Sparen! Sparen! 25 BE FORTUINZOEKERS ai® I Donderdag Decern. 1920| Voor den Mssr Minister van ijzerenwegen. Eatte groote hoeveeliisid ijzeren weg- malerieel ligt, zoo een beetje ovoral, langsheen de ijzerenwegen en in ze- Loro statiën, namelijk in diegene va Weelde (ton Noorden van Turnhout), vau Muysen, Leuven, Etterbeek (park half eeuwfeest), enz. enz. Duizenden waggons, rijtuigen, zijn daar sedert talrijke maanden zondor dat or een vinger wordt uitgestoken om die to ropareeren Voor dsn üaer Minister van Ooriog Alhoewel do oorlog sedert moor dan twee jaar opgehouden heeft, toch be staat nog steeds, zondor dat iemand weet waarom of waarvoor oens mili taire delegatie bij bot ministerie van ij ze ren wogen, enz. I)ie militaire dole gatio beeft baren zetel in de bureelon der Leuvenscho straat. Kard. Mercier te Rome. De oorzaken van den wereldoorlog De bijeenkomst teltrusse Rond het Parlement. Belongrijke diefstal in Spanje LanSsIiGna tier Giirlsteae Vsresni- yloasfl vau Dnüerüngsn Bijstand Minislerls m Spoorweosn. Balieer van Posterijen. T~ Karl'straat, 9 en 2.2, Aalst." Tel. lli XXVI* JAARGANG NUMMER 285 33 Jk. Gr J3 IL,I Jk. 33 7 CENTIEMEN UitgeverJ. Van Nuffbl-De Gbnm pen&a&sstaamEatucaap II. Victoria j Zon op7,54, onder 4,04 Volle Maan den 25 Publicist bulten het Arrondissement Aalst, zicli te wenden tot het Agentschap Havas.S, Martelaarplein, te ErcsaelS, Place de la Beurse, Parijs en G, Bream's Buildings Londros E.C.4 nsanssr-vftrf*-J ^y^-rrwscvtA:..^- Waarom niet berstold wat nog die. non kan en liet overige dat onbruili baar is, niot verkocht als oud ijzer, dat nare toch beter dan al dat oud metaal te lfteu oproesleu. Zij bestaat uit eonea majoor, ver icboidene officieren on onder-officioron alsook soldaten on plantons. Ilaar werk bestaat in het vormen eener verbinding tusschen bot mini sterie van oorlog en datgeen der ijze- ren wegen 'lis te zoggen dat zij, dage lijks, aan hot ministerie van oorlog- do brieven on do antwoorden van bot miuisleriü van ijzerenwegen ovorma kon en omgekeerd. Nu, ons dunkt dat 0011 gewone fac teur of briefdrager- zoo goed dat werk zou kunnen verrichten als dia militaire delegatie, aangevoerd door eeuen majoor, govolgd door oen gansche ïeeks officieren, onder-officieren en soldaten, ficg voor s'3.1 Hetr Minister van Oorlog, Verleden week schreven wij over do kwistige wijze waarop or in liet hos pitaal Oceaan in hot kwartier Berkcndaol w ordt omgesprongen mot do koleu. Eon lezer schrijft ons Waarde lieer Ilootdopsteller, In govolge uw artikel van 4 Decem ber, nopens het hospitaal Oceaan (Berkeudael)ben ik zoo vrij U te laten welen Ik doe bet volgend voor stel aan den Heer Minister van Oor- 'log Zou mon misschien (aangezien er elders toch geene kolen te vinden zijn) in liet hospitaal Oceaan kolen kunnen krijgen voor do half-opge - bouwde Kazerne der Artillerie, te Oudenaarde? Do soldaten krijgen daar 7 (Zeven) kilos kolen per dag, en dit voor bet geliec-le garnizoen. Het ver schil met bet Oceaan-hospitaal is toch wel al te groot, naar ik meen Vindt gij een plaatsken voor mijn voorstel, dank voor de opname in naam van velen. Hoogachtend. II; hob mij zelf afgevraagd, boe of hij se uil uio kelders heeft opgegraven Laten wij ons daar niet modo bezig houden het belangrijkste is, dat wij hem hebben gevonden. Nu, ik wed dat hij niet zal vertrekken, zonder dat wij er van onderricht zijn. Daar reken ik ook op. Hebt gij hem soms dezen morgend go- zien, zijt gij misschien gelukkiger dan ik geweest Ik heb hem verscheidene koeren ge zien. Hij verhaast zooveel mogelijk het ver trek van die brik. Reeds zijn p.voe