Belangrijke diefio ÜJij Parijs. Een slachtoffer van de hoade VresseiijS enselak te Antwerpen. Leman en Lehmanti Geheimzinnigs ontvreemding in de Kathedraal van üüetz- Eens dahlisie halsrechtins. Het vitriooldrama te Schaarbeek Eene geheime stokerij te Teralphene. Congo. Tn het Lageiliuis, ze.de lion .r Law, «J&t de Jqestand ernstig is. Het verlangen naar een kitweg beslaat nog steeds bij de regeering en niets zal in die richting ongedaan blijven. De regeering zal gebeurlijke ongeregeldheden onderdrukken Minister Sharlt heeft bij het Lagerhuis een jWetsontwerp ingediend houdende buitenge wone bepalingen ter bescherming van de (gemeenschap tegen plotselinge aanslagen. In het ingediende wetsontwerp worden de Ïegeering verschillende bevoegdheden ver- gend, welke overeenkomen met een deel van ;^ie, welke zij tijdens den oarlog bmt om ongeregeldheden en opstanden te onderdruk ten. De gevolgen der staking De minister van arbeid.meldt dat het cijfer ^er werkloczen tbans tol 300500 geklommen In het land van Wales is een sterke com munistische strooming waar te nemen. Dertigduizend metaalbewerkers te Glasgow en in den omtrek zijn werkeloos. Duizenden kullen daar legen het einde van de week nog bijkomen. Te Northsiliels was men van nacht zonder Kcht wegens kolengebrek. Het land heeft volgens de Daily Mail in drie dagen 2,250,000 ton kolen verloren. De mijnwerkers hebben 2,700,000 p. st. kan loonen verloren, hetgeen bijna evenveel Is als de gcheele kas van hun federatie. LONDEN, 24 Oct. Het onderhoud tus- èehen de vier leiders der mijnwerkers en M. Xloyd George, in Downingstreet, Zondag morgend, heeft twee uren geduurd. Bij hun huiten komen ondervraagd, be paalden zij er zich bij te verklaren dat de on derhandelingen voortduurden. De heer Heiges, van de mijnwerkersfede ratie, deelt mee dat de samenspraak tnsschen jle leiders eer federatie en M. Lloyd George Maandag morgend zal voortgezet worden. Zondag morgend kwam Mevrouw Marie W..., 60 jaar oud, wonende Van Eyckstraat te Brnssel, langs de Louizaiaan, toen zij schielijk ineenzakte. Voorbijgangers namen Jbaar op en droegen haar bij een naburigen Geneesheer. Deze stelJe vast dat de vrouw «en bloedopdrang had gekregen, veroorzaakt door de koude. Na de noodige zorgen werd Zij naar het St Pietersgasthuis overgebracht. Haar toestand is /eer bedenkelijk. Een vreesclijk ongeluk had plaats in ecne afhankelijkheid der Middenstatie te Antwer pen. Een werkman, Jules Boens, 34 jaar »ud, gelast mei hei nazicht der vcrwarmioe- ïlellen, was etvin demachienzaai'aan 't werk, foen schielijk eene buis sprong en; geheel1 de kaal met stoom gevuld werd. Toen men |ua een paar minuten in de zaal kon binnendringen vond men Boeus ten Jronde liggen.De, ongelukkige had reeds pgehouden te leven. Het slachtoffer was gehuwd en vader van Jbmilie. Voor rnaer dan 9 miijoon takszegels Zaterdagavond rond 8 ure verliet M. Emiel Lariac, ontvanger van het enregistramenf, te Baint Denis-bij Parijs, zijne jwoning, om in «en naburig spijshuis te gaan avondmalen. Toen hij eene uur later terugkeerde kon Üj de deur niet open krijgen. Hij bemerkte weldra, dat het slot tijdens zijne afwezigheid gebroken was. Hij wildealsdan de deur open duwen, doch op hetzelfde ooyenhlik weer klonk binnen een vreeselijk gerucht. Het waren meubelen, welke voor de deur ge schoven waren, en nu omvielen. Ook hoorde Lariac in huis voetstappen. Ilij riep om Tiulp en weldra waren de gendarmen ter plaats. De dieven waren echter reeds ver dwenen. In