Os OGiisehsis in Ministerie van Spoorwegen. De reis onzer vorsten De Dwlscjie kuiperijen Uit Congo tesnag. Een spoorwegongeluk te St-Gbislalo. Doodelljk tramoageluk te Antwerpen ju 191G verraadde ilij«ipenlijk Griekenland JoOr het foi l van Roupi:eI aan de Bulgaren je le«eren en,.eene Grieksche divisie ter be- Bcliikking te stellen van Dui'.schland. Hij deed mijnen plaatsen in het kanaal van Corimhie, om aldus den we? te versperren aan de sche pen r verbondenen en zoo mogelijk deze schepen te vernielen. Eindelijk was hij en lijn oudste zoon, prinB Joris, de hooMplichiige in de hinderlaag van Zappeion, alwaar op 1 December l£10, drie ?n veertig fransche mariniers den dood vondetL Verder poogde hij nog de bevoorrading van het Ënienteleger in het Oosten te beletten. Doeh hel geduld der Entente was ten einde. Frankrijk, Engeland en Italië stelden zich 'takkoord om Koning Constanlijn le gelasten zich roei zijne familie naar Zwitserland terug le trekken. Hij mocht een zijner zonen als lijn opvolger aanduiden, doch de oudste zoon die ook een Ouitschgezinden was, werd uitgesloten. Alsdan dnidde hij zijn 23jaiigen zoon, prins Alexander aan. Deze had nooit zijne franschgeiitidheid verborgen gehouden. Alsdan kwam hel kabinet Venizèlos aan ket bewind en men weet wat deze groote staatsman voor Griekenland gedaan heeft. 'I Was koning Constanlijn die regeerde, do:h feitelijk handelde hij enkel naar de wijze raadgevingen van Venizèlos en hij heeft er lieh goed bij bevonden. Na eene regeering ran drie jaar en vier maanden was zijn land geheel en gansch teruggekomen tol wal het Aas voor de oorlogen der Balkanslaten. De Luchtpost Zou hel publiek eindelijk belang beginnen e stelle in de luchtposten de voordcelen van liezen dienst inzonderheid op handelsgebied leeren, naar waarde schallen Althans de statistieken door het Beheer van Posterijen tpgemaakl Schijnen zulks uit te wijzen. Hel aantal briefstukken, van Brussel per luchtpost naar Londen vervoerd, bedroeg in Juli 754, iii Augustus 1953, in September 2580 en in October 2387. Van Brussel naar Parijs bracht de lucht post gedurende dezelfde maanden onderschei denlijk o er 1054, 1023, 1380 en $449 poststukken. In omgekeerde richting bracht de lucht post uit Londen over 1581 poststukken in Juli 11: 2325 in Augustus, 4560 in September in 607(3 in October. Deze laatste cijfers wijzen aan hoezeer de Brilscbe handelswereld Belang hecht aan de vóordcelën van de lucht post. Laten wij hierbij aan herinneren dat de wel de luchtpost verzonden brieven, behalve het gewone port, eon bijlaks betalen van 75 ie olie m per 20 gr. of gedeelte van 20 gr. tot ICO gram; boven de 100 gram bedraagt de kijtaks 50 centiem per 20 gr. Aanhuisbeslel - ling per bijzonderen bode geschiedt mits bij betaling van 30 centiem. De frankeering der luehl-poststukken ge schiedt met gewone postzegels'. De gewone poststukken hoeven bij voorkeur afgegeven fe worden aan het loket van de poslkaatoreh, joch zij mogen ook worden gestoken in gewo ie brievenbussen, in de bussen van despoor- wegkantoren, de postwagens, buurtspoorweg rijtuigen, alsmede aan de landelijke brieven- Bestellers op dienst ronde. Afdeaiingen voor niet-rookers De omstandigheden waarin de Spoorweg- lienst hernomen werd, en, namelijk de on toereikendheid en de staat van het materieel kebben noodzakelijk na zich gesleept dat de voor-oorlogsche voorschriften, betreffende de bijzondere bestemming der afdeelingen niet rooken lot