Oestrijdomvijfmillioen 7 Na Munet ook M.Wauters De Poolsclt-Russisclie oorlog. Ge uitbarstingen van den Vesuvius. Donderdag Ocfob.1920 De Werklozensteun Ministerie van Landsverdediging XXVI' JAARGANG NUMMER 225 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 3Z> A. G B A. T> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Plaoe de la Bourse, Parijs—-en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. H. Sergius Zon op6,12, onder 5,25 Nieuwe Maan den 12 Da Belgische socialistische leiders zijn zelf verschrikt over de vruchten van hunnen oogst, dien zij in ons land hebben gezaaid, en over de voort varendheid hunner volgelingen, die zij nu willen intoomen en aan het bolchevism ontrukken. Eiken Zondag gaan de leiders nu links en rechts verbranden wat zij vroeger hebben aanbeden. liet onkruid, dat zij heb ben gezaaid en dat nu zoo weelderig tiert, dat bet de goede vruchten dreigt te sinacbton, willen zij uitrukken. Destrée sprak in dien zin teMarcinelle; Brunei te Roux en Wauters te Jolimont. Na eenige ronkende zinnen over (lo hervorming der grondslagen van het kapitalistisch regiem, sprak hij over de uitroeiing der elementen van wanorde. Er zijn in onzo rangen ongeduldigeu, in wier geesten troebe le gedachten woelen. Be mistevrede nen der arbeiderspartij vinden dat er niet rapgenoeg doorgehandeld wordt. Dat zullen wij zien op bet aanstaande kongres. In de katholieke en liberale partijen zijn er menscben, die oordeel zijn dat wij in de rogeermg moeten blijven. Maar zij zijn kwaad over onze tusschenkomst in de werk stakingen. Er zijn bazen die er niot mear aan houden mot bet werkvolk te komen redetwisten. Het kapitalism heett .schrik van ons Er zija er, die schrik hebben van de regio der mijnen van Zuid-IIenegouw en Limburg, welke wij voorbereiden, Andero zeg gen v Wezen wij eeno sterke regeering, zooals deze van Millerand en laat ons in de hoop slaan. Laat ons afdanken Dat zo maar eens bo- prooven Wij willen in orde en don 'vrede de nieuwe samenleving voorbe luiden.» Na gesproken te hebben over de reeds verwezentüjkte hervormingen, belastingen, pensioenen en leger, .handelde bij over zijn ekonomiscii 'programma 'i Uit alle middens stijgt een vurig verlangen om de samenleving te lier vormen, Overal bovestigt do arbeider Ic'as baren wil haar woord mede te spreken in de politiek, in de econo miscbe zaken, in de fabriek, in bot werkbuis. De workman wil geen slaaf meer wezen. Hij wil zijn woord te zeggen hebben in de ekonomiscbe in richting van heel de samenleving. In Italië gaan de werklieden deel uitma ken van het toezicht der nijverheids- ondernemingen. De regeering tracht de regio dor spoorwegen in te voeren, op eenvoudiger grondslagen, de ar beiders deelachtig latende worden aai) het bestuur. Op een ander gebied ben ik bezig met de regie van hot bevrozen vleesch te verwezenlijken. Wij stichten eene 75' Vervolg. Dn a rop houwende had hij den brief ver- valscht en den voor hem gevaarlijken schrij ver, hier naar de eenzame plaats buiten de etad gelokt, om hem uit de wereld te helpen. De brief van den schrijver, waarin hij vyu den waren erfgenaam sprak, had alle voor- r.ich'igheid van dezen valscheu graaf wegge nomen. Allee had Bloemist verwacht en voor mo gelijk behouden. Slechte dal niet, wat hij nu vond. Wel, wat houdt uwe grafelijke genade gevaarlijke schietoefeningen, riep Bloemist. Bijna hadden uwe kogels mij uit de wereld geholpen, en het zou toch jammer van den schrijver zijn geweest, haha De graaf scheen zow toornig te zijn, dat hij tweemaal had misgeschoten Ik herkende u