De strijd §ri vijf milling Bo ministerieels krisis. WW* Dinsdag iXovem. 19201 Over Voorschotten Bfizosk vaa deSao Paala san Antwerpen- ïn den Volkerenbond Ds Vergaderiag te Gans?e Eens.., staafdgrosp fa Vsrvisrs Het leven in Duitsdiland. I^T'rS'^Wd •-_ XXVI» JAARGANG NUMMER 257 Kerkstraat, 0 on 22, Aalst!Tel. 114 23 J!L. <Gr 33 3E_i 33 *7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gdndt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap I7ayas,8, Martelaarplein, t? Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 II. Edmondus Zon op7,13. onder 4,18 j Eerste kwartier den 18 voar- fseiwafflssbaaa'maken van uea'Siêeügls Ssescha dagd© wonasigsn. De aandacht der oorlogsgeteisterdcn wordt opnieuw gevestigd op het Koninklijk Besluit "van 7 October 11., in verband met de voor schotten voor bewoonbaar maken van ver nielde oi beschadigde woningen. Hoofdstuk' 1 van voormeld besluit handelt over de voorschotten te verkrijgen langs be stuurlijken weg. voor het heropbouwen of herstellen van vernielde of beschadigde ge bouwen. Befte voorschotten'worden toegekend, hetzij door den koninklijken Hoogcommissaris, voor de aangenomen gemeenten; hetzij door den heer Gouverneur voor de niet aangeno men gemeenten, met de goedkeuring van den Boofdstaatscommissaris der Rechtbank, namelijk heer Bosleds, advokaat te Aalst. Aalst is geen aangenomen gemeente; in geheel het Gléton Aalst ligt geene enkele aan genomen gemeente; dus moeten al de aan vragen vcor het verlecncn van deze voor schotten, uit het canton Aalst uitgaande, aan don heer Gouverneur der Provincie Oost- Viaanderen te Gent gericht, worden. Evenwel hoeft de geteisterde zelf zijne aanvraag niet te zenden aan den heer Gouverneur, maar deze eenvoudig op het Gemeentehuis van zijtic gemeente aan den Gemeentesecretaris overhandigen. De Gemcentc-overheid is bc- iast met het doorzenden der vraag naar den hesr Gouverneur. Het dool met het verlcenen' dezer" voor schotten langs bestuurlijken weg en als al- korting op de vergoeding voor oorlogsschade beoogd, wordt uitgedrukt in de volgende beweegreden, tot verklaring van het konink lijk besluit aangevoerd de noodzakelijk heid door nieuwe maatregelen het spoedig herstel van de verwoeste gewesten en' liet herstel van de oorlogsschade te begunstigen. Het Koninklijk Besluit is als een beroep ep den ondernemingsgeest der geteisterden, om dezer persoonlijke medewerking op te wekken tot het herstel der vernielingen; met andere woorden, men wil aua de geteisterden de noodigc middelen schenken om persoonlijk cn onmiddelijk aan den heropbouw mede te werken. Welke d^za middels zijn, werd reeds aan geduid Voorschotten op'de vergoeding voor oorlogsschade, maar,- en hier is het be langrijke punt, deze voorschotten worden verleend in geld en zijn renteloos, en niet in titels of schuldbekentenissen, zooals de tegemoetkomingen bij voorraad toegekend door de Rechtbank voor Oorlogsschade daar is het groote voordeel dat deze nieuwe instelling aanbiedt. Eene voorwaarde wordt nochtans gesteld er moot mei den heropbouw onmiddelijk aangevangen worden. Eens deze voorwaarde vervuld, zal do aanvrager geregeld op vooraf bepaalde tijdstippen een&hcek ontvangen van wego den heer Goeverneur, tot een bedrag overeenstemmend mei de eerste of tweede schijf, enz. van het toegekende voorschot. De cheek wordt aan den geteisterde op het Post- bureel of in de Nationale Bank uitbetaald. Het bedrag van hot voorschot, voor ieder vernield of beschadigd gebouw, mag hoog stens 30,000 Ir. bedragen. Voor de pacht hoeven van meer dan 20 hectaren kan die som verhoogd worden met 1000 fr. per hec- taar (hovende 20 hectaren), doch in geen geval mag het voorschot grooter zijn dan 50.000 fr. Wie heeft or belang bij deze voorschotten aan'ie vragen Al de ff teisterden, die eigenaar zijn van beschadigde of vernielde gebouwen. Maar, werpt iemand op ik heb