Destrpomvijfiiiillioaii Be toestand iiiSfivjet-RuslaM Ilinislerii van Landsverdediging Ooodvan donKoningvan jBrieltenland Zaterdag Octob.1920 Holland en Belgie. Tegen de Alkooïwet. Be reis onzer vorsten Brelflsafle trainstaklng te Brussel- Hiiskris van Spoorwegen. Ml Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 245 T> Q. ;b T_, X> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Gbndt H. Germanus Zon op6,41, onder4,47 Laatste kwartier den 3 Publiciteit buiten h6t Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Do betrekkingen ïusschen beide landen. In het voorloopig verslag op de (Neder- landsche) Slaatsbegrooting wordt medege deeld, dat de desbetreffend zinsnede in de Troonrede opgemaakt is, dat de Regeering de verhouding met Belgie niet als van hartelijken jaard beschouwt. Met de door de Regeering tegenover Belgie gevoerde politiek kon men yieli zeer goed vereenigen, doch men zou gaarne daaromtrent iels naders vernemen. In het bijzonder wenschle men te weten, wat de inhoud is van het niet afgesloten trac- taat mei België. Bat de regeering- niet treedt in een militair verbond metFrankrijk en Bel gië, werd met algemeene instemming begroet men had echter met eenige verwondering kennis genomen van de uitlatingen van den heer Pa lijn, te Brussel, dat de atmosfeer voor zulk een verbond er «nog niet» is. Gaarne ontving men van de Regeering de pertinente verklaring, dat zij in een dergelijk Verbond niet zal treden. De kwestie der Schelde LONDEN, 28 October. Lagerhuis. Antwoordend op eene hew gestelde vraag, Zegt heer Lloyd-George dat Groot Brittunjo nooit beloofd heeft Belgie ter hulp te snellen jn geval dit land opnieuw door Duitschland zou aangevallen worden. Een volksvertegenwoordiger vraagt of de regeering het niet gepast acht den Britschen vertegenwoordiger bij den Volkenbond te gelasten het Scheldevraagsluk voor den Bond te brengen, aangezien deze kwestie, zoo zij niet op bevredigende wijze wordt opgelost, den wereldvrede kan in gevaar brengen. Heer Lioyd George verklaart dat hij niet heel -klaar het doel van die vraagt beseft. De onderhandelingen betreffende de her ziening der verdragen van 1839 die o. m. de Scheepvaart óp de Schelde in vredestijd rege- )ën, zijn hangend lusschen de Belgische en de Nederlandsche regeering. ik oordeel dus dal het thans ongevvenscht is de bemiddeling van den Volkenbond in deze aan te vragen. De begrooting van het roode bewind. Naar uit Eelsingfors wordt gemeld, heeft het bolsjewistisch financieel commissariaat de begrooling voor dit jaar openbaar gemaakt. De inkomsten bedragen loO milliard, de uitgaven 1150 milliard. Onder dat laatste bedrag is 173 milliard voor levensmiddelen. Winteroffensief tegen Wrangel's troepen. Naar de Warschaucr Kurier meedeelt, wordt de herinrichting van het roode leger, ginds het terugtrekken der hoofdmacht van het Poolsche front, krachtig voortgezet. Ook in het binnenland van Rusland worden nieu we troepen uitgerust. Alles duidt er op, dat de Sovjet-regeering een groot winier-offensief tegen het leger van Wrangel voorbereidt. Da sovjet-vertegenwoordigers. I^e Manchester Guardian verneemt uit Riga Krassin is uit Londen teruggeroepen en tot sovjet-vertegenwoordiger te Berlijn benoemd. Litwinoff is met eene speciale zending in China belast. Te Londen is naar verluidt, een bolsjewis tisch koerier in hechtenis genomen, omdat hij zonder vergunning in Engeland geland was. Ilij had geld en brieven bij zich volgens de Times gelooft men dat hij, een Skandi- naviëris. Een bomontploffing te Bocbara. Uit Bombay wordt gemeld, dat er een ont ploffing plaats gehad hoeft in het paleis van den emir van Bochara, toen de bolsjewiki er de munitie kwamen weghalen. Er zijn vele dooden. De emir is naar Afghanistan gevlucht. 