niet. Ik riep u aap, loon geen antwoord volgde, schpof ik, zftide bij brommend, in deze streak moei men voor zichtig zijn. Riep uwe grafelijke genade zoo, zoo. Jammer dat ik goen enkel geluid heb ge hoord. En mijnheer de graaf herkende mij niet Mij. de voormalige schrijver, niet maar het is mij lief dat ik hier den graaf tref. Ik geloofdo zeker hiér een ander te ont moeten, maar het is zoo even goed. liet be spaart mij den weg naar Montpellier. Ik bob niet veel lijd. regie, 't is te zeggen een werkelijken eigendom der algemeenheid, bestuurd ten bate der algemeenheid. Er zullen afgevaardigden der verbruikers en der voortbrengers zijn. Mijn kollega van landbouw zal de openbare mach ten en de arbeiders aoen deelnemen aau het bestuur der tramwegen. Het zou moeten zijn dat de werklieden afgevaardigden hebben in de beheer raden der fabrieken. Om daartoe te komon is het noodig dat de arbeiders klas onderricht weze. De werklieden moeton algemeene technische kennis son bezitten. Zij moeten de bandels- en nijverbeidsboekhouding kennen. Zie daar de pogingen welke de arbeiders klas moet doen. Het is niet met ruwe schokken dat dergelijke zaken in do samenleving ingevoerd worden. De minister deed ton slotte een beroep op de werklieden voor de eenheid in de partij. De bevrijding van Uhrenie. Uit de üEreensche gebieden, welke thans nog door de roode troepen bezet zijn, zijn afgevaardigden naar het midden-komiteit der opstandelingen aangekomen. Zij verklaren dat de rooden toebereidselen maken om ge heel Uhrenie te ontruimen. ?ij hebben alles ingespannen om in de provinciën Kieyv, Kherson en Podolie ©an nieuw leger van 200.000 man te lichten, ten einde zoo spoe dig mogelijk dc boeren van hunnen oogst en hun vee te ontlichten en alles naai' Sovjetisch Rusland te zenden. Alles wordt in de spoor wegstatiün opgestapeld. De boeren laten zich echter zoo gewillig niet. Zij hebben gewapende benden gevormd en schier dagelijks hebben bloedige gevechten plaats. De boeren worden hier gesteund door de spoorwegbedienden, die in werkstaking gegaan zijn, om te beletten dal dc levensmid delen buiten Uhrenie zouden gevoerd worden. Het naderen der nationale Uhreensche troepen vuurt den moed der opstandelingen aan. De positie der rooden wordt dan ook met den dag moeilijker, Kiew is bijna geheel door de muiters ingesloten. Gedurig rijden gepantserde treinen heen en weder, om te belenen dat de opstandelingen, de sporen zouden doen springen. Het center van het Uhreensch leger, onder het opperbe vel van PetlQura, is uit Houkivzy opgerukt en bezette Zmerioka. De bolscjiewislen hadden van uit Chomivzv een tegenoffensief ondernomen, ten einde hét spooi wegkruispunt Leopold-Odessa en Kiew- Odessa te verdeeigen. Alhoewel dit tegenoffensief met zeer belang rijke strijd krachten ondernomen werd, heeft de zesde Ulireensehe divisie den vijand tot den aftocht gedwongen. De linkervleugel van het Uhreensche leger nadert de Boug, den Noorden van Visinitza, lusschen Visinitza cn Zmerinka hebben de roode nieuwe reservelroepen aangebracht. Ondanks den hardnekkigen tegenstand der rooden zet de rechtervleugel van het Uhreensch leger zijne opmarsch voort langs de Dniester. Do Poolsche overwinning. AUe bladen bespreken dc laatste overwin ningen der P<xtf sche-troepeu. De zegepraal, welke eindigde met de ver nietiging van 16 roode division, bracht een buit op van 42.000 gevangenen, 108 kanon nen, 750 m^ehiengewerqn, 18 gepantserde autos, drio vliegtuigen, 21 lokomotieven, 2500 waggons, talrijke vracgtautos en andere gespannen en verder nog