of drio booten, met kisten geladen, Juist dezelfde ala die in het rijtuig zijn gebracht, naar het schip geroeid en daarin geborgen. Welken naam draagt hot sohip Ilot heet de Witt-Marken, is paB van jtap 1 geloopen, en moet den eigenaar voel geld hebben gekost. - Zijt gij overtuigd dat het aan Marryan toebehoort. Daar twijfel ik in hot geheel niet aan. Dan is het zeker, dat de Vlaminger de schat .la Weesp heeft opgegraven, zeide Moroni. Nu, wij zullen liem die weer afnemen. Hat zou ook aangenaam zijn, na twee jaren zoekons, hem voor onzen neus t»e kapen. Do Katholieke Kring der Iioogeschool stu denten van Homo had aan Z. Km. kardinaal Mercier eerbiedig gevraagd hem in hun midden to mogen huldigen als oud hooglee raar. Volgaarne heeft Z. Km. dit verzoek ingewilligd. Maandag heeft hij daar cene plechtige PontifiUale Mis opgedragen in de kerk var. St. Giovanni della Pigna, waarin al dc katholieke hoogeschool-studeiten van Rome tegenwoordig waren. De kardinaal heelt bun eenigc woorden van aanmoediging toegestuurd in het Italiaansch en dan aan d. studenten de Heilige Communie uitgereikt. Dinsdag namiddag heeft de kardinaaljRomc verlaten. Aan de statie waren verscheidene Belgen hem uitgeleide komen doen, Bijna gansch de Belgische kolonie te Rome was er tegenwoordig. Zijne Eminencie zal op aandringen van de Katholieke Associatie van Torino een paar dagen in deze stad verblijven en er de konfe- rencie welke hij in Rome gehouden heeft over den Heiligen Hieronymus nog eens herhalen. Poincaré aan 't woord. Zekere extremistische middens hadden be weerd dat op 30 Juli 1914 dc Zwitsersche minister Lardv voetstappen aangewend had bij M. Berthelot, aan de Quai d'Orsay, welke eschikt waren om het uitbreken van den oorlog te vermijden. M. Poincaré spreekt in de Parijzer Matin deze bewering tegen, en verklaart dat zoomin op 30 als op 31 Juli de Quai d'Orsay het be zoek ontving van M. Lardy. Op 31 Juli 's middags had hel Duitsch gou vernement bij geheim bevel de wezenlijke mobilisatie uitgevaardigd. Bijna onmiddelijk werd de Fransche grens te Monlreux en te Pagnv geschonden en de spoorriggels weiden door de Duilschers weggenomen. Denzelfdcn avond, om 7 ure, deelde M, von Schoen aan M. Viviani, de beslissing van het keizerlijk mede, er bijvoegende dat Duilschland eischte dat Rusland binnen de vier-en-lwintig uren aan de mobilisatie zou verzaken. M. von Schoen vroeg welke de hou ding van Frankrijk in het Duilsch-Russisch conflict zou zijn. M. Viviani beperkte zijn ant* woord tot het uitdrukken zijner hoop dat de vrede niet gestoord zou worden. M. von Schoen zegde, bij 't beengaan, dat hij liet antwoord 's anderdaags om 1 uur zou komen afhalen, Het is geweien, dat zoo Frankrijk als zijne meening zon uitgedrukt hebben neutraal te willen blijven. M. von Schoen voor opdracht had daarop te melden dal Duilschland, Toul en Verdun zou bezet hebben. 's Avonds van denzelfdcn dag, om 11 u. 15 het bezoek van M. von Schoen, kwam graaf Szeësen bij M. Berthelot en verzekerde ten persoonlijken titel, dat zoo Servië aan Oostenrijk dezes voorwaarden moest vragen, alles nog kon geregeld worden. M. Berthelot antwoordde dat hij vreesde dat het te laat was, vermits Oostenrijk reeds Belgrado had laten bombardeeren. M. Berthelot berichtte evenwel St Petersburg, Weenen en Rome over dit onderhoud met graaf Szeesen. Toen M. von Schoen om het antwoord kwam, bezigde M. Viviani, na overleg te hebben gepleegd met M. Poincaré, termen welke niet lot afbreken der betrekkingen aanleiding konden geven. Op dat zelfde oogenblik rukken dc Duitsche (roepen de stad Luxemburg binnen, 't Is dan