hiertoe niet nageleefd werden. Daar de toestand veel verbeterd is, heeft bel Beheer van Spoorwegen besloten deze voorschriften met ingang van i November a. s. weer in voege te brengen. Van af dien datum dus zullen in al de treinen eene of meerdere afdeelingen van iedere klasse bij zonder bestemd worden voor de personen die aict rooken of die door den tabaksrook gehin derd worden. Deze afdeelingen dragen aan beide zijden gen der opschriften -Defense de fumer Niet rooken of fumeurs Niet rooken n IN IERLAND Ce dood van don lard-meier van Cork De vervolgingen tegen Pd. Mac Swinney De lord-meier van Cork werd reeds her haaldelijk \ervolgd. In Januari 1016 werd hij na 5 weken hechtenis in vrijheid gesteld. Dc:i 3 Mei 1916 werd bij terug opgesloten en na eene week weer vrijgelaten. Een pa3r dagen later opnieuw aangehouden werd hij naar Reading Engeland, overgebracht en bleef er lot 2-i December opgesloten. In October 1017 werd hij aangehouden en veroordeeld tol 6 maand dwangarbeid. Toen begon hij eene hongerstaking en werd op 13 November vrijgelaten. In Maart 1918 werd hij opnieuw le Dublin aangehouden, maar bijna onmiddelijk weer losgelaten. Op 4 September 1918 zal bij weer zonder vonnis achter slot in de gevangenis van Lincoln in Engeland. Vrijgelaten in Maart 1919 werd hij opnieuw vervolgd en verborg zich gedurende vele maanden. Op 12 Augustus 1920 werd hij in het stad huis te Cork aangehouden en naar het prison van Brixton gevoerd, waar hij zijn honger staking begon op 11 Augustus. De hongerstaking van den burgemeester heeft 73 dagen 12 uren en 40 minuten ge duurd. De overledene laat eene vrouw en een dochtertje van twee jaar na. Eene proklamat're van den plaatsvervan gende» lord-moier. O'Callaghan, de plaatsvervangende burge meester van Cork, zegt in een proclamatie aan de inwoners Sprekende uit naam van dc republikeinen van Cork bij het lijk van Mac Swiney zeg ik, dat Cork nu voor goed trouw heeft gezworen aan de republiek. Wij, leden van den gemeenteraad, zullen ons best doen om hel edele en onbaatzuchtige voorbeeld te volgen van de twee gemartelde republikein- sche magistraten. De voorzorgsmaatregelen te Londen. De policie te Londen houdt scherp het oog op het doen en laten van lieden, die metSinn- Fein betrekkingen onderhouden, naar aanlei ding van brieven die menschen van allerlei maalschappelijkcn vang ontvangen hebben. In die brieven worden wanhopige gebeurte nissen in Engeland voorgespeld en wordt meegedeeld dat lersche terroristen al op En- gelschen bodem zijn aangekomen. De policieheeft te verslaan gegeven, dal zij al die mannen kent en dal zij stellig in hechtenis genomen zuilen worden, zoodra zij aanslagen mochten willen beproeven. De Engeische pers over Mac Swiney De Engeische bladen spreken allen in 't breed over den .lord-mayor. Zij steunen in 'l algemeen de houding der regeering, dóch niet allen. Dc Daily Express brengt hulde aan de wilskracht van den lord-mayor, maar betreurt dat hij zijn krachten zoo verkwist heeft. De Daily News zegtDe regeering heeft Mac Swinay als een misdadiger opgesloten en er een martelaar van gemaakt. De regee ring moet de verantwoordelijkheid zijner dood dragen. De Evening Standard schuift al de verant woordelijkheid op den overledene en vreest dat zijne dood ernstige gevolgen zal hebben. De Times herinnert er aan, vroeger te hebben aangedrongen, opdat men Mac Swiney in vrijheid zou stellen. De beschuldigingen waren niet ernstig genoeg om een wet