tsfrijdosn vijf millioen Dinsdag IJiTi Octob.1920 TE WARSCHAU RUNDERPEST Onze vorsten op reis De aiiti-Sovjet=beweging De mijnwsrkGrsstaking in Engeland. kerkstraat; 9 en 22, Aalst. Tel. 11 <5 XXVI* JAARGANG NUMMER 240 X> A C3- JL, 33 - O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Evarislus Zon op6,41, onder 4,48 Volle Maan don 2-7 Publiciteit bultan liet Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentsohap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Piace de Ia Bouree, Parijs en C, Bream's Buildings Londres E.C.4. We stonden vóór de hoofdkerk van Sint Jan, met hare hooge torens. Ver der beschouwden wij de Russische kerk, gekroond door een sierlijken koepel,- voorzien van vergulde daken, die zeker millioenen kostten. In die heiligdommen traden we binnen, 't Was immers daar dat ge durende de russische overheersching de vreesachtige, doch innige gods vrucht der Poolsche boeren eene schuilplaats zoeken moest. Die plaats, aangrijpend en verede lend door do majesteit der gewelfde zuilengangen en dor oude steenen, wa irvan de muren opgebouwd zijn, Bprak tot geest, hart en ziel. 't Was Zondag. Poolsche vrouwen on dochters van den buiten, dragende de nationale kleedij, zoo rijk opge smukt, van onder tot boven met fijne stiksels en borduurwerk, troffen wij er aan. Waarlijk, zulk zachtmoedig, gods dienstig, edelmoedig, naar onzen aard gestemd grootmoedig volk, dwong onze bewondering af. Weinig mansvolk vonden we tegen woordig inde goddelijke diensten. Ze stonden in 't vuur, aan 't front. In Polen trekt men ten strijde zoowel en zooals men naar do kerk gaat; daar ook vervult men een heiligen plicht. Hoort ze nu zingen;.., met welke statigheid on hertolijkheid. Hot sacri ficie, zoo oneindig droevig en grootsch juist als de poolsche ziel, werd daar opgedragen. Dat volk bleef wat hef altijd uitgaf, doordrongen en doorkneed van eene gemaakte gevoeligheid. Bij het gadeslaan van die brave vrouwen en maagden, ingetogen ge knield, dachten we aan hunne echtge- nooten, vaders, zoons en broeders, die ginder verder streden voor God, Kerk en Vaderland. Treurige dagen en slapelooze nach ten moest liet dapper Polen slijten doch vond opbeuring, gelatenheid en voorbeeldig geduld in zijne godsdien stigheid. Aan dia heldeu mogen we thans uit volle borst toeroepenPolen overwint en zal weder oprijzen. Polen heeft overwonnen en zal herleven van een nieuw en roemrijker leven. Polen zoowel en zooveel als België kende verwoesting, plundering, uit buiting, moorderijen, brandstichtin gen en bloedbaden. Zoo insgelijks is zijn grond met duizende graven zijner moedige zonen bezaaid. Die twee katholieke natiën zijn de meest beproefde slachtoffers van den vijandelijken inval en dor strooptocb ton der barbarenbenden. Docb na lijden en strijden komt ver blijdon, eere en glorie. 90® Vervolg. Toen ging hij wat verder, het wildpark in, zonder twijfel had hij daarvoor zijne re den, omdat hij lacht te en tusschen de oude boomen verdween. Hij wilde zich niet door alle slotbewoners laten zien en wachten tot den avond. Zijn eenige wenach was om En- geline te zien en te sproken, alle andere tnenachen wantrouwde hij. Het weder verschijnen van den ouden tuinman had opzien gebaard. Annand ver- lelde het dadelijk aan den kamordienaar. Deze meldde het dadelijk in het slot, en reods na enkele minuten wisten de graaf en de gravin het. Het grafelijk paar begaf zich juist aan de praohtig gedekte tafel, toen de kamerdie naar met lachenden mond het bericht bracht. De onnoozele Jan leeft vroeg de gra vin