rn^rn m ÏeTöRTUIN ZOEKERS* Tegen den Schoolstrijd. Zentlag 19 Dsceai. baandag 20 Decern 1920 De Siongerioonen der Geestelijkheid Voorloopige kredieten. HET GEHEIM CONSISTORIE De Grieksche kwestie Zal hij aftreden Het droevig gevsL te Antwerpss Schrikkelijke ontploffing van ammualtia te Diksmnde- X- BT'Tf^r ~JTIvZy~-T Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXV1« JAARGANG NUMMER 285 JSi. €3r 3E3 Li jSu 33 -IQ CENTIEMEN Uitgever: J. Var Njjffbl-De Gerdt H. Thimolêon Zon op 7,52, onder 4,08 H. Libers tus ion op 7,53, onder 4,08 Volle Maan den 25 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Ageulschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place do la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings Londros E.G.4 Volksvertegenwoordiger Piamackers stelde 3e volgende vraag aan den minister Tan rechtswezen Do wet waartoe de jaarwedden der geeste lijkheid verhoogd worden is slechts op 1 Sep tember 11. in voege gebracht. De vergoedingen wegens levensduurte ech ter zijn, voor wat de priesters betreft die onder toepassing der wet vallen, afgeschaft vanaf den 30 Juni. De maanden Juli en Augustus 1920 werden dus uitbetaald naar het barema van 1914 zonder de minste bijkomende vergoeding Deze toestand heeft voor gevolg dat bedoelde priesters voor deze twee maanden werkelijk met hongerloonen bedoeld werden. Pastoors met 20 jaren dienst werden bezol digd op voet van ongeveer fr. 1,10 per dag Kapelaans bekomen voor elk der maanden Juli en Augustus de fabelachtige som van ir. 66,66, (ik zeg welzes-en-zestig frank en zos-en-zestig centiemen), per maand zonder duurletoeslag Meent de achtbare minister niet dat het billijk ware. 1. De wet terugwerkende kracht te geven tot op 1 April 1920 of althans de wet op dit punt aan ie vullen door het uitbetalen aan belanghebbenden van een duurtetoeslag die liet tekort zou aanvullen 2. Dat vanaf dienzelfden datum een maan deiijksche duurtetoeslag van 100 fr. zou wor- den verleend aan a! de priesters waarop de wet van toepassing is en dat deze toeslag zou worden uitbetaald, zoolang er geen voldoen de verbetering in de huidige levensvoorwaar- den komen zal Antwoord Sedert 1 September 1920 ge nieten de bedienaars van den eeredienst nieu we, bij de wet van 10 Augustus 1920 vastgestelde, jaarwedden. Overeenkomstig artikel 2 van het koninklijk besluit van 20 Januari 1920, worden de duurlebijslagen, voorzien bij koninklijk besluit van 9 Augustus 1919 niet meer uitbetaald met ingang van den dag waarop de verhoogde loonregeling der geestelijken van kracht is geworden" m. a w. torekenenen van 1 September 1920. De duurlebijslagen voor de maanden Juli en Augustus 1920 zijn betaalbaar gesteld bij de agenten der schatkist. De kwestie van het loc-kennen van een duiutebijslag van 100 fr per maand na den 31 Augustus'iffSO, behoort iot de bevoegdheid van den minister van financiën. In andere woordeu, onder voorspiegeling tener loonsverbetering werden de duurtebij- jlagen afgeschaft en nu zitten de geestelijken tr oigeniijk nog slechter voor dan vroeger nel geval was. M. Theur.is, minister van financies, heeft zooals wij in ons Kamerverslag gemeld heb ben, een wetsontwerp neergelegd waarbij voorloopige kredieten toegekend worden, op de Algemcene Begrooting voor het dienstjaar 1921, cn tevons aan de regeering toelating verleend wordt om de belastingen in te vor deren en verscheidene nieuwe financieele bepalingen uit te voeren. De voorloopige kredieten voor de gewone en do buitengewone uitgaven van de ver schillende ministerieele diensten zijn eene lange reeks cijfers, die van 1 miljoen tot 596 roilioen beloopen. Dit