'■hsssê Be!gisGlie Beerenbond, Leuven DE FORTUINZOEKERS Pccem. 1020 10201 Engeland, Frankrijk en Italië. Eon nieuw drievoudig verbond Be Qrondwetherziensng. Eeae dochter vaa graaf Woests canöïBaat Sooals in den Cinema Eene spoorwegramp tij ffic-tz. In den Volkenbond. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 283 IS3 .A. C3- B-& T 33 7 CENTIEPvlEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Genot Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas.S, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 II. Lazarius Zon op7,59, onder 4,02 Eerste Kwartier deu 18 li Zon op7,59, onder 4,02 j Eerste deu 18 I De Belgische Boerenbond heeft besloten Studiedagen in te richten op 3,4 en 5 Januari 9.s. Als hijzonder onderwerp voor deze stu diedagen is ingeschreven De Standsorga- nisatie». Van de besluiten die daar zullen genomen worden, zal ongetwijfeld eene groo- te weldoe: de invloed uitgaan over onze land bouworganisatie en over onze maatschappe lijke werken in 't algemeen. In aansluiting met deze studiedagen belegt de Belgische Bocrinnenbond op 6 Januari 'een studiedag, waarop bijzonder uitgenoodigd werden, de bestuursleden en de leden der boerinncngilden, alsook de mannen en vrou wen die in de vrouwenbeweging op den bui ter. belang steflen. Ziebjcr kortbondig het programma Maandag 3 Januari Van 10 tol 11 ure, De Standsorganisalie in 't algemeen, haar bepaling en haar roeping, door M. lrr. Brus selmans, Dr in de Rechten. Van 3 tol G ure, a) De zedclijk-godsdien stige rol onzer Standsorganisatie, door Kan. Luytgaerens, algemeen sekretaris van den Boerenbond b) De roeping en de grondsla gen der Standsorganisatio op maatschappelijk gebied, door ecrw. li, Prims. Dinsdag 4 Januari Van 8 1/2 lot 12 ure a) De voortbrengstfactoren in den -Landbouw, de samenwerking tot het afschaffen, door E. 11. Van Olmen, landbouwingenieu:'. b) De voorlbrcngst in den landbouw en de voornaamste vraagstukken er mee verbonden door E 11. Wairavens, landbouwingenieur. Van af 3 tot G me, a) Do afzet der land bouw voortbrengselen en de prijzenpolitiek, door E. 11. Colpaert, landbouwingenieur b) Samenwerking in den afzet door E. II. Raey- mackers, bestuurder van den Algemeenen Hovemersbond, Woensdag, 5 Januari. Van 8 1/2 tot 12 u., a) De politieke zending der Standsorgani- satie, door M. Fr. Brusselmans, Dr in de Rechten; b) Ons landbouwprogramma, bij tonder met het oog op het pactitreeht, door Kl. E. Van Die voet, hoogleeraa.i aan de Katholieke Ilcogeschool en volksvertegen woordiger. Van 2 tot 4 ure Vragen van practische po Bliek, doorM. Engels, licenciaat in Handels wetenschappen. •Donderdag, 6 Januari Bijzondere stu diedag voor de boerinnengilden. Van 8 1/2 lot 12 ure, a) Boekhouden op de hoeve, praclisehe uitleg, door E. II. Colpaert, land bouwingenieur; b) Werken voor kinderen, door eene ziekenverpleegster-bezoeksters. Van 3 -tot 4 ure. De voordrachten in de boerinnengilden. Voor toetredingen en alle inlichtingen, te Schrijven op 't adres Boerenbond, Studie- •iagott, Leuven. Londen 15 December. De verklaring uit Parijsche kringen, dat de Fransche regee- iring besloten zou zijn om zoo spoedig moge liik stappen te doen om te komen tot een nieuw drievoudig verbond, en wel tusschen Engelrad, Frankrijk en Italië, heeft hier veel belangstelling gewekt. De diplomatieke briefschrijver van de Evening Standard vernam van een hooggeplaatst diplomaat dal er nog geen besprekingen over zoo'n verbond waren ingeleid en dat men de beteekenis van de besprokingen te Londen tusschen Leygues, Sforza, Lloyd George en lord Cur- zon had overdreven. In een hoofdartikel over het zelfde onder werp, f meent de «Standard» de meenïng van het Engelsclie volk weer te geven door de verklaring, dat de Entente zoo diep go- 3* VERVOLG. De nachtelijke duisternis was nog niet ge- heel geweken, maar een brcode bloeke rand