verbaasd, hoe weet gij dat Waar is hij Hij heeft Armand in het park gespro ken. En waar is hij nu De heer Armand geloofde, dat hij in het slot was gegaan, maar de portier heeft hem niet binnengelaten. Weggegaan is hij niet, hij moet dus nog ergens in het park zijn. Het is een vreemde snaak, zeide de graaf schijnbaar onverschillig, hoewel hij 'evenals de gravin, de Gewichtigheid van zijn jpersoon kende De Gouverneur van OosUVlaanderen. Aangezien de Runderpost in deze Provincie bij voortduring woedt en het van dan af noo- dig is zekere voorbehoedende maatregelen te behouden om hare gebeurlijke uitbreiding te voorkomen Gezien de Koninklijke besluiten van 17® en 31° Augustus 1920 en van den 10 Oct. 1920. BESLUIT Artikel 1. Ons besluit van 23 Augustus is ingetrokken. Artikel 2, Wordt als besmet aanzien ganscü» het grondgebied gelegen in eenen straal van 3000 meters rond eenen aard van runderpest. In gansch de uitgestrektheid van dit grondgebied zijn de schikkingen van van het Koninklijk besluit van 10 October 1920, alsook de volgende voorschriften van toepassing A) De toegang tot de stallen is verboden aan alle personen, die niet gelast zijn de die ren te verzorgen, en bijzonderlijk aan de kin deren, die den scUoolouderdom bereikt heb' ben en aan alle handelaars, koopmans en handelsvertegenwoordigers. B) Alle verkeer van runders en varkens, op den openbaren weg is verbodener wordt uitzondering gemaakt voor dieren rechtstreeks bestemd tot de slachterij, mits de beperkingen voorzien door voormelde Koninkl. besluiien C) Diegenen, die gelast zijn met bet ver* zorgen der dieren moeten zich van kloefen bedienen, welke uitsluitelijk in den stal ge bruikt worden aan den ingang van den stal zal men voetdwijlen leggen doorweekt met creoline in oplossing van 4 0/o. D) Er zal dwars door al de straten en de meest bezochte aardewegen, van gracht tot gracht en namelijk dwars door de wegen, die naar de door runderpest besmette hoeven leiden, eenegoed onderhouden laag gebluscli te kalk van 4 centimeters diepte op eene eene breedte van 6 meters gestrooid worden, Plakkaten aankondigende dat de streek besmet is, zullen de richting der door de run derpest besmette hoeve aanduiden. E) De karren die mest of aal vervoeren zullen waterdicht zijn. F) In alle besmette hofsteden moeten LISSABON, 24 October. De koning en de koningin der Belgen zullen op 31 October met het pantserschip Sao Paolo te Lissabon aankomen. Na door den president der repu bliek ontvangen geworden te zijn en het gar nizoen in oogenschouw genomen te hebben zullen zij bunr.e terugreis voortzetten. Zooals men weet, zal de Sao Paolo naar Brazilië lerugkeeren, na bet lijk van keizer Dom Pedro, dat in bet Panthéon der Braganza te Lissabon begraven ligf, aan boord te heb ben genomen. de voelen der paarden en de wielen der karren, die het hof verlaten, met eene oplossing van creoline (4 gewasschen worden. G) De plaatsen waar de besmette dieren afgemaakt worden, zullen met kalk ontsmet worden, de afvallen van alle slach die ervan voortkomen, gedolven en met levende kalk bedekt worden. H) In de stallen waar de runderpest ge* heerscht heeft, zullen geen andere dieren mogen geplaatst worden, zonder tusschen- komst en toestemming van den staatsveearts- opziener. I) De melk zal in de melkerijen gepasten riseerd worden op 80 a 85 graden warmte en de gebruikte kannen zullen in kokend water door de melker ij, gewasschen worden, alvo. rens aan de landbouwers teruggegeven te worden Art. 3. De overtredingen aan de schik kingen van het huidig besluit, die