Wordt het Vrede Miiiislorie van Landsvertiedigino KERSTMACHT Zatërdaf? De Qrieksche kwestie Rond het Parlement. Kerkstraat, 9 en 25, Aalst. Tel. Hi Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Hav ^^'TrTVYmMTrriTi-1'"--"—"pwri' XXVI» JAARGANG NUMMER 2S9 33 J"k. C3- 33 Ij J&. 13 - iO CENTIEMEN Uitgever: ;,S, Marlelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs Met oene standvastige regelmatig- beid komt Cbristus door den mond der kerk ons ieder jaar de vrede- Jtoodschap des Heeren verkonden. In vrsde zoowel als in oorlog klonk het Vrede de monschon van goeden wil! Jaren zijn voorbijgegaan doch die slem dc3 vredes weerklonk in de woestijn. Verliclito hollen zouden wel zeil een nieuwen vrede verkonden, die alien zou verheugen. Enkele mannen aan do groene tafel werkten intusscken in 't donker cn smeedden can zweerd dat ook zij epn Engel tor hand stelden, niet om vrede maar om dood en ellen- do to vorkondon De menschen loerden in trar.on en in bloed waartoe ze geleid worden, wanneer man nen zonder God het bestuur der wereld willen in handen nemen. De oorlog is gekomen met zijn nasleep van ellende. Dood en vernieling kwamen bewijzen dat alleen den vrede door Godsengel wordt verkon digd 01 zochten de grooten dezer narde ook iiet kind van Bethlehem te dooden om het in eene algemeene slachting te doen omkomen Do oorlog is voorbij. Tweemaal reeds is het kind van Bethlehem tot ons gekomen. Zal nu ten derde male het kindje Jesus werkelijk in ons land worden herboren Zal het eene woonplaats vinden in de verwoeste gewesten van Vlaandoren Zal men do deuren sluiten voor den Goddelijke bezoeker Zal mon weder vrede houwen alleen op menschenkrachten Zullen rijken on armen van slechten wil zijn on de ooron sluiten voor don Engel dos Vredes Want nu ook wordt gedanst en ge sprongen," geleest en gevierd in her bergen en danslolcaïex Man viert een helschen Sabbatop de dagen des Hoe ren en men danst fox-lrott en jazz band op de puinea van don oorlog Vele werklieden doen hunne boogere loonen dienen om hun gonotsleven te verzuimen en vele rijken spelen met bloed gevlokt geld. Er gaat over de maatschappij een geruisck van wilde feestrumoeren, dat den zang dor Gods gezanten overstemt en bet kind van Bethlehem in den nacht onzer ellende verjaagt Zal Christus dan geen plaats meer vinden om in ons land te worden her boren Wil het volk dan werkelijk Christus verbannenen weigeren elkan der de broederhand tereiken hoven het hoofd van den Verlosser der Wereld En nochthans. Hebben de weeën van den oorlog, on de hedendaagscho wantoestanden niet genoeg bewezen dat da wereld een verlosser noodig heeft Alle vredespogingen werden verijdeld. Do zoogezegde vredesver dragen worden vodjes papier-; de vol kerenbond wordt een machteloos orga nisme, het avondrood van nieuwen strijd doet de zon des vredes wijken De daitsche gruwelen worden door do Engelschen in Ierland hernieuwd De Kerstnacht is vol wondere beelden cn van oene hefiielsche sprake. In den klaren avond Kien Maria en Jozef da vierkante huisjas van Bethlehem legen den heuvelrug aangeleund. Door heuvelen en dalen, beplant met wijngaarden, olijf- en vijgenboaohjes, klimmen zij iu godvruchtig stilzwijgen op naar do stad van David. Een zacht en vredelievend windje waait over de stille helling. Alios jubelt van vrede en za lige rust. Doch in de stad is 't een wemelen en woe len van gejaagde menschen, wier oogen, én laai, ón haastige stap ongerustheid verraden voor een onzeker nachtverblijf. Maria en Jozef haasion zich naar hunne bloedverwanten om onderkomen te vinden. Helaas, wat wreede teleurstelling Hunne woningen zijn vol vreemden. Zij