eene al- gemcene vraag voor vergoeding van oorlogs- 107* Vervolg. Marinus Bloemist had na do teru.keer uit Havre zijn work mot den moes-en ijver ge daan, als wilde hij tot eiken prijs'zijn on recht weer goed maken. Mijnheer Pelietier bad nooit meer over de zaak ges prokon en Bloemist daoht bij zicli- *&lven dat die zaak afgedaan en vergeten was, en tover.s was bewezen. Vertelde ik u reeds, zeide liet bruine heertje van het lijk van notaris Straikenberg. Neen mijnheer. Men heeft het opgegraven. Het lijk van de notaris opgegraven waarom vroeg de voormalige schrijver doodelijlc verschrikt. Om liet lijk te onderzoeken, men heeft er vergift io gevonden. Vroeger hebt gij mij gezegd, dat de lieer Struikenberg voor zijne plotselinge ziekte gauzenleverpastei gegeten nceft. Juist, dat heb ik gezegd, mijnheer. Ja, maar gij hebt mij niet verteld, wie die aan den notaris ten geschenke hooft ge geven. Bloemist werd verlegen en zijn kleur ver anderd 7oor een oogeribük, daar hem deze vraag verraste. Wie die gezonden heeft? vroeg hij, dat weet ik niot meer. Zoudtgij dat vorgelon hebben, mijnheer Bloemist zeide 't bruine hoertje ongeloovig glimlachende. schade ingediend bij de bevoegde Rechtbank, en deze vraag' is reeds behandeld on er zal eerstdaags eene beslissing getroffen worden; ik zie dus geene noodzakelijkheid om nu nog dit voorsehot langs bestuurlijken weg aan te vragen. En nochtans merkt wel op, als uwe zaak door de Piechtbank afgetfandeld is, kunt ge een titel of schuldbekentenis, op naam, ter waarde van het bedrag uwer toegekende schadevergoeding ontvangen, eerst uitkeer- baar door den Staat na vijf jaren, tijdsbepa ling welke wellicht zal dienen verlengd. Ge kunt wel op dien titel geld leenen in de Sa menwerkende Maatschappij van Geteisterden, mits een zeker ten honderd als intrest meer te betalen aan deze vereeniging, dan het in trest dat gij zult ontvangen vanwege den Staat. Dus ge vermeerdert uwe uitgaven. En hier wordt u thans een voorschot in geld aangeboden, dat u zonder betaling van eenige kroos of intrest, kosteloos dus, ter beschikking wordt gesteld. Ziet ge nu klaar waar uw belang is Edoch wordt weeral opgemerkt, ik heb een voorschot (hoogstens 10,000 fr.), beschikbaar op advies van den bevoegden Staatskommis- saris aangevraagd, kan ik daarenboven van het huidige nieuwe voorschot nog genieten Jawel, tot een bedrag van hoogstens 20,000 fr. per vernield of beschadigd schouw,(10,000 plus 20,000 is hoogstens 30,000 fr. voor schot). En evenzoo belet de aanvraging van eene tegemoetkoming bg voorraad (prositie) toe te staan doortfc Rechtbank van oorlogsschade, niet het aanvragen van het nieuwe voorschot, voorzooveel althans de toegekende tegemoet koming lager blijft dan het hoogste bedrag van het nieuwe voorschot zij 30000fr. altijd wel verstaan in verband mei ieder ver nield gebouw. In 't kort, de lieer Goeverneur kan aan de geteisterden, Voorschotten in geld toeslaan tot een hoogste bedrag van 30000 fr. voor ieder vernield of beschadigd gebouw,eu deze voorschotten worden kosteloos, zon der betaling van kroos, ter beschik kin; van de geteisterden gesteld op eene voorwaar do nochtansdat ze den heropbouw van het vernield of beschadigd gebouw onmiddelijk aanvangen. Hoe moet nu eindelijk deze vraag gedaan worden, in welken vorm Een eenvoudige brief aan don heer Goever ner.T, waarin de aanvrager zijne vraag voor voorschot bekend maakt. .Hij geeft in dezen brief het volgnummer aan van zijne vraag voor vergoeding van oorlogsschade, vraag aanhangig voor dc Rechtbank, en den datum waarop deze algemeene vraag ingezonden werd. Bij dezen brief hoeft eene prijsopgave, bestek of begrooting der voorgeziene uitga ven voor hei bewoonbaar maken van het ge teisterde gebouw gevoegd te worden'; deze prijsopgave moet het handteeken dragen van een aannemer. Deze brief cn .prijsopgave worden op het Gemeentehuis