14 De Drukpers en de OE FORTUINZOEKERS Leprccatinpnl voor 1921 Dinsdag Decern. 192Ö& Da terugkeer van den c-x-keizer De Grieksche kwestie. Brandramp fe Gent Over sparen. Kerkstraat, 9 en SS, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 289 ID Jk. C5r L3 Li J\. 13 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffbl-De Genot Publiciteit buiten het Airondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs on C, Bream's Buildings Londres E.G.4 II. Nicaisius Zon op7,48, onder 4,01 Eerste Kwartier deu 18 Er wordt tegenwoordig bij de socia listen fel goievord voor de versprei ding van de roode dagbladen. Allerlei propaganda-middelon worden, niet alleen vooruit gezet maar ook in prak tijk gesteld om de social istiscbe dag bladen overal te verspreiden en te doen lezen. Uit al hunne krachten werken de socialisten om die bladen te doen doordringen daar waar ze nog geen ingang vonden, 't Is omdat do t'oodon weten dat boel hunne werking onvruchtbaar zou wezen, indien ze niet kon geholpen worden door den machtigen sieun die uitgaat van wege do Drukpers. Ook zeggen zij vlakaf dal het werk der Drukpers van aller eerste belang is in don strijd onzer dagen Dit laatste zoggen wij ook aan do katholieken en wij bezworen ben dat ook zij al. hunne krachten zoudon in spannen tol verspreiding van do goede Pers. Die oproep word nog gedaan en, ai werd bij door velen beantwoord en uitgevoerd, toch zijn er nog katho lieken die or onverschillig voor blij ven. Een katholiek dagblad, dat zijne rol goed opneemt, dal iovort voor de verdediging van do godsdienstige, katholieke en maatschappelijke belan gen, is waardig van de genegenheid, van den steun van ieder mensch die edel denkt, 'Lis te zoggen van al de overtuigde katholieken. Sommige katholieken ze zijn niet talrijk, Goddankmaar er zijn er toch geven zich goea rekenschap overdo plicht welke zij te vervullen bobben jegens do katholieke Drukpers. Ook deinzen die lieden er niet voor terug zich don geest te voeden met de lozing van bladen die juist hot tegen overgestelde vordatligen van wat zij zelf denken. Onwillons steunen die menschon datgene wat ze, ais christe nen en als kalholioken, met hand en tand zouden moeten bokampon. Er zijn ook lezers die, tengevolge van een artikel dat voor eenmaal niet in hun smaak valt, tengevolgo eoner nieuwstijding of van eeno andere nietig heid, opbruisen en plols hun blad al- zeggen. Alsof dio mensehen het recht kobben hua steun te ontzeggon aan liet blad dat hunne godsdienstige en katholieke gevoelens verdedigt Also! die tncnsciien oen dagbladschrijver, verkleefde verdediger van hun geloof, mogon doorzenden juist lijk men e.en keukenmeid dwingt haar schort af to leggen Een dagbladschrijver is niet wat eone niet yor denkende massa zou ge- looven.IIet zijn dwazen diozichinbeel- den dat er niets zoo gemakkelijk is els dag na dag zwart op wit te zetten. Op zekeren dag, tijdens oen onder- Het kasteel St. Amand. I. Wie heeft nooit gebeefd, wanneer hij bij lacht of onlijd op eene plaats mooet zijn, waar het, volgens het zeggen dei' menschen, niet geheel plui3 was of spookte. Wij brengen den lezer in eon oud, tame lijk vervallen l iucteol, wiens torens zien niaar weinig boven do hoogs kruinen dor orastoondo eiken- en Leuken hoornen verhef fen, zoodat het in het uitsjetrek! bsrgwond bijou verscholen ligt. Wijd en lijd is tiet kasteel ouder,den naam St. Amand botend. Ten tijde, waarin onze geschiedenis begint, werd iiet bewoond door de» baron Adolf van Rolta, zijn zoon Richard en e:*n Ulri.k dieiiatperaoaaei. baar dit kasteel voor rueei- dere bewoners