In de Kathol. Kiesvsreenioino Groep fler Middenstanders 03 Ontwapening van OBltschland De Grleksslia troosopvolglüg, DE GEMEENTE-KIESWET Donderdag iXovom. 192% De Oorlogsvergoedingen. Eene ooads vaagst ts St Gillis Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 248 33 .A. CS- 3=3 Z_j J!k. ID 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot II. Carolus J Zon op6,54, onder 4,35 Nieuwe Maan den 10 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot bet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place do la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. VAN ST-NI KLAAS, OP ZONDAG 24 OCTOBER 1920. Do vergadering werd voorgezeten en geleid door Mr Edm. De Molenaer voorzitter van het voorloopig bestuur. In zijne openingsrede wenschte hij de opkomende leden,, Damen on Hoe- Tengeluk om hunne goede opkomst en deelde do vergadering mede dat de groep der Middenstanders nu bepaald gesticht was en dat men zich mocht verheugon in eenen buitengewonen bijval: ongeveer 2000 middenstanders hebben, door eigen handteeken en door storting eener persoonlijke bij drage, het lidmaatschap aanvaard, spreker dankt de Damen en Heeren die zich met de inschrijvingen bezig hielden, hij brengt hun hulde om den ,prachtigen uitslag van hun werk. Verdors roemt hij do wijsheid van .de Middenstanders die niet aarzelden onze werking bij te treden om zoo, pp politiek gebied, hun woord in het tznidden te kunnen brengen en hunne ibelangen te zien verdedigen. Het woord wordt vervolgens geno men door M. EM. VAN. HA VER die op zijne beurt hulde brengt aan de Hoeren en Damen die zich met de in schrijvingen hebben gelast, zij hebben een reuzenwerk verricht dat lof ver dient en waarvan de uitslag alle ver wachtingen overtreft. Spreker doet vervolgens uitschijnen v/at groot belang bot heeft voor de Mid denstanders erkend te zijn op politiek ge lded bij wijst o. a. op de laatste belas tingbriefjes. Üe inrichting van den Middenstand- jgroep bij de Katholieke Kiesvereeniging mag niet aanzien worden als eene werking tegen de bestaande middenstandsinrichiin- E'ön die op economisch gebied de belangen van den Middenstand ter herte nemen en bewerken. Zooals laatst op het Katb. Vlaamsch Hongres is gezegd moeten we opbou wend werken niet afbreken er ligt al gonoeg gebroken. Spreker wijst er ten slotte op boe de 4 groepen der Katb. Kiesvereni gingen dienon samen te komen om de algemeene belangen te verdedigen en de onderscheidelijke rechten overeen to brongen. Samen zullen zij dan strij den om in eendracht op te gaan tegen de bewerkers van Staatsmonopolium sn Bolchevisme. Er wordt aan de Belgische belanghebben den herinnerd, dat de termijn voor aangifte nan den Belgischen Afrekeningsdfenst, van de vooroorlogsche schuldvorderingen, bepaald ;ï)ij art.296 van het Vredesverdrag van Ver sailles, ten laste van Duitschland en zijne onderhoorigen, den 1 December 1920, ver strijkt. De Belgische schuldeischers, die voor dien 98 'Vervolg. Misschien echter zou hij het buiten in de jnabijheid van het bolwerk kunnen doeu waar verscheidene lantaarns brandden en nu nie mand liep daar liet naar Brighton bestemde stoomschip reeds mei zijn passagiers het bassin veriaten had. Bloemist trad uit de wachtkamer in de breedo straat die zich tot aan liet bassin uit strekte. Hij bleef eerst eenige oogenblikken staan, liet zijn blikken naar alle zijden heen dwalen en toen hij zich overtuigd had, dat 4iet op de kade gbhoel leeg was, slenterde 'hij naar een lantaarn. Hij had de brieven nog in zijn zak en opende eerst dien met de twaalf duizend franks. Haastig deed bij de zegels er af en verwijderde het couvert, dat hij in een pak van zijn jas stak. Maar toen hij den