De strijd om vijf mülioen Hsropliouw van woningen Dg Poölscli-Russisclie oorlog. De Financieels Konlereucis te Brussel DAGBLAD 7 CENTIEMEN Zaterdag Octob.1920 door oorlcgsfelten vernield. Provinciale Landbouwkommissie Eene gift aan Betgie. Rond bet Parlement. Bedriegerij in 'l groot. De doodrijders aan 't werk. Eene bewogen aanhouding Einde derwerkstakingintfsfi Borinagt Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI" JAARGANG NUMMER 227 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Dyonisius Zon op6,15, onder 5,21 Nieuwe Maan den 12 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Plaoe de la Bourse, Parijs eu 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Dc gouverneur der provincie, brengt ter kennis'van de bevolking dat de heer Minister Van Binnenlandsohe Zaken beslist heeft de regels welke uitgevaardigd worden voor het herstellen en heropbouwen, door den Staat, van de beschadigde of vernielde woningen in dc aangenomen gemeenten, toe te passen in de gemeenten niet door de Natie aangenomen mits voorkeur te geven aan de gebouwen, welke nog vóór aanstaanden winter bewoon baar kunnen gemaakt worden. A. Voor het herstellen der beschadigde buizen kan aan de eigenaars, die zulks vra gen, een voorschot van hoogstens fr. 30,000 toegestaan worden. Deze voorschotten zuilen vastgesteld wor den nadat de heer Hoofd-Staat3commissaris bij de rechtbanken voor oorlogsschade zijne instemming zal hebben verleend. De aanvragen zullen ingediend worden bij het Gemeentebestuur der plaats waar het ge teisterd goed gelegen is. Bij die aanvragen /al eene raming der uit te voeren werken gevoegd worden, opgemaakt door den onder nemer welke door den eigenaar zal belast lijn. (Op aanvraag wordt een voorbeeld van raming bezorgd). B. Voor het wederopbouwen der private eigendommen kan een voorschot, dat hoog stens fr. 30,000 per gebouw zal bedragen, toegestaan worden, nadat zoo bonadereud mogelijk de waarde van het vernielde eigen dom zal geschat geweest zijn. C. Dezelfde regels zijn toepasselijk voor bet herstellen en heropbouwen; in gemeenten «iet door de Natie aangenomen, van gebou wen bestemd voor den landbouw. liet toe te kennen voorschot zal fr. 30,000 kunnen bedragen voor een landbouwinrich- ïing, waarvan de uitgestrektheid de 20 Ha. niet overtreft. Voor een uitbating van grooteren omvang, kan een aanvullende vergoeding toegestaan worden, berekend op fr. 1,000 voor iedere hectare boven de 20 Ha., zoo nochtans dat bet voorschot een bedrag van fr. 50,000 niet avertreffe. Do onthulling van het Belgisch Gedenkteeken te London De pers bevat talrijke lofartikels ter gele genheid van de- aanstaande onthulling van bet te Londen op te richten Engelsch-Belgisch gedenkteeken. De bladen herinneren er aan dat de onkosten van het gedenkteeken gedekt werden door al de vluchtelingen, door ai de vluchtelingen, zoo arme als rijke. Haar Keizerlijke Hoogheid Princes Napoleon zal de inhuldiging voorzitten van het gedenktee ken, hetwelk opgericht wordt op de Thames Em. bankment, rechtover de Gleopatra-zuil. Het gedenkteeken wordt plechtig onthuld Dinsdag aanstaande 's middags Prins Napo leon zal princes Clémentine vergezellen. Onder de persoonlijkheden, die de plechtig heid zullen bijwonen slippen wij verder aan. M. Delacroix, Eerste minister van België, de heer Moncheur, Belgisch gezant te Londen, Princes Christian, voorzitster van het Hulp- koHHteit ten behoeve der Vluchtelingen, de gezant van Brittannië te Brussel, beeldhou wer Rousseau, Eerw. Heer Mickiels, afge vaardigd door Zijne Em. kardinaal Mercier, die belet is, Burggraaf Burnham, onder 'toorzitter van de Union anglo beige De penoodigden worden op 14 October te 16 uur plechtig ontvangen in Buckingham-Puleis. De heer Delacroix zal het gedenkteeken jmder de hoede stellen van dc Brilsche natie. Dit naam van Groot Brittannië zal Lord l'uizon de rede van den Belgischen Premier beantwoorden. 