School- eo Bureelgerie APOTHEEK Vichy-Pillen In liet Russisch rood Paradijs ene Belgische dievenbende aangebonden ln Den Haver Be ontbnlllngsfeesten van bet Bel glscb gedenkteebsn te Londen. Een ouiierling lavend verbrand Laatste Bessie:Satan pss» Telefoon Sport STADSNIEUWS Tapisserie-Moderne Leert FRANSCH en ENGELSCH m VERSTOPPING Vermijdt de hevige purgeermiddelen BEPROEFT DE genezen de Lever en Maagkwalen, in aiie apotheken Duivencachettén Nieuwe muiterijen tegen de Sovjets Uit Helsingfors ■wordt gemeld Uit bevoegde bron wordt medegeeld, dat feèn nieuwe oproeri6 uitgeborsteu te Smolensk (Bet roode garnizoen, 8000 man sterk, is er aan 't muiten gegaan en al spoedig had de (bevolking zich bij de beweging aangesloten. 1 De muiters maakten zich van het gouver nementsgebouw meester, verjoegen de plaat selijke Sovjets en zonden afgevaardigden naar de naburige garnizoen om hen ook tot muiten aan te zetten. Óp 2 October rukten de roode troepen naar Smolensk en een bloedige strijd ving •«an. Ten slotte kon de muiterij in bet bloed gesmacht worden. De 69' brigade roode scherpschutters heeft néér dan 1200 muitende roode soldaten en verscheidene duizenden burgerlijke perso nen terechtgesteld Smolensk werd gedurende 14 uren met zware artillerie gebombar deerd. Anderzijds meldt de Krassnaia Gazeta ,rah Pelrograd, dat het gouvernement der Sovjeis troepen gezonden heeft,om de boeren opstand in de streek te dempen. Nyni-Novgorad werd tijdelijk door de muiters bezet een bloedig gevecht bad er plaats. Volkskommissaris Podvoiski is naai1 Karetof vertrokken, voorzien van de noodige volmachten om er de orde te herstellen. Boven Odessa Uit Sebaslopol wordt gemeld, dat eene fthleering vliegtuigen behoorende tol het leger van generaal Wrangel, boven Odessa vloog en er vlugschriften uitwierp, de bevol king aanmoedigde en zeggende dat dag der bevrijding nakend is. ECHT AM ERIKAANSCH Winnipeg, 13 Oct. Vijf gemaskerde bandieten drongen te Winkler in eene bank, nadat zij eerst de telefoonlijnen der bank hadden afgesneden. De aanwezige bedienden klienten werden met revolversin bedwang gehouden terwijl een der bandieten bij mid del eener dvnamietkardoes den brandkoffer deed springen. Eene som van 19,000 dollars werd door de bandieten medegenomen. DEN HAVER, 13 October. De policie beeft de Belgische soldaten Virgile Halton, Emiel Pype en Willem Van Graenenbroeck, verblijvende in het kamp van Soquenee, nabij de Statie, aangehouden De kerels stolen er gansche wagenladingen koffie, mals en haver. Een andere Belg, zeke ren Collaert, de verheler der bende en een Franschman, Jean Dra wel, worden opge zocht. Brand ie Meirelbeke Woensdag namiddag, rond 4 ure, ontstond brand bij Theofiel De Ruyck, landbouwer wonende Fraeterstraat, nJ 19 eene hooi schelf had vlam gevat en brandde gedeelte lijk af. Toegesnelde geburen konden de vlammen uitdooven. Men kent de oorzaak van den brand niet Ongeveer 1500 fr. schade werd aange richt, doch er beslaat verzekering. Het drama van Overboelare De dief doodgeschoten door den veldwach ter van Overboelare, is de genaamde Octaaf Dauwe, geboortig van Wetteren, gehuisvest te Aalst, doch zonder vaste woonst. Hij werd sedert lang door de policie opgezocht voor talrijke misdrijven koedieften, aanslagen op de eer barheid, enz. Het parket van Oudenaarde is er Zaterdag afgestapt, vergezeld van twee wetsdokters die bet lijk schouwden. De veldwachter en andere getuigen bet drama werden onderhoord. Een bezoek aan de