begon zich reeds aau den horizon te vertoo- non groote troepen soldalen zag man in de schemering zich bewegen een dof rumoer lid zich uit liet kamp van Luxemburg hoo rei). IJet leger is op de been, hernam G«r- Dïiawo, bij zijne kameraden terugkomende, de manschappen maken reeds voorbereidse len voor den slag. Laat ons dus spoed ma ken, en zoo voorzichtig mogelijk in het kamp "ierugiceo ren. Indien wij ontdekt worden, zouden onze zaken spoedig hunnen loop hebben. Ik ken den bultenaar te goed, die ov^r one het bevel vnert hij schertst er niet rneê. Do drie officieren gespten hunne degens, aan, zetten bunnp sleeken op, en vlogen het kasteel St. Arnand uit in de richting van het kamp. Nauwelijks waren zij vertrokken, of een grijsaard van omstreeks zeven!b- jaren, ge kleed in do uniform van Ilollandsoh officier, verscheen uit een verborgen deur waarach ter hij verscholen was geweest. Hij had een deftig voorkomen, men kon zien dat hij een man uit de groote wereld was, doch zijn gelaat vertoonde nu eene buitengewone op gewondenheid. Hoe dwaas van mij, dat ik ze niet over- worleld is in de gevoelens en de overtuigin gen der Engelsche, Fransche en ltaliaansche volken, dat een dergelijk verbond onnoodig is. Het blad zegt dan Wij gelooven dat zelfs van Fransch gezichtspunt uit, het voor- deeliger moet zijn om te steunen op onze be reidwilligheid en spontane trouw aan de ge dachte, dan op een formeele onderteekenin, van een verdrag. De Commissie der XXI is Woensdag mor- gend bijeengekomen onder voorzitterschap van M. Brunei. De Commissie heeft het voorstel Troclet goedgekeurd waarbij de Provincieraden ge machtigd blijven de bijgevoegde senatoren aan te duid'en. Een voorstel van hetzelfde lid, waarbij de Bestendige Afgevaardigden verkiesbaar zijn, word verworpen. De eommissie handhaaft art. 5G waarbij de leden van den Provincieraad verkiesbaar zijn. Met betrekking lot de leden van den Senaat die rechtstreeks door het kiezerskorps verko zen worden, heeft de commissie den vroege- ren tekst behouden, waarin 1 senator voor 80,000 inwoners voorzien wordt. M. Masson stolde voor den duur van het mandaat der senatoren op 4 jaar vast te stel len. Aangenomen met 4 stemmen legen 4 en 1 onthouding. De Commissie besloot tot de volledige her nieuwing van den Senaat om de 4 jaar. Met 14 stemmen legen 1 en 2 onthoudin gen wordt het beginsel van parlementaire vergoeding voor de senators aangenomen. Het kosteloos reizen der Senatoren wordt eenparig goedgekeurd. Met 11 stemmen tegen 5 handhaaft de Com missie art. 27 van de Grondwet, waarbij elke wet die betrekking heeft op de ontvangsten en uitgaven van tien staat, of op de getal sterkte van het leger, eerst door de Kamer van Volksvertegenwoordigers moet goedge keurd worden. Ten slotte ontstond eene bespreking over het bijleggen van geschillen tusschen beide Kamers. Deze wordt a.s. Woensdag voortge zet. Mcv. Lutens-Woeste zal voor de gemeente- kiezingen te Vorst candidaat zijn op de katho lieke lijst. ..I»... IN GRIEKENLAND Constantijn zau onmiddelijk na zijnd troonsbeklimming aftreden Konstantijn zou evenwel niet lang op den troon van Griekenland blijven. Eeu der per sonaliteiten zijner onmiddellijke omgeving heeft verklaard dat Konstantijn inderdaad zijn land niet in een moeilijken toestand wil brengen ten opzichte van de groote Mogend heden, doch hij maakt van den toestand eene kwestie van eigenliefde. Het Grioksche volk zegde de hoveling, zijne meening to kennen gegeven hebbende, houdt hij eraan t8 Athene terug te keereti en zijne plaats op den troon te hernemen, doch uit hoofde van de verstand houding. tusschen Engeland, Frankrijk en Italië om Konstantijn als onwenschbaar te beschouwen, is deze van zin, onmiddellijk na de troonbeklimming, plechtig afstand van de troon te doen ten voordeele van den kroon, prins. KonstanLyn wil alzoo den schijn nemen