Ba strijd oia vijf miliioen ff. De Rozenkransmaand PENSIOEN EN PENSIOEN Onze vorsten op reis De Poolsch-Rfissische oorlog De Flnancieele Kenterende te Brussel Dinsdag Octob.1920 Tegen da Belasting op de Iconen Ministerie van Spoorwegen. Voor 48 miliioen frank Russisch goud te Boulogne aangekomen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 223 DAGBLAD - 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Qendt Publicist buiten hel Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.' fl. Plaoidus Zon op 6,09, onder 5,29 Laatste Kwartier den 5 October is toegewijd aan O. L. Vrouw den H. Rozenkrans. Een waar christen die ïijne Hemelmoeder niet bemint en dus ook deze hare bevoorrechte godsvrucht niet lief heeft is moeilijk legen te komen. Het meevieren der Rozenkransmaand n de H. Kerk moet dus als een plicht aanzi worden. Do Pauzen gaven den spoorslag i inzonderheid Z. H. Leo XIII, de Paus v den H. Rozenkrans, veerdigde een bevel 1 waardoor hij de kinderen der H. Kerk aan maande dit redmiddel der zoo droevig gestel de samenleving ter hand te nemen. Tot over winning van onzichtbare en andere vijanden, tot ket beoefenen der deugden, tot opbeuring van het huiselijk en maatschappelijk leven is hei rozenkransgebed nuttig om niet te zeggen noodzakelijk. De II. Kerk in hare Liturgie legt ons dui delijk uit dat zij groote genaden van God en Maria verkreeg door het bidden van den Rozenkrans. De ketterij der Albigenzen door Sint Dominicus bekampt en die op het punt stond in de XIII* eeuw de maatschappelijke orde meer en meer te stooren, werd door den Rozenkrans overwonnen. De zegepraal van Lepante op de Turken werd ten tijde van het pausdom van Pie V, door den Rozenkrans behaald. De verlossing van Pi us VII is nog eene ge luige van de kracht van het Rozenkrans' gebed. In den loop der eeuwen was het wel de Rozenkrans die Europa van het Turksche juk bevrijdde cn behoede. Tegenwoordig bestaan die gevaren niet meer, doch andere nog schrikkelijkere be dreigen de hedendaagsche samenleving, paarom.schrecfen zond Leo XIII een wereld- brief uit opdat we jaarlijks binst de maand Oktober bijzonderlijk ons op het bidden des Rozenkrans zouden toeleggen. Zijne opvolgers op Pelrussloel hielden er aan deze algemecne smeeking in stand te houden. Door dal smeeken zullen wij vragen en verkrijgen den vrede voor Europa, den achteruitgang van liet bolchevismus, het behouden van de maatschappelijke orde, den terugkeer der verdwaalden lot het geloof en lot de godsvrucht van weleer. O mocht de wereld eens voor goed begrij pen dat men eerst het Rijk Gods moet zoeken ea dar. het overige als toemaat ons zal ge schonken worden. Vroeger aanriep men de Koningin van den H. Rozenkrans niet vruchteloos, thans nog rullen wij haar niet te vergeefs om hulp smeeken. Marc EEÉS VAN DE TWEE Alleen de socialisten zijn de ware vrienden van liet volk. Zij geven aan de oudjes een kosteloos pensioen van 720 fr., dat de katholieken hebben willen beletten Zoo leeren de ketters, maar zij dolen Leest en oordeelt Wat de socialisten ZEGGEN. Zij beloven aan AL de werklieden een kos leloos pensioen van 720 fr. LEUGENS zijn 't; grove leugens, want Dp 2633 gemeenten, tellen wij slechts 32 gemeenten in geheel het land, waar het pen. siocn 720 fr. kan'bedragen; in 2G01 gemeen ten is het veel min; 6GQ fr. of GOO fr. ten hoogste. Van die som moet dan nog afgetrokken worden een groot deel van het inkomen van den werkman, zoodat voor velen het pensioen op 400 fr., op 300, op 200, op 100 en zelfs op 000 zal gebracht worden. Daarenboven, om er aan te geraken, voor elk pensioentje: vernederende