OnislapaiTtiffiislGrie Oe strijd om vijf miilioen ^8 Os toestand in Sovjet-Ruslaiisi Ds dood van dsn Koning van Griekenland. J! Do saterdag Octob.1920 Knoeierijen te Malmedy, Het Provinciaal Concilie te Mectielen Eene aardbeving in Znid'Afrifea XXVI» JAARGANG NUMMER 243 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 13 CS- 33 T T~> -» y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Simou Zon opö,44, onder 4,45 I Laatste kwartier den 3 'Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIavas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4. 1 De heeren ministers vergaderden (Maandag in Kabinetsraad, onder het (voorzitterschap van den heer hoofd- toinister Delacroix. Aangezien de leden der rogeering 'den lijkdienst van den zoon van heer Jaspar wenschton bij te wonen, is de vergadering zeer kort geweest. In den loop der bijeenkomst heeft do minister van koloniën de ontdek king van kool- en ijzerlagen in Congo medegedeeld en aangedrongen op in schrjjving in het nieuwe kapitaal der Union Minière voor dewelke de vegeering' een recht van voorkeur mag uitoefenen. De heer Delacroix heelt aan zijne collegas de bewoordingen medep doeld van den collectieven brief der ministers, waarbij zij hun ontslag aan bieden, en welken hij aan den koning bij zijnen terugkeer overhandigen zal. Daarmee is het ontslag der regee ring thans een officieel erkend ge maakt feit, doch de zaak is eenvoudi ger toegegaan dan verwacht werd. Men dacht dat dio heeren hun ont- ,slag per draadloos telegram nu reeds aan den vorstzouden gezonden hebben. Daarop zou dan,langs den luchtweg bet verzoek van den Koning aan dón beer Delacroix en zijne collegas ge- \Tolgd zijn, om tot zijnen terugkeer in het land, dat is tot 1 of 2 November bet beheer over hunne onderscheiden departementen to blijven waarnemen. Zooals het nu is gegaan, is het no^ de beste wegbet ontslag van bot ministerie is gegeven en de kwestie van den vorm doet voor de acht dagen die ons nog van 's Ivonings terugkeer scheiden, niets ter zake. Be socialisten en de deelneming aan de regeering De Brusselsche Federatie van de Belg. Arbeiderspartij vergaderde Zondag morgen in bet Volkshuis; op 82 groepen waren er 64 vertegenwoordigd. Minister Vandervelde, te Doornik weerhou den, liet zich verontschuldigen. Heel het debat rolde over de dealneming aan de regeering, dewelke o. a. verdedigd werd door senator Vinck en schepen Pladet en bekampt door Uytroever en natuurlijk door Jacquemotte. Het is deze laatste die de zege behaalde. J£ijnc dagorde tegen de deelneming werd met verplettereade meerderheid aangenomen. Voortgaande op de cijfers 41,137 voor de dagorde Jacquemotte en 4978 tegen, als mede 1418 onthouding, zal, op bet landelijk cougres van Zondag, dat de beslissing moet brengen, Brussel vertegenwoord zijn door 59 afgevaardigden tegenstanders van de deel neming der socialisten aan de regeering en 7 partijgangers. Ook in de provinciën werden Zondag tal rijke socialistische vergaderingen aan de deel neming gewijd. Da geest blijkt er andets geweest te zijn dan te Brussel. Luxemburg nam de deelneming aan bij eenparigheid min 3 stemmen; Nijvel met 46 93* Vervolg. NemeD en behouden freule, het is in een siuk hout, opdat het niet nat worde, liet ligt onder don grootea ouden olm in het park, kent gij dien Ik weet welke gij meent het is die, vaar gij vroeger des zomers zat. Juist freule die is het, zeide Jan ver heugd, die is het, Goed, ik dank u, lievo Jan, fluisterde Engeline. Moge God u bijstaan dat gij niet aan uwe woode sterft, en nu ga ik om het «lukte halen, en dadelijk naar Parijs te gaan. Midden in den