zoo streng toe te passen. Dat de regeering zich haaste het lersche vraagstuk op te lossen. De lijkplechtigheden. Alles is thans geschikt voor de lijkplech ligheden van den lord-mayor van Cork. Het stoffelijk overschot zal plechtig tentoongesteld worden in de kathedraal van Southwark, al waar de dienst zal plaats hebben. Vandaar wordt de lijkkist naar de statie gevoerd, om naar Ierland o\ergebracht te worden. De plaatsvervangende lord-meier van Cork 21 municipale raadsleden en 10 beheerder der haven van Cork zijn te Londen aange komen om de lijkplechtigheden bij te wonen. Het schrikbewind... De medewerker van de Westminster Gazette meldt dat mannen in uniform ver- scheidene gewelddaden pleegden.Te Gu.rrag- duff, bij Thurlesi werd een landbouwer, sekretaris van liet scheidsgerecht der sinn- feiners, verleden nacht in zijne kamer, door een vuurschot gedood. Twee andere land bouwers van het zélfde dorp werden uit hunne woning gebaald en gedwongen te knielen. Toen zij poogden te ontvluchten werden zij zwaar aoor revolverschoten ge wond. In een naburig huts kwarned twee mannen in uniform naar den oudsten zoon van den huize vragen. De vader antwoordde dal-de zoon afwezig was, waarop een der jongste zonen riep Dat men mij doode en mijn vader het leven late I Een der aanvallers deed opmerken, dat de man die men zocht er niet was, waarop geant woord werd Dat geeft er niet aan. Neem maar dezen mede De jongeling, enkel met een hemd gekleed, werd medegeleid. Eenige minuien later werd zijn doorschoten lijk op de baan gevonden. De grootste opschudding en verontwaar diging hecrselit in de streek. De inwoners vanNulltown-Malboy durven 's nacUs in hunne woning niet meer verblij ven en gaan den nacht in de vélden door brengen. Een der oudste inwoners van Malbay.door iedereen geacht en bemind, werd in den hof zijner woning door revolverschoten gedood. Talrijke magazijnen werden geplunderd. Aankomst van het Belgisch Vorstenpaar te Dakar Dakar, 26 Oct. Hel Belgisch vorsten paar en prins Leopold zijn aangekomen. Zij werden ontvangen door den Franschen gouverneur, de burgerlijke en militaire over heden. Een hartelijke ontvangst viel hun vanwege de bevolking ten deel. Een erg incident te Hamberg. BERLIJN, 26 October De anti-Fransche kuiperijen le Hamburg hebben een erg inci dent uitgelokt.:Een ambtenaar van hel Fransch konsulaal aldaar, M. Paul Mechet, is door een aantal kerels aangevallen en gekwetst geworden. De algemeene konsul van Frankrijk te Hamburg, heeft den Senaat van Hamburg verzocht de plichtigen streng le straffen. Hei Fransch gezantschap te Berlijn heeft dezen eisch bij den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken gesteund. Aankomst der Albertville De Belgische stoomboot - Albertville is Dinsdag namiddag, te kwart na 2 uur, uit Congo te Antwerpen aangekomen. Hoi was eene hecle herrie Voor de menigte, die voor het afhalen der terugkeerenden was toege komen. Het schip, geen plaats hebbende aan de gewone aanlegplaats, werd gemeerd aan afdak 16, nabij de statie Waas. De Albert ville heeft eene voorspoedige reis gehad, enkel een lid der bemanning is ziek gevailen. De - Albertville heeft 109 passagiers van klas en 63 van 2® klas medegebracht Daar onder bevouden er zich verscheidene mission- narissen, alsook MM. Van den Broeck, substituut van den prokureur des konings, de districtcommissarissen Janssen, Van Mal- der en Souquet. Verders nog Mev. De Meule- meester, wiens echtgenoot, zooals