9 7 nieuwe Martelaars der Fransls- iiüiosclie Zending van lie! H. Laad Be terugkeer tier Koningin. Oproep lol enze Medeburgers Dinsdag - iNovem. 1920! Ministerie m LandsüsnledifPij Öpenstaando betrekkingen Koningin Elisabeth en prins Leopold Zondag namiddag te Brussel aangekomen, Hst SuikerstelssI Provincials Wedstrijd voor Humaniora. De ministerieels krisis. Hoe moet men tie vragsnüjst inyuSleu om di slrijderstoelage le bekomen? {Vonolgt .i Kerkstraat, O en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 252 23 Js. CSr ES 3Lj J&. 33 - -ƒ CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gehdï Publiciteit buiten hat Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Uavaë, 8, Marleïaarplein, te BrusstilS, Place de la Bourse, Parijs en G, Cream's Buildings Rondros E.C.I II. Theodoor Zon op 7,02, onder 4,27 Nieuwe Maan den 10 Do Z. E. P. Daniel Lappan, Com missaris van het II. Land te Gent, deolt ons eenige bijzonderheden medo .aangaande do dood van zeven Francis- kaansche kloosterlingen der Custodie, door de Turken in de eerste maanden van dit jaar 1920 gemarteld. Vooreerst noemt men een Pater en t« eo Broeders, namelijk P. Francis- cus van Viltorio en de Br. Alfred Dollenlz en Salvator Sabatini. Deze drij kloosterlingen werden in Sep'em lier 1919 naar clo Missie van Mugiuk- Dërési gezonden, dio gedurende den oorlog bijna ganscb voraield werd. Zij waren gelast met do heroprichting dezer Zending. Zij moesten aan de kristenen welke aan do eerste moor- derijqn ontsnapt waren, hulp en bij stand verioenen.Deze waren inderdaad in hunne stuk geschoten huizen terug gekeerd. In een wcezenhtiis hadden zij de kinderen der verdwenen ouders opgenomen. Voor allen waren zij als geneosheeren, apothekers,bestuurders en raadgevers geworden, want de kristenen haddon geen andere overheid dan de Missionnarissen. Een invloedrijke Muzelman hitste opnieuw zijne geloofsgenoten op tegen de kristenen. Hij kwam do Paters viudon en, onder voorwendsel van ze te beschermen en ze to redden, uoo- digde hij zo uit zich met do weesjes in zijn huis, hetwelk niet ver vandaar go- legen was, te komen verschuilen. Ho kloosterlingen volgden hem met do kinderen en met al bat kostelijke dat zij in hunne woning hadden. Maar nauwelijks aangekomen hoorde men eeno losbranding. Da verraderlijke Turk doodde met revolverschoten do Pater on zijne gezellen, de kinderen en al do toegeloopcn kristenen wérden onmeedoogend vermoord. Daarna plunderden, verwoesten on verbrand den dio harharen da woning der Mis- Eionnarissen, de kerk en al de huizen der kristenen, en brachten om hot le ven al deze welke niet hadden kunnen ontvluchten. Dit gebeurde deu 28 Ja nuari van hel jaar 1920. Omtrent hetzelfde tijdstip overvielen de Turken do Missie van Fénigé-jkalé en zij vermoorden P. Albertus met ai do kristonen. Te Domkaló, P. Stephanus Ama- risse, overste, en pastoor werd met zijne kristenen in de kerk opgesloten, waarna do Turken ze in brand staken, en allen door hot vuur omkwamen. Br. Joseph van liet klooster van Makacho, werd mecgovoard, on op zulke barbaarsche wijze voortgesleept dat hij bezweek bij zijne aankomst te. Ailaiin. P. Leopold Bellucci, professor aan het college van Alep, zich naar Jeru salem begevende werd onderweg aan- 102* Vervolg. Alles was donker, maar do deur atond half opon. Teen liep ik naar de kamer van den porder. Hij was daar, dus een ander moest or uit zijn gegaan. Ik dacht dadelijk aan Cngeliiio. Ik liep naar liare kanier, do deur was open. Do deur open 2 zeide do gravin met vlammende oogen. Ik had die gesloten, verzekerde thans Barbara. Dan heeft zij een sleutel. Zij hoeft