25 Os Lijkpleohfloheden van Generaal Leman De nijverlieldskrisis ia Mlnlstarie m Landsvsrdsdiilng ^ensclienefers op. Nisuw-Ouinea De PoolscIi-RsssiSGlie oorlog. Ministerie van Spoerwsosn. Zaterdag Octob.4920 méd van den smekbqkd ïupen en !EVla!medy Lezers, Lezeressen, Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NÜMMER 239 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-Dü Gendt H. Severinus Zon op6,30, onder 4,54 j Volle Maan don J Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en C, Bream's Buildings Londres E.C.4. Uit verscliillige landen zijn socialistische Afgevaardigden eens naar Rusland gaan kijken hoe het daar gaat in het Bolchevistisch Para- sdijs, en allen zijn teruggekeerd met den in druk dal het daar allerellendigst gesteld is. Zij zijn het ook eens om te verklaren dat de proefneming met de socialisatie daar volko men schipbreuk heeft geleden. Onlangs zijn Italiaansche socialisten ook •naar Rusland geweest en ziehier het voor naamste uit hun verslag De boeren, zeggen ze, hebben [Jonge veer zooveel voordeel getrokken uit de Russische i) Revolutie als dat zij er nadeel door geleden i» hebben. Inderdaadde revolutie heeft in den n buiten het doel niet bereikt dat zij zich voorstelt. De moujiks (boeren hebben op hunne manier revolutie gemaakt, waarvan de uitslag zal zijn dat het klein landelijk h grondbezit zal versterkt worden. Men moet welen dat de Russische boeren, onder de regeering der Tzaren het recht niet Itadden grond te bezitten niet het minste pcrceelken. De Russische hoereu waren niet veel beter, soms wel slechter dan hier de lijf eigenen uit de verre middeleeuwen, die met den grond, dien ze bewerkten, verkocht wer den, door den eenen aan den andere. Zij hebben de revolutie te baat genomen om zich eigenaars te verklaren van hunne hofsteden en voelen nu weinig lust om hun bezit, aan den Staat af te staan. Dat is verre van socialisatie, n sj: ij: De werkersbevolking der steden, gaat m het verslag der Italiaansche socialisten voort bevindt zich in een veel droevigeren loe it stand. De levenslust is grootelijk.s vermin- 9 derd. Er wordt bijna niet meer getrouwd. »t Van den anderen kant is de Rus zeer godsdienstig gebleven alleenlijk wordt bij de geestelijke gezangen soms de Interna ir tionale gevoegd. Het ekonomisch leven der steden is on- beschrijfelijk ellendig. i» De Russische roebel heeft bijna geen waarde meer ten andere er zijn verschei- 9 dene soorten roebelsTzaren-roebels, Ke - t» rensky-roebels, Sowiet-roebels. Een Tzarenroebei is 25 Sowjelroebels waard een Sowjetroebel heeft de waarde 9 van 1/4 van een centiem. (In gewonen tijd was de waarde van eenen roebel ongeveer 3 fr.) »t Die waardevermindering spruit uit het feil dat de Sowjelregeering voor ongeveer 450miljard papier roebels heeft uitgegeven. Het verhalvezolen van een paar schoenen it kost 12000 roebels. (Als de roebel 1/4 cen tiem doet is dit 3000 centiemen of 30 fr. in ons geld.) Een paar nieuwe schoenen van 9 GoGOO tot 100000 roebels. In het Bolchevistisch Paradijs wint een werkman per jaar nauwelijks genoeg om it een paar schoenen te koopen. Te Petrograd of St-Petersburg is de be rt volking van 3 miljoen op 600,000 gevallen dus 80 0/o verminderd. it In den bevoorradingsdienst zijn 40,000 f> man werkzaam, dat is ongeveer de helft b der volwassen mannelijke bevolking. Al de hotels, paleizen en woningen der rijke lie- den van voortijds zijn ingenomen door de- zen dienst. De echte prolctaren wonen waar ze kun- nen huizen zijn er genoeg voor handen, maar het ontbreekt aan beddegoed, kleeren e en aan alles. De maatschappelijke gelijkheid, welke in het program der Sowjeis geschreven f staat, heeft iedereen tot bedelaar gemaakt, behalve