Aanspraak van IH. to Pass 31 BE FORTUINZOEKERS Nog de Wieliagenkwesüe Eoae gewettigde Weigering, Ministerie van Spoorwegen. Vrijdag I ÉDecern. 1920 Du aartsbisscliop van Müaaa op zijn uiterste De Grieksche kwestie De Gouverneur van Congo- Het kluchtspel van Flume. Ho0 hst gerucht der dood van d'Annunzia, verspreid werd. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 294 ZG&.A. CS- 33 JLt jgL 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buitQn het Arrondissement Aalst, zich ie won dsn tot liet Agentschap IIavas,8, Martelaarplein, te Brussel 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 II. Sylvester Zon op 7,56, onder *1,10 Laatste kwartier den 2 In bet Geboim Consistorie van den 16 December heeft de Paus eena aan spraak gehouden, waarin hij namelijk fcegt dat twee bekommeringen hem verontrusten. De eersto is de belrou- renswaardigo houding van een deel der Tclieko-Slovakscbe geestelijkheid, dio schijnt, zegt hij, hare hoogo pries terlijke waardigheid te vergeten. De Paus bedankt God, omdat do groote meerderheid getrouw gebleven is aan do Kerk. De eisch der leden van 't Algemeen Verbond derTchoek- ücke geestelijkheid, gezegd Jedvola om gehoord te worden voor dat het vonnis tegen hen uitgesproken werd, was niet gewettigd, want do handel wijze dezer vorooniging, on de in het openhaar betoogde gedachten, hebben grootelijks do geestelijke tucht, die door de bisschoppen, zonder dralen, moest gevrijwaard worden, benadeeld Daarbij dó maatregelen, door liet EpiS' kopaat genomen, waren van bestuur lijken aard. Desondanks is bot van fdgemeeno bekendheid dat de leden van de «Jedvota# voortgingen met zich la verzetten togen de hevelen der bisschoppen: Men ging zélfs zoo, ver te bevestigen dat de H. Stoel genogen was do strengheid der wet van het celibaat te verzachten, met degenen loe te laten in don echt te treden, die den priesterlijken staat verlaton heb ben. Wij achten bot niet noodig, zegt do Paus, do valschbeid dezer beweringen te doen uitschijnen want het is wan algemeens bekendheid dat do Latijn- scho Ivork eon groot deel baren glorie aan Let celibaat te danken beeft, dat in zijne geheole en strenge toepassing, nu meer dan ooit, moet behouden blij ven. To midden van do 01,tkotenin Ier mansclieLijke drillen moeten, in derdaad, do priesters do geloovigen in den strijd togen do driften, on geon do minste zwakheid laten blijken. Do Pa us herinnert dat de Kerk nooit tot de afschaffing, zells niet tot eene verzachting eeuer zoo noodzakelijke wet kan besluiten. Dezolfde Ivork zal ook nooit kunnen toestemmen. Sn zoo genaamde deraokralische heivormin gen die man in do Ivork zou willen brengen. De Paus keurt opnieuw goed en bekrachtigt nogmaals de maatregelen die logen de Jedvota genomen zijn Hij voegt erbij dat zoo de Tcheeksche geestelijkheid hom zooveel hartpijn veroorzaakt hoeft, de onderdanige en gehoorzame houding van de Duitsche geestelijkheid voor hem een troost was. Do tweede bekommering van den II. Vader is de kwestie van de Katho lieke Missies. Do Paus herinnert aan zijne aan spraak van Juli. Hij verklaart met spijt bestatigd to hebben dat de beslui- 14 vmvoLö," Ik begrijp dus niels van de handelwijze van onzo vijanden, zeide de Italiaan tot zijn Variend. Gij zijt dus niet geslaagd i Integendeel. Alzoo komt gij zonder iels terug hebt gij geen beslag op de koffers kunnen leggen In hot minste niet. Zijn de kisten u dan ontsnapt Neen, ik heb ze in mijn bezit gehad. Welnu vroeg Ravestan die een on" geloovig gezicht zette, dat levens van eene goedo begeerlijkheid getuigde. Wij zijn bedrogen. Hoo rnoet ik dat verstaan Die kisten waren gevuld met staven lood. Gij wilt gekscheren Daar heb ik geen lust in. Apostolö verteldo nu aan zijn kameraad alles wat hem overkomon was, vanaf het vertrek uit Smyrna, tot aan de ontmoeting niet het.koavooi en de vloot van Tourville. Die Uydo Marry an is toch een door kapten vent, zeide Ravestan, hij heeft ons os keus gelaten en wij zijn er ingeslopen. Dat beken ik. Wij zullen nu beginnen Ik geloof dat hot verkeerd is nog lan ger hier te blijven, —r- Waarom 'i tea van cle