overvloedige ruimte bezat, zoo Msef ccn groot aantal der kamers ongo. 1,ruikt, tiet kastool had een treurig en som ber uitzicht, hetwelk nog Vermeerderd werd door de rondom heorseliende eenzaamheid, I>e baron was oen liefaelll.fr van de jacht en loefde tiet grootste gedeelte van don dag met zijne tienden in de bossctien, en liet de zorg voor de opvooding van zijn zoon aan de dienstboden over. De baron van Holla had twee dienstboden op bet kasteel, die hij alseifutuV.kon van zijn vader zaliger overgenomen had -, dit waren de oude keukenmeid Agnes ea de niet minder oude ko tsier Vinoent. houd door wijlen den Zaligen Paus Pius X verleend aan eenige dagblad schrijvers, nam Hij het potlood uit de hand van een voor hem neergeknield liggenden bezoeker. Z. II. zegendo het potlood, gaf het terug aan den eige naar en zegde Indien do katholieken niet op hunne hoede zijn, dan zullen er weldra niets anders dan Joodsche en revolu- tionnaire dagbladen meer wozen. De Joden welen opofferingen te doen en do socialisten doinzen niet terug voor eene hardnekkige propaganda. De katholiek wil gesteund, beschermd, verdedigd zijn, maar hij zelf brengt er niet veel toe hij. Intusschen volgt do revolutie haren weg, bedreigt alles, do vrijheid, den eigendom, de veilig heid. n Wanneer het wapen in onze han den zal verbrijzeld zijn, als het dag blad, hij gebrek aan hulp, zal ver dwenen zijn, dan zal mon begrijpon wat het zeggen wil ontwapend te staan tegenover do losgebroken dritten. Ongelukkiglijk zal hot dan te laat wezen Die woorden mogen overgedragen worden aan de katholieken dio hunne fors niet kennen of die er alto licht vaardige beoordoelingen over vollon. Maar die woorden zullen het best begrepen worden door de goede, do offervaardige katholieken, door het opkomend geslacht dat, met vle geest drift van de jeugd, het levon ingaat en al zijne krachion veil heelt voor het wedieveren tot do verwezenlijking van do grootsche idealen, die slechts in christen harlen kunnen wonen. Nu het jaar ten einde loopt en de Katholieke Drukpers een overzicht kan malton van de werking door haar verlicht, mag ze ook do bewustheid hebben dat ze haar plicht vervulde. Wie daar op hogen kan, mag ook het recht hebben te rekenen op de mede werking van allen die de rol van Drukpers hegrijpen en naar waarde weten te schatten. De Nederlandscbe legatie heeft tie volgende mededeeling uitgegeven Eenige Frausche bladen hebben onlangs een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk jlir. Loudon, de Nedcrlandsche oud-minister van buitenlandsche zaken-, aan een vertegen- woordiser van een Amerikaanseh blad zou hebben verklaard, dat. ingeval de ex-keizer of de ex-kroonprins zouden verzoeken naar Duiischland terug te keeren, de Nederland- sche regeering zich daartegen niet zou ver zeilen en hen naar hetzelfde punt aan de grens zou laten terugleiden, waar zij HoL landsch grondgebied hebben hefteden. De Nederlandsche legatie hecht er van te verklaren, dat dit bericht geheel valsch is. Jbr. Loudon, die thans Nederlandse!) gezant te Parijs is, hoeft geeo enkel vertegenwoor diger van het blad, waarvan in deze bericb. icn spraak is, ontvangen, en heeft zich nimmer in den bovenaangehaalden sin uitgelaten. Beiden waren Uit dien tijd dat alle hoeken on kanton door looverheksen bewoond wer den, dat do dieren spraken en men de dioven meloen tooverwoordvastzetten kon, zoodat zij aan de plaats geboeid bleven, alsof zij or aan vastgenageld waren. Deze twee ouden van dagen waren Ri chard's voornaamste leermeosteos hot was uit hun mond, bij zoo velo leugenachtige ge schiedenissen