strijd oa vijf wiliÏMi ien nieuwe krach te Brussel DAGE Dinsdag 2 Nov. Woensdag 3 Nov. 1920 De Ouderdomspensioenen tetaï te Katholieks Veraalglsgsn en Kringen Met verzet tegen ileaftoolwci spoorwegrampen in Bij dg Brusselscfis Mefaden 3e lijkplsclifigtiedeo m Mac Swiney Het Socialistisch Kongreste Brussel £en Poolsch-Diiitsch grensincident Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 247 LAD - 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6# Bream's Buildings Londres E.G.4. H. Allerzielen Zon op 6,51, onder 4,38 H. Hubertua Zon op 6,53, onder -4,37 Laatste Kwartier den 3 SBB par Het ministerie van nijverheid, arbeid en bevoorrading verzoekt ons de volgende be langrijke mededeeling ter kennis onzer lezers mede te doelen Na den 34 December 1920 is er geene vraag voor de toekenning van 65 fr. nog ontvankelijk. De wet die het ouderdomspen ,sioen van 65 fr. toekent aan de helangheb Denden, die voor 1 Januari 1855 geboren zijn zal den 31 December aanstaande niet meer toepasselijk zijn, en vervangen worden door 3e wet van 20 Augusti 1920 op de ouder lomspensioenen Het is bijgevolg noodig dat al de personen Jie deuken recht te hebben op de 65 fr. voor 3e jaren 1914-1920, zonder.langer te wach ten hunne vraag zenden aan het Bescherm- fcomiteit der Werkmanswoningen, door de bemiddeling van hun gemeentebestuur. De vragen tol bekoming van de toelage van' 65 fr. voor de jaren 1914-1919 en die, vol gens de voorschriften, vóór den 1 Januar 1920 moesten gedaan worden, zullen NA den 80 NOVEMBER aanstaande niet meer out. vangen worden. De vragen voor de toelage voor't par 1920 kunnen TOT den 31 DE CEMBER 4920 ingediend worden. Voor wat de aanvullende toelagen betreft tot 40 fr. verminderd voor de jaren 1915 tot i1918 en die, in geval van overlijden des ge- preters, door al de personen bij wie hij de zes laatste maanden van zijn leven doorgebracht heelt, mogen geëischt worden, zal geene vraag nog na 30 November 1920 ontvangen worden. De bijeenkomst die Donderdag aanstaande i November zal plaats hebben in Patria zal bij/onder belangrijk zijn. De bijtredingen komen talrijk toe meestal de aangeslotene instellingen hebben reeds hunne afgevaardigden aangewezen. Benevens den poMtiekeri toestand, die aan ide dagorde vermeld slaat, zal men ook de Stichting van een komiteit van Katholieke Belgische Eendracht bespreken, alsook ver scheidene vraagstukken betrek hebbende op 3e propaganda. De afgevaardigden van alle bonden der herbergiers en drankv-erkoopers kwamen gis teren te Brussel bijeen. Met muziekmaat schappijen, vlaggen, opschriften, hebben zij betoogd tegen de wet van 29 Augustus 1919 ep den verkoop van nlkoolische dranken. Met duizenden tergaderden zij zich dan gisteren morgen en trokken stoetsgewijs dooi de hoofdstad, Op de Groot® Markt gekomen, zijn afgevaardigden het stadhuis binnen ge treden en hebben er een adres neergelegd, hetwelk aan de regeering moet overhandigd worden. Zij werden ontvangen door M.M. Lemonnier en Steens, schepenen. Het adres bevat de bijzonderste eischeu van eene ver teniging welke 240,000 leden telt. üe meeting De zaal der Madeleine, waar de meeting plaatsgreep, was overvol. At de betoogers konden er geen plaats vinden. Aan bet bureel zetelden, onder voorzitter schap van M. Detiege, M.M. Guvelier, Anto- gnoü en Moyaerts, Dupuesnoy, Derchain, pnz. M- M. Lemonnier, Buyt en Vandekerk- ïtove, volksvertegenwoordigers, zetelden insgelijks aan het bureel. M. Guvelier wijst op het onrecht der wet en eisebt de vrijheid van den handel. M. Moyaerts. verzekert dat al de leden 'partijgangers zijn van den strijd tegen liet 97 «Vervolg. liet arsenicum, zeide de professor is Det vergift dat na jaren nog