oorlogsmateriaal waarvan de waarde niet by benadering kan geschat worden. De Kurger Poranny ziet daarin een onweerlegbaar bewijs van de Poolsche levens krachten vauzijne inriclitingshoedanigheden Andere bladen onderlijnen de dubbelzinnig beid dei' Russische afgevaardigden te Riga, die daar aandringen op de onafhankelijkheid van West-Rusland en l'hrenie, doch zich geenszins bereid toonen, die stalen te ont ruimen. Poolscli legerbericht. Warachow 5 Oktober. Dc voorwacht van ons Noordleger, den vijand achtervol gende langs de baan Lida-NovoGrodek-Mira is op 3 Oktober over de Niemenlijn ge trokken. Na een gevecht op de lijn der oude Russi sche versterkingen, hebben de Posmanische afdcelingen Nieswicz en Kloek bereikt. De groep van Polesie, heeft ondanks de moeilijk heden van het terrein Malkolicze, Bastyn, Lunice, Lachwa en Grodek bereikt. Daardoor is heel de spoorlijn Lina-Bar&novitch-Rovno in onze handen, Nabij Oranu hebben wij.een Lithuaanschen gepantserden trein gekaapt welke ondanks den wapenstilstand, onze stellingen aan de Uba gebombardeerd had. Een legerbericht van generaal Wrange!. Constantinopel 5 Oktober. Uit Sebasto- pol wordt geseind dat de troepen van generaal Wrangel ae Boischewislen versloegen te Blagodatnoyo, Pavlovsk en Cachakovvskaya en nu ook Petrovsk en ISovopassoysk betel hebben. Een overgroote legerbuit, waaronder 12 kanonnen en 130 macbiengqweren viqi in onze handen. Reeds 4000 gevangenen zijn in de kampen samengebracht, De vijand trachtte nog reserven in den sUijd te werpen, doch deze werden uiteenga ja»g<L Dd werkzaamheid van den vglkaan duurt voort. Zooals reeds gemeld is de Vesivius de laat ste drie maanden in werking geweest, maai de mtbarstingen hadden alle' plaats aan den binnenkant van den krater. Er ontstond een kegel die zich 160 meter boven den krater- dodem verhief en die op 233 m. van de voor naamste krater-opening was gelegen. De kegel bezweek op den 27 September. De top werd er afgeslagen en de lava stroomde er in groofe hoeveelheden uit. Dr Mol lad ra daalde, vergezeld van twee personen, op 28 September in den krater af om het natuurverschijnsel waar te nemtfh ea foto's te vervaardigen. De werkzaamheid van den vulkaan duurt voort. Vanwege het Vesuvius-observatorium is een verklaring gepubliceerd, dat er geeu ge«- vaar bestaat wijl de uitbarstingen in alle ge vallen binnen den krater optraden en de lava dijs weer terugvloeit naar den bodem van den krater, die meer dan een halven kilometer middellijn heeft. DE ZAAK COPPEÉ Baron Eveuce Coppée en zijn zoon ver schenen Dinsdag opnieuw voor de Kamer van Inbeschuldigingstelling te Brussel. Deze vooralleer hunne verzending voor de Assisen te bevelen, heeft besloten dat er een bij ge- gevoegd onderzoek zou geopend worden. M. L>e Vos, ondervoorzitter der rechtbank, die de zaak Coppée onderzocht had, is ook met het bijgevoegd onderzoek gelast. Als uwe grafelijke genade tijd had, mij zoolang in de plaats van M. Pelletier te wachten, zeide Bloemist boosaardig lachen de, dan zal het op enkele minuten niet aan komen. Wie ia dat, dien gij daar noomt 1 Wol mijnheer Pelletier. Ik ken hem niet. Niet Ik dacht, dat gij uit zijn naam den brief aan mij liadt geschreven. Ik schrijf geen brieven voor anderen, antwoordde de graaf kort. - Zou mijnheer Pelletier dan toch wer kelijk hier in de nabijheid zijn. Ik kan het moeielijk gelooven, want dit samentreden en dit ronde aandenken in mijn jas zijn al te zonderlinge omstandigheden. Maar Iaat dit zijn zooals het wil. heer graaf, ik ben ufst als le gevoelig als men bij de jjsviren en den doodar.gst goed betaa'V, zeide Bloemist vertrouwelijk. 