zoeken dan bij vrienden en kennissen, gaan van huis tot huis, doorkruisen de stad, dwalen van den. oenen kant naar den andoren, doch overal klinkt bun het spottend on pijnigend ant woord toe Er isgeene plaats rreer, zoekt bij andere menschen. En do schamele rei- tigers van Galilea dwalen de slad uit, de Canada spot mot bet oude Europa, de Russen bedreigen de Polen de Ita lianen zien do fabrieken overrompeld Amerika wapent zicb nog sterker dan vroeger Frankrijk tast naar bïilp tegen de bedreigingen van bet Duit- scbe rijk Engeland zet barrikaden in de straten van London de Armeniërs worden uitgemoord de Grieken kee ren don rug naar den Volkerenbond en Wilson ziet zijn veertien punten een voor één'door de volkeren uilgeaagdv internationale woekeraars speculeore op de ellende van bet volk het volk zelf misbruikt zijn macht eii hooger loon hardvochtigheid en egoisme weigeren aan kleine naties recht te doen geworden geldzucht en fonc- tionnarisme vertragen der heropbouw van bet land en socialistische maat regelen bevoordeeligen de levensduur te Met een woord het menscholijk egoïsme, hebzucht en zedeloosheid zoeken lijk ITeroües bet kind Bethlehem te dooden Doch er leven nog christenen in Vlaanderen Daar zal het weer het hart van onsgeloovig volk worden herboren en aan de wereld, aan ons land, aan alle standen luid verkon den, dat enkel dan het nationaal her stel zal vrede brengen voor tijd en eewigheid, dat enkoi dan den klas senstrijd zal luwen, wanneer armen on rijken elkander de hand reiken zullen voor de kribbe van Bethlehem wanneer de menschen van goeden wil de wet van liefde en recht zullen na-; loven en de sterren des Hemels zullen aanschouwen als de Voorboden onzer wedergeboorte in Christus en de ge tuigen onzer bestemming tot het eeuwige geluk. O Christen volk van Vlaanderen, aanbidt het kind dat uwe vaderen hebben aanbeden Het is geboren in uw middon, uwe kinderen dragen het in hun hart. Zij bidden om do weder geboorte en de bevrijding van het Christen Vlaanderland. Mochte het gebed der kinderen van Vlaanderen don vrede brengen in ons Belgenland, den vrede over de wereld! P. Berthold. Pupillenscholen Er zijn pupillen die, bij de ontbinding der scholen voor pupillen van liet Leger in Juli 1914, niet in bezit gesteld werden van het bedrag der sommen ingeschreven op hun persoonlijke rekening Ten einde de Bevelhebbers der Pupillen scholen te Aalst en te Bouillon in de gelegen heid te stellen tot het vereffenen dezer reke. ningen over te gaan, werden de belangheb- bende gewezen pupilion verzocht voor 1® Februari eerstkomend een aanvraag tot terugbetaling van de hierboven bedoelde sommen te sturen, aan den Bevelhebber der school tot dewelke zij behoorden (le Aalst of te Bouillon.) Die vraag moet vergezeld gaan van de hiernavolgende aanduidingen a) hun naam cn voornamen; b) hun stam- boeknummer in de Pupillenschool; c) het bedrag der persoonlijke rekening (zoo juist mogelijk); d) hun huidig adres. Gemengde Kommissie De Gemengde Kommissie belast met bestudecren van den diensttijd bij het Leger velden door, om eene plaats te zoeken in de Karavansera (1) van Bethlehem. Zij komen bij de groote poort, gaan door den overwelfden gang, doch alle beschik bare plaatsen zijn reeds ingenomenvrou wen pogen op hunne ontrolde matten eenige oogonblikken te rusten, mannen zitten op den grond bijeen gehurkt maar niemand staat zijn plaatsje af voor da vrouw die het Kindje in den schoot draagt, aan wien Gods enkel het rijk van David beloofd beeft. Ondertussehen daalt de koude nacht al lagor en lagor, pinkelen de glinsterende sterren aan den zuiveren hemel, 't Is een zaam en