Ds strijd o» vijf miliioM RsYüiverssiiaten in da Kamer Vrijdag gDecem. 19201 Sparen Sparen Da hervorming van dea Senaat Ouitsciilanii's vredesverplisiiiiiigen Z. Em. Kardinaal Eerder naar Raise De Duitsche kuiperijen. De Orieksche kwestie. De nieuwe aartsSissciiop van Pari]» kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 277 X3> A. Gr JL» 13 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Gbnbt II. Eulalia 1 Zon op7,40, onder 4,01 Nieuwe Maan den 10 'Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zicli te wenden tot het Agentschap Havas,&Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings Londres E.G. 4 Voor den heor minister van Landbouw. Nu dat het papier zoo peper duur is en flat, volgens men ons verzekert, met Januari, 'de prijzen nog zullen verhoogen, vinden wij hel effenaf ongehoord dat al de openbare be «luren der regeering met het papier omsprin gen net gelijk zij het gratis, voor niets kregen. Kort geleden ontvingen wij 1600 bladzijden drukwerken en oen paar dagen geleden be stelde men Uns een schoon voluum van 900 bladzijden zeer goed verzorgd on gedrukt op schoon papier met nieuwe letter. Dat boek handelt over een landbouwonderzoek. liet ware, mcenen wij, voldoende geweest de uitslagen vau hel onderzoek aan te stippen en te doen drukken, maar er zijn ongeluk kig vakmannen, die in de Kamer zitten, die zich niet tevreden houden met de besluiten en liet enkwest te kennen. Zij eischen al de antwoorden te welen welke ingezonden wer den op de gestelde vragen, om aan het boek cenen grooteren schijn van rechtzinnigheid te geven en niet te laten veronderstellen dat de bekend gemaakte uilslagen van het onderzoek de vrucht zijn ecner behendige en verbeter de combinatie opgemaakt door personen die er belang bij hebben den toestand in roos kleurige tint al to schilderen. Tegenover zulke opmerkingen, gaf baron Ruzeüo, die een gentleman is, toe, maar op die wïjzo zal er niet gespaard worden. Inderdaad, als de Kamerleden dubbel spel spelen, 't is te zegden, dat zij, in de wet gevende Kamer, luidkeels om besparingen roepen en een uur nadien van den minister eischen dat hij al doet drukken wat hij ont vangt, dan kan er geen spraak meer zijn van sparen. digdo aan dekwestors een portret dat gemaakt was toen hij zich in Duitschland bevond. De weinige personen die zich nog in de tribunen bevonden, hadden geene moeite om te bewijzen dat zij geen betrekkingen hadden met den dader. Zij konden dan ook eebige oogenblikken later het Palcis der Natie verlaten. Een der kogels werd teruggevonden in den lessenaar van M. De Schutter, socialisti sche volksvertegenwoordiger van Antwer. pen. De twee andere kogels worden niet teruggevonden. Toen men rond 9ure Achiel Biot wegbracht zegde hij weenendIs het niet droevig, de Kamer le moeten verlaten met de handboeien aan Algemeen is men van oordeel dat de' man niet wel bij het verstand is. Achiel Biot werd □aar het policiebureel der Regentschapstraat geleid en daar door het parket ondervraagd. Hij werd onder aanhoudingsmandaat ge plaatst en opgesloten, in afwachting dat hij door geneesheeren onderzocht worde. Naar het schijnt had hij ook nog e2n dolk en een dolkmes in zijn bezit. iVoerfsdag avond werd de Ka mar der voik'svjerffr,^4ivoordigers in opschudding ge- bracht door een er^geval. 