het bureel van den ontvanger lag alles ©verhoop. Eene som van rond de 30.000 fr. tn bankbrieven, waarden en zilvergeld was Verdwenen, alsook een pak, voor 9.040.000 Ir. takszegels inhoudende. Dc dief zal echter niet veel voordeel kunnen trekken uit deze zegels, daar de minste zegel op eene waarde duidt van 5000 fr. Hij za! er dus enkel bij groothandelaars kunnen van af geraken en dan nog zal de handelaar zeer voorzichtig moeten zijn, dat men hem niet snapt, want hij zou vervolgd worden voor verheling. Tot hiertoe heeft men nog niet het minste spoor der dieven. In wien kunt gij meer vertrouwen stel len dan in mij, vervolgde de gravin, gij weet wel, dat ik u het loon niet zal onthou- ien, gij kunt mij daarorn het document zon der zorg laten zien, dan zal ik u zeggen of het wat waarde heeft. De ouden tuinman wankelde kennelijk. Ik kan u ook bij Engeline laten bren gen. Welken grond zou ik hebben om het niet le doen. maar zij is ziek. Hebt gij het doou- jnent, geef het mij dan. Het wantrouwon kreeg bij de oude tuin man de overhand, daar hij zich de waarschu wing van Louis herinnerde hij draaide ?erlegen aan zijn muts. Nu, antwoordt eens, zeide de gravin. Het gaat niet antwoordde de voor malige tuinman. Gaat het niet vroeg de gravin zich op lichtende. Neen, uwe genade, het gaat niet, ik >ek bet document hij mij. ,De gravin veranderde van kleur door ha- jén toorn. Zou zij geweld gebruiken Dit »OU opzien baren -- aan de bewering, dat hij Jiet document bij zioh had, geloofde zij niet. Sn hebben moest zij het tot eiken prijs. In dit oogenblik, waarin zich alles beslis- ien zoo, verscheen de graaf, die gedurende iet gesprek van de gravin met den ouden _ninman in zgn eigen vertrekken was ge weest, Ik kom u mededeeleo, dat ik van den jfcjbl bet slot verlaat om le jagen, zeide bij DE DRAMAS DER ZEE Stoomer in nood. MARSEILLE, 24 October De stoomer Ouragan te Marseille thuis hoorende, is uit gevaren om hulp le brengen aan den stoomer Luitenant Pégoud, die in nood verkeert op 25 mijlen van de kaap Formonfora, in de buurt der Baleeren-eilanden. De Luitenant Pógoud die eene beman ning van 40 koppen telt, had daags te voren Oran verlaten in bestemming voor Genna. Een later telegram meldt, dat de Ameri- kaansche stoomer Uchanuch den in nood zijnden stoomer op sleeptouw heeft genomen. Zonderlinge zaak te Namen Een zonderlinge zaak houdt hel publiek dezer stad bezig. Verledene week was een fabriekwerker, Dubroux geheeten, dronken zijnde, in ver scheidene verdachte herbergen geweest, waar tnen hem telkens, wegens zijnen toestand had buiten gezet. Op een gegeven oogenblik raakte hij met eenen grooten, mageren persoon aan hel vechten; en onder 't vechten hoorde men Du- broux roepen: «Gij steelt mijn portefeuille!» Dubroux ging op zoek naar nolicie en leidde twee agenten mee naar de plaats waar gevochten was. Daar stonden twee personen rustig te praten; Dubroux wees die de agen ten aan; doch deze aanzagen die personen niet in staat, daar zij hen kendsn, om de aangeklaafde feiten te plegen. De agenten verplichtten dus den dronkaard zich stil te houden en zetten hem op weg naar zijne woning. En sindsdien heeft men niet meer van hem gehoord. Rond middernacht kwam de vrouw met welke hij woont, naar hel policiebureel en trof juist de twee agenten, die Debroux ge sproken hadden, en die haar verhaalden wat er gebeurd was. De vrouw, hare opzoekingen voortzettend, ontmoette een grooten, mageren man, welke zij aansprak. Hij antwoordde ontwijkend en