Bestrijd om lijf milliosn Over Onderwijs 80 Opvoeding WapgnsiïlstaiHisdag te Parijs De zaak Ier Banp Transatiantiqua Ds staking fier mijnwerkers in de kom van Ciiarlerot Zondaif 7 Nov. Maandag 8 Nov. 1820 De mhiisterieele krisis Suikerbevoorrading. We! besteed Op de Brusselsche trams XXVI» JAARGANG NUMMER 25< Kerkstraat, 9 en 2.2, Aalst. Tel. 114 3D> J&. Gr ES 3L-: A. 13 - -fO CENTIEMEN - Uitgever: J. Van Nüffel-Deöends H. Ernestus Zon op G,59, ouder 4,301 II. Godfried Zon op 7,01, onder 4,201 Nieuwe Maan den 10 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londroa E.G. 4 Het programma van het lager on- idonvijs is ontegensprekelijk veel te veel Lelast en beladen. De naam van 'lager-onderwijs zou tegenwoordig mo gen weggelaten worden en men zou boter aan dat onderwijs den naam van middelbaar geven. Voortijds wiston de kinderen nog iets, thans is hun geleerdheid meer beperkt dan ooit. Is het de schuld van meesters 011 onderwijzeres Volstrekt niet. Doch het kan niet anders want men wil in die kleino bollekens te voel stoffen on wetenschappen van allen aard steken en zoo komt: het dat zij niets grondig meer kunnen aanleeren. Daarbij, ieder kind is adat .geschikt om al die geleerdheid ti bezitten en kan ze evenmin bezigen en in Oefening stellen. Kort geleden zol me nog een hoofd onderwijzer.: - De natuurlijke weten schappen die op hot programma van 't tegenwoordige lageronderwijs staan zouden beter en alleen plaats innemen, op bel programma der normaalscholen.» Ilot onderwijs hooft void gewonnen en 't mocht. Zulks valt niet te betwis ten als men hot vergelijkt bij vroeger jaren. Op den binten nochtans passen tie kinderen niet genoeg op, en do ouders zijn hier da plichtigen, daar door ook komt het dat er te velen geen kennissen opdoen. Integendeel de opvoeding der kin- dorai heeft grootc verliezen onder gaan en noch do in te brongen zoden- loer van oei) socialistisch minister, «och de gendarmen, noch vrederecb- torstucht zal daar iets aan verbeteren. De godsdienst allooi) is daar in staat toe met zijn dwarsdoor kristent) scho len. Thuis voeden de ouders hun kinde ren zelf niet genoeg meer op, ze laten dien last aan anderen. Zoo komt hot nog dal de familiegeest verloren gaat. En toch is 't plicht door do natuur en .don godsdienst hun aangewezen.Nooit of nooit zal de genegenheid, do weten schap, de zelfopoffering der publieke opvoeders die laak op zich kunnen nemen, ton uitvoer brengen on 't hert van moeder in 't onderricht van vader vervangen. Do trok naar plezier, de zucht naar genot on gerust loven, do walg voor de ondankbare en boeiende taak der opvoeding van vela en deugdzame kinderen meer nog dan do noodwen digheden en bezigheden van 't dago- lijksch familieleven zijn do schuld dat do kloinon al te vroeg aan vreemde bandon toevertrouwd worden. Nu de proef vauliet etatismus wordt in a'lss en voor alles in gang gesto ken liet in beslag namen der kleinen van hunne prilste jaren af door den slaat is voorzeker de min gevaarlijkste niét. 101® Vervolg. Als u het hoveolt, zeide Judas nog wat laueleud. Ik heb vroeger niots tegen don tuinman gehad. Hot bruine heertje helde weder en beval dea bediende die kwam, aan Jan ea Judas e,ton en drinken te geven, en hen later bij Bloemist te brengen, opdat betgeen nog te bepalen was Icon worden gedaan. Toon Judas en Jan het vertrek hadden verlaten, trad Louis binnen en werd door mijnheer Pelletier op het vriendelijkst be groot. Ook dc onnoozele Jan is hier zeide Louis In den loop van hot gesprek verbaasd, ik zou wol willen wetea mijnheer Pelletier wat dat