Herziening der Alkoolwet DE FORTUINZOEKERS De rauw van Benedicfus XV. Kerkstraat, 9 en 2.2, Aalst." T»I. TIT 33 J&. «O- 3EÏ X_j 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Qendt "j Maaaüag 27 Decern. I Binsilag 28 Dsceia i 1920 Wetsvoorstel tot regeling van het Alkoolbedrijf Rond het Parlement. Ia 3F$.TO.slsa,:ra.ca.. De Suikeruitvoer De Grieksche kwestie XXVI' JAARGANG NUMMER 2S« Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wondon tot bet Agentschap Eavas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bonrse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Joannes |Zon op 7,55, onder 4,07 d Onnoozele Kindoren a SZon op 7,55, onder 4,07 Laalstc Kwartier den 2 Door de hoeren Maenhaut, R. de KorcUove d'Exaerde, L. Pussemïer, Silïar, Da Bruycker en Doutroligne is een wetsontwerp in de Kamer neerge legd, dat voor doel heeft hetalkool- bodrijf to regelen en de oprichting eener maatschappij, waaraan conces sit) wordt verleend voor de alkooi bereiding. Voorstellers steunon hun ontwerp op de volslagen mislukking van de wet van 27 Augustus 19T9, diö niet het doel bereikt heeftdat hare ontwei' pers beoogden het alkoolisme be strijden door het afschaffen van den ai Kool Men moot inderdaad erkennen dat nlltool bijna evenveel wordt bereid en verkócht als vóór de '.wet, doch ter stuik,zonder eenignut voor denStaat, mei veel govaar voor de volksgezond- beid en met miskenning van de ge lijkheid der Belgischo ingezetenen voor de wet. De bestaande regeling is een open baar-gevaar, want de tersluik bereide nbkool is een echt vergif, zooals ook de zoogenaamde porto, malaga, 'pi- nard, enz., dranken dio men verkoopt in vervanging van alkooi, do rampza lige drinkers en, helaas ook vele drinksters tot hel uiterste prikke len P ■1? Door de rechten op alkooi af te schaffen, heeft de Slaat schipbreuk geleden in zijnen strijd tegen het al koolisme, alsniode afgezien ',van aan vienlijiio inkomsten die hem, in deze dagen van geldnood, -heel goed van oas zouden gekomen zijn. Waf heeft men elders gedaan Onze Zuiderburen, de FfSn- sefoem, verre van de rechten op al- kool af te schaffen, hebben ze aanzien lijk verhoogd; zij hebben het verbruiks- reebt op den alkooi en Jde daarmee gelijkgestelde dranken verhoogd tot 1000 lr. per hectoliter zuiveren all-tool. EsïgefasisS ging nog vendor de belasting op den alcool sprong er van 22 shilling 6 d. per gallon van 58 graden, op 72 shilling 6 d., dus eene vermeerdering van 50 shilling. Bij onze Noorderburen, in FJe tlerland, is dezer dagen in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verdubbeling van den accijns op het gedistilleerd vocht geschatte ver meerdering van ontvangst 10 a 15 millioen gl. na een korte bespre king met 43 tegen 34 stemmen aange nomen. Had deBalgische regeering, zoggen nu do voorstellers, in plaats van het recht op den alkooi, dat in 1913 meer dan 82 millioen opbracht, af t-e schaf fen, dit recht vervier-of vervijfdubbeld, hoevele millioenen zou zij niet hebben kunnen innen! Tevens zou de bevol king niet hebben geklaagd. Men zou bot glaasje fr. 0,50 hebben betaald, in plaats van fr. 0,10 zooals vroeger; de alcool zou echter goed geweest zijn en de Staat zou honderden millioenen meer in kas hebben gehad. Waarom bier in Belgio die bron van inkomsten versmaden, welke men in het buitenland gelukkig is te be zitten Do tegenwoordige wet schaadt en kel de sbjtors on bestrijdt den alkool niet; zij bevoordeelt zekere handelaars ten nadeele van anderen en heeft