brief oponde om de inhoud te zoeken, sprong Lij ontzet terug, hij vertrouwde zijne oogen niet, hij trad nog dichter bij de lantaarn, hij rukte den tweeden brief open, den derden, ,den vierden, geen echter bevatte geld maar ieder bevatte slechts een briefje met de woorden Ziet toe, wie gij vertrouwt. Bloemist was door deze ontgoocheling zoo «eer getroffen, dat hij als dronken en blind op de papieren staarde, die hij met de hand «^woedend verkreukelde, ook de beide laatste brieven deed hij met bevende viDgers open, 'geen dubbeltje, geen gulden was er in. datum hunne aangifte aan den Dienst niet zullen hebben gedaan, zullen uitgesloten worden en geen verhaal meer kunnen nemen op hunne Duitsche schuldenaars, gezien de bemiddeling van den Belgischen Afrekenings- dienst bij het vereffenen van de vooroorlog sche schuldvorderingen verplichtend is Daarenboven wordt de aandacht der Belgi sche schuldeischers gevestigd op het bij ko ninklijk besluit van 5 December 1919 uitge vaardigd verbod, rechtstreeks van hunne Duitsche schuldenaars, de betaling van hunne vooroorlogsche schuldvorderingen te aan vaarden. Dit verbod wordt met dezelfde straffen bekrachtigd als die welke op den handel met den vijand stonden De Belgische schuldvovderaars die de be taling van hunne schuldvorderingen der bij art. 296 van voornoemd Vredesverdrag voor ziene kategorieën rechtstreeks van hunne Duitsche schuldenaars ontvingen, moeten die betaling als ongedaan aanzien, er onmiddelijk den Belgischen Afrekeningsdienst, Loiiiza- laan, 185, te Brussel, van bericht geven en de ontvangen sommen te zijner beschikking houden. Weerspannig Munchen. Berlijn, 1 Nov. In strijd met de bepa lingen van Spa mag de burgerlijke politie van Beieren onder de wapenen blijven tot 10 Maart, terwijl de overige Staten bun wapens hebben moeten inleveren op 1 October. De toestemming werd gegeven door den Duit- schen toezichtskommissaris voor de ontwa pening. Dat wordt evenwel niet door de geallieer den goedgekeurd en indien Berlijn het ver drag niet doet naleven voor Munchen, zullen de strafmaatregelen toegepast worden. Daar nu Berlijn niet veel gezag te Munchen heeft bevindt de Duitsche regeering zich in een lastig parket. De Duitsche oorlogsvergoeding. Parijs, 2 Nov. In welingelichte kringen is men de meening toegedaan dat het geschil opgerezen tusschen Frankrijk en Engeland in zake de door Duitschland te betalen oor logsvergoeding, nu opgelost is. De konferentie tg Brussel zou nog in de eer ste helft van deze maand plaats vinden. Het eenige punt waaromtrent nog geen overeenstemming werd bereikt, is dit, betref, fende het feit of de Kommissie voor Herstel definitieve besluiten zal nemen over het totale bedrag der vergoeding, de waarborg en de dwangmaatregelen. Na de konferentie te Brussel zou een bij eenkomst te Geneve, in den zin van deze van Spa gehouden worden. Duitschland heeft aan de Kommissie der Herstellingen in nakoming van de verplich tingen door het Traktaat van Versailles opgelegd, twee bons besteld, de eene van 20 miljard mark-goud, de andere van 40 miljard. Deze bons gelijken good op de bons van de Duitsche Schatkist. Zij zijn door de gemachtigde ambtenaars der bestuurlijke diensten van de openbare schuld ondertee kend. Er op staat, in het Duitsch, gedrukt de tekst van het Traktaat van Versailles, die deze betaling oplegt. In geval van verlies of van beschadiging, hoeft Duitschland de verbintenis genomen deze door gelijkwaardige bons te vervangen. De bons zijn betaalbaar aan drager en het is vastgesteld dat de drager al de rechten genieten zal, die door het Trak taat toegekend zijn. De eerste bon van 20 miljard mark goud is betaalbaar, zonder intrest, ten laatste