van aan zijn eigen wil te gehoorzamen, en niet toe te geven aan den, wil der Bondge-' uooten. Dit besluit zou genomen zijn op aan vallen hol), toon zij daar ontwapend zaten, n met hun slempmaal bezig waren, sprak hij zachtjes. Na oen weinig tijds voegde hij er bij. Neon, dat was niet ridderlijk ik zal zo vandaag wel op het slagveld ontmoeten. Hij ging een andere deur uit dan die waardoor de gelukzoekers waren vertrok- ken. Op de binnenplaats gekomen, keerde hij zich nog eens om en zeido Wat heb ik tooh gelukkigs oogenblik- kon in dit kasteel doorgebrachtzul ik het wel ooit meer terugzien Vervolgens ging In; dan met den meesten spoed naar het Hollandsche kamp hij ver dween weldra in de duisternis, diode opko mende dageraad nog niet geheel had kun nen verdrijven. 150 mlllioen in ruil voor een glas water. De drie onralerie-ofhoieran, die wij een gedeelte van den nacht, in eene zaal van het kasteel St. Amand hebbes zien doorbrengen, verschenen juist op tijd in het Fransche le gerkamp. Hun escadron was reede ouder de wapens zij moes'es zich haasten met (e paard teetijgon en hunne plaatsen te bezet en. Geheel het leger was reeds marschvaar- dig. De maarschalk Luxemburg, d;9 zijne troepen sleeh's vijf uren rust hadden ge gund, om zich eenigzine van do geforceerde raarsohen en ongelooflijke vermoeienissen te kunnen herstellen, wilde voor het aanbreken van den dag, ©enige belangrijke mancouvers deen uitvoeren, ai© hij 's nachts had ontwor- dringen van M. Rbaliys, eersten minister, die er zich op toegelegd heeft aan 't verstand van Konstantijn te brengen in welken toestand Griekenland zich zou stellen moest het zich legen de groote Mogeudbeden keeren. De aankomst van Constantijn te Venetie. Rome, 15 December. Volgens de Epoca werd koning Constantijn in de statie van Venetie ontvangen door de héogere burger lijke, militaire en marine-overheden. In de statie zelf bewees eene kompagnie ltaliaansche mariniers de eer. Voor de statie stonden ver scheidene kompagniën Grieksche mariniers. Op het oogenblik dat koning Constantijn zich aan boord van den kruiser Aver&ff begaf, werden van hel fort San Giorgio de gebruike lijke salvoschoten gelost. «V De hongersnood in China. De correspondent van de Times te Pe king meldtIn een in die stad gehouden c.onferencie van vertegenwoordigers der tal rijke buitenlandsche commissies tot leniging van den hongersnood in China werden de volgende feiten aan het licht gebracht Het aantal hongerlijdenden bedraagt in het gebeel 15 1/2 rnillioen. De beschikbare fond sen bedragen 2,S25,000 dollar, nauwelijks voldoende om tot den nieuwen oogst een half rnillioen noodlijdenden voer den hongersnood te bewaren. De Chineescbe regeering, kan behalve, door graan naar de noodlijdende streken te zenden en door de vervoermiddelen te verbe teren, niet veel meer doen, terwijl de extra belastingen door haar geheven, hoogstens 10 rnillioen dollar zouden opleveren, waar door slechts 1 rnillioen noodlijdenden kun nen worden geholpen, zoodat indien er niet spoedig hulp van builen komt ongeveer 14 rnillioen Ctuneezeti tot den hongerdood zijn gedoemd Hartverscheurende berichten komen uit de noodlijdende districten, moorden en kinder moorden zijn aan de orde van den dag. Slechte voeding en lederlijkc doodhongering doen de bevolking schrikwekkend verminderen. In 28 dorpen van Tsjilrit kwamen op 9000 in woners niet minder dan 1000 sterfgevallen voor. V- 1M IERLAND Crllschs patroeljes aanga vallen. Dublijn, 15 Dec. Bij den aanval op een patroelje bij Gloyne (graafschap Cork) werden schoten gelest en bommen geworpen naar een voorbijrijdende vrachtauto. De bommen kwamen uil huizen aan een kant van den weg. Twee van die huizen vallen vuur. Een korporaal werd ernstig gewond De aanval lers die een doode, verscheidene gekwetsten en twee gevangenen verloren, moesten tien bommen, wapenen