sedert dien nacht een geheim, ik geloof dat zij ieta verborgen heeft. Een geheim... verborgen... gu voort, seide dc gravin gojaagd. De deur atond open en Engeline waa niet meer te zien. Ik trilde van angst Geluk kig kwam na ook de portier. Ik kon ham nauwelijks zeggen wat gebeurd was, ik liep dadelijk naar de achterkamer en rukte die open, toen kwam ook de portier en wij ver volgden freule Engeline. Zij was dua nog niet lang weg zeide de gravin .enigszins geruster. Wij zagen haar nog achter in liet park onder de oude hoornen, ik geloof dat zij knielde en bad ooder de olmen, o£ zij zocht iels onder het lóóf, dat kon ik niet goed ïifili. Wij liepen haar na en haalden haar in. En gij hebt daarvan niets gezegd ws Ik vroesda gravin. Freule Engelin^, gevallen door.-Betlouieneii en tor dood gebracht. Het is dus uit haat voor ons II. Ge loof dat deze Martelaars werden om het leven gebrachtzij hebben slechts den marteldood ondergaan omdat zij kristen, katholiek en kloosterling wa ren. Wij mogen dus wel met rede zeg gen dat de Ivork en ganscb de katho lieke wereld veel verschuldigd is aan de Franciskanen, omdat zij de II. Plaatsen hebben bewaard, en zij de mogelijkheid om or te komen bidden hebben staande gehouden. Inderdaad, zij hebben dit slechts kunnen uitwer ken, en werken het nu nog uit ten prijze van zeer grooto offers, ton prijze van hun bloed. De Custodio van het II. Land mag met recht fier zijn op hare legioenen van Martelaars zij is inderdaad mot hun bloed gepurperd. Eene betrekking als tijdelijke opzïcliler bij de Genie is thans te begeven tc Doorn ijk. Aanvankelijke wedde 300 fr. (gebracht op 350 fr. na een proeftijd van 1 tot 0 maand), plus een verblijfsvergoeding en 75 fr. duurte- toeslag. De voorkeur zal aan de oud.strijders en aan de gedemobiiiseerdon gegeven worden. De kandidaten moeten bewijzen dat zij een middelbaar onderwijs genoten hebben; zij moeten kunnen uit eon plan wijs worden, en eenige kennis van teekenen en bouwen heb ben. De aanvragen mooien gestuurd worden aan den lieer Adjunct der Genie, belast met den dienst der krijgsgebouwen, St Jacobsstraar, 20, to Doorn-ijk. Een oproep wordt gedaan tot de oud-strij ders, met het oog op het begeven van betrek hingen die open staan in de bureelen van den dienst der krijgsgebouwen van dc provincie Brabant, Leonard de Vincistraat, 11, Brussel. De aansoekers die de middelbars studiën van luge ren graad op bevredigende wijze voleindigd hebben, mogen de openstaande plaatsen die bestendig zijn, aanstonds inne men, doch enkel in hoedanigheid van tijdelijk bediende, in afwachting van het examen dat hun toegang verleenen zal lot het bestendig kader der klerken bij de Genie. I)e Koningin en prins Leopold zijn Zondag namiddag te Brussel van de reis naar Brazi lië teruggekeerd. De Sao-Paulo legde Zaterdag avond in de haven van Duin kerke aan. Zondag morgen namen de koningin en de prins afscheid van de officieren en de beman ning van het Braziüaansche oorlogschip en gingen daarna, in gezelschap van den Brazi- liaansehen gezant, Z. E. de heer Barros de Moreira, plaats nemen in den Koninklijken trein die in de statie onder stoom stond. Bij hun aan wal slappen waren zij door den prefekt van het Departement uit naam van den president der Fransche Republiek begroet geweest. De trein vertrok te 2 uur uit Duinkerke en stopte te 5,27 u. aan de koninklijke halte te Laken het is in het paleis aldaar dat dc koninklijke familie haar intrek heeft genomen. was nu weder achter slot en grendel, het was tot mijn geluk alles nog good afgeloo- pen; anders ware ik van angst in het water gesprongen. En sedert dien tijd is Engeline