lê Mil Heropbetdn* vaü 't Land. W INTIEM EN UitgeverJ. Van Nuffhl-Db Genot Ij Zenöag 28 Kovem. Maandag 29 Hor. 1G20 De gezondheidstoestand van Qraaf Woeste. De internering van (ten Keizer ln Griekenland- De Conferencie te Londen De ontwapening in Duitschiand Hst eerste bedrijf afgeloopen Eene brandramp ts Woluws. Wat schuilt er alhier Militaire treinen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 267 3Z>JSk.C3-^XJ^.33--ioCE Publiciteit bulten he) Arrondissement Aalst, zich te wenden tot hel Agentschap Havas.S, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's 3uüd: igs Loudrea E.G.4 H. 4Sosthenu3 JZon op 7,31, onder 4,07 IT. Satirinua Zon op 7,33, onder 4,06 jjj iieuwe Maan den 10 Er worrlt vèel gesproken van de lieropbeuring van 't land;er wordt veel geklaagd dat ze niat spoedig ge noeg vooruitgaatwe bedoelen name lijk de keropbouwing der verwoeste Bieden en dorpen. Er is echter nog eeno andere herop bearing die oogst noodig is. Door den oorlog Ireeft do bevolking van het land merkelijk algenomen en bet komt op aan ze tot bet vorige peil terug op te voeren. Vóór den oorlog in 1914 was bet geboortecijfer in België gevallen tot 20,2 per duizend terwijl bet in 1880 nog 31,4 was. In de drie voornaamste Waalscbe provinciën is bet geboorlecijler al volgtNamen 18,92; Henegouw 18,46 en Luik 17,50. In do groote steden is betGent 17,29 Luik 15,42 Brussel 15,35 liet is kleiner dan in Parijs waar kot nog 18 per duizend bereikt. Chicago alieen heelt in de gebeelo wereld een geboortecijfer dat lager dan Brussel. Brussel is bet hart en brein van België,.gelijk Parijs bet hart en brei van Frankrijk is. Indien in gebeol België nel geboortesijter was gelijk te Brussel, boe droef zou bet er niet uit zien in België, gelijk liet er, in dat opzicht, droef uitziet in Frankrijk Zoodra de buisgezinnen niet meer Ian 3 tot 4 kinderen tellon moot do bevolking '5rminderen.De natie sterft uit. Het zijn do talrijke familiün, die lijd van oorlog bet land verdedigen 'en redden. Volgens do statistiek zijn er op 100 Huisgezinnen 30 die 4 kinderen bob ben of meer en clio dertig leveren meer soldaten dan de 70 andere tezamen Baarbij komt betdatbetVlaamsc.be land zooveol meer soldaten levert dan Set Walenland. Vooral in den Vlaamschen buiten lijn de familiën van 4 tot 10 kinderen en meer geeno zeldzaamheid. Do talrijke familiën dragen ook het meeste bij tot den voorspoed van bet tónd. De ouders van talrijke familiën heb bon zich te onderwerpen aan eene strenge zedelijke tuchtvan ben wordt eeno groote toewijding en opoffering geöiscbt, stipte echtelijko trouw, orde en regelmatigheid indien zij bun tal rijk kroost deftig willen opbrengen ®n een deltig bestaan bezorgen. Hun gedrag is meteen voor hunne kinderen bet boste voorbeeld. Daarbij de kinderen van een tal rijk buisgezin- weten dat vader en moeder bun geen fortuin kunnen na laten en dat zij zullen moeten werken 117® Vervolg. Er heeft nog iots op de doken gelegen het is een hoed, antwoordde do geleider en liet dien aan het bruino heertje zien. liet bruine heertje zag dat het de hoed was die Bloemist altijd droeg. Leg alle9 bij elkander, beval bij, be proeft nu, of gij nog iets kunt ophalen. De geleider liet weder het touw met den haak af en haalde ditmaal niets dan wat lap pen on doeken te voorscliijn, allen voorzien van bet grafelijk wapen. Aan de moesten waren de kenteekenen van een moord te be. snerken en kon men zien, dat ze oorspronke lijk wit