de vetlckkers der Sowjets. Het kapitalistisch stelsel, zeggen de Ita- 9 liaansche socialistische afgevaardigden, is in Rusland afgeschaft, maar de revolutie heeft NIETS in de plaats gesteld dat in de meest onontbeerlijke noodwendigheid van eenen beschaafden mensch kan voorzien. i» In naam van de menschelijkheid en de beschaving moet men het Russisch volk helpen uit dezen afgrond van ellende en trachten weg te ruimen wat valsch en dwa- ling is in zijne al le eenvoudige opvatting van het raderwerk vau het maatschappelijk j) leven. De inlijving goedgekeurd, Zooals wij mededeelden, hield de Raad van den Statenbond Woensdag namiddag een vergadering in het Akademiegebouw le Brus sel. De eerste kwestie die onderzocht werd, was die van de inlijving van de ^gebieden Eupen en Malmedy, bij België. Tegen die aanhechting werd door den mi nister vanBuitenlandsche Zaken van Duitsch- land verzei aangeteekend. De Raad beves tigde natuurlijk de beslissing die le Parijs genomen werd. In die vergadering werd er ook gehandeld over den terugkeer van krijgsgevangenen en over het statuut van Armenië. Vergadëringon van Donderdag. In deze vergaderingen werd er gehandeld over de vermindering van de bewapeningen. Volgens art. 8 van de overeenkomst erken nende leden van den Statenbond de noodza kelijkheid ofli de bewapeningen te vermin deren, voor zoover de nationale veiligheid zulks toelaat. De Raad van den Bond heeft opdracht de plannen voor te bereiden, met het oog op bedoelde vermindering. Een bestendige kommissie, die de kwestie der bewapeningen aanhoudend bestudeerd, kwam tot stand. Door den Raad werd een brief aan de kommissie der bewapeningen gestuurd, met verzoek de middelen te bestudeeren omoverjl de vermindering der bewapeningen in te voeren. Ernstige toestand. De laatste redevaering.van M. LloydGeorgt heeft in de mijn werkers wereld een zeer slechten indruk teweeggebracht. De twee partijen zijn bewust van hunne kracht en uithoudingsvermogen en beiden zijn vast besloten van hun standpunt niet af te wijken. Op het einde der zitting in het Lagerhuis, Woensdag, heeft Lloyd George, nochtans, in antwoord op een suggestie van den heer Adanson, medegedeeld dat hij bereid was met het Uitvoerend Komitoii van de mijn werkers nieuwe onderhandelingen aan te knoopen, op voorwaarde dat voorop de mijn werkers een zekere toegeeflijkheid aan den dag leggen. Maar de algemeens werkstaking. Londen 21 Oktober. De Conferentie der afgevaardigden van spoorwegwerklieden en bedienden, heden te Londen gehouden, heeft besloten dat, zoo de onderhandelingen tusschen de regeering en de mijnwerkers niet voor Zaterdag heraangeknoopt worden, de spoorweg werk lied en en bedienden Zondag to middernacht het werk zullen slaken Uit goede bron wordt uit Londen geseind dat de regeering bereid is op de wenschen der mijnwerkers in to gaan, zoo het princiep aangenomen wordt dat de geëischte loons verbóoging met een vermeerdering van de productie zal gepaard gaan. 9° Vervolg. NEGEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK - Engeline op het kasteel. To3n de graaf met Engeline op het slot kwam, en men het half onmachtige meisje, met hulp van een bediende, in een der ver trekken bracht waarvan het raam met ijze ren traliën was voorzien, scheen het, als ge bood de toestand van Engeline dat zij snel in eene kamer werd gebracht. En toch was hel eene voorzichtige bere kening van de graaf, dat hij Engeline, die nu hulpeloos in zijne macht was, niet naar boven in de vertrekken voerde, maar hier bracht. Deze ruimte zou van nu af aan hare gevangenis zijn, hier zou zij blijven. De gravin die met toenemend ongeduld den terugkeer van de graaf had afgewacht, glimlachtle triomfoerend, toen