laatsto cijfer voor het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Bevoor rading. De bijzonderste andere artikels van bet wetsontwerp luiden De. rechlstreeksche en onrechtstreeksche belastingen, in hoofdsomen opcentiemen, ten 5* VERYCLG. Zij is zoo vreemd. Daar stem ik in toe, echter ik zal u niota als de zuivere waarheid vertellen. Wij zuilen het weldra zien. Door den kruitdamp, zoowol als door de hitte van den strijd medegesleept, in het vervol- on van eon paar vijanden, kreeg ik srn schot, en viel buiten kennis in de na bijheid van dekplaats, waar gij mij govon- den hebt. Ik weet niet boe lang ik daar ge legen heb. Ik herinner mij alloen, dat toen ik mijne zinnen terugkreeg en de oogen opende, het rondom mij geheel donker was. In liet eerste oogenblik was ik verschrokken, doch spoedig begon ik mij rekenschap af te vragen hoe ik. daar in zulken toestand lag, en eindigde met alles te herinneren en de plaatd* te herkennen waar ik gevallen was. Ik wilde vervolgeas opslaan, maar de krach- ter. schoten mij to kort. De lialiaaD hield een oogenblik op, om adem te halen j eindelijk ging hij met zijn verhaal voort. Daar ik een weinig gerucht maakte, too hooide ik spoedig in mijne nabijheid iemand kermen en zuchten Blaken. Hierop volgden smeekeude beden, die het medelij- Jen inriepen. Doch niemand gaf er in het begin ant woord op. Ik meende echter eene schaduw ■■BBBMBMHEBaaBBSso-.zrsrzx'vnxar'- voordeele van den Staat, (inbegrepen de bij zondere belasting op de uitzonderlijke win sten) beslaande op 31 December 1920, zullen gedurende de eerste drie maanden van het jaar 1921 geïnd worden, volgens de wetten en de tarieven welke de zetting en de heffing ervan regelen. De ontvangsten en de uitgaven op gelden van derde personen en op bijzondore midde len zullen, gedurende de eerste drie maanden van het jaar 1921 gedaan worden overeen komstig de bepalingen der artikelen 5 en 24 der wet van 15 Mei 1846 op de Staatsreken- plichtigheid. Deze wet moet den 1 Januari 1921 in wer king treden. De H. Vader heeft Woensdag een geheim Consistorie gehouden voor de benoemingen van bisschoppen. Een-en-twintig kardinalen waren erbij tpger.woordig. Z. H. heeft kardi naal Merry del Val benoemd tot kamerling van het Heilig College en overhandigde hem de ritueele beurs Z. H. Benedictus XV beeft daarna eer.e toespraak gehouden over wier inhoud Hij d< kardinalen verzocht het geheim te bewaren Hij kondigde tevens de benoeming aan van verschillende Italiaansche en vreemde Bis schoppen. Na de plechtigheid keerde de Paus terug naar zijne vertrekken» nementen, om den terugkeer van koning Conslantijn in Griekenland, te doen samen vallen met de terugroeping der gezanten der Verbondenen te Athenen Deze zouden door zaakgelastigden vervangen worden. Naar het schijnt zou Engeland reeds zijne toestemming gegeven hebben. Italië heeft nog niet bepaald geantwoord. De inscheping van Constantyn te Venetie De italiaansche bladen brengen thans ellen lange verslagen over de inscheping van den Griekschen Constantyn. Van aan de statie tot aan het schip, dat hem naar den kruiser Averoff moest bren gen, werd Constantyn begeleid door eene afdeeling Bersaglieri en italiaansche mari niers. Op het St Markuskanaal zwenkten en draaiden ontelbare vaartuigjes, allen met de Grieksche vlas getooid. De oorlogsschepen welke de haven van Venetie binnenvaren, mogen geen saivoscboten lossan, daar zulks te gevaarlijk is voor de oude huizen van Venetie. Waarschijnlijk wist do bevelhebber zulks niet want hij liet toch een salvo lossen. Toen Constantyn aankwam werd er van op het schip niet geschoten, doch heel de be