De strijd ia vijf millioefi 19 0009 van Generaal IEMAN KWITTANTIEZEGELS VBrheQoino der Posfiarievan. DE DUITSCHERS IN AALST ministerie m Landsvardedlging Dinsdag Octob.f 920 XXVI* JAARGANG NUMMER 235 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst: Tel. 114 13 _A_ «Gr 13 Z_i jA. 33 "7 CENT!EMEN Uitgever: J. Van Npffel-De Oendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Hayas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings Londres E.C.4. H. Savinius Zon op 6,30, onder 5,01 Eersie kwartier dan 20 Een droeve tijding bereikte ons. Generaal Leman, de roemvolle ver dediger van Luik en de eerste en waardigste verdediger onzer onafhan kelijkheid, is gisteren morgend t9 11 uur te Luik, aan een longontsteking, op 69 jarigen ouderdom, in zijn woning. Quai St. Leonard, overleden, Hij is slechts drie dagen ziek geweest. Op 8 Januari 1851 geboren, werd Gorartl Matbieu Leman, na schitte rende studios gedaan to hebben, leeraar sn nadien bestuurder der militaire school. Hij leidde er een legioen officioren op lot de grootsche taak die hun later zou te wachten staan. Als. commandant der versterkte stelling van Luik, hernieuwde hij zijn slaf en werd op 26 Juni 1912 tot ge neraal bevorderd. Door Koning Albert werd hij om zijne heldhaftig heid graaf gemaakt. Zijn dappere horst was versierd met het groot lint van liet eore-legioen. Niet alleen Belgie, maar de heele wereld weet hoe de held van het fort Loncin zich gedragen heeft in de somberste uren van 's lands bestaan- Op do plaats van zijn eeropost liet hij bijna het leven te midden zijner dappero {roepen, die hij door zijn zich .zelfverloochenend voorboeld aanmoe digde, ondanks de verwoede en her haalde aanvallen van een overmachti- gen en niets onlzienden vijand.Slechts toen liij onder de puinen hegraven lag, was zijns weerstand gebroken. Na de wanhopige verdediging van Luik, door den vijand veroverd, schreef hij aan den Koning dat hij nog hot militair bestuur der stelling op zich bleef nemen om hot moreel van het garnizoen te beïnvloeden. Hij zelf bijna verslikt zijnde en naar een gracht gebracht, waar hij gevallen was, werd toen aldaar door da Duitschers gevangen geno men en naar Luik vervoord. lk hen overtuigd, schreef hij toen naar den Koning, dat ik de eer onzer wapens heb hoog gehouden. Ik heb noch de stelling, noch de forten over gegeven. n In Duilscbland, waarheen ik ga gevoerd worden, zal ik steeds aan België en aan zijn Koning denken,aan dewelke ik steeds gedacht heb. Gaar ne had ik mijn loven gegeven om hen beter te dienen, maar do dood heeft mij niet gewild. De dood hoeft thans haar offer ge- eisclit. Generaal Leman hoeft de over winning nog mogen beleven en de heropleving van zijn land bijgewoond. Hij ruste zacht in den grond dien hij met zijn dappero troepen zoo heldhaf tig verdedigde. Het land zal zijn aandenken in de roemrijkste bladzijden zijner geschie denis bewaren. 85* Vervolg. Hobt dan de goedheid mij naar mijne Sochter te brengen, opdat ik haar raeê kan hemen. De pachter Loui3, wordt heden ook ontslagen, zeide de tweede geneesheer. Ik weet niet hoe deze jonge man in ge zelschap mijner dochter is gekomen, maar Ik zal zorgen, dat hij haar niet weder nadert, «eide de graaf, eenmaal is de vergiftiging goed afgeloopen. bij een tweeden keer zou haar leven mogelijk niette behouden zijn. Eu nu, laat mij beproeven mijn verdwaald kind op d9ü rechten weg terug te brengen, ik houd mij vaukiwe stilzwijgendheid over tuigd. De geneesheer begon, en de tweede ge neesheer bracht den graaf in de kamer van Engeline. Zij zat in de nabijheid van het raam. Nog "waren do gevolgen van