strijd öiii vijf liiilta De Financieels Sonlerencie üe Poolscli-HiissiSGlie oorlog. Zondag 10 October Maandag 11 Qcebtei'ï 1920 De nieuwe aartsbisschop van Parijs. -> Voor de kerkbedienden Ministerie van Landsverdediging Bexoorradiiig der oöilo^ermlïikten, raserie- officieren en gepeasTonaeéfde officieren. Bedriegerij in 't groot De beiaard van Washington. Onze vorsten op reis Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVI" JAARGANG NUMMER 228 O A G 23 L A D -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndpfel-Ds Gendt Publiciteit bullen het Arrondissement Aajst, zich te wepden tot liet Agentschap Havas,8, Marlelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C. i. H. Franciscus Borg 8 Zon op 6,16, onder 5,19 I H. Gummarus I Zon op 6,18, onder 5,19 j Nieuwe Maan den 12 Eindelijk krijgt Zijne Eminentie Cardinaal Amette een opvolger, 't Is ,wel de gewenschte, zoo meent men Frankrijk door. Inderdaad Z. E. Gar dinaal Dubois, aartsbisschop van Ro- tvaan oI Rouen is de kerkvoogd om den alom geitenden en geeërden ge wezen aartsbisschop van Parijs op te volgen, 't Was Hij die in 't Oosten ruiken bijval kreeg en zijn land wede rom als beschermer en voogd schonk aan vele volkeren die met éénen in 't vervolg onder den herdersstat van Petrus gemakkelijker zullen strijden en lijden. Cardinaal Dubois is in de zestig en en beklimt voor de vierde maal een bisschoppèlijken zetel vermits hij eerst bisschop werd gezalfd van Verdun, do thans luistervolle weerstandsstad, daarna aarbisschop werd van Besan- goii en dan later van Rouen en einde lijk te Parijs als eerste waardigheids bekleder der fransche Kerk optreedt. De Fransche Republiek gaat met Rome nieuwe vriendenbanden smeden en de,Cardinaal is niet heel vreemd aan do schikkingen die zulke 'ge wenschte overeenkomst voorbereidt. Mgr. Dubois is boog geacht en geern gezien. Niet te verwonderen want in zijné zoo zachte en vriendelijke blikken staat zijne goedheid en edelmoedigheid te lezen. Een glimlach speelt immer om zijne lippen en zijne inwendige hoedanig heden van hert en ziel uitten zich zonder dat bij het wel bogeere. IIij heeft spijt zijn huidig bisdom to moeten verlaten, doch Paus Benedik- lus XV die hem persoonlijk kant heeft gesproken en zijne zaak is klaar. o Ik wil do te Row aan blijven, zeg- de de Cardinaal, doch er viel niet tegen op te komen, mijne diocesa- non, mijno seminaristen, mijne te bewonderen priesters verlaat ik m met droeiheid. Al mijne opwèrpin- gen ten Vatikane waren van geener weorde en werden driftig en gauw wedetiegd. Sedert twintig jaar ben ik bis- schop on meende dat mijn uur tot rusten geslagen was. Doelt ziet, ik werd geroepen naar Parijs en wil m me thans met hert en ziel aan mijne nieuwe zending voor God en mijn i> Vaderland toewijden. De Cardinaal is in Frankrijk de kerkvoogd derualiouale-Unie. Zonder Rome kunnen zo in Frankrijk,zoo min ais gelijk waar eiders, op nationaal geld -d vooruit. Ittdim Engeland in dien zin werkt, indien zoovele staten, die alles zijn behalve Katholiek, het zoo meeuen waarom zou eon land dat vroeger de oudste dochter der Iverk mocht ge noemd worden, zoo niet handelen Ik ben, beter bereid misschien, zoo zegde nog Mgr. Dubois om dat vredeswerk, dat vereenigingswerk, die nationale overeenkomst tot een goed einde te brongen. Zoo zal de kerk van Frankrijk we derom vrede en rust genieten en de Fransche Katholieken zullen zich ver heugen bij dat blijde nieuws. Marc. DE BELGISCHE WACHT AAN DEN RIJN Tusschen den 10 en den 25 October wordt liet Belgisch garnizoen in bezet DuiUcliland veranderd. De 3" voelvolkafdeeiing gaat terug naar de