De LevsnsöesteiiimiiiG der Vrouw Da 'ijrt' - KOMT TE VERSCHIJNEN E. P, B' BERTRÖLD MISSIAEN, Cap. Een drama Ie Audsnaerde Do veiling der Dnitsche goederen eu d? Markenkwestie. Handel en Nijverheid Het kluchtspel van Fiume. De uitwerking der blokkade Rome, 25 Dcc. Geen nieuwe gebeurte nissen deden zich voor te Fiume noch te la ra. D'Annunzio heeft protest aangeteekend legen het bevel om do legioenen te ontbinden; daar is niet op geantwoord geworden. Inmiddels laat de blokkade haar uitwer king voelen te Fiume. De bevolking wordt ïlreng gerantsoeneerd. Er blijft enkel nog voorraad te zijn voor een paar weken. De vreemdelingen worden verzocht dadelijk den itaat te verlaten. Maatregelen tot vervoer Rome, 25 Dcc. D'Amunzio waakt, zelf »ver het in staat van verdediging brengen der stad; loopgraven worden gegraven, mijnen aangelegd en schuilplaatsen voor het geschut gebouwd. Aan het eskader in de Adriatische zee heeft de regeering gelast de nationale lucht te handhaven en te voorkomen dat de vruchten der overwinning zonden verstrooid worden. Legioensoldaten teruggetrokken Rome, 26 Dec. UitFiume wordt gemeld dat do regeering aldaar, wegens taktisebe redenen, de legioenen uit de hergen van Lubau en Tomba teruggetrokken heeft, als mede uit enkele grensplaatsen. Verschillende legioensoldalen zijn, wegens weerspannigheid, uit Fiume gezel geworden. Een voorstel tot verzoening Rome, 20 Dec. Maandag vergadert een imms'f rraad om een voorstel van twee alge- vaavdigden te bespreken houdende aanhech ting van de eilanden Vcglia en Darbe bij Fiume. Datzou tegen hetverdrag van Rapallo strijden; ook meent men dat het voorstel zal afgi-wezcn worden. De Volkspartij heelt een motie aanvaard houdende goedkeuring van de houding .der regeering en hel optreden van d'Annunzio als oproerig brandmerkende. Kaar oen oplossing Rome, 20 Dec. Wij vernemen Jat men de aankomst alhier van afgevaardigde Snsi, mei een ontwerp tol verzoening, als waar schijnlijk beschouwt, D' Annunzio zou aan de erkenning van het regentschap van Quarnero verzaken, alsmede «au de haven van Balroscn aan de eildandsn Veglia en Arbe Anderzijds zou het regent, schap verzaken aan de dadelijke aanhechting bij liaüë en aan alle optreden in Dalmalie. Verscheidene aanhoudingen Brugge, 25 Dee. De brigade der rech terlijke policie van Brugge samen met deze van Gent, heeft gisteren alhier vier aanhou dingen gedaan van welgekende personen, alhier woonachtig. Zij zijn verdacht, één als Vd van de moordenaarsbende van Maldeghem tn Adegem; de drie anderen als verhelers van de bende. De aangehoudenen zijn den. ielfdon avond naar Gent overgebracht. De zaak maakt veel opschudding, zooveel meer dat andere aanhoudingen op handen IN IERLAND Een bloedige lijst. Londen, 26 December. Van 13 tot 20 iezcr is het aanial Sinn-Feihsche aanvallen aog gestegen. Het totaal gedoode politieagenten, van 1 Januari tol 18 December, bedraagt 176 man; liet aantal gedoode 6olda'.en, 54; het aantal gekwetsten, 251 bij de politie, 118 inhei leger. Tc Glondumane werden 21 inwoners aan gehouden cn in de kazernen van Ferruoy op gesloten. Burgers als gijzelaars. Londen, 26 Deo. In zekere gewesten, a. te Thurlee, worden door de soldaten ourgers als gijzelaars meegenomen bij hun autotochten. Van de 8 die derwijze aangeduid werden, hebben er 7 de geëischle belofte afgelegd, maar hebben daarna de vlucht ge nomen; de 8* weigerde de belofte af te leggen; Lij werd aangehouden cn heeft een beelc week lang de soldaten vergezeld Dreigbrieven. Tusschen Cork cn Skibberen hebben de Kinn-Feiners zich van een posllrein meester gemaakt, Smyrna goed gehuisvest waren, hadden Ra vestan cn Moroni, mei de grootste oplettend heid, de drie conducteurs van het poslrijluig in bet oog gehouden zij besloten hunne voorzorgsmaatregelen, zoowel wat voorzich tigheid, als