de ziekte te zien, tnaar zij zag er schooner uit dan ooit. Op het oogenblik dat de graal' binnentrad, verdween alle vreugde van haar gelaat en maakte plaats voor schrik en angst, Zij stond op en de ontsteltenis die zich op haar gelaat afteekende, deed den geneesheer schrikken. Wat zal gebeuren vroeg zij. De heer graaf uw vader, komt u afha len, freule. Ik ben nog ziek. Omzendbrief van het Ministerie van Geld wezen. Uit eenen omzendbrief van den heer minis ter van financiën aan de agenten van den fiscus blijkt het volgende Eischbaarheid van het zegelrecht. De wet onderwerpt aan het nieuwe recht, al de geschriften die van aard zijn om door den schuldenaar tegen den schuldeischer aangevoerd te worden, om bewijs te leveren van de uitdelging zijner schuld, ingevolge betaling. Gezien de volstrekte bewoordingen van artikel 2, valt het dus buiten twijfel dat het zegelrecht verschuldigd is, namelijk voor le Het geschrift, waardoor een persoon erkent een cheque op eene bank ontvangen te hebben in betaling van wat hem verschul digd is. 2® Het geschrift waarop een gecrediteerde erkent dat de credietgever hem sommen over handigd heeft, ingevolge credietopening. 3® Kwittancies of ontvangstbewijzen van jaarwedden, bezoldigingen ot loonen door patroons aan hunne bedienden of werklieden betaald, om 't even of de betaling beslatigd weze op eenen collectieven staal of anderzins De wet stelt opNde zelfde lijn, wat de eisch baarheid van het zegelrecht betreft, de eigen lijk gezegde kwijtschriften en de ontlasting van sommen. Uit het feit dat de wet enkel de geschriften treft-bestemd om het bewijs te leveren eener betaling van sommen volgt dat zij NIET treftnoch de ontvangstbewijzen of ontlas ting van acties of obligaties, gedeponeerde koopwaren, in huur gegeven voorwerpen, noch de geschriften die het ophouden eener schuld door hernieuwing of compensatie vaststellen. Het is onbetwistbaar dat het kwittantie- zegelrecht verschuldigd is op Een ontvangstbewijs geteekend bij middel eener griffe Eene factuur, dragende den naam van den schuldeischer of den leverancier en die, al hoewel niet door hein getekend, bekleed is met de vermelding betaald of voldaan 't zij met de hand geschreven, 't zij bij mid del van een stempel Verwittigingen, tot eisching van betaling, door ontvangers van registratierechten aan belastingschuldigen en waarop de ontvanger, zelfs zender handieeken, zou vermelden dat de som betaald is Ingangsbiljetten van schouwburgen waar van de prijs 10 fr. te boven gaat. Daarentegen zijn de tickets van enregis- li eer- of rekenkassen, die in winkels en ma gazijnen gebruikt worden, en die geen ander vermelding dragen dan de datum van aan koop en het bedrag van den prijs, in beginsel niet bestemd om aan den kooper te dienen als titel van betaling zij geven dus geen aanlei ding tot zegelrecht, tenzij ze buiten het bedrag der som, den naam van den handelaar en de vermelding «betaald dragen. Aan wie vallen de zegelrechten ten laste Krachtens artikel 1248 van het burgerlijk wetboek vallen de kosten van betaling ten laste van den schuldenaar Het lijdt dus geen twijfel, zegt de ministerieele omzend brief, dat de zegelrechten kosten zijn die, als dusdanig, ten laste vallen van den schulde naar. Vrijstellingen. Art. 1 der wet behoudt formeel al die vrijstellingen, voortspruitend uit bestaande wettelijke schikkingen. Zijn dus vrijgesteld Yan zegelrecht 1® Kwijtschriften van onder de 10 fr., ten zij het eene afkortingbetrett op eene grootere Dat zal veranderen mijn kind, onder onze verpleging, zeide de graaf, alles is ver geven. Ik verzoek u, laat mij ni^t gaan, zeide