136 millioen roebels te Lyon ontdekt. De tolbeambten van Lyon hebben Zondag in twee reiskoffers met een dubbelen bodem 136 millioen Wrangel roebels ontdekt. Deze behoorden aan Abraham Rosenberg en Lissany Ertschikoff, gewezen handelaars te Petrograd. Zij verklaarden de Russische hoofdstad te zijn ontvlucht, om zich naar Parijs te begeven. Uit Berlijn wordt gemeld De sovjet-gezant te Berlijn, V. Kopp heeft voor 8 1/2 millioen mark diamanten verkocht. Het geld dient voor propaganda. —I,. 95® Vervolg. En zulke verschijnselen van hevige ko liek behooren niet tot de zeldzaamheden. De notaris was zoo zuinig, dat hij zich geen dure of zware spijzen gunde, antwoord de het bruine heertje, liet is mij daarom on verklaarbaar, dat hij opeens zoo verkwis tend was, en daarom vermoed ik dat het hier een lang verborgen gehouden misdaad betreft. Daar valt my in, zeidede arts, dat de notaris een ganzenleverpastei bijna geheel opat. Zulke gereohten, ;eide het bruine heertje, veroorloofde de notaris zich niet, ik kende den zonderlingen man. Dat is zonder ling weet gij het zeker mijnheer Ik geloof mij niet te vergissen. Deze onmatigheid maakte hel geval verklaarbaar trachtte de geneesheer zich te rochlvaardi. gen, en er was ook geen grond tot verden king, daar de bloedverwanten eerst na het sterven werden bericht, en dus ook na den dood le Parijs kwamen. Dienstboden had de notaris niet, alleen een jong mensch, een schrijver, die ook voor de bediening moest torgen. Weet gij hoe het jonge mensch heette? vroeg mijnheer Pelletier. Ik heb dien naam vergeten. Heette hij niet Marinus Bloemist Ik geloof wel, dat hij zoo heette. Het Nationaal komiteit ter verdediging van den wijn- en sterke drankenhandel heeft den strijd aangeboden om de herziening van de alkooïwet te bekomen, waardoor in België 240,000 regelmatig gevestigde drankslijters etroffen worden. Zondag zullen de vertegenwoordigers der belanghebbenden te Brussel eene groote be tooging houden, die ten 10 ure op de Jacq- mainlaan zal gevormd worden De herziening der wet van 29 Augusti 1919, de handelsvrij heid, de strenge toepassing van de wet op de openbare dronkenschap, een nauwkeurig toezicht over de hoedanigheid van de te koop gestelde dranken, en eene rechtvaardige re- glemeniatie der rechten en verplichtingen der drankslijters zullen door verscheidene spre kers, vvaartusschen volksvertegenwoordigers, geëischt worden, op de groote meeting, die in de Magdalenazaal zal gehouden worden. De betoogers zijn het eens met de regeering om het alkoolism le bestrijden, doch zij wil len het rech| hebben, zooals vroeger, sterke dranken te scheuken. Gebruik van alkool, geen misbruik Da Koning zal de Sao-Paolo te Lissabon verlaten. Lissabon 28 Oktober. Ziehier het pro gramma van het bezoek van den Koning der Belgen aan Lissabon. De gepantserde kruiser Sao Paolo welke de Belgische vorsten van Brazilië naar Europa brengt, wordt op 31 Oktober aan de monding an den Tago verwacht. Koning Albert zal op 1 Novamber 's mor- gends, alleen aan wal stappen. Do.Koningin en prins Leopold blijven aan boord. De Koning zal aan de aanlegplaats van Terreiro-dos-Pacos ontvangen worden door den president der Republiek, de leden van het gouvernement en de overheden. De krijgseer zal hem bewezen worden. Koning Albert zal zich met den officïeelen stoet naar het stadhuis begeven, alwaar appartementen in gereedheid gebracht zijn voor hem, tot hij over Spanje naar Frankrijk zal vertrekken. Om 3 ure namiddag zal de Koning zich mfet den president naar de Renbaan begeven, alwaar hem als generalismus van het Belgisch leger, in tegenwoordigheid van al do troepen van het garnizoen, de