77® Vervolg. Engeline haalde dadelijk een bord eu Louis pakte de zes vruchten uit. Neemt er eeo paar, zeide Louis, zij zullen goed smaken, zij zien er goed rijp uit. Gij moet mede eten, zeide Engeline, anders smaken ze mij uiet, gij twee, ik twee en twee bewaren wij voor do weduwe Brion eu Antoinette. Engeline verdeelde de vruchten. Beiden aten maar reeds na het gebruik van de eerste beet zagen zij elkander vragend aan ea toen proefden zij nog eens. Vindt gij niet, dat de perziken heden geheel eigenaardig smaken, zeide Engeline. Ja, mij komt hst ook zoo voor, rais- Ichien doet dit hel vergevörde jaargetijde. Neemt het mij niet kwalijk, maar ik set niet moer, zeide Engeline, en legde «ie rest van de'vfucht op het berd. Louis volgde haar voorbeeld. Ik vind den smaak ook onverdragelij'.i verklaarde hij, laat ons er uiet meor van bleu. Geef do weduwe Brion on Antoinette er niets van, smijt ze weg, zij waren goed koop genoeg. Ja, ik mag zo in 't geheel niet meer F-ien, zeide Engeline en verwijderde dan de overige. Er is hier in de straat of in huis nie mand te zioil geweest? vroeg Louis, terwijl Engeline eene kleine lamp aanstak. Op 12 October na de onthulling, ontbijt, aangeboden door den lord-mayor van Londen in Mansion House. Denzelfden avond feest banket in Lancaster House, aangeboden door de Regeering. Op 13 October, officieel bezoek aan de Abdij te Westminster. Te 16 uur, ontvangst door baron Moncheur op het Belgisch gezantschap en te 19 uur, worden de genoodigde vereenigd aan een banket in Savoy Hotel, aangeboden door de Belgische Kamer van Handel. Op 14 October bezoek aan de bureelen van de Daily Tele- raph waarna gezellig samenzijn, voorgeze ten door Burggraat Burnham. Oost-Vlaanderen. Bericht. Aan de leden der Veekweek- sijndikaten van Oost-Vlaanderen Aangezien de prijskampen voor bewaar- premiên aan slieren dit jaar niet zullen kunnen gehouden worden ten gevolge der runderpest, heeft het Bestuur van den Bond der Vee lt weeksijndikaten besloten in de maat der mogelijkheid zelf de kosten der bewaarpre- miën te dragen. De eigenaars van goede stieren met min stens drie tanden, zijn verzocht dit te laten weten voor 15 Oktober aanstaande aan M. Louis De Witte, te Beveten bij Audenaarde. Zij zullen naam, haarkleur, ouderdom van den stier en desgevallend het getal bekomen punten ter keuring, opgeven. Stieren welke de gelegenheid niet gehad hebben aan eene keuring deel te nemen, mogen insgelijks opgegeven worden. De naast gelegen statie der woonplaats van den eigenaar zal in dit schrijven vermeld worden. Dc Jury zal daa ten huize gaan om den stier te onderzoeken en desgevallend, eene be- waarpremie van 300 fr. toekennen. Zooals vvij gemeld hebben is M. Destrée, minister van Sckoone Kunsten en Weten schappen, m gezelschap van M. Fierens- Gevaert, bestuurder, naarVenetie vertrokken, om eene schilderij van den Italiaanschen meester Véronise, welke oorspronkelijk voor Venelie bestemd was, doch in het Brusselsch museum verzeild geraakt was, aan Venetie terug te schenken. De Ilaliaansche ministerraad heeft thans een wetsontwerp goedgekeurd strekkende om aan Belgie twee schilderijen van den zelfden meester, voorstellende de Blijde Boodschap en dc Aanbidding der Wijzen aan te bieden. Deze schilderijen waren bestemd voor de kerk van Torcello, doch bel dorp bestaat niet meer, daar het door de Oostenrijkers tijdens den oorlog geheel vernield werd. Polen zou voldoening krijgen. W arschow 7 Oktober. Volgens de laat ste berichten zou Polen zeer voldaan zijn over de uitslagen welke de wapenstilstandsvoor- slellen zouden verzekeren. Polen zou schier op alle punten voldoening bekomen en bij" «onderlijk voor wat betreft de nieuwe grenzen welk# veel meer Oostwaarts liggen dan de grenslijn eerst door de Sovjets voorgesteld. 