zij lot den geneesheer. Het doet mij leed, dat ik uwen wensch niet kan vervullen, zeide deze, hoe aange naam het mij ook is, dat gij hier nog wilt blijven. -- Het is hot beste bewijs voor de zorg vuldige verpleging, welke gij genoot, maar de geneesheer heeft uwe overbrenging naar het slot toegestaan, Engeline. Naar het slot O, ik wilde dat ik ge- torven ware. Wat wacht mij nu, snikte En- jeline. Maar er moet gerechtigheid zijn. Gij zijt mijn vader niet. Ik kan niet naar het slot, daar wacht mij de dood. Arm, verblind kind, zeide de graaf, gij hebt gezien, waar de dood u opzocht. Dat vergif... msar laat mij /.wijgen, de hemel zal geven, dat alles wordt opgehel derd. Ik ga niet met u, graaf, slechts met gewold, als een doode kunt gij mij naar het slot brengen. Op dit oogenblik werd er geklopt. Engeline vouwde de handen. Een straal van hoop blonk in hare oogen, do deur werd geopend en Louis, die naar liet scheen be richt had ontvangen, trad binnen. Engeline snelde naar haren beschermer, en redder, een blik uit hare oogen verried liaro doodsangst. Daar is mijnheer Louis, zeide de ge- uoesheer, de met de freule geredde. som of een kwijtschrift voor saldo eener grootere rekening; 2® Kwijting op den rug van handelseffek- ten; 3® Kwijtschriften voor hulp aan behoef tige n; 4® Kwijtschriften voor verzekeringspre mies of schadeloosstellingen; 5* Kwijtschriften van den Staat, de provinciën, de gemeenten of openbare besturen verschuldigde sommen; maar het tegendeel bestaat voor aam deze verschul digde sommen. Do wet stelt verder vrijKwijtschriften van zebvaartrechlen, spoorwegvervoer, ont vangers van belastingen, provinciale- of ge meente taksen en lasten. Evenwel zijnde kwijtschriften van gemeen telaksen, die niet op lastenbrieven zijn ge schreven, en die van abonnementen op gas. waterleiding cn eleclriciteit aan het zegel recht onderworpen. Lezers, vergeet niet bijtijds uioe inschrijving le geven aan uwen ver- hooper, op dit werk, daar het aantal exemplaren zal beperkt zijn. De dreigende nijverhsidskrisis in ^xigelancL De mijnwerkers in slaking Londen, 16 October. In verschillige koolmijnen is de staking begonnen. Men verwachter zich aan dat het werk tegen den avond geheel zal still'iggen. Regeering noch werklieden doen geen en kele poging om de onderhandelingen te hervatten. De mijnwerkers beleggen eene vergadering tegen Woensdag. Het aantal stakers bedraagt meer dan een millioenman. Vele werkhuizen vallen stil in de metaalnijverheid. Aldus reeds 20.000 in het Tecside-district. In de militaire depots van Portsmouth zijn al de verloven ingetrokken. Het verlot der soldaten en officieren is ingetrokken. Londen, 16 October. In een manifest aan de natie zegt M. Lloyd George dat de regeering alles in het werk heeft gesteld om aan liet volk de ramp te sparen. Ondanks de raadgevingen van goedgezinde leiders hebben de mijnwerkers den voorkeur aan geweld gegeven, om hun doel te hereiken De natie zal zich uit alle krachten tegen dezen aanval verzetten en twijfelt geen oogen blik aan den einduitslag van den strijd. De eerste minister zet de bevolking aan tot bezuiniging en vraagt aan de nijveraars hun personeel zoo lang als het mogelijk is aan het werk te houden. Londen, 17 October. Reeds duizenden werklieden zijn zonder werk. Men verwacht er zich aan dat deze weel; twee millioen werklieden zonder werk zullen zijn. In de haven van Zuid Wales liggen de schepen stil. Aldaar zijn ook 250.000 blik slagers en metaalbewerkers zonder arbeid. te Manchester zijn 70.000 werklieden werkeloos. Binnen een week zullen te Shie- field 80.000 man werkeloos vallen. Te Glasgow