waren goweest. Do geleider, die nu handiger met zijn werk begon om te gaan, liet het touw weder •den put neder, en nu scheen, de haak iets zoo zwaar rast te hebben, dat bij al zijne krachten om het op te trekken moest ge- «ruiken. Hij moest van tijd tot tijd rusten on zette Jan weder zijn werk voort. Ik geloof, dat ik nu heb hetgeen wij toeken, zeide hij. Hot bruino heertje lichtte l»ij, en zag met ongeduld in den put. Ja, het is z'ooals ik u zeg, zeide de op leider. De vermoordde BloomÏ3t scheen vreeselijk zwaar, maar het gelukte eindelijk toch, om hem over den rand vau de om door de wereld te komen en buiten enkele uitzonderingen volgen zij den drang der noodzakelijkheid. Te Brussel is een bond gesticlit om het getal kinderrijke familiën te be vorderen. Het doel van den bond is voorzeker hoogst hoffelijk. Indien die bond echter praktisch wil te werk gaan zal bij gelieven in bet oog te houden dat het geboortecijfer eerst en vooral klein isinde Waalscbe provo, ciën en in de groote steden en dat het groot is in den Vlaamschen buiten. Hot Walenland, vooral Bunegouw, Namen en Luik, is eene nijverheids- slreek. Over bet algemeen wordt daar be trekkelijk veel geld gewonnen, dat i meer dan in de streken waar landbouw de boofdnijverbeid is. Een groot buisgezin zou daar ge makkelijker to onderhonden zijn dan elders. Iletgeboortecijferis even klein, nog kleiner zelfs, in onze groote steden waar dus een talrijk kroost gemakke lijker groot te brengen is. Doch in dia twee soorten van mid- densbeerscht dezelfde kwaal, namelijk do genot-en gemakzucht en een talrijk buisgezin wordt er vermeden als een last. Elkeen hoeft maar een blik te wer- jen in zijne omgeving, bij zal vaststel en dat behalve enkele uitzonderingen bet talrijkste kroost niet te vinden is in de meest begoeda familiën. Daar dient dus gewerkt te worden op zedelijke manier er moet herin nerd worden aan do plichten welke de samenleving bet Vaderland en de Godsdienst bot eens zijn voor te schrij ven. In die nijverbeidscenters zijn echter ook talrijke gevallen dat bet buisgezin beperkt wordt bij gebrek aan een voldoende bestaan. Daar zal de Bond moeten trachten stoffelijke verbetering aan te brengen. Vervolgt. VSA De Gemeentekiezingen. Is hei voor Januari In dc parlementaire middens, zou men willen, dat de Gemeentekiezingen zoo spo^. mogelijk konden plaats hebben. Zelfs zijn er ministers die deze kiezingen zouden willen houden in het begin der maand Januari. Er blijven dan echter nog slechts vijf of zés weken tijd over. Is dat voldoende De kommissie der Koraer gelast met het onderzoek der wijzigingen aan de kieswet te brengen, heeft hare werkzaamheden geëin digd. Men wacht nog enkel op het verslag, dat M. Huysmans gelast werd op te maken. Hel debat in de Kamer zal over verscheidene punten loopen, onder andere over de manier op welke de burgemeester moet aangeduid orden. Doch te oordeelen naar de traagheid waar mede men thans de zaken aanvat en afiian delt is het grootelijks te vreezen, dat men zelfs in Januari niet zal klaar komen De" Staatsminister Woeste heeft aan den Voor zitter der Kamer, M. JBrunet een brief stuurd, om dezen te verzoeken, zijn naam op de lijst te behouden der redenaars, welke ingeschreven zijn. voor de bespreking der minislerieele verklaring. Vrijdag kon de achtbare Staatsminister reeds het bed verlaten en zijn gewoon werk wot hernemen. Hij moet zich echter nog eenigSzins naar de voorschriften zijner ge- neesheeren