toen de Koning zich aan senator Machadp richtte, zeggende Gij moet wel fier zijii op uw land, want het is waarlijk groot», ant woordde de Braziliaansche senator, zinspe lend op de koninklijke redevoering, die iv het land zulke groote weerklank bad Wij hebben het geluk gehad een reus te hebbet» om liet in zijn hand te nemen en het aan d( wereld te too nen. Den Haag, 29 September. Het Neder* landsch Telegraafagentschap verneemt uil bevoegde bron, dat de berichten en mededee-' liugen in sommige bladen verschenen betrek kelijk onderhandelingen welke tusschen Hol-, land en Belgie zouden aangegaan zijn voor het sluiten van eene militaire overeenkomst, uit d> lucht gegrepen zgn. j De minister van Buitenlandsche Zaken, M. van Karnebeek moest Donderdag daarovei, eene verklaring doen in de Kommissie vai, Buitenlandsche Zaken der Tweede Kamer. Zittingan van Woensdag. De Conferentie wijdde Woensdag bac* zittingen aan de besprekingen van het vraag stuk van de munt en van den wissel. M Vissering, Hollandsche onder-voorzitten van de conferentie, leidde de bespreking ini Hij beknibbelde de regeeringen, die de waar-, de van het geld deden verminderen, door dc mannen aan hun werk te onttrekken er? leeniug op leening aan te gaan, zonder (4 welen of die leeningen vruchtbaar zouden zijtt J De particulieren kregen er duchtig vaa/ van M. Vissering, omdat zij ooodeloos beo-1 zine, tabak en alkooi verbruiken, stakingen doen uitbreken en minder werken. Om den overdreven geldsomloop te her-' leiden tiet M. Vissering een middel in lief aflossen van Staals- en stadsschulden. Eeo tweede middel vindt hij in de beperking vatt de kredieten voor Staal en gemeenten. M. Vissering wijd een woordje aan Amerfi ua's specialen toestand. Indien Amerika voort* gaal met betaliiftjen te eischen van Europa, zal de dollar altijd voort stijgen, daar Europa onmogelijk zooveel kan voortbrengen en uit voeren dat zijn munt in evenwicht komt met den dollar. Later komt dat evenwicht, ook zonder grijpen, maar inlusschen zal de oude wereW eene hel geworden zijnen de nieuwe orde vatt zaken zal niet ingesteld worden zonder dat et nog meer slachtoffers vallen dan io dei oorlog. Niet erg bemoedigend, M. Vissering; maat? aten wij hopen dat de besprekingen tot eed, praktisch middel'leiden zal om zooveel euveld, voorkomen. Lord Cullen of Asfibourne volgde M. Vis sering op. Hij gelooft niet in de doelmatigheid vag het scheppen van eene internationale maat, noc'u van gelijk welke poging om de waardig van het goud stabiel te maken. Met eenige Dat zijn wij ook, zeide de vrouw. Ilek is sleoht volk, zeg ik u, boos gespuis. Mijn man had geen rust, hij wilde weten en hoov, ren, wat dat rondsluipen beteekeode, en loea heeft hij eindelijk de kerels beluisterd. Op het jonge meisje, dat bij u is, schijnt lift gemunt te zijn en ook op den jongen man. Dat is een versolirikkelijk bericht. j Ja, gij hebt gelijk mevrouw Brion. Toen mijn man het wist, zeide hij dadelyk tot mij Die lieden zijn in gevaar, tij moa*, ten gewaarschuwd worden, zij moeten aiok in zekerheid brengen. Ik mag liet niet zeg} gen, het ziet er uit, als wilde ik hen uit h^ huis hebben. Zegt gij het aan mevrouw Brioo. Gij ziet er geheel radeloos uit, zeidg de weduwe Brion, terwijl zij met de vrouw» het huis waarin beide woonden, bereikte. 1 Erg is hel ook, zeer erg, meende dl vrouw, en zag wantrouwig naar alle iautti om. Ik ben in onbeschrijfelijke angst fa z«rg- Stel u maar gerust, zeide de vrouw, d{ hoofdzaak is, dat gij zoo spoedig mogelgf- eene andere woning zoekt en vroeg in dei morgend vertrekt, als het gespuis nog slai en u nog niet bewaakt. Dau zijl gij in ee alles af. Verstaat gij wel Gij hebt gelijk, ik kan uiets bel»;r doeaJ Ik zal u eenen goeden raad geven, vrouw Brion, gij zijl eene achten waardige vrouw, en het doek mijn man zei leed dat hij u als liuur^t^x; verliestrnaarU gaat niet anders. (Vervolgl)„

De Volksstem | 1920 | | pagina 1