03 strijd oni vijf tnillioeo Lord Derby Graaf Woeste Ivoordeelcn zouden dadeIük verkre3ei' Ma ie Bijeenkomst te Londen Hubin en de mlülaire kwestie Ba kwestie fier vergoedingen 9 4$m-m Donderdag iDeccm. 1920s De legerdiensttijd. De stortingen In üs Lijfrentkas- De GemesEiSshisziagen De Grieksche kwestie. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 2?S 33 A O 23 I_J A. 13 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gbndi II. Leocadia Zon op7,43, onder 4.02 Nieuwe Maan den 10 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Zooals men weet hee.it onze staats minister Graaf Woeste, in zijne rede voering tijdens de debatten over do ministerieels verklaring, het sluiten van oen Belgisch-Fransch-Engelsclt- Hollandscli verbond aangeprezen, als een zekere waarborg tegen mogelijke overvallen Hij zegdo namelijk Voorzekers zijn wij voor 't oogen- blik min of meer beschut door de be zetting van bet Rijngebied. Doch de tijd verloopt snel en mon moet aan den dag van morgen denken. Ken akkoord is gesloten metFrank- rnk, doch bet is zeer onbepaald. Dat verbond, boe kostbaar bet ook zijn moge, is niet voldoende om ons vol komen to waarborgen. Ik zou willen dal ook Engeland, dat ons gesteund beeft na 1830, in 1855, in 1870 en in 1914, er zich bij aansloot. Ilc zou wil len dat Engeland deel maakte van dat verbond en om u geheel mijn gedacht bloot to leggen, ik zou willen dat ook Holland in bet verbond trad. Ik weet wel dat er langs dien kant eenige wrijving is geweest, doch ik hoop dat bet gouvernement alle misverstand uit den weg zal weten ts ruimen. Ik ben overtuigd dat bij een vier voudig verdedigend verbond, tusschen Belgie, Frankrijk, Engeland en Hol land, wij zouden mogen zeggen dat wij onoverwinbaar zouden zijn"». Ook lord Derby, de gekende En- gelscim diplomaat drukte zich in der- gelijken zin uit. Volgens lord Derby is bet meer da n waarschijnlijk, dat indien het Franscb- Engelscii verbond in 1914 reeds be slaan hadde, den oorlog haddo verme den geweest. Zooals men weet kende de woede van Willem II en van zijn HjasKjauselier geen palen, toen bij boorde dut Engeland partij koos voor Frankrijk. Ook do Fransche bladen beginnen in den zin van bet viervoudig defen sici verbond te schrijven en doen er do voordeden van uitschijnen. Frankrijk zou veiliger zijn Holland zou dadelijk een eindo zien stellen aan liet onophoudend geschrijf der Duitsch gezinde bladen, die beweren dat bet Belgisch leger enkel op een hoog con tingent blijft, om bij goede gelegen heid en rekenende op do hulp van zijn Franscheu bondgenoot tegen Holland op te treden. Engeland zou or ook voordeel bij hebben. Inderdaad de verantwoordelijkheid van het Engelse!: gouvernement neemt met den dag toe daar bet Engelsch rijk zooveel en zoo ver verspreid is. Door bet viervoudig verdedigend verbond zou Engeland van groote zorgen betrekkelijk den Rhijn ontslagen zijn en dus vrijer van beweging en gedachte zijn voor den Hosfoor en het kanaai van Suez. Wat Belgie betreft, twee hoofdelijke worden veiligheid in het binnenland en zekerheid tegenover liet buitenland. En uit deze twee belangrijke voor- deelen zouden ongetwijfeld tal van an dere voordoelen voortspruiten. 