'hij de banden van den graaf piqt uit het oog verloor. Uwe grafe lijke genade kent mij toch. Dus ter zake. Maken wij van den nood eene deugd en uit deze toevallige ontmoeting eene nuttige sa menkomst. Ik gaf mij lieden de eer, uwe grafelijke hoogheid in den morgend te be zoeken Kom snel tot de zaak. Ik verklaar u, dat ik haast hel», en u luer niet verwachtte te ontmoeten. Dan was het dus slechts een gelukkig toeval. Hebt gij mijn brief gekregen, graaf Neen, welke brief Dion ik mij veroorloofde in het kasteel achter te laten, toen ik te vergeefs had be proefd mijne opwachting te maken. Ik heb geen brief ontvangen, waarom hebt gij die aan mij geschreven. - Om u te berichten, dal ik medelijden heb met den ongelukkigen graaf Montpellier die in bet bagno van Toulon smacht, ant woordde Bloemist, De graaf werd zoo wit als krijt, en toen hij de verklaring van Bloemist géhoord had, deze medelijden gevoelde met den arme ver- veroordeelde in het bagno, vroeg bij met dreigende stem aan den schrijver, wal die woorden beteekendeu. - Uwe grafelijke genade er aan te herin neren, dat gij tweemaal hebt misgeschoten, lachtte Bloamifii dtïivSköhtig. gem 'mz ik uwe macht heer graaf, nu zijt gij in de mijne. In uwe macht Ik verzoek u niet nader te treden. Ik heb genoeg aan het gat m mijn jas zeide ue schrijver, wij zullen het daarbij laten, heer graaf. Wat beteekenen uwe opmerkingen over den in het bagno opgesloten bedrieger nadat het gerecht vonnis heeft geveld Spelen wij die comedie tusschen ons niet langer, heer graaf, werpen wij de mas. kers af en laat ons liever vrij spreken, liet is in elk geval voor beiden beter. Wij ken nen elkander cn onze verhouding, heer graaf Ik weet, dat graaf Montpellier onschuldig in het bagno smacht- Matig uw long, of... Het Staatsblad meldt De Minister van Nijverheid, Arbeid en Bevorrrading. Overwegende dat er een einde is gekomen aan de uitzonderlijke omsundigheden.bahalve liet ministerie van Nijverheid, Arbeid en Bevoorrading er toe kwam het werk van het Nationaal uomiteit inzake steun voort te zetten. Overwegende alzoo, eenerzijds, dat het ministerie van Nijverheid, Arbeid en Bevopr rading, door middel van bijzonder tegemoet komingen, de aansluiting der werklieden bij de kassen van verzekering tegen on vrijwil iige werkeloosheid aanmoedigt. Overwegende, anderzijds, dat de andere ministerieele departementen de maatregelen hebben kunnen treffen, welke de toestand der onder hunne bevoegdheid vallende gesteunde» vereischt. Overwegende dat, inderdaad, behoudens beneden voorziene uitzonderingen, maatrege len werden getroffen, namelijk door liet ministerie van Landsverdediging en dat van Binnenlandsche Zaken, door eerstgenoemd wat aangaat de oorlogsweduwen en weezeu en de echtgeboplen en kinderen van dienst plichtigen onder de wapens, door faatstge npemd wal bqtrqft de noodlijdende gezinneQ van vluchtelingen, gerypatneerden en uitge drevenen Gelet op de verordening op den werkloo zenstoun van 39 Juni 1919,den ministerieele» omzendbrief van 22 Augustus 1919, de verordening op den voedingsteun en het ministerieel besluit van 3 December 1919 Besluit Art. 1. Na den 43 November 1920 zal de Staat niet meer te gemoet komen inj uitgaven aan werkloozeusteun. Op 18 October zal aan de belanghebbenden bet dubbel bcdiag worden uitbetaald van den steun, welke hen op dien datum was toegekend. Art. 2. Werkioozensteun zal voorloopig onder toepassing der thans geldende onder richtingen verder worden uitbetaald aan de onbeholpenen en