la strijd Oiii vijf niiliiuei O Ministerie van Landsverdediging Hypothecaire leeninpn aan GorlogsiïïvaMeii De Grieksche kwestie. van iuw. Éfesw Ip Dinsdag Decern. 19201 Pauselijke Wereidbrief. Engeland en België In den Volkerenbond w% XXVI' JAARGANG NUMMER 274 Kerkstraat," 9 ên SS, Aalst?Tel. 114 33 C3- 13 Ij JK. 33 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Genot Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zioh te wenden tot liet Agentschap IJavas,S, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings Londros E.C. S 11. Ambrosiua Zon op7,4.1, onder 4,02 Nieuwe Maan den 10 Z. II. Paus Benediktus XV heelt eeno Encycliek gericht tot de Bis schoppen, waarin hij de christen vol ken uitnoodigt hulp te zendoa aan de zieke ot uitgehongerde kinderen van heel Europa. Z. II. de Paus zegt, onder andere in den wereldbri&fIn het gevoel Onzer Vaderschap over do wereld hernieuwen Wij den uitroep van den Goddei ij ken Moester Ik heb mede lijden mot do menigte omdat zij niets te eten heeft, en hij do nadering van den verjaardag der geboorte van Chris tus bezweren Wij 'opnieuw de christen volken Ons to helpen om wat verlich ting aan te brengen vóór de zieke en lijdende. Benediktus XV rekent heel bijzon P-rlijk op de edelmoedigheid der kin deren uit do meest bevoordeeligde stroken. Zij zullen weten te verzaken aaneen deel hunnerKorstmisgesfihen ken, om voedsel en klooding te ver scholion aan de kleine ongelukkiger) wier broeders zij zijn in Clirislus. Zo zullor. er voor beloond worden in gun sten en zegeningen van het Kindj Jesus. DoIIeiligo Vader zet de oudor aan alzoo de zielen hunner kinderen lo richten naar de beoefening van de liefdadigheid. Ook beveelt Z. H. aan si de Bisschoppen der werold dat op 2S December aanstaar.de feestdag d iieiligo Onnoozelo kinderen, ofwel ion Zondag die dat feest vooraf gaat sr rondhalingen zuilen gedaan worden in heel de uitgestrektheid hunner Bis lommen en dat de opbrengst ervan aan Hom zelf of aan do Veroaniging Save the children fund a zou gozon' len worden. Ton einclo het voorbeeld te geven can de liefdadigheid wolko liij do katholieke wereld aanbeveelt ton op- ciclito van de ongelukkige kinderen tonder onderscheid van natie, verleent 'C. II. de Paus aan dit werk eeno som van 100,000 lires. Do bezorgdheid van don Heiligen Vader voor do ongelukkigen wordt te Rome in alle kringen allergunstig beoordeeld. Algemeen is men over tuigd dat de Paus oen waren Vader is wiens kart warm en modelijdend klopt voor de onterfden der fortuin on voor allen die door hot ongeluk vervolge worden, 'l Is, overigens, niet de eer ete maal dat Z. II. aldus handelt. In 1919 had hij reeds dergolijken brief in de wereld gestuurd, waarin hij ook de-christenhoid smeekte do beklagens waardige kinderen tor hulp te komen, Z. Exc. sir George Dixon Grabame, afge- nnt en gevolmachtigde minister van Groot- Bi-iitanje.Jlieeft bij sijn oflieieel bezoek aan <io stad Gent gebracht, eene redevoering uitgesproken die do hoop doet ontslaan dat Engeland eens eindigen zal met zich bij het 121° Vervolg. Hij greep bezorgd do band van zijn geliefd kind en druk to dio togen bet liarf, als wilde bij Engeline beschermen, zij beminde Louis, dat voeldo do graaf mol zijn vaderhert, ook Louis voelde ziel) gelukkig met Engoline ter hulp te kunnen staan maar Louis vader wilde niet dat zij cloor den echt verbonden zouden worden. Wat zou daarvan worden NEGEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK Eeniga dagen op hst kasteól Montpelliar. Engoline had zich niet vergist in mijnheer Pclleiier, in Parijs beter bekend als het bruine heertje. Deze zonderlinge en werk zame man was waarlijk een vorst, de