provincies. Luik en Limburg, van waar de 9" vertrekt naar den Rijn. De 2" voetvolkafdeeling keert terug naar de pro vincie Antwerpen, en de 8"gaat naarDuilsclr land. De bevelvoerder over de 2" voetvolkaf deeling die naar Antwerpen terugkomt, is generaal Dujardin. De troepen die deze af- deeling samenstellen zijn de 5", 6" en 15" linieregimenten, het 2e geschut en 2° genie. De 8" afdeeling die naar den Rijn vertrekt, staat onder het bevel van generaal Detail. Zij bestaat uit het 7" linie (kolonels Chenot en Hamer), het 16" linie (kolonels Denoirc en Smits), het 17° linie (van Mechelen) uit het 8" artillerie (kolonels Mercier en Gennotte), het 3" jagers te paard (kolonel Van der Rest) en het 8* genie. De verandering wordt voorzien voor tien maand. Een detachement van het 9= linie zal het 17" te Mechelen, tijdens zijne afwezigheid vervangen. beeft den vrede aan te bie den aan generaal Wrange!. Reeds zou een onderhandelaar naar hel hoofdkwartier van generaal Wrangel gezon den zijn. Anderzijds is generaal Mahrow, gezant van generaal Wrangel te Warschow, naar zijn hoofdkwartier teruggekeerd, daar hij in zijne zending mislukt is. Zooals men weet, moest generaal Mahrow trachten de Polen te overhalen tot hel sluiten van een formeel verhond met generaal Wran gel. Aldus zou Polen tegen Rusland in een strijd tot het uiterste moeten treden. Polen verlangt echter vrede en heeft dan ook de voorstellen van Wrangel van de hand gewezen. 78® Vervolg. Hoe zou ik u kennen, het ia te donker oir. dit te zien, antwoordde hij, ik wil weten wie gij zijt Gij meent omdat ik hier op uwen grond en Lo'dem ben, graaf Montpellier zeide de andera, is liet dan werkelijk uw grond en bodem De graaf voelde dat een huivering over zijn lichaam liep. Wal beteekeat die vraag riep hij met trillende stem. Ja nu, ik meen maar, de straatweg is voor iedereen, antwoordde nu de andere, de 3traatweg behoort toch niet tot grond en bodem, en daarom niet u. Gij weet wie ik ben, ik wensch te we ten wie gij zijt, zeide de graaf op knorrigen toon, daar hem het onbekende geleide wei nig beviel. Ik weet wie gij zijt, zeker heer graaf dat wil zoggen, ik weet alleen dat, wat de wereld weet, die u graaf Montpellier noemt, of gij het zijt, wil ik niet bezweren. Niet bezweren of ik het ben zeide de graaf die zoo lievig ontstelde, dat hij bijna van hot paard viel. Ik meen slechts, dat het bij deze duis ternis niet nauwkeurig te zien is, zeide do onbekende ruiter, half lachend, daar valt mij in gij kent immer den schrijver Mari nus Bloemist niet waar De eindzitting De voorzitter deelt mede dat twee der se cretarissen van de Conferencie Donderdag avond het slachtoffer waren van een automo biel-ongeluk. Miss Woog stierf terwijl zij overgebracht wcyd naar het^gasthuis. Hare gezellin onderstond, Vrijdag morgend eene gevaarvolle operatie. Daarna geeft de voorzitter lezing van de wenschen, die door de Conferencie aan den Volkenbond zullen worden overgemaakt. De Conferencie gaat dan bepaald uiteen, nadat de voorzitter de afgevaardigden heeft bedankt om de hoffelijkheid en de hartelijk heid, -waarvan zij blijk bobben gegeven en om de hulp die zij gebracht hebben aan de heroprichting van de door den oorlog be proefde landen en nadat hij België heeft be dankt om zijne gastvrijheid. «j>. De wapenstilstandsvoorwaarden Ziehier de bijzonderste voorwaarden welke door de aanvoerders der Poolsche en Russi sche afgevaardigden, te Riga onderteekend werden Herkenning in beginsel van de onafhanke lijkheid van Uhrenie en Wit-Rusland, zelfs van de gebieden welke langs Russische zijde liggen; Wcderzijdsch verbod van inmenging