nacht. Denkt gij dat ik vrees heb vroeg En geline, mqn levensgeluk haogt er van af, maar nu moet ik weg, ia dit uur moet zich allee beslissen. God zij met u, mompelde Jan, en grijnsde vergenoegd. Engeline drukte hem de hand. Zij was on beschrijflijk blijde en vol verwachting. Zij sloop door de gang en bereikte het voorhuis, zij moest hier blindelings voort gaan, want zien kon zij niets. Zij slootte in haar ongeduld tegen eenen stoel, dien de portier had laten staan, de «toel veroorzaakte daardoor geruisoh. Enge line bleef oen oogenblik beweegloos staan toon liep zij tast6odo met de handen voort. Was zij buiten dan was alles gewonusu. groepen tegen 10 en 2 onthoudingen; Charle roi bij eenparigheid min ééne stem; Namen met 26 groepen tegen 7; Luik met 72 groepen tegen 22 en 2 onthoudingen. Te Doornik het woord voerend op de in huldiging van het Volkshuis, zegde minister Vandervelde Morgen, Maandag, zullen er geene socia listische ministers meer zijn wij zullen ons ontslag gegeven hebben en zullen vrij voor het congres van Zondag kunnen verschijnen om te zeggen wat wij gedaan hebben demo cratie op politiek terrein,klimmende belasting op het inkomen, belasting op de oorlogswin sten, belasting op de erfenissen, waarvan liet recht van af den vierden graad is afge schaft, arbeiderspensioenen. Wij roepen verder uit dat geen enkel gou vernement mogelijk is, indien liet niet de verbintenis aangaat art. 310 af te schaffen. Over de legerkwestie verklaarde de mini ster, dat, indien men geen aanvalspolitiek droomt, het totaal overbodig is de soldaten 18 maanden in de kazerne te houdenhij verdedigde de gewapende natie, 'tis te zeggen ieder burger een geweer om 's lands bodem te verdedigen. Hij verdedigde ten slotte de socialisatie en schilderde het Bolsjewisme af als de grootste vijand van het socialisme. Vormeiden wij ten slotte in cc Le Peuple een artikel van senator Jules Lekeu, waarin hij breedvoerig de noodzakelijkheid voor de socialistische partij betuigt, om verder aan de regeering te blijven deelnemen. Als de cijfers nog hunne beteekenis hebben, zal er op het socialistisch con gres dus ook eene meerderheid tot stand komen ten voordeele der deel neming aan de rogeoring on dei- voorwaarden Aangezien de liberalen ook voor waarden hebben gesteld, kunnen do katholieken alleen niet onvoorwaar delijk toetreden. Indien dus de drie partijen elk mol zijn voorwaarden ko men aandraven, zal het gevolg wezen dat, als wij eene regeering -willen heb ben, een ministerie-Delacroix, met of zonder dezen titularis in de hoofdrol, de eenige uitweg zal blijken. Als er iemand eene andere oplossing voorzien heeft, of eene andere oplos sing dan een drieledig miuisterio mo gelijk acht, dat hij den vinger opsteke. De verschillende partijen, zoo vele als ze zijn, staan innerlijk nog te veel ver deeld en veel te zwak, opdat er eene zou aan kunnen denken een anderen weg in te slaan. Talrijke aanhoudingen in hel zicht, jf Een aanzienlijke firma van Malmedy was onder dwangbeheer gesteld geworden." Het onderzoek heeft uitgemaakt dat de zaak een *roote som marken in de streek gebracht iieeft, met de hoop dat ze zouden ingewisseld worden tegen den vooroorlogschen koers door de Belgische Schatkist. Daarenboven schijnt het dat de firma voor aanzienlijke sommen zou ingeschreven hebben op de Duitsche oorlogsteeningen en dat die sommen zouden goedgekeurd zijn geworden door de Belgische beheerders der maatschappij, die zich thans bijna allen in geallieerde of onzijdige landen bevinden. Talrijke aanhoudingen worden |verwacht. Zij opende zonder geruisch de deur, en na trad zij vrijer adem halende