bekentenissen 73® Vervolg. Gij wilt bij mij zijn vroeg hij, ma, Ik u verzoeken Linnen te komen. Hoe i uw naam Louis mijtihee'r, maar de naam doet niota ter zake, antwoordde hij met gedempte Blem terwijl hij de kamer binnentrad en de schrijver de deur achter hem sloot, ik kom met een zaak van vertrouwen lot u. Zoo iels schoen Marinus Bloemist in 't geheel niet te hebben verwacht, en het verbaasde hem zoo, dat hij het licht op de tafel plaatste, en toen den vertrouwelijke!! pachter beschouwde. Kent gij mij dan vroeg hij. Neen, niet eens uw naam. Ik heet Marinus Bloemist. Dank u. Ik ken u slechts als mede huurder van do woning der weduwe Brion, die u prees. Mij prees vroeg Bloemist verbaasd teer vereerend. Ze!;er mevrouw Brion noemde u een zeer beleefd en beschaafd man, en daarom wendde ik mij in mijne verlegenheid tot u, mijnheer Bloemist. En wat h dat voor eene verlegenheid Het is zooals ik u zeide eene zaak van vertrouwen, gij weet toch, dat bij mevrouw Brion twee moisjeg wonen. Ik heh daarop nog niet gelet, de dames Nonen bier nog niet lang in huis streng onderzoek, haarklieverij zonder einde, bedrog en konkelfoes, valsche opgaven, mis, bruiken van allen aard. Op den hoop toe strenge straffen tegen onjuiste verklaringen !- In dat stelsel, niet min dan 18 verschil lende soorten van pensioen, een doolhof waar niemand kan uitgeraken; een stelsel dat bij de eerste toepassing iedereen zal naar de maan wenschen. Hoort nu de socialisten roepen met luider kele, en slaan op alle trommels en blazen op alle trompetten Hulde aan Minister Wautera l Aan al de werklieden een kosteloos pensioen van 720 fr Wat de Katholieken DOEN. Reeds in 1914 wilden de katholieken het pensioen brengen op 360 fr., betgeen dan veel meer waard was, dan nu 720 fr. Die wet was reeds gestemd in de Kamers; de oorlog heeft de stemming van het Senaat ver hinderd. Nu nog willen zij Bij overgangsmaatregel aan de oudste werk lieden eene aanvullende toelage verleenen, die het pensioen tot 720 fr. brengen zou. Dal pensioen van 720 fr. willen zij bezorgen aan alle werklieden zonder onderscheid, mits 1° Eene persoonlijke storting door den werkman; 2® Verplichtende bijdrage van den patroon 3® Groote toelagen van den Staat. Wat meer is, de katholieken willen nog Bij het overlijden van den man, op gelijk welken leeftijd, aan zijne vrouw, onuiiddelijk pensioen van 360 fr.; aan elk kind onder de 16 jaar eene lijfrente van 120 fr. Met dit stelsel, geen onderscheid van ge meenten, geen onderzoek van winst, loon of spaargeld, overal hetzelfde pensioen, geen aalmoes raeer.of onderstand, de zekere rente van een vast kapitaal, een waar recht, dat niemand ontzeggen kan, en elke werkman fier ontvangen mag. Dat willen de katholieken, doch... helaas, zelfs de bespreking van dit voorstel werd verhinderd en belet door de socialisten, de ware vrienden van het volk Werklieden, spreekt rechtzinnig welk is uw oordeel In het Guanabara-paleis. In het Guanabara-paleis hadden Vrijdag verschillende ontvangsten plaats. Een afvaardiging van den gemeenteraad van Rio kwam den Konii.g het diploma van eere-burger der Rio aanbieden. Senator Machado heelt het voorstel doen aannemen tot oprichting van een herinne- ringsgedenkleeken aan het koninklijk bezoek Op dit monument zal de dag van 8 Augustus 1914 gegrift worden, het protest van het Braziliaansch parlement herinnerend tegen den Duilschen inval in Belgie. De huideadressen blijven steeds in hel Guanabara-paleis toeslroomen. De Belgische dagbladschrijvers. Senator Machado heeft aan de Belgische journalisten een ontbijt aangeboden. Talrijke overheden