De lirijdoffl vijf Rita Ministerie van Landsverdediging Wijzigingen aan de Grondwet Ni: Carton d© Wiart! DE MIDDENSTAND! De Burgersbank van Aa!st! Amnestiewet De Grieksche kwestie. Een naSUanfc öcr zaak Wilmart XXVI* JAARGANG NUMMER 27 S Kerkstraat, 9 on 22, Aalst. Tel. 114 3D C3- T"*- T T"5 •IQCE-SMTIER/SEUSJ Uitgever: .T. Van Nüffel-Ds Gendt Publlcitolt belton het Arrondlssem.nt Aalst, zich te wondeo tot bet Agentschap IIavas.S, Martelaarpleio, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Zijn het enkel schoone woorden, die M. Carton de Wiart ten voordeele van den Mid denstand heeft laten hooren in zijne ministe- j-ieele verklaring Of mogen wij ons dezen heer aan daden verwachten Nieuwe maat- regelen, sprak hij, dienen genomen voor den middenstand, die door den oorlog en de be- retting wreed beproefd werd en nu zoo zwaar lijden moot onder de gevolgen der algemeene duurte, zoowel op het gebied der huiselijke begrooting als in het evenwicht der handels, taken. Nieuwe instellingen, zooals de samen werkende maatschappij voor kredietverlee. hing. aan de kleine nijverheid en den klein handel en de nationale maatschappij voor goedkoope woningen, moeien in hunne wer king, eene doelmatige hulp bieden aan die klasse van burgers, wier belang in de maat- schappij niet mag miskend worden. Sinds twee jaar slaakt de middenstand fichte noodkreten doch weinigen schijnen zich om zijn lot te bekreunen. Vriendschap pelijke verklaringen krijgt hij mot de vleet rechts en links wordt er gezegd dat er inder daad iets zou moeten gedaan worden dal d middenstand de noodige schakel is tusschen arbeid en kapitaal, en onmisbaar tot den tnaatscbappelijken vrede. Zijn lof wordt bij gelegenheid •uitgebazuind, omdat alle mid denstander door een schranderen onderne mingsgeest, door tucht in den arbeid en door een vooruitziende spaarzaamheid gekenmerkt wordt. Als er echter tot een praktisch besluit moet overgegaan worden, schiet de tijd altijd te kortwoorden genoeg, maar geen daden I Het is niet te verwonderen dat er verbitte ring heerschi indien miskenden middenstand, isedert den wapenstilstand heeft de regeering 114 wetten doen stemmen, waaronder een merkelijk getal ten gunste viel der arbeiders klas. Verre van ons te beweren dat er niets In dien zin te doen was Maar wat werd er gedaan voor de kleine burgers, die nu moer dan anderen te beklagen zijn Men spreekt veel van nieuwe rijken die tijdens den oorlog schatten geld gewonnen hebben wan neer zal men denken aan de NIEUWE ARMEN van den beproefden middenstand Twee hoofdprinciepen dienen de gansche politiek dei' regeering hier te beheerscken. Het eerste is het geleidelijk vaarwel zeggen aan de on verdra gelijke Staalstusschenkomst, die allen bijzonderen ondernemingsgeest ver- Jamt en ue kleine burgerij letterlijk dood nijptliet tweede is het instellen van werke lijke hulp, en vooral bet verstandig inrichten van het krediet voor de kleine nijverheid en den kleinhandel. In de Finaneicele konferencie van Brussel hebben dc .afgevaardigden van alle landen een en wensch gestemd voor het trapsgewijs herstellen van den vrijhandelis liet in dien zin dat M. Carton de Wiart zijne werking richten zal Gedurige Staatsinmenging verergert de plaag van het foncliooarism, dat hevig in Belgie woedtsinds den oorlog is het met duizenden dat nieuwe plaatsen van ambtena ren geschapen werden wanneer zal men dit misbruik eens ernstig te keer gaan En ver mits dc middenstanders hun brood winnen jn nijverheid en handel, wanneer zal men dezen onttrekken aan de socialistische over macht, die rechtstreeks tege.iden middenstand gekant is Dat de regecring die zoo gretig de meermaals ongegronde grieven van socialis tische mijnwerkcrssyndikaten aanhoort, eens het oor leenc aan dc klachten die de kleine 