naar buiten. Als eene doordeu nacht zwevende geest, snelde Engeline het park in. Zij zou thans haren onschuldigen vader kunnen bevrijden. Deze gedachten gaf vleugelen aan hare voeten, en de hoop'gaf haar de schoonste vooruitzichten. Zij wilde dadelijk naar Pa rijs vluchten, wilde dadelijk Antoinette op zoeken, Louis bericht geven, en dan met hem naar den heer Pelletier gaan. In het zelfde oogenblik dat zij naar het donkere gedeelte van het park wilde snellen geloofde zij een knarsenden of Huilenden toon in het huis achter haar le hoorea, alsol de deur eopend werd. Maar zij gunde zich geen tijd om daarnaar te zien. Zij liep verder tusschen de boomen, en naderde snel de door den ouden tuinman genoemde plaats. Nu scheen het haar alt hoorde zij stemmen achter zich had men hel vallen van den eloel gehoord Zij was vrij, waa in zekerheid, waot wie kon vermoeden, dat zij het was, die het slot verlaten en zich naar hier had begeven. Zij had den ouden olm bereikt, en zocht naar den diepen kwast, toen bukte zij en woelde in het drooge loof, dat onder de boo men lag. Zij voelde een stak hout, snel nam zij het weg, het was het gezochte, het door den ouden tuinman uitgeholde stuk, zij zag het document er in steken en met een dank baren blik ten hemel, verborg zij het snel in haar zak. Dinsdagmorgen had de plechtige opening plaats van de tweede zitting van het provin ciaal concilie, van Mechelen. De eerste zitting heeft plaats gehad op 13 April 1920. Het is de eerste maal sinds 16C7 dat het Mechelsch concilie gehouden wordt. Do Proc'ssië Om 9 1/2 uur werden de kardinaal, bis schoppen en gemijterde „bten aan het aarts bisschoppelijk paleis at-ehaald. liet was een prachtige stoet, veelgelueurd, die trok door de stilie-zonbeglanade straten van de aloude stad, wijl de beiaard klinklangelde, met tusscben-in de plechtige stem van Salvator en de vrome stemmen van de seminaristen die zongen Vixella Regis prodeunt Voorop werd gedragen het kruisbeeld, omringd door de acolieten. Dan slapten in deze volgorde de oversten der kloostergemecnten car stad Mechelen, de E. Paters Provincialen van het Concilie, de leerlingen van het groot- seminarie, de pries ters, deken, pastoors en onderpastoors der stad Mechelen, de gemijterde abten, vijftien in getal, van Westmalle, Weslvleleren, Ton- gerloo, Affligem, Park, Grimbergen, Aver- bode, enz. de «familiares», «Tburiferrari», enz., het kapittel van de Sint Romboutskerk. de bisschoppen van Luik, Gent, Brugge, Doornik, Namen, vergezeld van hulpbis schoppen, de kardinaal-primaat van België en de prelaten. De stoet tt*qk over de Wollenmarkt, langs de Sint Jansstraat en over de Groote Markt naar de hoofdkerk. Op den weg stond eene dichte menigte geloovigen, de schoolkinderen alsook de leerlingen van bet klein seminarie, het Sint Romboutscolle;.e,het gesticht Schep pers, die allen, vroom, vien zegen van Mgr. Mereier en de Belgische bisschoppen ont vingen. In den stoet merkten wij ook op Mgr. Ladeuze, rector magnificus der Leuvensche hoogescliool. In de Hoofdkerk. Een plechtige Hoogmis werd door Mgr Mereier, om 10 uur, in de kathedraal van Sint Rombaut gecelebreerd. De absis was eenvoudig versierd met en kele palmboomen en d«\ gekende draperijen van den heiligen Kuraoldcs. Bisschoppen, abten, prelaten, kanunniken nemen plaats in het koor, de bisschoppen rechts en de ge mijterde abten links van het hoogaltaar. De kerk is opgepropt met volk. Die aanblik van het koor, waar thans godvruchtig zitten neer geknield, de hoogwaardigheidsbekleders dei- Belgische Kerk, is grootsch-roerend en stemt tot diep-innige godsvrucht Wat een kleuren- gewemel 