tuin waarin Engeline waa gevluoht toen zij door ieu graaf vervolgd werd behoorde dozo man. In alle moeilijke nasporingeu die deze rijke vorst had gedaan kwam hij tot de gedukkige ontdekking dat Antoinette, het eenïge kind zijner zuster, van mevrouw dc weduwe Brion was. Dozo ontdekking be koorde bom voor zijne moeite, omdat hij thans een lid zijner familie had, aan wie hij zijn onnoemlijk fortuin kon vermaken. Met graaf Montpellier was het anders, lij was nu wel ah do rechte erfgenaam erkend, hij had met zijn kind ook zijn intocht in liet slot gedaan, maar wat hij vond en wat nu Robeurde, was alleen geschikt oin de bitter heid in zijne ziel te vermeerderen. Fransch-Belgisch militair akkoord aan te sluiten. De gezant zegde onder, andere het vol gende Onze vooronders, in Engeland hebben misschien minder verdienste gehad dan de voorouders der Belgen, want onze afzonde ring door den Oceaan heeft ons van de ergste rampen gered, die de bevolkingen van uw land troffen; maar in die tragische oogen- blikken hebben wij nooit verzuimd onze hulp te verleenen en ons aan uwen kant te scharen, en ik ben overtuigd dat het verleden aan de toekomst zou beantwoorden, moesten dezelf de omstandigheden zich voordoen. ïn den loop uwer lange geschiedenis heeft dan de eene, dan de andere der groote mogendheden uw land geregeerd, of zich van uw gebied meester gemaakt, maar nooit zal Engeland; en nooit zal Engeland in hare opvatting over do rol van uw land in de Europeesehe politiek van gedacht veranderen, Engeland wil een vereonigd, sterk en onaf hankelijk België beiiouden zien. Ziedaar de grondleggingen waarop de vriendschap onzer twee landen rust, vriend schap, die wij pogen zullen steeds nauwer en steeds vertrouwelijker te maken Oorlogskruis. Bijgevoagde Palm De militairen dio het oorlogsk.mis ontvan gen hebben hebben ten gevolge van vermel dingen bekomen wegens roemrijke daden, verwondingen, of vrijwillige dienstneming vóór den ouderdom van 16 jaar of na dien 40 jaar, kunnen voorgesteld worden om een bijgevoegdo palm op het lint van dat eere- teeken te mogen dragen, indien zij titularis zijn van 5 frootstreepen. De militairen die vermeld worden wegens lahgdurigen frontdienst. ontsnapping, of die een Nationale Orde wegens anciënniteit ont- vangen hebben met teekening van het Oor logskruis, mogen niet voorgesteld worden. Üe bijzondere gevallen zullen aan de beslis sing van den Minister van Landsverdediging onderwerpen worden. Volgens de verordeningen die het toeken nen van het Oorlogskruis regelen, kan dit eereteeken slechts ten gevolge van een ver melding bij de Logerdagorde verleend wor den. Nochtane hebben een zeker aantal militairen liet Oorlogskruis wegens langdu- rigen frontdienst ontvangen tengevolge van een gezamenlijke of zelfs persoonlijke ver melding bij de dagorder van een afdeeling of zelfs van een regiment, in welke gevallen de palm niet mag gedragen worden op het lint van het oorlogskruis. Ten einde hun geval le regelen, zullen doze militairen voorgesteld worden tot het bekomen van een palm indien zij drager zijn van 5 frontstroepen. Het ts klaar dat de zaatste vermelding, om een zelfde reden bekomen, bij Legerdagórder de vorige vermelding doet vervallen, "zulks overeenkomstig volgend beginsel verschei dene vermeldingen van verschillende ran. uit hoofde van een zelfde feit bekomen,geven slechts aanleiding lot het dragen van het eereteeken dat betrekking heeft op de Iiooh sle vermolding. Achterstallig loon verschuldigd aan de ggewezen werklieden der Artiüerio- irichlingen. Al do aanvragen dienen gezonden aan den Kommandant Wnstdcin, Middaglijnstraat, 10 le Brussel. Bij de aanvraag dient nauw keurige aanduiding