en de professors der universiteiten waren aanwezig. M. Azevedo, president van den Senaat, bracht den heildronk uit aan den Koning, de Belgische nati^en hare pers. Aan M. Barthelemm, van de A. T. B. zegde M. Azevedo Uw Koning Albert is de meest populaire man in Brazilië. Wij houden er bijna zooveel van als de Belgen zelf. Wij zijn fier over zijn bezoek dat voor beide landen de beste uilslagen zal hebben. De ontvangst te Belo Horizonte. Zaterdag is de koninklijke trein te 13 ure te Bello Horizonte aangekomen. De president van den Staat en de burge meester ontvingen onze Vorsten. Zij dankten en roemden hem. De Koning sprak zijn vreugde uit het Braziliaansch hinterland van naderbij, te mogen leeren kennen. Daarop vertrok de stoet naar het weelderig ingerichte paleis. Eene bedreiging der Brusselsche Syndikaten Het Verbond der Brusselsche Syndikaten kwamen Vrijdagavond bijeen en onderzocht het vraagstuk der inkomsten-belasting welke van de loonen wordt afgehouden. Da vergadering besloot hare vroegere houding te handhaven en lot de staking over te paan zoo de bazen iets van de loonen afhouden. De voorstellen zulfen Woensdag a. aan het Nationaal Komiteit der Syndikale Kommissie worden onderworpen. De Overwinningsfeesten in Griekenland Een gouden kroon wordt aan M. Venizelos aangeboden. De feestelijkheden, welke te Athene ge- hraden worden om de overwinning der geallieerden te vieren, eindigden met een groot feestmaal, aangeboden door 2000 Hirgemeesters uit alle deelen van Grieken, land, gegeven ter cere van Venizelos. Aan het einde van het feestmaal boodt de burgemeester van Athene Venizelos, namens alle Grieksche gemeentee, een goude kroon van lauwertakken aan, als een eerebewijs van de natie voor het groote werk door zijne genie en verziende vaderlandsliefde verricht. En zij mogen niet langer hier wonen. Niet langer Waarom dan niot Omdat de woning nu geheel baardoel on hare bestemming verloren heeft. Maar waarom dan Bevalt aan de da- mea de woning niet meer vroeg Marinus Bloemist eenigzins verbaasd. Zij bevalt hun wel, maar zij kunnen er met langer in blijven, en daar gij toch mo- deliuurder der woning zijt, hield ik het voor geraden, mij tot u te wenden. Dat wil ze gen, gij wilt de woning we der opzeggen II; heh daartoe geen order, de weduwe Brion en Engeline weten ook in hel geheel niet, dat ik hier ben, ik doe dal in stilte. Het is onder zekere omstandigheden ook niet noodig, dat zij de woning weder ver laten. Zooen welke omstandigheden zijn dat Gij zijt een alleen wonend lieer, gij zult er dus niets tegen hebben, ging Louis voort zoudt gij wel willen toeslaan, dat de woning bij u hier eeuige geheime poli- oieagenten komen, om zioh hier in hinder laag te leggen Marinus Bloemist begon nu plotseling de zaak van vertrouwen van Louis te doorzien. Geheime politieagenten vroeg hij Iimlaohend, dal is een zonderlinge wensch. Gij hebt gelijk en ik hen u eene ver klaring schuldig. Ik wilde wevrouw Brion Engeline niot gaarne beangstigen en ver ontrusten, dozen zijn reeds in zware zorgen Belangrijk Bericht voor de Belgische Binnenscheepvaart. De Commissie van Herstel (Subcommissie der Binnenscheepvaart) heeft vastgesteld dat niettegenstaande haar herhaalde mededee- lingen in de Belgische pers, talrijke eige naars van vernielde, in het buitenland verkochte, verdwenen door den vijand weggenomen schepen, nagelalen hebben haar hun verklaringen en klachten te laten gewor den. De lijsten der verliezen worden ontoe- derroepeUjk op 15 October 1920 gesloten, zoodat na dien datum geen enkele vraag meer in aanmerking kan komen. De nalatige schippers