m Frankrijk en het Vatikaan mssÊS&mmamxemjg Donderdag |Decem. 1920! De Godsdienst en de Wereldvrede. Da Markenkwestie DE PASPOORTERIJ OORLOGSSCHULDEN. Het Franscb'Belgisch militair Verbond De Enptsclie pers De jaarwedden der Gsesialijktieid. De prijsdaling. Ministerie van Spoorwegen. Lesrgangen voor da Spoorwsgwerklieden In den Volkerenbond Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 270 €3- E3 H. JD> y CENTiEMEN Uitgever: J. Van Ndppel-Dh Genot U. Paulina Zon op7,35, onder 4,01 Laatsto Kwartier don 2 I Publiciteit buiten hel Arrondissem.nt Aalsl, rich te wonden tot het AgmUchap Havas,8, Martelaarplein, to Ernasol; - S, Placa de la Socrse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 M. Harding dia M. Wilson zal op volgen als Voorzitter der Vereenigda Staten, sprak op 17 October te Marion in don .Staat Obio, op de volgende •wijze Burgers en vrienden, indien men den huidigen toestand onder allo opzichton aanschouwt, dan ziet men dat hetgeen do wereld nu het moest t> van noode heeft is een weinig moor n beoefening van den godsdienst. Ik hen ovortuigd dat wij er op de j) eeno ot de andere manier van afge- weken zijn, en indien ik het middel moest aanduiden om de wereld te rug te brengen op den weg van den n vrede, zou ik geestdriftig de ioering van den Prins van den Vrede moeten i voorstellen. r Men liecft gezegd dat de woreld- oorlog is komen bewijzen dat de e kristeïijke leering aan hare zending A is te kort gebleven. Neen 1 neen i beste medeburgers, de oorlog heeft niols dergelijks bewezen liij heelt aangetoond dat de wereld, die zich van do kristeïijke leering verwijderd had, bankroet is gegaan. En indien wij in ons loven een ti weinig meer Godsdienst, een weinig meer zodeleer, een weinig meer eer >i bied voor God mengden, ik hen overtuigd dat wij met vaste stappen naar een duurzamen vrede zouden gaan. We moeten eene eerlijke republiek bobben, eene gewetensvolle repu n bliek, we moeten een -volk hebben ti dat God eorbiedigd. En indien hot mij in dezen schoo- nen morgend gegeven was eene n boodschap tot u ta richten, de schoonste van alle ik zou voor on- ut natie éen weinig van dezen Gods- jj dienst w ensclien welke onze voorza- ten-stichtoi's bezaten. M. Harding zou wel kunnen gelijk hebbon. Ongelukkiglijk, bier in België, is men van een ander gedacht en men tracht den Godsdienst zooveel moge lijk overal buiten te krijgen. We moeten bekennen dat noch do persoonlijke eerlijkheid noch de eer lijkheid in zako politiek, inwendige oi internationale daarbij niets gewonnen bobben. Wel integendeel 1 Een afgevaardigde eer .Duilsche regeering wordt ie Brussel verwacht om de kwestie der marken te bespreken. De Duilsche regeering weigert die mar ken over te nemen, en zou 200 't schijnt zekere toegevingeu wenschen, die voor doel /.ouden hebben het Duitsche parlement to doen tcrugkeeren op zijn besluit. Duitschland vraagt namelijk de opheflin^ der beslaglegging op de Duitsche goederen in Belgie, nu, bezit 6 miljard mark, 't zij zeven cn half miljard frank. Van beden af zal voor de visa van pas- poorten, afgeleverd door Belgische konsuls in het buitenland, voor de reis door België heen, zonder vrijwillig oponthoud in het Koninkrijk, van vreemde ouderhoorigen een gelijk kanselarijrecht van 1 frank goud ge- zij heven worden, welke ook de nationaliteit van den aanvrager en om 't even of het gewo ne reizigers of landverhuizers betreft. De personen, alleen van een visa voor de doorreis voorzien en die vrijwillig de door reis zouden onderbreken om op Belgisch grondgebied te verblijven, zullen gehouden zijn een recht te betalen gelijk aan het dub bele van datgene welke de bevoegde konsu- laire agent zou geêischt