gegeven £le werden van de artillerie-inrichting waar de belangheb bende in dienst was op het oogenblik zijner afdanking, alsook van het voorwerp zijner aanvraag. Naam en juist adres moeten insgelijks klaar opgegeven worden. Bij verandering van adres moeten de belanghebbenden Kom- mandant Wastelein ervan verwittigen. Medailles van den Yser De militairen en gewezen militairen der Artillerie-inrichtingen wier naam verschenen is in de Dagorders van het Beheer der Artil lcrie-inrichtingen (D.E.A.)en die het juweel en het brevet der Ysermedaille, hun door dat organism (D.E.A.) toegekend, nog niet ont vangen hebben, worden verzocht hun adres te doen kennen bij Kommandant Wastelain, ..iiddaglijnslraat, 1 CL te Brussel. Zij nijetcn nauwkeurig aanduiden tot wel ken dienst zij benoorden, zoo mogelijk den datum op denwelken hun naam- en voorna men. graad en positie, oorspronkelijk regi ment, stamboeknummer en huidig adres. Hst Verdrag van Versailles. Bij het algemeen sekretanaat van den Vol kenbond is een verzoek ingekomen van lal van hoogstaande Engelsche lieden, om hot verdrag van Versailles te wijzigen. Do aanvragen tot toetreding. De commissie, gelust met de toelating van nieuwe leden tot dén Bond is ten aanzien van Lichtenstein van meaning, dat land te kiein is om te voldoen aan de internationale verplichtingen, die het bondsverdrag den leden oplegt. Do commissie sprak zich met algemeene stemmen uit -voor het toelaten van Costarica en was gekant tegen aanneming van Azer beidzjan en de Oekraïne. De sub-commissie voor Armenië sprak zich ruet algemeene stemmen uit voor toelating. Voor wat de afvaardiging-van Argcntini betreft, deze heelt tot heden nog geen bericht ontvangen, hetwelk zou doen vermoeden dat deze besloten heeft zich uil den Volkenbond terug te trekken. Men weet dat de ^anvraag tot toetreding van Bulganë naar eene onder-commissie ver zonden is. Een incident.- Argentina geeft zijn ontslag. Geneve, 4 Dec. De vergadering onder zocht een Zwilsersch voorstel om de jeugd hulp te komen ie de landen dio door aangenomen te worden vreest men dat ook Canada zich uit den Volkerenbond zal terug trekken. Zulks is zeer beteekenisvol, daar Argentina en Canada algemeen aanzien worden als han delend op aangeven der Vereenigde -Staten van Noord-Amerika. De vorst was zijn vertrouwde da graaf ging bij hem om hem raad to vragen en om Antoinette weder te zien, die binnen korten lijd zijne gemalin zou'worden. Ik vind niets dan verliypotheekte goe deren, dan oen verkocht bosch, zoodat mij er niets meer van toebehoort, zeide graaf Montpellier togen mijnheer Polletior. Dat had ik niet verwacht, antwoordde deze dat is een harde slag voor u, maar niet zoo hard, als het schijnt. Ik heb besloten om bot gerecht eon proces aan te doen, dat mijne rechten ver- wierp en een valsoh testament deed geldon, vervolgde dc graaf, het is toch niet mogelijk dat men ongestraft een man niot van zijne vrijheid en eer, maar ook van zijne erfenis ontrooven kan. Ik bogrijp uw misnoegen zeer goed, graaf Montpellier, antwoordde Polletior, maar vergeet niet, dat aardsche rechters kunnen dwalen. Mijne arme dochter. Doorluchtigheid. Gij zijt hard door het lot getroffen en gevoel mot u do smart over Engeline, ik beklaag bet gebeurde diep en vind het na tuurlijk, dat bitterheid u vervult, maar laat niet door dezen slag uwe zoo bewonde renswaardige bedaardheid on uw overleg tuemen. Gij weet, dat Antoinette's hand u loe- bolioort. gij weet dat Antoinette mijne nicht is, dat zij na mijn dood mot aardsche goede ren wordt gezegend. Sla mij toe Doorluchtigheid, visl Montpellier den vorst in de rede' ik spreek oorlog geteisterd werden. Argentina meent