ültoalireide leerplicht OE FORTUINZOEKERS De klassen van 1918 en 1919. Donderdag Decern. 1920 Sparen Sparen Rortd het Parlement Be Gemeentelijke kieswet. Da hervorming van den Senaat. ia do pmsasde militaire kommissie De Grieksche kwestie. •Be rossaüjks ontploffing ts Vorst. XXVI» JAARGANG NUMMER 282 Tel. (14 3D G- B L A I> 7 CENTIEMEN Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.' ^Publiciteit buiten hel Arrondissement Aalst, zich le eenden tot het Agentachap Havas,8, Marlelaarplein, 13 Brussel8, Place de la Beurse, Parijs en ti. Bream's Buildiugs Londres E.C.4 Uitgever: J. Van Ndpfel-Db Gbndt H. Evrardus Zon op7,50, onder 4,02 I Eerste Kwartier den 18 Vak- en ambachtscholen zullen meest ter beschikking moeten gesteld - Men zegt, dat de Belgische werk- "S6" ïan ,land lieden, uitteraard werklustig eh vlug zijn, maar grondige beroepskennis en h^al ngs-en volmakings- geschooldheid missen. IZ FroSramma Men beweert ook, dat bet Belgisch volk onder oogpunt van beschaving, waardoor verstaan wordt uiterlijke gemanierdheid, ten achter staat by verscheidene andere volkeren Hot zal ons geen moeite kosten de waarheid van het eerste deel der eer ste bewering to herkonnen, want da zijn we door gevleid. Maar nemen wij wel zoo gemakkelijk al bat overige aan Daar worden or.s immers dingen gezcid die ons nadeel zijn. Wezen wij nu eens niet chauvinistisch, en nemen wij aan dat wij gebreken hebben. Ja onze werklieden zijn technisch te wei nig onderlegd en vertoonen zich nogal ruw van manieren. Laat ons nu verder nog verstandig te werk gaan, on onmiddellijk, na do wonde aangewezen te hebben, naar do geneesmiddelen zoekGn on ze gebrui ken. IIoo gaan wij onze worklieden weer beroepsbekwaam en beschaafder maken Dal i# vooral do taak van de opvoeding en liet onderwijs. Onder de factoren die deze moeten verstrekken, komt de schoolop den eersten rang. Do invloed der school is tot hiertoe in België ontsnapt aan een groot deel der bevolking. Leerplicht werd bij ons laat ingevoerd slechts sedert 1914 werd een Wet gestemd. En dan nog wordt zo niet ernstig ge noeg toegepast. Spreekt gelijk welken onderwijzer aan hij zal u zeggen dat nog verscheidene kinderen heneden do 14 jaar niet of onregelmatig ter school komen. De sanctie is le flauw zelfs maakt men hier en daar geen gebruik van de door do wet .voorziene middelen. Men hoeft schoon te zeggen de Belg verdraagt geen dwang - waar liet gaal om liet kweeken van de ko mende gestachton der natie, moet er gehandeld worden als in oen goed huishouden, waar (le vader op tijd streng gebiedend tegenover de kinde ren moet optreden. Daarbij, we zien B aar het stelsel der te groots vrijheid ans heeft gobrachttot achterstaan in beschaving. We durven dan op zijn minst aan 's landsbestuur vragen, dat de wet op het verplicht onderwijs in alle streng heid zou worden toegepast. Wo gaan vorder: de leerplicht dient uitgebreidt tot rle aduiton, t.t.z, tot de jonkheden van 15 tot 18-jarigen ouderdom. We bedoelen natuurlijk het verplicht bijwonen van onderwijsin richtingen buiten n de werkuren. De keuze dier onderwijsinrichtingen be hoor! den adult, maar hij moet reke ning houden met hot vak dat hij wil aantieren of het ambt dat hij wenscht to beklocden. VERVOLG. Vrienden aan liet werk riep een der siroopers. Zij ontdeden zich van limine sleeken en degens en plaatsten zich vroolijk aan tafel, Ravestan, zeide oen der ruiters, wat kan men toch een duivelsehen eetlust krij- jon, als men dag en nacht te paard heeft gezeten, en een geheale week