eu vertelsels vernam, zoodat bij, ofschoon nog eon kleine knaap, reeds uil de wezentlijkhcid getrokken, in eone denkbeeldige droomwereld leefde. Hij, die Richard, een knaap van 14 jaar beschouwde, zou hom voor eon ridderlijk jongeling aangezien hebben, want hij sprak gewoonlijk in hoogdravende woorden over zijn moed en weergalooze onverschrokken heid. Denkelijk deed hij dit om bet totaal ge- biel: aan moed te verbergen, misschien om dat bij .van gedachte was- dat het voor een baron eeno onmisbare zaak was om zich te genover gewone lieden, zooals rijknechten, koetsiers, meiden en bedienden, te laion gel den, en zicli voor meer dan een gewoon mensch te doen doorgaan. Volgons zijn zeggen was er geen kundiger ruiter, poon stouter zwemmer, noch dapper der vechtersbaas, dan hij. Wearlijk, men had hem nog nooit van eon paard zien vallen zijne vuistenkracht was alleen op de jacht honden beproefd geworden, en wat het zwemmen betreft, niemand herinnerde zich hem ooit in het water gozien te hebben. Ziehier de memorie van toelichting bij hel eergisteren neergelegde welsontwerp Het voorgelegde wetsontwerp beoogt, ter uitvoering van artikel 119 der Grondwet, de vaststelling van hot legercontigent voor 192J. Juist zooals verleden jaar, is dit contingent rechtstreeks beïnvloed door een uitzonderlij ken toestand die er toe verplicht jaarlijks twee klassen onder de wapens te roepen tot het oogenblik, waarop de door de omstandig heden teweeggebrachte vertraging in de inlij vingder sinds den wapenstilstand opgeroepen of op te roepen klassen zal ingehaald zijn. Er mag voorzien weftden dat wij terug tot het normaal stelsel zullen komen te beginnen mei de klasse 1923. Evenals voor 1920, stelt de Regeering u voor, het legereontingent voor 1921 op ma ximum 100,000 man te stellen, met dien verstande, echter, dat het hier het gemiddeld contingent geldt voor gansch het jaar en rekening gehouden me* de veranderingen die het in den loop van hei jaar moet ondergaan uit oorzaak van de indiensttredingen en huis- waartszendingen op verschillende tijdstippen, van al de elementen waar uit het contingent bestaat. Anderzijds, moet ons leger, ter uitvoering van het Verdrag vrn Versailles, een bestendi ge getalsterkte van 13,200 man onderhouden in de 4* bezetlingszor.e_der Rijnlanden. Om wille van deze bijzonder en tijdelijke verplichtingen is het dus logisch nader te bepalen dat liet gemiddeld legercontigent voor 1921 wordt vastgesteld zonder inacht neming van dit van het bezettingsleger. Ten slotte, de klasse 1920, die in December eerstkomende zal worden opgeroepen, en tevens de volgende klassen,? zullen beheerd worden door eene nieuwe wet op de militie en dc werving van het leger, die de Regee ring zinnens is eerstdaags aan de beraadsla gingen der Kamer te onderwerpen. Ca terugkeer van Konsiantijn Geneve, 12 December Konsiantijn zal Dinsdag Luzern verlaten. Te Venetië zal hij inschepen op een pantserschip. Onderwege zal de kroonprins, die thans in Roumenië is, hem vervoegen. Konsiantijn en kon^in Sophia zijn zeer verheugd. Aan ecu fcifiJsschen journalist heeft de koning verklaard een echte demo- kraal te zijn en bij haoft hem een reeks wet ten voorgelegd die hij Loopt teondertcekenen bij zija terugkeer. Koningin Sophia heeft verklaard dat zij zich aan het hoofd eener vrouwenbeweging zal plaatsen, om het lot der Grieksche vrou wen te verbeteren. Een telegram der Atheensche Kamer van Koophandel. Athene, 12 Dec.De Kamer van Koophan del en Nijverheid van Athene, tjheeft ïaan de bijzonderste Kamers van Koophandel van Frankrijk, Italië en Engeland een