geslepenheid betreft, nog to ver- öubboleo, ten einde men hen niet om den tuin zoude kunnen leiden. Eenige dagen na aankomst, bevond zich Apostolo aan de ha ren om een der drie reizigers te bespieden. •Eensklaps hoort hij hem aan een der haven meesters vragen of de handelsvloot reeds" ran Smyrna was vertrokken. Ja zeker, was het antwoord. Sedert wanneer i Juist drie weken geleden. De Hollander toonde een misnoegd ge licht en vroeg Wanneer zal het eerste konvooi weder *ee kiezen De sohepen zijn nog niet allen bijeen. Kan dat spoedig plaats hebben Dat weet ik niet. Maar dat maakt niets eit, hel moet toch wachten op de terug komst van de vloot uit de Middellandsche Zee, en dit is op zijn winst vier maanden. De Hollander liet zich een zucht ontglip pen en ging heen, op een kleinen afstand Vervoegde hij zich bij zijne kameraden en leide hun Wij zijn te Iaat aangekomen wat wij sadden besloten, kunnen wij onmogelijk uit voeren. Waarom niet De viool ie reede eenige dagen vtr- Het republikeinse!) ministerie van Binnen- latldsche zaken heeft een dreigbrief aan dc belastingontvangers gezonden, houdende dat zij die gehoor zullen geven aan de Brilscke bevelen om belastingen te innen, als vijanden zullen behandeld worden. Het departement, zoo luidt de nota, zal streng en vlug optre den, gezien de Iersche regeering in oorlog is met Engeland. Diefstal en brandstichting. Vrijdag zijn gewapende en gemaskerde kerels i.i de bureeien der Hibernien Bank gedrongen te Brogheds. Zij stolen ereene som van 36,000 pond sterling. Anderzijds zijn dertig gemaskerde kerels in de bureeien van het blad Cork's Examiner gedrongen. Zij verbrijzelden er al de ma- chienen en staken daarna het gebouw in brand. DE DRAMAS DER ZEE Schip vergaan New-York. 24 Dec. De Amerikaanscbe schooner Robert H. Mc. Curd ij op 8 December {uit Norfolk vertrokken met be stemming van Mnzaltan, Wordt opgegeven als zijnde gesonken in vollen Oceaan. Niels werd er tot nu toe vernomen omtrent de be manning, die misschien zal omgekomen zijn. Stoomer in brand Londen,25 Dec. De slooraer «Navarino» is brandend te Qucenstown aangekomen. Een groot deel der lading, meest vaten oiie kon nog over boord geworden worden. T Zal echter nog verscheidene dagen duren voor aleer hel vuur zal kunnen uitgedoofd worden. Neg ongelukken Londen, 25 Dcc. Een draadloos snelbe- richt Tan den stoomer «Qucen Louisa» meldt dal de stoomer Chicago City die bij een hevige tempeest zware avarij had opgcloopen en om hulp had gevraagd, er in gelukt is dc noodige herstellingen te doen en door eigen krachten de reis naar Europa voortzet. De Grieksche stoomer Antos beeft lek gekregen en is gezonken, 25 mijlen ten noor den van Holy Island. Het schip was op weg naar Rotterdam naar Boirc met eene lading ijzererst. De bt-malining is gered. De Amcrikaansehc stoomer llitcbinson van Antwerpen naar New-York varende, heeft zijne schroef. Er werd om hulp ge vraagd. Ter hoogte van Kaap Trafalgaa, is de Fransehe stoomer Riff in botsing geko men met een Hollandsche transatlantieker. De Riff» kreeg lek en moest te Cadix bin- nenloopen.om hersteld tc worden. Eens moderne aanhouding De Kanadeesche policie heel'i de eer gehad eene moderne aanhouding te kunnen doen. Zekeren Jozef Gadbury had in eene bank eene som 'van 18.000 dollars gestolen cn was in vliegtuig weggevlucht. De Amerikaanscbe policie verwittigde de Kanadeesche policie cu toen bel vbegluig over «Je grens vloog, begon de Kanadeesche policie bet vliegtuig ie beschieten bij middel van machiengeweren. Zoo gelukte men or in déu vergaarbak! te doorboren en do vlieger was verplicht neer tc dalen. Hij werd aangehouden. De vlieger-dief had nog heel de som in zijn bezit. De tunnel Louise-Marie. Over dezen berucblen tunnel, door de Duilschers vernield, wordt nog het volgende vernomen. Reeds vroeger