zij Engeline zag, Do gravin verliet haar vertrek en begaf zich naar beneden. Waar is mijn echtgenoot mei do freule? vrceg zij, als wist zij niet, dat reeds lang was bepaald waar men Engeline zou op slikte 1. M ju zoide het haar en do gravin begaf er zch heen. Engeline hield zich krampachtig aan de leuning van een stoel vast, terwijl de graaf Ran eon bediende zijne bevolen gaf. Dat is het verloren kind, riep de gra vin de handen vouwende als kon zij hare rechtvaardige ontsteltenis niet verbergen... welke schande bereidt gij uwen beklagens waardige n vader. Engeline antwoordde niet, zij sidderde als een gevangenen welke de dood voor oogen staat, was bleek en kon zich nauwelijks staande houden. Laat aan mij en de dienstboden het verdere over, zeide de gravin tot den graaf, dat voegt mij meer, Engeliue is te oud, om door andere dan vrouwenhanden te worden ondersteund. Ik breng u het ongelukkige kind, ant woordde de graaf, en ik stel liet onder uwe hoede. Ik vrees dat gij zeer streng met En geline zult moeten handelen, als wij niet willen, dat zij nog meer ongeluk over ons hoofd brengt. Met goedheid is bij haar in het geheel niets uit te voeren. Met geweld moest ik haar lerugeischen, met geweld hierheen brengen. Wij hebben er voor te zorgen, dat zij ons niet weder verlaat. De goedheid voor dit kind, is onge schikt, zeide de graviu, en wel zoo luid, dat de aanwezige bedienden liet hoorden. Ver bannen moeien wij dus ook h9t medelijden en elke toegevendheid, die slechts vergroo ting van het kwaad kunnen aanbrengen. Engeline is wel volwassen, maar men moest van zulk een meisje iels boters en anders kunnen verwachten, maar de daadzaken hebben te luid gesproken. Ik zie nu zelf in, dat slechts, de uiterste, Na eene vergadering van de afgevaardig den van het machtige verbond der werklieden van de vervoemijverheid, heeft algemeen secretaris Robert Williams verklaard dat zoo de regeering inde volgende24uren de onder handelingen niet herneemt, de gansche arbeidersklasse zal opstaan om de mijnwer kers in hun rechtvaardigen strijd te steunen. Londen, fi Okt., 15 uur. De afgevaar digden van de Tradés Unions hebben de regeering ter kennis gebracht, dat, zoo bins "de 24 uren de mijnwerkers geen voldoening geschonken wordt, dealgemeene werkstaking onmiddelijk zal uitgeroepen worden. Londen, 21 Okt. De regeering besloot alle kolenuitvoer ten strengste te verbieden. Niet alleen zullen de schepen in de onmoge lijkheid gesteld worden met een volledige lading bunkerkolen te vertrekken, ook op de kolen, aan boord van de in droge dokken liggende schepen, zal worden beslag geleg.d Komiteit Hulpen Bescherming. De gezinnen van officieren, onderofficieren en gendarmen die eeue aanvraag gericht heb ben lot dit komiteit worden dringend ver zocht hun nieuw adres le laten kennen bij den zetel van het komiteit, Paleizenstraat, 42, te Brussel. Verzoek hij alle verdere briefwisseling melding te maken van den naam dien de echtgenoote vóór bet huwelijk droeg. Twaalf personen vermist Van Nieuw-Guinea is te Bribane (Australië) bericht ontvangen dat er twee blanken en tien inlanders vermist worden, die naar men vreest, door inboorlingen aan de Fly River zijn opgegeten, De vermisten maakten jacht op paradijsvogels. Er zijn zestien Chineesche jagers op zoek gegaan; toen zij een dorp van de inboorlingen aau de rivier naderden, sloegen deze op de vlucht. De Chineezen vonden met bloed be vlekte boekjes, foto's, kleeren en een kaak been met geplombeerde landen. Er bestaat dus weinig twijfel meer, dat de vermisten het slachtoffer van kannibalen zijn geworden. Nieuw-Guinea is namelijk hei grootste eilaud der aarde cjj ligt tea Noorden van Australië. 