manning onthaalde hem op geestdriftig ge juich, waarna er een uur lang vaderlandsche liederen gezongen werden. Toen de Averoff de haven verliet werden er van uit de forten van Sao Giorgio salvo schoten gelost, terwijl een Amerikaansch oorlogschip, dat zich ook in de haven van Venetie bevond, ten teeken van groet, zijne vlaggen optrok.' Een tweede Grieksch oorlogschip en een anderschip, waarop zich de dagbladschrijvers bevonden volgden de Averoff. J)e drie sche pen zullen echter de reis niet samen doen. De Averoff zal de Feloponese omvaren, terwijl de kleinere vaartuigen door het kanaal van Corinthie zullen stoomen, om den Averoff in 't zicht van Phalère te ontmoeten. In de omgeving van Constanlijn verklaart men, dat de berichten, volgens welke Con stanlijn zou aftreden ten voordeele van prins Joris, kort na zijne troonsbestijging totaal uit de lucht gegrepen zijn. Het nieuw gouvernement aan rt werk Athenen, 17 December. Al de hooglee raars welke door het gouvernement van M. Venizelos benoemd waren, zijn afgesteld ge1 worden en vervangen door de oude professors Maatregelen der Entente. Parijs 18 December. Op dit oogenblik zijn onderhandelingen aan gang tusschen de Fransche, Engelsche en Italiaansche gouver- te zien, welke op twintig pas van mij af, zioh oprichtte, zich zelf betastte, als cm zich te horkpnnen en eindelijk zich weder neer liet vallen aan den voej van een boom. Alhoewel ik niet zoo helder zag als allijd, kon ik in weerwil van do duisternis die er -bovendien nog heerschto, zeer flauw' den jongen doch krachteloozen man opmer ken, die de uniform van Hollandscb officier droeg. Het scheen dat hij eene wond aan het voorhoofd had, ten minste er vloeide bloed langs zijn gezicht. Dit was ook zoo, want hij maakte eenegeele scherp los, waar mede hij zich liet voorhoofd verbond. Hij luisterde vervolgens, en toen hij de stem wederom hoorde, die eon oogenblik van te voren zuchten had geslaakt, en thans zijn gekerm herhaalde, richtte hy wankelend naar dien kant zijne schreden. Wie zijt gij vroeg hij. Ik ben kapitein Ilans van Dickmar. Wat scheelt er aan Eene wond in de zijde. Gij schijnt veel te lijden. Ik heb schrikkelijke pijnen. Zoude owe wond gevaarlijk zijn Ik veronderstel dat zij doodelijkis. Wat ik voor u soms doen, ongeluk- igo grijsaard Helaas I dat weet ik zelf niet. Wil ik uwe wonde eens verbinden Dat zoude nutlelooze moeite zijn. Waarom beien. Gij zoudt slechts mijüe pijnen verdub- DE VEEPEST In a. twoord op een vraag of het niet mogelijk was de markten te heropenen, in de streken waar de veepest niet meer beerscht zegde de minister van landbouw a Uit de waarnemingen is gebleken dat de kiem der veepest veel meer weerstandsvermo gen hoeft dan men tot nu toe had aangenomen In den huidigen toestand is het voor zichtigheidshalve noodig, nog geen machti ging te geven tot het houden van markten voor varkens en voor herkauwende dieren bestemd voor d9 fokkorij, het vetmesten of het winnen van melk Stoutmoedige diefte te Deinze 20. 000 frank Felsen gestolen Het parket van Gent, samengesteld uit den beer onderzoeksrechter De Gottal, de heer Substiluut De Clippele en do heer griffier Goryn, is Donderdag to Deinzo afgestapt, om het onderzoek te doen nopens de stoutmoedi- aen diefstal, gepleegd in een magazijn der Nieuwstraat, waar voor meer dan 20.000 fr pelsen, zooals nieuwe en ook pelsen welke moesten veranderd en hersteld worden, wer den gestolen. Er werd vastgesteld dat de dieven langs boven de poort waren ingebroken en alzoo in het magazftn zijn gekomen, waarvan do rol- stors werd opgelicht en een stuk uit de vitrien werd gesneden, groot genoeg