den 1 Mei 1921, De tweede boi? van 40 Een onbeschrijfelijke woede maakte zich van hem meester. Een vreeselijker slag had den schrijver niet kunnen treffen dan deze onverwachte ontgoocheling, aan wier moge lijkheid hij volstrekt niet gedacht had. Hij stond als vernietigd on verslagen. Hij zelf was nu de bedrogene. Op dit oogenblik naderde hem een heer in een bruine overjas en bruine brook. Hij had een bruine hoed op en droeg zelfs bruine handschoenen. Met een eigenaardig laohje trad hij naar Bloemist toe, die nu opkeek en bij den aan blik van den hem naderenden lieer als ver steend "bleef staan, het was mijnheer Pelle- lier. Vergis ik mij of zijt gij het werkelijk, mijnheer Bloemist, misleidt mij eene gelij kenis reide het bruine heertje. Hoe komt gij hier te Havre Zoekt gij mij Mijnheer Pelletier, bracht de schrijver met moeite uit, en zag als in eet) droom naar hem op, maar toch ontwaakte in hem zoo iels als een besluit het wilde schitteren van zijn diep liggende, half toegeknepen oogen verried het op hetzelfde oogenblik kwamen hier en daar op verscheidene plaat sen tegelijk gestalten te voorsohijn, die de geoefende blik van Bloemist als policieagen- ten herkende. Gij zijt het zelf werkelijk, mijnheer Pelletier ik kom ik wilde... zeide do sehrijvor stotterend. Gij wildet naar Engeland, de middelen ontbreken u echter, viel hot bruine heertje hem SDottend in de rode. miljard, zal een intrest van 2 1/2 ten honderd betalen van 1921 tot 1926. Daarna zal de intrest tot 5 t. h. verhoogd worden, met bijvoeging van 11. h. voor amortisssment, Het is klaar dat deze bons niet onmid delijk verhandelbaar zijn onder hunnen tegenvvoordigen vorm, Zij zullen moeten verdeeld worden in bons van mindere waarde, die zullen overhandigd worden aan de naties voor wie zij bestemd zijn. Duitsch land heeft de verplichting aangegaan zelf deze bons te maken. Het is de Kommissie der Herstellingen die zal moeten besluiten in welke verhouding deze verdeelde bons aan de rechthebbenden zullen ter hand gesteld werden en zulks volgens de- beslissingen die de geallieerden goevernementen onderling nemen zullen. Prins Paulus weiger! Ziehier den tekst van het antwoord, door prins Paulus gegeven aan den Griekscben gezant te Berne, op dezes mededeeliug, dat hij doorliet Grieksch gouvernement als troon' opvolger aanzien werd. Prins Paulus wil eerst en vooral weten of dit recht herkend wordt door ex-koning Gonstantijn en door zijn oudsten broeder, prins Joris. Het antwoord luidde Als gevolg op uwe voetstappén verzoek ik u het volgende ter kennis van het Grieksch gouvernement en van het Grieksche volk te willen brengen. Ik verklaar dat ik de zienswijze niet deel van het Grieksch gouvernement, volgens welke ik zou geroepen zijn om heden den troon te beklimmen. üe Grieksche kroon komt mij niet toe. Zij komt toe aan mija doorluchtigen vader, koning Gonstantijn en volgens de grondwet is mijn oudste broeder, prins Joris, zijn opvolger. Geen van beiden heeft ooit aan zijne rechten verzaakt en beiden zijn verplicht ge weest Griekenland te verlaten, aldus aan den hoogsten vaderlandschcn plicht gehoorza mende. Het Grieksch gouvernement herkent ove rigens zelf, zoowel door de officieele verkla ring, dan door de voetslappen welke zij thans aanwendt, dat de oplossing dezer kwestie nog steeds hangend is. - Voor wat betreft de bijzondere voorwaar den door u gesteld, heeft de koning sfeeds verklaard, dat hij enkel naar Griekenland terug zal keeren, indien zulks kan geschieden volgens de vrije uitdrukking van den wil van het Grieksche volk. Wat den kroonprins betreft, dien is af wezig. Hij deed nooit de minste verklaring en het komt mij niet toe, hem te vragen van zijne