houden. LONDEN, 26 Nov. - Volgens een minis terieels verklaring in hei Lagerhuis is de dag waarop het geding der Duitsche officieren voor het hof te Leipzig plaats hebben' zal, nog niet bepaald. Eerst zullen de gevallen van schending der ooilog&wetten aan de beurt komen. Liuvd George heeft verklaard; dat hij over tuigd is dat Duitschland de schuldigen voor het gerecht zal dagen. Moest het niet gebeu ren, dan zullen maatregelen getroffen worden waarover dc eerste minister zich niet uitge laten heeft. De b. Harmsworth heeft gezegd dat er geen reden is om er aan te twijfelen dat Nederland voortgaan zal met jegens den gewézen Duit- schen keizer de noodigo. interneringsmaatre gelen te treffen en dat er dus geen sprake van kan zijn dat de Keizer een uilnoodiging nvaarden zou van een andere natie, dio voor hem instaan wil. kleederen waren noch volkomen goed door de zijden deken waarin Bloemist ge wikkeld was. Mijn heer. Polletier zag dadelijk aan de kleeding, dat bij zich niet vergist had. Neemt het lioht en ziet of gij den doode kent, beval het bruine heertje. Dat is Marinus Bl'oeraist, de schrijver, zeide de geleider bedaard on met vast stom! Marinus Bloemist heeft dus hier zijn eind gevonden, hij heeft den dood niet zelf ezocht, bij is gedood, en toen hierin gewor pen, zeide het bruine heertje, ik moet dit dadelijk op het slot berichten, het is wel nacht, maar de zaak is te gewichtig. En wat moet met Bloemist en de ovo- rige zaken gebeuren, vroeg de geleider. Vlij blijft hier met uw licht als bewaker bij, beval het bruine heertje, ook de hon den blijven bii u. Wacht mijn terugkeer af, het is mogelijk, dat ik eerst tegen den mor! gend weder hier ben. - Alios blijft zoo liggen,- Doorluchtig, beid, en ik zal het bewaken, antwoordde de geleider. Mijnheer Pelletier verliet de put en keerde naar zijn rijtuig terug. Hij beval den koet sier eerst naar de wacht en dan naar het slot Montpeliier te rijden en steeg in zijn wagen. Onderweg had Pelletier tijd om allea te overleggen. Het was drie uur in den morgend, toen het rijtuig voor de wacht stil hield. liet bruine heertje stapte uit en begaf zich naar de poï- tl*OU*G/>hf hl: Irnnnl/) -.1 put te knjgen.Jjiewacht, hij keerde spoedig met twee Cioli- Eene boodschap van het Grlaksch-gcüver- nement. Het gouvernement heeft, tot het Grieksche, volk volgende boodschap gericht Het Grieksche vblk heeft door de kiezin gen van 14 November klaar en dniaelijk zijn onwrikbaren wil te kennen gegeven, over de dynastieke kwestie, nutteloos opgeworpen door dezen die door de stemming van het volk afgekeurd werden. Het Grieksche volk heeft dezen, die Con- stanüjn, de eenige koning van Griekenland volgens de Grondwet den troon betwistten, van het gouvernement verwijderd. »- De.omstar.digheJ<?.i4i:j welke de lvoning het land verliet en de gebeurtenissen welke er op volgden, vergen, dut er eene volksstem ming gehouden worde, nopens den wensch an het volk betrekkelijk den terugkeer des Konings, opdat ten volle blijken zou dat de leus van den troon steeds blijftDe liefde tot mijn volk is mijne macht 11 Het Grieksche volk wordt dus op 5 De cember ter slembus geroepen, om bij geheime stemming, aan het gouvernement bijzonder mandaat te verleenen, om den Koning te erzoeken naar net land terug te keeren en zijn hoog ambt te hernemen. He! Grieksch-goüvepnement wee! nog niets van do inzichten der Verbondenon. HetGrieksch gouvernement heeft tot hiertoe nog geen enkele officieele