men weet op 13 September, 'als ondergouverneur van Kassaï te Leopoldville is overleden. Ongeveer 3000 ton allerlei lading heeft het schip meegebracht, waaronder 30 ton ivoor, 1000 ton kopalgom, 1100 ton palmolie en 737 klilos goud. Ook was er eene groote schildpad aan boord, welke men le Dakar heeft gevangen. Aan boord van de Albertville hebben zoowel op de heen- als terugreis verschillen de feesten plaats g^bad, die de som van 6000 fr. hebben opgebracht. Dezê zal verdeeld worden onder het werk der weezen van kolonialen, de kas der zeelieden en het werk der invalieden. Door de passagiers worden eenige nieuw jes uit onze kolonie medegebracht. tnaar bediende en niet mijn secretaris en over eenige dagen kom ik terug. Gij gaat op reis mijnheer zeide Bloe mist, zich nauwelijks goed kunnende houden Ja ik moet, ik verzoek u de brieven te hoeken maar ongeopend in de geldkist te leggen en ze daarin tol mijn terugkeer weg te sluiten. - Ik zal geheel naar uw voorschrift han leien, mijnheer. Dan zal alles wel goed gaan. U gaal naar Lyou vroeg de schrijver. Jaar uil deze plaats de meeste brieven kwa men. Neen, naar Orleans, ik blijf hoogstens li ie dagen weg. Ik zal zorgen, dat alles volgens uw verlangen zal worden uitgevoerd. Daaraan twijfel ik niet, zeide Pelletier ♦n verliet spoedig het kantoor, om zooals jcwooulijk eiken dag uit le gaan. Bloemist dacht na zijne oogen schitter dende gewenschte gelegenheid was ge komen, namelijk om het bruine hoorlje voor sen groot bedrag te besteleD. De zonderlinge man ging eenige dagen op reis., en hij liet aan hem over om de geldbrieven in ont vangst te nemen. Misschien beloonde het de moeite om de geldbrieven van de beide volgende dagen te houden en daarmede plotsoling te verdwij nen. Reeds in de eerste uren was het plan van den schrijver gemaakt, hij was met do reis Mar Londen Kekjnd, Den volgenden morgend was de heer Pel letier reeds afgereisd, toon Bloemist in het bureau kwam. De oude bediende was alleen in de woning en bekommerde zich niet om den schrijver. Tegen den middag verscheen de postbode met de geldbrieven. Er was er een onder van acht duizend en een van twaalf duizend franks. Bloemist nam ze in ontvangst en beschouw de ze met welgevallen, maar de begeerige schrijver was er nog niet tevreden mede. Hij wilde ook de zendingen van den volgen den dag afwachten, dan naar Montpellier gaan, daar en zooveel mogeliik afpersen, en daarna de reis naar Engeland aannemen. Hij glimlaohte vergenoegd, want all scheen boven verwachtig gunstig uit te vallen. Iteeds wilde hij de geldbrieven ope nen, toen hot hem inviel, dat het beter was, om voorloopig de brieven in de ijzeren kist te sluiten, het kon tooh zijn, dat de heer Pelletier slechts komedie speelde om hem te beproeven. Kwam mijnheer Pelletier echter den vol genden avond niet terug, dan kon hij in het laatste oogenblik, nadat hij te Montpellier was geweest, de brieven bij zioh steken en afreizen. Do sohrijver sloot de brieven in de kast en verliet op het gewone uur liet bureau. Toen hij in zijne woning was terugge keerd en een lamp had aangestoken, hoorde hij, dat een rijtuig beneden stil hield. Wat .jrae dat wij kwam hem hift opze^n. De opengevallen post van omlergouvorneur wegéns het overlijden van den bevelhebber De Meulemeesler, is ingenomen door den be velhebber De Son, van Boma. Te Leopoldville is een proces aan gang, dal voor de kolonialen nogal van belang is. Een mekaniekwerker was door eene koloniale