strijd vijf BJilliBan De spoorivsgrampan in Frankrijk Eene geMmziimlge zaak Ds PooIsgIi-RüssIsgIis oorlog. Eens israckügg Yergalsritig. Donderdag Oclob.1920 De ziekte of béter de kwaal onzer eeuw. Onze vorsten op reis Midden Economisch Gsmiieit. EEN VERJAARDAG Kerkstraat, 9 en 22, Aaxst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 231 X3 -A. <31- ES X_i X5 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qenm U. Calixlui Zon op6,22, onder 5,11 Eerste kwartier den 20 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havab,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londrss E.G.4. Het valt niet te betwisten, dat de grooto kwaal, welke in de geschiede nis onzer eeuw zal geboekstaafd blij ven, de bedienden- of beambtenbe- smetting is. Inderdaad, nooit is er meer gedon derd en gebliksemd tegen de pape- rasserie, bet rond-de cuirisme en de pennekrabberij, dan den dag van heden en nooit is er meer uitbreiding gegeven aan de bureelratterij dan den dag van vandaag. Sedert don wapenstilstand beeft hot Gouvernement niet min dan DERTIG DUIZEND NIEUWE BEAMBTEN aangesteld. Welke som moet zulk leger beamb ten aan den Slaat kosten zal men vra gen Wel, eene bagatel welke het spre ken niet waard is Veronderstelt dat zij elk twintig frank daags winnen, en dat is wel bet minste dat men den dag van beden veronderstellen mag, dan kosten zij ons 2 i 6 milliaen Srank per jaar. En als men daar de miljoenen bij voegt, welke opgeslorpt worden door bet huren of koopen der buizen en paleizen, waarin die boeren beambten liunno dagen doorbrengen, dat men de waarde der bergen papier rekent, welke zij bekladden en verspillen, dat men hunne rois- en verblijfkosten op tellen, hunne ekoncmaten en vergoe dingen samen rekene, dan zal men moeten bekennen dat de cijferaar niet beneden de waarheid is, die beweert, dat al die nieuwe diensten aan bet land meer dan 3E0 fillLLIQEfl KOSTEN Indien bet leven er goedkooper door werd, dan ware die kolossale uitgaaf nog een troost, maar De terugkeer te Sao Paulo Maandag avond zijn onze Vorslen te Sao Paulo van de Fazenda te Gualapara terug gekeerd. In de versierde statie wachtte M. Was hington, de president van den Slaat, hen af. De koninklijke familie is niet het minste vermoeid. De luildebetoogingen vanwege de bevol king blijven zich steeds op de meest geest driftige wijze uilen. Aan de staties en in de 'straten blijft het volk. toejuichen. Zondag namiddag heeft de koning Ribei- rao Preso, een handels- en landbouwmidden bezocht. Hij woonde er een footballmatch bij. Een hartelijk onthaal viel den koning in de stad en in het station te beurt. Hei vertrek naar Santos. Dinsdag zija onze Vorsten in auto naar Santos vertrokken, waar zij tegen den mid dag aankwamen. Na een officieel ontbijt, j(zoo meldt de be richtgever van de A. T. B., zullen zij de stad en de haveninstellingen bezoeken. De terug keer te Sao Paulo zal per trein geschieden. Te 10 uur 's avonds vertrekt de konink lijke familie naar Rio de Janeiro. 81® Vervolg. Louis, die altijd partij trok voor En* feline. zij zijn beiden dood. Zookt gerust den ouden tuinman, boschwachter, niemand zal u iels doen, en als gij hem gevonden hebt, ziet dan toe, dat gij het geschrift in handen krijgt, dat hij hij zich heeft. Ik wilde weten, wat dat voor een geschrift is. Tot uwe bevelen, uwe genade. Er is wel een andere Loschwachter aangenomen, maar die zal u niet hinderlijk zijn. Gij moet den ouden tuinman opsporen, ik zal u heloonen en gij kunt zeggen dat gij hier als opzichter in de stallen moogt ver toeven, maar wal scheelt u vroeg de gra vin plotseling, toen Judas naar het raam liep. Dat is... dat