om een kleine jonge door te kruipen, die langs die opening al de fourruren die voor handen waren aangaf aan de medeplichtigen. De dieven hebben niet gepoogd de gestolen pelsen langs de opening boven de poort weg te brengen, daar zulks met groote moeilijkhe den gepaard ging. De bewoners van het huis hebben niet hel minste gerucht gehoord; van de dieven heeft tot hiertoe geen spoor. De gendarmerie zet het onderzoek voort. Het lijk van den policieagent opgevischt Politieagenten en schippers zijn Vrijda: morgen opnieuw aan 'l dreggen gegaan cn hadden daarvoor een bootje in den put gebracht. Rond half elf werd het lijk van den verongelukten policieagent Van Banderen opgehaald. Het werd naar het Noorderverbandhuis gevoerd, waar men bet, na de noodige besta- tigingen, verder naar het doodenhuis der Koï'te Dijkslraat overbracht. Een 19-jarige jongeling vermorzeld. Een droevig nieuws bracht Vrijdag voor middag de bewoners van de wijk Molen einde te Maldegem in ontroering. De familie Van Kerrebroeck kregen de tijding dat hun zoon René, 19 jaar oud, werkzaam aan het front te Diksmuide, door het ontploffen van ammunitie den dood had gevonden. De ongelukkige was vreeselrjk vermorzeld; het lijk van René Van Kerrebroeck werd rond den middag per automobiel van Dik smuide naar het doodenhuis van Maldegem overgebracht. De droefheid der ouders is on beschrijfelijk. Kan ik dan niets doen om u eenige verlichting in uw lijden te verschaffen - Ik geloof het niet maar gij schijnt een medelijdand hart te hebben, zooals ik bemerk, hartelijk dank. Ik zoude gaarne uwe pijnen eenigzins wenschen te kunnen verzachten. Ja, gij kunt mij toch eon grooten lief dedienst bewijzen. Ik versmacht van dorst, mijne tong ia als vastgeschroefd in de keel Ter liefde van God, verschaf mij een weinig water Waar zal ik dat vinden zeide de diep bewogen jongeling. -Zoek! ach zook in's Hemels naam. zoek - Ik zal mijn bost doen om het u to ver schaffen maar ik ben zelf zoo zwak ik hen ook gewond, een stuk van den kolf van een musket is mij togen het voorhoofd gekomen, en heeft mij buiten kennis op den grond ge worpen. Da hemel zal er nvoor loonen. Maar haast u, want mijne keel brandt en mijne borst i3 een vuur. De Hollander verwijderde zich zoo snel zijne krachten zulks veroorloofden. Hij bleef, volgens mijne gedachten, wel een ge heel uur weg, gedurende welken tijd ik het hartverscheurend gekerm van den ouden kapitein hoorde, die aanhoudend om water riep, om zijnen brandenden dorst te los- schon. - Eindelijk zag ik den officier met lang- ame en moeielijko schreden naderen hij. Eene geheimzinnige zaak te Evere. Dezer dagen had op het vliegplein van Evere eene geheimzinnige zaak haar verloop. Om 8 u. lo kwam er een brief van den Staf met bevel alle soldaten van het vlieg plein om half negen voor de groote loods te verzamelen. Men stopte alle soldaten in de loods en ieder vroeg wat dat toch mocht beleekenen. De majoor verscheen, ontbood een meerdere van ||elk smaldeel en gaf zijn orders. De meerdere deelde de orders aan de manschap- pen mee. Men vernam ditAllerhande ge ruchten over diefstallen in den vliegdienst doen de ronde. Om een einde te stellen aan deze praatjes zullen de prokureur van den koning, de voorzitter van deo krijgsraad, de kommaddant van de rijkswacht met honderd gendarmen een onderzoek instellen. Ilot 5de smaldeel werd onder bewakin van een dertigtal gendarmen weggebracht. De andere smaldeelen bicven intusschen onder de hoede van gendarmen te paard. De wachten werden vervangen door gendarmen In alle richtingen werd het plein door gen darmen doorkruist Daarna was het de beurt aan het