hebben. Voor het vaststellen van het bedrag van dit recht zal, in elk afzonderlijk geval, reke ning worden gehouden met de tijdruimte ge durende welke de belanghebbende in België zal verbleven hebben, zonder dat hem zulks toegestaan werd. Een ministerieel besluit tot verlenging tot den 31 Januari 1921 van den termijn voor de aangifte van schuldvorderingen op den Belgischen Afrekenings-dienst, is in het Staatsblad van gisteren verschenen. De Belgische schulvorderaars die schuld vorderingen hebhen te doen gelden, behoo- bij die voorzien in artikel 296 van het verdra, van Versailles, en ze vóór den 1 Februar 1921 niet zullen hebben aangegeven op Belgische Afrekeningsdienst, zullen bepaald worden uitgesloten. Dc Morning Post geeft een lang artikel van M. Poincaré, waarin het gewezen staats hoofd van Frankrijk het sluiten van het Fransch-Belgisch militair verbond rechtvaar digt. Het is, zegt hij, slechts een voorzorgs maatregelen de toetreding van Engeland aal altijd met vreugde aangenomen worden. De Morning Post dit artikel toelichtend, schrijft verder Het defensief verbond van Frankrijk met Belgie is eenen onmisbaren maatregel. De twee landen welke overrompeld werden dooi den Duitscncn indringer, vereenigden zich heel natuurlijk; het is even redelijk dat Groot Britanje welke beide landen ter hulp snelde, zich bij hen voege. De strooming ten gunste van een formeel drievoudig verbond Franltrijk.Belgie-Enge- land wint veld. Aldus sluit het blad hel artikel, 120' Vervolg Toan ontwaakte Eanspeur op rokeren morgend plotseling door een geruisob in liet portaal. Hij stond op en opende de deur, het was reeds dag, en do naar de plaats voerende deur stond half open. In het portaal zog hij eon man staan in elegante, maar onzinde- lijke 1.leederen. Hij had een hoed op het hoofd dien hij diep over zijn voorhoofd had getrokken, een rok aan, waarvan hij den kraag hoog had opgeslagen, en een 'geheel nieuwe fijne broek, maar hij had geen boord of manchetten om en zijn geheele voorko men verried, dat hij gevlucht was. Wat is dat riep Sanspeur, hoe komt gij hier binnen 2 Wie zijt gij? ha. ziii eii het niet 8 Stil, neemt mij op, ik moet mij ver bergen, zooals gij, antwoordde de graaf op doffen toon. Gij heer graaf Hoe kan dat ik dacht dat gij ons nog wat wilde brengen. Gij moet mij tot den avond verbergen. Doe gij zijt op de vlucht De geschie denis is zeker uitgekomen, maar wij'hebben u uiJTgenoemd. De Spanjaard kwam ook bij de deur en -zag den nieuwen gast aan. Ik bon vermoeid, zeide de graaf en wankelde, toon bij de gelagkamer binnen l trad. Katoenbranden in Amerika en Engeland Berichten uit New-York melden dat, In de katoenstreek der Vereenigde Staten de plan ters zich gesyndikeerd hebben om der. afslag van liet katoen te keer te gaan. Geheimzinnige benden die alleen 's nachts werken steken het vuur aan de stocks, om de koopwaar schaarscher te maker en aldus de hooge prij zen in stand te houden. Te Liverpool werden er 18 katoendepois in brand gestoken en door het vuur vernield. Er wordt beweerd dat dis rampen zouden ver oorzaakt zijn door de Sinn-Eeiners, opzette lijk van Ierland gekomon. El wonen zeer veel Ieren in Ieren in Liverpool- De Times zegt dat de schade verschei dene miljoenen pond sterling hedragenen zal Te Londen bemerkte de policie Zaterdag avond in de nabijheid van eene groote stap- pelplaats van bont, een aantal zonderlinge kerels die zich opgemerkt ziende de vlucht namen, terwijl zij verscheidene revolvers en petrooikrniken achterlieten Hij zotte zich op eeno bank, maar hij hui. verde bij den reuk die in do ruimte heerschto. -Geeft den heer toch eenslok wijn riep Sanspeur. U had ik hier niet verwacht! Zijn