is de schrijver... zeide Ju das ontsteld. Komt er iemand vroeg do gravin en zag naar huiten, tot haar schrik bemerkte zij Ma»nus Bloemist, kent gij die man vroeg zij aan Judas. Van Parijs nog, uwe genade. Zoekt hij u op vroeg de gravin ver der, wie het aangenaam scheen, dat beide personen elkander kenden. Ik weet niet ik weet niet, wat hij van mij wil, antwoordde Judas. Verwijder u dan, en laat u niet zien, beval de gravin. De talrijke blijken van goedkeuring die het Midden Economisch Comiteit ontvangt bewijzen dat de strijd tegen het duur leven door het M. E. C. ondernomen, om de plan nen van de aardappel woekeraars te verijdelen, op het gepaste uur begonnen is. De verbruikers worden steeds meer en meer bewust van hun recht en hunne plich ten zij willen niet meer ide sjachloflers zijn van de oneerlijke handelaars. De aanhouder wint. Eene nieuwe overwin ning zal door de ^Belgische verbruikers be haald worden, naast deze behaald met dezelf de middelen door de andere landen. De voordeelnajagers liepen sinds eenige weken de gdorpen af, om duizende en nog duizende §kilos aardappelen te koopen aan hooge prijzen, om over den ganschen oogst te kunnen beschikken, bij het open verklaren van de grenzen. Met vreesfvernamen zij het besluit door het Ministerie van Bevoorrading genomen zij durven nog niet gelooven dat hunne plan nen verijdeld zijn, en wanhten... Maar indien de toestanden niet veranderen zullen Jzij genoodzaakt zijn, de achtergehoude aardappelen op de markt te brengen, om geen grootere verliezen te lijden. Wij moeten dus stand houden, en niet koopen, tot wij de overwinning behaald heb ben. Gezien de getalsterkte van de verbruik^s, hebben zij het recht en de macht om wetten voor te schrijven. slacMoffers. Verleden nacht is een genaamde Georges Pezeril, 31 jaar oud, bediende, die in de ramp van Houilles zwaar gekwetst was, het Beaujongasthuis te Parijs goverleden. De toestand der andere gekwetsten die in de Parijzer gasthuizen verzorgd worden is zoo voldoende mogelijk. Maandag namiddag zijn de drie laatste lijken ook kunnen herkend worden. Het aan tal dooden bedraagt thans reeds 40. De prefekt van Seine-en-Oise, heeft een onderzoek geopend om hulp te brengen aan de behoeftige familiën der slachtoffers. In de ramp van Asnières zijn er negen en dertig gekwetsten waaronder zeven zeer ge vaarlijk. Deze zijn naaivghet gasthuis üeaiyon te Parijs overgebracht. Een der zwaar ge kwetsten, M. Pierre Bouchaud, G6 jaar oud, municipaal raadslid fvan Bois-Colombes, die de beide bcenen gebroken had, is overleden. De toestand zijner vrouw is hopeloos. TE3 BE3ï?!LIL,IJ]V Da tr.oerd op do vrouw van admiraal von Scheer. Wij hebben in een vorig nummer reeds het vieeselijk drama vermeld, waaraan de vrouw van admiraal von Scheer slachtoffer werd. Ziehier nog eenige bijzonderheden. Mevrouw von Scheer bevond zich met hare dochter en eene meid in de kelderkeuken harer woning, toen "verscheidene revolver schoten weerklonken. Deze waren gelost door een schildersgast, zekeren Blüchner. I)e meid werd op den slag gedood en vrouw von Scheer was zoo erg getroffen, dal zij bezweek terwijl men haar naar het gast huis bracht. De dochter werd erg aan de borst getroffen. De moordenaar zelfmoordde zich ter plaats. Admiraal von Scheer was in zijn bureel aan 't werk. Hij liep dadelijk naar beneden, doch te laaU G*eburen beweren dal zij een mande vlucht De boschwachter verwijderde zich dan da delijk. Hij komt zelfs hier, dacht de gravin, en de boschwachter kent hem, ik wilde, dat zij met elkander in een lievigen strijd kwamen, maar dat kan nog niet. Zij opeade do deur en Bloemist kwam naar binnen. Hij