09 laatste Poolsche mededeeling. Op heel het front is de toestand onveran derd, Onze afdeelingen zijn slechts in flauwe voeling met den vijand. Overeenkomstig eene nota van de commis* sie van den Volkerenbond, heeft het opper bevel der Poolsche legers, bevel gegeven om de krijgsverrichtingen tegen het Lithuaansch leger te staken op de lijn gaande van'de grens van Pruissen naar Peturce, ten Oosten van Orany. Iemand in de straat Wie .meent gij ik vraag maar, gij weet wel, ik meen de mannen. Gij verschrikt mij Louis, zouden zij ons hier ook hebben opgespoord Ik vraag maar, of gij iels verdachts bemerkt hebt. Gij wilt mij de waarheid niet zeggen, gij hebt iels gehoord of gezien, zeide Enge line. Het scheen mij voor eenige dagen zoo. Oii, hoe beangstig ik mij om u. Om mij dat is niet noodig Engeline, erger is bet voor u. Wij moeten toch eene andere woning zien te krijgen, het schijnt mij toe, dat wij hier niet erg veilig wonen. Maar wat overkomt u Ik weet het niet, ik wordt zoo duizelig, zoide Engeline. Louis liet de doodsbleek© Eugeline op een stool plaats nemen, het was als was zij on. machtig. Weldra begon Louis ook een pijnlijk ge voel in zijn lichaam te bespeuren, dat snel toenam, maar hij bestreed het nog. Mijn hemel, zuchtte Engeline, ik sterf, deze pijn, dat is vergift, hulp. Ik wil naar den geneesheer gaan, zoo dra de weduwe komt, ik kart u toch niet alleen laten, antwoordde Louis, maar wel dra zakte hij ineen, machteloos tegen de pijn, wat is dat de perziken. Wij zijn vergiftigd, fluisterde Engeline mot blauwe bevende lippen. Louia wilde zich herstellen, maar ook bij De wapenstilstand geteekend. M. Joite, aanvoerder der Sovjetische afge vaardiging en M. Domshv, aanvoerder der Poolsche afgevaardiging hebben het wapen stilstandsverdrag geteekend. Een draadloos snelbericht uit Moskou be vestigt deze tijding. Le Petit Journal van Parijs is evenwel van oordeel, dat aangezien de Polen op heel de lijn voldoening krijgen, het te vreezeu is, dat het enkel een truc is van de Kussen, om de.Polen te misleiden en intussehen hunne legers erin te richten voor eene nieuwe aan val. Het blad voegt er bij De Polep zullen wel doen goed de oogen te openen, daar dozen wapenstilstand de rooden zal toelaten alle beschikbare strijd krachten naar het front van Wrange! te sturen. De neerlaag van Wrangel zou mis schien wel de voorbode kunnen zijn van eene weerwraak te nemen op de Polen. Het front van Wrangel. Sebastopol 7 Oktober. Eene geestdriftige militaire vergadering had hier gisteren avond plaats om het sluiten van het verbond tus- schen generaal Wrangel en de Atamans (hoofdmannen) der kozakken van den Don, van Kouban, van Terek en van Astrakan te vieren. Generaal Wrangel bracht hulde aan de hulp, vroeger door Engeland verleend en aan de huidige Fransche hulp. M. Struve, minister van BuJenlandsche Zaken van het gouvernement Wrangel is naar Parijs vertrokken gelast met eenp ba- langrijke zending. De taktiek van Wrangel, om bij verrassing de Bolsehewisten aan te vallen, blijft goede uilslagen opleveren. Na het belangrijk spoorwegkruispunt van Sinelnikavo genomen te hebben, alwaar 3000 gevangenen genomen weiden, alsook Vol- novska met 5000 gevangenen, hebben de troepen van generaal Wrangel nu ook Dug- zQvska en andere deelen van het mijndistrikt bezet. Overal werden dë troepen van generaal Wrangel met den grootsten geestdrift ont haald. Men meldt dat de Bolsehewisten Ekaleri- noslow en Paviograd ontruipid hebben. Bij de liberale linkerzijde. De bureelen