niels als on- rijP® appelen en geroosterd lirood le eten iieöft gehad I Mij is r.ooit een maaltijd heerlijker voorgekomen dan deze, antwoordde Andró do Raveatan wat mij hetreft Apostolo, ik. jevoel mij hier geheelhuis. Vlij moeten zien hier onze kraohton te versterken, merkte de derde officier on, Gar- citasao Narvaes genaamd morgen zal het er ongetwijfeld lieot naar toe gaan, en mis schien d|p gcheelcn dag duren. Gij schijnt niet to durven toe te tasten hernam Apostolo Moroni. Doe zooals ik en trek een lachend gezicht teven die oudo fles- Bchon, die ik van onder het stof en vol Spin- newcLihon uit den kelder heh gohaald. Dit zeggende, sloeg hij mot een mes den hals van eone ilesch af, en schonk zich een vlas boordevol in. Toon eenmaal hrt ijs ge broken was,- begonnen Andró de Ravestan el Carcilasso Narvaoz met denzetfdsn eet. lust de tafel eer aan te doen, en schenen zich dor lagere school, enz. De zaak dient, met hot oog op de toestonden der onderscheiden plaatsen grondig bestudeerd te worden. Men hervallo niet in dezelfde louten als hij het invoeren van den 4" graad der lagere schooi, waar men te veel van uit de wolken heeft gehandeld. Geen overdrevenheid, maar praktijk en wer kelijkheid Dat die aan onze jonge lieden van 15, 16, 17 en 18 jaar, wat onderwij en opvoeding, in 't algemeen gespro kon,wel wezenlijk zullen passen,moet, moenen wij, niet breedvoerig bewezen worden. Toch één woord er over Het programma der lagere school de ondervinding heeft het bewezen kan voor kinderen benedeu de 14 jaar niet genoegzaam uitgediept worden. En nochtans behelst het niets anders dan zeer wetenswaardige din gen. Dat men er mee voortga na de 14 jaar, en men zal op meer begrips kracht mogen rekenen Do school is de voorbereiding tot het leven, zegt men. Welnu, heeft men op 14jarigen ouderdom reeds genoeg leeren te leven? Vragen wij ons af hoe ver wij stonden als wij 14 jaar oud waren, hoe ver we dan gevormd waren naar geest, hart en wil. Wie meer dan de jonge mensch van 15 tot 18 jaar, heeft richting en lei ding on goede lessen noodig Het is immers dan het gewichtig tijdstip van hot ontluiken der dritten en neigingen goede en slechte; het tijdstip van het verschijnen in de volle wereld, en van Jiat eerste troffen met al do verschil lende elementen der samenleving. Indien men vroeger zou hebben kunnen aarzelen om schooldwang ver der uit te breiden, dan past het thans niet bevreesd to zijn van tengels te gebruiken. Do maatschappij is slecht en wie daar meest toe bijdraagt, dat is het jonge ras, dat heslist dient her opgevoed to worden. Wil men de toe komst redden, dan loome men onver wijld do tougelloozo vrijkoid in en ver- vange ze door do weldoende verplick ting zich zelf lo maken tot een nuttig wezen onder de menschheid Aan tijd of gelegenheid om eene of andere onderwijsinrichting hij te wo nen zal het voortaan niet ontbreken gezien den achturenarbeid voor een ieder gemakkelijke toestanden schept. Om te eindigen wijzen wij nog op de noodzakelijkheid, bij de Invoering van verplicht adulten onderwijs, vol strekt de beginselen der [gelijkheid te huldigen, zooals men het, Goddank, begint te doon op het gebied van het gewoon lager onderwijs. niet te kunnen verzadigen spijs ea drank alles verdween in korten tijd, Welken éérlijken wijn zeide Moroni aanhoudend als hij zijn glas vulde hij doet mij denken aan de beate merken van mijn land. Dezon drank kan niet anders dan van Portugal komen, voegde Garcilasso Nar- vaez er bij, terwijl hij eon glas Xérès leeg dronk. Andrè