en in West-Schotland is de toestand in de nijverheid verontrustend. De staking zal mislukken Tn de werkliedenmiddens verklaart men dat men het zes weken met het beschikbare geld zal kannen uithouden. Is dit het geval dan zal het land liet langer uithouden, daar het voor vele maanden over een voldoenden kolenvoorraad beschikt. in het graafschap York zal men het twee weken kunnen uithouden, in het graafschap Derby vier, in 't graafschap Nolhingham zes De graaf zag trolsch en mot minachting naar den jongen pachterszoon. Men zegt mij, zeide hij, dat gij hier tegelijk met mijne dochter zijt gebracht weet uw achtbare vader van uw drijven te Parijs Bemoei u niet met mijn achtbaren va der, mijnheer, zeide Louis, mijn vader weet, dat ik de arme ongelukkige freule Montpel lier, wier vader onschuldig in het bagno smacht, terzijde ata. Freule Engeline heoft geene bescherming op de wereld, sedert haar vader het slaohtoffcr van een schandelijk be drog is geworden. Ja mijnheer, zie mij maar woedend en vol haat aau, ik vrees u niet. Gij zijt haar vader niet. Ik vrees, dat deze jonge man veel schuld heeft aan de dwalingen van mijn kind, zeide de graaf zich zooveel mogelijk beheer- schende. Mijnheer Louis is volkomen genezen, zeide de arts. Gij wilt u houden of ik niet volkomen bij inijne bezinning ben, zeide Louis tegen de graaf, maar gij weet wel beter. lk weet niet wat gij hier komt doen, zeide de graaf in opgewonden stemming. Ik verzoek u, vroeg hij aan den geneesheer, mij yan de lastige tegenwoordigheid van dit jonge monsch te bevrijden, die hier niet ba- hoort. Ik zal zijn vader van zijne handelin gen berichten, die zijn zoon bestrallen zal.... Hondtop, riep Engeline, gij weet, dat ik Montpellier heb verlaten, en mijn waren vader gevolgd ben. Gij weet, dat ik het ver tot zeven, in 't graafschap Lanmarck tot zes weken. De werklieden bleken zeer terneergeslagen toen zij hun arbeid «moesten» neerleggen. Het parlement bijeengeroepen Een comiteit voor volkswelzijn is vormd en vergadert tweemaal per dag. Het bestaat uit den minister van verkeers wezen, den president van den Board of Trade, de ministers van arbeid en bevoorra ding en den secretaris voor Schotland. Het Parlement was tegen heden Maandai bijeengeroepen. Het Staatsblad van 17 October kondigt een Kon. besluit af, gegeven te Rio de Janei ro, den 25 September 1920, waarbij de vol- gende merkelijke verhooging aan de postta- rieven gebracht wordt Gefrankeerde gewone brieven 20 centiem per 20 gram of deel van 20 gram. Gewone postkaarten 15 centiemen. Postkaarten met betaald antwoord 30 centiemen. Prentkaarten waarop, buiten naam, adres en handleekcning van den afzender alsmede den datum van opzending, ten hoogste vijf woorden voorkomen 10 centiemen. Nict-periodieke drukwerken, met inbegrip van tijdschriften die niet ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen tot 25 gram, bruto gewicht, 5 centiemen boven de 50 gram, 5 centiemen per 50 gram of deel van 50 gram Worden met drukwerken gelijkgesteld papieren met punten of verheven uitkomende ietterteekens er op, ten gebruike van blinden. Gedrukte adreskaarten, waarop geschrift voorkomt15 centiemen. Gedrukte naamkaartjes, waarop ander ge schrift voorkomt dan eene beleefdheidsfor mule vervat in ten hoogste vijf woorden, 45 centiemen. Warenmonsters 5 centiemen per 50 gram of deel van 50 gram, bruto gewicht, met 15 centiemen laagste port per pakket. Zaakpapieren 5 centiemen per 50 gram of deel van 50 gram, bruto gewicht, met 20 centiemen laagste port per pakket. Vast aanteekenrecht40 centiemen. Recht voor verzekeringen van aangegeven waarden 1. vast