'Het binnenland is nog weinig bekend. Papegaaien, duiven en paradijsvogels zijn er talrijk zoodat zich nu en dan een jachtgezelschap in het binnenland waagt, om rijkeren buit te maken, wat niet altijd goed afloopt, zooals hierboven blijkt. De Papoea's van het binnenland zijn namelijk geen gemak kelijk volkje; onder hen treft men ook nog eenige menschenetende stammen aan. .«r IN IERLAND De toestand van den lord-msier van Cork. Londen 20 Oktober. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde in de ge- meenlenkamer op eene ondervraging, dat de geneesheeren van het gevang, al het moge lijke deden, om den lord-meier van Cork in 't leven te houden en hem aldus gelegenheid te geven, met gezond verstand te werk te gaan. Londen 21 Oktober. Rond middernacht lag de lord-meier van Cork bewusteloos. De geneesheeren goten hem eene zekere hoeveel heid vleescknal en alkooi houdende dranken in. Hij kwam weldra tot bezinning en wei gerde nog iets in le nemen. Londen 21 Oktober. De lord-meier van Cork lag heel den dag in ijlkoorts. Gedurig loopen hem rillingen over het lijf. Ilij her kende de leden zijner familie niet, die hem heden morgend kwamen bezoeken. Da over heden van liet gevang blijven hem voeden terwijl hij buiten kennis is. goatrengheid iets kan baten, bevestigde de graaf, ik geef daarom het bevel, dat mijne dochter hier deze kamer niets andera dan met verlof mag verlaten. In den kerker dus... zuchtte Engeline onwillekeurig. Een blik vol haat van de gravin trof haar In dien blik lagen al de pijnigingeu welke Engeline nu wachtten. Het was mij moeilijk tot nu toe, zeide de gravin, om Engeline streng te behande len, maar het moet, omdat zij ons wantrouwt en gij wilt het ook en dat ia genoeg. Verbeter n Engeline, zeide de- graaf, komt tot erkenning van uw onrecht dan zult gij in ons de liefhebbende bloedverwauten terugvinden. De graaf en de gravin gingen weg en ver- lieten de kamer, de deur vaat achter zich sluitende. Nog klonken de tergende woorden in de onren van Engeline, en zij gevoelde, dat de gedachte aan de redding van haar vader haar alleen kon slaande houden. Zij zag in het rond en herkende de ruimte waarin Agatha Leroux haar, toen do oude graaf was overleden, zoo dikwijls had op gesloten gehouden. De kamer had slechts eene deus* eu een raam, dat van zware ijzeren stangen was voorzien. Slechts het allernoodigste 'bevond er zich in, een bed, oen tafel, een stoel cn eene kleine kast. Een kachel was er niet, en toch was het reeds herfst- wat zou zij in den winter krijgen 'Geen zonnestraal In Paleis der Malie. Wanneer de stoet van den kant der Wet straat naderde, ontstond ondörsdie overgroote menigte vóór en in het Park plotseling eene eerbiedige stilte, zoodat men niets meer hoorde dan het hoefgetrappel der paarden. Binnen het paleis zijn de muren behangen met rouwdraperijen, versierd met zilveren ornamenten, waar tusschen vlaggen gemengd waren. Rechts stond de katafalk, waarrond eene vierdubbele rij kaarsen. Daarboven bloemkorven. Links van den katafalk stonden de leden van liet diplomatisch korps, en rond de kata falk kransen van den Senaat, de Kamer, de regeering, het leger van Polen, de Bond der oorlogsinvalieden, deFransche oud-strijders, van den koning van Rumenië, der rustende officieren, enz. enz. Rechts de roode toga's der magistraten van het verbrekingshof. Bij trompetgeschal werd hel lijk door aebt onderofficieren binnengedragen en in de baar geschoven, terwijl de soldaten die de haag vormden, het geweer presenteerden. Dan nemen de generaals van bet leger plaats yóor de baar en vormen aldus eene eerewacht. Maarschalk Petain nam plaats usschen hen, evenals sir Robert Hutchinson, die het Engelsch leger vertegenwoordigde. Bij de komst van