neergelegd, door den getcis terde-aanvrager, en deze heeft dan eenvoudig het verloop der zaak af te wachten. Zooals men ziet, de pleegvormen zijn een voudig de verbonden voordeelen hoogst be langrijk. V.D.S. Pompili en Z. E Kardinaal Mercicr, is te Rome een komiteit tot stand gekomen, waar E. P.Vermeerscb, professor in het Romeinsch college de eigenlijke Stichter en voorzitter van is. Het Romeinsch komiteit belegt eene geld inzameling bij de Italijansche jongelingen, ten einde een beeld ter eere van Joannes in de kerk te Rome hem toegewijd, op te rich ten. Een afvaardiging van jonge Belgen zal uitgenoodigd worden plechtigheden te Rome, in de kerk van ffeSu' waar Joannes sterflijke overblijfsels begieten mede te komen vieren. liet jubeljaar begint 20 November 1920 en sluit op 2G November 1921, Joannes feestdag. Welnu de Belgische^jongelingen mogen niet onderdoen voor de Romoinsche in do viering van bunnen be; :iaden patroon. Bel- genland, immers, - werd door eene voorname gunst des hemels uitverkoren om de bakermat te zijn van den vromen' held. Te Mechelen werd dan ook een komiteit gesticht, met aan het hoofd, Z. Em. Kardinaal Mercier, aarts bisschop. Een centraal uitvoerend komiteit wordt opgericht en onderkomiteiten zullen weldra jjj- de ^andere bisdommen tot stand komon. - Zou Lel nu het*gnnslïg oogenblik niet zijn hij gelegenheid van dit IIP Eeuwfeest van Joannes Berckmpn's dood do godsdienstige vlam derjeugd-op Hooeeschool, Seminarie, College, schooi en patronaat te doen opflak keren en tevens onder die jongelingen uit alle standen een liefdeband van sociale chri- stene verbroedering te slaan. UI Eeuwfeest van den H. Joannes Berchmans. 't Gelil hier de hloem van onze Belgische jeugd, onzen nalionalonheiligen, den onsterfe- lijken ioe;n van tgnalius-orde in Belgenland, den H. Joannes Berchmans, geboren te Biest in 1590, stierf Joannes, te Rome den 13 Au gustus 1021, den dood der Heiligen. Belgie en Rome, vereenigen zich om die heugelijke gebeurtenis plechtig te herdenken. Onder de liooge bescherming van den Kardinaal Vicaris van Z. Heiligheid, Basilio Be notaris kreeg zoo dikwijle iets geschenke. ten Ja, ja, dat geloof ik'wol. Gij waartal- leen hij den solaria, gij wist alles wat ge beurde, gij zaagt alles, en het is daarom on gelooflijk, dat gij niet geweten soudt hebben, wie de afzender was vau de paetei, waaraan de notaris ziclt dood at. Ik heb het mogelijk wel geweten, maar ik heb het vergeten, omdat ik volstrekt geen belang bij die zaak had. Maar nu zal deze geschiedenis wel be- langwekkend voor u worden, en gij zult uw geheugen moeten inspannen, mijnheer Bloe mist. Daarenboven vertelde da notaris mij niet altijd als hij geschenken ontving van wio zij kwamen. Dal geloof ik wel. maar ditmaal znlt gij het ongetwijfeld hebben vernomen, en gij zult u den afzender moeten hommerenda°ar anders de verdenking op u zou vallen, Op mij vroeg Bloemist. Zaker, want gij waart alleen bij den notaris. Maar dat is toeh immers nog geon bewijs. Het onderzoek zal worden ingeleid, en ik vrees, dat gij de kens zult hebben om te bekonuen of te zeggen wie de afzender was. Bloemist dacht na... bij overlegde anel den toestand der dingen. Ik kan kalm zijn, mijnheer Pellelier, zeide hij toen, ik ben onsohnldig, ik weet van de zaak niets en mij zal dus geen straf of ongeluk treffen, De Braziliaanscke kruiser Sao I'aulo - die ons Vorstenpaar naar Brazilië bracht en onlangs te Duinkerken aanlegde, zal den 18 dezer, te Antwerpen zijn. Ter dier gelegen heid van dit bezoek, zullen groote (eesten ingericht worden. De Sao Paulo is een prachtig schip; nooit voer tot heden zulk schoon oorlogschip onze haven binnen. liet is een der meest moderne kruisers die in 1913 op de werven van Glasgow gebouwd werd. De Sao Paulomeet 20,000 ton en heeft twee machtige inackienen die aan het schip eene snelheid van 34 knoopen