maakte eene beleefde buiging, en be tuigde zijne vreugde er over de gravin te hebben gevonden. Wat wilt gij? vroeg zij zeer koel, ik heb geen tijd en wilde naar het slot terug- keeren. Ik zal niet lang ophouden. Gij komt hier Had uwe zaak zooveel haast De zaak heeft haast, zeide Bloemist^ en ik kan ook onmogelijk mijne twintig franks voor een rijtuig uitgeven, zonder mijne za ken te hebben afgedaan. De gravin gevoelde, dat de schrijver haar hierdoor aan zijne macht wilde herinneren. De ontmoeting en het gesprek van Bloemist mot de graaf, op dien avond, loon een kogel de schrijver uit het leven had moeten ruk ken, had haar weder doen zien, wat zij van hem te wachten had. Wat wilt gij van mij vroeg zij, haar toorn onderdrukkende. U eene mededeeling doen, over freule Engeline, zeide Bloemist. Gij komt te laat, wij woten roods, dat zij dood is. En gij hebt dezo mededeeling aan de hebben zien nemen, toen de vuurschoten weerklonken. Was dat een medeplichtige Men weet het niet. Ook de drijfveer der mis daad is nog onbekend, daar er niets in huis gestolen werd. Alles wijst er evenwel op, dat de misdJad zorgvuldig voorbereid werd. De moordenaar had zich het hoofd omwonden, om niet herkend te worden. In zijn bezit vond! men ook nog een scheersmes en een zakje peper. 't Was admiraal von Scheer die het bevel voerde over de Duitsche vloot, in den zeeslag van Jutland. Hij werd steeds aanzien |als een der krachtigste figuren der Duitsche marine. Drie maanden vóór den wapenstilstand werd hij algemeen stafovers'.o der vloot, in vervan* ging van admiraal von Holtzendorff. Nog da bezolting van Vilna. Tusschen de Fransche en Engelsche gou vernementen wordt thans druk onderhandeld over de kwestie van Vilna. Engeland scheen de zaak eerst zeer ernstig- op te vatten en stelde zelfs voor, alle gezantschappen uit Warschow terug te roepen. Het Fransch gouvernement kon evenwel in gelukken Engeland te doen inzien, dat het Poolsch gouvernement er voor niets tusschen is en dat Zeügowski met zijne troepen hier op eigen hand gehandeld heeft. Ook is aan de Fransche en Engelsche ge zanten te Warschow bevel gegeven bij het Poolsch gouvernement aan te dringen opdat het zich wat gematigder zou toonen, vooral wat betreft VTtna. Reeds is de zaak door den Volkerenbond overwogen geworden. Dö Sovjets mobiliseoren: Tegen wie De raad der volkskommissarissen en de arbeids- en verdedigingsraad hebben een dekreet uitgevaardigd, waarbij alle Russische onderdanen, geboren in 1886, 1887 en 1888 onder de wapens geroepen worden. Do roodan Srekken nieuwe legers samen. Op het Zuidertront trekken de roode hunne troepen samen in de buurt van Zmorjnka. Men vermoedt, dat zoodra de vrede met Polen zal hersteld zijn, de Russen dan de Uhrenen zullen aanvallen. De Belgische Rcado-Kruistreln. De Belgische Roodc-Kruistrein is Maan- ig avond te Warsc.'o aangekomen. Eert verklaring van Zeügowski. De Poolschc Regeering heeft van Zoligows- ki, namens de voorloopigc commissie van Midden Lithauen, een radio-telegram ontvan gen, meldend, dat de burgerlijke macht in handen is van plaatselijke overheden van alle partijen. Sedert twee jaren strijden jduizenden van gebied onder de Poolsche vlag om het land van de. Russische bezetting te bevrijden. Zoligowski verzoekt Warschow de over heden der commissie te erkennen en een dag te bepalen om te onderhandelen. De wapanstifstsnd getoekend. Donden 13 Oktober. De medewerker van den Daily Mail te Riga, meldt dat de wapenstilstand en de voorbereidende vrede tusschen Polen en de Bolschewisten gisteren avond geleekcnd werd in 't bijzijn van de vreemde diplomatische vertegenwoordigers. Minsk door