Cde smal deel en vervolgens aan het le. Maar wat gebeurde er ou met de smal deelen De soldaten werden door oversten en gen darmen naar de bai akkert geleid. Elke sol daat ging aan het voeteinde van zijn bed staan... met een gendarm. Een onderzoek begon, Meende men nu dat gestolen voor werpen in de brieventasschen zaten, want die waren het,welke vooral nagesnuffeld werden Men vond eenige valsche verlofbrieven. Oin 2 uur was 't onderzoekafgeloopen. Zocht men nu waarlijk motoren, wissel stukken in zakken, of wilde men brieven, lidkaarten van maatschappijen zien, enz. Het is en blijft een geheimzinnige zaak IN IERLAND Wie heeft Cork in brand gestoken De onderzoekskomraissie, door de Engel sche Arbeidspartij naar Ierland gestuurd, om een onderzoek te doen nopens de brand stichtingen te Cork, verklaart dat de p dicie de stralen deed ontruimen, vooraleer hel ge wone uur geslagen was en dat eens da ont ruiming der straten gedaan, onroiddelijk en op verschillige plaatsen te gelyk brand ont stond. Daarentegen beweert het Engelsch gouver nement dat de branden gesticht werden bij middel van brandbommen, en dat alleen de sinn-feioers brandbommen in hun bezit hadden. In da Gemeentenkamer. In de Gemeentenkamer werd eene dagorde van hetlersch Parlementslid Devlin, waarbij de schuld der brandstichtingen aan de rijks- waoht toegeschreven werd met 195 stemmen tegen 38 verworpen. M. Denis Henry, prokureur-generaal van Ierland verklaarde, dat er geen enkel bewijs is dat de rijkswacht schuld heeft aan de brandstichtingen en plunderingen te Cork, en M. Bonar Law voegde er bij, dat zoolang er geene tastbare bewijzen voor handon waren. M. Devlin het recht niet had, de politie of hel leger te beschuldigen. Een komplot te Manchester. Een nieuw sinn-feinerskomplot is te Man chester ontdekt geworden. Men heeft er namelijk gepoogd eene groote caoutchoucfabriek te vernielen. Toen men 's namiddags het werk wilde hernemen, stelde men vast dat eene machien gesaboteerd was en dat de brandspuiten doorgesneden waren. Indien men het machien in werking ging mij voorbij als een spook, met zijne beide handen eeu helm vol water vasthou dende. Eon oogenblik later, was hij bij deu grijsaard, en zeide 5iem Ik ben wel lang weggebleven, maar het is buiten mijne schuld ik gevoel mij ook zoo zwak ik heb moeten loopon tot aan het rivier!je vnn Fleurus, voor ik ergens water vond, doch eindelijk breng ik het mede het is echter jammer genoeg met bloed vermengd. Dat is het bloed van onze vijanden, en misschien ook van dat onzer broeders, zuchtte van Dickmar. Eu vorvolgons den helm met eene be vende hand grijpende, dronk hij gretig en met lange teugen. Ik zelf had ook wel, ik weet niet wal willen geven voor een weinig water, want de dorst kwelde mij ook ik wilde roepen maar kon niet, zoo zeer was ik afgemat. li: hoorde dat van Dickmar den helm op den grond zette, en zaohtjea zeide Het vunr dat mij van binnea ver brandde, is afgekoeld. Mijn vriend, gij hebt mij een onsciiaibaren dienst bewezen zijt er eeuwig voor gezegend Na eenige oogenblikken, voegde bij er eindelijk bij.