123® Vervolg. Toen Engoline eu Louis elkander hartelijk hadden gegroet, was haar eerste vraag, of hij reeds naar de meierij terug was gekoerd, maar reeds luide do stationsklok, blijdschap maakte zich van allen meester, een lang gillend fluiten bewees aan de wachtenden, dat de trein het slation was binnengoloopen. Men vondt onder d8 talrijke reizigers spoe dig den zoo hartelijk verlangdon, en in het volgende oogenblik lag Engoline in de ar* oien van haren vader, luid wcenonde van vreugde en ontroering. Vader on dochter omhelden elkander zoo vol vreugde, en tra nen van dankbaarheid vloeiden zoo overvloe dig dat alle omstanders er diep door geroerd werden. Antoinette kon evenmin hare vreugdetranen bedwingen. Graaf Montpellier was door don langen tijd van lijden niet gebogen, hoewel schijn- oaar ond geworden. Zijne hooge, schoone gestalte, zijn baardig, ernstig, edel gelaat was nog als vroeger, haar en baard waren met grijze haren vermengd en zoo iels als een bittere trok speelde om zijn mond. Het was een aangrijpend wederzien. Het was als wilde do Bnikkende Engeline den eindelijk teruggekregen vader niet meer los laten. Toen bracht Engeline haren vader naar mijnheer Pollelier en zeide hem, hoeveel zij zij aan zijn biisland hadden te danken* burgerij tegen hare eenzijdige politiek gelden doet Er is bovendien stellige hulp noodig. M. Carton de Wiart spreekt van goedkoope woningen die ook aan de middenstanders moeten te bate komenvoorzeker Heeft men ze niet stellig benadeeld in de drie of vier wetten over de huishuren die sinds twee jaar gestemd werden Het allerdringendste is tegenwoordig het inrichten van het krediet in een SAMEN WERKENDEN middenstand. God zij dank, de gedachte dat samenwerking en altijd samenwerking de redding brengen zal, wint veld. En, hier verwachten wij den steun van den Slaat; en niet in een karig toesteken van eene bijlage, die een soort van aalmoes zijn zou, maar door eene flink bestudeerde instelling, die hetiniatief erkennende en bevoordeelende, den waarborg, dien de kleine burgerij voor- haar krediet geven kan, versterken zou. Niemand mag vergelen dat de middenstand dezelfde aanspraak op bescherming maken kan als de werkmanschap Daden vragen wij meer dan woorden. Het ware een onvergeeflijk misdrijf, aan de socia listen die deif"öood van den middenstand gezworen hebben, vrij spel ie laten. Zelfs met een ministerie van zoogezegde heilige een dracht mag zulks niet gebeuren. Deze week werd de stichting der Burgers- bank te Aalst, door Brusselsche en Gentsche bladen medegedeeld. Zoo schreef onze kon frater De Landwacht van Gent i AALST. Onze middenstand. De Katholieke Burgersbond heeft eene instel- ling tot stand gebracht die waarlijk ten toonbeeld mag gesteld worden aan alle Middenstandsbonden van gansch 't land.Uit eigen initiatief bestooi de Burgersbond tot het stichten eener Burgersbank, en in min- der dan eenige dagen, was een kapitaal van meer dan een miljoen franlc verzameld. Dit zegt genoeg wat samenwerking vermag. Hulde aan onze katholieke Aalstersche bur- gerij, die zoo wel hare belangen begrijpt om het noodzakelijk evenwicht te behouden tusschen kapitaal en arbeid Er wordt dan ook nogmaals een warmen oproep gedaan tot de burgerij, landbouwers, neringdoeners, handelaars, bedienden, enz. van Aalst en omliggende, opdat zij zich zou den laten inschrijven als leden-stichters dezer noodzakelijke instelling. Tevens geven wij bier eene kleine uitleg ging over het verhenen van KREDIET OP K2GREEL Wat verstaat men door het moreel Dat is een zaak welke door enkelen weinig begrepen wordt en dikwijls veel wantrouwen veroorzaakt tot inschrijving. Het moreel voorziet van aan personen kre diet te geven, of geld te ieenen, welke hoe genaamd niets bezitten van eigendom of waarden, doch