niet weg geweest? Neen, ik heb dag en nacht wacht ge houden, zij is niet weg geweest. Maar gij gelooft, dat zij sedertdien nacht een geheim heeft Tiet schijnt mij zoo toe, zeide Barbara. Hebt gij niet bemerkt wat het is Zij houdt het verborgen, ik geloof dat zij het altijd bij zich draagt. U kunt mij ge- looven, ik gun mij dag noch nacht rust, ik pas altijd op. Maar hoe het mogelijk was, dat Engeline dien nacht buiten hare kamer is goweest, dat weet ik niet. Gij hebt de deur niet vaat genoeg ge sloten. Zooals elkeu avond uwe genade. Als gij niet nalatig waart geweest bad dit niet kunnen gebéuren, zeide de gravin toornig, tracht u niet te verontschuldigen, maar ik wil u toch vergeven. Ik dank u gravin, en zal waakzaam zijn. Gij weet, er ligt voor mijnheer de graaf veol aan gelegen, dat Engeline het slot niet weder verlaat, er zijn daarvoor reden, het is de plicht van mijn echtgenoot om de grootste strengheid toe to passen, om nog grooter onheil te voorkomen. Gaat nu. Do oude bediende verliet het salon. Het is zeker, zéide de gravia Het Staatsblad van 6 November kondigt een omstandig ministerieel besluit af, den 4 November 11, door minister Wauters genomen tot vaststelling der prijzen van bet bedrijfs- jaar 1920-1921 Heel in 't kort zal de suiker van den nieu- wen oogst, vrij worden verkocht in den handel, aan de maxima-prijzen door den minister vastgesteld. Edoch, ten einde zich niel weer in den toestand te bevinden van den beginne van het verleden bedrijfsjaar wanneer een vierde der opbrengst in twee maanden was uitverkocht) en om te verhin deren dat er langs de grens wordt gesmokkeld en dat er suiker wordt opgestapeld voor on wettige doeleinden, zal er een streng toezicht worden uitgeoefend opden uitvoer van suiker tot het rechistrecksch verbruik en do ver schillende nijverheden bestemd. De groothandelaars, zoowel als de nij ve ra ars, zullen te allen tijde de billijking moe ten leveren van het verbruik dier kostelijke waar, waarvan de prijs, merkelijk lager dan in onze naburige landen, de smokkelaars wel zou bekoren. Het overige der voorlbrengst, aangeslagen in zijn geheel en nagezien door de regeering zal worden uitgevoerd niet ten bate der han delaars maar der regeering. Om deze uitvoer te regelen zal cr een kom. missie worden tot stand gebracht, samenge steld uil drie fabrikanten en handelaars en drie beambten. Onmiddellijk zal het Ministerie van Be voorrading tegen de nieuwe vastgestelde prijzen de, voor ,de verschillende bedrijven noodige suiker vrijmaken. Het zal eveneens in den handel laten komende noodige kristal suiker, kassonade, xuwe meelsuiker en kandij. Het zal eerst dan raffinade laten afleveren wanneer het rantsoen voor de maand October over heel hot land zal verdeeld zijn, op grondslag van 800 grammen voor 1,60 fr. Na deze verdoeling zal geen suikerksart meer noodig zijn om raffinade te bekomen, maar deze suiker zal 3 frank kosten; de huis houdsters evenwel zullen goed doen hun kaarten te behouden,-want kon in handel en nijverheid geen voldoende tucht ingevoerd worden om bedrog te vermijden, zou het misschien noodzakelijk zijn het kaarlboekje weder in te voeren. Ook het publick dient zijn plicht te doen zoov.c.' in zijn eigen belang als in dat van 't land, om zich tegen den bedrieger te verdedigen. Overwegende dal naar de schallingen, dc hoeveelheid inlandsche suiker, die gedurende het bedrijfsjaar 1920-1921 zal voortgebracht worden, merkelijk de behoeften van het verbruik in het land zal overschrijden, doch dat het niettemin noodig is de suikerprijzen op een zelfde schaal te zetten, wordt op voor stel der Suikerkommissie besloten