MM. Delacroix en Bru- net trad de maarschalk vooruit om hen de hand te drukken. De lijkreden. De heer baron de FAVEREAl', voorzitter van den Senaat, sprak dc eerste lijkrede uit. Hij schelste liet fier en edel karakter van den overledene, dezes loopbaan, kennissen en invloed als leeraar, heldhafiigen moed als troepenaanvoerder en zielegrootheid Jin een driejarig ballingschap. Meer dan welke Belg ook heeft generaal Leman tot de onafhankelijkheid van 't land bijgedragen. Het parlement dankt en ver heerlijkt den held en buigt eerbiedig voor zijn graf. M. DELACROIX, eerste minister, wijst er met ontroerde stem op, hoe -het Lede land en ook de bevriende naties generaal Leman hier zijn komen huldigen. Zijn heel leven heeft hij gearbeid. Hij was en bleef voor alles soldaat. Hij was recht schapen, onpartijdig cn rechtvaardig. Na zijn grootsche taak te Luik te hebben beschreven, zegde de heer hoofdminister Wij hadden hem nog lang^ willen in 't leven zien, maar aan zijn wonden is hij overleden. Die dood alleen was hem waardig. Mocht ons land nog zulke dienaars tellen, want het heelt behoefte aan opoffering. Zweren wij daarom op die lijkkist en de vlag die haar bedekt, dat wij onze groote dooden zullen waardig blij ven Generaal DRUBBEL sprak in den naam van 't leger. Hij schetste den held van Loncin in al zijn grootheid gedurende zijn heele le ven en deed den adel van hart en ziel uit schijnen van den man, voor wien zelfs de vijand eerbied had. De plechtigheid, die diepen indruk maakte vele aanwezigen weenden was ten einde cn de stoet zette zich le 3,30 in bewe ging en vertrok langzaam in de richting van het kerkhof van Elsene. Naar 't kerkhof. Langs den weg van het Paleis der Natie tot aan de begraafplaats waren de meeste huizen half top gevlagd. De stoet had nu een uitsluitelijk militair karakter. Achter het lijk volgden onmiddelijk na de familie, maarschalk Petain en generaal Hutchinson. j Ten 4 1/2 ure bereikte de stoet het kerks hof van Elsene. Meisjes strooiden bloemen terwijl het lijk naar den familiekelder wera gedragen, waar reeds zijn vader, kopileitt Leman, in 1864 overleden, begraven ligt. j Nadat M. Gocq, burgemeester van Elsene,- in naam dezer gemeente den held een laatste^ vaarwel had toegestuurd kwamen ook maar-j schalckPétain, in naam van hetFransche leger, en generaal Hulschinson, in naam van het Engeisch leger, een laalslen groet brengen' aan generaal Leman. Om 5 ure verliet iedereen diep ontroerd het kerkhof. f vergeet niet u te doen inschrijven op hel Standaardwerk De Dtlitschers in-Aalst. Uwen verkooper zal hel Zmerdag of Zondag ten uwen huizi liomen vragen. Nieuw Polen Berlijn, 21 Oct. Generaal Dupont, voor zitter der grensbepalingskommissie tusschen Polen en Duilschland, heeft aan de Duitsche afgevaardiging eene nota gestuurd waarin hij doet opmerken dat Duilschland ondanks^ de beslissing van den Raad der gezanten, nog veascheidene plaatsen op den rechteroever der Weichsel bezet houdt. Er is aan de Duit sche overheden tot 31 October tijd gegeven, om deze plaatóen te ontruimen. Do wapenstilsiandsüjn Warschow, 21 October. Op heel he' front is de militaire bedrijvigheid sinds Maaa* dag nacht geschorst. Op het Zuidfront toonde de vijand tot hef laatste oogenblik eene groote bedrijvigheid en trachtte ons door hardnekkige aanvallen ach teruit te drijven. Alle aanvallen werden ech-j ter afgeslagen. Wij bezetten thans de wapenstilstandslij» Sluck-Grabowe- Kapcewièze-Clewsk-Zuviakel .Chniielnik-Derznia. Te Korostein namen wij nog 3400 gevan-j genen, drie gepantserde treinen, een hospi- laaltrein, veertien kanonnen, 70 machicnge-' weren en anderen buit. Een Russisch-Ukreensch wapenstilstand: Warschow, 21 Oct. ff-Iet Ukreensch blatf