alom bekend zijn om hunne werkzaamheden en eerlijkheid en altijd eer doen aan hun handteeken. De Burgersbank eischt altijd een zekeren waarborg. Zoo bijvoorbeeld kan zij aan den geldontleenor eene zekere boekhouding op leggen, met verplichting altijd kontrool tc laten uitoefenen op die boekhouding, door haren bestuurder. Zij kan ook voor waarborg nemen de koop waar m magazijn, met verplichting de reke ningen van inkoop vóór te leggen. Zij kan ze ook doen schatten, en». Woest mij welkom, heer graaf, ik deed niets anders dan uw recht verdedigen, zeide mijnheer Pelletier, en dat is raenschenplicht Mijne grootste vreugde is het nu, getuige van dit overgelukkig wederzien te zijn. Daarop ontmoette do graaf en Antoinette elkander. Indieh mijnheer Pelletier, nog niet had geweten, dat zijne nicht dezen veel beproefden, edeleu man zeer hoog achtte, dan zou hij dat in dit oogenblik bebben ge zien, hoewel zij niets deden dan elkaudor begroeten, in deze begroeting lag echter eene wereld van vreugde. De graaf gaf do band aan Antoinette en hoorde nu eerst, dat zij de nicht van Pelletier was. Ook Louis werd door den graaf met har telijke woorden van dank begroet. De graaf wist sedert lang, dat deze jongeling zijne Engeline in de uren cn dagen van leed en strijd, moedig en getrouw ter zijde had ge staan. Nog was echter de begroeting niet geëin digd. Nog een, dien de aanwezigen niet had don bemerkt, die afwachtend op den achter grond had gestaan, kwam naderbij, nog een en niet eeu die niet deelde in het geluk van den graaf. 1 Het was de ketlinggenoot uit het bagno, de koerier aan wien hij liet leven dankte. Graaf Montpellier en Nepo Rensata om helsden elkander, zij spraken geen woord. Maar als twee oude beproefde vrienden slo- ton zij elkander aan het hart, ernstig on toch innig was dit wederzien, twee door de zwaar ste stormoQ des levens geslagen mannon Indien een persoon niets bezit en geen handelaar is, kan het bestuur ook de borg vragen van een derde persoon. Ziedaar hoe eene burgersbank, door bij eengebrachte fondsen, krediet kan verleenen aan hare leden en de opbeuring verwezenl ijken van vele kleine handelaars, klein-nijve- raars, ambachtslieden, landbouwers, bedien den, enz. De Burgersbank van Aalst zal bestuurd worden door Mijnheer Emiel Van Vaeren- bergh, wiens grondige kennis en bevoegdheid door niemand zal betwijfeld worden, daar al die hem kennen, van hem terecht zeggen, dat het een self made man is. Wie hem nog niet kent, zal van bij de eer ste ontmoeting, in hem don wijzen en voor- zicbiigen financieman herkennen. OPGEPAST! -- Dat de achterblijvers zich haasten, want SLECHTS 5 S0AGES8 blijven er over om zich als lid-stichter der Burgersbank te laten inschrijven. De lijst der slichtende leden .wordt bepaald gesloten op 10e December aanstaande. Personen die, alsvorens in te schrijven, begeeren iulichtingen le bekomen over de inrichting, werking, enz. der Bnrgersbank van Aalst, mogen zich wenden, dagelijksch van 5 tot 7 ure 's avonds. 1) Ten lokale der Vrije Vereeniging der Katholieke Burgers^ Groote Markt, 24, (Bovenzaal). 2) Ten lokale van den Katholieken Bur gerskring, Korte Zoulstraat, 44. DE BEHEERRAAD Doder Jules Schelfhout, Voorzitter. Modest Cercelet en Leopold Bosteels, beheerders-afgevaardigden. Clinckaert Arthur, Danckaert Emiel, De Somer Jan, De Vos Zenon, HerssensLeo, Mertens Albert, Van de Velde Henri, Van Nuffel Jan. DE TOEZICfïTSRAAD t Meganck Augusts, Voorzitter. Van der Taelen René, De Paepc Arthur, Clinckaett Felix. DE BESTUURDER» Van Vaerenbergh Emiel. De nieuwe minister van Landverdediging heeft ter Kamer, een wetsontwerp neerge legd tot wijziging en~ uitbreiding der Amne stiewet van 31 Oktober 1919. De bijzonderste bepalingen van dit wetsontwerp luiden als volgt Amnestie wordt