alles beteekent. Niets anders mijn jonge vriend dan dat liet misschien vroeger of later goed kan lijn, als wij deze lieden bijoen hebbeu. Hot testament als dat geschrift maar hot gezochte testament ia, Daaraan mogen wij niet twijfelen. Bevindt zich in handen 7an freule En geline. Engeline heeft het Dan kunnen wij alios hopen. Maar freule Engeline bevindt zich nog met hot testament in het slot. Dat is het ongeluk nog. Maar hoe denkt er over mijnheer Pelletier, als ik 's avonds laat nog eens beproefde om Engeline te spra- Men moet bet luid uitbazuinen 't is eene erge dwaling le meencn dat de opvoeding en bet onderwijs ook door en in de school zoo vroeg moge lijk moeten aanvang nemen. Immers de geestvermogens der kinderen ge weld aan doen en overspannen is al zoo schadelijk en rampzalig als bet opleggen van slavelijk werk boven hun macht en jaren. Op school moet zeker de opvoeding voortgezet worden en dezen gewichll gen plicht mag men niet veronacht zamen. Nu eene goede, deftige en eer lijke opvoeding kan men slechts in kristene scholen ontvangen. De on dervinding en de talrijke uitslagen bewijzen ons zulks zonneklaar. Bij den Koning Vrijdag namiddag werd M. Paul Hymans door Koning Albert ontvangen. Het onder houd duurde nagenoeg een uur. Men verze kert, dat de Koning aan M. Hymans inlich tingen vroeg over den toestand in de -liberale middens. Zooals men weet is de gewezen minister van Buitenlandsdie Zaken voorstaander van een ministerie van eendracht, doch hij is overtuigd, dat dit kabinet enkel zou kunnen gevormd worden met een beknopt program ma, in 't belang van iedereen. Na M. Hymans werd M. Van de Vyvere, oud-minister van financen ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid is er tusschen den Koning en M. Van de Vyvere enkel spraak geweest van de houding van de Vlaamsc'he groep. Zaterdag morgend zou M. Van der Velde door Koning Albert ontvangen worden, om onzen vorst de socialistische zienswijze van het vraagstuk uiteen te doen. Het Parlement bijeengeroepen. Kamer en Senaat zijn bijeengeroepen voor Dinsdag aanstaande, om 2 ure namiddag. Op de dagorde benoeming van dc bureelen, de kommissiën en de seklioa. liet spreekt van zelfs, dat zoo er dan nog geen ministerie gevormd is, de Kamers on- üuddelijk terug zullen uiteengaan. In een conferentie van ministers is bel pro gramma van de plechtigheid op '11 November als volgt vastgesteld Het hart vau Gambetla, dat in een vaas is gelegd, zal in den tuin ontvangen worden door vier ministers, dio de regeering verte genwoordigen. Met zal gedragen worden door een invalUed van 1870 en door twee onder officieren, die aan don laatsten veldtocht heb ben deelgenomei begeleid worden. Het zal per automobiel vervoerd worden naar de porte Maillot, waar het op een kar zal ge plaatst worden. Tegelijkertijd zal het lichaam van den onbekenden soldaat, door een afdee- ling van 24 onderofficieren, op een kanon van 15.5 c.ra. geplaatst worden. De troepen die deelnemen aan den optocht zullen opgesteld worden op de Avenue de la Grande Armée, langs de versterkingen en in het bosch van Boulogne. De stoet zal bestaan uit de verminkten en dc veteranen van Elzas-Lotharingen bet mi litaire bestuur vau Parijsde kar van Gam- betta een afvaardiging van onderofficieren alle wapens het kanon van 15.5 c.'m. met het lichaam van den soldaatde president van de republiek en de leden van de regee ring en talrijke troepen van alle wapenen. kon om van haar het testament te krijgon Det laat zich hooren. Zoolang zij het bij zich heeft en in hot slot zoo goed als gevangen is, helpt