gevonden kan worden. En u hebt het in het lijk van den nota ris gevonden verklaar dat als het u belieft, vroeg Pelletier. De professor gaf eene uitvoerige verkla ring hoe het mogelijk was, en de gravin had deze uiteenzetting met verbazing- gevolgd, maar aan niets liet zij het bemerken. Dat is zeker wonderlijk, zeide zij, toen de professor zweeg, maar kan bet vergift aich niet in de spijs gevormd hebben Het bruine heertje, een gruwelijke mis daad waarschijnlijk, esne vergiftiging. Het bericht is voor mij ook verrassend, daar ik den notaris kende, zeide de gravin, wat zal nu verder gebeuren. Het gerecht zal de zaak in handen ne men, zeide het bruine heertje Ik heb medelijden met de jannen no- laris, zeide de gravin, die het offer van den «enen of anderen vijand werd. Toen wendde zij zich tot den scheikundige. Ik dank u voor 2e verklaring en het resultaat dat aan het wonderbaarlijke grenst. De professor boog en was blijde, dat het gesprek geëindigd was. Ook het brafne heertje nam afscheid, en verliet met zijn begeleider het slot. De gravin stond daür en zag hen met een ▼erachtelijken glimlach na. alkolism. Deze wet heeft het ontstaan veroor zaakt van een aanzienlijk getal geheime sto kerijen, die dranken voortbrengen welke als gift kunnen aanschouwd worden. M. M. Duquesnoy en Vanderkerckhove bestrijden insgelijks de alkoolwet. M Lemonnier herinnert zijne redevoering vóór de Kamer. Hij stelt voor aan de Kamers wetgevende schikkingen te ontwerpen welke het alkoolism bestrijden, doch ook de belan- gen van de drankverkoopers vrijwaren. (Langd. toej.) Nadat M. Buyl insgelijks het onrecht van de wet aangetoond heeft, wordt de zitting geheven onder het geroep van Leve de Koning! Leve België! Te HastièreI doode. 30 gewonden. De trein Brussel-Givet, die Zaterdag avond ten half 5 uit de statie van Leopoldswijk vertrok, liep te Hastière binnen, toen het derde, het vierde en het vijfde rijtuig ont- riggelden. AI de rijtuigen zaten vol reizigers. 25 hum ner, meestendeels soldaten uit de streek, die voor het Allerheiligen fiver lof naar huis gin gen, liepen Lichte verwondingen op. Ongelukkiglijk is er een doode namelijk Mevr. Maurice Mouchet, geboren Jeanne Segers, vrouw van een bediende van bruggen en wegen te Antwerpen. Zij was pas een maand getrouwd en kwam op bezoek bij de ouders gvan haren man te Haslières. Op 't oogenblik van de ramp lag zij met het lijf buiten de portel. Hadde de trein sneller gereden dan zouden er veel meer slachtoffers zijn geweest. Het verkeer op de lijn is eerst Zonda; namiddag hersteld. Te Ayo Groote stoffelijk schade. I zwaar gewonde. Een ernstig ongeluk is op de lijn van Luxemburg voorgevallen. De goederentrein Aarlen Brussel nr 7047, stoomde door de statie van Aye, wanneer plots zeventiea wa gons ontriggelden. Daar de achterste locomo tief voortging met duwen, liepen de wagons op een en wei-den ten slotte fverbrijzeld, de bijzonderste wegen versperrend. De reizigerstreinen hebben aanzienlijke vertragingen ondergaan, daar er alleen een rnancenverweg vrij gebleven was om den dienst van de groote internationale lijn te verzekeren. Een ijzerenwegbediende, J. Pigeon, werd zwaar aan het hoofd, den schouder en andere lichaamsdeelen gekneusd. Hij werd ter ver ileging naar het gasthuis van Namen overge- Dracht. Het slachtoffer ié 37 jaar oud. De oorzaak der ramp is ongekend. De schade is zeer aanzienlijk. Geen staking Na drie zeer talrijke vergaderingen en ge. zien liet verslag der afgevaardigden van het personeel, hebben deze besloten het werk voort te zetten, aan hunne afgevaardigden nochtans de zorg overlatend de onderhande lingen voort te zetten om voldoening to krijgen. Het Staatsblad - deelt