do Ravestan at en dronk zonder iots le zeggen. Het wordt eindelijk tijd dat wij vrat nader met deze -drie persoontjes kennis maken, die zieh zoo zorgeloos hier aan tafol le goed de den, terwijl duizende krggsmakkerson vijan den der beide legen zich gereed maakten, om de» volgenden deg elkander te doodeii of te verminken. Alle drie schone» tot die soort vrn officieren te behooren, die men fortuinzoekers no3mt, cn wolk soort he laas zoo sterk vertegenwoordigd vras in het leger van Lo do wijk XVI. Hij, die wij mot (Jen I'.aliaanschoB saam van Apostolo Moroni betitelden, waa ook op dat schiereiland geboren. Hij waa van eene groolo gestalte, niet zwaar gebouwd, "doch sterk gespierd. Zijn oogopslag was flauw, zijn voorhoofd, voor de jaren erg gerimpeld, zijne trekken verflenst en door do driften verwoest men zoude hem volgens zijn uiterlijk op veertig jaren schatten, en bij telde er nauwelijks vijf en twintig. IIjj droe^ volgons de mode dier d'jgon eono zwarte pru:.1- Voor de haer Minister van bevoorrading en arbeid De hoofdopziener van den arbeid voor de provinciën Antwerpen en Limburg heeft on der zijne bevelen een personeel van opzieners en opziensters, welk buiten verhouding met noodwendigheid van den dienst. Nu, in plaats van dat getal beambten te verminderen, schikt men het te vermoederen, dat mag niet sparen, Mijnheer de hoofd opziener. VGor den heer minister van IJzerenwegen Posterijen en Telegrafen Voor den oorlog, was er in elke statie een agréé of aangestelde beambte, die de bedie- ning waarnam van statieoverste of ondersta tieoverste, in geval deze twee laatsten afwe- zig ware«. Die agree had dagelijks gedurende 2 uren schrijfwerk te verrichten; het overige van zijnen diensttijd moest hij besteden aan de kontrool van liet verlrek en aankomst der treinen. Thans zijn er om dat werk te verrichten twee asréés, tengevolge van het invoeren van den acht.urigen arbeidsdag. Rekent nu maar uit, wal die tweede bedien de in iedefe spoorwegstatie van het land kost aan de schatkist. Voor den heer minister yan Oorlog Tot nu toe is de dienst der cinématische photographic voor liet leger, nog altijd in werking. Binst'den oorlog, was zulke dienst nuttig en heeft dan ook diensten van gewicht be wezen. Maar nn is de oorlog reeds twee jaar achter den rug en nog steeds werkt die dienst, of beter bestaat hij, met een personeel dal jaar lijks 500.000 frank aan het land kost. De dienstoverste, die natuurlijk niets beier vraagt dun dat kostelijk cinemalollekc te bestendigen, vernomen hebbende dat er spraak is die som van l et budget te schrab ben is naar 'al de ministcriën geloopen om erover te klagen, dat de verschillende depar tementen te weinig gebruik maakten van zijnen dienst en hun te verzoeken hem en zijne bedienden.om Gcës wil toch werkstellig te maken Ziedaar het klaar bewijs dat die dienst kan gemist wordent... AsSÖfe.... De kommissie belast met het onderzoeken der wetsvoorstellen betreffende de verkiezin gen voor de gemeenteraden, kwam Dinsdag bijeen. Zij hield zich bezig met zekere punten van ondergeschikt belang, welke nog niet waren afgehandeld, o. m. de afschaffing der zooge naamde sektie-raadsleden. Er zal slechts een lijst en een kiezerskorps per gemeente zijn. Ieder kiesbureel zal door 700 kiezers worden bezocht en te 2 uur 's namiddags gesloten worden. nieuwe wetsontwerp zal vermoedelijk niet voor de eerste helft van Januari een aanvang nemen. De gemeenteverkiezingen zouden plaats'hebben in April. Dinsdag namiddag had in den Senaat eene