ging haastig henen. Meer weet men met. Heeft Debroux zijnen vijand opnieuw ontmoet En hebben zij op nieuw gevochten Zijn weg leidde langs de Samber. Men spreekt zelfs van opzoekingen in de rivier te doen. De heldhaftige weerstand der lonen van Luik, in Oogst 1914, welke eenige dagen den Uuitscben stormloop nach Paris op hield, droeg er veel toe bij om de eerste Ze gepraal der verbondenen aam de Marne mo gelijk te maken. Het Duilsche hoofdkwartier begreep zulks zoo goed en {Je haal jegens generaal Leman was zoo groot, dat toen hij in eene Duitsche veetmg opgesloten was, er een ware pers veldtocht tegen den generaal op touw gezet werd. Reeds van in de maand September 1914, schreven meest alle Duitsche bladen, dat men vermoedens had, dat generaal Leman niemand anders was aan een Duitsche deser teur, Lehmann genaamd en dat een zeer streng onderzoek geopend was om de waar heid te weten te komen. Kon men bewijzen vinden, dan kon men den generaal voor den krijgsraad brengen en ongetwijfeld werd hij ter dood veroordeeld om de wapens opgenomen te hebben tegen zijn land. Maanden lang koesterde men in Duilsch- land de hoop dat den man, die de eerste het hoofd had durven bieden aan de Duitsche legerbenden, voor het strafpeloton zou ge bracht worden, doch die hoop werd verijdeld. Door een zonderling toeval is er op den vooravond van het einde van het oorlogs- drama zekeren Lehmann uit het Duilsche leger weggevlucht. Het was Willem II zelf, die reeds vóór den oorlog in de Duitsche volksmiddens den bijnaam gekregen had. tot de gravin, en nu eerst scheen hij den ouden tuinman te bemerken. Ziet daar is de oude tuinman, zeide hij met verwondering. Komt gij weder terug Do gravin gaf den graaf door een blik te kennen, dat don ouden tuinman het testa ment bij zich had, en dat van dit uur alles afhing. De onnoozele Jan laohtte bij de woorden van den graaf. Hij komt om Engeline naar de betee- kenis van een document te vragen, dat hij over eenigen tijd gevonden heeit, zeide de gravin, maar hij mag niet bij haar, omdat zij ziek is, en mij wil hij het niet geven. Ik heb het niet, uwe genade, stotterde de ouden tuinman, ik beb het in het geheel niet. Laat den wonderlijken oude toch loo- pen, riep de graaf, hij moet maar zien hoe bij door het leven komt. Met 2ulke lioden is niets aan te vangen, zij zijn niet tevreden als hot hun goed gaat, zeide de graaf nog, toen bekommerde hij zioh sohijnbaar niet meer om den ouden tuinmau die laDgzaam zijn terugtocht uit het salon Begon, blijde dat hij eindelijk verlost was. De gravin volgde eindelijk zijne bewe gingen. Binnen een uur ga ik op de jaoht, zeide de graaf die reeds in jachtcostnum was, het is ook mogelijk, dat ik morgen niet tehuis kom. De gravin liep haastig naar hem toe. Hij gaat... duisterde zij angstig. IN IERLAND De burgemeester van Cork in doodstrijd. Een telegram van gisteren uil Londen meldt dat de burgemeester van Cork op het punt slaat het leven bij zijn hongerstaking in te schieten. Volgens Shorlt in het Lagerhuis heeft ge zegd, dienden geneesheeren hem eerst mede- cijnen toe, maar later toen hij half bewuste loos was, gaven zij hem ook wat vloeibaar voedsel. Op de vraag of dit beleekendc, dal Mac. Swiney met dwang gevoed werd en of dit wettelijk le verantwoorden was, zegde Short, dat de dwang slechts hierin bestond, dat men hem een tas voor deii mond hield, terwijl het slikken vrijwillig geschiedde. In ieder geval kon deze gedwongen voeding niet onwettig genoemd worden, maar was zij