maatschappij aangenomen aan 13.000 franks. Daarenboven trok hij nog premiön, die 3000 frank konden beloopen, en, na drie weken verblijf, werd hem een verhooging van 450 fr. per maand gegeven. Daar was hij niet mede tevreden, om rede men hem te Brussel had wijsgemaakt Jat hij met 12 fr. per dag kon leven en hij er 700 oer maand noodig heeft. Hij eischte 27,800 r., wat hem geweigerd werd en de meka- niekbewerker verbrak zijn werkkontrakt. Vandaar het proces dat door do maat schappij verloren werd, op grónd dat men den mekaniekwerkerhad bedrogen. De maat schappij is in beroep gegaan. In de oostelijke provinciën wordt er met veel lof gesproken over de uitbreiding, die de stad Stanleyville neemt. Daar heerscht veel bedrijvigheid, doch algemeen wordt ge klaagd over een tekort van verkeermiddelen. De katoenkweek neemt algemeen in de omgeving eene flinke uitbreiding en vooral wordt er gewerkt lot het maken van wegen Met de bevaarbaarheid van de Bief lus schen Kongolo en .Bukoma ziet het er maar droevig uit. De schepen liggen er geblok keerd door den lagen waterstand en de me nigte ondiepten, de schepen hunnen weg niet meer kunnende vervolgen. Het gevolg ervan is dal de voedingswaren niet meer in vol doende mate voor de Katanga toekomen en er groote schaarschle heerscht. Er is eene zoodanige ophooping van koop waren, dat er 30,000 tot 50,000 ton zouden doorgevoerd worden, zoo de vaart mogelijk was. Twee booten van 100 ton werden uileen genomen, om 355 kilometers verder in hei vaarwater te worden gebracht. Te Kinshaha is men volop aan het werk tot het bouwen van stapelhuizen. De zwarten, in navolging van wat de blan ken hun geleerd hebben, aijn aan het Tanga- nykaraeer in staking gegaan. Deze is gelukkig van korten duur geweest en het geschil is reeds bijgelegd OPGEPAST Binnen enkele dagen verschijnen de eerste afle-i veringen. Hebt gij u reeds bij uwen verkooper laten inschrijven? Zoo neen, stel het niet uit; vooral vetgeet het niet. Velen denken, zich dit werk op eene of andere, wijze te kunnen aanschaffen. Dit is mis. Wie nu niet ingeschreven wordt door eenen verkooper van De Volksstem, deelt niet mee. Gisteren avond is de reizigerstrein n* 2484 bij het verlaten der statie |van St-Ghislain, onli'iggeld ten gevolge eener botsing met een versporenden trein. De reizigers weiden allen dooreen gewor pen, doch kwamen er met lichte kneuzingen van af. Alles bepaalt zich bij lichte stoffelijke schade. De lijnen Boussu-Warquignies en Doornijk bleven echter geheel den nacht versperd. Nog de Faspoi-ikwestie. De Baad van den Volkerenbond heeft zich in zijne zitting van gisteren wederom met de pasportkwestie bezig gehouden. Men is over eengekomen, dal er in de ver'schillige landen welke tot den Volkerenbond bijgetreden zijn, slechts een enkel type van pasport zal zijn. De tekst en de prijs zullen dezelfde zijn voor alle landen. De reispas zal steeds opgesteld zijn in 't Fransch en in eene vertaling in de taal van het land waar de reispas afgeleverd werd. Ook de kwestie der toiformaliteiten werd nu bepaald vastgesteld. Men hoopt* dat de nieuwe stelsels binnen drie maanden zullen kunnen in voege gebracht worden. 