eereteekenen van het orde van den Toren en het Zwaard zullen overhandigd worden. Na de troepen in oogenschouw genomen te hebben, zal eene ontvangst plaats hebben ten stadhuize. In geval de Koning er zou toe belusten den nacht te Lissabon door te brengen, zal er in denGroolen Schouwburg een gala-avondstond plaats hebben Ook de Koningin en prins Leopold zouden dezen bijwonen. De Koning en de Koningin zullen per bij zonderen trein naar Belgie vertrekken. In Spanje zal er geen oponthoud zijn. De scheikundige ging naar mijnheer Pel letier, en berichtte hem, dat hij in het bezit was van de deelen die hij voor het onderzoek noodig had. Ik moet morgen of overmorgen op reis, antwoordde de heer Pelletier, na mijn terugkeer zal ik u bericht vragen om het resultaat te vernemen. Mijnheer Pelletier gaf den policiebeambte zijne beurs, om aan de doodgravers eene extra belooning te geven, en terwijl deze de heeren met de lantaarn bijlichten, stegen zij in den wagen en reden weg. Zult gij iets bepaald kunnen vaststel len vroeg het bruine heertje. Het lijk is wel driejaren begraven ge weest, maar ik hoop toch met zekerheid te kunnen vaststellen, of er vergift is gebruikt. Spaar geen lijd en moeite, er is mij veel aan gelegen om te weten of de notaris al of niet door vergift om liet leven is ge komen, maar voorloopig mag het niet be kend worden gemaakt. Er zullen ongeveer vier dagen na dit voor gevallene verloopen zijn, toen op zekeren namiddag dezelfde koets de straten van Pa rijs verliet, en dea breeden weg opreed, die naar Montpellier voerde. Het rijtüig maakte den indruk alsof het aan een ouden rente nier behoorde, die het niet al le best onder hield. Er zat naast den koetsier wel een be diende op den hok en deze droegen wel een aanzienlijke livrei, maar het geheel maakte toch den indruk van grooten eenvoud. Een sti*ijd het uiterste Het Brusselsch trampersoneel heeft met algemeene stemmen het beginsel van alge meen e staking goedgekeurd de beslissing moet echter door een geheime stemming be vestigd worden die slechts Zaterdag avond zal geëindigd zijn. De staking zou Zondag ochtend aanvangen. Van het personeel der vergunde tramwegen en buurttramwegen van Brussel ontvangen wij intusschen een mededeeling houdende dat sedert 25 Augustus gewacht wordt op een bevredigend antwoord der Maatschap pijen nopëns een verzoek om de loonen in verhouding met de duurte te verhoogen. Genoemd personeel laat aan zijn komiteit de zorg over om den dag der staking te be palen en zal niet het werk hervatten, zoolang gegn voldoening geschonken is geworden. Donderdag namiddag heeft minister Dela croix het bestuur van den Trambedienden- bond ontvangen. De besprekingen worden voortgezet. Internationaal Congres voor militaire ge neeskunde en artsenijbereidkunde Do Gezondheidsdienst van het Belgisch Leger richt voor de maand Juni 1921 te Brussel een Internationaal Congres in voor Militaire Geneeskunde en Artsenijbereidkun de, op hetwelk worden uitgenoodigd al de geneesheeren en apothekers die lot de legers der verbondene of neutrale landen behooren of behoord hebben. Na de belangrijke gebeurtenissen,, die de landen van 1911-tot 1918 in beroering heb ben gebracht, is het van belang het werk der verschillende gezondheidsdiensten samen te vatten en met het oog op een wederzijdsche werking tot verbetering, de ingewonnen er varing op te maken. Het is insgelijks nuttig de kennissen, gedurende den oorlog op ge neeskundig gebied verworven, vast te stellen ten einde de lessen die eruit voortvloeien te kunnen bestendigen. Volgende punten zijn aan de orde van den dag geplaatst 1°) Wat de oorlog ons leerde in zak© het behandelen der lidmaatbreuken; 1°) Strijd te; en de gelachtsziekten en tegen de tuberculose hij het leger; 3°) ScheikufTcfige ëri physiologische studie der oorlogsgassen. Gevolgen hunner werking op het lichaamsgestel. Gewichtigheid dezer gevolgen bij het schatten der invaliditeit. 