Het stelsel der suikerrantsoenen voor de behoeften der huisgezinnen wordt opgeheven. Al de gedurende het bedrijfjaar 1920-21 gewonnen ruwe suiker en kristalsuiker, wordt opgeëischt tegen de hierna vastgestelde prijzen, accijnsrechten niet in begrepen Ruwe suiker, reinheidsverhouding 88°, 3 72 fr. per 100 kilogr.; ruwe suiker, reinheids verhouding 75°, 145 fr. per 100 klogr. Elke graad meer of minder wordt berekend op voet van 1,70 fr.; Kristalsuiker, 192 fr. por 100 kilogr. In de vastgestelde prijzen zijn begrepen de kosten van verpakking, alsmede de provi sie van 30 centiemen voor ruwe suiker en 40 centiemen voor kristalsuiker; zij zijn berekend voor suiker geladen §het?.ij op wagon, ver zendingsstation, hetzij aan boord van het schip, vórzen dings kaai. Die prijzen gelden voor een zak van 100 kilogram zuiver gewicht het testament. Zij is in dion nacht Lij den ouden tuinman geweest en heeft toen op hare vluebt gerekend. Gelukkig werd dit verijdeld, zij heeft het testament dus nog. Mijn echtgenoot kan elk oogenblik in het slot terugkeeren maar mijn ongeduld ie te groot, ik kan er niet op wachten. Ik moet dit document zienr moet het bobben, alizou ik Engeline er met geweld toe dwin gen. Zij sterft als zij weigert, fluisterde deze verschrikkelijke vrouw, bleek van toorn. Do gravin verliet liet salon au begaf zich naar benedon. De oude dienstbode moest de deur ope nen van het vertrek, waarin Engeline waa opgesloten. Engeline had- zeker bet geraisch van bet openen te laat vernomen, daar zij nu snel iels verborg, wat zij aan bet raam staande in de banden hadjgehouden. Maar het gelukto haar nog, om bet voorwerp snel te verber gen. Verbaasd zag zij de binceutredecden aan. Do gravin was begeleid van do oude dienstbode. En thoe dreigend, hoe •toornig hoe vastberaden trad do gravin binnen. Zij gebood de oude dienstbode door een stren gen, korten wenk, buiten le blijven. Engeline schrikte bet verschijnen van de gf3vreesde riep opnieuw alle gevaren en raocielijke uren in haar geheugen. Do gravin liep op haar toe en sloeg oen blik van doodelijken haat op Engeline, die dezen blik met die gevoellooze bedaardheid doorstond, die in zulke oogenblikken dikwijls op an^ü. ca schrik volgoj Een QQgeabliis; onder verplichting van elke hoeveelheid aan te vullen. Onder de in dit besluit aangeduide voor behoud in-en, moeten de suikerverkoopingen en leveringen gedaan worden onder de in 4904 en 1905 vastgestelde algemeene voor waarden voor suikeraankoop en verkoop a De maxima prijzen voor den verkoop aan 'l publiek, zijn als volgt vastgesteld voor het bedrijfsjaar 1920-1921 Prijs door den verbruiker te betalen kristalsuiker, witte suiker (zouder verplich ting van teruggave van den zak) 250; ruwe meelsuiker (id.) 250; in ldtine bordpapieren doozen van 1 k. en 1/2 k) en in kistjes, 300; in groote bordpapieren doozon van 5 en 40 k., 300; in zakken, 300; kandijsuiker, 325 f. Deze prijzen gelden per 100 kilos zuiver gewicht; helstaat den kooper vrij deze ol gene suikersoort te nemen, die bij best ver- kiest. Dit besluit Is van kracht sinds 10 October 1920. Bij overgangsmaatregel nochtans wor den bijzondere bepalingen getroffene wat betreft het suikerrantsoen voor October, dat tegen verminderden prijs diende afgeleverd te worden. Het wegens bedoelde prijsvermin dering veroorzaakt tekort g dient aangevuld door inhouding op dc voorlbrengst der ver goedingsbelasting door artikel 3, 1, van het besluit-wet van 5 November 1919 vastgesteld. Provinciaal Bestuur van Oost-VIaanderen. De Bestendige Deputatie van den Provin cieraad heeft dc eer te doen kennen, dat de plechtige uilroeping der