vergadering plaats der afgevaardigden dei- drie politieke groepen van den Senaat, gelast melde herinrichting van den Senaat ter ge legenheid van de Grondwetherziening en met hel opzoeken eener verzoenende formuul. De katholieke afgevaardigden waren MM. Braun en Ryckmans de liberale, MM. Go- biel d'AIviella en Speyer en do socialistische MM. Vinck en Lekeu. Dinsdagavond hield de gemengde militaire kommissie eene vergadering onder voorzitter schap van M. P. E. Janson. Zij hoorde een verslag van luitenant-generaal Cabra, die zich partijganger verklaart van den twee jarigen dienstplicht. Het stelsel dat verdedigt wordt door den luitenant-generaal voorziet dat tijdens den dunrlijd van den dienstplicht, de manschappen zekeren tijd in de nijver heden kunnen gebruikt worden. De kommissie heeft besloten eerstdaags ook kolonel Schmidt en majoor Decraa te hooren. De eerste werd eenigen tijd geleden gelast met eene studiereis in Zwitserlandde tweede trok met het zelfde doel naar Zweden. Dinsdag aanstaande zal eene nieuwe zitting gehoudeu worden. Constaniijn verlaat Lucern. Ï.UCERN, 14 Dec. Koning Constaniijn heelt vanwege M. Ruallys een telegram ont vangen hem terugroepende. De koninklijke familie heeft dan ook vandaag Luzern verla ten. Geen enkele aide-de-camp vergezeld den vorst. M. Streit is te Luzern gebleven. Naar alle waarschijnlijk zullen Conslantijn en de leden zijner familie, Woensdag te Ve netië ingescheept zijn op eenGrieksch oorlog schip dut hem naar Griekenland zal brengen. Dc Koning beeft zich voorloopig afgeschei den van zijn raadsheer, Streit, en van zijn vlootadjudant, kapitein Paparigopoulos, die beiden in Zwitserland blijven, Men denkt dat ook nog andere personen, die zich destijds door hunne gduitschgezinde drijverijen deden opmerken, zuilen van kant gelaterï worden. Kapitein Paparigopoulos was een der bij zonderste bewerkers van de overgavo van het Grieksch leger aan de Dnilschors te Gavalla. Constaniijn heeft aan M. Motla, president der Zwitsersche republiek een telegram gestuurd om hem te bedanken over de gastvrijheid welke hij drie jaar lang in Zwitserland ge noten heeft. Het telegram was geteekend Conslantin Rex onderhandeling le treden over hel herstel van demormaie en vriendschappelijke betrekkin gen tusschen beide landen. Eena proklaniatia der VenizeÜsten. Hei Venizeliaiisch blad Patris dal te Alhenen verschijnt, kondigt eene proklamalie af, waarin, na gewezen te hebben op de moeilijkheden van Griekenland tegenover de Entente, verklaard wordt dat aangezien Griekenland niet meer financieel gesteund wordt, er van Smyrna zal moeten afgezien worden. De proklamatie wijst ook op dt gevaren welke van wege dc andere Balkan- staten kuunen oprijzen. De proklamatie besluit als volgt In deze kritische uren, rangschikken de Venizelisten zich aan de zijde van het gouver nement en van Koning Constaniijn, alhoewel zij geen deel nemen in do vernntwoerdelijk- heid voor wal er gebenren zoude. Zij doen zulks om de eenheid van het Grieksche volk le bewerken in de verdediging zij nor rechten en om het vaderland le behoudeo. De vurigste wensch van onzen uitgeweken leider is, dat het sciioone werk waaraan hij zijn leven, zijne inpan ingen en al de krach ten zijner groote ziel ofi'crde, zou onaange roerd blijven. De wedtiwö van Koning Alexander. Alhenen 14 December. Bij vonnis der rechtbank wordt Mev. Manos, weduwe van Koning Alexander, gemachtigd onmiddeiijk in bezit te treden van het fortuin door koning Alexander achtergelaten. Dit fortuin, of. 2 miljoen