de Polen bozet. Londen 13 Oktober. Een telegram uit Warschow aan den Morning Pos\. meldt, dat de troepen van generaal Balachowicz Minsk bezet hebben. in opstand tegen de Sovjets. STOCKHOLM, 12 OktoberDe medewer ker van Aflonbladet, te Helsingfois, bevestigt dal een opstand is uitgebroken te Moskou. Uit Riga verneemt dezelfde medewerker, dat in 'talrijke fabrieken en werkbuizen anti- Sovjetische betoogingen gehouden werden. Het gouvernement der Sovjets is zeer onge rust. De militaire patroeljen te Moskou woe den versterkt. Er wordt ook gemeld dat belangrijke strijd krachten samengetrokken zijn in den omtrek der stad. In dc stad zelf zijn op vele plaatsen door de bevolking barrikaden opgericht. Reeds hadden verscheidene straatgevech ten plaats. 09 terechtstelling van Miss Caveil. Woensdag was het vijf jaar geleden, dat Miss Edith Cavell en verscheidene onzer bur gerlijke helden, te Brussel terechtgesteld werd. Toen zij dien droeven grijzen morgend hare cel verliet, om voor het strafpeloton te gaan staan, liet zij in hare cel bloemen, haar door onbekende vrienden gestuurd en eenige waardelooze voorwerpen achter. De toenmalige bewaker verzamelde alles en droeg het naar Jzijnc woning, waar hij deze voorwerpon zorgvuldig verborg tot na den oorlog. Toen het lijk van MissGaveB later ontgraven werd en hare familie te Brus sel was, bood de bewaker deze voorwerpen aan de familie aan, met den eenvoud van een man, die gelukkig is zijn plicht volbracht te hebben. Hij werd-hartelijk bedankt, doch zelfs dien dank weigerde hij, daar hij in deze dramati sche omstandigheden enkel iets zeer natuur lijks gedaan had. Een zegapraal voor hst Kristen Syndikaat van IJz. P.T.T: on Z. In een klein artikel gaven wij verleden week kennis over de vergadering van het Kristen Syndikaat van IJz P.T.T. enZ. welke zou plants hebben op Zondag 10 October. In dit artikel hadden we voorzien dat het N. S. de uildaging van het K. S. Diet zou beant woord hebben, te meer daar de afdeeling van Aalst het debat weigerde. Onze vrienden had den de leden van het N. S. uitgenoodigd per strooibrief, bun bekend makende dal liei woord vrij was. Km sk 3 1 /?- v. d e -wg adsr.'og «ge opend door vooizitler De Smet. Ruim twee honderd personen hadden eraan gehouden de oproep van het K. S. te beantwoorden. Deze verklaarde dal als wanneer de twee sprekers van het K. S. hunne punten zouden behan deld hebben, dat er gelegenheid zou gegeven worden tot tegenspraak, zonder dat men een briefje aan dc bestuurstafel móest overmaken en voegde hij erbij, ik zal het zeer kort trek ken omdat ik tegenspraak voorzie. Daarna behandelde hij zeer kort de regie, de acht- urendag waarin hij klaar en duidelijk bewees dat het N. S. in de gemengde kommissie de achturendag op de lange baan schoofsprak vervolgens over de gemengde kommissie en gaf daarna de goede raad aan de beambten en bedienden zich aau te sluiten bij het K. S. om niet alleen te staan, daar het hun plicht is mede to strijden tot de verheffing der klas waaruit ze zijn gesproten. Zijne rede geëindigd zijnde gaf hij het woord aan den heer Janssens, voorzitter der teiegramdragers uit Antwerpen, die in enkele woorden het werk van het K.' S. ten voor- deele der teiegramdragers bekend maakte. Daarna gaf hij het woord aan den heer Tengrootenhuyze die dan het bewijs te leveren had, dat het N. S. socialistisch is en de belangen van zijne leden daardoor ver waarloosde. Die rede wedergeven is onmogelijk, het was een sterk rekwisitorium tegenover het omgekochte misdadigers van den graaf be taald vroeg Bloemist. Ik ken geen omgekochte misdadigers, ik weet alleen, dat zij en een jonge man uit