pas dat M. Lardy, het gedacht van graaf Szeesen kennende/ dit op de Quai d'Orsay kwam bevestigen. Dat zou eene groote schande voor ons zijn. Gij denkt dus dat die blik wezen jij k zee zal kiezen Zeker, waarom niet Maar het ijs dan. Ilat is nog niet dik genoeg, om liet uitzetten to beletten. Hum bromde do Italiaan, het hoofd Ik weet wat het ijs in Holland botce- kend, zeide Narvaez, ik ben er zeker van dat dit geen beletsel is voor het vertrok. Waarlijk ik heb opgemerkt dat gij dit land zeer goed kent. Daarvoor heb ik langen tijd don oorlog medegemaakt. Is 't niot in het jaar 1672 Juist. Tijdens den eersten inval der Fran- achen onder Lodewijk XIV. Ik ben or nog weder teruggokomen op hel einde van datzelfde jaar, toen onzen ge neraal Luxemburg, profijt willen do trekken van de afwezigheid von den Stadhouder, met slechts aoht duizend man, rechtstreeks op don Haag marcheerde, om de Staten gene raal, die daar zitting hielden, te overrompe len en op te lichten. Ongelukkig viel de dooi voor men er aan dacht, en wij moesten terug trekken. De aftocht v;as gevaarlijk ij brachten dio echter tot stand, over smalle dijken on in hot gezicht van den vijand, dio ona aanhoudend bestookte. Luxemburg die zien bracht ons echter met een gerin» verlies te [Utrecht terug M. Poincaré stelt daarmede vast dat nie mand dus de middenrijken nog kon tegen houden op dc gevaarlijke helling. Graaf Szeesen, welke M. Poincaré steeds als zeer vredelievend gekend had, werd te Weenen niet meer aanhoord. Zelfs na de oorlogsverklaring bleef hij nog verscheidene dagen in Frankrijk zonder zich de gekke daden van zijn land te kunnen verklaren. Na den porlog zond hij aan M. Poincaré een roerend schrijven bewijzende hoezeer hij steeds vertrouwde op de vredesbedoehngen van Frankrijk. Da Duitsche schadevergoeding. Naar een verstandhouding Da onderhandelingen tusschen de geal lieerde afgevaardigden en de Duitsche des kundigen zijn afgelooperi. De hoeren Seydoux en lord d'Abernon hebben gisteren middag deu uitslag medegedeeld aan hun kollega's, Aan de pers werd enkel medegedeeld dal de geallieerde afgevaardigden vergaderd heb ben om de verslagen van voornoemde beeren te onderzoeken. Hun besluiten zullen zij he den, Woensdag, aan de Duitsche vertegen woordigers mcdeclselen. Wij meenen evenwel te weten dat de Duit- scliers andermaal gepoogd hebben uitvlucht* seis te vinden, maar de geallieerden er op aandrongen om nadere omschrijving te ont vangen van de methode die gevolgd zal wor den in zake hel herstel. De Duilschers hebben daaraan gevolg ge geven de geallieerden zullen een ander plan van herstel opmaken, dat zij aan de Duil schers zullen voorleggen. Dat plan voorziet' dat de vergoeding voor het grootste gedeelte in koopwaar en grond stoffen zal bestaan. Op Kerstmis en op Nieuwjaar zal bet kon- gres niet zetelen de werkzaamheden zullen waarschijnlijk half Januari afgeloopen zijn. Dq bespreking van den militairen diensttijd De bijzondere commissie belast met het onderzoek van het wetsontwerp tot bepaling van de regeling too te passen op de klasse 3918 en 1919 der bijzondere lichting 1919, wat betreft den duur van den werkeliiken diensttijd, heeft Dinsdag namiddag vergaderd liet wetsvoorstel (Devèze) werd aangeno men met 3 stemmen tegen 2 onthoudingen (Heyman en De Bunne), die 10 maanden voorstellen voor alle wapens. Het legerccntingent voor !92f. De middenafdeeling belast met liet onder zoek van het wetsontwerp, waarbij het gemid deld contingent voor 1921 op 100,000 man- schappen gebracht wordt, ongerekend de 13,500 manschappen van hel bezettingsleger stelt aan dc kamer voor