werd er gemeld dal het her stellingswerk van den door de Duilschers vernielden tunnel in April zou geëindigd zijn, nu rekent men op nog 8 maanden. Om te komen waar men heden aan T her stellen is, had men erge moeilijkheden te overwinnen. Bij het wegruimen der aarde, heelt men tot hiertoe 50 onontplolte bommen uitgcnaald. Om de gewelven te steunen is er ongeloof lijk veel hout noodig. Men make zich een gedacht van do drukking, als men weel dat het reods honderdmaal gebeurde dat boomen van 50 centime ers doorsnede onder den druk der aarde braken als solferstekken. Del is reeds gebeurd dat al hel materiaal verzwolgen werd door de kleiaarde, die de werklieden - zeep noemen. Het metsen van het verwoeste gewelf had trokken, cn er zullen nog wol vier maanden verloopen voor de volgende onder zeil gaat. Wij kunnen toch geen vier maanden hier blijven Laat ons dan maar met het eorsle schip dat koers zet naar Holland of Engeland ver trekken. Dat is nog de wijsete partij. Maar ten einde don gebeelen schat niet bloot te stelten, vond ik het beter, dat twee van ons zich met de helft zouden inschepen. En den derde Die moet hier blijven met het' andere gedeelte op deze manier zullen onze vijan den het spoor bijster worden. Nu goed! Maar wie van ons blijft te Smyrna Ik zal wel hier blijven, iDdien gij bei den het goed vindt, zeide hij, die het eerst gesproken had. Meer kon de Italiaan niet verstaan daar zij zich verwijderden maar hij had alles goed onthouden en vertelde het uitvoerig aan zijn kameraad Ravestan. - En nu op onze beurt, wat zullen wij ginnen vroeg André. Wij zullen hun voorbeeld volgen. Wat bedoelt gij daarmede Wij zullen juist hetzelfde doen, en eveD al9 zij, zullen wij scheiden, ten einde ierier de helft van den schat in het oog kan houden Indien gij het verkiest kunt gij hier blijven, dan zal ik mij met de Hollanders inschepen. Het is mij goed. Eenige dagen later scheepten zich twee plaats een bosch van kepeis en balken, mees terlijk verbonden, om aan den druk weerstand te bieden. Het bestrijden van het inzijpelender waters vraagt nog altijd veel werk. Wie het werk beschouwt, krijgt een waren schrik. 130 arbeiders werken dag en nacht met 3ploegen. Bit vrees voor instorting of overslrooming, mogen de werken geen half uur onderbroken worden. De herstelde en verbeterde tunnel zal twee treinen kunnen doorlaten, wal door de werken van 1860 verricht, niet mogelijk was. Waarom den tunnel met afschaffen en een open loopgraaf maken Dit is mogelijk, als men van beide zijdei* van 600 tot 700 meters grond inneemt. De, boorden der loopgraaf zouden dan 1200 tot 1300 meters van elkaar verwijderd zijn. Die breedte is noodig, inge zien het afschuiven dér aarde. Dat werk zou 20 tot 25 millioen kosten het tegenwoordige werk zd! maar drie millioen vragen Dramatische onderhandeling BUDA-PESTH, 25 Decern. Een Hon- gaarsch blad deelt mede, meldend dal Maandag laatsleden tijdens eene zitting der Servisck-Bulgaarsche grens-kom missie, twist ontstond lusschen een Servischen generaal en den Bulgaarschen kolonel Kusov. Deze zich beleedigd achtend, trok een revolver en doodde den generaal. Daarna joeg de kolonel zich teen kogel door hel hoofd en bleef op den slag dood. Troonrede van den Koning van Engeiand In zijne troonrede voor het Engelsch par lement, wijst koning George V om tc begin nen op de vriendschappelijke betrekkingen van Groot BriUanmë met do vreemde mo gendheden en de onafgebroken voorzetting dor Engelscke builenlandsche politiek in nauwe samenwerking mei de geallieerden. De vorst verklaarde' dat de conferentie van Spa veel tol dc algemeens bevrediging bij gedragen heeft. De Grieksche kwestie z.3l in den zin ccner oplossing, strokende met de wederzrjdschc verantwoordelijkheden der geallieerden moe ten geregeld worden. De toestand in Rusland is