drachmen geschat, bestaat bijna uilsluitelijk uit klinkende munt en juweelen. Nog uiiwijkeJingen. Alhenen 14 December. Dc gewezen regent Coudounotis, gereralissumes Paras- kevspoulos en dc gewezen minister van oor log Grivas, zijn heden naarNizza vertrokken. Ten einde zekere misbruiken te verhinde ren besloot de kommissie dat echtelieden terzeifdertijd van denzelfden gemeenteraad geen deel mogen uilmaken. Mocht het geval zich voordoen, dan moet hij of zij die het kleinste aautal stemmen op zich vereenigde ontslag nemen. Dc kommissie besloot ook nog de ver meerdering van het aantal schepenen en aadsleden, zooals zc reeds in dit blad werd nngegeven, en volgens de cijfers der volks telling van 1910, le behouden. De lieer Kamiel üuvsrnans las zijn verslag voor. De bespreking, in de Kamer, van bet Andró de Ravestau, klein van gestalti maar sterk gebouwd, had oen gemeen eii laag uitzicht, grijze sluige oogen, droog een rossige pruik en telde ongeveer dertig jareo. Hij was altijd stil en afgetrokken, dit was des te onbegrijpelijker, dewijl hij in het midden van Frankrijk hol eerste levenslicht had aanschouwd. Garcilaaso Narvaez, wiens naam alleen roeda de Portugee3che afkomst verraadt, was de oudste der drie, en had reeds zes en dertig jaren achter den rug. Hij was mid delmatig van postuur, fijn gevormd, vlug en levendig en onbegrijpelijk genoeg, begaafd met eene beilengewono kracht ja hij was zoo sterk, dat hij met een vuistslag wel een slior zou hebben kunnen dooden. Garcilasao was leelqk j zijn gebruind ge laat en zijne zeer donkere ooge», welke overschaduwd waren door lange wenkbrau. wen, gaven hem een vervaarlijk voorkomen dat don sterkste zelfs schrik aanjoeg. Alhoowe) het do heerschende moda was, droog hij geene pruik, maar liet zija lar.g ssig haar tot op de 6chouders afhange*. Zij droegon allo drie knevels, volgens den toen gebruikeüjken smaak. Het was zeer goed aan kunno gehavende en vorsletei'O kleodiag le zien, dat hunne beurs niet te ruim voorzien was, en zij als het ware van den eenen dag op den andoien teerden. Zij haddon ongevoor een uurgezolen, toen zij verzadigd waren. Apostolo was de oersie d;o zijne ellebogen Te Venetië VENETIE, 14 December. Koning Con staniijn van Griekenland, vergezeld door Koningin Sophie, de prinsessen en prins Pauius, en hun gevolg, is hier heden avond aangekomen. Ilij zal morgen inschepen voor Pyreus en Alhenen. Een komplot tegen Constaniijn. Men verneemt vandaag uit betrouwbare bron, dat twee Grieken in 't bezit van hom men, over enkele dagen te Milaan aangehou den werden. Hunne paspoorten waren geldig voor eene reis naar Luzern en dat ze plan "hadden een aanslag tegen Constantijn's leven te onder nemen, lijdt weinig twijfel. Ze werden te Milaan in de gevangenis opgesloten. Rusland en Griekonland. De Sovjetregeering heeft het Gtieksche gouvernement voorgesteld, onmiddellijk in op de tafel legde, en zijn reeds beneveld hoofd daar op liet vallen. Na eenigen tijd richtte hij zich op en zeide Verduiveld wat eene kolossale groote woning, vindt go niet Inderdaad, antwoordde Narvaez. 