dit wetsontwerp een parig goed te keuren. Krediet tot bestrijding der Runderpest. M. Ruzette, minister van landbouw, heeft een wetsontwerp voorgedragen, waarvan het doel is een buitengewoon krediet van 3 mil- lioen ter beschikking van de Regeering te stellen, tot bestrijding van de Runderpest. Jaarwedde der veldwachters en gemeente- poüciekommissarissen. Dinsdag namiddag, om 1 u. 30 vergaderde dc middenafdeeling belast met het onderzoek van hel wetsvoorstel betreffende de jaarwedde dei veldwachters, alsook dc bijzondere com missie belast met het onderzoek van het wets voorstel betreffende de jaarwedde van de policiekommissarissen en hunne adjuncten. De heer Carton de Wiart was op de zittinS aanwezig. IIij heeft eene verklaring afgelegd luidens dewelke bedoelde wetsvoorstellen Gij denkt dus dat de Will-Markcn dc haven zal kunnen verlaten. Gemakkelijk. In dat geval ia het noodzakelijk dat wij onze waakzaamheid verdubbelen. Ziedaar zeide Narvaez, tegelijk de hand in de richting van de haven uitste kende, herkent gij don schipper van die boot, die hij daar aan do kade losmaakt De Italiaan zag in de aangewezene rich ting en bemerkte eene zwaar geladeae sloep, bemand met zes matrozen onder bevel van een vlug jong mensch, van een bleek uiter lijk en met een breed lidtcekon aan den rech terslaap van het hoofd. Dat is Hyde Marryan, zeide Moroni, het lidleeken. wijst het uit, men kan zich niet in hem vergissen. Dat lidleeken liertn- nert mij ook altijd nog aan den nacht, dio ik in het bosch van Eppénios heb doorgebracht, en aan die gevaarlijke wond, waarvan ik gelukkig genezen ben. Ik zou durven wedden, hernam Garci- lasso, die oplettend alle bewegingen van de sloep van Marryan had gadegeslrgeD, dat hij het overschot van don schat van Weesp bezig is in to laden, on dat de Witt-Marken spoedig order zeil zal gaan. Marryan baaal zich om zijne rijkdommen in veiligheid te brengen. Waarvoor zoude bot rijtuig dan moeten dienen Dat boprijp ik ook niet -Daar schuilt zeker iets achter. Alhoewel Hyde Marryan quzq tegen*. inbreuk doen op de zelfstandigheid der ge meenten en zulks het geval niet mag zijn, nu het klaar is dal de loonen der gemeente-poli- tiekommissarissen niet onvoldoende zijn. Bovendien is alle verhooging uitgesloten zoo lang niet is vastgesteld over lioevelo inkom sten de gemeenten beschikken. Ton slotte is de beer Carton do Wiart in gegaan op het voorstel om het minimumloon van veldwachters en politiekommissarissen door de Bestendige Afvaardiging te laten vaststellen. Als verslaggever van de bijzondere com missie werd de heer Marclc benoemd ver slaggever van de middenafdeeling, de heer De Bruycker. Beide verslagen zullen worden uitgebracht op de eerstvolgende zitting welke Dondcrda: over acht dagen zal plaats hebben. Inde namiddagzitting gaf M. R. Moyeraoen een klare uiteenzetting van liet voorloopt voorstel opgemaakt door de Commissie dei- sociale verzekeringen. Algemeen en krachtda dig werd verzet aangetcekond tegen d? al te groote strekkingen van staatsinmenging die als onvermijdelijk gevolg het vernietigen onzer vrije werken zou na zich slepen. I.i eene aanstaande zitting zal dit ontwerp ver der besproken worden. Een Nederlandscha diamanifirnia voor vijf milfioen bestolen De vorige week verscheen in de Nederland,- sche. bladen een advertentie, waarbij, L 5090 belooning uitgeloofd werd voor liet aanwijzen van de daders van een juweelendiefstal in Spanje of het terugbezorgen van het gesto len®. Uit nadere bijzonderheden in de Engelsche bladen blijkt, dut de belooning is uitgeloofd door een firma die met Lloyd's in verbinding slaat, en