Konferencie van Versailles niet altijd in een rechtvaardigen geest toegepast werden, want. op verschei dene plaatsen, gaat men voort met het werk der Missies te dwarsboomen. De De Paus heett pogingen aangewend om deze hinderpalen uit den weg te ruimen en hij is eroenigszins in gelukt; maar or zijn nog moeilijkheden die het heilzaam werk der Geloofspredi- kers grootelijks.schaden. DeH. Vader bosluit met den wensch dat woldra geon hinderpaal meer de verkondiging van het Evangelie door de Kerk zal belemmeren, en dat de laatste moei lijkheid verdwijnen zal, en zulks in het belang van den godsdienst en van de beschaving. Kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Mi laan, dien kardinaal Mercier een bezoek bracht op zijn terugkeer naar België, ligt op zijn uiterste. De ziekte van den aartsbisschop heeft te Milaan waar hij zeer volksgezind is, groote ontroering verwekt. Wanneer men over eenige dagen aankondigde dat zijn toe stand verergerde, stroomde het volk naar hef aartsbisschoppelijk paleis toe en wilde ten allen prijze den doorluchtigen zieke zien. Na eenigen weerstand moest de omgeving van den kardinaal den wensch van het volk inwilligen, en sedert dan heeft alle dagen een onafgebroken optocht plaats gehad. Dui zenden personen van allen ouderdom en stand zijn door de salons en bureeien van 't paleis getrokken, om voorbij de kamer te gaan, waar de zieke te bed lag, met de oogen de mensChenreeks volgend en degenen groeiend die hem bekend waren. Z. H. de Paus doet eiken dag vernemen naar den toestand van Z. Era. kardinaal Ferrari, dir in bet Valikaan in zeer hoog aanzien staat. Cok heeft de Heilige Vader den eerbiedwaardigen lijder zijn bijzonderen zegen gezonden. aantal kanonnen, dat lol dusver dooFDuiisch- land :'s ingeleverd. Aan de intergeallieerde controolcommissie zijn 30,495 kanonnen uit geleverd en bij liet sluiten van den wapen stilstand 7600, terwijl tpen thans begonnen is met de levering van. 3 a 4000 kanonnen. Dit is een totaal -an 41 a 42,000 kanounen, die geleverd zijn of binnen kort uitgeleverd worden. iN DUITSCHLAND De minister hoopvol gestemd •In de Frankfurter Zcitnny schrijft de Duitsche minister van buitenlar.dsche zaken, Dr. ÖimonST een artikel over 'Duitschland's internationale positie. Hij klaagt over de lasten, welke het Duitsche volk drukken bij do uitvoering van het vredesverdrag. Vooral de economischeeiscben dei-geallieerden,-zegt de minister, vallen bet verzwakte Duilsch- land zwaar, en daardoor wordt bij het volk. alle arbeidslust en spaarzaamheid, de nood zakelijke voorwaarden voor het herstel van het land, in de kiem gedood. Niettegenstaande de duistere toekomst van het komende jaar, kan Duitschland toch nog hoop koesteren.. De mogelijkheid bestaat, da't de bezadigde en. zakelijke besprekingen op do conferentie te Brussel, leiden zuilen tot het vaststellen van de door Duitschland te betalen schadeloosstelling binnen dragelijke grenzen. Met betrekking lot Amerika, meent Simons dat de nieuwe president Harding niet dralen zal, den vredestoestand met Duitschland te herstellen, om daardoor voor het geestelijke en economisch leven nieuwe banen tc ope nen. Ook van deze zijde is er hoop voor Duitschland. Gestadig arbeidende, kan het land hoopvol dc volgende Kerstmis'te, gemoet zien. De ingeleverde kanonnen. De minister van oorlog, Raibert, heeft nadere cijfers gepubliceerd, betreffende het De medewerker van La Libre Belgique te Amsterdam schrijft Holland begint zich thans rekenschap te geven, van d8n neteligea toestand waarin het zich bevindt, door belgeen men noemt het incident der Wielingen Wel te verstaan gaat heel de Ilollandsche drukpers, als ware zij 'afgesproken, voort met te schrijven, dat Let nauw van Wielingen een geheiligd Ilollandsche eigendom is, al hoewel hot zich in Belgisch vaarwater be vindt. Doch de openbare meening is daarvan niet overtuigd en zij verstaat niets van de zienswijze, aangenomen door het gouverne ment van Den Haag. In de Ilollandsche diplomatische kringen weet men heel goed, dat M. Van Karnebeek zeer teleurgesteld is over de taal, Jeenige da gen geleden in de Belgische, Kamor door M. jaspar gevoerd. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken iic'eft er klaar en dui delijk gezegd, dat de onderhandelingen met Holland niet zullen hernomen worden, voor aleer het Hollandsch gouvernemet duidelijk zou verklaard hebben, dat bet Jzijne eischen op de Wielingen laai varen. Wil zulks nu zeggen, dat do opgave van deze eischen plechtig en openbaar moet ge schieden Naar alle^waarschijnhjkheid niet. 1 Doch, M. Van Karnebeek weet beter dan wie ook, dal het Ilollandsch gouvernement zich door deze Wielingenzaak in bet nauw heeft gebracht en hij zou cr willen uitgeraken zonder al te veel zijne eigenliefde te schaden. Hij had gehoopt, dat M. Jaspar hem eene redplank zou toegereikt [hebben, zonder al te veel aan te dringen op het onbetwistbaar recht van België. Zoover slaan de zaken nu. Enkel deze kwestie van eigenliefde zou op eene sierlijke manier moeten uil den weg geruimd worden. Ik meen te mngtwfftuffrtfriyh, dat,mooi zoowel in Den Haag, ah te Brussel, den wensch koestert, dat de huidige toestand zoo spoedig mogelijk zou veranderen. Wij zullen hier bedrogen wórden, evenals ik het op de Bankleij geweest ben. Zoude bet niet mogelijk zijn, dat de twee kisten, die nog hier le Smyrna zijn achtergebleven, dat gedeelte van den schat zouden bevatten Ik voor mij geloof het niet, Echter.... - Ik moet bekennen, dat ik er op liet oogenblik niels meer van kan begrijp. Gij zult moeten toestemmen, dut de twee kisten waarvan nu sprake is, dan slechts liet vierde gedeelte kunnen inhouden 2 Natuurlijk. Het zal dus beter zijn paar Frankrijk terug te keeren. Indien bet aan Narvaez ge lukt is, zich van de brik de Witt-Marken meester to maken, dan zijn wij toch nog rijk genoeg. Gij hebt gelijk. - Laat ons dus er niet lan er over praten maar spoedig een besluit nomen. - Ik stem toe en ben ook beroid te ver trekken. Afgesproken nog beden maken wij aanstalteu om zoo spoedig mogelijk dit nest. te verlaten. Den volgenden morgend scheepten zich de beide gelukzoekers op eone bark, die juist zeilvaardig lag en bevracht was voor eene der Franse!:e havens in, alwaar zij bij bet einde van het jaar 1693 aan wal stapten. Na eenige rust genomen te hebben, was hun eerste werk naar do afgesproken® plaats te gaan, doch daar was tot hunne groote In Opper^Silezië. Cen geldtransport deor roovers overvallen. Een geldtransport van de mijndirectie van Giesches Erben te Beuthen (Opper-Sileziö), op weg naar de Wilhelmschacht, is door 3D bandieten overvallen. Behalve de begeleiden de financieels bedienden waren aan bet transport vijf beambten als volksstemmings- policie toegevoegd. Bij bet ontstane gevecht werd een wacht meester aan den arm gewond, een bandiet doodgeschoten en een andere zwaar gewond. De beide laatsten werden door hun kornuiten weggevoerd. Een kantoorbediende ontving een schot in den buik, waaraan hij later is overleden. Den roovers viel niets in handen. De policie beeft een razzia in de omgeving ehouden. Pijnlijke incidenten aan de Fransch-Eelgische grens. Uit Herseeuwe wordt aan UEcho de Paris gemeld Op Zondag 19 December begaven de eclit- genooten Dupuisvan Rijseljzieh naar Kortrijk. In het Belgisch tolkantoor van Herseeuwe werden aan Mev. Lupuis opmerkingen ge maakt door een douanier, die beweerde dat haren reispas niet in orde was. M. Dupuis kwam lusschen en deed den douanier opmerken, dat wat meer beleefdheid niet zou schaden. Hij werd echter door een gendarm uitgescholden en ton slotte, na dooi den gendarm en een douanier met matrakken afgeranseld te zijn, in eeno cel opgesloteu. Erg gekwetst en in een crbarmel ijken toe stand, werd M. Dupuis losgelaten. Hij ver haastte zich bij een prokureudes Konings te Kortrijk eene klacht le gaan neerleggen en zond een afschrift zijner klacht naar het ministerie van BuitenlamJsche Zaken te Parijs Eenige minuten le voren, was een ander inwoner van Rijsel, M. Darmigiwes, ook mishandeld geworden door $cn ilouanier wegetis eene paspoortkwesifc. M. Buyl, liberale volksvertegenwoordiger voor Oostende, beeft aangekondigd, Jdat hij zinnens is bij het heropenen der Kamer