stilBethlehem ligt in diepe rust gezonken. Waarheen in deze onbekende plaats 'l Maria en Jozef staan radeloos.... Waar toch eene schuilplaats gevonden Mol angstige oogen vorschen zij rond in de nabijheid der oostelijke poort en vinden, overgelukkig, eene spelonk in de naakte rotsen. Zij treden binnen en vallcu op de knieën in hunno droeve verialeuheid. Diepe stilte... (1) «Karavansera» is eeno oostersche ond#- bare afspanning. Zij bestaat uiteen Aocrpicin met muren omgeven en uit eenigo ledige ver trekken zonder huisraad. Eenieder is verplicht den r.oodigen huisraad mede tc breuxeu (Jamar: J/art'a Moeder van Je* i' vergaderde op 21 dezer onder voorzitterschap van den heer P. E. Jansoo. Generaal Maglinse verzette zich hevig tegen den uitlog die in zekere dagbladen en in zekere middens gegeven werd over de woorden die hij tijdens een vroegere zitting uitspraak aangaitt.de de waarde van den Belgischen soldaat in 19A4. Generaal Maglinse gaf naderen uitleg over zijne verklaringen die voor doel hadden vast te stellen dat onze Soldaten in 1914 gebreken hadden voort- sproeiende uit de ontoereikendheid der krijgstellingon waarop ons leger voor den oorlog ecsteund was. Hij herinnerde er aan dat, volgens zijn zeggeg, de grondstof van uitmuntende hoedanigheid was Bij eenpa righeid der burgerlijke en militaire leden gaf de Kommissie aan GeiWaai Maglinse getui genis van de algeheele juistheid zijner verklaringen. De lieer senator Speyer gaf vervolgens eene mededeoling belreffunde de vorming der Engelsche en Amerikaanschc legers gedu rende den oorlog; hij stelde voor deze za3k grondig te bestudeeren. De Kommissie hoorde daarna den Staf-Majoor de Krahe die de Zweedsche legerinriehting uiteenzette en kennts gaf van de zeer belangwekkende indrukken door hem opgedaan tijdens zijne studiereis in Zweden. onder Tweede Van Nuffel-De Gendt Bream's Buildiugs Loudres H..G.4 De werkeloosheid in Engeland. Helpen wij Midden-Europa zegt Lloyd-George. Tijdens een debat in het Lagerhuis over de middelen om aan de crisis der werkeloosheid te verhelpen, h§eft M. Lloyd George de moei lijkheid tot Let vinden eener oplossing doen uitschijnen. Hij verklaarde dat tegenwoordige mangel aan arheid zich in vele landen deed gevoelen. Sprekende van den Woningnood, betreurde de eerste minister dat de bouwnijverheid die handen mist, de 500,000 werkeloozen, welke niet tot het bouwbedrijf beboeren, niet aan den arbeid zet. Om dat le bekomen wordt heden een wetsvoorstel in dien zin aan de Kamer voorgelegd. Wordt dit voorstel niet aangenomen dan zal werkeloosheid nog aan groeien. Na de moeilijkheden waarin de Europee- sche Staten zich bevindeu in herinnering gebracht te hebben, voegde Lloyd George er aan lo8 Het ZOU heel wat btleï zijn handelskredTe- ten te openen aan de naties van Midden-Europa dan aan de werkeloosheid in Engeland te verhelpen door wegen te laten aanleggen door de werkeloozen, want de hoofdzaak, besloot Lloyd George is de handel te doen herleven op zulke wijze, dat Engeland weer koopen en verkoopen kan als voor den oorlog. Zoolang de normale toestand in Europa niet hersteld is, zal Engeland met het groote vraagstuk der werkeloosheid at te rekenen hebben. - - Het antwoord van Griekonland aan de Entente. Londen 23 December. - De medewerker van den Daily Chronicle seint uit Athenen, dat het antwoord van Griekenland aan de Entente herzien is geworden en goedgekeurd werd door bet gouvernement en door Koning Constanlijn. Da nota zal in het begin der toe komende week verzonden worden. Het is een zeer lang dokument, dat in zeer behendi- bewoordingen is opgesteld geworden, 't Is goed te zien dat men