inlichting ontsan- gen betrekkelijk de vqandige houding der. verbondenen in de dynastiekwestie. Evenwel verzekert men, dal oiimiddelijk na de volks stemming het gouvernement Koning Constan- tijn zal uitnoodigen naar Athenen te komen. De Duitsciigezinden werden terug dienst genomen Het Grieksch gouvernement legt er zich op toe, door alle mogelijke middelen Constantijn naar Athenen terug te roepen, zelfs vo -r de volksstemming. Ook tracht het alle venizelis- tische betooging te onderdrukken. Tot nu toe zijn reeds 8 generaals en 1211 officieren, die door Venizelos wegens hunne Duitschgezind- heid uit het leger ontslagen waren, met hun nen ouden graad terug in 't leger geplaatst. Ook talrijke ambtenaars zijn reeds terug in dienst. Een der ieverigste agenten van baron Scherik werd bureeloverste benoemd van bet persburee! van het ministerie van Buitenlai.d- sche zaken, Zondag werd prins Nikolaas le Athenen verwacht. Grootschc betoogingen worden ter dier gelegenheid op touw gezet. M. Venizelos te Nizza Nizza, 26 November. M. Venizelos, die zeer vroeg opgestaan was, deed een korte wandeling per rijtuig. Daarna ontving hij eenLe personaliteiten met welke hij een kort onderhoud had. De zoon van M. Venizelos is te Nizza aan gekomen en ook in de villa Astoria afgestapt De eerste ontmoeting van de heeren Lea gues en Lloyd George droeg Let kenmerk eener bijzondere hartelijkheid. De onderhandelingen tusschen dcFransck Britsche vertegenwoordigers begonnen Vrij dag namiddag om 16 uur in Downing Street. De Franschejninister-president had in den morgend met zijn medewerkers beraadslaagd. Graaf Sforza, welken Giolitti vervangt, zou waarschijnlijk Zaterdag of Zondag te Londen aankomen om aan de besprekingen deel te nemen. Er dient opgenieikt te worden dat de Brit sche pers de woorden die Dinsdag in de Fransche Kamer, nopens de Grieksche kwes tie uitgesproken worden, gunstig beoordeelt. Berlijn, 26 November. Volgens mede- deelingen van den rrjkskommissaris voor ontwapening is bet eerste deel van de ontwa- peningsaktie geëindigd. Er zijn ingeleverd, aangekocht, in beslag genomen en door organisaties en fabrieken aangemeld 995 kanonnen, mijn werpers en vlammenwerpers, 17,537 machinegeweren. 1678 zelflaadpislo- len, 2,103,441 geweren en karabijnen. 76,816 revolvers en pistolen, 84,941 hand granaten, 3153 onderdeden van machinegewe ren 295,392 onderd. van geweren 45,781.151 patronen. Het intrekken van 8404 machine geweren en 801,653 geweren van organisa ties en fabrieken is aan den gang. Er zullen thans onderzoekingen plaats hebben overal, waar het resultaat der inleve ring ongunstig geweest is. tiebeambten terug, die bij uitnoodigde met bemin het rijtuig te gaan, waarna men on- middelijk naar Montpeliier reed. Het was ongeveer vier uur toen men het slot bereikte. De beido policieagenten schenen onderweg do bevelen van bet bruine Hoortj© te hebben ontvangen. Zij bleven voorloopig in het rij tuig, terwijl Pelletier uitsloeg^ Het begon ta schemeren. Op het slot lag men in diepe rust. Pelletier liep naar de pcort van het hek en trok aan de bel, hij moest dit echter eenige malen herhalen, want men scheen in het «lot rustig en vast te slapen. Eindelijk kwam er iemand, die tamelijk onvriendelijk vroeg, wat men zoo vroeg in don morgend wilde. Doe open, ik ben genoodzaakt den graaf te spreken, antwoordde het bruine heertje. Den graaf Nu in den nacht hij slaapt, zeide de portier, hot is geen tijd tot bezoek. De