niet vallen onder toepassing van art. 319, 320 en 321 van het strafwetboek en van voormelde ko ninklijke besluiten, zullen gestraft worden overeenkomstig art. 4, 6 en 7 der wet van 30 December 1882. Art. 4. Het huidig besluit zal in al de gemeenten der Provincie aangeplakt worden. Een exemplaar van dezen plakbrief zal op al de besmette hoeven insgelijks aangeplakt worden. De Gouverneur, 31. LIPPENS. Gent, den 19 October 1920. De graaf zette zich aan tafel, en de be diende droeg de gerechten op. De gravin soheen zioh bijna niet te kun nen bedwingen, in' weerwil van de waar schuwende blikken van den graafeindelijk nam zij plaats. De bediende verwijderde zich. liet beslissend antwoord is daar, fluis terde de gravin, terwijl zij zich over de tafel boog. Hij beeft het document. Hij komt om het aan Engeline te geven. Als zij het ziet, zijn wij verloren, hij mag niet weg. Geen onbezonnenheid maar blijf Bt8eda kalm, antwoordde de graaf. Hij is niet in het slot gekomen, ver volgde de gravin met gedempte stem, hij is gewaarschuwd, ik zeg u, dat Louis de pach ter hem gewaarschuwd zal hebben. Hij is in het slotpark en wacht op eene goede gelegenheid om Engeline onbeperkt te zien, antwoordde de graaf zacht, maar dat is onmogelijk, de portier ziet hem. Hij zal niet in bet slot komen, hij wan trouwt ons, hij hééft het document, ver volgde de gravin. Maar het document ontgaat ons niet, verzekerde de graaf. Engeline mag het niet zien. Zij hoopt er meer en meer op, dat dit het document kan zijn waarnaar zij zoo zéér verlangt, maar den ouden tuinman geeft het aan niemand dan aan haar. Zoovee! te beter, $an heeft liij bet nor. En als Up zich weder verwijdert, als IN RUSLAND Oe beteekanis van den opstand De Cesko Slovo - van Praag had een onderhoud met Kerenski. Deze verklaarde volgens het blad, dat net bolsjewittisch r giem thans in een toestand van ontbinding verkeert. De boeren en arbeiders geven zich op het oogenblik volkomen rekenschap van wat het nolsjewisme in werkelijkheid is. Alle banden tusschen de tyrannen van Moskou en de arbeidersklas zijn verbroken. Het is mi driejaren lang gebleken, dat de volkscommissarissen niet in staal zijn om het economische leven van bet land ie organisee- ren. Zij hebben niets weten voort te brengen en driejaar lang geteerd op het kapitaal van bet oude regiem. Thans zijn de hulpbronnen uitgeput en het geheele land bevindt zich in een staat van algeheele economische arnachie. Overal is de boerenbevolking in opstand ot slaat op hefpunt in opstand te komen. Tijd zal noodig zijn, maar intusschen kan thans reeds met zekerheid worden voorspeld, dat binnen betrekkelijk korten tijd het regiem der volkscommissarissen ten val zal worden gebracht. Het volk is thans rijp voor den strijd. Talrijke opstandelingen gefusilleerd De revolutionaire rechtbank te Nisjni-Nov- gorod heeft veertien personen, die terecht stonden wegens contra-revolutionaire pogin gen, ter dooii veroordeeld. Hun is ten laste gelegd, 37.000 poed graan te hebben verbrand. Ook in Archangel zijn 16 personen gefusilleerd, omdat ze graan voorraden der sovjet-iegeering in brand heb ben gestoken. De matrozen der Oost-Zeevloot verlalen de partij. Het Kopenhagensche blad Dagens Nijhe- len m verneemt uit Helsingfors, dat de matro- zenraad der bolsjewistische Oostzee-vloot uit de communistische partij getreden is. In een groote vergadering der communisten te Petrograd werd verklaard, dat vele matro zen boeren zijn en er niet aan denken land af te staan, zooais de communisten verlangen. Bolsjewiki met hun