recht40 centiemen per zending 2. evenredig recht20 centiemen per 1,000 fr. of deel van 1,000 frank. Huurprijs der bussen voor het afhalen van poststukken bij aankomst: 4 frank per maand in de gemeenten waar ten minste drie be stellingen per dag plaats hebben en 2 frank in de andere gemeenten. Wissels.De inningskosten worden, voor iederen wissel, op 25 centiemen per 100 fr. of deel van 100 frank tot 1,000 frank bepaald zonder ooit minder dan 65 centiemen te mo gen bedragen. Boven de 1,000 frank wordt er buitendien fr. 1,25 per 1,000 frank of deel van 1,000 fraolTgeheven. Postwissels. Dc kosten moeten op voor hand door den afzender betaald worden. Zij worden bePaald volgens onderstaand tarief Voor iedere som van niet meer dan 25 fr. 25 centiemen; voor ieder som van meer dan 25 lot 50 frank, 50 centiemen; voor iedere som van meer dan 50 tot 100 frank, 75 cen tiemen; boven de 100 frank wordt er, tot 1,000 frank, 25 centiemen per 100 frank of deel van 100 irank bijgevoegd. Boven de 1.000 frank wordt er fr. 1.50 per 1.000 frank of deel van 1,000 frank bijgevoegd. Voor aan huis betaalbare postwissels wordt benevens de gewone kosten, een bijzonder recht geheven vastgesteld op 10 centiemen tot 50 frank en op 20 centiemen voor iedere som van meer dan 50 frank. loren testament zoek, om mijn ongelukki- gen vader te redden. Gij weet, dat ik niet naar het slot terugkeer, zoolang gij en juf vrouw Leroux er zijn. Waarom noemt gij mij uwe dochter, daar gij zeer goed weet dat ik dit niet hen. Niemand kan dat golooven na uwe schandelijke handelwijze tegen Engeline, zeide Louis. De geneesheer wist niet, wien hij gelijk moest geven. Waarom vervolgdet gij mij naar Tou lon zeide Engeline. Waarom bracht gij mij in de hut van den boschwachter en zijne geldgierige vrouw waar ik als het armste kind in het bosch hout moest gaan sprokke len. Laat mij waar ik ben, neemt mij niet onder uwe bescherming, ik sidder daarvoor. Zoover is het thans gekomen, zeide de graaf met bevende stem, gij moet zeer afge dwaald zijn om zulke woorden te durven spreken. Gij hebt geen recht mijnheer, om freule Engeline te dwingen, u naar Montpellier te volgen, zeide Louis. Welke bedoelingen hebt gij om haar bij u le willen hebben. Ik moet waken tegen eeno herhaling van ongelukken zooals die haar nu zijn over komen, maar genoeg, zeide hij tot den ge- neoaheer, en gaf deze zijne kaart hem fluis- terend iets verzoekende. De geneesheer bolde, en gaf een bediende die voorkwam, de kaart van den graaf, on dadelijk er op reed het rijtuig van den graaf weg. -> Men heeft ons vergift ingegeven, zoide Kwijtschriften Het te betalen recht wordt aldus vastgesteld Voor ieder kwijtschrift van niet meer dai\" 20 frank, 25 centiemon; per kwrjtsc.Urift van meer dan 20 frank tot 50 frank, 50 centiem men; per kwijtschrift van meer dan 50 fr; tot 100 frank, 75 centiemen; boven de 100 tot 1000 frank wordt het recht per kwijt-' schrift verhoogd met 25 centiemen per 100 frank of deel van 100 frank; boven de 1,000 frank wordt het recht gper kwijlschrift vcr-j meerderd met 25 centiemen per 200 frank: of deol van 200 frank. Postbewijzen Er worden poslbewijzen' opgemaakt ter waarde van één frank en van al de veelvouden van een frank lot 20 mbo-» grepen, zonder deel van een frank. De kosten van de postbewijzan worden bepaald op 10 centiemen voor dc titels opge«' maakt zonder waarde vermelding en voor deze", waarvan het bedrag minder dan 11 fr. be loopt. De kosten van de postbewijzen van 11 tot 20 frank bedragen 2-0 centiemen. Vorenstaande bepalingen worden van kracht van op 1 November aanstaande; hel tarief voor