of scheepseigenaars zullen zich derhalve uitgesloten zien van al de voordeelen welke uit de door Duitschland uit te voeren teruggaven eu herstel kunnen voortspruiten. Alle nieuwe inlichtingen dienen portvrij gestuurd aan den afgevaardigde ter Subcom missie voor de Binnenscheepvaart, Kabinet van den Minister van Spoorwegen, Zeewezen Posterijen en Telegrafen, 4, Hertogstraat, Brussel. Gp te geven inlichtingen A. Naam van het schip B. Naam en adres van den eige naar C. Plaats, datum en nummer der inschrijving D. Plaats en jaar van den houw E. Type van het schip F. aard van den romp (ijzer, hout enz.); G. Afmetin gen H. Maximum-tonnemaatI. Omstan digheden waarin het verlies, den verkoop of de verdwijning geschied is. De Post en het Zegelrecht De toelating die tijdelijk aan postkantoren was toegestaan om desnoods kwijtbrieven te aanvaarden welke niet aan het zegelrecht hadden voldaan is ingetrokken, aangezien alle verkoopkantoren thans met kleefzegels voor kwijtbrieven van 0,05 fr. en 0,10 fr. voorzien zijn. De aan zegelrecht onderworpen kwijtbrie ven die, in dit opzicht, niet zouden in regel zijn, zullen dus van de ontvangst van dit bevel af, door den postdienst niet meèr ter inkasseering aanvaard worden. Dienst der Postchécks Tijdens de maand September steeg het aantal ingeschrevenen tot 29,002 met totaal bezit van 309,667,061-85. Tijdens dezelfde maand beliepen de in schrijvingen en de rekeningen meer dan dr' milliard vijf honderd miliioen frank, name lijk; stortingen: 703,441,269-53; over schrijvingen (kosteloos)2,143,002,338-1 checks aan toonder 422,825,915-32 checks op naam van allerlei 292,425,235-95 Zegge in 'tgeheel 3,562,725,759-48. Sedert 1 Januari bedraagt het aantal in schrijvingen22,041,957,294-43. Het weze hier aangestipt dat de over schrijvingen en andere verrichtingen zonder gebruik van geldwaarden 76,8 0/0 van dit totaal vertegenwoordigen Het nieuwe Duitsche Vrijwilligersleger, De bepaalde inrichting. Het wetsontwerp ovev het nieuwe Duitsche leger |vermeldl dat dit zal bestaan van af 1 Januari a. s. uit 100.000 soldaten, 15.000 matrozen, allen vrijwilligers en van Duitsche nationaliteit. Het aantal officieren zal 4000 man bedra gen, de geneesheeren en veeartsen niet in begrepen. De officieren zullen tot hun 45 jaar dienen en de soldaten gedurende 12 jaar. In de haven van Boulogne, is de Deensche vrachtboot Petrel aangekomen met een lading van 6000 kilos goudstaven ter waarde van circa 46.000.000 fr. Deze lading werd in Reval^ingenomen. In Stockholmzou een dergelijke lading worden ingenomen, waartegen de verzekeraars echter bezwaren maakten, zoodat deze per andere gelegenheid komt. Het goud is dade lijk na aankomst, gelost en naar Lyon ver zonden, voor wiens rekening is echter onbekend. Fransche en JEngelsche geheime politie agenten volgen het goud. Vier bolsjewistische divisies vervoegen Wrangel's leger. Uit Helsingfore wordt gemeld dat volgens het blad IsTezia van Moskou onder den titel Verraad bericht, vier sovjet-divisies op het Krim-front, bestaande uit ^kozakken naar Wrangel's leger overgeloopen^zijn. Een nieuw anti-boijewistisch leger. Na Joedenitch mislukten veldtocht heeft generaal Buluk-Balachowitch met 600 man den strijd voortgezet. Zijn leger groeide tot oen divisie aan en bestaat enkel uit vrijwilli gers. Ook vreemdelingen strijden er in. De nederlagen, welke hij den bolsjewist! schen benden toebracht, vervullen de en met schrik en angat. De Polen bevoorraden het. Polen en Litauen. Op de conferentie te Soewalki werd tus. ischen Polen en Litauen een voorloopige wa penstilstand gesloten. Deze