4°) Algemeene inrichting der Gezondheids diensten bij de Legers. De inschrijvingen voor het Congres, als ook de mededeelingen en verslagen betreffen de de verschillende punten, moeten ten laat ste op 1 April 1921 geworden bij den Alge- meenen Secretaris van het Congres Dr. Jules Voncken, Krijgsgasthnis te Luik. De werken moeten vergezeld zijn van een beknopte inhoudsopgave. Inlichtingsdienst De Belgen die in 't bezette gebied medege werkt hebben aan den Inlichtingsdienst van het Groot Hoofdkwartier van 't Belgische Leger en die klachten te uiten hebben nopens het uitbetalen der kosten door hen opgeloopen uit hoofde van dezen dienst (kosten van on- derhouc in 't gevang, overschoten van ver goedingsrekeningen, enz. enz.) worden ver zocht hun verzoek te stnren aan het Ministerie van Landsverdediging, Staf van het Leger, voor 1 December 1920. Na dezen datum zijn de klachten niet meer ontvankelijk. Verleven voor seizoenarbeid Er werd meer dan eens vastgesteld dat men verschillende opvattingen heeft van litt. De paarden hewggea zich mi le vlug, en^uit het rij tuig, schenen er niet aan gewoon om gejaagd te worden. Zoo rolde het rijtuig voort en naderde eindelijk tegen den avond het dorp en het slot Montpellier. y In de koets zaten het bruine heertje en de scheikundige die wij op het kerkhof ont moet hebben. Toen de koets het slot naderde, scheen mijnheer Pelletier ongeduldig te worden. Blijf zoolang in het rijtuig, zeide hij legen de scheikundige, ik zal vooruitgaan, eerst als ik u laat verzoeken, te komen, verzoek ik u de goedheid te hebben mij te volgen. De scheikundige hoog zich ten toeken dat hij liet zoo zou doem en nu rolde de koets over den weg van den'veortuin en hield stil voor het portaal van het slot. De bediende sprong van den bok en opende het portier. De heer Polietier steeg niet dadelijk uit, maar liet zijn kaart in het slot brengen. De portier berichtte, dat do graaf niet in het slot was. Meldt mij dan aan bij de gravin, beval het bruine heertje. Het duurde eon geruimon tijd, voordat het bescheid kwam, dat do 'gravin den heer Pelletier niet kende, en daarom niet wist over welke aangelegenheden hij haar op zocht. Het bruine heertje scheen oen n'Jtam op den tong te zwbyq;?,' maar hq zweeg en stjieg E., art. 63 van de militiewet betreffende de gunstverloven. D.e Minister van Landsverdediging laat weten dat, naar luid van dit artikel, de mili ciens en vrijwilligers jaarlijks aanspraak hebben op 21 dagen verlof, indien geen buitengewone omstandigheid zich voordoet in den dienst en indien zij zich door hun gedrag ervan waardig maken. Een aanvallend verlof van 15 dagen wordt vergund, in dezelfde voorwaarden, aan de miliciens en de vrijwilligers wier persoon lijke medewerking noodig is aan den seizoen arbeid in de onderneming beheerd door hunne verwanten in opgaande linie ofwel hunne broeders of zusters. Uit het voorgaande blijkt dat de miliciens en vrijwilligers die seizoenarbeid uit te voeren hebben van een jaarlijksch verlof van 36 da gen mogen genieten. Het aanzoek, om een aanvullend verlof van 15 dagen, om reden van seizoenarbeid, dient ingezonden door den milicien en zijn gezin, en vergezeld van een getuigschrift uitgaande van den vrederechter. De verlofdagen die vergund worden tot aanvulling van de 21 dagen of de 36 dagen moeten aanzien worden als verlof met schor sing van dienst, en dientengevolge moeten de genieters hun termijn van werkelijken dienst verlengen tot een bedrag van het teveel ver gund in verlofdagen voor seizoenarbeid. De Nijverheids/crisis in Engeland Een ministerraad. Londen 28 Oktober. Het kabinet ver gaderde., heden morgend, om zich met de staking der mijnwerkers bezig te houden. De onderhandelingen. Londen 28 Oktober. Na den kabinets raad werden de onderhandelingen met de afgevaardigden der mijnwerkers hervat. Algemeen was men van gevoelen, dat zulks niet zoo gemakkelijk zou van stapel loopen, doch daar niemand de staking zoekt, of liever, daar iedereen ze vreest, hoopte men wel 't akkoord te zullen geraken. 