abdij van Westminster LONDEN, 13 Oct. De leden der Belgi ache afgevaaidiglng hebben heden morgend Ie abdij van Westminster bezocht. Zij weiden er ontvangen door den Deken die hun bet geschiedkundig gebouw in al zijn bijzonderheden liet afzien. Daarna keerden zij naar hel hotel terug om tv te ontbijten en zich vervolgens naar de ontvangst bij baron Moncheur Belgisch gezant te Londen te begeven. Talrijke in aanzienstaande Ëngelsche per sonaliteilen woonden de ontvangst bij, waar ender verscheidene ministers enz. enz. De bijzondersten werden aan prinses Cle mentina voorgesteld. 's Avonds had in het Hotel Savoy een feest maal plaats door de Belgische Handelskamer den Club Anglo-Belge en de Belgische liefda- digheidsmaatschappij te Londen, aan de afge vaardigden aangeboden. Talrijke heildronken werden er ingesteld TE SCHAERBEEK. Dinsdag avond gebeurde een schrikkelijk ongeluk in de André Van Hasseislraat. De weduwe V.., 75 jaar oud, woonde, met har luchter op een tweede verdiep. Rond 11 ure 's avonds kwam mej. V. thuis en vond het half verkoold lijk barer moeder op het trap partaai v..n het eerste verdiep liggen. Naast het lijk lag een bougiehoudcr mei opgebran de bougie. Dc oude vrouw moet door eene geraaktheid getroffen, van den trap gevallen •ijn en de bougie, moet het vuur aan ha klederen meegedeeld hebben. IN IERLAND De burgemeester van Corck töac Swiney zou het nog eene maand kunnen uithouden. Naar verluidt, is de naar omstandigheden vér wonderlijk goede lichaamstoestand, waar in de burgemeester van Corck nog sleed: verkeert, een gevolg van het gebruik van diuivensap en andere vruchtensappen, ter wij! bij ook vaak geestrijke dranken en wijn gt-b. nikt. iJe gevangenisdokti-r is van meening, dal lyiac Swiney het gemakkelijk nog een maand kan uithouden. Zijn zestigste vastendag reeds voorbij. Gevecht in regel In eene voorstad van Dublijn werd een ge recht in regel geleverd lusschen soldaten burgers. De vechtpartij geschiedde ten huize van een lenaar, M. John Carolan, met het gevolg dat twee officiers en een burger ge dood, een onderofficier, een soldaat en burger gekwetst eerden. M. Carolan, door een revolverschot in den hals gewond, moest naar het gasthuis overgebracht worden. Moorddadige ontploffing LONDEN, 14 October. Officieel wordt medegedeeld, dal eene geweldige ontploffing Ïilaals bad te Tintern, graafschap Waxford. erland. Zeven personen werden gedood en ver scbeidene anderen gekwetst. Men vermoedt dat de ontploffing plaats had terwijl men be fig was bommen te beproeven. Assisenhof van Brabant. De moord der Kleine Boterstraat Aanhoudingen te Gent Door het parket van Gent werden ver scheidene personen aangehouden, onder betichting van handel met den vijand, daad waarvoor zij zullen te verantwoorden hebben voor het Assisenhof van Oost-Vlaanderen. SENAAT Zitting van 13 October 1920. M. DE VRIÉRE herinnert bij ordemotie aan bet bewogen tijdperk van het einde van het afgeloopen zittingsjaar. De rechterzijde wou over de Taalwet stemmen. De linkerzijde wou spreken over de 8-urenwet en over de Grondwetsherziening. De minister was van oordeel dat de 3 ontwerpen saam moesten behandeld worden of tot den aanvang van komend zitingsjaar verdaagd worden. Om de linkerzijde te voldoen werden wij tijdens den verloftijd opgeroepen om over de kieswet te beslissen. Voor de Taalwet geldt die inschikkelijk heid niet. Zij wordt verdaagd wie weet noj hoe lang M. Ligy, verslaggever heeft mij gezegd dat de kommissie niet