telegram gezonden, houdende dat de Grieksche uit spraak voor koning Konstantijn geenszins inbreuk doet aan de gevoelens van genegen heid jegens de groolc mogendheden. Het Grieksche volk is er van overtuigd dat ook de koning met dezelfde oprechte gevoelens bezield is. De toestand. De gepantserde kruiser Averoff is Zaterdag avond naai' Brindisi vertrokken, om er Kon siantijn te gaan afhalen. De Grieksche kroon prins is te Constanlza op een torpedojager ingescheept en zal waarschijnlijk te Corfou op den Averoff overstappen. Dinsdag of Woensdag zullen Constanten en de kroonprins hunne plechtige intrede Op oenen tooj^ waarvan men moeielijk het gelijke zou vinden, verkondigdo hij, aan dein schijn opmerkzame toehoorders, welke grootsche daden hij verrichten wilde, wan neer hij eens tot meerderjarigheid zou ge komen en zijn eigen meestor zoü zijn. Van hot een lot hel ander einde der we reld zou men van hem spreken zijn vader land wilde hij groot maken do koning zou aan hem de kroon, hel land zijn roam ver schuldigd zijn. Richard liep den gansehen dag in de stal len en overal waar hij niets to doen had rond, en pochte daar dun zoo geweldig, dal dc een. voudige bedienden, ja zelfs de stalknechts hem stoutweg in het gezicht uitlachten. Maar als het donker begon te worden, en do muren hunne schaduwen op bet slotplein afteekenden, werd Richard bedaard. Dan sloop hij stil weg en begaf zich in do keuken waar de oude Agnes bij een flikkerend vuur, onder de braede schouw, een paar jonge ha nen pinkte. Agnes, zoide bij pochend, gij had eens moeten zien hoe ik hoden de paarden naar dc drenkplaats gereden heb. Zonder zadel of toorn ben ik iu vollen draf er heen gerend, zoodat de lieden van verwondering bleven staan on in de handen klapten. Ja, Agnes, in het rijden durf ik mij met iedereen meten, ofschoon ik nimmer eon leermooslcr heb ge had. Ik geloof liet, Leer Riciiard, antwoord de Agnes, rauar toch heeft Vincent mij ver teld, dat hot paard mot u er vau door is ge- doen te Athenen. Men denkt dat Gonstantijn zich binnen kort naar Smyrna zal begeven. De financieele toestand in Griekenland is zeer netelig. Men heeft zelfs geen geld om de soldij van liet leger te betalen. Anderzijds hebben er schier dagelijks bot singen plaats tusschen Venizelisten cn ko ningsgezinder Oa nieuwe Cirk afgebrand Twes millioen schade Zondagmorgen 3 1/4 ure word de politie en brandweer verwittigd, dat een brand was uitgebroken in den Nieuwen Cirk. Toen de pompiers toesnelden stond het ganscho gebouw iu brand. De belendende huizen konden gevrijwaard worden. Dank zij den ijver der brandweer kon het vuur geen grootere uitbreiding nemen en alle gevaar was geweken omstreeks 6 ure. Alles wat het gebouw bevatte werd de prooi der vlammen, zooals voorwerpen van artisten, kleedingsstukken muziektuigen enz. Alleen de muren slaan nog overeind. Een onderzoek is ingesteld. Volgens wij vernamen werd den brand slechts opgemerkt om 3 1/4 door een nacht waker, die vlammen zag opslaan. Het was dan, dat de pompiers werden verwittigd. De brand moet uitgebroken zijn binnen bet gebouw, op welke manier zal het onderzoek uitwijzen, nochtans werd Zaterdagavond, na afloop der voorstelling, niets verdachts be- mei4t. Het vuur moet een buitengewone snelle uitbreiding hebben genomen, want te 4 1/2 ure stortte met een overdoovend gedruisch de koepel van den Nieuwen Cirk in. In de rechtstaande muren vindt men slechts nog gekromde ijzeren pijlers, alles wat maar brandba-frwas, werd de prooi der vlammen. liet cirkus werd gebouwd in 1894 door den bouwkundigen Lodoux, op een plaats waar in 1880 