de geheime stokerijen op angstwekkende wijze doen toenemen. Er is hier geen kwestie van ver zwakking inden strijd tegen de drank- plaag; die strijd dient voortgezet, maar op eene andere wijze dan door de wet viiti 29 Augustus 1919, die lailliat ging. Men moet hot alcoolism bestrijden in da school, in de drank- bestrijdersbcinden door voordrachten, in de pars door artikelen, een onafge broken strijd van alle dagen. Hoe willen de heeren Maenhaut en consoorten de zaak regelen Da Staat geeft de vervaardiging van den alkool in concessie aan eon pach tende maatschappij de Staat stelt de regeling vast, houdt het toezicht, be perkt de voortbrenging van den drink- alkool en bepaalt de wijze van de natureering, welke moet aangewend woi'den voor den alkool voor indu- sirieelcr doeleinden. Op 31 October II. werd te Brussel door 250,000 slijters eene groote nationale betooging gehouden, ten einde de herziening der regeling van het alkoolbedrijf te hekomen. Daarin wijzen zij erop dat alleman in België teitelijk alkoolhoudende dranken mag verkoopen, behalve de rechtmatig gevestigde drankslijters, die er niet eens voor hun eigen ge bruik in huis mogen hebben. Waar hot de invoering geldt van maatregelen bestemd om het alkoolis me to bestrijden, zijn de drankslijters het met do wetgevers eens, doch zij vragen de onmiddellijke intrekking van deze noodlottige wet, den vrijen verkoop van de alkoolhoudende dran ken, terwijl zij tevens een ernstig nauwgezet en streng toezicht op do hoedanigheid der dranken eischen. Insgelijks vragen zij eene strenge toepassing der wet op de openbare dronkenschap. Dit alles wordt bereikt door het 11 VERVOLG. Dc conducteurs waren zei 13 meermalen ge noodzaakt zich van oasen in plaats van paarden te bedienen. Sedert lang hadden Ravestan en Moroni op dergelijke gelegenheid, gewacht. Goed gewapend, van uitmuntende paarden voor zien, bezield met het vurige verlangen die ontelbare schat'en te bemachtigen, sloegen zij een dwarsweg in, om de koets vooruit te komen, hetgeen hun Da een gevaarlijken rit gelukte. Daar verborgen zij zioh in een der nauwste bergengten van Lakoura, die de reizigers bepaald moesten doortrekken. Z;j wachtten er verscholen tusschen do "ötsen, drie vollo dagen aan liune voeten openden zich onpeilbare afgronden eeuwen oude bosschen omringden hen van alle kan te^. Ui'geput van vermoeienis van deze rote, wa: ri'an ztj het einde niet konden voor dien, besloten zij ten ko3te van alles er een ?indo aan te maken. Doch boe groot was hunne verwondering, toen zij den vierden dag, de drie conducteurs van de postkoets, onder do bedekking van een dertal Janitsa- ren.diode vier koffers droegen, in den berg pas zagen versohijnen. Het rijtuig, erg ge havend. volgde door eenigo osson voortge trokken. Vervloekt ons plan is zeker verraden, hromde André de Ravestan. Zij weten niet wat zij vervoeren, maar met die schatten zouden zij het legor van den Sultan kunnen koopen. Zij hebben lont geroken en hebben deze bergengte zonder sterk geleide niet durven doortrekken. Zij vreesden zeker voor eene overrom peling van struikroovers, waarvan het hier in dit land wemolt.' Maar luister eens De twee vrienden hielden zich stil en hoor den duidelijk het volgende De Italiaan en de Franscliman zullen ons in dit gezelschap toch niet durven aan vallen. Het was hun ook raadzaam hier in deze bergen eon versterkt geleide mede te nemen, voegde de eeno er lachend bij. - Zij hebben nu den tijd om eens goed uit te rusten, hernam de