in de innerlijke aangelegenheden; Polen wordt ontslagen van alle schulden door Rusland aangegaan; Eene schadevergoeding zal aan Polen toe gekend worden voor de plunderingen en verwoestingen geleden door Poolsche onder danen. Teruggave der Poolsche archieven en geschiedkundige gedenkenissen; Teruggave van alle machienen en mobulier, door de Russische legers in Poleu weggeno men. Rusland zou ook mot Wrange! vrede willen sluiten Te Warschow loopt het gerucht, dat het Uitvoerend Komiteit der Sovjets besloten De graaf schrikte nog heviger. Het ge zelschap van den anderen ruiter werd hem gedurig pijnlijker. Wie was hij Was hij Marinus Bloemist zelf? Dat kon niet zijn. hij had eene geheel andere stem. In deze on- doorzie lub are duisternis oefende deze ge heimzinnige begeleiding op den graaf eene huiveringwekkende uitwerking en hij vond geene verklaring voor deze verschijning. Ik kende woning van den schrgver niet, zeide de onbekende, nog altijd op de zelfde ironische toon, ik vermoed echter, dat gij haar kent, heer graaf. Waarom vermoedt gij d\t zeide de graaf. Waarom Dat is eene komische ge schiedenis, zeide hij, eigenlijk vermoed ik het niet, maar ik weet het. Wat weet gij, zeide de graaf door deze woorden geheel uit het veld geslagen. Wel gij slaat van vroeger met hem in verbinding, heer graaf Mijn geduld is ten einde, riep de graaf, die niet meer wist hoe hij zich van dozen onbekende moest verlossen,, wie zijt gij Dadelijk, dadelijk, lieer graaf, blijven wij bij ons gesprek, anders vergeet ik nog de hoofdzaak, de schrijver zeide de andere bedaard. Ik heli er juist een noodig Dat wist gij reeds vooraf, beer graaf Montpel lier, gij weet wel, gij kent hem toch, te Toulon den dood bijna gevonden heeft. Den dood gevonden? vroeg de graaf met haperende slem. Ja zeker, waarschijnlijk 1 Dat wilde ik De kerkbedienden klagen en met reden in hunnen toestand is nog maar altijd geene merkelijke verbetering te bespeuren. Wanneer toch zullen de oogen der kerltbe sturen eens opengaan Wanneer zullen zij eens op eene ernstige wijze beginnen den toestand hunner bedienden te onderzoeken en te verbeteren in verhouding van de duurte van het leven. Het is thans het oogenblik nogmaals de kerkbesturen hunne plichten voor oogen te leggen. Tengevolge van een vertoog gericht door- de Nationale Vakvereeniging derKerkbedien. den van Belgie aan den heer minister van eerediensten, schreef deze onlangs aan de heeren gouverneurs datIndien de bronnen van inkomsten der kerkfabrieken onvoldoen. de zijn voor do behoorlijke bezoldiging hun ner bedienden, de gemeenten de noodiga toe lagen moeten verleenen., en zulks ingevolge artikel 37 en 92 van bet dekreet van 30 Dec. pi 809. alsook volgens art. 131, 9" van de ge meentewet. In liet begin der maand October worden jaarlijks de budjetten door de kerkfabrieken Opgemaakt en waarin dan ook de bezoldiging der kerkbedienden voorkomt de Nat. Vakv. der kerkbedienden durft hopen dal ditmaal de loonen zoodanig zullen gewijzigd worden, dat zij de kerkbedienden zullen bevredigen. De heer minister van Landsverdediging heeft besloten dat de oorlogsverminkten, reserve-officieren en gepensionneerde officieren zich vanaf i November' 1920 mogen bevoor raden in de magazijnen voor officieren en manschappen van het leger. Deze bevoorrading zal" in de volgende voor waarden plaats hebben 1. Voorde oorlogsverminkten doormid del van gemeenschappelijke aankoopboekjes en overeenkomstig de onderrichtingen aan de voorzitters der afdeelingea gegeven dooi de verkoop magazijnen die aangeduid zijn om te voorzien in de behoeften der streken waar de afdeelingen beslaan. De