niet-periodieke drukwerken zal evenwel eerst op 1 Januari verhoogd zijn. Van denzelfden dag af wordt het port vair de gefrankeerde om 't even welke nieuwsbla den en tijdschriften die ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen, afkomstig uit enj bestemd voor hot binnenland, bepaald op 2 centiemen per exemplaar of nummer, bijvoeg sel inbegrepen, tot 75 gram, bruto-gewicht. Boven dit gewicht wordt er 2 centiemen' meer per 75 gram of deel van 75 gram gei heven. Medaille van den Yzer en Overwinnings- medaille. De soldaten die de medaille van den Yzer' en de Gverwinningsmedaille verwo.ven heb-,' ben door bemiddeling van den Algemeene» Opziener der Intendance diensten en die lof nog toe het juweel noch het brevet der.ec( onderscheiding niet ontvangen hebben wor« den verzocht hun huidig adres aan le geve*' in de bureelen van het Algemeen-Toezicht der Intendance-diensten, Sans-Soucistraat, nr 42, Èlsene. Bericht aan het publiek. De Minister van Landsverdediging heeff besloten dat een bijgevoegde reis in 3° klas; kosteloos op hel Belgische spoorwegnet, e* tegen terugbetaling van 50 0/o der vervoeri' kosten in het buitenland, zal toegestaan wor-j den aan de familileden in opgaande linie,; echtgenoote, kinderen, broeders, zusters en verloofde van Belgische soldaten, om hen toi te laten, ter gelegenheid van Allerheiligen, hel graf te gaan bezoeken van de Belgische' militairen die op het |slagveld sneuvelden, oi die stierven aan dé gevolgen van verwondin gen of ziekten opgedaan tijdens den oorlog. Deze verplaatsing mag tusschen 24 Octo ber Jen 30 November 1920 geschieden cq heeft niets gemeen met de reis die reeds door vroegere schikkingen werd toegestaan. De belanghebbenden die in Belgie verblij ven moeten hunne aanvraag zenden aan den Bevelhebber der Plaats waar zij woonachtig zijn deze die in het buitenland verblijven,' aan het beheer van Vervoer, Slassartslraat. 22, te Brussel. Deze aanvragen moeten vergezeld zijn vai^ de hiernavolgende bewijsstukken 1. Een ambtelijk stuk dal het overlijden eft de begraafplaats vaststelt 2. Een bewijsschrift nopens den graad van' verwantschap afgeleverd door de gemeente*' overheid of voor de verloofde, eene verkla ring van een geloofwaardig persoon, be krachtigd doör den Burgemeester der gei' meen te. i Louis, nadat men Engeline op allerlei wijss' vervolgd heeft. Wie heeft reden om eens jonge dame te vervolgen Ik ben van het zelfde gevoelen als de heer Pelletier, dat het geen toeval, maar betaalde misdadiger* naar het leven van freule Engeline hebbea gestaan. i Toen de graaf de naam van mijnheer Pol-' letier hoorde had hij moeite om zich op dö been te houden. Betaalde misdadigers vroeg hij met doffe stem, zooveel te noodzakelijker is het, dat mijn dochter daartegen beschermd wordt. Het is ons met behulp van deo lieer Pelletier mogen gelukken, de beide misdag digers te vangen, zeide Louis. Te vangen 'i i Ja, en ik twijfel niet of het zal geluk* ken om hen tot bekentenis te brengen, zeids Louis met here houding. Deze woorden schenen op den graaf eea zoo'n diepen indruk te maken dat hij bijoa^ zijne zinnen verloor, maar hij overwon diei\ snel hij was nu gewaarschuwd da| heide omgekochten kenden hem niet, alleen' Marinus Bloemist wist alles. Zooveel te beter, antwoordde hij ein delijk, dan zullen de schuldigen hunne straf niet ontgaan. Voorloopig begeeft Engelin^ zich daarheen, waar zij behoort, naar Mont*v pellier. Dan zal ik de h'ulp der policie inroo-. pen, zeido Louis, dtè met medelijden zag dafc Engeline zich bijna niet meer staande koii houden tvi was bleek als een doode, u

De Volksstem | 1920 | | pagina 1