eerste, want zij zullen wel buitengewoon vermoeid zijn van den langen en goforceerden rit, dia wij hen hebben laten maken. L)e twee gelukzoekers zagen elkander ver wonderd aan zij begrepen ten duidelijkst© uit het gesprek, dat de conducteurs wisten dal zij achtervolgd werdon. Moroni knarse- tande van woede on balde de vuisten, ter wijl hij brommend zcide Zij hebben ons herkend en zijn van onze vervolging onderricht, op welke wijze zij dit te weten zijn gekomeu, is mij een raadsel, in alle geval zij zijn geslepener dan wij wel dachten. Ik geloof waarachtig dat zij met ons een loopje nemen, voegde Ravestan er hij. Het aal mij niét verwonderen, dat zij van wetsvoorstel-Mao nhaut on consoorton. Het is de herhaling vae een wolsvoor- stel, dat op 11 Sept. 1919, door de heeren Ooms, de Ponthière en de Korchove d'Exaerde werd ingediend. Do Midder.afdeeling welko toen ge last was mot liet onderzoek van het welsontwerp(wet van 29 Moart 1919) heeft dit voorstel met vier stemmen togen drie verworpen. Voorstellers onderwerpen het nu opnieuw aan de Kamer, met het doel het aikoolismo te bestrijden en tevens het recht van hen, die de vrijheid van Jon verkoop van alkoolhoudende dran ken vragen, te eerbiedigen. 9e Senaatscommissie voor financiën vraagt ook bezuinigingen. Da Senaatscommissie van geldwezen hield Vrijdag eene belangrijke ziuing om de ver schillende do.or de Kamer gestemde ontwer pen te ouderzoeken. Je commissie heeft de verslaggever van hel wetsontwerp op de voorloopige credieten aanzocht hij M. Carton ;de Wiart aan te drin gen ei de hïnd aan te iden, dat zeer be langrijke bezuinigingen onimddelijk zouden verwezeolljkt worden iri^alle ministerieele departementen en openbare diensten. Dé commissie heeft du redevoering van M. Tbeunis, in de Kamer uitgesproken, ten zecrëte goedgekeurd en toegejuicht. Gedurende zijn verblijf le Rome heeft Z. Em. Kardinaal Mercjer in St. Garoluskerk op den Corso den lijkdienst bijgewoond van den broeder van Z. 11. Schout bij nacht markies Jan Antoon de la Chiesa was een jaar ouder dan dc II. Vader. Hij was op 13jarigen ouderdom in de marine getreden en was alle graden doorloopen tot dien van schout-hij-iuicht, die gelijk slaat met dien van brigade-gensraal in 't leger. Als dusdanig was hij de fustperiode ingetreden en gedecoreerd als commandeur in de orde der Kroon van Italië en m,de orde der H.H. Mauritius en Lazarus; hij wasookgrootkruis der orde van het Graf en drager van veel andere ordeteekenen. Zeer gehecht aan zijn beroep was hij zee man in 't bloed, zooals alle oprechte kinderen van Genua, zijne geboortestad. Voortreffelijk christen, en tevens een man die voor zijn gezin leefde, onderscheidde hij zich door buitengewone vriendelijkheid. De dood zijner Vouw, nu twee jaren geleden, was voor ^emeen doodelijke slag daags na dit afsier- ven, werd hij door eene beroerte getroffen, waarvan eene bijna algelieele verlamming overbleef. Toch liet hij zich elke week eenige raaien vervoeren naar de hovingen van liet Valikaan, waarheen dan de Paus neerdaalde. De laatste ontmoeting tusschen beide broeders had plaats op 8 December en niets liet toen de nieuwe beroerte voorzien, die twee dagen nadien den markies zou treffen en spoedig ten grave sleepen. Het nieuws werd eerst daags nadien aan den Paus medegedeeld, op hefoogenblik dat Hij de Mia ging celebreeren. De II. Vader verdroeg den slag met bewonderenswaardige zieleslerkte. De lijkdienst van den betreurden ahfestor. vene had plaats met