uitslagen van den Provincialen Wedstrijd van Humaniora, in gericht onder de leerlingen van Rhetorics der gestichten van middelbaar onderwijs in deze Provincie, en de overhandiging der di ploma's aan de laureaten, zullen plaats grij pen Vrijdag 12 November, te 3 1/2 uur, in de salons van het Provinciaal Goüverne- mentshotol. Worden tot deze plechtigheid uittgenoo- digd de laureaten van den Wedstrijd, hunne ouders en vrienden, alsook de hoeren Be stuurders, Leeraars en eene afvaardiging der leerlingen van Rhetorics, van voornoemde onderwijsgestichten en alle Overheden die de belangen van het koogcr onderwijs beharti gen. De Koning heeft Zondag roiddig M. Ad. Max, staatsminister ter raadpleging naar het paleis geroepen. In politieke omgevingen is men van ge voelen dal M. Segers wel zou kunnen geroe pen worden om liet ministerie samen te stellen. Gisteren werd M. Segers door den Koning ontvangen. Maandag moest hij een nieuw onderhoud hebben met den Koning. Het onderzoek. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de hoofdbetichle, de bestuurder Dinant, voor rekening van de Bank Transatlanlique een groot aantal (ongeveer 2000) titels van de Caisse dc Reports ter Beurs had laten aan- koopen. Zooals men weet was Dinant klerk tegen 1S00 frank 's jaars in deze bank toen hij als bestuurder naar do Banque Trans- alantique overging. Door deze titels op le Icoopen beoogde hij blijkbaar op de vergadering der aandeel houders een meerderheid te vinden, om zich lot beheerder te doen benoemen van de bank waar hij destijds een nederig bediende was. later kreeg Engeline hare zclfbeheersching terug. Gij verbergt Iets voor den graaf aw vader en mij, zeide de gravin. Gij verbergt iets, wilt gij het ontkennen l Wilt gij weder liegen, gij slang? Ik heb zoover ik weet nog nimmer ge logen antwoordde Engeline. Ik verlang een bepaald antwoord van u, en wil weten of gij ieta voor ons ver bergt Ik lieb een geheim, juffrouw Leroux. Gij hebt aeu geheim, deelt bet mij nu mede, beval de gravin. Daartoe kan niemand mij dwingen, juffrouw Leroux, ieder kan een geheim heb ben en het bewaren. Gij weigert mij dus eene verklaring, maar gelooft niet, dat gij er weder zoo goed at' komt, als onlangs 'des nachts. Mijn ge duld is uitgeput. Engeline schrikte hevig, zij veronderstelde dat hare vijandin iels van het testament wist... onwillekeurig drukte Engeline liare liaud legen baar hart. Wat houdt gij daar verborgen riep de gravin en liep naar Engeline toe, wa.t is het dat gij voor ons geheim houdt Geeft u gesne moeite, juffrouw Leroux gij verkrijgt het nooit. - De gravin was buiten zichzelf van toorn. Dan zal men er u toe dwingen, om hot af te goveD, gij valsch schepsel, men zal alles onderzoekeu. Gij hebt müh LéTsn reeds ïqp De voorzitter van den beheerraad der Banque Transatlanlique en een der beheer ders, die ook aangehouden wjiren zijn ia vrijheid gesteld geworden. De Bond van liet II. Ilart van, St-Marlinu's-, parochie, heeft het op zich genomen den dag der Gedurige aanbidding welke jaarlijks in onze Hoofdkerk plaats grijpt, den Zondag na het Patroonfeest van den schutsheiligen onze*' stad, op eene luisterrijke godsdienstige wijze to vierea. 