kunnen geven. Als bewapening draagt het -l- kanons vau 305, 2 batterijen van 2 kanons elk van 105, on 2 batterijen van 6 kanons elk, van het zalfde Lubber, ongeiv<end varseJüll&ud*. snelvuur kanonnen en torpedo-lanceerbuizen GENUA, 14 Nov. Op de agenda van de vergadering van den Volkerenbondsraad, welke heden middag zal worden gehouden, staan als hoofdpunten behandeling van de (constitutie van Ransig en de' Pooiscli- Litausche kwestie. De drie punten op de agenda van de eerste zitting van de Volken- bondsvergadering zijn 1. Voorlezing van de openingsrede door Ilymans 2. Een rede van den Zwitser- schen boudspresident Motta 3. Verkiezing van den voorzitter. Uit kringen van het secretariaat generaal wordt bericht, dat gedurende de eerste tien dagen van de Volkenbondsbijeenkomst in voltallige vergadering zal worden beraad slaagd. De volgende 10 dagen zal in kommissies worden vergaderd, terwijl gedurende de laat ste tien dagen de verslagen van de kommis sies in voltallige vergaderingen zullen worden behandeld. Luxemburg en dsn Statenbond. LUXEMBURG, 14 Nov, Staatsministej Reuter heeft verklaard dal het Groot-Hertog- Ja, ziet gij, mijnheer Bloemist, de zaak is toch niet zoo helder als gij daar zegt, na dat het lijk was uitgegraven, on het vergift gevouden, neemt men het met bij omstandig heden ernstig. Ik weet inderdaad niet wat u er toe kan bewegen om niet to zeggen wat gij weet, want aan het daglicht zal het ko mon, daarvoor zal ik zorgen. Bloemist zag onwillekeurig naar 't bruine geheimzinnig heertje daarvoor zou hij zorgen, hoe kon hij dat V Al de toenmalige toestanden zullen in aanmerking- worden genomen, zeide miju- heer Pelietier, alle akten en brieven enge. schriften van den notaris zullen onderzocht worden. Wederom zag Bloemist ongerust naar het bruine heertje. De akten en brieven vroeg hij, die zullen er wel niet meer zijn, vroes ik, mijn heer. - Integendeel, xij bevinden zioh roede by het gerecht. Do erfenis vau den oudeu graaf Montpellicr was toen juist aan de orde, Weet jij we! Men heeft dus een poot om aan te ïoudon, men zal dio papieren nazien en alles wat daarbij ligt. Bloemist werd onrustig maar eonon oogenblik later scheen hg zeker van zijne zaak te zijn. Dat kan men zeker doen, mijnheer zeide hij. Tk stel voel belang in deze zaak, zeide bel bruine heertje. Ik wilde die duistere ge vallen aan het daglicht brengen. Laat gji het dom wenscht deel uit te maken van den Statenbond. Reeds op 23 Februari werd een verzoek schrift in dien geest naar den raad gezonden. Het belang van Luxemburg eisckl dat het er zich bij aansluite, des te meer daar ook landen waarmede het gemeenschappelijke ekonomiscbe belangen Jheeft, zooals België en Frankrijk, er bij aangesloten zijn. Zaterdag avond moest men zich reken schap geven van hel fait dat de krisis die bijna opgelost was, tot een dood punt ge komen was. M. Carton de "Wiart, en met hem dokatho liekec en de liberalen die hij gevraagd had om de&luitte maken van zijn kabinet, hadden nochtans groote toegevingen gedaan aan de ocialisten in zake den diensttijd in het leger. Men was overeengekomen de kwestie voor te behouden tot na de nederlegeing van het verslag der gemengde kommissie, intussehen zou de diensttijd op 10 maanden vastgesteld geworden zijn en ieder minister zou daaren boven zijne vrijheid van stemmen bobouden hebben voor het geval van bespreking dc-r kwestie in dc Kamers. Aangezien de socialisten, naar het schijnt, aangedreven door M. de Broukcre, ongelijk hebben gegeven aan hunne vier ministers die de formule van M. Carton de Wiart wilden aannemen, wordt de oplossing van de mini- sterieele krisis voor ettelijk© dagen verlengd. Het is te hopen dut het klein kongres dat Woensdag of Donderdag aanstaande zal ver gaderen, meer verdraagzaamheid aan den dag zal leggen, en zal inzien dat al de opoffe ringen niet door de katholieke en liberale