't Is rraar jammer, dat wij slechts een naoht hier de gasten kunnen zijn. Helaas ja zuchtte Andró De eigenaar van dit kasteel zal zeker niet over armoede te hebben klagen gohad, zoo- als wij, zerdo Narvaez. Dat goloof ik ook niet, antwoordde Ravestan. Ik wenschte ook wel rijk le zijn Wat zoudt gij dan doen Ik zoudo geen andero woning als deze verlaDgen en er zeor goed mede te vreden zijn Wat zoudt gij dan doen Ik zoude geen andere woning als dez9 verlangen en er zeer goed medo ts vreden zijn. Gij zegt daar: indien gij maar rijk waart Bah 1 dal is een woord dat iedereen op de lippen heeft, stamelde Moroni half slapende. Het is gemakkelijk genoog zulks te wenschen, maar om het le verwezenlijkt te zien. NieUege:,slaanee dat ik zeg owk indien ik slechts rijk ware Zoudt gij wel weien, hoe gij uw geld moest bestedon? vroeg Gareilasso geksoiiee- rend. Nu of ik het weet. Ik heb ec wel dui- BRUSSEL, 14 December. M. Dèvèzc, minister van landsverdediging, zal morgen in naam van het gouvernement een wetsontwerp neerleggon voor doel hebbende den duin-tijd van den legerdienst voor de klassen 4918 cn 1919 te verminderen. De duurtijd wordt gebracht op 10 maand voor do infanterie, op 12 maand voor de ar tillerie en 17 maand voor de ruiterij. (Nadere bijzonderheden). Hot was rond 11 ure 's morgends, dat in een werkhuis der Glasblazerijlaan te Vorst, het vreesdijU ongeluk plaats bad dat wij gis teren reeds vermeldden. De stoker Hendrik Demol wilde het vuur van de smidse aanwakkeren, toen plotseling eene zware onploffing plaatsgreep. De slokor werd ten gronde geslingerd, ondor eon hoop gloeiende kolen bedolven cn liep vreesclijke brandwonden aan hoofd en ledematen op. Drie andere arbeiders werden insgelijks ernstig gewond Het zijn de 15-jarige Frans Stinlait, wonende Goudslraat dc 21-jarige Pieler Dillens, wonende Hoogstraat le Brus sel en Jim Cleppe, 63 jaar oud, wonende Grisarstraat te Anderlecht. De geneesheeren Dever enSergoygne werden in allerhaast ont boden, alsook de póliciekommissaris Van den Houdt, die ter plaats een onderzoek instelde. De ongelukkige stoker kon niet worden ge red en stierf in dc vreeselijkste pijnen. Stin lait en Dillens moesten naar het hospitaal wor den gebracht. Cleppe kon huiswaarts keeren. De vader van Demol kwam ter plaats toe gesneld en moest met geweld worden verwij- de-d de wanhoop van den armen man is onbeschrijfelijk. Men veronderstelt dat een dynamietpalroon dc ontploffing heeft veroorzaakt. Het parket werd gewaarschuwd. zende malen over nagedacht, van gedroomd, ja zolfs ten allen tijdon en op alle plaatsen, in Italië, in Duitsehlaud, Frankrijk, overal Nu ik ben nieuwsgierig te weten wat gij met uw rijkdom zoudt aanvangen. Indien ik rijk was, vervolgde Apostolo dia een ernstig gezicht zette, den koerde ik naar mijn land terug, om op denzelfden voet te leven als de Ualiaansehe prinsen. Ik ver kocht mijn hutje in de Appenijnen, waarin ik geboren ben en vijftien jaren in armoede heb doorgebracht of nog boter ik zoude hel vernietigen, ton einde elk spoor van mijne vroegere afkomst te doen verdwijnen; vervolgens, evenals dc patriciërs, kocht ik een paleis te Florence, Napels of Milaan, on om d8n zomer door te brengen eea groot buitengoed aan het een of ander prachtig meer gelegen. Ik zoude mij zeer rijk kleeden 6n een stoet van bedienden er op nahouden, die mij op mijne wonkon moesten bedienon, prachtige paarden en rijtuigen bezitten enz. onz. ik verloerde dui/.end gouden louis per dag, en zoude alle genoegens die het leven ons kan aanbieden, willen genieten. Uwe eer en geldzucht zijq ook niet gering to schatten zij zijn zoo groot en diep als doe Oceaan zeide de Portugees. - Gij drijft ilea spot met mij Ik in 't geheel niet l Wat kost het dan moer. als men toch aan het wonsohen is, om in ocn3 zooveel mo gelijk to begeeren Neen, daarin bobt gij wol gelijk, ik vroes maar dat gij nooit zon' vöoI zult krijgen ale gij wel wen jcht%

De Volksstem | 1920 | | pagina 1