slechts een uiting van plichtsgevoel. Op zijn 71° stakingsdag herkende Mac Swiney zijn vrouw en zijn zuster niet meer. Hij sprak onsamenhangende woorden en viel meermaals in bezwijming. Gemeld wordt dat indien hij sterft, het lijk niet naar lerlandzal mogen vervoerd worden. De burgemeester beeft echter don wensch uitgesproken in Ierscben grond begraven le worden. l)e regeering vreest de opwinding der bevolking bij de begrafenis. Een standbeeld van Kare! de Groote gestolen. Sedert vele jareii was Metz er lier over in hare kathedraal in; een der kapellen achter het groot altaar eên ruiterstandbeeld, in brons te bezitten van Karei de Groote. Vrijdag namiddag stelde de bouwkundige dienst vast dat het standbeeld op geheimzin nige w^ze verdwenen was. Het beeld is een getrouwe nabootsing van een ander dat zich in een Museum te Parijs bevindt. AKELIGE VONDST Het parket van Oudenaerde onderzoekt thans eene erge zaak. Zondag morgend vond men nabij de spoor wegbrug over de Schelde, aldaar, ecu zorg vuldig toegebonden pak. £Het pak werd geo pend en men vond er het lijkje in van een pasgeboren kindje van het vrouwelijk ge slacht. Het kindje was leefbaar ter wereld gebracht en werd versmacht. Het lijkje was in een hemd gewikkeld en daarna in embalieerpapier. Men vermoedt dat er gepoogd is het lijkje van uit een trein in de Schelde te werpen op het oogenblik dat de trein over de brug reed. Opzoekingen worden gedaan. Het gevaar der vuurwapens. De 16jarigé schippersknecht Rodoif Pradei, geboren te Meenen, speelde Zondag morgqnd met een revolver aan boord van een lichter, gemeerd op nummer 30 derAntwerpsche dokken, toen eensklaps een schot afging. De onvoorzichtige jongen kreeg den kogel in de borat en stortte dood neer. Zaterdag werden te Baina (Tunis) de ge- naamden Soukri ben Kainam en Karaiehi ben Zaid, die op 2 Mei 1917 te El-Oulaya een oorlogsinvalied, Mannier genaamd hadden vermoord om hem te bestelen, gehalsrecnt. Nog twee andere medeplichtigen waren ook ter dood veroordeeld geworden, doch de eene zelfnaoordde zich in het gevang en de andere zag zijne straf gewijzigd worden. VW De toestand van Gaston Lebeau, die verle den week toen hij pas getrouwd, met zijne bruid het stadhuis van Schaarbeek verlatend, door eene gewezen vriendin vitriool in het gelaat geslingerd werd, is nog steeds zeer bedenkelijk. Het linkeroog is onwederroepelijk verloren Waarschijnlijk zal hij het rechteroog behou den. Wat zijne vrouw betreft, deze is aan de beterhand doch zij is erg geschonden in het aangezicht. Laat hem gaaD, hij komt niet ver, ant woordde de graaf nauwelijks hoorbaar. Goed, goed, zeide do gravin. Deze ge legenheid komt slechts eenmaal. Wij moeten het testament hebben. Morgen is het misschien te laat, fluisterde de gravin, deze sohijnbaar onnoozele man is oen gevaarlijk schepsel. Gij weet dat hij. luisterde toen wij met Bloemist afsprakcD. Waarom gaf hij mij het testaraeDt niet. Hij is gewaarschuwd door den pachterszoon, en eindelijk zal hij het dezen geven. Hij komt er niet toe, antwoordde de graaf, en verliet gelijktijdig bet salon. Het was buiten iniussehen donker gewor den. Toen de ouden tuinman beneden kwam stonden de poortier, de kamerdienaar en de jager daar te praten. Zij wilden den onnoo zele man bespotten', maar hij gaf geen ant woord en strompelde uit het slot. Buiten in de duisternis bleef hij een oogenblik staan, toen keerde hij naar het deel van het park terug dat zioh aohter het slot uitstrekte. Do stallieden hadden de