het ona niets. Gij hebt gelijk, mijn jonge vriend, be. proef om 't zoo spoedig- mogelijk te krijgen. Heden avond zal het nog gebeuren. Maar ik vermaan u tot do grootste voorzichtigheid mijn jonge vriend, deze gang is even gewichtig als gevaarlijk en rijk aan gevolgen, zeide het bruine heertje bezorgd, gij weet hoe het onlangs de%ouden tuinman is gegaan, en men maakt daar niet veel com plimenten met ongenoodigde gasten. Weest zonder zorg, mijnheer Pelle tier ik ken de gevaren en hen voorzichtig. Hoedt u ook voor vuur, mijn jonge vriend. Voor vuur vroeg Louis verbaasd. Men schijnt in het slot angst voor vuur te bobben, ja ik weet ook niet, wat het be duid, ik heb maar gehoord, dat de brand spuiten zeer zorgvuldig in orde zijn go- bracht, en dat men zoo allerlei nuttige en wijze maatregelen heoft genomen, do lange avonden en nachten beginnen, dan is er veel vuur noodig, men is in het slot voor zichtig. Ik dank u voor de wenken, zeide Louis nog lot het bruine heertje en nam toen har telijk afscheid. Gedurende dezen tijd werd de ouden Jan ia het bureau van Marinas Bloemist ge bracht, opdat dozo mot den tuinman het loop -De president van de republiek en de leden van de regeering zullen met de leden van de Kaniers den stoet afwachten bij den Are de Triomphe. J Een salvo van 101 kanonschoten zal wor den gegeven van den oever van de Seine op het oogenblik, waarop de karren onder den Are de Triomphe zullen doorgaan. Bij de aankomst aan het Panthéon zullen de twee karren stilhouden voor den hoofd ingang, en de presidential, na de trappen te hebben beklommen, het lichaam van den onbekenden soldaat en de vaas, die het hart van Gambela bevat ontvangen. Na de plechtigheid zal een ecrewacht blij ven bij het lichaam van den soldaat en het hart van Gambetla, tot aan de overbrenging naar een voorloopige rouwkapel, welke om 4 ure zal plaats hebben. Belangrijke inbeslagneming. Het parket van Brussel had opzoekingen bevolen in de vcrschillige Brusselsche bank. huizen, om te zien of Vital Dinant, de aange houden bestuurder der bank er geene fond sen had neergelegd. Deze opzoekingen zijn met goeden uitslag bekroond geworden, want in eene Brusselsche bank heeft mea de hand gelegd op 4000 aan deden van eene belangrijke inrichting der hoofdstad, welke er door den oneerlijken bankbestuurder in depot gegeven waren. HOLLAND EN BELG!E. De Nöch?i'lanscl»e regeering deelt in de memorie van antwoord op het afdeelingsver- slag van de Kamer over hoofdstuk I mede, dat met voldoening vernomen is, dat men zich zeer goed kon vereenigen met de tegen, over België gevoerde politiek, -en dat het standpunt der Begecring met betrekking tot militaire verbonden algemeen met instemming werd begroet. Het is bekend, dat de Regeering geen vrijheid zou kunnen vinden om van dit standpunt af te wijken. Wat betreft de herziening der verdragen van 1839, wordt in hoofdzaak verwezen naar vroegere mededeelinge». Het standpunt, dat ten deze door de Re geering wordt ingenomen, mag bekend geacht worden. Sedert dien is in den stand van zaken nog gee»,. wijziging gekomen. Eventueel zóu dientengevolge de commissie van XIV zich le zijner tijd over de beëindi ging van haar taak hebben uit te spreken. Tea aanzien van het door den heer Patijn le Brussel gegeven interview, merkt de Regeering op, dat uit den tekst der betrokken passage, zooals die voorkomt in de Belgische bladen, blijkt, dat de woorden van den heer Pjuijn hier te lande niet juist zijn weergegeven De uitlatingen hebben, dan ook in de Belgische pers geen aanleiding gegeven tot het misverstand, dal in