grootenluister, alhoewel de afgestorvene bij testament van alle mili taire eerbewijzingen had afgezien. Het col lege van kardinalen, het bij den H. Stoej voornemen zijn, ons een wandelrit door alle landen van Europa le laten doen. Apostolo, die zichzelve niet langer meester kon blijven, loste zijn pistool op het geleide, terwijl hij uitriep Dit is voor hen. André de Ravestan volgde hem na en schoot insgelijks zijn pistool af. D-? losbran dingen weergalmden tusschen de bergen en de echo gaf het geluid verscheidene maleu terug. Toen het geluid weggestorven was, zeide Moroni met een bitteren lach op het gelaat Sloolit gericht. Ravestan doch in alle geval hebben wij twee ongeloovigen neergeveld* De kogels hadden inderdaad twee Janit- saren getroffen, in plaats van de conducteurs van het rijtuig. waarvoor zij bestemd waren. Toen hunne strijdmakkers hen zagen vallen, hieven zij oen verwoed gehuil aan, en vlo gen in de richting van waar da schoten wa ren gevallen. Ravestan en Apostolo oordeelden het raad zaam, niet op hen to blijven wachten, maar vluchtten zoo spoedig mogelijk en vorschuil- den zich in hst naasthijgelegen woud. Hier bleven zij geruiraen tijd, tol zij de zokerhmd hadden bekomen, dat de troep hunnen weg had vervolgd, en na allo mogelijke voorzor gen genomen te hebben, vertoonden zij zich in den bergpr s en ne ontien denzelfden weg in te slaan. Twre d daarna troffen zij liet rijtuig wod6r aan gene zijde der bergen, aan de oevers van de rivier Mavro-Potamos[ aan en wel goheel zonder oscortc zij volg- geaccrediteerde diplomatisch korps, het pauze- lijk hof, de prelatuur, de geestelijkheid, de adel, eene aanzienlijke schaar hoogere offi cieren van leger en vloot waren aanwezig er waren integendeel weinig politieke mannen, zelfs niet van de Popolari. De afschaffing van 't geld De c Prawda geeft den tekst van het be sluit, waarmede de Sovjet-regeering het fgeld als belastingmiddel afschaft. De Staat zal in de toekomst geen geld meer aannemen voor de volgende diensten 1. Voorde verdeeling van etenswaren aan de arbeiders, de beambten én hun gezin 2. voor de huur van huizen voor arbeider beambten en hun gezin 3. voor de levering van kolen en verdere brandstoffen aan openbare gebouwen, arbei ders, beambten en hun gezin 4. voor de levering van water, gas, elec- triciteit en telefoon. Üo wet zal 1 Januari 1921 van kracht worden. Van dezen dag af zullen ook ophouden de betalingen voor reizen per spoor en voor vrachtgoederen, welke per spoor verzonden worden. In den loop der maand zal verder een com missie onderzoeken, of misschien niet alle betalingen in geld kunnen worden afgeschaft waardoor dan ook de banken zooden kun nen verdwijneu. Duur leven. De bolscbewistische heerschappij heeft voor gevolg gehad dat het leven in Rusland buitengewoon duur is.. Zoo betaalt men 8000 roebels "oor 400 grammen zuul, 10,000 roebels voor 16 kgr. aaldappelen, 230,000 roebels voor een paar laarzen en 40,000 roebels voor een paar half zooien. Zeep is niet te vindeu en overal ge bruikt men kleiaard^yoor den wasch. ^Naal den zijn er ook nieten men bezigt stukjes ijzerdraad om te naaien. Het Staatsblad van 24 December kondigt het volgende Koninklijk besluit af Daar gedurende het bedrijfsjaar 1920-21 de voorgebrachte suikei'hoeveelueidde suiker behoefte. van de Belgische bevolking merkelijk overschrijdt, mag het beschikbaar gedeelte der inlandsche voortbrenging, onder den vorm van suiker of van 'gesuikerde voort brengselen, ten behoeve van den Staat