rijpaarden voer den graaf en den jager reeds in het voorste deel van den tuin gebracht. Toen het ruim negen uren was verliet de graaf het slot. Hij droeg zijn jachtgeweer op den ragen een pistool in den gordel. Plotselings scheen hem nog iets in te (vallen, en hij keerde naar hel slot terug. Hij liep door het portaal en den gang, die naar deaohlerdeur voerde. De graaf opendo de deur en liep naar Eindelijk Lebben we het genoegen, onze lezers de verschijning van dk langverwacht en belangrijk werk te mogen aankondigen. Als winterlektuui zal deze plaatselijke geschiedenis een der aantrekkelijkste en een der best gedocumenteerde bladzijden van den wereldoorlog uitmaken. De marteldood onzer burgerlijke slachtoffers, het ljjden onzer moedige opgeëischte arbeiders, de beschieting der stad, de boldendaden onzer Aalster- scho soldaten, do breedvoerige beschrijving van alles wat bier van 1914 tot en met 1918 voorviel, vormen een geheel, hetwelk door alle Aalstenaars met ontroering en spannende aandacht zal gevolgd worden. De somberste dagen onzer historie herleven in dit werk, alsof wij ze nog maals doorstonden Het is een der volledigste en aantrekkelijkste werken die over den oorlog geschreven werden. En niet alleen over Aalst, maar ovor al de omliggende gemeenten De vrucht van jarenlange afmattende studie, de verzameling van verschei dene met zorg onderhouden dagboeken, van ofRcieelo statistieken en veror deningen, de tragiekste dagen, met meesterlijke pen beschreven, dit alles samengevat, vormt EEN STANDAARDWERK. Geen enkele kstad van België zal zich op dergelijk volledig werk moger beroemen Geschreven in beeldrijke en letterkundige taal, verzorgd in z\jn minste bestanddeelen, op fitnk-modernen leest geschoeid, zal het een boek van blij vende waarde mogen boeten, die andere steden ons zullen benijden. DE DUITSCHERS IN AALST verschijnt in wekolijksche afleveringen van 8 groote bladzijden druk, op twe« kolommen, in een iraaien omslag, aan den spotprijs van 30 CENTIEMEN PER AFLEVERING Al de verköojsers trssn De Volksstem nemen va?3 ny af de inscïnrïj^inf^en a^ir> kan tellen Perpfgnan, 24 October. Uit Alieiïnte wordt gemeld Do vrouw van een koffiehuis- bediende komt het leven to schenken aan een drieling. In de vijf jaar dat deze vrouw ge huwd is, bracht zij reeds dertien levende kinderen ter wereld. Dat kan tellen Zaterdag avond ontmoetten op ronde zijnde gendarmen op de baan van A?sche twee ke rels die groote kruiken droegen. Ondervraagd bekenden de kerels dadelijk dat de kruiken alkool bevatten. Zij werden daarop naar de gendarmerie van Assche overgebracht. Het zijn twee inwoners van Teralphene, de ge- naamden D... en C... Eerst beweerden zij dat zij den .alkool voor rekening van een onbekende moesten verkoo- pen. De bevelhebber der gendarmerie tele foneerde echter aan zijn kolleg» te Ste Ga- tharina Lombeeclc en deze ging onmiddelijk eene huiszoeking doen bij D... Men vond er eene geheime stokerij welke sinds verschei dene maanden in werking was. Al het mate riaal, alkool en grondstoffen werden aange slagen en de twee geheime stokers ter be schikking van het gerecht opgesloten. buiten. In hetzelfde oogenblik riep hij werda, antwoord of ik sohiet Er scheen geen antwoord te zullen komen en daar niemand zoo laat zoDder voorkennis het slot mocht naderen, was do graaf in zijn recht, toen hij zijn geweer afschoot op hem, die nog om het slot heensloop, en hem op zijn roep niet antwoordde. Men hoorde bijna tegelijkertijd een doffen