er zeer veel tijd aan be steed heeft. De nota zelve behandelt de dvna- stische kwestie en zou kunnen dienen als de geschiedenis der betrekkingen tusschen Griekenland en de Entente van af 1914 tot aan de verbanning des Konings in 1917. De medewerker van den Daily Chronicle meent le \\eten, dat de nota er vooral op uit is, om de beschuldigingen van oneerlijkheid en zelfs van verraad, in de nota der Entente legen Constanlijn 'uitgebracht, te weerlesrgen. de uren verglijden de aterren rijzen en zin ken, da donkergroone weilanden, waar chaapjes liggen te rusten, glooien uit naar het rotsig olijfveld. Herders waken bij hunne kudden en oen vroolijk veldgezang met schalmei en fluit begeleid, galmt zacht door do nachtelijk© stilte. Maria blijft in homol- scho verrukking neergeknield in baro ziel brandt de eeuwenlange zucht naar den Ver losser. Zoo ook snakt de blijde leeuwerik 6n de geurige roos naar de opklimmende zon. Maria stijgt van verrukking in verrukking.,. E6no hemelsche klaarheid verlicht den ar men stal, eene geurende lucht vaart door de rotsige spelonk in deze grootsche stilte en scliittereud licht komt het Goddelijk Woord ter wereld. Jezus is geboren. Wat aandoening voor Maria bij den eerste© aanblik van den Menschgeworden God, baren Zoon Dron ken van vreugde, vervoerd door eeno gren- zcnlooze liefde, blijft zij roerloos, met lief derijke moederoogen, op haar liemelscboon kindje staren lof en dank, bewondering en vreugdo, ontzetting en vertrouwen vervul len haar moederhart en wieken in heerlijke lofzangen, op de vleugelen barer machtige "".©fde ten hemel. De II. Jozef verrukte van vreugde en liefde, golroflëu door verbazing, bijjft roèr- Griekcnland doet als kleine mogendheid een beroep op bet onpartijdig oordcel der Entente en het houdt zich overtuigd, dat lie; oordeel der Entente koning Constanlijn in zijne eer zal herstellen. In eene bijvoeglijke nota wordt eene opsomming gegeven van de diensten, zoo militaire als andere, door Griekenland aan de Entente bewezen gedurende den oorlo^ na den wapenstilstand. Deze nota eindigt met de verklaring dat deze diensten veel gewichti ger zijn, dau het misverstand dat thans lus schen Griekenland en de Verbondenen heer sch f. Om Griekenland t« straffen. In do Engelsche Kamer der Gemeenten is de herziening van bet verdrag van Sèvres ten berde gekomen. M. Walther Guiness vrrklaarde. dat door het verdrag van Sèvres aan Turkije gebieden ontrukt weiden waarop Gtiekenland geen enkel recht had. Het leed voor niemand twijfel dat hier Smyrna be doeld werd en daar het juist de kwestie van Smyrna is voor welke Turkeye thans gedeel telijk vijandig is jegens de Entente verklaar de M. Walther Guiners, dat het tijd was zich niet meer om,Griekenland te bekommeren daar dit land zicb ook niet om de Entente gelegen laat. Generaal Townshend voegde er nog bij dal hij persoonlijk geneigd was onderhande lingen te gaan aanknoopenTnet Kemal Pacha om deze kwestie bij le leggen. M. Lloyd George nam daarna bet woord en raadde aan, hier zeer voorzichtig te werk to gaan. Hij vroeg dat men de voorstellen dei- Turken zou afwachten, fil. Rhallys wil niet aan 't bewind blijven Athenen, 23 December-— Tengevolge van liet incident, uitgelokt door de weigering van admiraal Kelly en generaal Gramat de eere- teekenen van 'de Salvator orde te aanvaarden, heeft M. Khalljs opnieuw aangedrongen, opdat de Kouing het ontslag van het ministe rie zou aannemen. i De beperking van den diensttijd voor de bereden troepen. Men wil bet doen doorgaan alsof da ver mindering van 17 op 13 maand, welke door de regeering aan bet voorstel van minister vète gebracht werd voor