126* Vervolg. Zij liad nog geen brief van Laar vader ontvangen. De brieven waren zeker aange komen, maar boe zouden zij baar bereiken, daar zij zich verborgen hield in het huisje bij de arme weduwe. Zij wist dus niet of haar vader Amerika gelukkig had bereikt, en hoe en waar moest tij hem dan zooken als zij naar Amerika £ing»? Intusschen stond haar besluit om 't huisje te verlaten, vast, maar zij kon niet dadelijk vertrekken, want de oude lieden waren naar de stad. Tegen den avond keerden zij torug en vond Engelino gereed om te vertrekken. Wilt gij weg vroeg de vrouw ver- baasd. Ik ga naar Parijs, antwoordde Enge. lino. Nu, in den avond Zorgt er voor, dat u niet weder iets overkomt f wanneer komt gij terug Ik weot het nog niet. Do vrouw zag Engeline verbaasd aan. Gij hebt toch geen dwaze gedachten i vroeg zij op ernstigen toon. Meent gij. dal ik mij het loven zou be nemen, vreost dat niot. ik wil slechts Louis -opzoeken. Zoo. zoo, dat is wat auder3, zoide de vrouw, gaat dan en komt terug, als ge wilt. In de gemengde militaire kommissie Dinsdag avond hield de gemengde milï taire kommissie gelast met het bestudeeren van den legerdiensttijd eene nieuwe zitlin_ Vo'orzilter was M. P. E. Janson, die door M. Devèze, minister van Landsverdediging «angesteld was. Tijdens deze zitting werd M. Hubin, oud voorzitter der Kommissie, als getuige ge« hoord. M. Hubin deed verslag over de studie reis welke bij gelast werd te doen in Frank rijk, Italië en Zwitserland, om in die landen onderzoek te doen nopens de legerdiensttijd. M. P. E. Janson bedankte M. Hubin, om zijne belangrijke mededeeling en drukte nogmaals zijn spijt uit over zijn aftreden uit dc kommissie. Da meening van Leygues PAPiIJS, 7 December, Lcygues en Sforza zijn gisteravond uit Londen Lier aan ;ekomen. Lcygues drukte tegenover dagbladschrijvers zijn voldoening uit over het feit, dat, tenge volge van de besprekingen lo Londen, de drie groote mogendheden het oens zijn geworden over de Grieksche kwesties, ingeval an een terugkeer van Konslantijn. Het Fransche standpunt is volkomen aanvaard. De geallieer de zijn besloten om samen te gaan om den definitieven vrede in het Oosten te herstellen De maatregelen die zij zullen nemen, zullen afhangen van de gebeurtenissen in Grieken land. Sommige maatregelen zijn reeds onder oogen gezien. De minister is - vooral verheugd over het groote verlangen naar overeenstemming dat ter konferentie is vastgesteld bij Lloyd Geor ge en Curzon, alsook over den uitstekenden indruk van zijn betrekkingen met Sforza Cur zon, zoo verldaardo Leygues, deelde zijn meening, dat de vriendschap tusschen Frank rijk en Engeland, en de goede verstandhou ding hunner regeeringen onmisbaar waren voor den vrede in Europa en in de wereld. Leygues eindigde met te zeggen, dat bij zeer goede verwachtingen had voor de vol gende konferentie. Parijs, 7 December. Een medewerker van «L'Éclair» lyid een ouderhoud met M. Hubin. Deze, na de redenen opgegeven te hebben waarom hij ontslag nam als voorzit ter der gemengde militaire kommissie, ver klaarde zich overtuigd dat da Duitsche Repu bliek, alhoewel rechtzinnig vredclievendt niet stevig genoeg gevestigd was om aan de militarischc pogingên te weerstaan. Ten bewijze gaf M. Hubin den terugkeei van Napoleon van het eiland Elba als voor beeld. De aanwezigheid van Napoleon op Fransch grondgebied was voldoende om het Vredelievend gouvernement van Lodewijk XVIII omver te werpen. M. Hubin acht het noodzakelijk een leger te hebben dat gereed is om aan alie gebeurte. nissen het hoofd te kunnen bieden. Het Fransch-Bslgisch verbond laat bËde landen volkomen onafhankelijk jegens elkander. Voor wat betreft Engeland, is het mogelijk dat Engeland liet verbond zal bijtreden, doch niemand zal drukking uitoefenen. Het En gelsch gouvernement zal zelf inzien, dat de solidariteit der verbondenen zulks vergt. Engeline nam afscheid. Hot was reeds donker, toen zij zich op weg begaf, Zij had een goed uur te gaan. Als zij Louis maar vond, en waar zou zij blijven als zij hem ge zien en gesproken