't Zal waarachtig niet te vroeg zijn... Op het kruispunt der Frankrijklei en der Mechelsche Steenweg, beging de 17-jarige Fonleyn, wonende Korte Gasthuisstraat, 33 de onvoorzichtigheid van den tram te spnn- gen, wanneer deze een weinig verder moest stoppen. De ongelukkige jongeling verloor het even wicht en rolde onder het zware rijtuig. Men moest den tram opheffen om het gansch bebloede slachtoffer te verwijderen. In hoopeloozen toestand werd de jongeling naar het Si. Elisabelhgasthuis overgebracht. Benevens ta! van verwondingen werd hem Je ruggegraat gebroken. De schrijver liep naar het raam, en zag eene elegante équipage staan. Hij vertrouw de zijne oogen niet. De gravin was het. Kwam zij bij hem Spoedig daarop kwam iemand de trap op, en er werd aan de deur getikt. Hij liep naar de deur en opende die. De gravin stond voor hem. De genadige mevrouw gravin, zeide hij buigende. Stil, woont gij hier Ik heb met u iets te bespreken. Welk eene eer mevrouw, antwoordde hij terwijl hij haar uitnoodigde binnen te treden. Sluit de deur, beval zij. Bloemist deed het en keerde toen bij haar terug. Zijn wij alleen vroeg de gravin. Geheel alleen en oobeluisterd zeide Bloemist. Ik zou morgen naar Montpellier zijn gekomen, om u geluk te wenschon, en u te herinneren aan het schitterend gevolg, waarvan mij een niet gering aandeel toe komt, namelijk dit, dat freule Engeliue in het slot is. Eindelijk, ja. En uwe genade is zoo goed om mij zelf het loon te brengen, ging de schrijver voort, maar ik wist dat het in uwe handeu even zeker was als in de mijne. Uwe genade vreesde zeker, dat ik zonder het loon verkla ringen soa doen* Maar nooit. Gelijk ik gezegd had, zóu ik het morgen hebben ge haald, ik had het nog niet noodig, daar ik eene goede betrekking heb» Gij hebt dus eene betrekking Ja Mevrouw, eeue zeer aangename betrekking, bij een oudachtig heer, die niet knibbelt. Ik heb vier honderd francs per maand. Dal is fatsoenlijk. Zooveel betaalde mij de notaris Struikenberg in een jaar. Wie is de heer bij wien gij in betrek king zijk De heer Pelletier. Wie is de heer Pelletier vroeg de kgravin, die slechts hij den sohrijver was ge komen om dit te vernemen. Een rijko rentenier, vroeger groothan delaar of zoo iets. ongehuwd en wal zonder ling men noemt hem in 't algemeen het bruine heertje. Gij zijt dus secretaris bij den heer Pelle tier» zeide de gravin, ik kwam hier om u op een evenals mij dreigend gevaar te wijzen opdat gij dat kunt afwenden. Een gevaar vroeg Bloemist. Er bestaat een testament, ging de gra vin voort, ik zeide het u reeds vroeger. Dat dacht ik ook,maar ik weet thans zoker dat het bestaat, en ook dat het reeds in de banden van den heer Pelletier is. In handen van den heer Pelletier f Zeker door bemiddeling van Lonii de pach ter vroeg de sohrijver. Juist. Dit jonge mensoh zal het hem geven als hij het niet reeds gedaan heeft Het is een gelukkig toeval dat gij in dienst van den heer Pelletier zijt, want nu künt gij bet mij brengen of vernietigen, en dan 'vluchten, want anders hebben wij veel te vreiwen Over het geval Van Remoortel, dat wij eeds gisteren avond mededeelden, vernemen wij nog In de Nation Beige stond over eenige da gen een brief van kapitein Depover, die den volksvertegenwoordiger-advocaat Van Re moortel beschuldigde »en bloc do officieren van het Belgisch leger belasterd le hebben op eene meeling van oud-strijders. Dinsdag morgend bevatte het blad een, recht van antwoord V3n M. Van Remoortel.' Maar tevens deelde de Nation Beige een openbrief aan M. Van Remoortel mee, getee- kend door den luitenant-vlieger advocaat Thieffry en waarin déze o a. schrijft Gij hebt u veroorloofd te sa mén met do nog levende de voor het vaderland gevallen officieren te beleedigen. Uit alles