gastolen schatten op de vlucht. Berlitigske Tidende verneemt uit He! singfors Het te Petrograd verschijnende blad Sowoduja meldt, dat een groot aan tal bolsjewistische commissarissen den laat- sten tijd Rusland heeft verlaten. Zij hebben zich naar het buitenland bege ven de toekomst donker inziende, om in den vreemde op tijd hun geroofde kostbaarheden r» veiligheid te brengen. De jacht op het goud. De sovjets a socialisceren de nijverheid. Wat dat practisch beteekent, wordt duidelij ker gemaakt door een financieel bericht in de Iswestia van Petrograd. Daarin staat dal de voorstellen tot socialisatie der groote me taalnijverheid werden goedgekeurd voor hel jaar 1920, Voor delteetilof-fabriekenzal 707,367,555 •oebel bijgepast moeten worden, voor de hij naar Parijs gaat, als hij op eenige wijze het document kwijt geraakt, wat dao Hij mag niet weg, ik zeg u, hij zal niet ontkomen. Laat dat aan mij over. Deze schijnbaar onnoozele man is gewaarschuwd zooals gij zegt,, hij zal in de duisternis Engeline willen spreken. En gij ik begrijp u gij wilt. Stil, gebood de graaf met een ernstig gezicht. Slechts het document, het document, fluisterde do gravin nog. De graaf schonk zichzelf en zijne gemalin in, en stootte met haar can, opdat de be dienden buiten zouden hooron dat zij het goed lieten smaken en in den besten luim waren. De gravin moest er zich toe dwingen om eenige beten te nuttigen, omdat de op gewondenheid haar den eetlust ontnam. De graaf at echter zeer smakelijk, en beval een flesoh van zijn lievelingswijn uit den kelder te halen. Toen de tafel was fafgeloopen, verscheen de bediende en meldde, dat de onnoozele Jan beneden in het slot was. De gravin schrikte hij kwam zelf, zoo. veel te beter. Waar is hij vroeg zij. beneden, antwoordde de bediende. Wat wil hij Men brenge hem hier, ik wil hem spreken, beval de gravin. - Hij heeft daar juist om verzocht, aut- oordde de bediende en verwijderde zieh dadelijk om de bevelen uit te voeren. Hij komt, fluisterde de gravin en hare Franco-Russische werken 21,170,625', voor de wagonfabrieken 67,259,219, de Onesch- fabriek 97,101,537 roebel, enz. Want 't is al geld dat zij bijeen verzamelen onder alle uildenkbare groote woordenkra merij, die ook wordt nagepraat door de roo den in België en in den vreemde en waarvan dezer achlemaloopers toch niet eens de prac- tische verwezenlijking on de beteekenis der gevolgen begrijpen. De opperste economische sovjet moet de voorstellen voor de metaalnijverheid nu nog goedkeuren en voor die goedkeuring plaats heeft, moet er nog eerst 330,000,000 roebel boven gehaald worden. 't Is waar, de roebel beeft in 't buitenland zoo weinig waarde, dat om daarmee te kun nen leven, men er nog vele noodig heeft. En er zijn er zoovelen die zich eerst willen rijk stelen. 300 Millioen te Moskou gestolen. Uit Riga wordt gemeld dat er dagelijks te Moskou op straat diefstallen plaats hebben Eenige dagen geleden stool een troop gewa pende kerels 300 millioen roebels die naar eene bank vervoerd werden. In 't land van den algemeenen eigendom kan dit den kleinen niet kwalijk genomen worden, des te meer daar de grooten er toch nog altijd het meeste stelen. Groote verduisteringen in het Buitenland 55 millioen te Oerlijn verdwenen Rechter Bohmer heeft te Berlijn verschil lende oplichterijen gepleegd. Naar het «Acht Uhr AbendblalU meldt, werd meer dan 55 millioen mark verduisterd terwijl het niet builengeslolen is, dat nog meer bedriegerijen aan 't licht zullen komen 150 millioen van den lialiaanschen Staat ontvreemd Te Rome, Genua