de bereden troe pen, te danken zou zijn aan de socialistische ministers. Dit is onjuist. Het is aan minister Van de Vijvcre dat we deze belangrijke ver betering liebben te danken. Officieëele berichten. Het Staatsblad van 24 December publi ceert a) Een koninklijk besluit tot regeling van den suikcruitvoer b) Een koninhlijk besluit betreffende de uitvoering der wet van 20 Aug. 1920 op de ouderdomspensioenen. c) Een koninklijk besluit betreffende bere keningon der pensioenen voor zekere ambte naren en beambten van het ministerie van Koloniën. De Belasting op de Tabak. De opbrengst van de belasting op de tabak (invoer-, accijns- en verbruiksrechten) wordt over 1921 geschat op 83 millioen fr. Van dit bedrag komen 13 millioen neer op de invoer, 20 millioen op de accijns- en 50,000 millioen op de verbruiksrechten. Voor de inning van de verbruiksrechlen werden de bestaande kaders met een enkel ambtenaar (ontvanger-bewaarder der belas tingbandjes) en met ongeveer 350 accijnsbe dienden versterkt. Het bedrag van de jaar- lijksohe wedden dezer bedienden, de ver schillende toeslagen inbegrepen bedraagt 1,600,000 frank. liet gerucht, naar luid, waarvan de ver- eeniging van groot-handelaars in tabak aan het ministerie van Financiën zou voorgesla gen hebben de door dit departement vermoe de opbrengst van de belasting op de tabak te loos staan, valt mat liet aangezicht ten gronde en laat in stilte tranen van ontroering vloeien voor de voeten van deu pas geboren Messias, het voorwerp der verzuchtiagon van zoovele geslachten. Eensklaps glooien de boomen daarbuiten van een glansrijk licht. De vroolijke herder- kens schrikken op zij staan in 6en schitte renden glans ea luister cn slaan de handen voor de oogen Lij dit oogverblindend ver schijnsel. Plotseling staat een engel des Heeren bij ben Vreest niet, schuchtere herderkens, want ik meld u eene zoete lij ding. Heden is in Davids stad de Zaligmaker geboren. Gaat en brengt koninklijke hulde aan uwen Verlosser. En dit is het leeken waaraan gij hem zult erkennen gij zult een kindeken vinden, ia doeken gewikkeld, lig gende in eene kribbe. Daarop breken de wolken des hemels open de sterren verdooven en verbergen hunnen glans bij het licht en het goud dat met dui zenden engelen, als eene golf, uit den hemel welt en over de weerschijnende vlakte uit vloeit. Over de groene woidsn, langs de dorre wijngaarden, ovor den donkerbruinen heuvelrug klinken do zilveren stemmen der engelenkoren - Gloria in cxcelsis Deo en de weergalm herhaalt de serafijnse!.o tonen en verder en verder, uaar de donkere val-. betalen, wordt door bet bestuur van Finan ciën gelogenstraft. De kommissie van Rechtswezsn Donderdag heeft de Kamerkommissie van Rechtswezen vergadering gehouden. Ilct grondbegin der bezoldiging van de deur waarders werd aangenomen. Drie loden der Kommissie zullen, samen met bet departe ment van Rechtswezen, een wetsvoorstel in dien zin opmaken. De Kommissie bracht ook een wensch uit ton voordeele van liet voorstel Max, betref fende de wettiging der kinderen van gesneu velde soldaten. Vergadering der Rechterzijde. De Rechterzijde der Kamer heeft Donderdag eene vergadering gehouden. Zij heeft het on derzoek der nieuwe gemeentekiessvet voort gezet. M. Pussemicr o t wikkelde een stclsd van evenredige vertegenwoordiging in bet collegie en de benoeming van den burgemees ter door den Koning. ?M. Ilellcputte bestreed deze zienswijze, welke daarentegen verdedigd werd door MM. de Liedekcrke, Iloutart, Harmignieen Winandy. De Rechterzijde heeft zeer erge klachten onderzocht, betreffende M. Neujean, minister van spoorwegen, die zich zeer hatelijk aan