voor 2 maand klaar komt Ik protesteer daar tegen en vraag dat- de taalwet zoo gauw mogelijk besproken wordt. M. BERRYER betreurt het plotselinge optreden van M. De Vriére in deze kwestie Het wetsontwerp zal ingediend worden als de kommissie nauwkeurig alles zal onderzocht hebben. Dal kan niet zoo gauw gebeuren. Ofwél M. De Vriére weet met waarover het gaat, en dan zwijgt hij; of hij weet het en beseft dan hoe ingewikkeld d<e zaak is. M. Beeo zelf heeft op het buitengewoon lastig karakter van het ontwerp gedrukt. Aan de kommissie nog aau M. Ligy mag iets verweten worden. Wij willen handelen naar geweten en in onafhankelijkheid. Minister RUZETTE, namens de minister van Binnenlandsche Zaken, zegt dal deze bereid is over de wet te handelen zoo gauw de Senaat zulks verlangt. Hij wenscht, even als, aldus de spr., dat de kwestie zoo gauw mogelijk ter sprake kome. Zij mag niet lan ger de kalmte in het land stooren. M. DUFRANNE-FRIART. Er moet gehandeld naar geweten 1 STEM RECHTS. En met vlugheid M. DE VRLÈRE zal niet antwoorden op de booze stem van M. Berryer. Het grootste gedeelte van 't land eischt dat de wet er door komt, met de meeste dringendheid. (Protest) M. LIGY. De kommissie vergaderde zelfs onder de vakantie om er haast achter te zetten. De kwestie is te ingewikkeld om maar in een ommezien afgehandeld te worden. Als de kommissie klaar is zal ik dadelijk verslag doen. M. BERRYER. Het staat vast, dat de Taalwet slecht opgebouwd is; zirf moet afge broken worden en daarna weer herbou Volgens M. Beco, zijn er in liet arrondisse ment Brussel 83gameenten die thans vrij het Fran se h verkiezen en door dc *wet zouden verplicht worden het Vlaamseh te gebruiken (Protesten). Ik verzoek M. De Vriére zijn medewerking aan de kommissie te verieenevi vermist hij zooveel belang stelt in de w et. M. V1NCK. Hij zal dan zijn bevoegd heid kunnen toonen. M. FLECHET. lk eisch de dagorde De 8 urenarbeidsdag M. TillEBAUT zet de algemeene beraad slaging voort en is van gevoelen, dat de wet. zooals zij door de Kamer goeJgekeurd werd de onkosten van het levensonderhoud zal verhoogen en 'sjlands uitvoer zeer benadeelen Spieker zal zich met de invoering van den achturendag vereenigen zoodra de wederop bouw van liet land voltrokken is. M. DEMERBES laat van zijn kant opmer- ken dal het productievermogen van den werkii au, reeds verminderd door de outbe ringen van den oorlog, nog zal afnemen de uitvoering van den achturendag. M. VINCKiwijst op de internationale draag kracht van de conventie van Washington waaraan al de landen zich, volgens hem zouden moeten onderwerpen. Ten slotte zegt hij dat slechts de wel, zoo als zij door de Kamer goedgekeurd werd, de arbeiders kan bevredigen. M. VOLCKAERT spreekt in denzelfden zin en zal zijn beloog Dinsdag a. s. voortzetten De zitting wordt opgeheven te 6 uur te Brussel De aangehouden getuige. Alfonsine Bovrille, die gisteren ter zitting aangehouden werd, onder belichting van val- schen eed, had gevraagd om opnieuw gehoord worden. Zij verklaart nu, dat zij gisteren niet wist wat zij zegde, doordien zij te zeer ontroerd was. Nu bekent zij van Franke een pak ont vangen ie hebben en van hem gehoord le hebben dat allen 't akkoord waren over de misdaad. De voorzitter neemt akte van deze verkla ring en zegt tot getuige, dat er vandaag nog zal beslist worden of zij aangehouden 2al blij ven of niet. Voortzetting der pleidooien. M. VAN MIEGHEM pleit voor De Haene, dat deze enkel kan gestraft worden als