portier had 't bruine heertje herkend. Mijne hesren, zeida Pelletier tot de twee agenten, ik wilde elk opzienbaren ver mijden, maar het ii noodig, dat gij dezen man tot zijn plicht brengt. De beide agenten stegen uit den wagen. Do portier kon in 't geheel niet begrijpen, wat dat alles beteekeneu moest. Doet op8n, beval eeu der ageuten, in saam des Konings. Maar wie zijt gij dan vroeg de portier nog, hoewol wat kleinmoediger. De beide agenten maakten hunne mantels los en lieten hunne uniformen zieuj Ce invaliedeninrichlingan vernield. Anderhalf miljoen schade. De hevige brand welke Vrijdag morgend le St Pieters-Woluwe, de inrichting der invalieden, gezegd Villa Parmenlier tei sterde, heeft het eigenlijke hospitaal en no, ^even andere barakken vernield. Het vuur werd veroorzaakt door een elek- Irieke sprankel, welke het houtwerk in brand stak. Een bediende, die zich in de zaal be vond, poogde het begin van brand te blus- schen, doch er niet in gelukkende gaf hij alarm. Terwijl men de pompiers verwittigde, be gon men de zieken en gekwetsten buiten te brengen. Men poogde inlusscheu met de auto-pomp het vuur te bestrijden, doch de pomp was vervrozen en kon niet werken. Toen de pompiers van Etterbeek, Elsene Brussel enz. ter plaats kwamen en hunne lansen, aan de waterleiding der villa wilden vastmaken, kon men niet, daar de buizen niet pasten. Men was dan verplicht verschei dene honderden meters darm af te rollen, tan emde liet water uit eenen vijver, aan den overkant der baan te kunnen trekken, Gnnoodig to zeggen, dat bet vuur ziel? middelerwijl zeer uitgebreid had. Verscheidene ontploffigen deden zich hoo-«' ren. Het waren groote mandffesschen gevuld met ether welke ontploften en zoo den'fcraml nog verder uitbreidden. Rond 10 ure ontstond eene geweldige paniek, toen men vernam, dat twee ketels, dienende voor de verwarming gevaar liepen te springen. Gelukkiglijk kwam het zoo ver niet. De schade is zeer aanzienlijk en wordt op minstens anderhalf miljoen geschat. De zaal der kunstmatige ledematen, een geschenk van groote waarde door Amerika gegeven, it ook vernield met alle instrumenten welke er zich bevonden. Eene hatelijkheid welke dient vermeld ta worden is, dat ellendige kerels, de verwarring le baat namen, ombeddegoed, lakens, dekens; kleederen, zelfs heelkundige toestellen u stelen. ,t Was bij 2 ure toen alle gevaar gewekec was en de pompiers konden terugkeeren. Wij hebben gisteren in onze laatste be richten medegedeeld, dat ten nadeele van een diplomaat, woneode te Parijs, lussciten de Noord- en Zuidstatiën le Brussel, eene valies gestolen was inhoudende belangrijke diplo matische dokumenten. Een Brusseleehe konfraler meldt daarover: Eene groote opschudding heersebt voor het oogenblik in de diplomatische kringen van eenj naburig land. Deze beroering zou veroorzaakt zijn door do verdwijning van eene valies eene roode valies naar mee zegt inhoudende geheime papieren van hot grootste belang. De fijnste speurhonden der policie zijc op jacht en alles belooft roerende tooneelen. gezien de hooge personaliteiten welke in dt zaak gemengd zijn. Wij zullen er morgen op terugkeeren. Wat schuilt daar nu weer achter Toen opende de portier de poort. Het bruine heertje en de twee agenten lie pen door den voortuin naar 't portaal waarin do portier eene brandende lamp had laten ntaan. Wekt de Indienden, beval het bruine heertje, en laat hen dadelijk den graaf en de gravin wekken, liet is dringend