en in andere italiaansche sleden zijn lal van ambtenaren aangehouden die verdacht worden van speculation met Staatsgeld. Volgens de «IdeaNazionale» zouden er 100 tot 150 millioen lire ten nadeele van den Staat bij den Dienst dei' bevoorrading van olie en kaas zijn ontvreemd. DE WARBOEL IN ITALIË Tegen de Bolschewisten Uil Rome wordt aan Le Petit Parisien gemeld, dat de Italiaansche gren so verheden lormeele bevelen ontvangen hebben, om den toegang tot Italië te verbieden aan de Rus sische afgevaardigden. Een Bolschewistisch propagandist, zekeren Zaviskonoff, onlangs aangekomen, is te Livorno aangehouden geworden. Hij zal over de grens gezet worden. Te Venetie hadden talrijke huiszoekingen plaats. Vele wapens en munitie werden aan geslagen. Een gekend kunstenaar werd aangehouden. In gevolge de aanhouding van heel den syndikalen raad te Bologna, heeft kei syndi- kaat der spoorwegarbeiders besloten overal dealgemeene werkstaking te doen uitbreken Een staatsgreep Milaan, 23 October. Op eene bestuurs- ergadering van de socialistische partij heeft volgens den Secoio», de heer Morgari ont- hullingen gedaan over „ernstige gebeurtenis sen, die, naar hij beweert, op handen zouden wezen. Morgari moet gesproten hebben over een «fascitiu-komplot, onder leiding van ge kende militairen. Volgens den socialistischen afgevaardigde rnoet de samenzweering het karakter van een echten staatsgreep hebben. Op den verjaardag van den slag van Vitto- io-Veneto zou zij tot uitbarsting moeten komen. oogen verrieden de vreugde, die haar over meesterde, hij vermoedt niet, dat ik alles weet, hij heeft het testament bij zich, nu is de beslissiug in mijne hand. De ouden tuinman trad angstig over den drempel van liet salon en zag naar alle kan ten. Hij draaide zijn muls ia de hand en boog verlegen. De gravin groette hem glimlachend. Ziet, leeft gij dan werkelijk nog, zeide zij, men hield u voordood, de boschwachter werd om u aangeklaagd, dat was eene val- sche aangifte. De oude tuinman wilde wat antwoor den, maar uitte sleohts onsamenhangende woorden daar deze ontvangst hem geheel van zijn stuk bracht. Het was eigenlijk niet mooi, dat gij u niet liet zien, ging de gravin voort, ik dacht u ontbrak hier niets en liet was dus ondauk- baar. Ik was ik was ziek, stotterde de ouden tuinman. Gij genoot eene vaste, maandelijksohe ondersteuning van den graaf, die hij u ook weder zal betalen, en gij loeft, gij zijt arm, noodlijdend, waarom blijft gij niet te Mont- pellier Ik had ik had angst. Angst Waarom vroeg uo gravin ver baasd. Ik dacht de graaf steeds goed voor u geweest was. Gij kunt weder blijven, ik zal zorgen voor uw onderkomen. Ik heb ik heb een onderkomen stot terde de oude tuinman. Hst Grieksche treurspel Oe tosstand van den koning De Grieksche legatie te Parijs meldt dal volgens verklaringen van professor Vidal de wonde van den koning wel degelijk door den beet van een aap is toegebracht. In den toestand van den koning is geen verandering ingetreden. De toestand dei- wonde is normaal. 