stelt tegenover katholieke ambtenaars. Over dit optreden van M..Neujean schrijft onze konfrater La Libre Bêlgique Zou het mogelijk zijn 31. Neujean, mi nister van spoorwegen, liberale volksverwoor- diger voor Luik, heeft bij zijne aankomst in het ministerie een maatregel genomen welke effenaf onrechtvaardig en smaadvol is. M. Neujean heeft doodeenvoudig een-en- twinlig ambtenaars, beboorende tot het minis terie van spoorwegen afgezet omdat ze katho liek waren. Nu zijn al de ambtenaars van daf. ministerie liberalen, uitgenomen een enkele, de algemeene sekrttaris en daar M. Neujacu van oordeel is, dat zulks nog le veel is, heeft hij tegen alle gebruiken in een tweeden al- gemeenen sekrelaris benoemd, natuurlijk ook een zuiver liberaal. Moesten de katholieke ministers het mor- gen in den zin krijgen, hetzelfde to doen me'- het personeel van hun departement, men zon een storm hooren opgaan bij de linkerzijden i Jaarwedden der veldwachters en Gemeenlepoliciekommissarisson De bijzondere Kommissie, gelast met het onderzoek der wetsvoorstellen van M. Maen- hout, betrekkelijk de jaarwedden der veld wachters en gemeentepoliciekommissarissen en hunne adjunkten, heeft besloten, dat de minima-jaarwedde zal bepaald worden door de wet en niet door de Bestendige Afgevaar digingen. De bepaling dezer minima-jaarwedde zal besproken worden onmiddelijk na het Parle mentair verlof, tcrzelfdertijd als de twecjaar- lijksche verboogingen. IN IERLAND Do verwoestingen te Cork. De sekretaris van Ierland heeft in bei Lagerhuis mededcelingen gedaan omtrent d< verwoestingen, welke de vorige weck in de stad Cork plaats vonden. Vernield werden 52 handelshuizen, 3 particuliere woninben, verder 1 hotel en 2 publieke gebouwen, ernstig beschadigd werden 18 handelshuizen, 2 particuliere woningen en 1 pnbliek gebouw. Huiszookingen, aanslagen, enz. Dublljn 23 December. Gisteren deden soldaten opnieuw eene huiszoeking in het klooster der Carmelieten te Dublijn. Men zou er een revolver, eene hoeveelheid geweer^ Uardorzen andere kogels enz. ontdekt hebben. Toen do soldaten hot klooster naderden, werd er uit de naburige woningen naar hen ;eschoten. Een officier werd gekwetst. Twee patrocljen werdön 's nachts op vuurschoten onthaald, doch niemand werd getroffen. Dublijn 23 December. Gisteren avond werd te Ennis, een Iersch gevangeno neerge schoten toen bij poogde le ontvluchten. leien klinkt het donr don zaligen nacht Glorie zij God in den liooge, en vrede op aarde aan de menschen van goeden toil. Zonder looren verlaten de scharaela her ders hunne blatende schaapjes en snellen da heuvelen 07er, nuar de aangeduide plaats. Schroomvallig vol verlangen dringen zij don stal binsen en vinden er Jezus, zijne mollige handjes naar hen uitstekende, als welkoms- groet Maria zit naast haar kindje geknield, de handen tegen haar moederhart gevouwen; zij wil al de woorden der herders als kost bare schatten bewaren Jozef staart op bet kindje'en schijnt niet te hooren wat de her ders vortcllen aan Maria over da engelen iu dien stillen nacht. De overgroote armoede van hunnen Ko ning en Verlosser treft deze eenvoudige, deugdzame lieden diep zij vallen op do knieën en bewijzen dan Messias hunne een voudige maar welgemeende hulde en keeren daarna naar hunnen wachtpost terug, God vorhesrlijkende en lovende om alle3 wal zij, gezien, gehoord en gevoeld hebben. Den ganschon nacht door, staat do scha mele stal in de glanzende stralen van de overheerlijke vredebrengende ster. O vredevolle en kalme herdenking in deza koude lijden van haat en verbittering. Fr» Alb. Yoordeckubs.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1