invalide heeft enkel recht op een rant soen, welke ook de samenstelling van zijn huisgezin gebeurlijk moge wezen deze die reeds levensmiddelen ontvangt door tusschen- komst van een privaat werk dat van de mili taire bevoorrading geniet zal geen aanspraak kunnen maken op de leveringen toegestaan aan de bonden van oorlogsverminkten. De provinciale en plaatselijke afdeelingen moeten zich tot den LandeÜjken Bond van Oorlogsverminkten wenden om alle inlichtin gen te bekomen die noodig zijn om de be voorrading hunner leden te verzekeren. 2. Voor de reserve-officieren en gepension neerde officieren «door middel van een aan koopboekje en tegen 1 rantsoen per familie. slechts zeggen. En nu verder over den schrijver. Gij kent zijne woning. Wat gaat mij zijne woning aan, nep de graaf. 1 Gij hebt toch een brief aan Marinus Bloemist gezonden, heer graaf. Welke brief Nu, den brief, waarin ik een secretaris zoek ik zoek werkelijk een secretaris. Ik weet van geen brief. Gij zelf sclireeft hem toch, heer graaf. Wie zijt gij vraag ik u uu voor de laatste maal zeide de graaf, geheel buiten zich zeiven. Ik dacht, gij moest mij kennen, daar gij toch mijn naam en woniDg wist. Ik ben Pelletier, antwoordde de andere, toen hij met den graaf bij een zij weg was aangeko men. Toen groette hij en reed zijwaarts. De graaf had eohter een onaaugonaam gevoel, daar het onderhoud met het bruine heertje herhaaldelijk op hem don indruk had ge maakt als wist hij van zaken en toestanden, die Marinus Bloemist alleen kenden. En hoe weet hij het van den brief Waarom wilde hij nu den schrijver in zijn dienBt Het bruine heertje reed verder, terwijl de graaf, die een zijweg was ingeslagen, zijn paard voor een oogenblik deed stil staan en den geheimzinnige met schrik zag verwijde ren. In de duisternis van het woud was wel dra niets meer van hem te zien, alloen liet hoefgetrappel vernam hij nog, en toen was het hem, als drong een zacht, hoonond ge lach tot hem door. De belanghebbende officieren voorzien van de ambtelijke stukken die hunne hoedanig heid van reserve-officier of gepensionneerd officier vaststellen, moeten zich wenden tot den onder-Intedant die belast is met het toe zicht op de verkoopmagazijnen. Dc onder-intendant zal hen, door toedoen van het betrokken magazijn voor officieren of magazijn voor officieren en manschappen in bezit stellen van een aankoopboekje met scheurbladeren door middel van hetwelk zij de door de magazijnen verkochte waren kun nen ontvangen naar mate van de in voege zijnde rantsoenneering. Openstaande plaatsen. Een betrekking als onderwijzer van lagere school is tegenwoordig le begeven in de Vlaamsche Pupillenschool van lageren graad, te St-Truiden. Dc aanvragen der kandidaten moeten voor 1,6 Oktober toekomen bij den opziener der Pupillenscholen ,310, St-Michiels- laan, te Brussel. De voorkeur zal aan oud- strijders gegeven worden. Aanvankelijke wedde 5.600 fr. 10 drie- jaarlijksche verhoogingen van 300 fr. Deze wedde kan verhoogd worden met een bedrag evenredig met 10 per honderd van de basis-wedde, na 6 jaar dienst, 15 0/o Vüa Je basis-wedde, na 12 jaar dienst 20 0/o van de basis-wedde, na 18 jaar dienst 25 0/o van de basis-wedde, na 24 jaar dienst. Voor het berekenen van de wedde zal men rekening hocujen met al de bewezen diensten hetzij in interim, hetzij in oen bestendige betrekking in onderwijsgestichten die onder het toezicht staan van den Staat. Woonst- en familievergoedingen in dezelf de voorwaaiden als de Staatsbeambten over het algemeen. Bezettingsleger in Ouitscidand. Vrouwelijk personnel belast met den dienst van het lichamelijk onderzoek