blijkt, klaar als de dag, dat gij zijleen lafaard en een leugenaar. En daar ik de eer heb tot de balie te be lmoren, waarvan gij deelt maaktdaar ib soldaat ben geweest en dus beter geschikt dan andere om uwe aanvallen te beantwoord den, neem ik den handschoen op, en in naam van allen die ginder in het Yzerslijk rusten, zeg ik u gij zijt een lafaard en een leuge- ar. Deze zaak heeft in den loop van den dag gevolgen gehad. Terwijl Mr Thieffry zich in het pretorium van zaal A in de handelsrechtbank van Brus* sel bevond, werd hij door Mr Van Remoortel aangepakt, die hem zonder eenigen uitleg verschillende slagen in het aangezichtJtoe-i bracht. Een andere advohaat die tusschen beidt wilde komen, werd insgelijks geslagen. M. Van Remoortel bracht eerst zijnen te genstrever een hevigen slag in den halstoej toen M. Thieffry zich omkeerde, braoht hij hem twee vuistslagen in het gelaat toe, waar van eene de lip spleet. Eon advokaat, die er tusschen kwam, kreeg- ook een vuistslag. M. Van Remoortel werd naar liet generaal parket geleid, waar de voorzitter d.er han delsrechtbank en de stokhouder dér balie onmiddelijk een onderzoek instelden. De procureur des Konings heeft Dr Marcel Héger aangesteld, om de wonden van M. Thieffry te onderzoeken. Aangezien het een geval van heelerdaad is, zal het gerecht de toelating,van de Kamer niet moeten vragen, om M. Van Remoortel te vervolgen. Eene onderlinge levend verbrand te Leuven Een smartelijk ongeluk is eene 83 jangy rouw overkomen. Mevr. wed. Nys-Vanzeg- broek, hovenierster, wonende Capucienen Voer, was alleen thuis, terwijl op het vuur, een ketel met veevoeder te koken stond. Zeker oogenblik moest zij het vuur voorzien, en wat ze er ook aan gedaan heeft, weet men niet, maar de vlammen moeten uit de kachel geschoten zijn en hebben de kleederen dei vrouw in brand gestoken. Haar 83 jarigen ouderdom, moet baar niet toegslatei; hébben doelmatig om hulp te roepen of zien zelf ié redden, want toen de zoon de huizes nadien thuiskwam, vond hij zijne moeder heelem'aal en afschuwelijk verkoold. Dit vreeseiiik oh- gdukheef(^leJ)cvol^^ Dat er iets tusschen den heer Pelletier en Louis beslaat bd dat er van die zjjcle ge vaar dreigt is mij reeds lang bekend, zeide Bloemist, of meent gij, dat slechts een toeval mij tot dien heer voerde Neen, ik ham de betrekking aan om hem te bewaken. Uwe waakzaamheid is prijzenswaardig. De schrijver boog glimlachend. Ik handelde dan in uw belang gravin, zeide hij. Van het afschrift en het dreigende ge vaar wist gij echter niets, zeide hij. Ja, ik gevoelde, dat er zoo iets als een on weder aan de lucht hing. De hoofdzaak is, dat gij nu gewaar- sohuwd zijt en dat gij alles in uwe hand hebt. Het testament meet gij nemen, ik moet het hebben. Het eene na het andere, gravin, wij. hebben het vroegere nog niet afgerekeud, zeide de schrijver nog onbeschaamder, daa* hij door deze laatste verklaring van de gra vin nog meer macht in zijne handen gegeveD zag. De gravin haalde uit den zak van haar zijden kleed een pakket banknooten en legde het op de tafel. Thans ontvangt gij vijf dui zend franks, zeide de grovin. -- Vijfduizend vroe, de schrijver teleur gesteld, dat is toch voor den bewezen dienst te weinig. Luistert tot het einde. Een gelijk bedrag zult gij ontvangen a)s gij mn het af schrift van testament ter hand stélt, ja, ik zou er toe kunnen komen om u daarbij zelf nog eenige duizende franke te geveD. (Vervolgt),

De Volksstem | 1920 | | pagina 2