Wpered meldt, dal een telegram van den stal van generaal Petlioura zegt dat de wapenstil-; stand gesloten is tusschen de troepen de; Sovjets en de Ukreensche troepen. - Naar den vrode. Warschow, 21 Oct. Het socialistisch blad Robotnik schrijftDe vrede van Riga is eene vrede van overeenkomst en verstandhouding,1 welke rekening houdt van de werlerzijdsche belangen en derwijze geene gedachten aan weerwraak of geene aanleiding lot een nieiu wen oorlog geven kan. Belangrijk bericht. Het beheer van Posterijen vestigt de aan* dacht van hetpublick op achterstaande nieuwe bepalingen die van kracht worden op 1 No< vember aanstaande Andere aangeteekende voorwerpen dan brieven zullen aan een den brievenbesteller bekend volwassen persoon, gehuisvest in do' door het adres der zending vermelde woon plaats, mogen afgegeven worden. j Zoo de afzender er in het adres om ge-' vraagd heeft, dat de zending hem worde teruggestuurd ingeval zij onmogelijk den be?, stemmeling zelfzou kunnen worden afgegeven* drong in het vertrek door, en de vloer was steeds vochtig en koud zij huiverde, toen zij zich alleen in deze kamer zag. Zij zonk op hare knieën en vouwde hare handen groote tranen stroomden over hare bleeke wangen. Engeline bad zacht om moed on troost, zij het ongelukkige verlaten kind dat alles had verloren, behalve de liefde voor den onschuldig lijdenden vader. Zij was nu zeker onbekwaam om voor de bevrijding en het vinden van het testament te zorgen, maar Louis was vrij en zou doen wat hij kon, terwijl zij haar hoop nog op het bruine heertje vestigde. Men bracht haar te eten. De gravin had voor de bediening van Engeliue eene oude dienstbode uitgezocht, die aan de gravin steeds trouw was. Deze persoon had er zich vroeger reeds toe laton brengen om Engeline bij den ouden graaf aan te klagen. Zij bracht het eten en water zonder een woord .te spre ken. Ook Engeline sprak niet, zij wist dat deze vrouw in staat was om haar een steeds harder lot to bereiden. Ook de volgende da gen kwam niemand dan deze vrouw bij En geline. De dagen en nachten schenen den gevan gene eindeloos toe, zij was van iedereen af gesneden, alleen de oude dienstbode was bijna altijd in de nabijheid van de kanier: van Engeline, die zij zelfs op^verzoek van de gravin 's nachts bewaakte. Van deze bewaking in den nacht wist En geline niets, daar de slu^e persoav steeds op de kousen ging, en zich door geen enkel geruiach verried. In een nacht ontwaakte Engeline plotse ling uit angstige, verwarde droomen. Hot scheen haar als had zij kloppen ge hoord, en ais riep men haar. Het kloppen herhaalde zich, en een oogen blik stond haar hart stil, vol van zielsangst, en verwachting. Zij stond op en naderde het raam. Nog eenmaal en iets luider werd geklopt. De oude dienstbode ontwaakte, zij li ad ook duidelijk het kloppen gehoord, zij luis-: terde eu sprong hot bed uit, om zich te over-; tuigen wat gebeurde. De oude vrouw hoorde alles wat gespro-1 ken werd en ging het dadelijk aan de gravin vertellen. Nadat de oude vrouw eenigen tijd had geklopt ontwaakte de gravin, en was eerst ontstemd over de stoornis maar toen zij vernam wat het was, stond zij op en opende, zacht het raam der kamer, die boven die va A Engeline lag. f Een duivelachtige glimlach vloog over, haar gelaat, zij herkende hem, die beneden stond'en kon hooren wat gesproken werd." Het was Louis, die beneden was en aair. Eageïine vertelde van zijne ontinoetiog caé£ 'den ouden tuinman. jj Hoopt, zeide hij, als het docunyant, dat bij bij «oh heeft het testament is Aan wor'dt; alles beslist. De oude tuinman wil het Biecht* aau u toonen eivu geven, a9.il/inemand ao^ ders, zeido LoUis, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1