zwakkelingen, bedoeld in art. 6 van het reglement van 29 Juni 1919, alsook aan de behoeftige weduwen en weezen der burgerlijke slachtoffers van den oorlog, voor zoover die bij voorbaat niets trokken van de vergoeding voor oorlogsschade, waarop zij recht mochten hebben en in uit gaven van bedoelden steun, zal den Staat te gemoet komen. Al't. 3. Dc uitbetaling van den steun aan boven bedoelde personen zal bij voorbaat geschieden, telkens yogr 28 dagen. Openstaande betrekkingen Men vraagt bij den Dienst voor toezicht op de kazerneering van het Belgisch Bezettings leger Drie onder-bestuurders der werken j acht opzichters (surveillan(s) een secretaris archivaris twee teekenaars een inachien- schrijver. AunnemingsvoorwaardMi Voorkeur aan de oorlogsverminkten en oud-strijders. Duur voor het tijdstip der bezetting. Huisvesting, vuur en licht kosteloos. Kennis der Duitsche taal, wensöhelijk. Voor de onder-bestuurders dezelfde ken nissen als voor burgerlijk werkleider (con ducteur) of voor adjunkt bij de Genie. Wedde en vergoedingen ongebuwden, ongeveer 11.000 fr. gehuwden, ongeveer 13.000 fr. per jaar. Voor de opzichters dezelfde ken nissen als voor opzichter bij de Genie. Aan vankelijke wedde en vergoedingen onge buwden, ongeveer 080 fr. gehuwden, on geveer 725 fr. per maand. Verhoogingen van' 50 frank na 1 cn 3 jaar goeden dienst. Voor de teekenaars en den secretaris- archivaris Dezelfde kennissen als voor, teekenaar en voor klerk bij de Genie. Aan-<' vankelijke wedde en vergoedingen onge-i huwden, ongeveer G30 fr,gehuwden onge veer G75 frank per maand. Zelfde verhoogin-\ gen als voor de opzichters. Voor den machinaschrijver Aanvankelijks, wedde en vergoedingen ongehuwd, onge-j veer 580 fr.; gehuwd, ongeveer 625 frank per maand. Zelfde verhoogingen als |voor d« opzichters. i AUe diensiaanbod te richten tot den Bevel hebber der Genie bij het Belgisch Bezettings; lege,, 48, Wilhelmstrasse, le Aken. Twee plaatsen, een als hulp-rekenplichtigi en een ais hulp-reUenplichiige,roacbienschrlj-, ver, staan open in de Magazijnen en Werk"' plaatsen van den Dienst der Legergebouweo te Antwerpen. Deze betrekkingen warden voorbehouden aan de oud-strijaers die hoogstens 35 jaar oud zijn. Tot 9 October 1920 mogen de aanzoeker*, zich op alle werkdagen in de bureelen van, den Koinmandant-Bestuurder, Ilobokensclia vest, front 11-12 van de Antwerpsche om heining, van 9 tot 12 en van 14 tot 17 ure; aanbieden. De gehuwde militieplichtigen van het bijzonder contingent van I9ii Een groot aantal vragen orn verkorting' van diensttijd ten gunste van gehuwde mili- tiepliehtigen van 't Rijzonder Contingent vaiv 1919 komen dagelijks toe bij het Ministeriel van Landsverdediging, hetwelk genoodzaakt; is deze aanvragen te verzenden naar de korpJ sen ten einde ze te doen onderzoeken. Deze handelwijze veroorzaakt een verlietf van tijd en een aanzienlijk werk dat zal ver meden worden als de belanghebbenden zich;' op het oogenblik hunner aankomst bij hel regiment wenden tot hiërarchieke oversten. Gebeurlijk zullen ze aan deze laaislen alle bewijsstukken afleveren uittreksel va» de huwelijksakten en van de geboorteakte, levensbewijs, enz. Alle militaire overheden hebben de noodi- ge onderrichtingen ontvangen om voldoening te geven aan de belanghebbenden, mits dezen zien bevinden in ,de voorwaarden bepaald bij artikel 6 der wet ^van 15 November 1919, vervat als volgt Voor zoover de dienst vei eischten het niet verhinderen, en indien het gedrag der be langhebbenden voorbeeldig is geweest, zal de duur van den werkelijken dien6t (weder, oproepingen