- De daad'd'e gij mij daar bewezen hebt, verraadt een edelmoedig karakter. De christelijke liefde legt het mij tot een plicht op. Iloe heet gij Hyde Marry an. had gesteld, zou er onvermijdelijk eene ramp gebeurd zijn. De policia iieeft een onderzoek geopend. Huiszoekingen, aanhoudingen enz. De troepen zullen eerstdaags de bureelen der municipaliteit van Dublijn bezetten. Gisteren werden de poorten van het Car- melieten-klooster opengebroken en heel het klooster werd doorzocht. De zusters moesten opstaan en zich naar de kapel begeven, waar zij bewaakt werden terwijl soldaten hare. cellen doorzochten. De pater Dominikaan, dia den lord-meyer aan Cork op zijn sterfbed bijstand werd aangehouden. Briefwisseling gestolen. Dublijn, 17 December. Eene groep ge wapende mannen, welke te Dublijn aan eene brug had post gevat, heeft.een rijtuig van den postdienst tegengehouden. Heel de brief wisseling werd op eeu auto geladen cn weg gevoerd. Versterkingswerken. Dublijn, 17 Dec.Het kasteel van Dublijn zetel van het lersch gouvernement wordt ver sterkt In den omtrek worden barrikaden op gericht. Geen vrodo mogelijk Dublijo, 17 Dec. In Ierland wordt cm zoo te zeggen van geen vrede meer gesproken. Algemeen wordt geoordeeld, dat eene ver zoening onmogelijk is. Do Sociale Studiekring van Leuven heeft volgende motie gestemd 1. Ingezien een afzonderlijke didakt:scho leergang van zedenleer zonder godsdienst strijdig is mot art 17 der schoof wet van 19 Mei 1914 2. Ingezien een kursos van zedenleer zon der godsdienstigen grondslag tegenstrijdig is met onze grondwettelijke gewetensvrijheid 3. Ingezien het invoeren van zulke zedeu- leer zonder God bij den 4lageren graad cn bij de scholen in 'lalgemeen. een aanalag is op onze katholieke overtuiging Tcekent krachtdadig protest aan tegen da onwettige onderduimsche besluiten van mimV ster Destrée, waardoor zulke zedenleer zonder God, bij den 4 graad reeds werd ingevoerd., en op programma voor het bokwaainheidsui- ploma vaij Lewaarsclioolonderwijzercsseit reeds gebracht en verplichtend gemaakt voor de lagere scholen, toegevoegd aan de nor maalscholen. Eischt met onvmettelijken wil, instand houding van art. 17 der wet van 19 Mei 1914 godsdiensten zedenleer als een vak op het schoolleerplan cn dat in naam van 85 0/0 schoolkinderen welke dien leergang nu vol gen. Zal dit protest laten geworden aan minis ter Destrée, bij de katholieke volksvertegen woordigers aandringen dat zij den minister ondervragen nopens zijne besluiten en plan nen. Zal eene volksbeweging tegen dun school strijd in leven roepen. v-V* Eene onbescheiden vraag Dooi' M. Souplit, socialistische volksverte genwoordiger, werd aan den eersten minister gevraagd, of het niet mogelijk is in da verschillende departementen, door eene aan wezigheidslijst, de uren van aankomst en van vertrek der ambtenaren cn bedienden vast ti stellen. Elke maand zou door de zorgen van den secretaris-generaal eene lijst der afwezigheden opgemaakt worden. Uit welk laad Vlaanderen. In welke provincie zijt gij geboren In hot dorp Oudenburgh, niet ver van Brugge en Oslende. Gij hebt zeker nog familie in leven t Mijne moeder is dood. En uw vader Die was zuokapitoin, woonachtig ta: Oostende hot is nu ruim vier jaren geleden, dat zijn^sohip op de tahuisreis van Manilla, in een iwaren storm gebleven, en mot man, en muis is vergaan. Gij zijt dus een wees Dat ongeluk is reeds twee jaren mij» deel, mijne moeder stierf reeds van verdriet. Toen heb ik dienst genomen op de vloot der Vereenigde Nederlanden, cn bob alssoldaat de reis naar Batavia medegemaakt. Bij mijn» terugkomst in Holland, werd ik overge plaatst in liet staande leger, on. verwierf spoedig eeu eervolle graad. Ik tel nauwe lijks zeventien jaar en ben officier. Wat riep de oude kapitein met ver-, wondering uit slechts zeventien jaar en reeds officier hij vervolgde met eene ont roerde stem Hyde Marry an, ik keo u slocïils gc« durende eenige oogenblikken, eu echter ge% voel ik in mijn binnenste, dat ik reeds u als zoon liefheb Gij hebt een edel ea groot, hart - Er volgde een oogenblik stilte, waaraf de grijsaard vervolgde (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1