partijen kannen gebracht worden. Slechts in die voorwaarden zal men de ministeriele crisis kunnen oplossen. Intussehen moet men nog niet denken dat M. Carton de Wiart de plaats zal moeten ruimen voor een ander kabinetvormer. Zaterdaw namiddeg. nadat de beslissing van den algemeencn Raad der socialistische partij gekend werd, onderhield AI. Carton zich met MM. Woeste en Renkin, De krisis duurt dus voort. Go-ad gezegd. Onze konfrater Hel Handelsblad van Ant werpen, schrijft over de ministerieele krisis M. Carton de Wiart geraakt er maar niet toe dc-3 politieke partijen overeen te brengen over een beperkt program. Het zijn weer vooral de socialisten die hierin déonverdraag lijksten zijn, hunne roode diktaluur aan bet land willen opleggen en eischen stellen die alle gezond oordeel missen. De crisis wordt op die wijze een belachelijke comedie, maar ook een groot gevaar met gebeurlijke be treurenswaardige gevolgen. Wij zijn bezig aan het binnenland het bewijs to leveren dat de huidige politieke mannen niet opgewassen zijn, om den toe stand waarin het gedompeld is door den oorlog lot demoodige verboteringen te bren gen, en aan het buitenland den schijn geven dat alhier eene groote anarchie hcerscht, oneenigbeid en warboel, die geene waarbor oplevert en ons krediet in tien vreemde nog meer moet doen dalen. En zulks voor een klein landeken, waar men op 14 dagen lijd er nog niet toekomt eene regeering samen te stellen, terwijl men in Frankrijk, een land waar de politieke strijd veel sterker is, door de talrijkere frac- tiën, op 5-6 dagen, één voorzitter, en eerste minister en regeering had samengebracht, meteen regoeringsprogram. 't Is dat we hier in België geen mannen hebben met genoeg wilskracht we zijn te veel vredelievend en toegevend gezind tegen tegenstrevers, we zijn te veel vreesachtig voor eene dreigende revolutie, die in schijn bestaat, maar in werkelijkheid een kleins muis zou wezen. Indien M. Carton de Wiart binnen een paar dagen niet gelukt, en alles laat ongeluk kiglijk liet voorzien, dan gaan we regelrecht naar eene geheels politieke omverwerping dan gaan we naar de ontbinding der Kamers en algemeene verkiezingen. En intusscben blijven de parlementairs zaken achteruit, verwaarloozen we de zoo dringende herstelling en heropbeuring van ons land, terwijl in andere landen men reeds zoo zeer vooruit is op dien weg, tegen Belgie die den oorlog gewonnen heeltDroevig Ten ware dat het kabinet Delacroix te-- rugkeere voor een tijd, ora de dringendste zaken, op stoffelijk en berslelgebied te ver effenen. Wat niet onwaarschijnlijk wordt ge acht. Reeds werden zittingen gehouden door. de aftredende katholieke ministers en alles schijnt te laten voorzien dal het tot daar wel zal moeten komen. Er zou dan enkel voorzie» worden in de 3 openstaande ministerambten en de verdeeldlieidzaaiende politieke kwestie» zouden achteraan geschoven worden. T Zo* inderdaad tijd worden. er nu toekomen, dat du rechterlijke macht het onderzoek begint, en tegen u optreedt dan kan ik voor de gevolgen niet instaan. Tegen mij. Ik had zooals gij zult weten, de policie bij uw verdwijnen kennis gegeven nu komt de vergiftigingsgeschiedenis er bij gij begrijpt mij, mijnheer Bloemist. De schrijver schrikte. Dat bete8kent, dat mea mij verant woordelijk wil maken. Zonder twijfel, als gij het er toe laat komen, gij licht de keuzo thans nog. zeide het bruine heertje, herinnert gij u het toen maals gebeurde, en zegt gij, wie de afzender is geweest, dan is er voor u geen gevaar. Mij behoeft gij hel slechts te zeggen dat is genoeg. Ik laat u eenige dagen tijd, om er over na te denken. Het bruine heertje nam hoed en stok, en Bloemist zal daar ais door den bliksem go- troffen en deed alsof hij verder schreef. Goeden m org end, mijnheer Bloemist, zeide mijnheer Pelietier, als ware er niets voorgevallen, en ging weg. De schrijver stond