't Was immers op St-Martckcnsdag, dal d& Zaligmaker in de oneindige goedheid van zijn Goddelijk Harte, de stad Aalst bevrijdde e» redde van eene onvermijdelijke vernieling door het opdagen van den wapenstilstand. Die heugelijke gebeurtenis dient door de geloovigcn onzer duurbare moederstad in christcne dankbaarheid herdacht te worden. Daarom doet de Bond van het H. Hart een? oproep lot al de Aalstenaars om de plechtig heden, welke op Zondag 14 November aan staande, zullen plaats grijpen door humid tegenwoordigheid te willen verccren, als hul deblijk aan onzen Heiligen Patroon St-Marti- nus en aan het II. Hart van iesus, waarach tig tegenwoordig in het H/.Sa kram ent des Autaars. De wet van 25 Augustus verleent aan af de strijders van, den grootcn oorlog ecu er- kenteüjkheidsbewijs, onder vorm ccner toe lage van 75 fr. per dienstmaand aan liet trom of in de gevangenschap (gevangenen en ge ïnterneerden) tusscheri 1 Augustus 1914 en 11 November 1918. Elke maand die gcdecL lelijk in eene dezer twee kalegoriea begrepen is, wordt als volle maand gerekend. Worden alleen uilgesloten, zij, die voor eene zware overtreding veroordeeld werden, tenzij ze in hunne eer hersteld werden. Eea koninklijk besluit ligt tegenwoordig ter stu die om de dracht van dit punt te bepalen., 'i Is waarschijnlijk dat zij die begenadigd zijn, op dcnzelfden voet zullen komen als zij die in hunne eer hersteld zijn. Indien de rechthebbende overleden is, dan wordt de toelage verleend aan zekere bloedverwanten., Ziehier den tekst van art. 5 van voornoemde wet .- ei De toelage waarop de soldaten die gedurende den oorlog gestorven zijn, recht hadden op den datum van hun overlijden, zal verleend worden aan hunne weduwen en hunne erfgenamen in rechtslreeksche, op gaande of nederdalende linie, volgens üe manier die door het burgerlijk wetboek voor de erfenissen is vastgesteld. Deze toelage laat ongeschonden alle verworven rechten voor wat het pensioen en de frontstrepen aangaat. - De toelage die zou verleend geweest zyir door de Kommissie van Herstel van de»- Haard of door het Komileit Hulp en Be scherming», zal van de Staatstoelage afge trokken worden. Voor al de soldaten zonder uitzondering, wordt eene som van 300 fr/ afgetrokken, die hun door de wet van den 1 Juni 1919 werd toegekend. Deze som is betaald of zal bet worden door lusschenkomst: van de gemeentebesturen, buiten alle tus-; schenkomst van het Sir ij dersfonds (welk laatste alleen gesticht is om de Staatstoelage te regelen). De manier van regeling is nog niet bepaald vastgesteld. Het is waarschijnlijk dat het stelsel van uitgave van verhandelbare titels met intrest van 5 o/o zal aangewend worden, titels die de Slaat aan pari zou aannemen bq de inschrijving van toekomstige leeningen.; De inkomsten van het :SO'ijdersfonds zouden dikwijls en hovig mishandeld, juffrouw La» roux, dat ik zooiets niet meer vrees. Eu ik zeg u, dat ik het u ontnemen zal.' Eerder sterf ik, dan dat ik mijn gq- heim geef, riep Engeline vastberaden en hield hare rechterhand beschermend op liaan hart. j Do gravin durfde geen groot rum^öï mn^ ken, zij liep naar de deur en riep de diansU bode in dc kamer. Engeline verbergt iets voor ons, zeide zij tot de oude, krachtige Barbara, doorzoek liare zakken en kleederen. De dienstbode wilde het bevel uitvoeren/ maar Engeline trad plotseling ala tot den strijd gereed, en besloten om zich tot bei uiterst te verdedigen, een stap terug, m richtte zich trolsch op. Waagt het niet u aan mij te vergeten/ beval zij, wat ik verborgen wil en moet, dat verdedig ik met mija leven. En voor all« dingen weet gij dan, wat gij bij mij zoeken zult Vraagt took aan mejuffrouw Leroux wat gij mij ontnemen moet? j De nachtsleutel, gij verdwaald en oa-; geraden kind, waarmede gij onlangs in de» nacht de deur hebt geopend, antwoordde dei gravin, nauwelijks in slaat, om bedaard t* spreken. j Bleek en sidderend, riep dc gravin Engeline wijzende, bindt baar, doorzoekt hare kleederen, Goon slap verder, raakt mij niet aan/ riep Engeline tot de dienstbode, i

De Volksstem | 1920 | | pagina 1