enz. in handen van de patroelje laten. Bij Kilmac Thomas (Waterford) is gisteren een auto vol soldaten in een hinderlaag ge vallen. Een officier van het Army Service Corps werd gewond, maar niet" ernstig. Men meldt dat de militairen een van de aan vallers doodën en een ander wondden. Zeven werden er in hechtenis genomen. Voor don vrede. Londen 15 December. M» Lloyd George he*ft aan E. P. O'Flaunagan, onder-voorzitter van het Iersch Parlement, een telegram ge zonden, waarin hij verklaart, dat E. P. O'Flannagan alle gemak zal hebben om met M. Griffith in het gevang van Dublijn te gaan beraadslagen. M. Lloyd Geor.se wenscht, dat de bedrijvigheid van alle vredes vriend en er zou in gelukken om zoo spoedig mogelijk ernstige onderhandelingen ie kunnen aan vatten. peil. Ilij zelf had geen oogenblik geslapen. Van hut oogonbük, dal den vorigea avond de wapera waren neergelegd, had hij zich b6zig gehouden rnet de stelling van hot Holland- sciio leger te bestaleeren, en de geduchte versterkingen op te nemen, waarachter het zich verschanst had. Na zijna plannen rijpe lijk overwogen la hebben, bracht hij het verdere gedeelte van der. nacht door, met zijne bevelen aan zijna officieren te geven. Toen do dag aanbrak, stond dus hot g'ehoelc Fransche leger in dezelfde stollingen van den vorigen avond, daar het goen enkele be weging had gemaakt, tot den strijd gereed. 1)8 prins van Waldeck, opperbevelhebber van het verecnigdc Hollandsche en Duitscbe leger, had ook zijn tijd niet nutteloos laten voorbijgaan hij had zijn leger op een ter rein, na dit van te voren zorgvuldig onder zocht te hebben, op dusdanige wijze opge steld, dat het de aandacht van Luxemburg moest trokken, en deze we! genoodzaakt was hom daar aan to rallen. Iiij had zijno troepen teruggetrokken tot achter den burcht van Flenrns. Het bosch van Epnénios diende hom, zoowei om zijne troepen aan den vijand te maskeeren, als tot steun voor don linker- vleugol. De rochtervlengel strekte zich uit tot het kasteel van St. Amand. Het front, uit ver scheidene regimenten infanterie en zeer veel brigades artillerie samengesteld, werd nog door een riviertje, met steile rotsachtige oevers, dut van Fleurus afstroomt, gedokt. Luxemburg overzag met eou oogopslag, IN HET VATIKAAN- Eene Priesterwijding door Z.H. den Paus Den 18 dezer zal Zijne Heiligheid Benedic tus XV persoonlijk den Eerw. diaken Mari ano Rampollo del Tindaro, neef van den overleden Staatssecretaris van Leo XIII, priester wijden. De H. Vader blijft getrouw aan de gedachtenis van den beroemden kar dinaal Rampolla, wiens medewerker en vriend hij was gedurende zoo lange jaren. 't Gebeurt zeer zeldzaam dat de Pausen priesters «rijden maar dat zc bisschoppen wijden is min zeldzaam. Zoo b.v. werd Mon seigneur Giacomo della Chïesa, '.oen substi tuut der Staalssecretarij, heden Paus, door Zijne Heiligheid Pius X bisschop gewijd den 22 Dec. 1907. De ceremonie greep plaats in de Sixtijnscbe ka pal. Zijne Heiligheid werd bijgestaan door kardinaal Rampolla die den nieuwen aartsbisschop van Bologna een prachtigcn ring schonk. Ook onze pauselijke nuntius Mgr Nicolra werd in 191G door Z. H. Benedictus XV bisschop gewijd het zelfde geschiedde onlangs voor Mgr. Paceili, tot de nuntiatuur van Beieren benoemd. Maar levendig is in aller geheugen ge bleven de gelijktijdige wijding van 10 Fran schc bisschoppen door Pius X in de Vaticaan- sche Basiliek, onmiddelijk ua de opheffing der diplomatische betrekkingen tusschen Frankrijk en 't Vatioaan. Gedurende de laatste jaren, wegens het geschil tusschen den H. Stoel en deEransche regeering nopens de cutuelleswaren verscheidene bis dommen vacant geworden. Om een bewijs zijner vaderlijke liefde jegens de zoo be proefde en heldhaftige Fransche kerk te geven, besloot Zijne Heiligheid de bisschop pen te wijden dia het nieuw regiem zouden beginnen, regiem van