dezen omtrek dood is, men spreekt van ver gift, van een groot ongeluk. Ah zeer goed zeer goed, een groot ongeluk, ja, ja. Wat wilt gij thans nog meer. U het bericht brengen, dat het loon voor het bericht, te vroeg betaald is. De hoon van den schrijver was onverdra- gelijker dan zijne bedreigingen. Ik vraag u, wat dezo woorden willen zeggen, zeide zij met afwerenden trots. Ik breng u het bericht, dat zij niet dood zijn, zij loven. Beiden vroeg de gravin verbleekende. Ja, antwoordde Bloemist zich verheu gende over de uitwerking zijner woorden. Ik geloof het niet, men heeft beiden dood gevonden. Niemand weet het beter dan ik, ik woon met Engeline in hetzelfde huis, De heer Louis stelt groot vertrouwen in mij. Zij zijn voor dood uit het huis gedragen zij hebben vergift in gehad, dat is alles juist, maar het overige niet juist, zij zijn niet dood. Zij leven en hebben reeds hunne klachten ingediend, - Weet gij dat zeker vroeg de gravin die zoo bleek was geworden als een doode. - Ik kwam slechts hier om u dit te melden. Dat bericht scheen do gravin zeer. te vet- ontruslen, te meer daar de schrijver alles wist. Engeline en Louis kende, en onderricht was van de gevangenschap van de ware graaf Montpellier, zij voelde zich daardoor nog meer in zijne handen. Het wordt donker, gravin, en de weg door het bosch is niet aangenaam, zeide Bloemist met een lachje, de jagers of boscli- wachtara konden mij voor een wilddief aan zien en oai het leven brengen, dat zou op zien baren. Mijn koetsier wacht mij te Montpellier, velen weten waarheen ik ben, de zaak zou niet verborgen blijven, maar aan de groote klok gehangen worden, ik ben daarom geheel rustig, maar uwe genade ziet, tot welke opofferingen ik in staat ben en dat ik voor geen gevaar terugdeins, als het geld u eene gewichtige mededeeling te doen. De gravin begreep de bedreiging met de personen, die van liet bezoek dos schrijvers wisten. v En nu tot de hoofdzaak, ging hij ver trouwelijk voort, ik wil u de- beide personen overleveren, niemand kan^dat zoo goed als ik. Heden nog vroeg de gravin snel. Zoodra zij geDezen zijn eerder niet. Als dat gebeurd is Bloemist, zeide de gravin, dan zal de graaf u een groote beloo ning uitkeeren, over den pachlorszoon bekommer ik mij niet, hot betreft alleen Engeline. Zeer juist. En deze belooning zal zeker te grooter zijn, alsu bedenkt, wat er van N. S. en met tientallen bewijzen uit kunne' eigen bladen geput leverde hij dan op on*j tegensprckelijke wijze het bewijs van hejj socialistisch zijn van het N. S. en drukte eri bijzonder op, dat een kristen mensch gcetfc lid kan zijn van het N. S zonder zijn pririj ciepen van kristen zijn prijs te geven; na dij afgehandeld te hebben sprak hij over Kin-, dei-toeslag en bewees opnieuw met uittreksels uit artikelen door Renier en Molden geschrei ven waar liet N.S.naartoe wilde met Kinder-, toeslag. Daartegen stelde hij het steunpunt van K. S. en stelde dit vraagstuk in volle daglicht en oogste een bijzonderen bijval, wanneer hij uitriep, dat Kindertoeslag geen ahnoes was. maar wel een recht. Het vierde punt voor zijne spreekbeurt' was hen Achlurenhuis die hij op zeef pittige wijze behandelde. Deze redevoering werd door een storm van toejuichingen onthaald. De Voorzitter vroeg of er iemand het woord verlangde. De Heer Laeremans uit Gent, vroeg en be-; kwam het woord. Hij schoof zeer snel van de gezegden van De Smet om zich bijzonderi stii te houden op klassenstrijd en het socia- tislisch zijn van het N. S. Niettegenstaande de welsprekendheid vatf' de Heer Laeremans, was dezo in de on ut oge^ kjkheid de bewijzen van vriend Tengrooten huyze te wederleggen, en