bad. Terugkeeren Zij had niemand te Parijs, alleen eene oude dienstbode van het slot Montpellier, die een snoepwinkel had, -kende zij. Bij haar zou zij misschien een toevluchtsoord voor den nacht vindon. Langzaam naderde zij do voorstad. Het was nog niet laat. Zij liep do haar bekende straten door naar het vorstelijk palei». En geline beproefde aan de voorzijde in liet pa leis to komen, maar alles was gesloten. Nu ging zij naar de kleine poort in den muur, maar ook die was gesloten. Zij klopte en behoefde niet lang te wachten, want spoe dig hoorde zij stappen en werd het poortjo geopend. De hooge gestalte van Nepo Ren- sata stond voor haar toen zij binnentrad. Hij maakte het poortje dicht en een ern3tigen trok lag daarbij op zijn gebruind gelaat. Engeline reikte hem. de hand-en zeide ver heugd gij zijt het, die mij ontvaugt Wat brengt hier f vroeg'de Corsi* kaan. De zorg over Louis. Tk heb geen rust meer, is hij hier Uwe onrust is niet zonder grond. Louis was hier, maar sedert gisteren avond mis ik hem. Gij mist hem? Hij is dus weg? Hij heeft toen ik voor zaken afwezig was, het paleis verlaten en is nog niet teruggekeerd. De ekonomische betrekkingen IN 8£LGI£ Eene verklaring van «VI. Carton de Wiart Parijs, 7 December. M. Carton deWiart voorzitter van den Belgischen ministerraad, heeft aan een vertegenwoordiger van La Francs Libre een verklaring afgelegd, betreffende den aïgemeenen ekonomischen toestand in Belgie en ds mogelijkheid van het sluiten van een ekonomische Fransch- Belgische pvereenkoms.. Uit deze verklarin blijkt dat, waar Frankrijk het protektionis- tisch handelsregiem huldigt en Belgie steeds den vrijhandel heeft voorgestaan, dit wel eenigzins het aangaan van oen overeenkomst belemmert, maar toch met onmogelijk maakt. Vooral Antwerpen wenschtzijn betrekkingen met Elzas-Lotharingan weer te zien toene men, wat, door het heffen van de Fransche verhoogde stapelhuisrechten, zeker niet in de hand wordt gewerkt. De minister zegde verder, ook nog te hopen dat Engeland zich spoedig bij den Fransch. Belgischen blok zal aansluiten. Wat de door Duitschland te betalen scha deloosstelüng betreft, is hij overtuigd van de betaalkracht van dit land. Het totale cijfer moet bepaald worden naar verhouding der door de betrokken landen geleden schade. Ten slotte zegde M. Carton de Wiart nog dat de Belgische regeering voornemens is hot stelsel van ruiling van koopwaar niet tot Brazilië te beperken, maar ook nog tot andere staten van Zuid-Amerika en Europa ud te breiden. Tot zelfopleiding der blinden De Ligue Braille welke zich tot hoofd doel heeft gesteld, het vormen cencr zoo volledig mogelijke boekerij, op alle gebied, Letterkunde, Wetenschap, Wijsbegeerte, Godsdienst, Kunst en die meer, aanzoekt ons, de talrijke lezers dezer kolonnen, welke aan haren oproep hebben beantwoord, en welke zich toewijden, de ecnen door het Braille schrift aan te leeren, de anderen (reeds door dusdanige werken over te schrijven, haar dank te bieden. Zij aanzoekt ons ter kennis te brengen van het, die, niettegenstaande zij met het werk sympatbiseeren, toch in de onmogelijkheid verkeeren, hun tijd aan 't copieeren van boe ken te besteden, dat er eert ander middel is, haar ter hulp tc komen v De Ligue - hëeft'nameiijk de catalogus sen verzameld der door de verschillende groote instellingen in Brail Ie-schrift gedrukte boekwerken, en welke kunnen worden aan gekocht. De tot dit doel te verzamelen gelden bedragen eene som van rond de 6000 frs. Zij beroept zich op de edelmoedigheid van allen om tot voormeld bedrag te komen. Het lokaal, Loxurastraat, 45, Brussel, is alle