dat alle internationaal erkende landen in den Bond zouden moeten opgenomen worden, tenzij ze zelf een tegen- o ver gestelden wcnsch uitbrengen. De Engel- sche afgevaardigden Barnes betreurt, dat de Raad van den Bond niet optrad bij het con- flikt tusschen Polen ea Rusland. Men vergeet de idealen waar de soldaten voor streven. M. Bourgeois tracht de kwestie te vergoe lijken, waarna Padercwski meldt, dat zoo nog oorlog moet komen met Rusland, Polen zal oprukken. De Argcntijnsche afgevaardigden namen ontslag van den Bond. M. Puyrreydon had gemeend dat de Liga andere "idealen zou nagestreefd hebben. Opdat Argentina, als land, uittrede, moest eerst twee jaar advies daarvan gegeven worden. Reeds zijn dringende pogingen aangewend om da Argcntijnsche afgevaardigden aan te zetten op hun besluit terug te komen, doch zij beweren dat zij enkel gehoorzaamden aan dringenden bevelen van hun gouvernement. Nog een incident in 't verschiet. De afgevaardigden van Canada hebben gisteren een amendement ingediend, vragende, dat artikel 10 der grondregelen van den Vol- kerenbond zou ingetrokken worden. Daar dit amendement weinig kans heeft niet over het verlies van rijkdommen en mogelijkerwijze van het slot, maar van een recht. Ik klaag er niet over, dat ik een arme erfgenaam ben, die betor doet zijne erfeuis in t geheel niut to aanvaarden, daarover klaag ik niet, want ik ben sterk en ervaren genoeg, om het brood to verdienen. Maar wat ik verloren heb is meer dan deze erfenis en nu eindelijk heeft mijn geduld een einde. Ik vrees, graaf Montpellier, dat gij bij zulk een proces niets zult winnen. Maar gij zgt een man, een karakter, en ik mag mij niet tegenover u stellen, als gij een genomen besluit wilt uitvoeren. Dc vorst had gelijk, toen hij beweerde, dat de graaf door zulk een proces niets zou winnen. Na vele ergerlijke samenkomsten mot de schuldeischers van Montpellier ea vele zittingen van het hof, verloor do graaf het proces en word niet alleen niet schade loos gesteld, maar moest ook nog de groote kosten van hot procos betalen. Welken indruk dit op de reeds jaren zwaar beproefde graaf- maakte zal men kun nen nagaan, alsmqn weet, dat nu niets meer hst zijne bleef van .de erfenis, on om niet nog grootore verliezen le hebben, wachtte hem bet vooruitzicht, om het slot met En geline to moeten verlaten. Na doze droevige ondervinding steeg de gedachte in hem op, om liever naar Amerika terug to koeren, dan in dit land te blijven, waarin hem zooveel smaad en ongerechtig heid had getroffen, on waarin hij niets meer het zijuo kon noemen. G;j hebt mij toch nog vader, zeide Eu- De Moniteur kondigt bet volgende koninklijk besluit af Art. 1. Het Nationaal Werk voor de oorlogsinvalieden wordt gemachtigd hypothe caire en andere leeningen toe te slaan aan de militairen of burgerlijke Oorlogsinvalieden. Het mag ook meubelstukken, namelijk kerkgereedschappen, aankoopen om zc aan deinvalieden te verhuren te verhuren en te verkoopen. Art. 2. De voorwaarden, waartegen de bij artikel 1 toegelaten verrichtingen mogen geschieden, werden vastgesteld bij volgend koninklijk besluit. Art. 1. De leeningen kunnen slechts toe gestaan worden tegen een voldoende waar borg beslaande uit de overdracht van het pensioen of van hypotheken. Art. 2. De schuld van een invalied wegens toegestane leeningen, verhuringen of verkoo pen mag niet meer bedragen dan de som van tien duizend franken. Art. 3. De duur der terugbetalingen of verhuring mag een twintig jaar overtreffen, zonder dal den ouderdom van den invaüed op den datum der laatste terugbetaling, 60 jaar mogen te boven gaan. Art. 4. Het Nationaal Werk kan eischcn dat cr le zijnen voordcele eene