verleend voor de navermelde inbreuken die voor den 4 Augusli 1919 wer den gepleegden door de militaire strafwetten worden gestraft t 1. De deserlies waarvan de duur in eens of in verscheidene malen, geen zes maanden overtreft, indien zij werden voltrokken zonder samenspanning evenals deze waarvoor slechts eene voorwaardelijke veroordeeling werd uitgesproken 2. De overtredingen die aanleiding hebben gegeven tot de toepassing van uitsluitend boetstraffelijke straffen, met inbegrip der ontvreemdingen en diefstallen, eu die ge pleegd werden a) Door overtreders voor de eerste maal b) Door hervallen overtreders die vroeger wegens misdaden ol wegens wanbedrijven, veroordeeld werden, indien, alles bijeenge- rekend, de straffen die opgeloopen werden of zullen worden, geen termijn van vijftien jaar gevangenzitting overtreffen en indien elke strat, afzonderlijk beschouwd, in eene der bij onderhavige wet geamnislieërde categoriën valt. De inbreuken geheelen tegenover den vijand a) Bedreven door overtreders voor de eerste maal en die beteugeld wei den of zullen wor den met eene straf die geen vijfjaar opsluiting overtreft, met eene gevangenisstraf of met eene strat die geen tien jaar hechtenis te boven gaat b) Die door hervallen overtreders bedre ven werden, op voorwaarde dat de vroegere veroordeclingen niet uitgesproken werden voor feiten die insgelijks - tegenover den vijand geheeten worden; dat, alles bijeen- gerekend, de straffen die opgelegd werden of zullen worden, geen vijftien jaar gevangenis- zitting overtreffen en dat iedere veroordeeling afzonderlijk genomen, in eene der bij onder havige wet geannestieërdo categoriën valle. 4. De gewelddapen jegens eenen overste en de gewelddaden gepleegd door eenen militair in de woning waar hij op opeisching der openbare overheid ingekwartierd was, en tegen eenen bewoner van dit huis geweld daden die strafbaar zijn met lijfstraffen, indien de dader overtreder is voor dc eerste maal en indien de straf die uitgesproken is of uitge sproken zal worden geen vijf jaar hechtenis, opsluiting of gevangenisstraf overtreft. Vallen buiten de amnestie a) De misdaden en wanbedrijven tegen de veiligheid van den Staat. b) De overloopingen van den vijand, dc vrijwillige verminkingen. c) De wederspannigen en de dienstweige raars die deel uitmaken van de tijdens den staat van oorlog opgeroepen contiogenten. In geen enkel geval raag de amnestie in strijd zijn met de rechten van den Staat, of met deze van derde personen. De eereteekens, titels, graden, openbare ambten, betrekkingen en diensten die den veroordeelde werden ontnomen, worden hem door de amnestie niet teruggegeven. vV- Sabbas Nicolaas waren het, twee, die in de wereld niets dan vijandelijkheid en strijd hadden ontmoet In het bagno was hunne vriendschap gesloten, levensgevaren hadden die bezegeld en nu kon niets deze verbinding verbreken, hoe verschillend zij ook waren, die haar hadden Na dit allergelukkigst wederzien bracht mijnheer Pelletier dan graaf en Engeline naar eon voor het station gereed staand rij tuig, dat hen naar Montpellier zou brengen. Bij het rijtuig wachtte hen reeds een hoog geplaatst ambtenaar, die bevel had, om den graaf in het slot te brengen en de 7,egel3 te verwijderen. Hij ontving den graaf en zijne dochter met de grootste beleefdheid. Bij* het rijtuig namen mijnheer Pelletier en Antoinette afscheid van hen, om in hunne équipage naar het paleis terug te keeren. Ook Louis nam voorloopig afscheid, maar beloofde van spoedig op het slot te komen. Nepo Rensata was ongemerkt verdwenen. Éiudelijk was het oogenblik gekomen, waerop de onschuldig veroordeelde zijne er fenis aanvaarden zou, eindelijk naderde hij het slot, om nu met zijn kind de intocht te honfo/, maar wat wachtte hen nu Een duister vermoeden