rechten afstand te doen. Ik ben overtuigd, dat mijne handelwijze overeenkomt met de gevoelens van het Griek sche volk, wien het recht toekomt hier eene besiissing te nemen, waaraan wij ons allen, in 't belang van ons dierbaar vaderland, zon der aarzelen moeten onderwerpen. Ik kan dus enkel toestemmen den troon te bestijgen, indien het Grieksche volk den wensch te kennen geeft, dat het mijn door luchtigen vader niet terug verlangt en dat de erfprins Joris, van zijn opvolgingsrecht uitgesloten wordt. De kiesstrijd Uit Athene wordt gemeld Na de lijkplechtigheden van den Koning is de aandacht van het land geheel aan den kiesstrijd gewijd. M. Gounaris, leider der oppositie heeft echter zijn veldtocht op zulke ongelukkige wijze voor de oppositie begonnen, dat doze dagelijks meer en meer terrein verliest. Hij streeft namelijk voor een sovjetisch pro- Dat niet, ik heb een schip voor mij in gereedheid. Een geheel schip Welk een verkwis ting, meende het bruiue heertje schijnbaar verbaasd dan hebt gij te huis zeker wel voor- sohot genomen Maar wat wilt gij in Enge land gaan beginnen, gij doet beter als gij weder met mij terugkeert, mijn waarde lieer Bloemist. Gij wilt mij een bekentenis doen, ik weet het, gij wilt mij van de geldbrieven sprekea, dat was niets dan een les en ik hoop dat gij die ter harte zult nemen. Het blijft onder ons, niet waar, keert weder bij mij terug. Mijnheer Pelletier het was een over ijling ik ben zeer hard gestraft. Des te beter, mijn waarde hoer Bloe mist, des te beter, laclitte het bruine heertje, laten wij naar Parijs terug keeren, daar spreken wij verder. Wij hebben daar veel te doeD, zeer veel. Het geld voor het stoom schip, hob ik voor u gered, die twee duizend franks... Ook dat wist gij Nu begint mij alles duidelijk te worden. Ja, ook dat wist ik tot uw goluk, want twee duizend franks is een kapitaal, ik heb het voor u gered, daar staat mijn rijtuig ge reed. Kom Het bruine heertje wees op een koets, die op zij van de kade stond. De verbazing van Bloemist vermeerderde nu steeds liet was hetzelfde rijtuig, dat dien dag met zes paarden voorbij het post- waeeukantoor gereden was. gramma met kontrool der arbeiders op alle ondernemingen. Een groot deel der burgerij, door zulks programma afgeschrikt, verlaat dan ook de oppositie. In de Constantijnsche kringen, waar men kort geleden nog de overwinning verhoopte, bekent men thans dat Venizelos zal zegepra len. Alleen verhoopte men nog dat zijne meerderheid onvoldoende zou zijn om hem toe te laten te regeeren. Doch ook die hoop rnoet opgegeven worden, daar de oppositie slechts 80 tot 90 stemmen zal halen op de 360. De Middenafdeeling, gelast met het onder zoek der Gemeentekieswet, heeft in 't Paleis der Natie eene vergadering gehouden. Het voorstel Pepin benoeming der burgemees Iers door den gemeenteraad, werd grondig besproken en afgewezen. De benoeming door den Koning blijft bijgevolg behouden. De toepassing van de evenredige vertegen woordiging op de schepenkolleges, heeft ook weinig kans van in de wet geschreven te worden. Er bleef dan nog het voorstel Max het panacheeren. Eene wijziging daaraan, door M. De Bruycker voorgesteld, en tot dbel hebbende de integrale evenredige ver tegenwoordiging toe te passen voor de ge meenten van meer dan 5000 inwoners, en het panacheeren voor de andere gemeenten, blijft in onderzoek. Binnen veertien dagen zal eene beslissing genomen worden. Het verslag der Midden afdeeling zou in't begin van den welgevenden zittijd 1920-1921 neergelegd worden, opdat de Kamers, nog voor het einde van het jaar, over de nieuwe wet op de gemeenlekiezingen zouden kunnen stemmen. Os Nijverheidskrisis in Engeland Londen 2 November. De