het voorloopig verslag wordt gevreesd. Alweer eene ministsrieele mededseiing. Aan de huisvrouwen welke in October geen suiker konden bekomen, wordt nu dooi den minister van bevoorrading meegedeeld dat-zij dadelijk bij haar leveranciers, voor ieder Oktoberbonnetje 800 gram geraffineerde suiker kfinnen bekomen tegen 3 ,G0 fr. Hel koninklijk besluit betreffende de rege ling van bel süikerverbruik tijdens het jaar dat met November begint, zal binnenkort verschijnen. Het ministerie van bevoorrading waar schuwt de handelaren tegen zekere personen, welke zoogenaamde vrije suiker verkoopen tegen 3,25 fr. per kilo. Deze stellen zich bloot aan rechtsvervolging. on alio verdere bepalingen zou afspreken. Toen de ouden tuinman d8n voormaligen schrijver zag, was het hem, als had hij deze reeds ergens gezien, hij kwam hem bekend voor Bloemist echter scheen den voorma ligen tuinman niet te kennen en neoit te heb ben gezien. Tevergeefs beproefde de oude tuiuwan zich te herinneren waar hij Bloemist in zijn leven had gezien, maar hij vond het in zijn geheugen niet, hij sprak ook niet over zijne duistere herinnering met den schrijver, maar liet zich door dezen a'.3 tuinman van den heer Pelletier aannemen en inschrijven. Deze tuin echter kreeg Jan voorloopig nog niet te 2ien. TWEE-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Het Testament. Twee a drie dagen voor de aanneming van Jau en Judas als tuinman en bosch wachter had een nieuwe gebeurtenis op Montpellier plaats. Allo pogingen van de gravin om liet ge wichtige document te vinden on in handen te krijgen, hadden schipbreuk geleden. Agalha Leroux had niets onbeproefd ge laten om hot testament te krijgen. Ze had niet alleen de hut van den ouden tuinman zelf doorzocht, zij had ook, zonder dat hij het wist en bemerkt had, hom ook nog twee dagen in het oog gehouden en bewaakt, in de hoop van haar doel te hereiken. Maar alles was te vergeefs. Nadat men ook omleg (Je booraeu in het BN IERLAND Be woelingen. Gisteren werden meer dan vier honderd huiszoekingen gedaan té Dublijn. Tijdens eene huiszoeking in de werkhuizen waar de lokomotfeven hersteld worden, werden twee personen gedood. M. O. Gallaghan, die lord-moier gekozen is in vervanging van M. Mac Swiney, zegde in eeno redevoering De strijd voor de on afhankelijkheid zal voortduren tot aan de dood van den laatsten republikein. In den omtrek van Nebagh, bij Dublijn, werd een luitenant die-zich naar Templemore begaf, door een vuurschot gedood. Soldaten hielden kort nadien twee mannen van Nebagh aan en daar zij weigerden hen te volgen, werden zij met geweerschoten ge dood. Daarna verspreidden de soldaten zich in de stad, vernielden verscheidene drankhuizen en eene drukkerij, bij middel van brandbom men. Eene melkerij vloog in de lucht. De bevolking van Nebagh vluchtte in liet veld en geheel den.nacht door hoorde men ontploffingen en vuurschoten. In dsn Duitschen Reichstag. Het onafhankelijk Reichstagiid Dillmann heeft Vrijdag namiddag in den Reichstag de bel.oudsgezinden en namelijk de afgevaardig den Hellferichen Westarp duchtig geroskamd. Hij maakte hun verantwoordelijk voor al de ongelukken welke over het Duitsche volk gekomen zijn en verklaarde, dal in geen enkel land men zou dulden, dat zulke gekozen nog den mond zouden openen in het Parle ment. Zulks beviel de behoudsgezinden niet ®n zij scholdien Dittmann uit voor verrader. Deze liet zich echter daaraan niet storen. Hij her moerde aan de plunderingen en gru weldaden in Belgie bedreven gedurende den oorlog, zegde dat dc behoudsgezinden de schuld zijn van