's Nachts had de koning ijlkoorts. Hij zweet veel en eet meer. De wettige troonopvolger. Decorrespondent van het "Evening News* te Athene seint aan zijn blad De heer Venizelos heeft mij dezen avond (22 Okt.) verklaard, dat, moest de Koning komen te overlijden, het gouvernement den troon niet a!s openstaande zou beschouwen. De jongste zoon van Konslanlijn, prins Paul, is naar mijn oordeel, de wettige erfge-, naam zeide Venizelos. Uit goede bron ver nam ik tevens, dat de troonsbestijging van prins Paul niet zal worden goedgekeurd, tenzij de ex-souverein afstand doe van zijne rechten, en belove, een eind aan zijne kuipe rijen te zullen maken. De koning op sterven. Bulletijn van Zaterdag nacht De dag verliep onrustig. De toestand is nog zeer ernstig. De geneesheeren zullen den nacht op het paleis doorbrengen. In den loop van den dag van Zaterdag if bekend geworden dat de koning een zeer slechten nacht doorgebracht had. Men vreest dat de besmetting de hersenen zal bereiken. Eene crisis, die de lijder met moeite te boven is gekomen, heeft drie uren geduurd. De zwakheid van den lijder neemt voort durend toe. De Observer spreekt nu, voor geval koning Alexander moest bezwijken, van prioa Nikolaas van Rumenië, 18 jaar oud, thaos student te Eton, als mogelijk candidaat. Het Journal des Debats verneemt uit Genève De Zwilsersche regeering kan ex- koning Konslanlijn niet beletten weg te gaan. Slechts kan zij hem verhinderen terug te komen, als hij Zwitserland verlaten zou. Hi is een politiek uitgewekene, geen geïnter- neerde. Stellig zal de Bondsraad hem verzoe ken een andore schuilplaats le kiezen, indien hij politieke streken uithaalt, die de verhou ding tusschen Zwitserland en Griekenland zouden schaden. De staking derlransporarbaiders begonne» De Petit Parisien verneemt uit Londen dat 3000 leden van de federatie der trans-, portarbeiders te Bradford de staking hebbea uitgeroepen en dat men er zich aan verwacht dat dit voorbeeld Maandag elders nagevolgd zal worden. Bij vele spoorwegwerklieden bestaat echte* geen sympathie voor een staking. Ook de af zonderlijke bond van stokers en machiniste* is een staking niet gunstig gezind. Maandag zal deze bond beslisseu. Hij bestaat uit 70,006 leden. De toestand blijft ernstig. Een hoofdartikel in de Times ziet den toe stand heel somber in. De leiders der mijnwer kers en spoorwegbeambten hebben, meent zij het heele gebouw van de Britsche vakver- eenigingen, waaraan vijftig jaar gewerkt is, in gevaar gebracht. De tijd tot vermijding van een ramp is kort. Wij zijn aan den rand van den afgrond. De Morning Post pleit voor pal slaan tegen de staking. Anders zullen de dreige menten met stakingen voortduren en zij zul len op den duur de nijverheid verwoesten. Maar hier behoort gij. Wij willen niet dat men zegt, dat wy voor onze oude bedien den niet zorgen, zeide de gravin, het it daarom mijn wil, dat gij hier blijft. De oude tuinman scheen voortdurend oog angstiger te worden. Ik verzoek om genade, daarvoor kwam ik niet hier, zeide hij. Wat dreef u dao naar hier, zeide de gravin. Gij draagt zeer armoedige kleedereo. Ik kwam alleen hier om te vragen ol freule Eugeline te spreken is, zeide hij. Engeline wilt gij spreken Ja, ik her inner mij, die heeft u eenmaal bijgestaan, thans valt mij ook in, dat g£ toen Engeline met een document wildet opzoeken hobl toen Engeline ontmoet Neen, uwe genade, ueen. En nu wilt gij haar heden spreken, ge wilt haar zeker bet dooument laten zien 1 roeg de gravin met een medelijdeuden glim- Iaoh. Freule Engeline is zeker niet meer iu het slot Ik geloof dat zij ziek is, men hoort en ziet haar niet, ik kan u daarom niet bij haai laten, antwoordde de gravin, maar dit kau ik zeggen, dat ik, als het door u gevonden document eenige waarde heeft, dan zal ik zorgen, dat gij er uw loon voor krijgt. Ik heb oprecht medeleden met u, en het zou mij verheugen, als ik u aan een aanzienlijke belooning kon helpeo. Deoude tuinman wae door deze welwillende woorden getroffen, daar hij een oogenblik nadacht.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1