't Is hetgeen dan ook gebeurd is. De voorwaarden aangenomen. Londen 28 Oktober. Officieel wordt ge meld, dat de mijnwerkers en het gouverne ment overeengekomen zijn. De voorwaarden zijn wederzijds aangenomen en zullen nu aan een referendum der mijnwerkers onderwor pen worden. Londen 28 Oktober. Het referendum der mijnwerkers zal op 2 November plaats heb ben. Het werk zal waarschijnlijk op 8 Novem ber hernomen worden. De overeenkomst gesloten tusschen de mijnwerkers en de patroons bevat ook de wederwijdscbe ver bintenis samen te werken om de kolenvoort- brengst te vermeerderen. Indien Constantijn -weigert zou Venizelos president der Republiek werden. Indien ex-koning Constantijn blijft weigeren afstand te doen van den troon, zooals hem gevraagd werd, dan ontneemt hij de kroon aan zijn. jongsten zoon en stelt zich bloot, zijne dynastie voor immer van den Griekschen troon verwijderd te zien. De algemeene verkiezingen zouden vóór of tegen Constantijn gevoerd worden. Indien de meerderheid zich tegen Constantijn en vóór Venizelos verklaarde, hetgeen meer dan waarschijnlijk is, dan zou Venizelos er niet aan uit kunnen, zich tot president der Repu bliek te laten kiezen. Venizelos is evenwel van oordeel, dat de Republikainsche regeeringsvorm niet deugt voor Griekenland en dat eene demokratische Ik verzoek u mij bij de gravin aan te dienen, zeide hij kort en op een toon, die geen tegenspraak toeliet, ik zou niet zijn gekomen, als ik er geen aanleiding toe liad. De portier geloofde deze verklaring niet te kunnen weerspreken, hij bracht slechts een verontschuldigiug uit en bracht de heer Pelletier in de vestibule. De bediende bleef beneden. Het bruine heertje steeg de sloep op, werd door den kamerdienaar in ontvangst genomen, en eindelijk id de ontvangkamer gevoerd, waarin de slotbewoner gewoon was gasten te ontvangen. Ilier moest het bruine heertje weder een geruimen tijd wachten, maar hij verloor het geduld niet, ofschoon het anders zijne ge woonte niet scheen te zijn, in de voorka mers te wachten. De gravin had slechts zoo gedaan, als kende zij den naam niet, welke op de kaart stond, wij weten echter dat zij hein kende. Zij was ook in zekere male nieuwsgierig naar hem, die dezen naam droeg, toch aar zelde zij om hem te ontvangen, daar zij dacht, dat hij slechts om Eogeline naar haar kwam. Eindelijk echter trad zij, nadat zij in haar boudoir haar opvallend prachtig toilet gereed had gemaakt en de bediende de wand- lamp van de ontvangkamer aangestoken had in haar salon. Het bruine heertje boog zich met die be weging en beleefdheid, "Vf»lkn "woonlijk slechts zulke personen eigen zyu, dio ge woon zijn ziek in de. groote wereld le be wegen. monarchie veel beter is. HetTs dus alleen iu-\ dien de oude koninklijke familie zich geheel' onthoudt, dat hij er zou in toestemmen den regeeringsvorm te wijzigen. De Grieksche kroon. PARIJS, 28 Oct. Morgen zal prins Pau! Lucern verlaten en Maandag te Athene aan-' komen. Een attaché van het Grieksche gezant-: schap te Parijs vertrok naar Lucern om den prins naar Athene te vergezellen. Mon gelooft dat prins Paul de kroon zal aanvaarden en de moeilijkheden door zijn vader opgeworpen, op