armoede uit gehecht heid aan Rome. Dit geschiedde met al de plechtigheid der pauselijke ceremoniën in de Basiliek van St. Dieter. De geschiedenis van een verlaten kind M. Adam, policieofficier van Schaerbeek- Helmet, is op het spoor gekomen van een vierjarig meisje, dat door zijne moeder aan een bohemer overgelateh, door dezen voor 250 fr. aan een foorereiziger verkocht werd. Ziehier de geschiedenis Dinsdag werd M. Adam door den poiicie- kommissaris van Narncu verzocht, inlichtin gen ie nemen over eene foorereizigster, zeke re Hilda Imker, echlgenoote Provost, aange houden wegens diefstallen gepleegd ten nadeeie van juweliers. De echtgenooten Provost verbleven met hun gezin in een woonwagen, staande in een ouden boomgaard der Leeuws'.raat te Schaar beek QI. Adam ontbood dus Provost. Deze verklaarde zich Arthur Provost te noemen, geboren te Sint Nikolaas Waas in 1877. Verder ondervraagd over zijn burgerlijken stand, verklaarde hij dat hij vijf kinderen in zijn wagen had, doch dat er maar vier inge schreven s'onden, daar hij niet wist hoe het vijfde moet heeten. Daar de policieofficier ten hoogste verbaasd was over zulke zonderlinge verklaring, en nacero uitleg vroeg, deed Provost het volgen de verbaal - Ongeveer veertien maand geleden, bevond ik mij met mijn gezin in onzen woonwagen op het oud koersplein van Vorst. Baarstonden nog een tiental andere woonwagens. Op eenigen afstand bevonden zich ook vijf woon wagens, tocbehoorende aan Bohemers. Een dezer, zekeren Poulsy, had verschei dene kinderen, kleine Bohemers mol zwarte haren en verbruind gelaat, alsook een meisje, blond van haren en zeer blozende gelaatstrek- de?e bijna onoverwinnelijke stelling zijn besluit was cohtor in een oogenblik genomen. In weerwil van hot ongelooflijke en verme tele van zijn plan, besloot bij het toch lo doen uitvoeren. Zijn plan was het groote leger van Waldeck to omsingelen, ton einde daardoor een uitgebreider terrein voor zijne buitengewone strijdkrachten te bobben en zijne inancenvers beter te kunnen doen ail- voeren. Hij liet eerst eenige schijnaanvallen doen, oia zijn eigenlijk plan den vijand to verber gen. Maar eensklaps verandert alios hij gcoft het toeken van aanvalhij laai al zijno bagagewagens op den anderen oever van de Sambra «achter, en doet zijne troepen, on- dsr de bevelen van de generaals Tiilades, Matz, Gournay, Choiseul en Bouffleurs, met vliegende vaandels en slaande trom, eu met de artillerie voorop, recht op den vijand aanrukken. De cavleria en de voorhoef onder bevel van don hertog du Maine, wt4ke zich 't dichtst bij dan rechtervleugel van hot VQ&cdolijk leger bevouden, behielden alleen hunne stellingen. Na eenige oogenblikkan, hield het Fran sche leger oansklajA balt, en terwijl de ge neraals Tiilades en Gournay oen aanval uit voerden, die slechts diende om de aandacht af te leiden, begon Luxomburg zijne grooto manceuvers. Hij begon met de infanterie aan zijn linkerkant voor het riviertje van Fleu- rus op to stellen, en maakte er van zijn mid- dolpunt. Da cavallerie stelde zich terzelfder tijd in beweging. Do cscadrons renden naar ken. De tegenstelling'met de amftre kinderew was al te kenmerkend en zekeren dag vroeg Provoüt aan Poutsy, wie dat meisje was et: of hij hel hen wilde toevertrouwen. Poutsy verklaarde dan, dat hij zich twee maand te voren op de krijgsbaan, nabij ds forten van Antwerpen bevond en dat eene zeer net gekleede dame hem verzocht had eenige minuten liet kind dal zij in de armen droeg le willen bewaken. Poutsy had aanvaard, doch dc dam© keerde niet meer terug, alhoewel de woonwa gen nog een vijftal dagen opdezelfde plaats bleef staan. De Bohemer had het kind bij zich go- houden, zonder het gerecht te verwittigen. Na eene langdurige onderhandeling had Poulsy er ten slotte toch in toegestemd, lid kind aan Provosl te verkoopen.... voor 2£0 frank. Provost