Zondag morgen een koninklijk béslait mee, tegengeteekend door baron Ruzette, minister van landbouw, en dat, in zijnen eenvoud, meer zegt dan alle uitvoerige toelichtingen Gezien de wet van 18 Juli 1919, waarbij de regeering, na de provincies en de gemeen-, ten gehoord te hebben, gemachtigd wordt tot het verhoogen, voor een tijdperk van één jaar, van de tarieven toegelaten door de In weerwil van uwe knapheip en uw onderzoek zult gij niels doorgronden, zeide zij, slechts een weet van de zaak en hij is gevlucht. Maar ook al n^emt gij hem ge vangen, hij zal niets zeggen, want hij weet, dal hij voor zijn zwijgen hier steeds zijn loon vindt; zeker ware het beter... als ook hij voor goed verdwenen waa. Bloemist weigerde zich met den aanzien lijken schat beladen in rust, trakteerden aan de halten tusacheu Parijs en Havre den con- ducteur en speelde den grooten heer. De van de gravin ontvangen som smolt daarbq snel maar dat hinderde niet, hij bezat immers g een anderen schat. Tegen den morgend kwam men te Darn- chal. Men moest daar wachten, zeide de postmeester. Bloemist vernam naar de reden van het oponthoud, en hoorde dat er geene paarden waren. Maar ik heb zooeven toevallig de zes schoone paarden in den stal gezien, zeide hij. Zeer juist, maar zij zijn besteld en ik moet eerst anderen halen, en dat duurt een geheel uur. Besteld voor wien Dat weet ik niet, mijnheer, maar het moet een hooggeplaatst reiziger zijn. Wat betaalt die heer voor de zes paar- den, vroeg Bloemist, ik geef meer. De postmeester haalde de schouders op, dat mag ik niet aannemen, zeide hij, want do koerier, die mij de paarden bestelde, ver toonde mij een bevel van den hoofdcommis saris, en de voorname reiziger e-aat voor. astkohieren betreffende de tramwegen vergun ningen, verleend bij toepassing der wetten van 9 Juli 1875, 15 Augustus 1897, 23 Au gustus 1890 en 2'8 Mei 1900. Gezien de toelichting en de verslagen van de parlementaire bespreking dezer wet waaruit afdoende blijkt dat het verhoogen der tarieven slechts ten doel heeft de vergunninghouders der tramwegen te helpen de uitgaven te dek ken, voortspruitende uit de aanzienlijke ver hoogingen der loonen van het personeel en uit het aanhoudend stijgen van de prijzen der grondstoffen, enz., enz. Besluit De ontvangsten, voortkomende van de tarievenverbooging, toegelaten bij de voor melde koninklijke besluiten, genomen ter uitvoering der bedoelde wetten, mogen geen aanleiding geven tot het betalen van om het even welken cijns ten bate van de openbare machten. Feitelijk weet iedereen nu waaraan zich te houden. Het graafschap Ulster uitgezonderd, zijn allen in onze kolonie te bevorderen, IN IERLAND Eene terechtstel ling te Dub lijn. Dublijn 1 November. Heden morgend werd een Sinn-feiner, de 18jarige student Barry, die door den krijgsraad ter dood ver oot-deeld was, in het gevang opgehangen. Barry werd veroordeeld om deel genomen te hebben aan dert aanval van een militairen camion. In het lijk van een soldaat, bij den aanval gedood, voridt men een kogel van het zelfde kaliber als den revolver welke Barry op zak droeg toen men hem aanhield, Brandstichtingen en moorden. Londen 1 November. Te Trallee in het graafschap Kerry, hebben Sinn-feiners het stadhuis en verscheidene magazijnen in brand gesloken. Geheel den nabht door hoorde men vuurschoten lossen. Te Grannand zat de policieopzichter Kelsky in een koffiehuis, toen verscheidene kerels binnenvielen en hem met revolverschoten doodden. Een onderofficier der policie, Cronin ge naamd, die naai- de kazerne terugkeerde, werd aan den hoek eener straat neergeschoten Hij bezweek een paar uren later. Te Kcllybergs werd eene policiepa troel je aangevallen. Een