uitge voerd worden, en zulks uitsluitend door bemiddeling van het Ministerie van Nijverheid Arbeid en Bevoorrading. Het beschikbaar overschot van de niet opgeüschte suiker, door verwerking van ruwe suiker in de raffiueerderijen (waaronder ook de kandijfabrieken begrepen zijn) ver kregen, mag enkel worden uitgevoerd, zoover de inlandsche suikerbehoefte gedekt is, en dan nog mits eene vergunning door gemeld ministerie af te leveren. Uitvoervergunning wordt in geen geval, verleend clan na het betalen van een belasting waarvan het bedrag, per 100 kilos, bepaald wordt volgens het verschil tusschen den suikerprijs op de wereldmarkt en dezen binnen het land. De geldigheidsduur der uitvoervergunning bedraagt in grondbegin, dertig dagen. In geval van door ramp veroorzaakt sui- kerverlies kan de vergunning, van rechtswege worden ingetrokken, en in zulk geval wordt de geïnde belasting terugbetaald. De uitvoer van nagemelde voortbrengselen wordt nochtans verboden gemengde of on gemengde beetensiroop, ralfinadedesiroop, melasse, voortkomende van inlandsche beeten en suiker. den het tot aan Tolanti, doch zonder zich meer te durven vertoonen, daar zij tevens bemerkt hadden, dat de conducteurs even. eens goed gewapend en van een klein gen rucht niet vervaard waren. Na een paar dagen te Tolanti uitgerust te hebben, scheepten zich de conducteurs ;op eene Turkskhe galei in, maar waarvan men do bestemming niet had te weten kunnen komen. Zij haasten zich insgelijks een vaar tuig machtig le worden, en vertrokken in dezelfde, richting, Eenigen tijd rondgewalkt hebbende, ontdekte men hen koers zettende naar Smyrna, alwaar zij de haven binnen liepen en de vier koffers ontscheepten. De twee gelukzoekers stapten eeüige uren later aan wal. Niettegenstaande zij tri overtuigd waren, dat de drie conducteurs van het post- rijtuïg wisten, dat men hen altijd op de hie len zat, en dua geene gelegenheid gaven, om de kisten zoo gemakkelijk te laten bemach tigen, bleven Moroni en Ravestan de Ver volging volhouden, en wel zou hardaekkig, dat men moest denkou zij geneigd waren zich zolfs tot aan het andere einde der we reld te laten goleiden. Eindelijk te Smyrna, op A'.ialisch gebied, aangekomon, schenen de conducteurs het niet vorder te willen drijven, maar vestigden zich in een hotel, en lieten de vier kisten, die in weerwil van den grooton afstand nog geheel onbeschadigd waren, daarheen bren gen. Wij baboe ven niet te zeggen, dat An dré do Ravestan en Apostollo hetzelfde de den, ca zich insgelijks een goed lc^ement Het zelfde Koninklijk besluit stelt ook vast dat in iederen winkel, waar suiker cn siroop verkocht wordt, op een duidelijk zichtbare plaats een aanplakbiljet moet gehangen worden, als volgt opgesteld INLANDSCHE SUIKER Maximumprijs voor den verkoop in 't klein Kristalsuiker fr. 2,50 dc kilo Ruwe meelsuiker 2,50 Melissuiker 3,00 Kandijsuiker 3,25 Kassonade 3,25 Wat de stroop betreft moet de winkelier de verkoopprijs der volgende voortbrengselen per kilogram opgeven Mclisstroop; bcelen. stroop, ongemengd; boetenstroop, gemengd. Het aanplakbiljet moet minsten 30 centi meters hoog op 20 centimeters breed zijn er de drukletter een hoogte hebben van minstens 2 centimeters. Al de suikerinvoervergunningen, die op 2? December 1920 niet heel worden benut, vervallen van rechtswege. Opdezellden datum vervallen eveneens de vergunningen voor der. uitvoer a) Van suiker; b) Van voortbreng selen welke voor volksvoeding dienen *n bij de bereiding waarvan meer