niet inbegrepen), door verlee-! nmg vyn verloven zonder soldij, tot vier maand kunnen beperkt worden voor de ge huwde niiütiepüchtigen van het Bijzonder Contingent van 1919, wier huwelijk op 15* Juli 1919 voltrokken was. Dat verlof zonder soldij wordt verleend in de voorwaarden door deze wet vereischt e» voor zoover zij liet toelaat 4.) aan de ge huwde militieplichtigen met verscheidene Hinderen, na 4 maand 2.) aan dezen mei een kind of zonder kinderen, na 6 maand. Het Strijdersfonds De «Aanneming», het Nationale Werk tot bijstand aan oorlogsbeproefden en behoeftige gevangenen, beeft gedurende de zitting vai >3 September 4 920 besloten eene som vair 10.000 fr. ter beschikking van hel strijders fonds te stellen. Oproep onder de wapenen De militieplichtigen van de klas 1918, vat de bijzondere lichting van 1910, tullen onder de wapenen geroepen worden op de volgende datums - Ik verzoek u mij uit te laten spreken. Er is slechts eene verklaring, een aanklacht van mij noodig, om liet geheele valache von nis te veranderen, gij weet dat. Maar gij zoudt naar de galeien gaan. Zeker, dat weet ik, voor eonige jaren, en dat is het juist, ik ben voor deze moge lijkheid niet goed genoeg betaald, heer graaf ia het niet too Gij waart verstandig genoeg om mij voor dien gevaarlijken arbeid te koo- peu, en ik deed mijne zaak toch goed. niet waar Maar het gevaar was en is groot, en ik verzoek mot betrekking daarop, nog on geveer honderdduizend frank na le betalen, dat wil ik eens voor altijd... Gij zijt waanzionig l riep de graaf. E° yijdwt mij liever in Lat zinnigengeslickt ziefi dan hier. dat weet ik, zeide Bloemist, maar ik blijf bij mij a eiscb, anders kan ik de gedaolite oiet langer ver dragen, den echten graaf in het bagno te laten smackleu. Stil, bulderde de graaf. Ik zwijg gaarne, antwoordde Bloemist zich buigende, gij betaalt mij nog honderd duizend frank eu ik zwijg. Geen enkele frank, doe wat.gij wilt. Mijne vrijgevigheid is geëindigd. Ik zal en moet van u los zijn, en het is de vraag, hoe ver de geloofwaardigheid gaat, die gij ver dient. Als ge hel daarop wilt laten aankomen, goed Dan zal ik mijn loon des te zekerder van den waren graaf Montpellier ontvangen, nadat ik hem uit bet bagno bevrüd bob. Gy moet weten dat mijne verklaring eene zeer bepaalde bevestiging zal krijgen. A propos, daar valt me iets in uwe grafelijke genade heeft daar een zeer overijlden stap gedaan, ik verzoek verschooning voor deze woorden, maar het is inderdaad eene zeer onverant woordelijke stap en ik heb al mijno om zichtigheid en sluwheid noodig gehad, heer graaf om de zaak weder eenigorraate goed te maken. De graaf zag den duivelaclitigen schrijver aan, die plotseling de goedgezinde speeldo hij gevoelde, dat deze nog wat wist. Zijt go nog niqt aan het einde? vroeg hij dan. Dadelijk, heer graaf Waarom hebt pj Sanspeur en zijne genooten de gevaar lijke opdracht gegeven om Engeline e» Louis uit don weg te ruimen Welk een on bedachtzaamheid. - Sanspeur vroeg de graaf opdracht? Wat bedoelt gij met deze onbegrijpelijke woorden. Uwe grafelijke genade zal dit dadelijk beter verstaan. Ik meen, het was een zeer onbedachte stap, om zulke lieden modewe tei's te maken, nloor hun orders te geven. Daarin hebt gij gelijk, schreeuwde de graaf ruw en woedend, gij sijt daarvoor liet beste bewijs. Uwe grafelijke genade gelieft te schert sen. Zonder mij zou de zaak slecht staan. Zonder mijne tusschenkomst was uwe gra-^ felijke genade heden reeds in handen van, de Qolicie. Ja, ja, ik spreek in ernst. Dt\

De Volksstem | 1920 | | pagina 1