1 De met goudbestikle mijters van bisschoppen en abten rusten op purperroode mantels. Tusschen de roode en zwarte man teltjes der kanunnikken glimt de witte;pij van dominikanen en priesters van de Heilige Harten en donkert de bruine pij van Fran- ciskanen en Conventueelen. En boven uit rijst de hoogslanke gestalte van den celebrant, gehuld in een allermooist kaauivel, met over zijn schouders bet sneeuwwitte palliuui, be slikt met zwarte kruiskens. De Mis Als assistenten bij den bi sscli op pel ij k en troon fungeerden de E. H. kanunn. Van Ge rechten en Nutcn, als ceremoniemeester de E.H. Croegaert, als diaken de E.H. kanunnik De Jongh en als subdiaken de E.H. kanunnik Dens. Het Sinl-Romboutskoor, onder leiding van E.H. Van Nuffel, zingt de vierstemmige mis van Chiesa en de E.H. kanunnik Willems leidt den zang der menigte, waar zij het Credo, Sanctus en Agnus Dei door de Scola Cantorum aangeheven, beantwoordt. Maar zij verstijfde van schrik, zij bleef geknield liggen, zoo overmande liaar de ont zetting. Men vervolgde haar, zij hoorde dui delijk de stemmen van de oude dienstmaagd en den portier. Zij is het, riep de laatste luid. Helpt' mij, het is ons beider ongeluk als zij ont-' komt. 1 De boïde vervolgers naderden snel. Engeline sprong op, vastbeeloten om te vluchten. Maar de oude dienstmaagd en de portier waren te vlug. Zij wisten wat hen wachtte. Hier is zij. Daar loopt zij, riep de por tier, en hij deed eene nieuwe poging om haar te vervolgen, Ilare laatste krachten inspannende, liep Eageïine over een lichtere plek in het park, maar reeds voelde zij dat hare krachten te zwak waren om haar veel verder te brengen. Reeds naderde de oude maar nog krach tige portier. Freule, riep hij, loopt niet verder, gij moet toch weder terug, ik mag o niet laten gaan en moet u volgen al ware het tot het einde der wereld. Iiebt gij haar Hebt gij haar kuchtte de dienstbode Engeline kon niet verder. De portier naderde, nam zijn muts af, en zeide, liet is beter da* alles stil blijft, dat niemand iels van het voorval hoort, maar volg ons. Gode zij dank, riep de oude dienstbode, teen zil den portier bü Engeline Mg. De opening van hst Concilie. Na de mis leest Mgr. Rutten, bisschop van Luik, de Pauselijke bulie in verband met het concilie, waarna het evangelie volgens de H. Lucas gezongen wordt, dat betrekking heeft op de zendi.ig van de 72 Apostelen en ook de psalm 78 Di'us venemnt gentes in hccreditatem tuam Nadat enkele deelnemers van het concilie welke op de eerste zitting niet konden tegen woordig zijn, den eed afgelegd hebben, zegent Mgr. Mereier dfc aauwezigen. Het concilie ia geopend. Processiegewijze worden de kardinaal, de bisschoppen, prelaten, enz. naar het aartsbis schoppelijk paleis teruggeleid, waar de zit tingen van het concilie om 2 uur aanvangen. Prinselijke bekeering Graaf Alexander von Hochberg, der prin selijke familie van Pless, beeft liet protestan tism, afgezworen en zich bekeerd lot liet katholiek geloof. De prinselijke familie van Piess verblijft in Silezië en 't is daar dat de bekeerling met groote plechtigheid zijn eerste H. Kommunie heeft gedaan. Graaf Alexander is 16 jaar oud. De familie van Pless, behoo- rendu tot den hoogsten en rijksten internatio nalen adel, is voortijds allgd protestant ge weest. Prinses Hans-Heinrich von Hochberg, eene Engelsche prinses, stond onder den oorlog ia Duitschland zeer slecht aangeschre ven, daar zij voor de bondgenooten partij trok. Om aan de tergingen der Duitsche overheden te ontsnappeo, was zij verplicht als ziekenverpleegster in een lazaretlrein dienst te nemen. Uit Johannisberg wordt aan Central News jemeld Een hevige aardbeving bad plaats in den Willwatersrand. Heel de stad schudde op hare grondvesten. Het center der aardbeving was de mijn van Reefmansdorp, alwaar erge neerstortingen van rotsblokken plaatshadden. Talrijke inboorlingen zijn gekwetst gewor den. Drie zijn verdwenen. Men denkt dat zg onder dc neergeplofte rotsblokken begraven liggen. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Revai, de smokkeliiaven der bolsjewiki De Zweedsche en Fransche bladen melden dat te Reval een bende van 30 personen werd aangehouden, die voor rekening der bolsjcwiki geweren en kleeren smokkelde. Langs deze haven wordt het roode leger van wapens en munitie voorzien, en 't is ook langs Reval dat bet gestolen goud naar het buitenland werd verzonden. Reeds meer dan 100 ton goud werd aldus in 't buitenland verspreid, langs deze haven De grootspraak van Lenine. Te Moskou heeft Lenine weereen groote redevoering uitgesproken. Hij zegde dat Rus land zou zegevieren, dat de Volkenbond een mislukking is, dat de vrede te Versailles reeds ernstig uiteengerukt was, dat de bols- jewiki Wrangel zullen overwinnen ren alsdan Rusland een bloei zal bereiken die alles zal overtreffen wat men droomen kan. Lenine heeft echter vergeten er bij te voe gen dat het finantieel tekort der sovjetregee- ring dit jaar de fabelachtige som van duizend milliard zal bereiken. De bolsjevistische gevangenissen. De Echo de Paris had een onderhoud met de onlangs uil Rusland weergekeerde gevan genen. Deze verklaarden dat men maanden lang tusschen vier muren wordt opgesloten zonder ondervraging. Alsdan wordt men naar een Deze moest volgen, maar van het docu ment wist niemand iets, z'g' had het goed be waard in haar zak. Al was nu haar vlucht verijdeld, het gewichtigste had zij bereikt, zg bezat het testament. DERTIGSTE HOOFDSTUK. Bloemist wil vluchten. Mijnheer Bloemist, zeido op zekeren morgend mijnheer Pelletier tegen zijn secre tarie, ik geloof u volkomen te kunnen ver trouwen. Ik heb alles gedaan, zeide Bloemist, om uw vertrouwen te rechtvaardigen, ook de heer Slruikenberg vertrouwde mij alles toe. - Ik herinner mij dat, zeide het bruine heertje gij hebt gezien, dat ik met verschil lende handelshuizen in betrekking eta en dat veel geldzendingen hier aankomen, en ik heb opgemerkt, dat gij u niet door het geld laat verblinden en daarom heb ik vertrouwen in u gekregen, en zal ik uw maandelijksoh salaris van twee honderd op vier honderd franks brengen. O mijnheer, gij zijt al te goed, zeide Bloemist verheugd, en drukte het bruine heertje de handen. Ik doe het gaarne, omdat ik weet, dat gij mij trouw zijt, en ik hoop dat gij er mee tevreden zijt, en nu wat over kunt houden, want men behoeft niet alles uit te geven. Mijnheer ik weet dat spaarzaamheid eens deugd is, zeide de huichelachtige schrij- er, «n ik heb gelwd mij na** mijn inkemei\ kamp of het Loubian ska-gevang gezonden,- waar geen lucht is, en waar men nooit buiten mag, niet mag sprekenschrijven, lezen,gaan noch rooken. Voor de minste overtreding verzendt men u naar een kelder waar men u 3 tot 6 dagen zonder eten laat. Op den trap van dezen kelder werden velen doodgeschoten. Al de gevangenissen zitten aldus vol, lot 3000 in één gevang. Eene regentes Volgens zekere geruchten zou ook de Koningin-moeder Olga, moeder van ex-koning Constantijn, kans hebben als regentes .ge kozen to worden. Koningin Olga is thans 69 jaar oud. Ge wezen Russische prinses verkreeg zij al spoedig aller genegenheid om hare groote liefdadigheid. Zi^ stichtte namelijk kort na haar huwelijk een groot toevluchtsoord voor matrozen en een hospitaal voor