nog altijd onzeker en duister. De koning hoopulat de handelsbetrekkingen kortelings met dit land zullen heraangcknoopl worden en hij wenscht dat dc andere Staten van Oost en Midden-Europa, en Polen in do eerste plaats, voortaan naar niets anders zullen streven dan naar hun binnenlanósche her wordingen hun economisch herstel. Do koning sprak verder over do nieuwe Engelsche mandaten in Klein Azie, en over zekere vroegere Duilsche koloniën. Deze man daten zullen uitgeoefend worden in het voor deel der bewoners dezer streken en tot alge meen welzijn der nienschheid. Het gedeelte van de troonrede betrekkelijk den Volkenbond vvjjfit óp dc goede" verstand houding getoond op de vergadering te Ge neve, dewelke ons dc hoop doet koesteren dat de Bond van greote «vaarde Jzal zijn voor verfcbëning cn vrede op aarde. .Óver letland zégde de vorst De toestand in Ierland grieft mij ten zeerste. Ik betreur de campagne van geweld on misdaad, gevoerd door een klein gedeelte mijner onderdanen die Ierland van hel rijk trachten af te scheuren, en ik symphaliseer met de trouwe dienaren van de kroon, die onder de grootste moeilijkheden en gevaren vrede en orde trachten te handhaven. Het is mijn ernstige hoop, dal alle deelen van bel Iersche volk zullen aansturen op den terug, keer tot grondwettelijke methoden. n De door het parlement aangenomen wei is daarvoor van groot belang. De wet stelt in Ierland twee parlementen cn een nationalen. raad in en geelt zelfbestuur aan Ierland ten opzichte van al zijii binnenlandsebe aangele genheden. Ik hoop oprecht dal deze wot, dc vrucht van ruim dertig jaar onverpoosden arbeid, ten slotte eendracht en vriendschap lusschen alle volken van mijn koninkrijk zal brengen. Koning George V besloot met eene zin speling op de «ijyerhcidskwesiie en op de betrekking tusschén kapitaal en arbeid. Ilij betreurde dat het aantal werkloozen steeds aangroeit en verzocht zijn volk en het gou vernement met vereende krachten samen te gaan, om ie trachten aan dezen droeven toe stand een einde testellen. der conducteurs van het postrijtuig op een Kngel8chen koopvaardijer in, met zich voe rende twee van de bewuste kisten. Daar Apostolo Moroni onderzoek had gedaan, met welk schip zij do reis zouden doen, zoo had hij reeds vooraf zijne voorzorgen genomen. Hij had zich laten aanmonsteren op de Bank- leij voor do overtocht naar Engeland als licht matroos, na vooral" zich geheel onken baar te hebben gemaakt.' Hierin was hij zoo goed geslaagd, dat hij niet meer te herkennen was. De Hollanders scheepten sich in, zonder den minsten schijn van wantrouwen. André de Ravestan bleef te Smyrna, om op den derden conducteur te passen en diens schreden te blijven be- waken. Na een langen overtocht, die zich eebter door niets buitengewoons kenmerkte, pas seerde eindelijk de Bankfeij de straat van Gibraltar, volgde de Spaansche kust en be reikte in liet laatst van Juni, de kusten vaD Gascogne. Eensklaps vertoonden zich eene menigte schepen in het gezicht, allen zei lende onder Engelsche en Hollandse!) vlag. j De Bank ley koos bet ruime sop en vervolgdej zieh bij de vloot, toen de kapitein tot zfjne Igroote vreugde bemerkte, dat zij aan de j landen behoorden wier vlag zij in top voeren. Het waa inderdaad de Hollandsehe-Engel- sche handelsvloot, |die begeleid werd door oorlogsschepen en zich naar Levant begaf, en bskend was onder de naam van hét konvooi van Smyrna De kapitein tan de Banklsy trof de gezagvoerders van dis scïie- DOOR Aangezien de Vrouwen meer en meer deelnemen aan hot sociale cn poli tieke leven, is het noodzakelijk ze den wog te wijzen welke ze volgen mooten, om met kennis van zaken hun eigen geluk en de welvaart des Vaderlands te bevorderen. Door het work van Pater D" Berthold, welke als privaat-docent hel sociaal-economische vraagstuk aan do