't Was rond 8 ure s' avonds, op het oogen- blik dat M. Brunei de zitting kwam te sluiten en van den voorzitterszetel afdaalde. Een persoon die zich in de openbare tribunen bevond, boven de linkerzijde, sprong schielijk op en loste drie revolverschoten in de zaal. Gelukkiglijk waren er in dezaal nog slechts een vijlt al ioiksveriqgep woordig^ra. de op stellers van het beknopt verslag en de huis- siers. De persoon die gescholen had riep met forsehe stem u fk heb niemand willen dooden. Ik ben gedurende twee jaar in Duitschland opgesloten geweest en ik wil de aandacht op mij trekken.... l)e soldalen die de wacht hadden in Jiet Paleis der Natie hadden juist de tribunen verlaten toen het incident plaats had. De revolverheid werd door de huissiers vastgegrepen. Hij bood geen tegenstand en gaf heel gewillig zijn revolver, een browning van klein kaliber, nog met vier kogels gela den, al. Ocmiddelijk had men de elektrieke bellen m werking gebracht en all9 uitgangen wer den gesloten, om do weinige personen die rich nog in de tribunen bevonden te beletten de vlucht te nemen en te zien of de dader onder hen geene medeplichtigen had. De dader werd naar het bureel der kweet uur gebracht, waar hij door MM, «Debue en Troelet, kwestors, ondervraagd werd. Ilij verklaard zioh Achiel Biot, to noemen, 40 jaar oud, burgerlijk ingenieur, wonende te Lodc- lirisart. Ilij herhaalde nogmaals dat hij geschoten had, niet om te dooden, doch omdat hij twee jaar in Duitschland opgesloten geweest was en men zijne aanklagers niet vervolgde. Hij voegde cr bij, dat hij aan de Koning,en de ministers geschreven liad, doch dat men rich em hem niet bekommerde. Hij overhan- 127° Vervolg. Tot vergoeding voor al hel lijden ver leiden Louis in de kring van doze gelukkige menschen, en verleide dat door het sterven •an zijn tachtigjarigen vader hij eigenaar was geworden van eeue groote boerderij, an vroeg aan graaf Mont pel Her of thans nog Iets belette om de verbinding met Engeiine kerkelijk en wettelijk te doen plaats hebben. Graaf Montpellier verzekerde dat hij thans zelf in staat was om Engeiine de noodige aitzet le geven, on dat bij overtuigd was, dat zijne dochter geen braver en trouwer echtgenoot kon hebben dan Louis, en dat hij daarom vol vreugde met deze vereenigiog instemde. Engeiine en Louis knielden voor den graaf om hem te danken, en hij legde hunne handen in elkander. Het was een eerlijk plechtig uur, zoo aangrijpend, dat zelfs de Corsikaan door een wonderlijk gevoel werd aangegrepen. Graaf Montpellier kuste de eindelijk ver- eenigden. Mijn vader, mijn vader, riep Engeiine, wij hebben u dus weder. Ach, dit uur van wederzien vergoedt alle smart en lijdon. Enkele dagen na deze onthulling kwam een inspecteur van La Roojuetta in het vor- Gisteren heeft do Kamerkommissie van XXI het voorstel Pepin afgewezen om een derde der senatore door dc afgevaardigden der gemeenteraden te doen benoemen. Het voorstel Massor.-Mechei.ynck, om een vierde der senatoren door koöptatie ie benoe men werd ook verworpen, alsmede een wijzi ging Bertrand-Huysmans om 25 senatoren door de provincieraden van het land le doen benoemen. Hetzelfde lot ondergingen het voorstel Hellepulte dat 2 senatoren perprovincie mede 1 senator per 300 duizend inwoners voor schreef, de wijziging Mechelynck oml senator per 120 duizend inwoners le benoemen en de wijziging Pepin dat de provinciën met klei nere bevolking groepeerde. liet voorstel Troclet-Bologne houdende dat de Senaat leden lellen zal benoemd door de kiezers en benoemd door de provincieraden in de verhouding van 1 senator per 200.000 inw. werd goedgekeurd. Iedere provincie heeft recht op ten minste 3 senatoren. De kiezing der provinciale senatoren ge schiedt volgens de evenredige vertegenwoor diging. Volgens dat stelsel zullen er 41 pro vinciale senatoren in plaats van 27 zijn. 22© kwestie Be erkenning van Carnero. Uit Triest werd aan de Giornale d'Xtalia bericht dat d'Annunzio lot het volk van Fiume sprekend, verklaard heeft dat Italië het regentschap van Carnero erkend heeft. De bevolking zal geroepen worden de aanhechting van de stad, de hfercn en het achterland bij Italic af te kondigen. In geval Italië dat moest weigeren zou mijn bloedend lijk