schreeuw, de gestalte viel op den grond, de jager en de bedienden snelden' toe, zij von den den ouden tuinman in zijn bloed badende en droegen hem op bevel van den graaf in het slot, opdat hij hulp zou worden ver strekt. Engeliue had de stem van den ouden Jan herkend. Zij stond luisterend in het vertrek, waar zij dagen naeht opgesloten was zij had .zioh itfet vergist, het was de oude tuinman. Zou men hem bij haar laten Hij had het testament en wilde het haar geven. Als hij in de banden van den graaf en de gravin geraakte 2 Als zij er iets van wisten. Enge line huiverde bij deze gedachte. Maar hoe zoaden zij het weten, en toeh een onbeschrijfelijke angst maakte zich van haar meester. Zij luisterde, het was stil buiten, was de ouden Jan weder weggegaan. Men had hem niet bij haar gelaten. Engeline liep naar het betraliede raam. Het was buiten reeds donker. Zij zag zoover zij kon, maar van den ou-'e .^Ionian was niets te ontdokken. X3ooca.eli.j3s.© val. Zaterdag rond den middag, was een werk man der Compagnie Èlectricilé de la Den- dre een genaamde Jean Van Lieffcringhen, bezig elektrieke draden to plaatsen op een paal ter Groote Markt te Lessen. Eensklaps kreeg hij eene draaing en stortte van eene hoogte van acht meters ten gronde. Hij bleef bewusteloos liggen. Ooggetuigen droegen hem in een naburig huis waar een geneesheer hem kwam verzorgen. Van Liefferingen was den schedel en dt beide armen gebroken. Zijn tóeslamfls hope! loos. Het slachtoffer is slechts 18 jaar oud. In Katanga. Volgens inlichtingen die onlangsuit Katan* ga zijn toegekomen, werd er te Elisabeth villi van 1 Augustus 1919 tot 5 September 10201 voor 3,000,000 fr. gebouwen opgetrokken Magazijnen, hotels, woonhuizen, pakhuizént werkplaatsen, enz. De dienst der grondtitels in Katanga kon het bedrag vaststellen van den verkoop vat)( onroerende goederen, tusschen den X Oogst 1919 en den 31 Juli 1920, namelijk voor eene waarde van 4,342,000 fr. Deze cijfers bewijzen, klaar welke groote bedrijvigheid er te Elisabethstad heerscht cn hoe zeer de hoofdplaats van Katanga zich ont wikkelt. Duizend gedachten rezen bij haar pp, zij trilde van opgewondenheid, zoo zwak was zij nog, maar het meest kwelde baar do angst, dal de gravin in het bezit van het testament kon komen. Als het haar gelukte den ouden tuinman alleen te spreken, als hij haar het testament gaf Zij trilde bij de gedachte van de moge lijkbeid. Plotseling scheen het haar toe als hoorde, zij stappen, zij richte zich op, huiten ondéi de boomen bewoog zich iets in de duisterniv, het was de ouden Jan, bij zag voorzichtig om. Met ademlooze spanning zag Engeline naar hem en zij opende reeds vol ongeduld het raam, toen zij plotselings hevig schriktë; zij hoorde de stem van den graaf. Plotseling dreunde een schot. Engeline uitte een kreet van ontzetting, nu was alles verloren, zij was overtuigd, dat de graaf op den ouden tuinman had gevuurd* Aan alle leden bevende stond zij daar. Maar reeds werd weder bare opmerkzaaim beid getrokken, zij hoorde stemmen. droeg de onnoozele Jan in het slot. Was bij dood Het was als boorde zij hem steunen. Zij huiverde voor den graaf, die zonder m3- delijden op den ouden tuinman haJ gevuurd. Engeline naderde maar verroerde zich niét, als de ouden Jan dood was en bet testamént bij hem gevonden werd. Tegelijkertijd luisterde de gravin* eene* triomfeerenden glimlach vloog over gelaat, het was de dqivelscbe glimlach qtf zekerheid van de overwinning. O

De Volksstem | 1920 | | pagina 2