der vrouwen wordt gevraagd voor de toezicldsposten van het Bezettingsleger. Voorwaarden tot aanneming van Belgi sche nationaliteit zijn en een bewijs van goed gedrag, leven en zeden bezitten. Loon 10 frank per dag. Kostelooze huis vesting. Toelating zich te bevoorraden in de magazijnen der Intendance. DE e5c KEIZERTË DOORN als huwslijksgelutgcn te Amorongen. Het landgoed van den ex-keizer te Doorn wordt voortdurend verfraaid. Er wordt een groote poort met zware ijzeren deuren aange bracht, met er boven eene groote gekroonde W omgeven door lauriertakken. Donderdag had op het kasteel te Ameron- gen de huwelijksvoltrekking plaats gehad tusschen gravin Elisabeth Bentinckx en Si gurd von Illsemann, den adjudant van den ex-keizer. Een der getuigen was den ex-keizer. Het onderzoek voortzettend, bevond men ook, dat de schurken niet in Holland gebleven waren, doch naar België terugkeerden. Een der oplichters, Rosenbaum, ging zelfs Vrijdag te Antwerpen op wandel. Hij werd echter herkend en aangehouden. Met den chauffeur gekonfronteerd, werd hij dadelijk herkend. Huiszoekingen werden gedaan op de ka mers door de bedriegers vroeger betrokken en weldra had men volle overtuiging hier te doen te hebben met kerels behoorende tot eene internationale bende. Men vond name lijk eene lijvige briefwissèling en eene me nigte portretten. In de woning van Hamfous werd dezes bij zit aangetroffen, eene Servische, Elisabeth Marcu genaamd. Deze werd na ondervraging vrijgelaten, om haar te beter te kunnen ach. tervolgen. 't Duurde niet lang of een net gekleed heerschap sprak haar aan en 't was duidelijk zichtbaar, dat zij elkander goed kenden. Hel heerschap werd aangehouden en naar het policiebureel gebracht, 't Was zekeren Rubin Bernardo, van Uruguay (Zuid Amerika). Hij verklaarde eerst geen der bedriegers te ken. nen, doch vrouw Marcu bekende, dat hij- herhaalde malen met Hamfous en Zei berg samenkomsten had. Twee andere getuigen zijn komeu bevestigen, dat zij hem vóór ec na do aftruggelarij der 225,000 fr. in ge. sprek hebben gezien met de bovenvernoemd? kerels. Maatregelen. Gezien de belangrijkheid der zaak heeft d« rechterlijke policie het uitgebreid signalement dier bende naar al de groote havens van het vasteland gestuurd met de noodige fotogca- ficn. Eene bijzondere waakzaamheid wor/H aan den dag gelegd voor de naar de overzee- sche landen vertrekkende schepen. De rechterlijke policie volgt de bende van nabij en is reeds voor een groot deel op de hoogte, waar de leden hunne bijeenkomsten hebben. Het net dat rond deze beruchte kwaaddoeners gespannen is, wordt nauwer en nauwer toegehaald, zoodat hunne aanhou ding nog slechts eene kwestie van dagen is» TE A.3VTWHRFETV Aanhoudingen. De Antwerpsche rechterlijke policie, met het onderzoek der bedriegerij van 225,000 fr. gelast, heeft het onderzoek krachtdadig op gevat en al spoedig uitslag verkregen. Zoo vond men weldra een chauffeur terug, die de drie schelmen naar de HolUndsche grens had gevoerd. Deze chauffeur kon een nauwkeurig signalement der drie schurken geven. De drie kerels waren spoedig gekend. Het waren de genaamden David Rosenbaun en Joe Felberg, twee Polen, en zekeren Karei Hamfous, van Salonika. Men kreeg ook ze- kerheid dat een vierde kerel in de zaak be trokken was, zekeren Hans Seidler, geboren te Lemberg. De graaf zette, door deze ontmoeting on aangenaam aangedaan, zijn weg verder door en bereikte na ongeveer een uur het midden in het woud liggende jachtslot. De gekeele indruk, welke het jachtslot maakte, was zwaarmoedig. In den nacht echter, waarin de graaf na zoo'n geheimzin nige ontmoeting geheel