tus- schen dit land en Fiume liggen. Eens mededeeling van het regentschap Carnero spreekt het feit tegen als zouden onderhandelingen met Rome aangegaan zijn De mededeeling eindigt met do woorden. Er zal niet onderhandeld worden alvorens liet regentschap door Italië erkend zij. De Epoca zegt dat zoo d' Annunzio aandringt op annexatie van Fiume bij Italië, geene overeenkomst mogelijk is. Italiaansche oorlogsschepen to Fiume De lorpedovernieler Bronzetiien de torpedojager 68, van de boven-Adrialische vloot zijii zonder bevel in de haven van Fiume binnengeloopen en liggen daar aan de kaai. Men weet nog niet door welke oorzaak deze schepen genoopt werden aldus over de opgelegde bevelen heen te stappen. Volgens de eerste inlichtingen zouden de bevelhebbers en de officieren verrast geweest zijn en waren zij in de onmogelijbheid terug le keeren. stelijk paleis ne vroeg graaf Montpellier te spreken. Hij werd bij den graaf gebracht.' Ik heb van den directeur dor iasteliiog eene gewichtige boodschap over te brengen, zeidc do inspecteur. Gij weet, dat Agalha Leroux tot lange gevangenisstraf veroor deeld, zich te La Roquette bevindt. Dc naam van de valsche gravin riep alles in het geheugen van den graaf terug, en vervulde hem met bitterheid. NNatis er met de oude huishoudster? vroeg hij. De gevangene is ziek en meent haar einde te voelen naderen, zij heeft een volle dige bekentenis afgelegd, die voor u van groot gewicht ia. De directeur verzoekt u nu om naar La Roquette te komen en daar alles te vernemen. Ik dank u voor het bericht, zeide de graaf en zal komen. De beambto ging weg. Colas begaf zich nar* keurig naar La Ro quette en werd door dou directeur ontvan gen. Deze meldde hem, dal de huishoudster gezegd had, dat oene groote som geld vijf honderd duizènd frauka in het bosch van Montpellier begraven was, en dat deze som graat'Montpellier toekwam. Zijt gij nu bereid om do gevangene te zien en te spreken, dan zal ik u bij haar brengen. De anïwapaning Blijkens de officieuse statistieken der En- gelsche règéering betreffende Duitschlands ontwapening heeft dit land tot dusverre 30,500 kanonnen ingeleverd, waarvan 27.650 worden vernietigd. Voorts werden ingeleverd 6100 loopgraaf mortieren (5800 vernietigd), 63.100 mitrail- jeuzen (48.300 vernietigd), 2.524.900 gewe ren (2.206.400 verniet.) 405milloen patronen (170 millioen vernietigd) en 32 millioen granaten (18 millioen vernietigd). Alleen in de laatste vijf maanden werden 11.000 kanonnen vernietigd. Bovendien werden 600 stukken geschut, aan welker vervaardiging men nog bezig was* vernietigd De schadeloosstelling Volgens een bericht van de Temps heeft minister-president Leygues verklaard, dat Frankrijk van Duitschland niets onmogelijks verlangt of zal verlangen. Duitschland moet echter het volgend jaar een belangrijk bedrag van zijn schadeloosstelling betalen, welk* Frankrijk voor het begrootingsjaar 1921 vastgesteld heeft- De som, welke geeischt zal worden bedraagt 16 milliard frank. Als Duitschland dat doet, zal Frankrijk tot tegemoetkoming bereid vinden, zoowel wat betreft het termijn als de wijze van betaling. Als Frankrijk echter slechten wil ontmoet, zal het over de maatre gelen, welke genomen moeien worden, be- raadslagen. Volgens de matin hebben Lloyd George en Bonar Law aan dit plan hun goedkeuring gehecht. IN IERLAND Voor een wapenstilstand. Men verzekert, dat sinds 5 weken in het Foreign office onderhandelingen plaats heb ben tusschen een Ierscli vertegenwoordiger en een vertegenwoordiger van het Engelseh gouvernement. Op geen oögenhlik heeft M. Lloyd George rechistreeksch aan die onderhandelingen deel genomen, doch hij werd natuurlijk op de hoogte gehouden. Men zoueene soort wapen stilstand wijlen sluiten, welke aan eene con ference