vervulde hom, terwijl hij zich met Engeline op den weg be gaf, dioQ hij eens zoo argloos was opgegaan; eon duistere trek lag op zijn gelaat, daar rees hot slot zijner voorvaderen voor hem op, daar teekenden de torens zich reeds tegen den avondlucht af, maar in plaats van met vreugde, het slot sitideiijk weder te afon. Bericht. De officier vaD bevoorradingdienst te Gent, Muinkbrugstraat, 19, zal lot 10 December aanstaande, de aanbiedingen aanvaarden voor het wekelijks wasscben van het linnen der militairen uit de Pupillenschool van Aalst. De aanboden moeten per aangeteekenden brief gezonden worden. De omslag moet het volgende opschrift dragen Aanbod voor het wasschen van linnengoed De noodige inlichtingen worden de belang hebbenden medegedeeld in het bureel van den hulpofficier voor den bevoorradingdienst (Suppléant duSous-Intendant), Pupillenschool Aalst. W\ 08 nieuwe toestand Vrijdag hebben de Engelsche, Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers te Londen beraadslaagd over liet verdrag van Sèvres en dezes betrekkingen met den nieuwen toe stand in Griekenland. De vertegenwoordigers onderzochten de waarborgmaatregelen welke van Griekenland zouden geëischt worden, bijaldien 't Grieksch gouvernement, niettegenstaande de verwitti ging der verbondenen, toch Conslantijn zou terugroepen. Er werd ook verzet aangeteekend tegen eene leening van 200 miljoen drachmen,door het Grieksch gouvernement aangegaan, niet tegenstaande het veto der verbondenen. Wat zal Constantijn doen In goed ingelichte kringen van Athenen loopt het gerucht dat Conslantijn zich onmid- delijk na zijn terugkeer in Griekenland, naar Smyrna zou begeven, om er zich aan bet hoofd zijner troepen te plaatsen. stoeg een dof gevoel van nieuwe zorgen iu hem op. Engeline gre9p zijne hand en wees naar het slot, zij, zijne dochter, zijn kind, zijn lieveling zat naast hem en had eindelijk den vader weder, deze gedachte gaf aanzijn ern stig gelaat een schemering van geluk, .en dan Antoinette, deze weldoenster behoorde hem en dat was voor hem eene weldaad. Ilct levensgeluk zou dan misschien voor den gebrandmerkte nog eenmaal komen, er was toch misschien in weerwil van al het ge beurde, eene heldere toekomst, die hem en Engeline zooveel mogelijk alles zou vergoe den. De wagen reed door de poort van het hek en toen door den voortuin. Engeline's hart klopte van vreugde. Ver* geteu waren de droevige dagen en uren. Nu zou alles, alles vergoed worden. Het rijtuig hield voor het portaal stil. De oude portier, die reeds van de komst van den graaf bericht had outvangen, kwam om het portier te openen on den waren graaf Montpellier, den rechtmatigen erfgenaam en eigenaar welkom le heeten. Hij en een oude dienstmaagd waren dc eenigen, die na de plotselinge verandering in het slot achter ge bleven waren. De graaf en Engeline stapten uit, de be ambte volgde hen. Zij traden hot slot binnen, waarin Agatha Leroux en haren medeplich tigen man zoolang hadden gehuisd. De be ambte nam de zegels weg, nam afioheid en keerde naar Parus lerug. Het Beroepshof van Luik komt een vonnis te vellen, dat van groot belang is voor de no* ta rissen. Ten tijde dat Notaris Wiimart nog in zijtV volle - lleur was gaf een notaris van Luik' aan een zijner klianten don raad, eene som van 100,000 fr. aanWilmarlte lccnen. Deze gaf eohter nooit een cent terug. Do geldschieter spande een procos in te gen den notaris, doch de burgerlijke recht bank verklaarde den notaris niet verant woordelijk. De zaak kwam dan voor bet Beroepshof en nu werd de notaris verantwoordelijk ver klaard. De notaris is echter intusscben over leden. Zijne erfgenumen worden veroordeeld dtf 100,000 fr. vermeerderd door ue wettige in tresten terug te betalen. Het Staatsblad van 3 December kondigt, bij koninklijk