der liberale linkerzijden van Kamer en Senaat vergaderden Donderdag om den politieken toestand te bespreken. Helgrootste deel der aanwezige leden is van oordeel, .dat de liberale partij enkel aan hel gouvernement kan deel nemen, indien dit een duidelijk en bepaald programma beeft herziening der grondwet en jherstelUng van het land. De liberale partij zal zich echter gedragen naar de beslissing welke zal genomen worden door het liberaal congres. De dreigende nijverheidskrisis in Engeland LONDEN, 7 Octob. M. Robert Simlljp, voorzitter derEngelsche mijn werkers Cedera t i e is eenige dagen in zijne familie te Larkhall gaan doorbrengen. Vooraleer tè vertrekken deed hij nog eene belangrijke verklaring over de krisis in de kolennijverheid. Hij raadde de mijnwerkers aan voorloopig de voorstellen van de patroons en van het gouvernement te aanvaarden. Na drie maan den zouden deze voorstellen kunnen herzien en gewijzigd worden indien de mijnwerkers er geen voldoening door hadden en dan zou men misschien tot een bestendig akkoord kunnen komen. Ik ben overtuigd, zoo besloot hij, dat de gedeeltelijke werkstakingen, enkel de zaak der mijnwerkers kunnen be na deelen. werd bewusteloos, bij wilde zich aan de ta fel vasthouden, maar de hem overvallende bezwijming deed hem tuimelen, en hij zonk als een stervende, aan de voeten vau Enge- liue. die als een doode op een leuningstoel lag. De werking van de vergiftigde perziken vertoonde zich zoo hevig, dat alleen eene spoedige hulp nog eenige hoop op redding kon geven. Slechts als iemand die de aanlei ding en de werking van het vergift kende, een tegenfifl ingaf, was redding mogelijk. Maar minuut na minuut verliep en er kwam niemand. De werking van het vergift, dat vreeaelijk sterk moest zijn, kon zich au volkomen ont wikkelen. Nadat Engeline en Louis bijoa een half uur als doodeu ■hadden geleden, kwamen menschen op de trap. Het was de we^pwe mot Antoinette die uil de kerk terugkwamen. Zij verwonderden zich boven geen licht te zien. Zij openden do kamerdeur on riepen Eogoline's naam. Geen antwoord werd gegeven. Wat is dat daar vroeg Antoinette en wees op de donkere lichamon e 'de om gevallen talel. Mijn hemel wa.l is Uier gebeurd I riep d§ weduwe verschrikt, en stak oen licht aan het is Engeline, zij ligt op den s'oel, en de heer Louis aan hare voeten, o mijn hemel.f Dood! zij zijn dood, riep AnloittjöU^ terwijl zij van schrik stond'to heven. Bijna zonder bespreking nam dc conferen tie Donderdag namiddag in openbare zitting de wenschen aan, door de vier commissies voorgesteld en hter onder bondig samengevat. Openbare finantiën De eerste commissie stelt aan dc conferen tie voor den wensch uit te drukken dat de Raad van den Volkenbond ten spoedigste melde regeeringen onderhandde om eene beperking van de bewapening te bekomen, om de regeeringen te overhalen niet langer kunstmatig den prijs van het brood tc ver minderen en onvoldoende tarieven in stand te houden dié de kosten der regieön niet dekken. De conferentie moet zich niet inlaten met het aanwijzen van de lasten door de regee ringen te heffen in geval van onvoldoende ontvangsten. Geldomloop en wisselkoers Een einde stellen aan de uitbreiding van de inflatie. De banken en voornamelijk banken van uitgifte moeten onttrokken worden aan allen politieken invloed. De openbare schulden moeten zooveel mo gelijk beperkt worden. Kredieten moeten slechts toegestaan worden om te voldoen aan wezenlijke economische noodwendigheden. De handel most zooveel mogelijke vrij zijn. Men gelooft niet aan de nuttigheid van eene internationale geldmunt, nech van elke poging om kunstmatig de wisselverhandelin gen te conlroleereq. Eene bestendige commissie van finantieel statistiek moet ingericht