Hoogeschool voor Vróuwen te Ant werpen behandelt, wordt do vrouwen eene uitstekende gelegenheid geboden om tot beter bewustzijn hunner macht en waarde te komen/ ten einde doel- matig te kunnen medewerken aan den Heropbloei van ons Vaderland. De naam alleen van den schrijver is eene waarborg voor de degelijkheid van het werk. Geen enkele vrouw, geen enkel persoon, die zich e.enigzins met sociale, economische of politieke werken bezig houdt, kan dit hoek ontberen. De Vrije Voreeniging der Katholieke Burgers van Aalst, heeft de taak op zich genomen dit zoo nuttig werk uit te geven en te verspreiden. Zij hoopt hij eenieder een gunstig onthaal te genieten. Allen die belang stellen in den heropbloei en de toekomst van ons geliefd Vaderland, zullen het zich ten plicble rekenen, niet alleenlijk in te schrijven, maar ook dit werk to verspreiden en er de meest mogelijke ruchtbaarheid aan te geven. Iedereen binnen de stad Aalst zal een circulair ten. huize besteld worden, waarvan de drager dezer een paar dagen later het inschrijvingsbullelijn zal komen terug halen. Do personen van buiten de stad of dezo die bij vergetelheid geen circulair zouden ontvangen hebben, kunnen hel boek bekomen bij de verkoopers der Volksslem aan de prijs van 5,25 fr. t Zaterdag was Mejuffer Maria Vercammen, 23 jaar oud, wonende te Duffel, haar schoon broeder, M. Van Honacker, te Audenaerde komen bezoeken. 's Avonds ging zij met dezes broeder Leon 20 jaar oud, langs den steenweg van Gee- raerdsbergen wandelen. Eensklaps hoorde men vier revolverschoten on hulpgeroep. Men snelde toe en vond Mejuffer Vercammen in een bloedplas liggen.In een naburig huis binnengebracht werd zij door een gensesheer verzorgd. Zij bezweek rond 9 ure, zonder het bewustzijn herkregen te hebben. Leon Van Honacker is zich later in de gendarmerie gaan gevangen geven. Hij wei gerde de drijfveer zijner misdaad bekend te maken. VVV Men heelt, enkele dagen geleden in som mige bladen aangekondigd, Jat de regeering zou hebben beslist, om zonder verder verwijl over te gaan tot de veiling der in België in beslaggenomen Duilsche eigertdömmen. Dit nieuws was voorbarig en het is nog zelfs heolemaal niet zeker dal het zal worden be waarheid. De regeering heeft de kwestie onlangs besproken, maar op verzoek van de Duilsche regeering zelf, die nieuwe voor stellen omtrent de terugneming der 7 milliard marken, welke in de kelders onzer nationale bank liggen, wenscht in te dienen, heeft onze regeering de zaak'in beraad gehouden. De Duilsche gedelegeerden, die op 10 Ja nuari te Brussel zullen terugkeeren, voor de bespreking der schadevergoeding aan de ge allieerden, zullen vermoedelijk de aangekon-' digde voorstellen medebrengen. Komt het tot eene overeenkomst, hetgeen niettegenstaande de herhaalde ontgoochelin gen, niet onwaarschijnlijk schijnt, dan zullen vermoedelijk slechts een gedeelte der Duil sche goederen, welke voor België een bijzon der belang vertegenwoordigen, zooals de bos- sehen van den hertog van Arcnberg, de Rijn- vloten en dergelijke door onze regeering worden overgenomen. Bij M. Robert Van de Lsnott® Wisselagent Esplanadestraat, 8, Aalst, zijn de nieuwe schatkistbons 5 t. b. binnen 6 maan den uilkeerbaar beschikbaren. Uit wisseling van Fransehe bankbilletten aan den hoogsten prijs. 