berichten uit de mijnstreken wijzen er op, dat de stem ming onder de mijnwerkers zal uitloopen op een meerderheid voor de aanvaarding van de regeUirg, maar de extremisten doen wanhopi ge moeite in sommige distrikten, en men kan nog voor vreemde dingen komen te staan. Veel hangt af van Schotland, waar, naar men zegt, de nieeningder mijnwerkers even zeer verdeeld is. Een rede van Thomas. Londen 2November. Thomas, de sek^e- taris der spoorwegbeambten, heeft in een reuè te Londen krachtig gepleit voor de aan vaarding van de regeling met de mijnwerkers. Hij verklaarde te gelooven, dat dedemokratie en haar toekomst op het spel stonden- Volgens de laatste berichten, venvacht men dat alleen Zui-Waies, Lancashire en Chestre de regeling zullen verwerpen, zoodat de aan neming van de voorwaarden verzekerd ge acht wordt. Da eerste uitslagen der stemming. Het referendum der mijnwerkers over het aanvaarden of het verwerpen der voorstellen verleden week gedaan, duurt nog steeds voort. In het graafschap Derby is er eene meer derheid voor de aanvaarding, doch deze meerderheid bedraagt slechts eene goede drie duizend stemmen. Daarentegen is er in de kom van Rhonda eene groote meerderheid tegen de voorstellen. Ook te Lancashire werden de voorstellen verworpen. Te Claveland en te Bristol was er eene groote meerderheid voor het aannemen der voorstellen. Volgens de laatste berichten zou de offici eele uitslag van het referendum niet voor Woensdag avond bekend zijn. Men denkt evenwel dat er eene groote meerderheid voor de werkherneming zaTzijn. Op dit oogenblik was het den schrijver, die audera een groote mate van sluwheid, tegenwoordigheid van geest en ondervindin gen vau allerlei aard bezat, toch alsof hij zich in de macht van een machtiger dan hij be vond en hij vond het voorloopig het beste zicli daaraan onvoorwaardelijk te onder werpen. Gij waart liet, en gij hadt bovendien de goedheid de twee duizend franks te red den zeide hij en volgde het bruine heertje. Op mijn woord van eer, dat is te beschamend. Maar nu kunt gij op Marinus Bloemist ver trouwen nu hebt gij geen trouwer dienaar dan hem. Wij zullen zien, glimlachte het bruine heertje en steeg in de koets, wij zullen zien. De schrijver volgde zijn meester stil zwijgend steeg nu nog een derde in het rij tuig en zette zich dicht naast Marinus Bloe mist, het was donker, hij kon niet dadelijk herkennen wie het was en reeds zette zich de gemakkelijke reiskoetB in beweging om naar Parijs terug te keeren. EEN- EN - D ERTIGSTE HOOFDSTUK. Pelletier neemt een zonderlingen tuinman. En en mijnheer heeft een arbei der of tuinman noodig vroeg de ouden tuin man opgewonden en stotterend aan't bruine heertje, dat voor hem stond, en den ouden armen man zeer onderdanig aanstaarde. De ouden tuinman zat, omdat het een helderde winterdag was voor een ouden leemhut, die builen liet dorp stond en voor de dyrpsaroiea IN IERLAND De bloedige raaks duurt voort. Londen November. De bloedige aan-' slagen in Ierland schijnen sinds de dood var den lord-meier van Cork, met groote hevig heid toe te nemen. Ten gevolge der aanvallen op de politie, in het graafschap Kerry liadden nieuwe ver- geldingsaanvallen plaats te Traliee. Dea ge- heelen nacht weerklonken vuurschoten en werd er met handgranaten geworpen. l)a 57jarigo John Gonway werd nabij zijne woning door een revolverkogel gedood. Ook* eene oude vrouw en oen gewezen soldaat werden gedood. Heden nemiddag werd zekeren Wally door policieagenten neergeschoten. Alle handels*' huizen zijn gesloten en een groot deel der bevolking heeft de stad verlaten. In een veld vond men de lijken van twee politieagenten,' die sinds Zondag verdwenen waren. Beiden, waren met