dat de waarde van het geslolcnc ongeveer L 100.000 (ruim 5 millioen frank) bedraagt. Het slachtoffer was de vertegen woordiger van een Nederlandsche firma die in den nacht van 8 December van Madrid naar Barcelona spoorde. Om zijn kostbaren voorraad beter te beschermen, had hij een kou pee gereserveerd. Naast hem stond een valies met den kostbaren inhood. De diefstal werd gepleegd in de enkele oogenblikken dal de reiziger de koepee van den slaapwagen verlaten bad. Toen hij na een korte afwezig heid terugkwam was de valies weg. Alles wijst erop dat dc diefstal beraamd was door een bende vakkundige», die den reiziger scherp in bel oog gehouden hadden Er zijn uit Londen bijzondere speurders vertrokken, om een onderzoek in te stellen. Dc Landsbond der Crislcne Verccnigingen van Ouderlingen Bijstand in België hield zondag 1.1. te Brussel eene buitengewone algemeene Vergadering zijner afgevaardigden onder voorzitterschap van M. E. de Pierpont. E. H. Eockhout, Bestuurder van het Secre tariaat, droeg een zaakrijk en hoogst belang wekkend verslag voor over den toestand der chrislene mutuliteiten; dank aan den onver droten iever onzer voormannen zijn bijna overal de harde moeilijkheden der heropbou- wing overwonnen; de aanhoudende werking der Verbonden, die overal de leiding van den Landsbond volgen, laat de beste uitsla gen voorzien. De bespreking der besluiten, door de drie gewestelijke Congressen aangenomen, gaf aanleiding tot vruchtbare en belangrijke besprekingen berinrichting onzer ziekenkas sen, aanpassingen uitbreiding der verschillige diensten volgen, de vereiechten der nieuwe omstandigheden, vrouwelijke mutualiteiten, inrichten van mulualistische studiedagen, vergaderingen der afgevaardigden enz. Al de afgevaardigden waren het eens de prachtige uilslagen toe te juichen, bekomen dank aan het eendrachtig en liefdevol samenwerken onzer mutualislen, door het Werk der Chris- tene Sanatoria in de luchtkaur van Monl sur- Mouse, waar reeds een groot getal onzer leden de weldaden der vrije verpleging genieten. wcordigheid niet vermoeit, handelt hij. of hij ous ruikt en onzo vervolgingen vreest. Dat rijtuig schijnt vau zijn kant een voor zorgsmaatregel. Hij durft zonder twijfel zijn schal niet in eens vervooren en daarom zal hij die verdeeld hebben. Die veronderstelling kan wel waar zijo, daar i9 ten minste groud voor om liet aan te nemen. Misschien beoogt hij er ook een ander doel mede, en wil. ons do keus laten. Alzoo zoude het rijtuig... Alleen moeion dienen om ons van het rechte spoor af to brengen. De koffers die er in geladen zijn, zullen geene waarde be vatten. Nu is de zaak maar, dat men ons niet met den neus neemt. Dat is nog een leelijk geval Begrijpt gij nu, dat ik er mede verle gen wordt. Zeker I Maar er schiet mij iels in de gedachte. Wat Indien Marryan zich inscheept op de Witt-Marken, dan is liet zeker dat de schat er ook op is, hij is te voorzichtig om die te. verlaten en de bewaring cr van aan anderen toe to vertrouwen. Wie weet of dit geen list is van den kant van dien geslepen Vlaminger. Ik geloof het niot. Waarom zoude hij dan den elecbtslen tijd, voor eene zoo belangrijke zaak, uitkie zen Ik begrijp er waarachtig niets van. De zaak wordt duister. Uitgifte van eön postzegel van 3 cenfiem. De thans in voege zijnde reeks postzegels met de Koninklijke Beeltenis wordt aange vuld met een zegel van 3 centiem. Dc nieuwe postzegel, van grijsblauwe kleur, zal van af 3t) December 1920 verkocht worden. De Post en do jaarwisseli.ig. Op 1 Januari zullen de winketten dor post kantoren faeel den dag gesloten zijn. De dienst der