geen enkele poging! heeft hij gewaagd om te bewijzen dat al de1 uittreksels uit de Vooruit en Le Peuple aan gehaald Jongens waren. Hij hield zich aait' het uitzetten van hetgeen klassenstrijd was,' waardoor hij alsdan zooveel te meer bewees: door zijn houding, dat de leiders van hef syndicaat socialisten zijn. Ilij klampte ziek' ook zeer lang vast aan de wet op de achturen-' dag om stemming te maken bij zijne volge lingen, die uitgenomen enkele, médegekoraen uit Gent en Brussel zeer deftig dit debat volg* den, daar Tengrootenhuize er sterk aange*. houden had te verklaren dat hel K. S. zod goed partijganger was van de achturendag als het N. S. en zelfs beter, en daardoor het bewijs leverde dat het K. S. geen achteruit-' kruipers zijn. De heer Laeremans had in den' loop zijner rede een drietal vragen gesteld aan vriend Tengrootenhuize. Na de spreekbeurt van M. Laerennnsr dankte De Smet de tegenspreker voo>' zij in' hoffelijkheid in het woord voeren, liel zien dat dergelijke vergadering op kalme wijze gfi'-r- :»;J wv, en vroeg de vcrgade ring kalm te blijven bij de tegenspraak ca geene toejuichingen o! afkeuringen te latei hooren daarop gaf hij het woord aan Ten grootenhuize. Doch op dit oogenblik stond een heer recht om het woord te vragen. De voorzitter zegde dat hij het woord gaf aan Tengrootenhuize; om te antwoorden op de vragert van de heer! Laeremans. Het is slechts voor eene vraag zegde hij, toegestaan zegde de voorzitter-! Die heer begon te verklaren dat hij Jan De Rycke was en Tengrootenhuize uitdaag de tot een debat in Aalst aangenomen antwoordde Tengrootenhuize. Vrienden als dit debat aangegaan wordt zullen we plezier beleven. Dit uit dc voeten begon Tengrootenhuize met zijn repliek die verschrikkelijk was, het waren zweepslagen die bloedende strepen op de wangen van onze N. Syndikalers achterliet |en hun ia eene biltere spanning bracht. De kalmte en rustbewarendheid van De Smet was ernoodig om het boeltje niet te laten misloopen Onze roodjes waren gekomen om den boef overhoop te zetten en ze zagen dat dit nie( lukte van daar hun woede en hun onderbre. kingen op sommige puntjes die hun te diep kwelden. De vriend Tengrootenhuize kon ge heel zijn repliek met een macht van woorden doorzetten, zijn slotrede maakte een diepen indruk op de toehoorders en bracht de leden van het K. S. in eene geestdriftige stemming. komen kan ah Louis cn Engeline de over- zenders der perziken door mijne hulp knn- neD opsporen. Ik ken ze beiden hahaha l Maar gelukkig kennen zij niet de naam van hun lastgever. Als zij dien eens vernamen. Denkt eens wat dan volgen zou. Maar uwa genade kan op mijne stilzwijgendheid rekenen. De gravin sohrikte. Bloemist scheen alloa te weteo. Ik weet van dat alles niets, zeide zij met diepe siem. Alles blijft onder, zeide Bloemist ver trouwelijk, wantik weet, dat mijn stilzwij gen beloond zal worden.-Maar een verzoek. Een kleine vooruitbetaling. Ik ben ia verle genheid. Ik zal voor heden met vijf duizend franks tevreden zijn. Denkt gij, dat ik zulk eene som bj mij heb vroeg de gravin, «wij zijn in het jachtslot^ Maar u kunt hier niet blijven, gij keert naar Montpellier terug, en daar kan hot kleine bedrag betaald worden. De gravin sidderde vau toorn en sohrik. Uwe genade heeft hier hare équipage, zeide Bloemist. Ik verzoek verlof u la mo gen begeléiden. De gravin kon haar toorn niol bedwingen, wat bete kent dat riep zij verachtelijk. Verschooning^ zeide Bloemist. Ik ben een zeer aanzienlijk cavalier, u behoeft ziek mijner niet te schamen, en wij bereiden saeta Ier ons doel. Komt dan, zeide ziimet toonlooze stenig

De Volksstem | 1920 | | pagina 1