zij u ook reeds op de hielen Nog vervolgt mij nismand on hedon avond wil ik weder wog, ik wil hier van daag slechts uitrusten antw'oorddedsgraaf De Spanjaard bracht hsm een glas wijn. Hij wierp een geldstuk op do tafel en dronk toen. - Gaat uitslapen, heer graaf, zeido Sans peur. Dus gij waart het (och, ik heb mij dus niet vergist. De twee schelmen lieten de graaf fn de gelagkamer alleen en wisselden in de andore kamor hunne gedachten over het onverwacht bezoek. De graaf staarde als een vertwijfel de. Hij was gevlucht, en hot was hem go- lukt. zich voor het oogenblik aan zijne ver volgers te onttrekken, maar hij was ovor tuigd, dat men hem reeds vervolgde. Alles w as verloren, alles aan het licht gekomen. De gravin was in het slot achter gebleven, on in de handen van de agenten gevallen, maar hij bekommerde zich niet om Agallia Leroux, hij had haar nooit bemind, hij had zich sleehls met haar verbonden, om dorol, op zioh to nemen, die hij zoolang had ge speeld, om rijk te wordoo, om te brassen. Na was alles voorbij. Hij was ontdekt. Maar hij dacht cr niet aan om zich door de agenten te laten vangen en voor het gerecht lo wordon gehraoht, dat wilde hij niet. Hij ^hoopte zioh nijg door do tlueht te kunnen M. Ransackers, volksvertegenwoordiger van Hasselt, heeft do volgende vraag tot den heer Minister van Juslicie gericht De wet waardoor de jaarwedden der geestelijkheid verhoogd wordt is slechts op 1 September in voege gebracht. De vergoedingen wegens levensduurte echter zijn, wat de priesters betreft die onder toepassing dezer wet vallen, afgoschaft van af den 30 Juni. De maanden Juli en Augustus 1920 werden dus uitbetaald naar het barema van 1914, zonder de minste bijkomende ver goeding. Deze toestand had voor gevolg dat be doelde priesters werkelijk voor deze twee maanden met hongerlooaen bedeeld werden. Pastoors met 20 jaren dienst werden bezoldigd tegen ongeveer 3,10 fr. per dag Kapelaans bekomen voor elk der maanden Juli ei Augustus de fabelachtige som van 66.66 fr. (Ik zeg wel zes en zestig frank zes eu zestig centiemen)per maand! zonder duurtetoeslag Meent de achtbare Minister dat het niet billijk zijn zou 1. De wet terugwerkende kracht te geven tot op 1 April 1920 2. Dat vanaf dienzelfden datum een maandelijksche duurtetoeslag van lUO fr^zou worden ver leend aan al de priesters' waarop de wet van toepassing is en dat deze toeslag zou uitbe taald worden zoolang er geene voldoende verbetering in de huidige levensvoorwaarden komen zal De chef van den Engelschen bcvoorradings. dienst in zijn maandelijks overzicht bevestigt naar de Daily News meldt, dat de prijzen van de voedingsmiddelen hun hoogtepunt hebben bereikt. Er beslaat alle reden om te gelooven, zegt de heer Mc Curay, dat de prijs van het brood binnen vier of vijf weken verminderen zal. Op de korenbeurs van Bedford is de prijs van broodkoren, Zaterdag 11. gevallen. Er werden koopen afgehandeld tegen een prijs beneden het vastgestelde maximum. Thee, kaas, suiker waren, verleden week, op de markt van Londen, goedkooper naar Die Grocer vakblad yan de Engelsche kruideniers meldt. De minister van bevoorrading besluit dat de hoop mag uitgedrukt dat wij thans een tijdperk bereikt bobben daarin alle staatstoe zicht zal kunnen afgeschaf; worden. In de maand Januari a.s worden vergelij kende examens afgenomen voor het begeven van plaatsen van teekenaar bij den Techni- schen Dienst der Gebouwen van Telegrafen en Telefonen, alsmede bij den Dienst der Gebouwen van Posterijen. De candidaten mogen, naar hun keus, het examen in het Fransch of in het Vlaamsch afleggen. Zij moeien ten minste 18 jaar en ten hoogste 31 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd van 31 jaar mag voor de niet-strijders en niet gedemobiliseerden overschreden wor den met den duur van wcrkelijken dienst on der dc wapenen. De hoogste leeftijd is vast gesteld op 34 jaar voor.de Belgen die, zonder gemobiliseerd te zijn geweest, tijdens den oorlog erkende daden van buitengewone bur gertrouw hebben verricht of wegens oorlogs feiten werden gekwetst. Geenerlei voorwaarden van leeftijd is ge steld voor de verminkten, strijders en gemo biliseerde van den oorlog 1911-1918. Nadat do werkzaamheden gesloten zijn, worden de bedieningen bij voorkeur toege kend aan de oorlogsverminkten en afgekeur- den de overige beschikbare plaatsen komen aan de andere candidaten toe. redden, hij kon dan nog in een ander land leven. Ving men hem, dan wachtte hem de dood door beulshanden. Deze gedachte dreef hem met geweld voort. Als de avond geko men was, wilde hij zijne vlucht voortzetten, luchtte hij snel, dan kon hij nog gelukkig eg komen, al redde hij dan ook slechts zijn leven alleen. De man, die zoolang eene schitterenden rol had gespeeld, die met de voornaamste personen van Parijs getafeld, met edelen gejaagd, met heeren van het hof drinkgela gen had gehad, deze man, die op een zijden Ded had geslapen en met geld had omge gaan, als bezat hij een onuitputtelijke schat, deze man zonk nu door vermoeidheid over wonnen op de houten bank dor spelonk ne der, die hij gemeenschappelijk met de groot ste misdadigers van Parijs gebruikte. Geëin digd was allo heerlijkheid, bet vreeselijko spook van de hem wachtende straf verscheen voor hom en woea hem op zijne bloedige daden. Zijne slachtoffers dansten allen om het schavot en wachtten op hora, toen zag hij bloed, niets dan rood bloed voor zijne oogen, en nog in den droom was liet hem, als wor stelde hij met Marinus Bloemist en als trachtte deze hem te wurgen. Toen de graaf ontwaakte was het avond, hij dronk deu wijn uit, die nog iu liet glas stond, Sanspeur kwamen voor hem zien. - Wilt gij dan weg, heer graaf vroeg Sanspeur. Voorloopig ja, voor eenigen tijd, antwoordde de graaf. De aanvangswedde der teekenaars is 4100' franks benevens veranderlijke vergoedingen voor levensduurte, standplaats, en desgeval lend voor gezinskosten. Na een jaar onberis- pelijken dienst, worden zij voor goed be noemd tegen 4700 fr., benepens voormelde vergoedingen. De aanvragen dienen voor 15 Dec. a. s aan den minister van Spoorwegen, Zeewezen Posterijen, Telegrafen. Vooraleer hunne aanvraag op tc maken gelieven de candidaten de berichten te raad. plegen welke in de Post- en Telegraatkanto ren alsmede in de statiën zijn aangeplakt e waarop de voorwaarden lot aanneming als mede dc op te geven inlichtingen aangeduid zijn. Het beheer van Spoorwegen heeft in Brusselscne agglomeratie leergangen inge richt ten behoeve van de werklieden van den Exploitatiedienst. De lessen worden op drie verschillende dagen der week en in de twee landstalen ge geven. liet beoogde doel is de algemeene kuituur van den werkman te bevorderen en tevens ziju beroepsbekwaamheid te verraeederen Het personeel heeft trouwens dadelijk het nut van dit onderwijs ingezien, want 3o0 leerlingen woonden de eerste bij. Dergelijke leergangen zullen naderhand ook in andere belahgrijke spoorwegcentra van het land worden ingericht. Oorlogswinsten De maatschappij Forges de Clabecq werk met een kapitaal van 6 miljoen verle den jaar heeft zij eene winst verwezenlijkt van 8.605.000 fr. dat is maar 125 fr. per cent. 't Is niet te verwonderen dat de nagels duur zijn. Nog iets.: het kapitaal der maatschappij zooals we zegden 6 miljoen, en zij heelt voor de ontreddering »van haar gesticht door de Duitsehers.,,.. 