de zware voorwaarden aan Duitschlaod opgelegd, en voegde er bij, dat alle militaire bepalingen van het vredesver drag, alsook dc bepalingen aangaande de vergoedingen moeten uitgevoerd worden. De behoudsgezinden trokken ér ten slotte van door. Dittmann nam de gelegenheid waar, om nog te zeggen, dat de behoudsge zinden en de militaristen reeds lang eene omwenteling zouden uitgelokt hebben, indien zij niet bevreesd waren van de Entente. Een anarchist door zijn eigen bom gedood. Gansch Italië door werd het verjarings feest der overwinning door vaderlandschc optochten en burgerlijke, militaire en geeste lijke plechtigheden gevierd. Tijdens een dezer optochten te Verona heeft een groep betoogers zich naar het stad huis begeven om de roode vlag neer te halen, die er door het nieuw socialistisch gemeente bestuur was geheachen. De beloogers werden echter van uit de vensters van het stadhuis op revolverschoten onthaald. Niettegenstaande drongen de be toogers het gebouw binnen. In een der zalen bevond zich M. Scarrabello, gemeenteraads lid en Maximalist, gewezen werktuigkundige bij de spoorwegen. Eensklaps stond hij op, kwam onzacht met eene deur in aanraking en deed op die wijze een bom, die in een zijner zakken verborgen was; on 1 ploffen. Hij werd zwaar gekwetst evenals twee andere raadsheerendiezichin dezelfdezaal bevonden. M. Scarabello is tijdens zijn overbrenging naar het gasthuis overleden. De kerel had waarachtig loon naar werken gekregen park, waar men den ouden tuinman gezien had, te vergeefs gezocht had, begon de gra vin te vermoeden dat het op'dien avond den voormaligen tuinman toch golukt kon zijn, het document door het raam aan Engeline te geven. De gedachte joeg bij de gravin hel bloed naar het hoefd. Snel liep zij uaar de tafel van haai' salon, waarop de bel stond. Zij belde hevig en da delijk verscheen het kamermeisje. Men roepa dadelijk de oude Barbara beval de gravin. Dadelijk kwam de oude dienstbode lu het salon, zij die Engeline altijd bediende en bewaakte. Wat beveolt de gravin zeide de bin- nengelcoinene Barbara. Ik heb met u te spreken, Barbara, zeide de gravin tot de oude vrouw. Ik wenschle le hooren of gij mij iets over En geline hebt te melden. De oude meid schrikte. Over freule Engeline vroeg zij met diepe stem. Heet gij eenige verandering aan haar, bemerkt zooiets van nieuwe lioop, of ver borgen vreugde? Dat weet ik niet, genadige gravin. Gij zijt anders zeer waakzaam, Bar bara, zult gij nu niet getrouw zijn vroeg de gravin en zag met half toegeknepen oogen naar de vrouw. Gij weet welken angst ik sedert jaren met Engeline heb, gij weet, dat de graaf mij voor alles verantwoordelijk stelt, Ik Uob in u een bepaald vertrouwenc BE Ü0©C3£RE RAAO VG9R ümfoaGfatesï ©sa Üeranfscïi ver gaderde den 3 November 11. 11 ij nam het be sluit over to gaan lot de behandeling van de Handelspolitiek waarmee vooral beoogd wordt een einde te stellen aan de misbruiken var. de oneerlijke mededinging en waaromtrent reeds voor den oorlog, door de Rcgoering een, wetsontwerp werd ingediend. De Raad zal zich vervolgens bezighouden! met hel vraagstuk rakende den handelseigen-} dom, met het hoog op de bescherming van' de belangen der huurders-handelaars, tegeruj over de eigenaars en bij verval van de huur-, ceel. Ten slotte heeft de Raad den wenseh uitgedrakt, dat de Regeering nog in dezen- zittijd van de Kamers een wetsontwerp op bet crediet ten voordeele van den industiieëlerr en handeldrijvendcn middenstand zou indie nen. ONZE VEESTAPEL' Duitschland kon ons het gestolen vee niet teruggeven, doch biedt er