dc fabriek van lack Van Kerck- fcoye was afgebrand. Het gebouw had een buitengewone grootc waarde. Het was treurig, daar de arlislen en andere menschen, die tijdelijk van hun broodwin ning beroofd zijn, te zien rondzoeken. Wat de schade betreft, deze mag gerust beraamd worden op ongeveer 2 millioen frank. Voegen wij er aan toe dat de renbaan gelegen achter het tooneel, ook totaal af brandde met alles wat er zich in bevond. Men vreesde eenigen tijd voor de huizen palende aan het gebouw en uitgevende in de Corianderslraat en Kleine Huidevetters- hoek Den ganschen morgend bleven de pompiers ter plaatse, om het rookende puin te be sproeien. Uit Getrouwe Maldegem En dat onze regeering dan nog niets an ders doet dan opslaan met 15 December is de prijs van een telegram gebracht op 1,50 fr de 10 woorden plus 10 c. voor ieder bijko mend woord. Met Nieuwjaar, zegt men, gaan de reis kaarten weerom opslaan hoe kunnen ze an ders die heele reeks bedienden onderhouden, die or driemaal zoo dik loopen als vroeger en met velo min vervoer. En als nu 't leven zooveel goedkooper gaat worden, gaan dan al die wedden niet afslaan f Neen, hebben is hebben, dat klinkt van hoog tot laag bij 's lands bedienden. Minister Theunissen, hij die nu de finan ciën beheert, zegt toch rechtuit dat hij.'s lands begrooting, voor 1921 niet kan goedkeuren, die begrooting, die weerom met milliarden gaan, en onder een algemeen gelach u in eonen doornstruik geworpen heeft. Gelogen, Agnes, schandelijk gelogen ik ben uit vrijen wil er afgesprongen" om itun ta bewijzen dat ik, oens te paard geza- len. kan wat ik wil. Intusschen kwam Vincent Linnen, en zette zich insgelijks bij het vuur neer. Zoodra hij den jongen heer zag, vroeg hij lachend Nu, heer Richard, boo is u dien onvrij wil ligen rit bekomen O, laat ons daar niet over pralen, ant woordde hij wij willen Agnes met het ver haal van mijn kuiislrijden niet vervelen gij weet wel dat zij dergelijke dingen niet acht. Vertel ons liever eone mooie geschiedenis. Ik zal mij in het vervolg hiervoor wel wachten, zeidede koetsier, de genadige heer heeft ons de laatste keer braaf bekeven -en bovendien maken die vertellingen zoo'n he- vigen indruk op uw gemoed, dat gij bijna niet meer door de gaanderijen van 't kasteel durft gaaD. O, papa Is nu niet thuis, antwoordde Richard, Wat uw laatste gezegde betreft, verkeerd gij in groote dwaling. In 't alge meen hen ik nooit bevroesd, en gedurende den nacht evenmin daarenboven kan ik u verzekeren dat ik eens des nachts op de toron kamer bon gegaan, waar het spoken zou. Zoo, zoo, zeiJe Vincent schelmachtig, dat is meer dan ik wist. Nu ja, het zou in- dordaad zeer vreemd zijn, dat de zoon van don moedigen heor van Nolla eon bloodaard zoude zijn. Ik geloof u zelfs in slaat, op dil schuld sluit, en dat zc moet in spaarzamer zin Ueropgemaakt worden. i> Zeggen, maar uitvoeren is wat anders. Vandaag 100,000 fr. voor den onbekender, soldaat te vereeren, morgen 100,000 voor ecu nieuwe feestreis, overmogen ccn milfioealja om Amseele's kunstpaleis voort te bestudcc- ren, dan Waulers die moet gedekt worden voor den eenen dommen koop op den andcrer» voorts die millioenfen rond de nietsdoeners en knoeiers, die 't verwoeste land moeten voor- uithelpen, enz. Minister Neujean, van Spoor-, Post cr Telegraaf spreekt ook van sparen bij vindt dat hij negen automobiels van do tien die ter zijner beschikking staan, wel kan missen Minister Anseele, de socialist, gebruikte de zijnen voor kiespropaganda die lacht met het sparen IN BRAZILIË Een schoon gebaar. M. Fernand Carlier beeft, in zijne hoeda