wapenstilstand zou duren zoolang de conferentie te Soewalki zelf duurt. Wrangel's troepen. De troepen van Wrangel hebben de tweede sovjet brigade der ruiterij ingesloten in het Volnovakho gebied. Vele gevangenen werden over het leven van Engeline's vader, daarom wend ik mij liever tot u. Ik dacht, dat gij wel bereidt zoudt zijn om beschermlooze vrouwen, die door gevaren omgeven zijn, bij te staan, dat wil zeggen, slechts daar door, om in alle stilte hier eenige geheime policioagenten te brengen. Dat is alles goed en uw vertrouwen vereert mij, antwoordde Marinus Bloemist, maar wat moeten die agenten hier doen Ik zal het u zoggen, zeide Louis, ik geloof mij niot te hebben verrekend, toen ik op uwe bereidwilligheid hoopte, het jor.ge meisje Engeline, wordt door eeuige misda digers gezocht en vervolgd, waarschijnlijk op bev^t Tan een derde, Ook op mij hebben die omgekochte personen het gemunt en herhaaldelijk beo ik hun ter nauwernood ontkomen, voor mij is dal niet zoo erg maac voor Engeline. Hier in Parijs vervolgd vroeg Bloe mist, ongeloovig glimlachende, hoe zou dat mogelijk zijn. Het is zooala ik zeg, bevestigde Louis, ik ben met moeite uit de handen van de schurken gekomen. En gij roept de politie niet te hulp Tot nu toe is dat altijd niet mogelijk geweest, dat is het juist, waarom ik in alle stille tot u kora. Maar hier wilde ik met behulp van de politio de misdadigers van gen. Maarik begrijp nog altijd niet waarom gij en de jonge dame, vervolgd wordt, vroeg Bloeumt. Engeline is zeer te beklagen mijnheer, als gij alle9 zult weten, zuldt gij nog meer bereid zijn, uwe hand tot hare bescherming te leenen, daarvan ben ik overtuigd. Op dit oogenblik vermoedt zij er nog niets van, dat baar het gevaar ook hierheen gevolgd is, en ik mag het haar niet zeggen, zij heeft leed en zorg genoeg. Haar arme vader smacht onschuldig in bet bagno van Toulon. Als galieslaaf Ja mijnheer, zeide Louis. Hoe beet de vader van Engeline Dat is een wonderlijke geschiedenis. Ik stel vertrouwen in u, daarom zult gij den samenhang geheel kennen, antwoord de Louis, de vader -win Engeline is graaf van Montpelier. Graaf van Montpelier, riep Bloemist, over het geheelc lichaam sidderende. Ja, kent gij Montpeliier hier bij Pa rijs vroeg Louis, over de uitroep van Bloe mist niet weinig verbaasd. Ik heb het oude kasteel in het voorbij rijden gezien. Engeline is de dochter, het eenige kind van den graaf, zeide Louis. Maar de graaf van Montpeliier is toch niet in het bagno 1 zeide Bloemist, die zich eenigzins hersteld had. Het is eene zonderlinge, ingewikkelde geschiedenis met een vervalscht testament. Een valsche graaf heeft zich er ingedrongen en nu is de rechte erfgenaam, de eigenlijke graaf van Montpeliier uit Amerika terugge keerd gemaakt. De steden Nogalsk en Derdiansb werden veroverd. Een Pooisch legerberichL Het legerbericht van 2® Oktober luidt als volgt Ten einde de vluchtende roode troepen ge-' neel machteloos temaken, zijn onze afdeelm- gen over de Servez getrokken. Wij hebben Novo Grodek bezet. De vijand die verleden week nog de lijn Bialystock-Brzew -Lipnonski- Zamoso-Lwow bezette, en voornemens was bet offensief te nemen, is tbans 100 tot 150 kilometers achteruilgeslagen. Hij leed over- groote verliezen aan dooden gekwetsten en gevangeuen. Zestien roode division weiden groolendeels vernield. De archieven der 3° en 4® legers, van de 21®, 25°, 41c en 57® division, alspok van verscheidene brigaden en regimenten zyn in onze handen gevallen In eene week tijds namen wij 42.000 ge vangenen, 160 kanonnen, 950 mitrailjeuzen, 18 gepantserde autos, 7 treinen, drie