zou toelaten bepaald de Iersche* kwestie eene oplossing te bezorgen. M, Ilendépsorty-^rttggekeerd uit Ierland, verklaarde dat de vredesvoorstellen goed zouden ontvangen worden zoowel bij de leiders der katholieke partij als in de sociali stische middens. Londen 9 December. De Times denkt te welen, dat M. Lloyd George gisteren een langdurig onderhoud toegestaan heeffcaan een Australisch aartsbisschop, die zien in de laatste tijden veel met de Iersche kwestie heeft bezig gehouden. Deze prelaat liad onlangs herhaaldelijk onderhouden met de leiders der Sinn-feiners, bijzonderlijk met M. Michael Collins, opper bevelhebber van het leger der Sinn-feiners. De aartsbisschop deed zeer gunstige verkla ringen over de inzichten der leiders, welke zeer geneigd zij den vrede te sluiten. Volgens den Times zou de toestand veel rooskleuriger zijn dan men wel denkt. Eene weigering. Washington 8 December. Het New- Yorksch blad The Nation had eene kommis sie gelast in Ierland een onderzoek te gaan doen over het Engelseh regeeringslelsel. De Engelsche gezant in Amerika heeft echter ge weigerd aan de leden dezer kommissie de noodige reispasscn te verleenen, verklarende, dat deze kommissie enkel door zekere per sonen als propagandamiddel zou gebruikt worden. Het munitievervoer. Dublljn 8 December. De spoorweg- werklieden der lijn van Donegal hebben er Goed, zeide de graaf hoewel het be sluit om bij haar te gaan hem niet gemakke lijk viel te nemen, ik beo bereid om haar aan te hooren. Op het leger zag men eene bleeke, ver magerde vrouw, die met ernstiga blikken do biuuontredenden aanzag, en die in den eenen dou man scheen te herkennen, wien zij zoo zeer bedrogen had. De graaf herkende in deze van wroeging en aDgst wegteerende vrouw, Agatha Le. roux niet meer. Wat was er van haar geworden, van haar die vroeger in flclveel gekleed ging en zoo overmoedig en vol genotzucht was geweest. Daar lag zij op de hardo matras der ge vangenen, een beeld vaa ellende en schrik. De graaf heeft besloten uwe bekente nis aan te hooren. zeide de directeur tot haar. Ja, ik herken hem, zeide zij met oene zwakke slem, kom hier, ik zal u dan alles zeggen. Mijn echtgenoot en ik, wij hadden ge zorgd om tegen elk ongeval vereerd lo zijn, en daarom begroeven wij in een kistje de vijf honderd duizend franks. Ik wil, dat gij dut geld terughaalt, het ligt begraven op den weg naar het jachlslecht. Als gij daar, iwoo ineengegroeïde hoo rnen aan dea weg ziet, en juist tien schreden zijt gegaan, dan komt gij bij een boschje in toegestemd munitie en troepen te vervoeren. Men denkt dat dit voorbseld weldra door al de Iersche spoorwegbedienden zal gevolgd worden. Aanhoudingen. Glasgow 8 December. Alhier zijn negen Sinn-feiners aangehouden onder betichting gepoogd te hebben van een korporaal, die de wacht had aan het wapenarsenaal, geweren en milrailjcuzen te koopen. Men had hem 350 pond sterling geboden voor 500 oorlogs- geweren en 15 pond sterling per mitrailjeus Londen 8 December. The Globe meldt dat de policie in het Zuiden van Londen een gebouw omsingelde en er vijftig personen aanhield. Zij werden in auto-komion wegge voerd. Men denkt dat zij tot de Sinn-feiners behooren. Z. Em. kardinaal Mercier is Dinsdag naar Rome vertrokken, en is 's avond ten 8 ure 20 te Parijs aangekomen. Hij werd in de statie verwelkomd door baron de Gaiffier d'Hestroy Belgischen gezant te Parijs. Woensdag morgend, ten 5 1/2 ure, droeg de kardinaal het H. Misoffer op in de keik van den H. Antonius. Ten 8 ure vertrok hij uit de Lyonstatie naar Marseille, waar hij zal afstappen in het klooster der Witte Paters Van Marseille zal de reis loopen naar Genua en verder naar Rome. Daar zal de kardinaal door den H. Vader ontvangen worden. Te Rome zal hij de feestelijk lieden