Donderdagen van 3 lot 5 uren, open, tot het bekomen van inlichtingen, nopens het werk en het onderwijs in Braille-schrift. De giften zullen er dankbaar worden aan vaard. Zij mogen ook, op voormeld adres, aan den Schatbewaarder den Heer Neels, wot den toegezonden. overheid bevel de aflossing van het 337® slechts te doen den nacht daaropvolgende. Het bataljon stond onder de bevelen van commandant l)e Nef, met kapitein Blandin als adjudant-majoor. De eerste kompagnic werd aangevoerd door kapitein Lambertde 2* door luitenant Blanchetde 3e door luite nant Grenier de 4* door luitenant Poucher en de kompagnie mitrailjeurs door luitenant Conté. Op 11 Juni 1916, 's morgends brak een hevig bombardement los en bleef geheel den dag en zelfs een deel van den daaropvolgen den nacht duren. Het is tijdens dit bombar dement, dat de obussen (130, 210 en nog grooter) dat de loopgraaf der bajonetten ge vormd werd. De manschappen wachtten den aanval af. Zij hadden hunne geweren, met de bajo netten er op tegen den wand van de loopgraaf geplaatst, daar zij bevel hadden eerst met hunne handgranaten den mogelijken aanval af te slaan. i) De obussen vielen voor, achter en in dc loopgraaf, en in zoo ruime mate, dat de loop graaf zich weldra sloot, aldus onze dappere Vendeërs en Bretanjers begravende. Het is doordien zij hun geweer niet in handen had den, dat na het bombardement talrijke bajonet ten uit den grond opstaken. Reeds van 11 Juni 1916 had de loopgraaf het uitzicht, dat men bij den wapenstilstand vond. Voor ons begon de strijd eerst 11 Juni.... a De loopgraaf der bajonetten. Het Parijzer blad L'Intransigeant deelt volgend schrijven mede van luitenant Poucher, uitleg gevend over do beruchte loopgraaf der bajonetten bij Verduo. Op 9 Juni 1916 verliet het eerste batal jon van het 137e iofanterieregiment de citadel van Verdun om zie!: in lijn tc gaan stellen. Het bataljon kwam echter slechts in den nacht van 10 tot 11 Juni in dc eerste lijnen. Zie hier wat er gebeurd was Na een nacht- marsch was het bataljon te laat aangekomen om de aflossing te doen in den nacht van 9 tot 10 Juni. Ook gaf de hoogere militaire En gij weet niet waarheen liij zich be geven heeft Neon, maar hij kan terugkeeren, zeide de Corsikaan om Engeline gerust te stellen. Ik verontrust mij er over, zeide zij, dat hij u niet heeft gezegd waarheen hij ging. Verliest den moed niet, zeide Nepo Rensata met zijne diepe stem, de grootste gevaren zijn reeds overwonnen en het einde zal wel goed zijn. Twijfel niet, want alles staat beter dan gij gelooft. Hebt gij een brief van mijn vader uit Amerika ontvangen vroeg Engeline. Neen, Engeline. O, verzwijgt het niet, stel mij over hem gerust. Ik heb geen bericht ontvangen. Geen bericht, zeide zij met doffe stem. Verban de zorg over uwen vader, zeide de Corsikaan, als de tijd gekomen is, zult gij wel bericht van heni ontvangen. Ik moet weten, verklaarde Engeline, waar Louis is, ik moet hem zoeken. Ik wil dezen nacht nog afwachten, maar morgen vroeg, zal mij niets'terughouden. De Corsikaap billijkte haar besluit en verklaarde, dat hij zich met haar zou veree nigen om Louis to zoeken, JEngeline nam afscheid. Zij stond nu in de groote stad, en vol van angst over Louis. Wat zou' zij doen In den nacht nog terug gaan naar de weduwe. Dat ging niet, on zij besloot om do oude dienstbode op te zoeken. Het was bijna half elf geworden toen En geline het kleine onaanzienlijke huis van de Ingevolge een schrijven van wege het ministerie van Nijverheid, Arbeid en Bevoor rading, de personen die tot nu nog zouden verwaarloosd hebben voor de zes laatste jaren, namelijk van 1914 lot 