agent werd levensgevaarlijk gekwetst. Ook te Dungsnnon werd een polïcieagent door revolverschoten erg gekwetst. De soldaten bleven echter ook niet werk loos. Pas hadden zij van aanslagen gehoord of zij trokken uit de kazerne en begonnen de magazijnen te pluuderen. Te Dungannon duurde zulks den geheelen nacht. Overal ging men op zoek achter de meest gekende Sinn-feiners, doch deze hadden zich weten te verbergen. Rond 1 1/2 ure 's nachts viel eene groote bende gemaskerde en gewapende mannen in de Frish-street. Schier in alle huizen werden handgranaten geworpen terwijl ontelbare revolverschoten gelost werden. De paniek was onbeschrijflijk. Er zijn ver scheidene gekwetsten. 4 magazijnen werden door brand vernield. Het stoffelijk overschot van den lord mayor zal heden plechtig ten toon gesteld worden ten stadhuize en zal morgen naar de Hoofd kerk overgebracht worden. De teraardebe stelling zal morgen praats hebben, na de mis op het kerkhof van St. Finbars. De overheden zullen niet toelaten dat de stoet, van de hoofdkerk naar het kerkhof, op eene lengte van meer dan 400 meters zich uitstrekke. Geen enkel uniform of kenteeken zal mogen gedragen worden en geen republi- keinsche vlag zal geduld worden. Van den hoofdcommissaris Waar wil die reiziger heen 1 vroeg Bloemist niet wei nig ontsteld. Dat weet ik niet, mijnheer, maar ver. ontrust u niet, het verzuimde zal worden ïn-r gehaald. Bloemist had zich reeds weder gerustge steld, misschien dacht hij,, is het een hooge vorst. Vervolgde men hem dan behoefde men daartoe geen zes paarden, en bovendien het was onmogelijk, dat zijne vlucht reeds ontdekt was, en de vervolgers reeds tot hier waren gekomen. Maar hij wilde toch ia elk geval de reis bespoedigen en spaarde daarom geen geld. Toen de pestwagen Rouaan gepasseerd as, riep de conducteur, dat de reiswagen met de zes paarden dadelijk den postwagen zou voorbij rijden. De nieuwsgierigheid was groot, men ge loofde ten minste een hertog van Frankrijk te zullen zien. De oogen der reizigers waren op de koets gericht, maar de nieuwsgierig heid bleef onbevredigd. De reiziger had de gordijntjes laten vallen, zoodat men niet in het rijtuig kon zien. Bloemist besloot van de eerste gelegenheid i het kanaal oyer testeken, gebruik te maken, en 's avonds nog naar Brighton over to varen. Hij dreef den postillon aan, on men bereikte daardoor 's namiddags ten vijf ure Havre. Het was nog licht toen Bloemist een huurrijtuig nam, en zich naar de have liet brengen. Hij ging daar in het stcomboothotel om de sportvergaderingen, voor heden belegd afgeschaft. Wanneer de admiraliteits sleepboot de kist van den burgemeester ie Cork ontscheepte gisteren namiddag, was er niemand om haar te ontvangen en ze werd gedurende 5 uren op de kaai gelaten, tot de aankomst der familie. Te Cork Het stoffelijk overschot van Mac Swiney is, bij aanwezigheid van een ontelbare menigte gebracht naar het stadhuis te Cork, waar het op een praalbed zou worden tentoongesteld. Er hebben geen ordeverstoringen plaats had Londen, 1 November. Gisteren werd het lijk van Mac Swiney in de hoofdkerk van Cork gebracht, waar acht bisschoppen, twee honderd priesters en tal van Sinn-Feiners aanwezig waren. Na den lijkdienst, waargenomen onder de leiding van den bisschop van Cork, begaf zich de begrafenisstoet, tusschen twee dromdichte menschenrijen, kalm en ingetogen naar de verafgelegen begraafplaats. Hier sprak de h. Arthur Griffith de lijkrede uit en besloot met deze woorden Laten wij ons troosten, want Jeanne d'Arc heeft thans een gezel in den hemel. De IIIs internationale Na redevoeringen van MM. Vander Velde, die de aansluiting bij de III® internationale van Moskou fel