vlieg tuigen, 21 lokomotieven, 2540 wagons, 10 automobielen, eene groote hoeveelheid zakken en allerhande materiaal, door den vijand aan gebracht voor ^ijn offensief. Onze troepen gaven blijken van grooten heldenmoed. Schrikkelijke ontploffing te "Westencie. Te Westende had Zaterdag een doodelijk ongeluk plaats. Zekere Louis De Vuydt, 40 jaar oud, vader van drie kinderen, vond tusscben een hoop oud ijzer, de kop van een schrapnel. Denkende dat het tuig reeds ontladen was, liet hij het neervallen. Een hevige ontploffing had plaats. De Vuydt was op den slag ge dood. Vier werklieden, die zich een weioig verder bevonden, werden erg gekwetst. Een van hen stierf ten gevolge van de bekomen wonden een ander moet ook het been afge zet worden. Zijn [toestand is zeer zorg wekkend. ZITTING VAN ZATERDAG Zaterdag middag besprak de Conferentie verder het vraagstuk van hel internationaal krediet. M. Van der Meulen (Holland) sprak de meening uit, dat men van handelaars en fi nanciers niet moet verwachten dat ze bun kapitalen, uit pure liefdadigheid, zullen wa gen. Om den handel te doen herleven, lom de voortbrengst uit te breiden en de verwoeste gewesten weer op te richten, moet men ee« gansch nieuwe type van krediet in het leveu roepen, waarbij de kredietgevers niet meer risico hebben aan te gaan dan een wijs han delaar redelijk zou willen aangaan. Het eenige ontwerp van internationaal krediet dat voldoening zou kunnen geven, moet beantwoorden aan de volgend? eischen. 1. Het ontwerp zal aan de handelaars uitvoerders van een land gemak moeten geven om koopers in een ander land te vinden; 2. Het ontwerp zal zich teenemaal moete» onderscheiden van elk ontwerp dat voor doel heeft buitengewone Staatsleeningen uit te schrijven, welk ook hunne toepassing zou zijn; 3. De aldus verleende kredieten zouden moeten voorlkomeu van sommige belastingen of van andere ontvangsten, bijzonder bestemd voor het slichten van dit kredietfonds. Nadat M. Van der Meulen technisch zijn meening Leeft toegelicht, hoort men M. Bell (EngelandJ, die zegt dat zijn land reeds ge toond heeft dat het de andere landen wil hel pen om zich herop te richten. Het heeft reeds Da eigenlijke graaf, wat gij zegt. Maar niemand heeft hem herkend. Alleen Engeline, en hij is met zijne aanspra- kea afgewezen en als bedrieger naar de ga leien gezonden, is dat niet verschrikkelijk Eene droevige geschiedenis Maar ik verzoek u dan, daar over te zwijgen. Zekor, zeker, verzekerde Bloemist, met het eerlijkste gelaat van de wereld, ter wijl hij er innerlijk verheugd over wa», dat hij thans door een gelukkig toeval plotseling achter den geheelen samenhang gekomen was. De valsche graaf en gravin waren het, die Engeline en Louis lieten vervolgen en uit den weg willen ruimen. Bloemist doorzag dat alles en zeide dat hy het geheele spel in handen had. Hij wist nu alles en had geheel nieuwe middelen eu liefboomen in handen, om de geldzakken van den valschen graaf te ledigen. Ilij wist, dat de rechte erfgenaam leefde en in het bagno smachtte, hij wist thans, waar de dochter van hem was, die in plaats van in het bagno te zuchten bezitter van het kasteel moest zijn. Onder ons gezegd, giug Louis vertrou- elijk voort, ik geloof dat de graaf Engeline laat zoeken en vervolgen, en ook ik moet uit den weg geruimd worden. Van hem eo gravin gaat alles uit', maar dat mag mea orloopig niet zeggen. Hebben wij echter omgekochte misdadigers gevat en aohter slot, dan zal het gelukken, hun een bakenle- nis af te porsen cn dat ka.fi voor den valschen graaf zoowel als voor Oen workolijkeu, eu

De Volksstem | 1920 | | pagina 1