levensverzeke ring worde gesloten waarbij do verbintenis- sen van den invalied worden gewaarborgd. Het Nationaal Werk kiest den verzekeraar de wijzeen de verzekcringsvoorwaarden die hem bet best toeschijnen. m Het bedrag der premie geniet de bij arti kelen 3 en 4 der wel voorziene voordeelcn der overdracht. lal lli Het Ministerie van Landbouw heeft een onderzoek over den landbouwarbeld gedaan, waarvan de uitslagen zooeven verschenen zijn (1 boekdeel van 880 bijzijden, te koop in don boekhandel Vromant, Brussel, 10 fr. Dit werk is niet enkel een gedocumen teerde studie van den huidige» ecónomischen toestand der landbouwwcrklieden maar het bevat tevens vele en nauwkeurige aanduidin jen in geschiedkundig opzicht. Bij de lezing ervan zal de veelvuldig voorkomende dwaling verdwijnen, als zou de landbouwwerkman nog in een minderwaardigen toestand ver- keeren het onderzoek stelleen aanzienlijken vooruitgang vast in zijne hcroffbeuring, zoo wel in economisch en maatschappelijk als in hygiënisch opzichtzoodra zijne technische landbouvvop'voeding vollediger zal geworden zijn, zal zijn toestand dicu van den nijver- hcidswerkman evenaren. Er dient aangemerkt hoe al de geraad pleegde personen eenstemmig verklaren dat de achturendag onmogelijk op volstrekte wijze kan toegepast worden in den landbouw en dcu tuinbouw. Vele spoedeischende land- bouwwerken en de schaarschte van bet werk- olk zijn hinderpalen voor de verwezenlijking dezer hervorming. Het gebeurt zeker dat de werkman 12 uren en soms meer werkt in sommige tijdstippen van het jaar maar in den wintertijd werkt bij niet altijd acht uren. Een verklaring van minister Leygus Darijs, 5 December. In een persgesprek meteen vertegenwoordiger van Ilnvas zeide de Fransche eerste minister o. a. Uit goede, maar niet officieele bron beeft de nota dor geallieerden betreffende Konstantijn in Kou- slaniinislische kringen te Luzern en le Athene groote ontsteltenis teweeg gebracht. Wij we ten nog niet, welken indruk onze weigering, om de uitgifte van 200 nnllioen drachmen door het kabinet Kdullyc te erkennen, heeft verwekt, maar wij zijn er van overtuigd, dat zij een groote uitwerkn/g zal hebben, en dii des te meer omdat Griekenland er op re kende, dat Frankrijk en Engeland bet niet eens zouden zijn. Het blijkt thans echter «vol doende, hoe het zi/h daarin vergist heeft. Unze besprekingen zijn geëindigd. De ge* heele agenda is afgehandeld. Cousiantijn zal aan don wil van zijn volk gehoor geven. Luzerne, 5 December. Een afschrift der nota der Entente is aan Constanlijn overhan digd geworden. Deze weigerde alle verklaring desaangaandc. Hij zegde eukel dat deze nota hein niet persoonlijk betrof, daar zij tot bel Giieksch gouvernement en lol hel Griek sche volk gericht was. Constanlijn wil zijne houding regelen naar den wensch van bel Grieksche volk. Voor hem zou hij eene zware verantwoordelijkheid op zich laden, indien hij, om aan dc nota der Entente te gehoorza men, zou weigeren naar Grienkenla.nd te gaan na de volksstemming. Voor Constanlijn en zijn gevolg heeft de nota enkel eene afwachtende beteekenis Daar de Entente zelf verklaart dal zij zich niet wenscht te bemoeien met dc innerlijke kwe- stien van Griekenland, zijn de Grieken dus hun eigen baas. Voorzeker zou de herziening van het ver drag van Sevres zeer pijnlijk zijn voor Grie kenland, doch men denkt niet dat de Entente zoo verre zal gaan. Volgens Constanlijn en Cic, berust de vijandigheid der Entente ten zijnen opzichte op een misverstand, dal spoedig zou verdwij nen indien men hem toeliei naar Grieken land terug te keeren. Koonprins Joris keert naar Griekenland ter*) Een Grieksch torpedowcerder is naai Constantza (Roumenie) vertrokken, om er de kroonprins Joris aan boord te nemen. Deze. zal in zee op den kruiser Averoff over stappen om naar Pyreus te reizen. Atbenen, i> Dec. Heden had de volks stemming over den terugkeer van Constanlijn plaats. De volksstemming duurde tot s'avonds. Al de prinsen welke thans te Athcnen ver blijven hebben aan de stemming deelgeno men. Namiddags hielden vrouwen op de Grond weiplaats eene belooging ten voordecle van Constanlijn. Alhenen, b December. De volksstem ming is geheel Griekenland door geëindigd De uilslag zal waarschijnlijk morgen gekend zijn, doch liet is zoo goed als zeker dat li ij unstigzal zijn aan Constanlijn, daar allee» de koningsgezinden aan dc stemming deel namen. Eene nieuwe nota. Alhenen, 5 December. De zaakgelas tigden dcrj Verbondenen zuilen morgen aan hei£Griekscli gouvernement een nieuwe nota overhandigen, betrek hebbende op de gel delijke hulp tot hiertoe door de Verbondenen aan Griekenland toegestaan. geiine eu omhelsde hem, houdt moed en maakt u niet boos. Ik kan werken en spoe dig bon ik de vrouw van Louis, hoopt 'dus ader. En hebt gij ni8t Antoinette, die trouw en oprecht lief heeft Maar hel was, als hadden de slagen van het noodlot nog geen einde, want reeds kwam een bode bij do graaf en Engeline en noo digde hou uit naar lint paleis van den vorst te komen. Het betrokken gelaat van den be diende verontrustte en verschrikte Engeline. Wat is in het paleis gebeurd riep zij angstig, zegt is mevrouw de verstin.... is zij zieker geworcleu vroeg de graaf even spoedig. Mevrouw de vorslia ia wel zeer ziek en zwak, maar de bezorgdheid geldt hare dochter. Antoinette, riepen vader en dochter ge lijktijdig. Freule Antoinette is in den nacht plot seling ongesteld geworden en uitte dan den wensch, den graaf en ffreule Engeline nog eenmaal te zien oti le spreken. De graaf werd zeer bleek, bij gevoelde, dat bet een laatste afscheid was als verloor hij nu alles, nu ook deze laatste slag hem trof. Ook Engoline was zeer opgewonden, en dadelijk roden vader en dochter naar Parijs, naar liet paleis van den vorst. Daar hoorschte de 3tiiie van liet graf en overal een drukkende treurigheid. Buiten op de straat had men,, om liet geruisch te dem pen, dekens latea neerleggen. De ziekte van Antoinette was zeer vorergerd, Juist hadden. do geueesheeren de wecnende moeder en den diep getroffen vorst medegedeeld, dat op geen herstel te hopen was, dat alle middelen zon der gevolg blsven. Toen de vorst de graaf en Engeline ont ving, was hij droeviger dan ooit. Komt, zeide hij, en bracht beiden naar de kamer van Antoinette, zij verlangt zeer naar u. En het gevaar is niet te overwinnen l De vorst haalde de schouders op. Zoo onbarmhartig kan de hemel niet zijr,, riep de graaf iu eene opwelling van vertwijfeling, deze laatste slag zal ons Lo- spaard blijven. Ook ik vraag den dood, mijn vriend, waarom hij hot jongo leveu wenscht en den ouderdom voorbijgaat, zeide de vorst, en zo® moet ik dan Let jonge leveu zien verwelken. Het kan aiet zijn, bot kau niet zijn, riep de graaf in de hevigste wanhoop Engeline onderdrukte hare tranen met boventnenschelijke kracht om do zieke niel op le winden. j Zij traden de halfdonkere kamer binnen,' waarvan de vensters half gesloten waren. Antoinette in wier nabijheid twee cerwj Zusiers van Liefde stonden, las op wit zijden kussens. Naast haar bed zat gebukt ea ver-, oaderd de moeder van Antoinette. Toen Antoinette, die bij haar volle be wustzijn was, de graaf eu Engoline zag, slak zij lieu met de laatste kracht, die zij nog Lo. zet hare hand toe, en een hemelsche glim- laoh vorhelJe^de de blwkt trok keu (Vervolgt. I

De Volksstem | 1920 | | pagina 1