beweerde verder nog. dat hij en zijne vrouw, ongeveer een jaar geleden, naar het paleis van justicie, le Brussel ge^aae waren, om er te vragen hoe zij het kind zou« den kunnen als het hunne aannemen. Zij kwamen echter niet terecht en moesten lerug- keeren zonder de geweoschte inlichtingen be komen te hebben. M. Adam heeft de buiten gewone verklaring aangeteckend en ze aau den prokureur des konings gezonden. Een onderzoek is bevolen. Opzoekingen zullen gedaan worden te Antwerpen, om tr trachten de moeder van het meisje op tl sporen, wel te verstaan, indien het ver has? van Poutsy echt is. 17 dooden 25 gekwetsten. Sarragaemines 15 December. Een mijn werkers trein, komende van Sarraguemines is in de statie van Kreulzwald op een goede rentrein gebotst. Er zijo 17 dooden en 2» gekwetsten. Sarraguemines lo December. Volgers de eerste berichten, zou het oneeluk van Kcuizwald te wijten zijn, aan de onoplettend heid van don machinst van den mijnwerkers- trein. Hij zou namelijk door de signalen gereden zijn, ofschoon deze gesloten waren. De schok waa zoo geweldig, dat de loko- motici van den luijnwerkersirein driemaal op haar zeiven ronddraaide eu drie rijtuigen ia splinters geslageu werden. Uit de puinen werden negen lijken en em veertigtal gekwetsten opgehaald. Acht ge kwetsten bezweken weldra aan hunne wonden. De stoffelijke schade is zeer groot. Hel parket van Melz is ter plaats geweesi om een onderzoek te doen. De beperking der bewapening. De Volkenhond heeft een aanvang gemaafc! met dc behandeling van de kwestie der be wapening. Er werden bcsluilsclen ingediend, volgons dewelke de regeoringen uitgenoodigd zullen worden de bepalingen van bet verdrag van Si-Germain te bekrachtigen, betrekkelijk hef vervoer van wapens, ön er in toe tc stemmen» gedurende twee jaar het bedrag der militair! uitgaven niet te willen verhoogen. Do troepsn naar Wilna. De intergeallieerde troepenmacht, waarbij Belgische troepen, welke voor de goede uit* voering van de volksstemming te Wilna zat zorgen, wordt in het laatst van December tt bestemder plaats verwacht. De niet-bestendige leden van den raad. In de zitting van Woensdag werd er over gegaan tot de kiezing van vier niet bestendige leden van den raad van den Volkerenbond. In de eerste ronde bekwam Spanje 35 slem. men op 39 stemmers Brazilië 2 ca China 2. Spanje werd dus gekozen. In de tweede ronde1 eene kleine hoogte, die zioh rechts van hel kasteel St Amand verheft, en begunstigd door het houtgewas, kwamen zij er gelukkig boveu op, zoodat zij toen een krommen elle boog vormden van den rechtervleugel va* den vijand tot aan hel bosch van Eppénies. Op dit oogenblik bemerkte men den maar schalk, die met do helft van zijn leger, aas den anderen kant in de vlakte tegenover do* rechtervleugel der goallieërdoo, zijne troe pen ontplooide. Luxemburg had al deze bewegingen rae! eeno ongelooflijke snelheid doen uitvoeren hij was in korten tyd, buiten het bereik raa het vuur dor Hollanders, bet riviertje vao Flouru8 overgestoken had tot nabij Tignjr, aan den linkerkant 6en grooten omweg moe ten maken, ten einde gedekt te zijn door heggen en diepe wegen maar met dit alle* de geallieerden van aohter ingesloten. Indien Waldeck deze manccuver bad kun nen gissen, en het gros van zijn leger, on den elleboog, die de linkervleugel vau dc Franscheo uitmaakte, bad geworpen, daa voorzeker had hij deze uitgestrekte an zcec zwakke linie ia tweeën gebroken, en aan Luxemburg de terugtocht onmogelijk ge maakt, door hom van zijne schipbruggen ou zijno bagage af te schoidoa. Maar prins Wal deck ging lo vast op xijne stollingen, waarom hij die niet zoo direct durfde blootgeven. Dc Fransche cavalerie eu infanterie had don zich onder luide vreugdekreten verea- nigd, en begonnen de geallieerden al nauwer in te slaiten. (Yocvulgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1