bekampte, Huysmans, Jacquemotte en Mnssart, die er zich partij, ganger van verklaarden, werden dagorden "in naam van den landelqken raad en door de Bru^selsche federatie Jacquemotte Massart, ten voordeele van het programma van Moskou. De dagorde van den landelijken raad be kwam 493.173 stemmen, terwijl de dagorde Jacquemotte-Massart slechts 76.225 bekwam. Er waren 5653 onthoudingen. Deze uitslag werd geestdriftig toegejuicht. De medewerking aan bet ministerie Maandag kwam dit punt ten berde. Na verscheidene voor- en tegenstanders gehoord te hebben, werd eene dagorde neergelegd, de medewerking aan het ministerie toelatende, mits volgende voorwaarden 1. Afschaffing van artikel 310 2. De Staat moet door alle mogelijke mid delen het duur leven bestrijden 3. Heel het programma der arbeidersher vormingen, aangenomen door het vorig gou vernement, moet verwezenlijkt worden 4. Toepassing van den 8-uur zooals het door de Kamer gesterad werd 5. De herziening der legerwet, met hoog stens zes maand kazernedienst. 6. Spoedige voltooiing der grondwether ziening, vooral voor wat betreft de eischen der demokratie. Deze dagorde werd aangenomen met 422.622 stemmen tegen 147.748 en onthoudingen. Haar aan- I vangskapitaal was 12 millioen haar zetel is, gevestigd in een voornaam huis der Konings- straal te Brussel. De hh. Paul Urban en Vital Dinant ware* tot afgevaardigden beheerders aangewezen geworden. Maar Dinant wist het gauw zoa aan boord te leggen, dat de h. Urban aftrad en dus Dinant als afgevaardigde alleen over bleef. Deze is 36 jaar oud en was tijdens den oor log eenvoudig beambte aan het Comptoit d'Escompte. Dank zijn beursspekuleering, na den wapenstilstand, wist hij een groot kapi taal te bemachtigen en invloed te krijgen ia de betrokken bank. In de Transatlantique was hij heer en meester en het was geen zeldzaamheid, als men, na veel omslag, hem bereiken kon in zijn donker kantoor, hem te hooren zeggen dat bij op 36jarigen leeftijd een macht was. Toen hij zijn medewerker weggeloods had sprak hij de fondsen aan die aan de bank toe vertrouwd waren. Enkele medestichters kon» den nooit van hem den staat van hun stoi\ tingen verkrijgen I Hij ging echter weldra zoo loensch te werk, dat de kommissarisseti hem heimelijk in het oog gingen houden. Dinant deed buitensporige uitgavenzoo kocht hij onlangs, bij het TerkamerenboSch, een hotel voor 850,000 frank. Alles is nu ontdekt, na zijn jongste optie- den in de Beurs waar bij zijn spel met waar den toebehoorend aan zijn kliëp.len, trachtte te dekken. Hij is er niet in geslaagd. Het tekort bedraagt iets meer dan 1 mil lioen. Ook kan er geenszins sprake zijn vaa een krach der bank alleen een van haar be stuursleden is er in betrokken. Dinant werd aangehouden toen hij bet huis zijner minares, Zavelstraat, verliet. Bg hem, in zijn woning, Van den Broeckslvaat, werden al zijn papieren aangeslagen. Dinant is opgestoten te Vorst. Volgens de laatste berichten zijn de verhe. zen door den beklaagde geleden, zoo omvang rijk niet als oorspronkelijk werd geffield. Rf wordt zelfs verzekerd dat Vital Dinant een voldoend persoonlijk fortuin heeft om de ge leden verliezen te dekken. IN Een bankbeheerder verduistert 3 miljoen. Op bevel van het parket werd Zondag ze keren Vital Dinant, geboren te St-Joost-ten- Noode in 4886, wonende Van den Broeck- straat te Elserte, beheerder der Banque Transatlantique aangehouden, onder betich ting meer dan 3 miljoen frank ten nadeele der kliënten der bank verduistert te hebben. Daar de bank echter over genoegzaam kre diet beschikt, zal zij de klienten schadeloos stellen zoodat deze er oiet zullen bij verliezen. Bedoelde bank werd opgericht te Brussel in 1919, om