vrouwen. Toen zij in Griekenland aankwam telde dat land geene enkele ziekendienster. Dank aan haar, konden reeds in 1909 de Engelsche verpleegsters van het krijgsgasthuis door Grieksche ziekendiensters vervangen worden. De Koningin-moeder spreekt zes talen. Vroeger voerde zij bevel over het tweede eskader der Russische vloot. Zij is de eenige vrouwelijke admiraal ter wereld. De lijkplechtighedefl. Athenen 25 Oktober. De ministerraad heeft besloten, dat het stoffelijk overschot van den Koning Woensdag zou tentoongesteld worden in het Paleis. De Kamer zal Donderdag samenkomen. Do lijkplechtigheden van deu Koning zullen Vrijdag plaats hebben. Eene boodschap aan het Grieksche volk. De Grieksche ministerraad, bij hoogdrin gendheid samengeroepen, heeft eene bood schap aan het volk uitgevaardigd, om de dood des Konings te melden en de smart uit te drukken veroorzaakt door het verdwijnen van den jongen vorst, onder wiens regeering het vaderland zich kon uitbreiden. Overeenkomstig met de grondwettelijke opvolgingsrechten is de jonge broeder van Koning Alexander, prins Paulus geroepee om hem op te volgen. Daar hij evenwel afwezig is, en gezien de betrekkingen welke er bestaan tusschen de natie en bet huis van den gewezen koning Constantijn, heeft liet gouvernement besloten de ontbonden Kamer samen te roepen om een regent te kiezen tot de aankomst van den nieuwen koning. Intusschen en tot aan de eedaflegging van den regent, znllen de Koninklijke en Grond wettelijke machten uitgevoerd worden doos den ministerraad. Franscli rouwbeklag. Generaal Lasson, overste van het militaire huis van den president der Fransche repu bliek, begaf zich gisteren morgend naar he!, Grieksch gezantschap te Parijs, om er d» deelneming van den president te gaan be tuigen. Koning Alexander. Het zal wellicht niet van belang ontbloo: zgn, eenige regelen mede te deelen over dt wijze waarop prins Ale«ander, tweede zooa van koning Constantijn van Griekenland, op den Griekschen troon geraakte. Toen in 1914 de wereldoorlog losbarstte, werd bel de Entente al spoedig klaar en duidelijk, dat Koning Constantijn, gehuwd met de zuster van bloedhond Willem II, var kop tot teen Duitschgezind was. Reeds ia 1915 beloofde hij aan Bulgarie dat Grieken land neutraal zou blijven en maakte aldus de ntrede van Bulgarie in den oorlog mogelijk. in te schikken, want bij den notaris Slrui kenberg had ik slechts een gering salaris. Ik weet het, ik weet het. Gij zijt, zoa als mijnheer Louis heeft bevestigd een zee» ordelijk en zeer solied jong mensch,, en dien lof hoor ik gaarne, maar daar valt mij in, de arme heer Struikenberg, waaraan stierf li ij toch Aan hevige koliek. Koliek, ja dat moet eene afschuwelijks ziekte zgn. Was het niet juist in den tijd, dat hij voor de erfenisregeling van den ge storven graaf Montpellier, eene aanzienlijks verdionstle wachtte Ja, ik geloof dat hij slechts enkele da- gen na /len graaf' stierf. Het was een goede, vlijtige, bekwam* man niet waar Ja, maar wat gierig. Ja, gierigheid is een ondeugd, zeide Pelletier, maar de gierigen zijn in hunne genietingen ook spaarzaam, en toch stierf de arme aan koliek, dat is een raadsel, dat de geneesheeren had moeten brengen tot ope ning van het lijk. Bloemist schrikte, maar hij beheerechte zich spoedig. Ik geloof niet dat het gebeurd is, ant woordde hij. Het is verkeerd dat zoo iets verzuimd wordt, zeide Pelletier, als ik sterf moet mijn lijk onderzocht worden, maar wij zijn van onze zaken afgedwaald heden avond reis ik af, mijn bediende blijft in het huis, ik geeH hem gok mijn tqU« vertrouwen, maar hij ii'

De Volksstem | 1920 | | pagina 1