bijwo nen, die van den 17 lot den 19 December plaats hebben ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van den II. Hieronymus. Er zullen drie groote redevoeringen uitgesproken wor den in 't Fransch door Z. Em. kardinaal Mercierin 't Itaüaansch door kardinaal Maffi, aartsbisschop van Pisa en in 't En gelseh door kardinaal Gasquet, prefekt der archieven van het Valikaan. De stat tan dea gewezen krooiijirins zou zich aan de Hotlaodsche grens bevinden 1 Duisburg, S December. Te Duisburg, Wezel en Munster zijn talrijke automobielen voorbijgereden, waarin men officieren be merkte welke vroeger tot hel leger gvan den kroonprins behoord hebben, Zelfs waren er generaals bij die tot zijnen staf behoorden. Deze -officieren hebben hun hoofdkwartier opgeslagen in een dorp tusschen Goesfeld en de Hollandsche grens. Zij zijn gedurig met den gewezen kroonprins in betrekking en zouden hem weer op den Pruisischen troon willen plnatscn. Een Hollandsch rechtskundige, M. Bles, die voor weinige dagen nog raadsheer was van het Hollandsch gouvernement, beweert dat de gewezen keizer en de gewezen kroon prins in Holland enkel vluchtelingen zijn en geene gevangenen en dat zij als dusdanig vrij zijn het land te verlaten wanneer zij willen. Nog esn intervieuw van Constantyn Rome, 8 December. De medewerker van de Mcssagero te Lugerne had een on derhoud met koning Constantyn. Deze her haalde hem, dat de politiek van het Griekscb gouvernement openlijk voor de Entente zal zijn. Koning Constantyn verwerpt de gedachte aan een Grieksch-Turksch verbond tegen de Entente. Zulks zou uitzinnig zijn. Voor wat betreft de financieele blokus, is Constantyn van oordeel, dat indien de Ver bondenen de krijgsverrichtingen in ?t Oosten willen voortzetten, samen met Griekenland, het dan ook noodig is, dat zij Griekenland geldelijk ondersteunen. Overigens zou de financieele blokus Grie kenland naar het bankroet drijven en daar' beeft de Entente geen belang in. Ten slotte drukte Constantyn de hoop uit, zoo spoedig mogelijk naar Griekenland terug le keeren. Hij rekende erop binnen een tien tal dagen le Athenen te zijn. Eene Grieksche nola Parijs, 9 December. Een telegram uit Londen aan Lc Journal meldt dat men er zich aldaar aao verwacht dat het Griekse!» gouvernement de verwittiging der Verbonde nen zal beantwoorden met eene nola welke de houding van Constantyn gedurende den oorlog zou verrechtvaardigen. In dat geval zou het Foreign Office, afzien van de gewone gebruiken en dezornota be antwoorden met de afkondigingen van zeer duidelijke documenten welke thans in de ar chieven van het Foreign Office berusten. Londen, 8 December. Algemeen wor den de verklaringen van Constantyn aan do dagbladen aanzien als strijdig met de waar heid of ten minste de feiten in een heel ander daglicht voorstellende De witboeken destijds over deze kwestie uitgegeven volstaan reeds alleen, om le bewijzen dat de verklaringen van Constantyn onjuist zijn. De toestand in Griekenland Athenen, 8 December. Bij gemis aan buitenlandsche kredieten zal het Griekscb gouvernement trachten eene binnenlandsche leening te vermijden, door bij middel be sparingen en financieele berekeningen to trachten de begrooting in evenwicht le bren gen. Anderzijds heeft de minister van oorlog besloten omslagen of aanvragen op pensioen meer te aanvaarden, ten einde de verzoening en verbroedering in het leger le bewerken. vinden. Eq als gij bel vindt doet dan iels voor mij, ik ben zeer ziek, men kan mij verlichting verschaffen; men kan mij een verkwikkendeu drank geven, betaalt gij het, het duurt niet lang meer. Gij hebt verdiend, vrat gij lijdt, wilde de graal zeggen, maar hij zweeg. Eindelijk zeide hij God zij u genadig, Agatha, en zich (oen tot den directeur wen dende, verzocht