alleen dit ouder- wetsch gebouw naderde, vermeerderde de duisternis van den sterrenbozen nacht nog dozen indruk. Rondom slaken zwarte booraen, meestal dennen, hunne kruinen omhoog, en de om geving was zoo wild begroeid, dat hij, die van den weg afweek, in het*geheel niet bij het portaal van het kleine slot kon komen. De graaf reed op den weg voort en na derde ziju doel. Hij hield in de nabijheid van het slot zijn paard in en luisterde een oogen blik, maar er verroerde zich niets in do na bijheid, er was geen mensch te bespeuren, bij de zuilen voor het portaal was niemand. De graaf sprong van zijn paard, bond het aan een boom toen nam hij een sleutel en liep tot de hooge poort van het jachtslot, die hij met den sleutel opende. De graaf trad in het portaal, waarin het donker was. Hij scheen echter met alles nauwkeurig bekend te zijn, daar hij een toenmaals gebruikelijke vuurmaker in be- eging bracht, die door den druk op een veereen blauwachtige vlam te voorschijn bracht. Daarna ontstak hij een waskaars en nu verspreidde zich in het portaal een zwak licht. De grootste der wereld. Wij hebben vroeger reeds een woord ge zegd van den beiaard, den grootsten der wereld, die de Amerikaansche regeertng ia Washington gaat oprichten bij middel van koperen oorlogsmateriaal in de geallieerde landen aangeschaft. De beiaard zal bestaat uil zoovele klokken als er Staten in het land zijn, 't is te zeggen 54. Alle landen die voor de vrijheid gestreden hebben worden uitgenoodigd mee het noo dige te le rei en. De toren zal gebouwd worden met sleenen der puinen van Reims, Verdun, Dendermon- de, Leuven en Ieperen. Bij bijzondere gelegenheden zal uit dezen beiaard toren de ziel van den grooteu vrij heidsoorlog aan 't zingen gaan. Do beroemd? beiaardspelers zullen te Washington den bei* aard komen bespelen. Prins Leopold te Rio. Woensdag morgend is prins Leopold me. zijn gevolg meteen bergspoorweg van uil dc hoogte het panorama der stad gaan bewon deren. Bij zijn terugkomst deed de prins een uit stap naar Corcovado. Op den berg deed de prins een wandeling door het heerlijke woud. 's Middags is de prins in het Guanabar*- paleis gaan ontbijten, 's Namiddags begal hij zich naar Tijuca en deed er in den woud- tuin eene lange wandeling. De graaf was bleek en zijn gelaat zag et- zeer ontstemd uit. De weelderig donkere baard vermeerderde den somberen indruk zijner trekken. Hij liep naar de hooge in gangsdeur, en viel toen op een ouderwet- achen stoel neder. Hij wachtte hier zeker op iemand. De lichtschemering, die men io het woud bemerken kon, scheen hem, die verwaoht werd aan te lokken, daar na kor ten tijd reeds een schadufr en een hoofd aac het eene raam van hel portaal opdook. De graaf bemerkte deü knaap niet, deze eohter zag den graaf bij liet schijnsel vac het licht, duidelijk. Dadelijk er op verdween het hoofd van het raam en nu klopte hij buiten aan d« deur. De graaf schrikte hevig, door Uit ge tik, maar stond dadelijk op. Wie is builen vroeg hij, naar de deuc gaande. Judaf, uwe genade, klonk eene voor zichtig gedempte stem. De graaf deed open. Gij zijt op uw tijd, boschwachter, zeido hij, terwijl Judas in het portaal van het jachtslot trad en zijn muts afnam. Zijn ge- heele verschijning maakte niet meer, zooals vroeger, den indruk van een voor zijn stand in geregelde omstandigheden levenden man, maar van een verloopen drinker, die geen vast verblijf bad. Zijn haar en baard waren verwilderd, zijn neus was nog knobbeliger dan vroeger, en zijne tot nu toe breedge schouderde gestalte maakte niet meer deo indrul$ van kracht (Vervolgt).

De Volksstem | 1920 | | pagina 1