onze nijverheid in 't buitenland zich te restaureeren, en daarna naar het bu reau om eene plaats op de boot naar Brigh ton te nemen. Hij vroeg naar een plaats, maar kreeg ten antwoordt dat de plaatsen allen bezet waren. Ook in de tweede kajuit Ook in deze. Dat was een streep door de rekening. Maar morgen vroeg gaat eene boot naar Londen niet waar Zeker mijnheer. Dan verzoek ik daarop eene plaats. Tot mijn leedwezen moet ik u zeggen dat ook daarop alle plaatsen verkookt zijn aan een reiziger, antwoordde de kassier. Bloemist was even verbaasd als onaange naam getroffen. Aan een reiziger, vroeg hij, en onwil lekeurig daoht hij aan hem, voor wien ook de zes paarden besteld waren Door een heer antwoordde de kassier, hij betaalde daarvoor den prijs van twee duizend franks. Bloemist stond daar droevig nadenkende, alles was zoo goed gegaan, nu sohenen plot seling de hindernissen te komen. Wanneer vertrekt weder een boot Overmorgen mijnheer. Wat moet ik nu doen, bromde Bloe mist. Als u weg moet, en de prijs is u niet te hoog Neen mij is geen prijs te hoog, ant woordde de schrijver snel, als ik maar geen moet wachten. - Er is nog een stoomboot voor den prijs n twee duizend franks te huur. GRIEKENLAND Prins Paul De Parijzer dagbladen vernemen nil Lnrct'. dat de Giieksche minister te Bern zich bit prins Paul begeven heeft om hem mede te deelen dat de Grieksche regeering Jjhem aan schouwt als geroepen tot den troon van Griekenland, doch eerst wenscht (o weten of dit recht hem erkend wordt door zijn vader en door prins George. Prins Paul heeft daarop geantwoord, dal hij den troon niet bestijgen wil, zoolang hel Grieksche volk niet zijn besluit heeft uitge drukt, koning Constantijn en kroonpritu George uit te sluiten. Begrafenis van koning Alexander De lijkdienst van koning Alexander heeft te midden der diepste ontroering en onder algemeenen toeloop der bevolking plaats ge had. Een detachement Fransche marniers nat» deel aan den stoet en kronen werden neerge legd in naam van president Millerand en va» de Fransche marine. De oud ministers Rallis, Zaïmis en Gunariz namen aan den stoet deel. MARIENWERDER, 1 November. Op 28 October had bij Garnsee een erg grensin cident plaats. Twee Poolsche soldaten, dto over do Pruisische grens gekomen waren, werden er door een policieagent op revolver schoten onthaald. Een der soldaten bleef op den slag dood de andere werd in hopeloo- zen toestand naar het gasthuis overgebracht. Ik betaal dien prijs, wanneer kan ik vertrekken In twee a drie uur mijqheer. Waarom niet dadelijk. Omdat nog stoom moet worden ge maakt. - Geef dan dadelijk bevel om dat te d*e», beval Bloemist. Hij zocht de twee duizend franks, en zag dat hetgeen hij overhield vau de vijf duizenl franks, die hij van de gravin had ontvangen nog slechts zeer klein was. De kassier streek het geld op, on gaf dan bevel om stoom l« maken. Thans had Bloemist een geheel schip vooi zich en kon spoedig weg, zoodat aan eene vervolging niet meer te denken vieJ. Met een gevoel van zekerheid keerde hij naar het hotel terug, en ging eten. Hij had nog drie uren tijd. De passagiers verlieten het hotel, en Bloe mist bleef alleen achter. Hij vertelde trotsch aan den kellr.er dat hij een stoomboot vooi zich alleen had, en nu deed men alle moeite om hem aangenaam te zijn. Daar hield de schrijver van. Hij speelde gaarne den groo ten heer. Maar zijne beurs was geweldig gedund, en hij moest den inhoud der geldbrieven aan spreken. Het was beter als hij ze nu ledigde, opdat hij niet om geld in verlegenheid kwam In de wachtzaal van de stoomboot lie» zich dit niet ongemerkt doen, want hij wa* or niet alleen. (Vervolgt).

De Volksstem | 1920 | | pagina 1