het punt staat geregeld te worden. Admiraal Condouriotis als regent gekozen. ATHENEN, 28 Oct.De Grieksche kanier heeft met 137 stemmen tegen 3 admiraal Con douriotis als regent van Griekenland gekozen.' Een familieraad te Lucern. De Daily .Mail verneemt uit Lucern dat ex koning Constantijn aldaar een familieraad heeft bijeengeroepen. Deze zal spoedig bijeenkomen om een be slissing te nemen in zakade troonopvolging. Aanneming van zendingen tegen tarief 2. Ingevolge een ministerieel besluit wordt de aanneming der aan de goederentreinen te be stellen zendingen tegen tarief nr 2 is beperkt van 8 tot 17 uur in de statiën van afzending en van 8 tot 16 uur 30 in de bestelkantoreu met ingang van 15 November a. s. beperkt, IN IERLAND De dood van den tord-mayor van Cork De lijkdienst te Londen De plechtige Requiem-Mis, welke de be grafenis van Mac Swiney zal voorafgaan, zal worden opgedragen door pater O'Meara van de St George-kathedraal. De bisschop van Southwerk, Mgr. Avvigo; de aartsbisschop van Melbourne, Mgr. Mannix en de bisschop van Portsmouth, Mgr. Cotter, zullen de laat ste gebeden zingen. Om twee uur in den middag zal de over-' brenging van het stoffelijk overschot uit da St George kathedraal naar het Euston-statioa plaats hebben. Aan den stoet zullen Iersche vereenigingcu in Londen, vereent gin gen uit Ierland en an dere organisaties, die met de Iersche zaak sympathiseeren, deelnemen. De overbrenging van bet lijk naar Ierland Het lijk zal met de postboot naar Kingstown en vandaar naar de statie te Dublin gebrachi worden. Een stoet van niet meer dan honderï personen, meerendeels bestaande uit voorna me Iersche mannen en vrouwen, volgen alle» achter de lijkkoets te voet door de stad naai de Kingsbridgeslalie. Alle werk zal in heel de stad stilstaan, maar er wordt bij het publiek op aangedron gen om geen betoogingen te houden en pogin gen te doen, om zich bij den stoet aan te slluiten. Op de reis van Dublin naar Cork zal de bevolking, in het veld en aan de statie ver zameld, den trein stil jjgroeten, op dezelfde wijze als in Engeland geschiedde, toen het stoffelijk overschot van zuster Cavell vau Dover naar Norwich gebracht werd. Het lijk wordt te Cork op een praalbed ge- legd en vermoedelijk Zondag begraven. De lijkschouwing. Een HavasbericlU uit Londen meldt dat di lord-meier op het levèn verzekerd was. Vol- gens een ingesteld onderzoek naar de oor zaken van den dood zullen de overlevende» niet van hel levensverzekeringscontract kunne® genieten. De gravio monsterde de zeldzame verschij ning, met twee half toegeknepen oogeu. Toen vroeg zij onverschillig, do heer Pel letier Om u te dienen, mevrouw de gravin, ik verzoek verschooning dat ik u stoor, ik kom hier met eene vraag. Zog kort wat gij mij te zeggeu hebt, mijnheer, autwoordde zij. Een zekere beer Marinus Bloemist ia naar ik geloof u niet geheel onbekend, zeide Pelletier snel, en ging met belangstelling de uitwerkiug zijner vraag ua. Marinus Bloemist Dat weet ik niet. Ik zal de vrijheid nemen, u op den weg te brengen, zeide Pelletier, hij was vroeger schrijver bij den notaris Struiken-" berg. Ja, nu herinner ik mij, dat hij eene* schrijver had, welke later aanspraak maakte op de goedheid van den graaf, ik geloof, dat de jonge man ongeveer zoo heette, als gij zegt. Marinus Bloemist, mevrouw de gravin, ik geloof dat gij hem toch goed kent, en voor hem veel belangstelling toont. Ik Ik dacht het slechte. Bloemist liet ziek' eenmaal ontvallen, dat... Nu, dal vroeg de gravin met. eeu scherpeD blik. Mijnheer Pelletier had de werking van'elk woord gadegeslegsu, nu liet hij het hoofd een weinig dalen eu maakte eene lichte bui jjng, \VervolgtJl

De Volksstem | 1920 | | pagina 3