postpakellcn blijft ingericht zooals op Zondag desnoods worden schik kingen getroffen om de poststukken regel matig te verzenden en de bestellingen ic be- vorderen. Op Zondag 2 Januari werkt de dienst zooals op do gewone Zondagen, behoudens de buiiengewone uitzonderingen welke desnoods in de zekere groote centra worden ingesteld. Het inbaar stellen van de kwijtbrieven cn ontvangkaarten wordt op 31 December en 1 Januari opgeschorst. Deze bepaling is niet toepasselijk op dc kwijtbrieven waarbij zen dingen tegen terugbetaling zijn gevoegd, waarvan de bestelling geen uitstel lijden kau. Indicateur dos Posfes. Hel publiek kan zich tot dc postkantoren wenden om op den Indicateur des Posies a in te schrijven. De prijs per exemplaar is op 4,20 frank gebracht en omvat de aflevering van vijf maandelijksche bijvoegsels. De prijs van 4,25 frank geldt enkel voor het eerste half jaar 1921. De dienst van het postvervoer per vliegtuig van Toulouse naar Rabat zal voorlaan ver zekerd worden op Maandag, Woensdag cn Zaterdag van iedere week en niet meer op Dinsdag en Zaterdag. Hel Poolsche Poslbeheer zal voortaan t?c bij artikel 8 van de Convention principal* de Roipe voor de yangeleckendc zendingen voorziene verantwoordelijkheid dragen. Groote brand te Anderlecht. Belangrijke schade. Dinsdag middag, omslreeks 1 uur, brafc een zware brand uit in de gummifabriek der Zoutstraat, te Anderlecht. liet vuur nam eer. vrij enelle uitbreiding cn verscheidene arbei ders konden slechts met moeite uit de met vlammen omringde werkplaatsen vluchten. Een hunner liep ernstige brandwonden aan. hoofd en handen op. Het noodsein word dadelijk gegeven en weldra bevond zich do gemeentelijke brand weer ter plaatse. Verscheidene vaten benzine vatten vuur en wakkerden den brand aan. De Brusselsche brandweer moest worden ontboden om het vuur le helpen blusschen, dat weldra een onrustwekkende uitbreiding had genomen. Om 3 uur stortte een deel van het reus achtig dak in. Een half uur nadien was allf gevaar van verdere uitbreiding geweken. Van de verbrande gebouwen blijven slochla- zwart berooktc muren rechtstaan. De schade is aanzienlijk, üit het eerste onderzoek blijkt dat de brand is ontstaan in een der pletterijzalen, toen werklieden een zekere hoeveelheid gummi met benzine kameti te mengen. Intusschen moeten wij onmiddelijk coa besluit nemen. Waartoe zoudt gij besluiten Ik zou noch het rijtuig, noch do Witt- Marken ous laten ontsnappen. Wij zijn in do gelegenheid het rijtuig te volgen, maar dat is niot hetzelfde met die brik. Gelukkig hebben wij nog al geld. Va a de honderd vijftig duizend pond dio ons do Louvofs heeft voorgeschoten, liebben wij honderd en twintig in portefeuille, daarbij gerekend do dertig die wij zelf nog bezitten, maakt het weder honderd vijftig duizend uit, waarover wij kunnen beschikken. Ra- vestan en gij neemt vijftig duizend, waar mede gij het rijtuig moet volgen. Wat mij betreft, ik belast raij met de Witt-Marken, en ik zweer dat ik aan boord van die brik zai komen. De goede uitslag zal ons ruimschoots schadeloosstellen, voor de moeiten en ds gevaren die wij nu beloopen. Op het oogenblik dat Garcilasso mot spre-, ken ophield, kwam de sloep van Hyde Mar-, ryan tor zijde van de brik. f Zij werd dadelijk gelost en vervolgeni op het dek geheachen. Na afloop van dit werk begon men de xei* len los te maken en daarna dan de ankers l», winden. - De brik gaat onder zeil, riep Name*' uit, laat ons haast maken, on spoedig naat den waterkant loopende, praaide hij cen& boot, waarin hij met Apostolo plaats nam/ (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1