6055 pen echter aan. geheel van atrcek en onder indruk van den grootsten schrik cn angst. Het duurde niet lang of hij kende de roden van dezen panische schrik. Van af het begin van Mei, had het konvooi van Smyrna, beslaande uil Hollandsche, Engelsche, llam- burgsclie en Vlaamsebe schepen, allen met bestemming voor de Middellandsche Zee en den Levant, zich vereenigt in de havens op de ku3l van Engeiand. Tc gelijkertijd rustte zicb te Spitkead een Holïandsoh-Éngelsch smaldeel, sterk drieëntwintig schepen, uit, om het konvooi te begeleiden en te be sehermen. In bet midden van Juni, koos deze laatste zee en zeilde den Atlanlischen Oceaan in, koers nemende naar de straat van Gibraltar. De vice admiraal Rooke, een der bevelheb bers van liet eskader, dal mede aan den slag bij kaap la Hogue had deelgenomen, kwam met zijn drieentwintig Hollandsche en En. gelsche schepen hetzelve versterken. Toen zij op de hoogte van den golf van Gascogne waren gekomen, vermeende Rooke, dat het konvooi van Smyrna thans genoeg buiten het bereik der Fransehe vloot was, die zooals mie» zeide, op die retde van Brest geankerd lag, en wilds de koopvaardijsrs dus verder geen geleide doen en scheidde aich van hen af. Nauwelijks had de admiraal zich verwij derd of het gerucht deed op de koopvaardij schepen de ronde, dat ds Fransehejvloot niet te Brest lag, maar voor bon uit op de kust V3.Q Algarvts kruiieode was en dat zij daar In- en uitvoervergunningen. De Moniteur van 24 December deelt, het volgende ministerieel besluit mee Er is gecne invoervergunning noch bewijs, van herkomst, zooals tc voren, meer noodig voor hierna vermelde prodükten 1. Allerhande wapens. 2. Speelgoed. Geene uitvoervergunning is er nog, zooals Vroeger meer noodig voor hierna opgesomde prod uk ton 1. Staal in slaven, brammen, blooms, bil lenen en largetten. 2. Bemerkt hout. Er blijft eene vergunning noodig voor bewerk ie balk planken, planken en balken 3. Vuurvaste brikken, schouwbaksteen- holle of verglaasde, of gebrandverfde brikken en dito uit slakken en uit ciment 4. Schapenvachten en onbewerkte konijnen Vellen; 5." Kunstmeststoffen, behalve Stikajofhoudende meststoHen zwavelzure njfihïotfhlt, sodar.itraat, kalksalpeter, ammo- niaksalpeter en cyanamide ;fosfoorhoudénde meststoffensuperfosfaat cn thomasslakken Potaschoudende meststoffen chloorkalï, kaliumsulfaat, ruw kalizout (kaïniel, silvy- niet, harlsalz) Samengestelde kunstmeststoffen. 6. Oliehoudende zaden, behalve lijnzaad en koolzaad 7. Gewrochten uit edelmetalen 8. Been en beenpoeder 9. Dagbladpapier 10. Natuurlijk fosfaat. De uitvoer van edelemetalen in stavet blijft onderworpen aan het toezicht de*. Wisselkommissie. Dit besluit zal acht dagen na zijne bekend making in de aMoniteur» van kracht worden, -vV- Belangrijke Geldverduistering TE BRUSSEL Aanhouding van den plichtige Op klacht van den beheerraad eener nijver- heidemaatschappij van Brussel, heeft hel parket de aanhouding van een der beheerder* bevolen. Naar het schijnt zou deze beheerder meer dan 300,000 fr. verduisterd hebben. het konvooi opwachtte. Weldra werd de ontsteltenis en de sobrik nog vermeerderd, daar een Spaanscho bark, die berichten uitvoeriger en voor zuivere waarheid kwam bevestigen. Tourville, de Fransehe admiraal, had, zoodra hij van het uitzeilen van bet konvooi van Smyrna kennfs kreeg, dadelijk te Brest alle beschikbars schepen laten bijeenkomen. Den 26 Mei bad hij buiten weten van den vijand, met 71 linieschepen koers genomen naar de kustea van Spanje, waar de vice admiraal d'Estrèeï mei tweentwintig schepen van bet eakade» van Toulou zich met hem moest vereenigen. De Fransohe admiraal telde aldus drie-en- negentig goed gewanende en bemande sche pen, voorwaar een geduchte strijdmacht k die dagen, als men daarbij nog in aap^rier- king neemt dat Frankrijk in den «lag bij kaap la Hogue zijne beste schepen bad verlo ren, en ds Fransohe vloot bijna geheel ver nield was men kan dan ook zeer goed be~ grijpen dat Tourville alles inhei werk bad. gesteld om met eene zoo groot mogelijke zeemacht te verschijnen. Dit was l et omstandig verhaal van alles wat de kapitein van de Banfeley vernam, toen hij het konvooi van Smyrna te gemoet zeilde. Men zond met den meesten spoed advies- i'acktan uit, om admiraal Rooke op te aoe* :en en terug te roepen. (Vervolgt

De Volksstem | 1920 | | pagina 2