hij dezen om haar alles te geven wat zij noodig mocht hebben. De directeur beloofde het en de graaf ver liet de gevangenis. Na den middag ging hij met Louis en een ambtenaar van het gerecht als getuigen naar de aangewezen plaate. Hij deed nauwkeurig, wat dc huishoudster hem had gezegd, en liep, bij de hoornen ge komen, tien schreden verder naar een boschje en ging daar graven. Werkelijk vond hij de ijzeren cassette met den sleutel er onder liggende. In tegenwoordigheid van de getuigen open de de graaf het kistje om den inhoud te on derzoeken. De -cassette bevatte inderdaad vijfhonderdduizend franks in bankpapier on goud. Do graaf beloonde de^getuigen en de koet sier en reed toen mol zijn geredde bezitting naar Parijs terug, wuar hij de uoodigo mol ding maakte van het gebeurde, en naar hei graaft daar, daar zult gij het ijzeren kistje [vorstelijk paioU terugkeerde OPGEPAST! La Libre Belgique meldt Overeenkomstig met de onderrichtingen der Nationale Bank van Belgie, worden fo bankbriefjes van gelijk welke waarde, welk* bij middel van bandjes papier hersteld zijn, sinds Dinsdag niet maar aanvaard in de win ketten der Bank. De bankbriefjes welke aldus hersteld zijn worden voortaan ook niet meer aanvaard ui de kassen der trammaalschappijeil en diens- volgens wordt het personeel der trams ver- zocht, deze te weigeren van de reizigers di« er hunne biljetten zouden willen mede ba talen. Opletten is dus de boodschap Ili PARIJS, 8 Dec. Heden namiddag had de plechtige aanstelling plaats van kardinaal Dubois als aartsbisschop van Parijs. De kardinaal deed zijne intrede in de OX. Vrouwkerk om 2 1/2 ure.Na de huldeblijken van de geestelijkheid in ontvangst genomen te hebben en na de gebruikelijke plechtighe den, doorliep hij heel dc kerk, de talrijke ge« loovigen die er zich bevonden, zegenende. MM. Miilerand, president der Republiek en Leygues, kabinetsoverste, hadden zich of de plechtigheid doen vertegenwoordigen. Werkongeval ie Clabcsi Onder een gewicht van 2500 kilogr. verpletterd Gisteren namiddag had in bet werkhuis K Clabccq een vreeselijk ongeval plaats. Vei- scheidene arbeiders duwden een wagon voort toen plotseling het bovenste gedeelte van den wagon tegen een in gewapend beton vervaar digden balk stootte, die loste en op den vijf- 29jarigen Frans Demeyer terecht kwam. De ongelukkige werd onder het gewicht 2500 kg. verpletterd en op den slag gedood. Twee andere werklieden liepen slechts lichte kneuzingen op. Het parket werd gewaarschuwd. 9" EEN-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. De laatste vaart. Ilet was den ouden vorst, beter bekend onder den naam van Pellelier of hot bruine heertje, zwaar gevallen om van graaf Mont pellier, Engeiine en Louis le scheiden, maar hel kon niet anders, hoewel zij allen met op rechte liefde aan elkander hingen, de vorst keerde dus naar zijn slot in het zuiden terug. Ilct was een groote reis, maar het vor-* blijf daar was hem lief. Hij had er zijn werk over de armoede is Frankrijk geschreven en uitgegeven, waarin hij al zijne le Parijs opgedane ervaringofc had nedergelegd. Dicht bij do Middellandsche zoe lag hef slot op eene hoogte in eene heerlijke omge ving. Hoe gaarne verloofde hij daar, elke plaal« waar hij eenmaal met zijne vrouw zat, waa item dierbaar en als de hoogste genade wa«( het voor hem, als hij in den hemel zij na' vrouw en Antoinette terug mocht vindèn. De vorst loeide geheel afgescheiden va ui de wereld, hij had Nepo Rensata in zijnj dienst genomen, meer om voor l.ern te zor-. gen, dan wel dat hij hem noodig had. .j De Corsikaan ging gaarne met hem medeJ hij verlangde weder bij do zee te wonen j hij wensehte zich lerug iu zijn gehoorlelaodl te boviideiL (YervolgL)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1