noodig. De portier die het geheele geval nog niet begrijpen kon, geloofde nu toch niet te mo gen aarzelen. Hij wekte daarom don kamer dienaar. Men hoorde diens verwenschingeo, maar hij verscheen toch spoedig, hoewel met slaperig gezicht en ongekamde haren. Hij sprak bijna geen woord tot de vreerado be zoekers maar nam zo van het hoofd tot de voeten op. Laat ons naar boven gaan, mijne hee ren, zeide het bruine heertje tot do beambte. Wacht een oogenblik, zeida do kamer dienaar, ik moet toch eerst den graaf wek ken. Dat zult gij, en wij zullen boven wach ten, zeide hot bruine hoertje met koele be slistheid, en steeg mot zijno beide geleiders den trap op. In de voorkamer werd eone lamp aange stoken. Dadelijk ontstond er leven in het slot, men hoorde stemmen en voetstappen. De kamerdienaar keerde naar da voorka mer terug. Zijne genade laat vragen wat dat alle3 beteekent en wie gij zijt vroeg hij op on- beschaamden toon. Dient fcjj den graaf Pelletier aan en Navolgende treinen worden ingel icht mei liet oog op bet vervoer van de militairen det klas_ 1U18 (bijzondere lichting van 1919) wel ke op 1 en 2 December a. s onderde wapen: geroepen worden. O/I 1 December van Brussel-Noord (Vertrek 7.30 u.) naar Aken (Aank. 13.25 u.) Van Brussel Noord (Vcrtr. 13.00 u.) naar Leopoldsburg (Aank. IS.45). Van Brussel L. W, (Vertrek 10.55 u.) naai Namen (Aank. 12.05 u.) Op 2 December van Brussel Noord (Vep trek 7.30 u.) naar Aken (Aank. 13.25 u.) Van Brussel L. W. (Vertrek 10.55 u.t naar Aarlen (Aankomst. 15.40) SN IERLAND De lijkplsc.htighedea dargedootle officieren Londen, 20 Nov. De Üjkpiechtighedeu der 9 officieren Zaterdag laast te Duklrjn re- dood, hadden heden te Londen plaats. Eene overialrijkemenigte stond langs den doortocht geschaard. Na het eindigen der godsdienstige plech- tuheid, nam de begraving een privaat ka. rakter aan. De faruiliön der slachtoffers ver' gezelden wederkeerig het stoffelijk overscha hunner afgestorvenen naar het kerkhof. Nieuwe bomaanslag le Cork. Cork, 26 Nov. Eene nieuwe homont, ploffing bad plaats in een werkhuis te Cork. Twee personen werden gedood en een anders gekwetst. twee inspecteurs van politie, beval hot bruint heertje, het betreft eene informatie bij den graaf. De kamerdienaar trok een lang gezicht, boog zich en ging naar de graaf. Dadelijk werden de deuren van den ver-; lichten salon geopend on de graaf en de gra vin verschenen met minder verlegen, dan met verstoorde en toornigo gezichten. Welke verstoring van nachtrust, koa de gravin zich niet onthouden te zeggen. De graaf maakte eene koele buiging en noodigde de heeren uit om binnen te treden. -—Ik verzoek dan verschooning voor deze stoornis, zeide het bruine heertje, maar zij was niet te vermijden. Maar uwp Doorluchtigheid is nog mid* den in den nacht op weg vroeg de graaf onrustig, en wat beteekent het geleide vaa de beide heeren beambten Marinus Bloemist, de voormalige schrij ver van den notaris Struikenberg is zooeven jevonden, heer graaf, antwoordde 't bruin» heertje. Dc graaf verbleekte De gravin sloeg' een ontstelden blik op hem Marinus Bloe-< mist gevonden vroog de graaf. Zeker, heer graaf, eu wel op uw ge* bied, antwoordde het bruine heertje, de uit-- werking zijner woorden gadeslaande, weef u, dat zich achter de stallen van uw jachtslot" een half vervallen put bevindt De gravin beefde, zij steundo met de hanC op de leuning van een stoel. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1