nigheid van voorzitter van den beheerraad der a Compagnie des Magasins Gónéraux et Entrepots librds d'Anvers connaisseraent ontvangen op 150 zakken koffie, gemerkt Z. M. de B. Antwerpen, gewicht 9000 ki los, ingescheept op het stoomschip Astier van de Lloyd Royal Bolge Deze 150 zakken koffie zullen neergelegd worden in de magazijnen van dc Compag nie des Magasins Gónéraux ter beschikking van II. M. de Koningin der Belgen, zonder eenige kosten. Deze koffie komt voort van de inschrijving van den Sanios-handel tengunptc der werk er van de Koningin. IIH. MM. de Koning cn de Koningin had- den de zeer belangrijke sukkursaal der Com pagnie des Magasins Gónéraux et Entrepots fibres d'Anvcrs te Santos met een bezoek vereerd. Blijkbaar hadden zij er belang aan gehecht, evenwel aan het bezoek van bet ruim Belgisch etablissement als aan de be langrijkheid en de voortreffelijkheid der machtige machienen welke er dc ruwe koflia bewerken. De lokalen waren overvloedig versierd en vereenigden de handelswereld van Santos, de leden der Belgische kolonie cn andere per sonen, allen te samen ecne voorname en geestdriftige vergadering. De 150 zakken, aan dc Koningin vormen hel milde en praktische besiuit dozer episode waarvan de kiesciiheid in ons land naai waarde sal geschat worden. IN IERLAND Eene stad in brand gestoken. Paniek onder de bevolking Londen, 12 Dec. Een groot gedeelte vun Cork is vannacht in brand gesloken. Dt geraeentegebouwen, de Caruegie-boekcrij, taf van magazijnen, bioskopen en hecrenhuizeu zijn de prooi der vlammen geworden. Op ze kere oogenblikken werden uitbarstingen vaa bommen en geweerschoten gehoord. Er ontstond een geweldige paniek onder de bevolking. Men zégt dat er slachtoffer! zijn. Thans is men het vuur nog niet mee ster. In een hinderlaag Cork, 12 Dec. Twaalf kadetten zijn gis ter avond in een hinderlaag gevallen bom men werden op hun wagen gegooid. Eukelt werden zwaar gewond. Daarna namen de aanvallers de vlucht. Nieuwe aanvallen Londen, 12 Dcc. Er gebeuren no* steeds aanrandingen in Ierland. Zoo werd la Feirfermoy, bij Dij blij n, een soldaat gedood en werden er twee gekwetst. Ook teShartien, in Limmerick, is er geschoten geworden. Te Dublijn zijn in een rijwiolwinkel, een oogenblik zouder licht of geleider den noor- dertoreo te beklimmen om in de hloedkamer den geharnasten ridder een goeden avond te gaan wenschen. Dadelijk, indien gij |het hebben wilt, maar waartoo zoude zulk onaoodig- uitstapje dienen Verte! mij liever do geschiedenis die aan deze kamer verbonden is, en waarom zij d& hloedkamer genoemd wordt. Hum, ja, bromde Vincent, ik kan dit wel, maar alios zou voor u duidelijker wor den, indien wij te samen naar boven gingen en ik u nauwkeurig de plaats aanwees waar de moord is gebeurd. Een moord och dat zal waarlijk mooi zijn vertel deze geschiedenis hier maar, wact met hel opklimmen zouden wij slechts lijd verliezen, en Agnes zou het verhaal moeten missen. Zij kent de geschiedenis reeds lang,' antwoordde Vincent, doch ik wil uwen moes niet op de proef stellen. Ik woel niet of gij ooit, behalve die middernacht op den tore* geweest zijt. Denkelijk hebt gij' toon de aan grenzende spookkamer niet geheel nauwkeu* rig bezichtigd daarom wil ik u hiervan eet duidelijke beschrijving geven liet kasteel St Amand is zoo oud, dat nie mand weet wanneer liet gebouwd is; eenigea zeggen dat het door de romeinen gesticht is, anderen mconen dat het eene heidenscht burcht is geweest. Ik ben, wat mij betreft, niet bijgeloovig en ineen dat ik noe minder dan de jong^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1