to koop aan. Zooals men weet hebben Belgie en Franfcr-' rijk alle moeite Ier wereld, om zich het vee, door do Duilschers medegenomen te doen teruggeven en tot hiertoe blijven er nog een eerbiedwaardig aantal stuks uit te leveren. Duitschland komt met eene hcele reeks bewijsvoeringen voor den dag gebrek, kin. dersterfte, zwakte, dreigende tering, enz. om niet te moeten leveren. j Le Peuple weet thans echter to meldeiv dat het Duitsch gouvernement eenigen tijd geleden aan liet Belgisch gouvernement voor stelde 10.000 stuks vet vee uit de Oost-pro^ vinciën te verkoopen, daar er in Duitschland te veel vee was. Men moet maar durven De toestand onveranderd Te La Louvière en te Sars-Longchamp,^ heeft de staking eenige uitbreiding genómen.j Daarentegen is er in den pul St. Felix, te; Mariemonl eene lichte werkherneming aan te; stippen. Te Mauraga, in den put van La GareunC zijn 400 mijnwerkers op de 500 in staking; gegaan, omdat het bestuur een mijnwerker verzocht had voor een dag in ecac andere! gaanderij te gaan werken.... Eene vergadering te Brussel De ministers van arbeid en ekonomiscliff zaken hebben Zaterdag namiddag, om 2 1/2 ure, te Brussel, de leden der nationale ge mengde kommissie, het stakingskomitcit en' de leden der patronale kommissie der kom1 van Charleroi ontboden, voor een onderhoud!^ ten einde den toestand samen le overwegen.! Een zucht van verlichting zal Vrijdag avond! uit de borst van vele Brusselaars opgegaan! zijn het stakingsgevaar voor de Brusselsche trams is kunnen vermeden worden, daar erj een akkoord kon getroffen worden op de vol-' gende grondslagen Van 1 October tot 1 December wordt een®, dagelijksche toeslag van fr. toegekend na 1* December 4 fr. Vervolgens bekomt het per-| soneel ruimschoots voldoening in zake zicke- verpleging. Eindelijk wordt aan het personeéï een zeker toezicht op het bedrijf toegezegd. Laten de winsten het toe, dan zal boveo; den vasten toeslag van 4 fr. eene aanvullende vergoeding toegekend worden. Minister, Wauters verklaarde dat de over-! name en uitbating in regie van de trams ern stig bestudeerd wordt in dit geval zou het personeel toezicht op het bedrijf mogen uil-, oefenen. f De zitting was zeer kalm en de aanwezigen" waren blijkbaar verkcugd over den uitslagvj heb u het toezicht op Engeline gegeven, wilt gij mijn vertrouwen nu teleurstellen Er i* iets gebeurd, er moet iets gebeurd zijn, van u verlang ik het to hooren. -j De oude dienstmeid wrong schreiend dot handen en wierp zich plotseling op de knieën voor de gravin. Genade... riep zij, ik wilde het ni«t zeggen, omdat ik bevreesd was, maar ik kea er niets aaq doen uwe genade, ik weet zeHj niet hoe freule Engeline naar buiten is geko-, men. Engelinebuiten gekomen? vrggg dèi gravin, wanneer In den nacht toen de ouden tuinman i* het slot gebracht is geworden. Is Engeline ia dien nacht buiten het huis geweest Weet uwe genade dat nog niet De gravin beheerachte zich met moeite n jawel, zeide zij, ik weet het, en liet is uw! geluk dat gij de waarheid zegt. - Het was waarlijk mijne schuld nietJ verzekerde Barbara. Vertel mij alles, beval de gravin. - Het was in dien nacht, nadat ik Enga-. line avondeten had gebracht en de deur ba-; hoorlijk had gesloten, dat ik plotseling ee« geruisch in het portaal hoorde. Wat was dat voor een geruisch Het was als viel een stoel om. Ik slo«4( op en luisterde, toon scheen het mij toe dat; de deur geopend werd, eerst daohtt ik, dab de portier nog op was, maar toen överyïeV mij oen groole angst en ik ging naar het portaaL (Vervolgt,l

De Volksstem | 1920 | | pagina 1