mede plichtige en niet als mededader. Hij legt be- sluilselen neder, strekkende tot liet stellen eener bijgevoegde vraag over de medeplich tigheid. M. POIRIER, verdediger van Frauck pleit in denzelfden zin. De Haene en Franck zijn ikel medeplichtig doordien zij de wacht hielden en een deel van den buit aanvaard hebben. Zij wisten niet dat er zou gemoord worden. De replieken. Advokaat generaal M. SART1N1 houdt nogmaals de beschuldiging staaode, verwerpt alle verzachtende omstandigheden en eischt oorbeeldige straf Daarna nemen de advokalen der betichten nog het woord en trachten toch nog hunne klienten te verscboone». M. DRIES stelt zich aan als burgerlijke partij voor Mad. Descbamps en vraagt 36.882 r. schadevergoeding. Volgende vragen worden gesteld A) Voor Heinemann en Claes Zijn zij pliebtig 1. Aan vrijwilligeu doodslag} 2. Met voorbedachtheid t 3. Aan bedrieglijke ontvreemding 4. Aan diefstal mei gewelddaden 5. Gepleegd in een bewoond huis 6. Met gebruik van wapens 7. is de moord gepleegd um den diefstal le vergemakkelijken Dat maakt dur 14 vragen. B) Voor alle vier 15. Hebben zij rechtstreeks medegewerkt tol de misdaad, op zulke wijze dal deze zonder hunne hulp niet kon gebeuren Ten 1/4 vóór 4 ure begaf de jury zich in de kamer van beraadslaging. De betichten werden weggeleid. Na eene beraadslaging van 1 1/4 uurs, kwam de jury terug met een bevestigend antwoord op al de vragen. De belichten werden terug binnengebracht en aanboorden doodsbleek de lezing der ant woorden. De Jury en bet Hof gingen samen over de straf beraadslagen en na eenige minuten werd volgend vonnis geveld Heinemann, LEVENSLANGEN DWANG ARBEID. Claes, TER DOOD. De Haene, 20 JAAR DWANGARBEID Franke, 20 JAAR DWANGARBEID EEN KRACH TE BRUSSEL. Brussel, 14 Qklober. Ten gevolge van talrijke klacM ten beeft het parket de aanhouding bevolen van een wisselagent der hoofdstad, alsook van' zijne moeder en zijne echtgenoote. Tot hiertoe bedraagt het tekort reeds een miljoen, doch men voorziet, dal de bedriegerij verscheidene miljoenen zal bedragen DE STAKING IN DE ENGELSCHE KOOLMIJNEN. LONDEN, 14 October. --] Officieel wordt gemeld, dat de conference der mijnwerkers gisteren avond beslist heeft; dat de stakingsvoorberiebten op 16 October zullen verloopen zijn, DE COPPÉE'S IN VRIJHEID, Brussel, 14 Oct. - Le Soir meldt dat in d< wandelgangen van het Paleis van Justicie, te Brussel, het gerucht loopt, dat Coppée.tvadet en zoon, morgen in voorloopige vrijheid zouden gesteld worden, ten gevolge van eenö nieuwe verklaring doorM. de Broqueville afgelegd, waardoor de daden van MM. Coppéé geheel verschoond worden. M. de Broqueville heeft deze verklaring afgelegd tijdens eed nieuw onderzoek, dal een vijftiental dagen geleden bevolen werd. DUITSCHLAND EN DE CONFERENCIE VAN GÉNÈVE. BERLIJN, 14 October. -< De Vortoarts, een artikel van een Belgisch blad besprekende, waarin gezegd werd dat d| conference van Genëve geen plaats zou hebben, schrijft De staatsmannen der Entent* oordeelen misschien dat eene overtreding min of meer van het gegeven woord geen belang! heeft ten opzichte van Duitsehland, dat overwonnen en weerloos is. Doch dan zou Duitsehland kunnen herinneren aan bet verdrag van Versailles, dat be paalt, dat het cijfer der vergoedingen moei vastgesteld worden door eene vergoedingskom» missie, doch slechts op 1 Mei 1921. :!)r. BOKSEN Eene nieuwe overwinning van Georges Carpentier. De gekende Franse he bokser Georges Carpantier, die reeds kampioen