worden. Internationale handel Met algemeeue stemmen legt de commissie vap buiienlaiidseiie handel volgendea wensch voor De commissie wil dat men zoo spoedig mogelijk tol den werketijkou vrede terug keere, tot de vrijheid yan den handel. De beproefde landen moeien handelscredielep krijgen, op ernstige basis. De vervoermiddelen van gaascb de wereld moeten volgens een redematig programma verbeterd worden. Internationaal crediel Het voorstel van M. Delacroix ooi eene internationale credietiurichting tot stapd te bréngen, werd verworpen. Het voorstel van M. Termeuleo, wordt met wijziging, aangenomen, 'tis, le zeggen dal eene internationale commissie van bankiers en bekende zakenmannen zal aangesteld worden door den Raad van den Volkenbond. Deze commissie zal zich uitspreken over de aanvragen van credieten en op haar voorstel zullen er obligaties worden uitgegeven ten beloope van het toegestaan crediet. Polen laten zich 225,000fr. betalen voor waardeloos metaal. Aan de policie is mededeeling gedaan eener afzetterij op groote schaal. Drie Polen waren in kennis gekomen met eeneu diamanthan delaar, aan wien zij eene groote hoeveelheid platina ld koop aanboden. Deze diamanthandelaar, B., die er dodelijk een zaakje in zag, besloot te onderhandelen, na vooraf ecu paar groothandelaars te hebben gesproken, voor wier rekening hij den koop zou sluiten. Eene samenkomst had plaats in een koffie huis nabij het Atheneum. De drie Poleu wa ren er met eene valies en toonden aan B. een staaltje van het platina, dat ze uil de valies namen. Het kostbare metaal was von goede hoedanigheid en B., sloeg de koop toe voor Naar een geneesheer, haalt een ge neesheer, zeide de weduwe. Er is zeker een slecht bericht van Toutou aangekomen en de beide ongelukkige© hebben vergift ingeno men. Antoinette vloog de trappen af om eeneo geneesheer le balen. Dc weduwe was ge heel radeloos, al hare pogingen, em hen ie het leven terug to roepon, waren te ver- goefs. Do beangstigde dame weende', nu liep zij weder heen en weór, dan nam zij de tafel op, doch er was niets van vergift of iets dergelijks te vinden. Eindelijk keerde Antoinette terug, bracht een geneesheer uit het nabijgelegen hospi taal mede. Deze stond tamelijk radeloos, toen hij bij. Engeline en Louis kwam, die als lijken op den grond lagen. Toch wendde hij dadelijk eenige middelen aan, liet verschil lende tekenmiddelen uit de apotheek halen en gaf zich, aan. de smeekbeden «Ier beide dames gehoor gevende, alle mogelijke moeite om de heide levenlooze te redden en in het leven terug te roepen. Maar de nacht kwam en nog altijd schenen alle pogingen te ver geefs ie zijn. Louis en Engeline werden daarom op last van den geneesheer nog in den nacht naar het hospitaal overgebracht. DRFE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK., ¥?aaa Is den ouden tuinman gebleven Op een donkeren herfstavond verliet een ruiter in alle stilte hel slot Montpellier on ging dan naar de door het woud loopeod^ [straatweg. 225,000 fr. Hij had een buitengewone koog gedaan, want hij betaalde het metaal slecht/ 27 fr. terwijl het 35 tot 40 stond. Het valies waarin B. het metaal had ziei( liggen werd dadelijk naar de Banqued'An- vers gebracht waar het in een geldkoffef werd gesloten en waarvan B. de sleutel be kwam. Dit gebeurde verleden zaterdag. De drie Polen werden ©ogenblikkelijk be* taald met 225 briefjes van 1000 fr. Maandag ging B. eens terug na^r de bank om den inhoud van het valies eens na te zien en beetatigde toen tot zijne groote ontstelleuii dat het slechts waardeloos metaal bevatte. De rechterlijke policie heeft een onderzoek begonnen om dit zaakje in het reine te treki ken, doch van de Polen is geen spoor meer. B. is het eigenlijke slachtoffer niet, maai