op, toen hij alleen in de kamer was dat was eene gevaarlijke keuze die hem gelaten werd. Het bruine heertje vervolgde kennelijk eon bepaald deel, en onwillekeurig overviel Bloemist eene vrees, waarvan hij zich niet kon los maken. Hij gevoelde zich nu als iu eeuege- vangonis, en zag iu eiken hoek oogen, die hem bespiedden. BloQiuist had h$t; geheimzinnige bruine, Da stedölijlo overheid neemt bszit van liet gasgesticht. Sinds eenige dagen waren de werklicde* van het gasgesticht iu staking, cn 's avondï zat men zonder licht. Daar het bestuur der gas, -ondanks de ver maningen der stedelijke overheid, van geen toegeven wilde weten, heeft de stad er kori spel mede gemaakt. De politickommissnris, vergezeld door een grooldcel van zijn perso neel, trok naar liet gasgesticht en sloeg ei' heel 't boelken aan. Kort nadien kwam het personeel der gai en onmiddelijk trokken zij aan 't werk, zo» dai er 's avonds licht was. Voorloopig zullen dc werklieden het loon trekken dat zij vroegen, in afwachting dat een scheidsgerecht uitspraak zal doen. 't Is er niet veilig Verbazend is het hoe talrijk de moorden, moordaanslagen, aanrandingen op den open baren weg en andere misdaden in Duitachlaui geworden zijn. Re bladen spreken er nu van openbare onveiligheid. Enkele staaltjes genomen uit duizenden gevallen duiden aan hoe weinig veilig men in de nieuwe republiek is. Een vrouw uit Wugarten ging met baar zuster per rijtuig naar Friedberg-Neumark om inkoopen te doen en nam 3000 mark mee. Op een eenzame plaats vond men den vol genden morgen de lijken der beide vrouwen, de een met verbrijzelden schedel, de andere met doorgesneden keel. Paard en wagen stonden aan een boom gebonden, maar bet geld was verdwenen. Twee avonden achtereen verscheen een bende van tien man op landgoederen in de* kreis Gifhorn en roofde er de stallen leeg. Te Döberitz bij Berlijn, verscheen een bende van 7 man op een boerderij De roovers schoten den boer en zijn vrouw neer en roofden 25,000 mark in geld en voor 75,00(£ aan fondsen. Te B runs wijk drongen zes inbrekers des nachts het slachthuis binnen. Tusschcn hete en het personeel ontstond een gevecht met vuurwapens, waarbij de bestuurder en een werkman gewond werden, doch die dieven onverrichter zake moesten aftrekken. Uit de villa van den kandeisraad Paaf Busch te M. Gladbach hebben inbrekers voor 300,000 mark aan kostbaarheden geslo- len, waaronder 24 dozijn zilyeren lepels e*. vorken. heertje volkomen begrepen, en de toestand waarin hij zich uu bevood, was zeer govaac- lijk. Hij besloot om nog dezen avond naai Moutpellier te gaan, om met den graaf eu de gravin te spreken, misschien ook kon h« door het gevaar, waarin zij zweefden met hem, nieuwe sommen afpersen. In dit geval zou hij zwijgeu en het gevaar trotseeren. Men kon hem dan straffen voor diefetal, maar voor do dood van don notaris kon mea hem niets bewyzen. De akten en sohriftureu, waaraan hij vroe ger niet gedacht had, herinnerde hg zioh au plotseling. Als er zieh onder de papieren nog een bevond wat hij toen in de haast niet lad gevonden of over 't hoofd gezien Of was de bedreiging van het bruine heertje met die papieren slechts eene poging om hoü bang te maken I Bloemist besloot om af te wachten en nietc te zeggeD. Met zekerheid kon de heor Pelie tier toch niets weten. Wie deze geheimzin nige man was, was nu voor Bloemist van het grootste gewicht om te weten, en hij1 wilde het weten. Maar aan wian zou kg het vragen Den ouden bediende Die sprak nooit, bromde slechts, was ernstig «n de, sohrijver durfde hem niet vertrouwen. Aan Louis die nu en dan bij den heer Pelleliec» kwam kon hij evenmin iels vragen. liet was hem opgevallen, dat mijnheoe Pelietier don voormaligen boschwachter eu; den tuinier van den graaf in dienst had ge nomen. Was dat een^oeval Mogelijk wati de Uee* Pelletie^ een voorjy

De Volksstem | 1920 | | pagina 1