van Europa was voor alle gewichten, heeft thans te Jersey, Amerika, den wereldkampioen der half-zware gewichten, Batlling-Levinsky ontmoet. De match was aangegaan voor 12 ronden van 3 minuten. Georges Carpentier bad er echter zooveel tijd niet voor over en in dc vierde ronde kreeg Levinsky zulken geweldi gen slag op de kin, dat hij loodzwaar ten gronde plofte. Hij w-as.knock-out. Reeds in de tweede rphde had Levinsky twee» maal kennis gemaakt met de planken, 30,000 toeschouwers woonden 'den kamp bij. Carpentier is dus wereldkampioen voor de half zware gewichten en heeft dus nog alleen Jack Dempsey te bestrijden voor den titel van wereldkampioen aller kategoriën. Kasbons 6 0/o Grands Waga- sins a A l'lnnovafion uitkeer- haar den 1 Ootober 1930 zijn te verkrijgen ter Banque Central* de la Dendre aan 480 frank, zonder kosten. 5418 WISSELKOERS van 14 October Amsterdam (gulden) Keulen (mark) Genève Italiö Madrid Londen (pond sterl Parijs Dollar (New York) Christiania Stockholm 443 0/0 tot 453 0/0 20,25 tol 22.25 228 3/4 tot 232 3/4 55 1/4 »ot 59 1/4 206 1/2 tot 210 1/2 50.35 lot 50.60 94 5/8 tot 95 1/8 14.35 tot 14.46 196,75 tot 200,75 282 1/2 tot 286 1/2 BEURS VAN BRUSSEL van 14 October Belgische Rente 3 t. h. Mei 59,00 Schatkistbons 5 t. h, 98,80 Binnenlandsche Leening 5 t. h. 492,75 Interprovinciale Kasbons 5 t. h. 95,05 Nationale Herstelling 5 t. h. 00,00 Brussel 5 t. h, 1920 482,50 Aktiën Reserveaandeel van de Société Genérale de Belgique 0,000 fr. Algemeene zakengang zwak. Medegedeeld door de Banque Centrale de i la Dendre. EXAAM. -—Wij vernemen dal M. Alfons De Bolle, onzer stad, in de Hoogeschool le Leuven, hel eerste exaam heeft afgelegd van kandidaat in Natuurlijke Wettenschappen, voorbereidend tot de geneeskunde. M. Williatn Hermans, onzer stad, heeft in de zelfde Hoogeschool, het Toelalings- exaam afgelegd tot de bijzondere scholen. Beste gelukwenschen. VOORDRACHT. Zondag aanslaande 17 October, zal er op bet Belfort, eene voor dracht gegeven worden, door den heer Doctor Rubbens van Lede, tot het bestrijden der longtering. Dat niemand ontbreke Kasbons Gent 5 t» h. uitkeer- baar ten laatste in 1930; Prijs van uitgifte 470 fr. per titel van 500 fr. Kasbons 5 t- h. Gemeente krediet van Belgie, uitkeerbaar in 1930; Prijs van uitgifte -170 fr. per titel vau 500 fr. Men schrijft in zonder kosten ter Banque Centrale de la Dendre5319 IETS VOOR MINISTER WAUTERS. Een pasteibakker van Aalst die terecht stond om tegen het besluit van Minister Wauters, in pasteigebak te hebben verkocht buiten de dageu vastgesteld door zijne Excellentie is door de Rechtbank met klank vrijgesproken. de eenvoudigste, die niet stop kan gezet worden, vermits men bij al de agenten vervaDgingsstukken vindt. Officieele Agenten R. ANDRIES en s. HOFFMANN, Albert Liénartstraat, 9, Aalst. Telefoon 184. 5499 ZELDZAAMHEID. Vier kostgangers vau het oud-mannenhuis alhier, waren Dins dag aan 't wiezën. Bij eénen deel, kreeg Adolf Van Ypersele een abondance in de klavers, Joseph Van der Biest in de sehup- pens, Louis Van der Meersch in de koekens en Francois De Cock in de hertens. Daar deze laatste van troef was, was De Cock natuur lijk den beste. 