25 miljoen bekomen. Maar om de geteisierden van het West. Vlaamsche front te hulp te komen is er geen geld en geen tijd. Het Fransch gezantschap bij het Vatikaan wordt hersteld M. Leygues, Fransch kabinetsoverste, daartoe opzettelijk uit Londen gekomen, nam Dinsdag in de Kamer het woord om de her- neming der betrekkingen met het Vatikaan te verrechtvaardigen. Hij herinnerde er aan, dat het Engelsch jouvernement ook de diplomatische betrek kingen ;.met Rome hersteld had, daar het hier eene kwestie gold van algemeen belan M. Briand onderbrak den minister om te verklaren, dat hij wel geneigd is de herne ming der betrekkingen te stemmen, doch dat alle dubbelzinnigheid moet vermeden wor den. M. Briand herinnerde er aan, dat hij tij- dans den oorlog d'kwrjls in betrekking is ge weest met het Vatikaan en dat die onderhan delingen nooit slechte uitslagen hebben opgeleverd. M. Leygues hernam dan zijne redevoering en beslootliet komt er niet op aan te weten of Frankrijk van het Vatikaan zullen afhan gen. Frankrijk is nooit van het Vatikaan geweest. Het komt er hier enkel op aan, te welen of Frankrijk een o/Bcieelen vertegen woordiger zal hebben bij bet Vatikaan, ofwel een niet ofïicieelen vertegenwoordiger. Voor onze gedachten, onze zekerheid en onze waardigheid, het is de eenigste oplossing welke zich opdringt. De redevoering van M. Leygue3 werd op talrijke banken toegejuicht. Binnen een half uur is het donker. Zoodra het dqpker is ga ik weg. Dograaf wachtte met ongeduld op het v&llen van de duisternis. Hij verliet de ge lagkamer, druktenen hoed op het voorhoofd en opende achter de plaatsdeur. Het begon reeds donker te worden. Eindelijk scheen hem de rechte tijd tot voortzetting van zijne vluoht te zijn gekomen. Hij wendde zich tot de twee in de spelonk achterblijvende misdadigers eu dankte hen mot toonlooze stem voor de opname, toen verliet hij het huis. Sanspeur noch de Spanjaard begeleidden hem, om de poort en het hek te openen'. De graaf was bij het komen, over het hek ge klommen, bij kon nu ook bij het verlaten denzelfden weg volgen. Het was tamelijk duister, aan een gevaar dacht niemand, na dat onlangs de politieagenten niets gevon den hadden en nadat de graaf 's morgens on* gehinderd in De Welkomst was gekomen. Maar toen de graaf van plan was om oyer den muur te klimmen en de twee mis dadigers in de kamer wilden terugkeeren, knalde buiten een schot, en bijna tegelijker tijd hoorde men verschillende stemmen. Het was de Spanjaard of Sanspeur, zeide men, zij zijn loch in Do Welkomst. Bezet de deur aan de straat, slaat de tuin poort in. Zij kunnen ons niet ontkomen. De graaf schrikte toen het schot viel, zon der door den kogel te zijn getroffen en keerde nu als fortuin gejaagd in het huis terug, jvaarin Sanspeur en de Spanjaard weder oai4 Na de verklaring van M. Leygues, kondig* de de voorzitter aan, dat hij eénc motie onw vangen had, vragende dat het wetsontwerp zou verdaagd worden, daar de onderhande*. lingen te Rome begonnen onderbroken ge-i worden zijn in omstandigheden, welke zeke ren twijfel overlaten nopens de intrekking de» scheidingswet M. Leygues verklaarde da! deze motie met aan te 'nemen is en dat dé Kamer dadelijk moet stemmen. Hij stelde df kwestie van vertrouwen tegen de ingediende motie. Na de stemming van vertrouwen in hei gouvernement, werd het wetsontwerp waar door de diplomatische betrekkingen met lie! Vatikaan hersteld worden, aangenomen me» 397 stemmen tegen 209. j Het geschil lusschan Polan en Litauer Gcnéve, 39 Nov. De Raad van den Statenbond heeft aan de Fransche regeering de organisatie opgedragen van het] transport," de levensmiddelenvoorziening en de interna-, tionale strijdkrachten, die be'last zijn met do