revolverschoten gedood geworden. Dublijn 2 November. Officieel wordt gemeld, dat de overheden verleden nacht] verhamen. dat de politiepost van Ardmore door eene bende Sinn-feiners vermeld ge worden was. Tien soldaten en een officier, werden in der baast per auto-camion ter) plaats gezonden. Zij vielen echter in eene hinderlaag, daar de baan bij middel vaa boomen versperd geworden was. Meer dan honderd sinn-feiners openden het vuur op d« soldaten. Een dezer werd gedood en een, andere gekwetst. De o/erigen werden ont-' wapend en naar Dublijn teruggejaagd. Be aanvallers maakten zich van den auto camion meester. Dublijn 2 November. Te Dingle werden verleden nacht twee policieagenten en een policieofficier door sinn-feinere aangevallen.1 Alle drie werden erg door revolverkogels gekwetst. Een gewezen luitenant werd bij zijne thuis-' komst op revolverschoten onthaald, door kerels die bezig waren zijne woning te door-, zoeken. De luitenant werd erg gekwetst. Te Briensbridge werden twee huizen ia brand gestoken en een derde bij middel van bommen vernield, door gemaskerde kerels, die in auto-camions aangekomen waren. Het stadhuis van Miltown werd door sol daten in brand gesloken. Het gebouw braad de ten gronde af. Voor den krijgsraad. M. Churchill verklaarde heden in de Kamer der Gemeenten, dat ingevolge onder zoeken door dc krijgsoverheden in Ierland gedaan, eerlang verscheidene ouderofficieren en soldaten voor de krijgsraden zouden ge daagd worden, om deel genomen te hebbea aan vergeldingsaanvallen. Pollcle-agent gekwetst. In den nacht van Maandag op Dijnsdag, rond 3 1/2 uur, bemerkte de policieagent Vaa Gevel, dat de deur van hel houtmagazijn var? den heer Jonson, Waterlooschen steenweg, openstond. Bij het binnentreden stond hij vlak tegenover een kerel die zich op dan po litieman wierp en aldus trachtte te ontkomen. De aanvaller sloeg als een bezetene en beet den agent, die op het punt stond het te moe ten opgeven, toen een der huurders, door het gerucht gewekt hem helpen kwam. De schelm werd alsdan naar het policie- kommissariaat aan het Van Meenenpleih ge bracht, waar hij herkend werd als zijnde een oud veroordeelde, K... genaamd, wonende in, de Crickstraat en die reeds sedert lang werd opgespoord. De schelm, die nog vijf jaar gevangenisstraf heeft uit te doen, werd te Vorst opgesloten. De policieagent Van Gevel was er zoo erg aan toe, dat hij tijdelijk buiten dienst moest gesteld worden. bestemd was, en had nog altijd een verband op de plaats, waar hij eenige weken geleden door de kogel van den graaf gewond wat geworden. De oude- man was in het dorp, dat ongeveer vier mijlen van Montpellier lag en door het lange dichte woud er van ge scheiden was, geboren, en hij had daarom, recht op de armenhut. Ik wil een landgoed koopen, zeide het bruine heertje, en daarvoor heb ik oen tui nier noodig. Wilt gij bij mij komen, oude' man De onnoozele Jan .verwonderde zich zeer, verheugde zich bovendien, dat de oude heer die hem opzocht, hem ook in dienst wilde nemen, terwijl te Parijs- toch zooveel krachtige mannen zonder werk liepen. Mijnheer doet mij groote oer aan, stot terde hij, en hij trechtte op te staan, maar het bruine heertje zeide hem, dat hij moest blijven zitten. Blijft rustig zitten oude, zeide hij. Dat voegt niet, zeide de ouden tuinman en ik ben ook zoo zwak niet meer. Mijnheer Louis de pachter heeft mij u aanbevolen. Zoo, zoo, zeide de ouden tuinman ver genoegd nu hem de zaak duidelijk werd, dus mijnheer Louis. Daarom wilde ik u in dienst nemen, e» ben ik reeds eens hier geweest, maar vond u niet in de hut. Neon, ik ben eerst sedert vier dacer hier. Waart gij zoolang-op hat 3lot V

De Volksstem | 1920 | | pagina 1