1919, hunne stortingen in de Lijfrentkas te doen tot het aanwinnen van een pensioen voor hun ouden dag, mogen dit jaar nog die verwaarloosde stortingen verrichten, en alzoo de talrijke slaatstoelagen verkrijgen. I)oze stortingen voor de verloopen jaren, van 1914 tot 1919, moeten gedaan worden voor bet einde van dit loopend jaar, dus voor 31 December aanslaande. Dit is eene gunstige gelegenheid voor dc spaarders, dewelke sedert 1914, uit gelijk welke oorzaak, geen stortingen in de Lijfrent kas verricht hebben, nu nog gedurende deze loopende maand December hunne schade in te halen, eu ulzoo hun pensioen machii; vooruit te helpen. De vergadering der experten te Brussel Het is Maandag aanstaande, dat de confc- rencie der experten der verbondenen en der Duitschers, gelast zich met de kwestie der vergoedingen bezig te houden, le Brussel hare werkzaamheden zal aanvangen. Het is het eerste deel der werkzaamheden, welke moeien leiden tot het vaststellen der Duitsche schuld- De vergadering zal voorgezeten worden door M. Delacroix. Engeland heeft als afgevaardigden aange duid lord Dabernon, gezant van Engeland te Berlijn en M. Bradburv, gewezen sekretaris der Engelsche schatkist en afgevaardigde bij de vergoedingskommissie te Parijs. Frankrijk wordt vertegenwoordigd door >1. Chevsson, bijgevoegd afgevaardigde ter Vergoedingskommissie te Parijs en door M. Seydou, bestuurder van het handelskabinet bij het ministerie van Builenlandsche Zaken te Parijs. Italië en Duitschland hebben nog hunne afgevaardigden niet aangeduid. De vergadering van Brussel is eindelijk slechts ingericht om de experten met elkaar in voeling te brengen. vrouw bereikte. De winkel was gesloten, en geen licht was in het huisje meer te zien. EugeÜne aarzelde daarom om te kloppen, maar eindelijk besloot zij er toch toe. Ein delijk hoorde zij voetstappen komen eu werd de deur geopend. De oude dienstbode herkendo Engeline en met weinige woorden vertelde zij het ge- Beurde en uu was het roerend om te eien, hoe de oude dienstbode met onbeschrijflijke zorg en liefde voor Engeline eten en een bed gereed maakte. - Sleohts voor één nacht noem ik uwe hulp aan, zeido Engeline. Neen, antwoordde do dienstbode, het zou voor mij eene beleedigiug zijn als de freule niet langer bij mij wilde blijven, ge lijktijdig diende zij eten voor Engeline op. Engeline was echter le vermoeid cm veel te gebruiken en wenschle daarom de oude dienstbode spoedig goeden nacht, waarmede zij te gelijkertijd eeu einde aan haar vragen maakte. De oude, trouwe, goede persoon zorgde er nu voor, dat do freule ltor. rusten, en schudde, toen zij alleen was, ernstig eu be denkelijk het hoofd. Toen de oude dienstbode 's morgens En geline wilde wekken, ontstelde zij lievig zoo- dra zij bemerkte dat Engeline in een hevige koorts lag. Acht dagen Lewoes de oude dienstbode allo' zorgen aan Engeline, toen geheel onver wacht dc uit Amerika lertfggelceerde graal Mo.^ellier aan hot ziekbed zijner dochter Het cijfer der vergoedingen zal er niet vastgeslelJ worden, doch men deukt dat de Duitschers het betaalvermogen van Duitsch land zullen uitleggen In 't begin van 1921 zal te Gondve de bepaalde conference plaats hebben, waarop het cijfer zal aangeduid worden. Volgens het verdrag van Versailles, moet dit cijfer bepaald worden ten laatste den 1 Mei 1921. Daarna moet ook de kwestie der waarborgen bepaald worden. Men denkt datconfercncie^ te Brussel ecu achttal dagen zal duren. In de ministerieele kringen wordt er be vestigd dat de gemeen lek iezïngen niet voot do maand Maart zullen kunnen geschieden. Invoer van planten in Morocco. Ingevolge een besluit