handhaving van de vrijheid van de wegen in de door Litauen en Polen betwiste gebieden. Er is voorlezing gedaan van de toestem ming van Zweden om de aan dat land ge-* vraagde manschappen te sturen. De Raad heeft een tekst vastgesteld van het aanlwoord aan den Nederlandschen minister van Buitenlannsche zaken, die uit legging heeft gevraagd van de Voorwaarden voor het zenden van een internationale strijd* kracht. De zitting van Dinsdag. Geneve 30 Nov. De vergadering van, den Volkenbond werd heden gehouden ondei voorzitterschap van heer Hymans. Heer Ferrari gaf lezing van het verslag betreffende het gebruik der Spaansche taal de commissie erkent de groote waarde van! dc Spaansche taal op intellectueel en econo misch gebied, doch liet gebruik van een derde cfficieele taal gaat gepaard met allerlei moei lijkheden van practischen aard. De ver slaggever bracht hulde aan de Spaansche afgevaardigden die hun voorstel hebben ingetrokken. In da afdealingen. Geneve 30 November. In de vierde kommissie der begrooting deed M. Albert Thomas, bestuurder van het internationaal Arbeidsburcel verslag over de begroeting; dezer inrichting. De vierde kommissie zal Donderdag opnieuw vergaderen. Geneve 30 November. Luitenant kolonel, Gorfe, van Nieuw-Zeeland en de Belgische luitenant Marcel de Doover, zijn lid benoemd der gemengde kommissie gelast met de kou- trool over de toepassing van artikel 8 van het Grieksch-Bulgaarsch verdrag, geteekeni; op 27 November 1919. Oostenrijk mag in den Volkerenbond treden. Geneve, 30 November Tcheck-Slovakkïc en Servië, die zich eerst tegen de aanneming van Oostenrijk in den Volkerenbond ver klaard hadden, hebben nu toch toegestemd. Daar er nu geen oppositie meer is, denkt men dat de Oosteurijksche afgsvaardigden op eent der volgende zittingen zullen uitgenoodigd "'orden- De algemeene zitting van den raad Geneve, 30 Nov.De dagorde der zitting van Donderdag bevat de volgende punten i 1. De kwestie der amendementen 2. De maatregelen ie nemen tegen den Typhus in Polen. Voor de zittingen van Zaterdag zijn da volgende punten op de dagorde gebracht 1. De bespreking der motie Barnes 2. De kwestie der verslagen van den aad en van de algemeene vergadering 3. Verslag der 2C Commissie over de technische inrichtingen. zich te verschuilen en te redden naar den donkeren voorkelder vluchtten. De graaf zag het en onwillekeurig volgde hij hen om aan de agenten te ontkomen. Hij wilde in den kelder springen, maar hij bleef met den voet aan een sport van de ladder, hangen en viel naar beneden. Snel stond hij weder op, de val had hem niet bezeerd. Hij konjduidelijk onderscheidon dat de twee misdadigers hier beneden eeno schuilplaats zochten en hij volgde hen. Toen zag bij, dat zij door eene kelder opening ver dwenen, maar loon hij hen wilde volgen sloeg een van hen de ijzeren deur toe, zoo dat de graaf terug luimolde. Hij tastte met handen om zich heen. In do duisternis was het voor hem te moeielijk, om in den onbekenden kelder een uitweg te vinden. Reeds drongen boven de politieagenten vaD alle kanten liet huis binnen. Ditmaal wisten dat er zich iemand in verborgen hield,1 thar.s zou hij hen niet ontkomen. "Zij waroo; in een aanzienlijk getal gekomen, want de beide misdadigers, die zij zochten, waren ala zeer gevaarlijke mannen bekend. Terwijl de beide deuren van het huls eiï' buiten het hek werden bezet, drongen de andere met lantaarns en wapens in het huis/ begonnen het te doorzoeken. Nu stegen, zij met de grootste voorzichtigheid, in den voorkelder af. Toen vier van hen beneden waren, begon* nen zij den hoekigon en met veel rommel gd<; vulden kelder zorgvuldig te doorzoeken. (Yervolgt)»

De Volksstem | 1920 | | pagina 1