het zijn de groothandelaars der firma dn er aan zijn voor de 225,000 fr. Dat is nog eens de moeite waard. Vreeselijk ongeluk te Brussel. Eene Engelëcho dame gedood en eene andere doodelijk gekwetst Brussel 7 Oktober. Twee Engefsehc damenechtgenooten van afgevaardigden tei financieele conferencie te Brussel, waren Donderdag avond gaan wandelen, terwijl hare mans naar de ontvangst ten sladbuize gegaan waren. Op de Regenllaan werden zij verrast door een auto welke in duizelingwekkende snel heid kwam aangereden. Een der vrouwe» werd op den slag gedood en de andere vreese lijk gekwetst over heel het lichaam. Dezt laatste moest in hopeloozen toestand naar ha' gasthuis overgebracht worden. De doodrijder wordt ieveriff opgezocht. "te Antwerpen Zekere van Valkenburg, die in Holland 175,000 gulden gestolen had eo uit de ge vangenis van Rotterdam ontsnapt was, is gisteren avond op den hoek dgr Mcir er» Kol ven ierstraat, door een Hollandscheo dclec- tiefi ontmoet. De kerel was door eene vrouw vergezeld. Den deteetief ziende ging hij op do vlucht. De policie achtervolgde hem en loste twee schoten in de lucht. De man werd ciudeUjk aangehouden en naar het poiiciebureel ge bracht. Daar zegde hij met do Belgische po licie niets te maken te hebben en zich tot der Hollandschen consul le wenden. De kerel is opgesloten. Hit Bergen wordt gemeld ilouderdag morgend was de herneming algemeen te Boussu en omstreken. Te Frameries, Quaregnon cn Dour zijn dn ploegen bijna voltallig. De ontbrekende» zijn meestal mijnwerkers die in de streek nier thuis belmoren. In Levant du Flénu en in de mijnon vau Erikus is de werkherneming slechts gedeel telijk 250 mijnwerkers weigeren volstrek» het werk te hernemen. Men voorziet dal liet werk normaal zal her nomen zijn toekomende week. Te Jemappes werd zekeren Jules Lecomte, geboren le Ensival, een gevaarlijke anarchist, door de gendarmen aangehouden en opgeslo ten. Over dc andere nijvciheidsgeschillcn ii> den Borinage vernemen wij, dat de werklie den der fabrieken van vuurvrije voor werper terug aan 't werk gjtan, daar zij de voorstel len uer patroons aanvaard hebban. In de fabriek van kunstzij«ie te Obouvgr heeft eene kategorie werklieden, de zooge naamde f acideurs die gemiddeld 35 frank daags winnen, het weik gestaakt omdat zi- geen opslag kregen. Dientengevolge zullen d< 1800 werklieden der fabriek moeten staken Alles in den omtrek was stil en ledig. De ruiter liet zijn paard langzaam gaan, et acheeu in gedachten, ©f in droevig uaden keu verzonken. Hij naderde de plaats, waai de weg door het woud voeide eu hier heerschle zulk eer diepe duisternis, dat men nauwelijks de han den voor dq oogen koazien. Den ruiter scheen uen weg zoo nauwkeu rig te kennen, dat hij dien m dezen duister gemakkelijk volgde. Na eenige passen op dezen weg gedaan U hebben, scheen het, als reed nog iemand door het woud op de naar Parijs voerende weg, zien kon men hem niet, hel was slechts dt hoefslag van het paard, dien men kon hoo ien, en die steeds nader kwam.- i De ruiter die zooeven dein weg in 't bosoht had ingeslagen zag om, en nu soheen bei hem als bemerkte hij achter zich een man t* paard.. Weinige oogenblikken later was de tWMde ruiter naast den eersten en groette heuu: Da begeleiding had ict$ zoo aangenaams -Jat dc eerst^ ruiter met donkere blikken, die hem vergezellende trachtte op te nemen, maar da duisternis was zoo groot, dat hij alleen kon «fan dal het een man te paard was. Wie zijt gij vroeg de eerste ruiter mei trillende stem. Kent gij mij niet, lieer graaf, zeide d« onbekende ruiter en lachlte daarbij 'eigen, aardig. De graaf bemerkte uit deze wqoïden dal ,de andore hem herkend had, (Vervolgt.^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1