dan 5 t. h. suiker noodig is. Nochtans zal de vreemde suiker, die nog in 't land is en ingevoerd werd met het oog op wederuitvoering na verwerking, na hel aileveren eener nieuwe vergunning, mogen worden uitgevoerd naar de voor het bedrijfs jaar 1919-1920 aangenomen voorschriften. M. Raüys neemt geen ontslag. De Grieksche eerste minister, Rallvs, die van plan was om af te treden, zulks 111 ver band met de weigering van admiraal Kelly, om een decoratie van koning Constanlijn aan te nemen, is op zijn besluit teruggekomen, nadat de ministerraad verschillende keerca had vergaderd. Prins Georges naar Parijs De Chicago Tribune ontving uit Athens volgend telegram Men verzekert dat prini Georges van Griekenland Woensdag aan staande naar Parijs vertrekt. Hij zou gelast zijn aan de headieerde regeeringen de verzekering te geven dat politiek van M. Venizelos voortgezet zal worden en zou insgelijks ernstige waarborgen geven van deze geestestoestand van de nieuw? Grieksche regeering. Admiraal Condouriotis Admiraal Condouriotis, welke regent Jvar. Griekenland was, na den dood van koning Alexander, is thans te Nizza aangekomen. Door een medewerker van de Temps geïnterviewd, verklaarde hij, dat een dei bijzonderste redenen van Venizelos' val, dec langen duurtijd van zgn ministerie was.' Ge durende de 10 jaar dat hij aan de regeering was, heeft hij zich heel wat tegenstrevers en vijanden gemaakt, des (e meer daar hij, aan iiet bewind gekomen, een nieuw stelsel wilde toepassen en tal van oude politiekers ver wijderen. Over de toekomst van zijn land onder vraagd, verklaarde hij dat Griekenland geheel machtdoos was zonder de medewerking der Entente-mogendheden. Hij sprak echter zijn betrouwen uit in het hulpverleenen dec mogendheden. Onderhandelingen met Italië Dc minister van Italië had een lang onder houd met M. Rallys. Zij zouden de middelen besproken hebben om voor Italië mijnen- en boschvergunningen in Griekenland te ver krijgen. In diplomatieke middens wordt verzekerd dat een Ilaiiaansche bank 100 miljoen drach men aan de Helleensche regeering wil leenen. lieten aanwijzen. Zij begrepen er niets van boe alles zich tol dusverre had toegedragen, en verwonderden zich al meer en meer, hoe de drie conducteurs van den schat er toe hadden kunnen besluiten in een vreemd en zoo ver verwijderd land te komen. De af stand van Amsterdam tot Smyrna is tooli zeker zes a zeven honderd mijlen hemels-i breedte maar ten gevolge der vele wen dingen en omwegen die zij gemaakt hadden, kan men gerust rokenen, dat de twee ge lukzoekers bepaald veertien honderd mijlen hadden afgelegd. Zij hadden nu drie en een halve maand noodig gehad om deze avon tuurlijke reis te maken, en wisten nog niet of die hier geëindigd zoude zijn. Zij begonnen aaD den goeden uitslag le wanhopen, daar zij thans te goed overtuigd waren, dat de conducteurs op hunne hoede waren en elk» onderneming die zij zouden beproeven be paald schipbreuk moest lijden. Het konvooi van Smyrna. In de zeventiende eeuw was Smyrna eene der aanzienlijkste havens van hot Oosten. Alle schepen die op den Levant handel dreven, liepen hare havens binnen, hetzij oin vietualiüo in le nemen, 01 wel voor vrachton naar andere plaatsen te kunnen bekomen. Zij was het rendez-vous e;i hel punt van vertrek van alle koopvaardijschepen van de Middelandsche Zee. Het grootste edeelle der koopmansgoederen die uit Iudiü kwameu werden daar verscheept. Van het eerste oogenblik af dat zij ti

De Volksstem | 1920 | | pagina 1