besluit, en benevens 's Konings handteeken, de handtcckens van al da mini sters dragend, de teksten af van de artikels der Grondwet, die tot nu toe door de Kamers gewijzigd geworden zijn Artikel 48 der Grondwet wordt vervangen door de volgende bepaling De samenstelling van de kiescolleges wordt voor iedere provincie, door de wet geregeld. De verkiezingen geschieden volgens hel stelsel van evenredige vertegenwoordiging, door de wet bepaald. De stemming is verplichtend cn geheim.1' Zij heeft plaats in de gemeente, behouden» de uitzonderingen door dc wet vast te stellen. Artikel 50 door de volgende bepaling Om verkiesbaar te zijn, moet men 1. Belg zijn door geboorte of de groote naturalisatie bekomen hebben 42. liet genot hebben van de burgerlijke en politieke rechten 3 Den vollen ouderdom van vïjf-en-twinlig jflrcti bereikt bebben 4. Woonachtig zijn in Belgis Geen ander vereischte lot verkiesbaarheid kan worden gevorderd. Artikel 52 door de volgende bepaling Elk lid van de Kamer der volksvertegen woordigers geniet eene jaarlijksclie vergoe ding van 12,000 frank. Daarenboven heeft hij recht tot liet vrij verkeer op nl de verkeerswegen, door den Staat in bedrijf genomen of in concessie ge geven. Door de wet wordt bepaald van welkt vervoermiddelen, buiten bovengemelde we gen, de Volksvertegenwoordigers kosteloos gebruik mogen maken. Eene jaarlijkschc vergoeding, aan te reke nen op de dotatie bestemd tol bestrijding def uitgaven van de Kamer der Volks vertegen* woordigers, kan aan deo voorzitter dezer ver gadering worden verleend. De Kamer bepaalt welke afhoudingen van de vergoeding mogen gedaan worden loi bijdrage in de lijfrente- of pensioenkassen, welke zij nuttig acht tot stand tc brengen. 1 van art. 52 is toepasselijk op het ziU tingsjaar 1919-1920. IN IERLAND Nog steeds botsingen. Verscheidene hulpagenten die van de lijk* plechtigheden van eenige der zestien gedoodc politieagenten terugkeerden naar hunne ha-, zerne, te Madhroom, werden op eenige kilo meters afstand hunner bestemming op vuur schoten onthaald. De agenten schoten terug en kwetsten verscheidene aanvallers. Zij zeil ondergingen geene verliezen. Te Baudon, graafschap Cork, werd eenu afdeeling policieagenten door Sinn-feincrs aangevallen. Tijdens het gevecht dat volgde werden drieSinnn-feiners gedood. Vader en dochter gingen boven in de ka mers on de oude dienstbode bracht eenige spijzeu en dranken, die op last van mijnheer Pelletier gereed waren gemaakt. Toen de graaf dan in de vertrekken stond waarin eens zijn oom had geleefd, waar hij in zijne jeugd zoo dikwijls was geweest, toon hij de portretten zijnor voorvaderen aan dc anden in de eene zaal zag en toen alle her inneringen aan hot verleden in hem opstegen, vatte hij Engeline's hand en in de scheme ring van de avondzon ging hij met haar Daar het kerkhof van Montpellier. Voor alle din gen zocht hij het graf van zijne dierbare overledene echtgcnoole en toen liet gral' van. zijn oom. Het was hem eene weldaad"en eens verlichting, lrier met zijne dochter te bidden. Daarna keerde hij met haar naar het slof terug en onderweg maakte Engeline haren vader met haar dankbaar gevoel jegens Louis bekend. Zij vertelde hem alles, niof alleen van Louis trouwe hulp in de dagen van strijd, maar alles wat hij voor hun geluk had gedaan. De graaf gevoelde onwillekeurig liefde ets belangstelling voor Louis, reeds omdat zijn. kind hem lief had en omdat hij haar zo® trouw had bijgestaan, maar de graaf gevoeld© dat voor Engeline's hart de zware strijd nog niet overwonnen was. Zij was do dochter van oen galeislaaf, hoewel deze het brandmerk, onschuldig had ontvangen, en het scheen don, graaf als zon zijne duurbare dochter hier-1 voor nog veel moeten Ujdeo» (Vervolgt.]

De Volksstem | 1920 | | pagina 1