't Kaartspel kan toch grillig en wonder zijn VELDD1EVEN. Twee kerels die ten nadeele der weduwe De Mol, Koolstraat, eene groole partij wortels gestolen hadden, werden door de policie op heeterdaad verrast* Vakschool voor Tuinbouw De opening der school is vastgesteld op Zondag 17 October, om 9 uren voormiddag, in de groole zaal van het Belfort. De lessen zullen regelmatig gegeven wor den alle Zondagen van 9 tot 11 uren 's mor gens, alsook alle Donderdagen van 6 lot 8 uren 's avonds. De leerlingen kunnen zich bij de leer aar: tijdens de eerste les laten inschrijven. De leergang is volledig in 85 lesuren en is gevolg van een exaam waarbij officieele getuigschriften afgeleverd worden. Famrlie-Kinema, Zonnestraal, 20, Aalst Programma van Zondag 17 October: 1) Een aardig huwelijk. 2) De Prii.s van liet Tooneel-Vandeville in 3 dee Ion. 3) PROTEA, de geheimen van het kasteel van Mal mort in 6 episoden, le en 2* episode. (Groot succes). 4) De wisselvalligheden van het Lot, komiek De vertooningen hébben plaats ten 1 1/2 ure, 4 1/2 ure en 7 1/2 ure. Voor de dagvertooning betalen de kinderen half geld. Prijzen der plaatsen fr. 1,50, 1,00, 0,65, 0,50. Alle taksen inbegrepen. Symphonisch orkest binst de avondvertooning VOETBAL Zondag aanstaande om 2 1/2 uren ontmoet ons 2* divisie-elftal (Eendracht I) op zijn ter rein, Kapellekensbaan, de sterke ploeg van Dendermonde. Dit elftal maakte Zondag II gelijk spel met Eendracht van Gent, gekend als een der sterkste 2e divisie-elflallen van Vlaanderen. Voor onze Aalstenaars is het dus een gewichtige match, Eene overwinning geeft ons elftal een punt vooruit op ziju duchligste tegenstrever, Eendracht, Gent Laat ons hopen dat onze mannen met volledige ploeg zullen optreden! Anders zouden we hun geene overwinning over Dendermonde dui ven voorspellen 1 Dc prijzen der plaatsen zijn als voorheen Links en zitplaatsen fr. 1,00, algemeenen ingang fr. 0,50 Om 4 uren, uefeningsinalch, Eendracht 11 legen scholieren. Groeten keus van Ëngelsche Dedden en. Matrassen, alsook Behangpapier enz. bij' Loop. Dieriok, Molenstraat, 19, Aalst. 529 Planlaardappslen Deze week aankomst van eohle Holland* sohe Krugers en Industries. Gewaarborgd,! bij Jozef Pyck, Damkaai, 4, Aalst. 550f TE KOOP.Eene goede gekende Ponej; te koop met Kar en Getuig, ook 2 karrea geleerd Mest, Meirestraat, 23, Aalst. Pia^O' Goede Piano te koop. Zichtbaar! bij M. Felix Van Landuyt, Café Riohe i Groole Markt, Aalst. 55041 COIFFEUR vraagt een leerjongen Groottf Markt, 20, Aalst. 55" ONMIDDELIJK GEVRAAGD eene be, kwame stikster voor alle werk bij Camiéj Boterberg, Schoenfabrikant, De Gheeststraaj 14, Aalst. 550l AANSTONDS GEVRAAGD zeer eerlqk meisje van omtrent 15 jaar, voor kinder meid, Lange Zoutstraat, 30, Aalst. 55Q( GEVRAAGD. De Brouwerij Callebaut Wieze, bij Aalst,vraagt een Gediplomeerden Hovenier. 5489 WORDT GEVRAAGD eene Boerenmeid/ kost en inwoon. Loon 60 Fr. per maaixt Zich te wenden ouder do letters G. D. ten bureele van 't blad. Te verkrijgen ten bureele en bij onze voortverkooperi zonder meester Vlaamsch-Fransch l*en2°deel, per deel 7 fr 3* deel 8 fr Vlaamsch-Engelsoh, prijs 7 fi Verzameling van Brieven, Smeekschrift# en aanvragen in 'i VI. en in 'ifir. jr. 7,0( Apotheker AALST, Nieuwstraat, 7 Markt Nabij de Groote Uilvoering van alle voorschriften der .Heerer. Doktoors. Te verkrijgen alle inlandsche en uit- landsche specialiteiten. TROUWE BEDIENING 3396 TE VERKRIJGEN TEN BUREELE DEZEfl Carnet de Poësie, Cahiers, Calpins, Pennen Goms, Crayons, Passers, Porte-plumèl Porte-pluraes Reservoir, enz. enz. Cahiers zeer goed papier 0,40 en 0,50 dubbele Cahiers 0,80 fr. Depot 48, Luxemburgstraat, Brussel 8740 te bekomen, met fleschje ten bureele dezer, Inkt. PftlJS 4,20 In doofji Fr;

De Volksstem | 1920 | | pagina 2