van 1 December II. wordt de invoer in Marocco van planten o: deelen van planten bestemd lot het voort- kweeken slechts toegelaten als bij elke ver zending een getuigschrift gevoegd is van den bevoegden dienst in het land van herkomst, vaststellende dat bedoelde planten voortkomen uit een bedrijf dat regelmatig bezocht werd en vrij bevonden van gevaarlijke ziekten e» insecten. De belanghebbenden worden verzocht zicfc te wenden tot Dr Van Hove, opziener van den Bijzonderen dienst voor plantenziekten. Ter Plaeten kaai, 29, Gent, die voor Belgie be last is metjiet afleveren dier getuigschriften. De Volksstemming. ATHENE, 7 Dec. Naar luidt van half. ambtelijke inlichtingen, overschrijdt het aan tal kiezers die gisteren aan do stemming heb ben deelgenomen, met ongeveer 300,000 het getal kiezers die bij de jongste wetgevende verkiezingen ter stembus zijn gegaan. Slechts 2 t.h. van dit gelal hebben tegen gestemd In Thracië, werd buiten eenige uitzonderin gen voor koning Constantijn gestemd. 12,000 officieren en soldaten van het gar. nizoen van Smyrna hebben aan de volksstem ming deelgenomen. Slechts 900 soldaiee stemden tegen Te Saloniki boden zich 29,000 kiezers aan veel meer dan bij de wetgevende verkiezin gen. In AUika waren er 91,000 kiezers, hetsj' eene vermeerdering-van 12,000. Men meldt uit dezelfde bron dat 80 t.h. der Venezelisten, ondanks het partijorde woord, aan de volksstemming in de provincie hebben deelgenomen en voor Constantijn ge kozen. Te Athene weiden geestdriftige beloo gingen gehouden. De bladen zeggen dat de wensch van het Grieksche volk Constantijn terug op den troon te brengen, in niets tegen de geallieerden is gericht. Gaiekenland hoopt dat de Entente ot zich van bewust zal worden eu dat in de toe* komst zooals in het verleden nauwe samen* werking zal bewerkt worden. Is er vervalsching in 'I spel Londen, 7 DecemberUit Athenen were een telegram ontvangen, meldende, dat ds volksstemming in zulkdauige omstandighe den plaats had, dat vele vervalschingen lion- den gepleegd worden. De Kamer in verlof. Athenen, 7 Dec. Men verzekert dat d? bijeenroeping der Kamer voor eene maand verschoven is, daar 't gouvernement wensebt openbare besprekingen te vermijden, en vreest dat de Venizelistische minderheid op de ge varen der politiek van het nieuw gouverne- ment zou wijzen. verscheen. Nadat de graaf Montpellier een« belangrijke som van de regeering had ont- vangep, als schadevergoeding voor de ver-, woestiDg zijner goederen door de Indianen,' had hij zich gehaast naar Parijs terug te koeren. Niettegenstaande alle mogelijke zorgort van vader en geneesheer bleef Engeline steeds buiten kennis. Eindelijk vertoonde zich de bewijzen van beterschap, en toen Engeline een oogenblik bij kennis kwam en haar vader zag riep zij vol liefde uit Mijn vader, gij waart mijn beschermer? Ja, ik ben het. Het is uw vader, Enge line, die uiu zijae armen sluit. Vreugdetranen blonken in Engeline hare oogen. Zij kon geen woorden vinden om uit drukking aan haar gevoel le geven, en zonk in de armen van haren vader. Hij was oud geworden, zorgen en strijd waren niet zon der invloed op hem gebleven, maar hij zag er als een voornaam, ernstig man uit, op wiens trekken dc edelmoedigheid tc lezeu stond. Er verliepen eenige minuten van stilzwij gende blijdschap over het wederzien. Vader dochter hielden elkander omhelsd enj weenden van vreugde. Engeline kwam eindelijk tot liet bewustzijn^ van haar geluk en der vreugde, die haar ton, deel viel. De hemel zij dank voor dit uur, riep zij, ik. heb mijn vader terug, (.Ver volgt.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1