een wetsontwerpen te dienen, waarbij de badste den zouden vergunning krijgen 'de spelen uit te baten, onder zekere voorwaarden. De sommen welke aldus zouden verkregen worden, zouden aanbel Strijdersfonds toe komen. Dat de oud-strijders daarmede, niet inge nomen zijn, is licht te begrijpen. De offers welke zij in het slijk der loop- graven brachten, kunnen niet betaald worden met het geld, samengeraapt in het slijk der speelholen; het geld der gezelfmoorde spelers moet niet dienen om de ouders, weduwen en weezen te betalen dergenen die met het aan gezicht naar den vijand vielen. Menzon nu eene ondeugd willen uilbaten, onder voorwendsel dat zulks den heldenmoed der oud-strijders moet ten goede komen. Dat kan niotDat mag niet 't Is dan ook le hopen, dat de openbare* denkwijze volmondig het ontwerp Buyl zal afkeuren. Om met dc-?e post te kunnen meegaan, moet de briefwisseling te Antwerpen-1 en te. Brussel 1 (hoofdpostkantoor)' twee of drie uren voor het vertrek van den trein samenge bracht zijn, naar gelang het gewone ot aangc* teekende briefstukken geldt. teleurstelling niets te vernemen toen be gonnen zij de Fransche provinciën te bezoe- ken, vervol.ens België en de Nederlaiiden te doorloopen, altijd maar om lijdingen van Garcillasso Narvaez en van de brik de Nij- bork, le bekomen. Maar alles was te ver geefs zij konden gesne inlichtingen, zelfs de minste aanwijzing waar bun vriend ge bleven was, verkrijgen, en geraakten in de grootste ongerustheid over den schat van Weesp. Zeventien jaren waren er voorbijgegaan zonder dat men iets van den Portugees ver nam men wist niet of bij dood of nog wel in leven was. Moroni en Ravestan bleven onveranderlijk in bun éénmaal opgevat plau en immer Loop koesteren. Gedurendedit lang tijdsverloop hadden er verscheidene en nog al belangrijke ge beurtenissen plaats, waaraan de twee geluk zoekers geen deel namen of in betrokken waren, doch dio alhoewel zij niet voel be trekking op onze geschiedenis hebben, toch niet stilzwijgend kunnen voorbijgaan. De eene, woonde bijna altijd in Frankrijk, de andere, den moesten tijd in Holland, waar zij gedurende dien tijd hun bestaan in von den was en bleef voor velen een raadsel. Na de nederlaag der Éngclschon ter zee in 1697, gebeurde er niets bijzonders, als de herovering van Namen door den koning vau Engeland. In datzelfde jaar werd de vrede le Rijswijk gesloten. Frankrijk was nog al eervol uit dion strijd gekomen, maar had alle hulpmiddelen uitgeput bet laad was De telegraaf en de jaarwisseling. De telegraaf- en de telefoonkantoren, die iiyie postkantoren wej-keil zullen'op 1 Jdnuari loekanieiide oo ilezeikte.' tiran,.open tij a als 's ZONDAGS. Die maatregel geldt niet voor de telegraaf- en telefoonkantoren welke in de slatiëo-post- ontvangcrijeo gevestigd zijn. De telegraaikantoren der spoorwegstation gevestigd in de gemeenten waar een telegraaf kantoor bestaat dat aan een postkantoor is toegevoegd en die dit laatste vervangen op Zondagen en daarmede gelijkgestelde dagen zullen op 1 Januari 1921, den dienst in de- zellde voorwaarden verzekeren. Het is wel verstaan dat de telegraafont- vangerijen, ingericht in dezelfde gebouwen als de postontvangerijen, denzelfden diensttijd hebben als in de week. Bij uitzondering, mag de ontvangcrij Antwerpen (Schelde) te 13 uur sluiten. De kantoren Antwerpen (Gerechtshof), Brussel (Gerechtshof) en Si-Gillis (Gemeente huis) mogen eveneens te 13 uur sluiten. De ontvangerij Brussel (Beurs) zal van 9 lot 13 uur open zijn. Post naar Congo De kantoren Antwerpen 1 en Brussel 1 verzenden op 3 Januari toekomende een post naar Belgisch Congo, in te schepen met de paketboot Asie welke, behoudens on voorziene omstandigheden, den 5 Januari uit Bordeaux vertrekt. Deze postzendingen vertrekken met den trein van 12.51 uit Antwerpen Centraal en van 14.10 uur uit Brussel Zuid. arm gemaakt en overal vertoonden zich keu- teekens van verval, Lodewijk XIV, die lang over den vrede onderhandelde, herinnerde zich de lesson van Mas3arin hij scheidde zijne vijanden, liet loslaten van Savoijo vernietigde bet tweede verbond, zooals bet verlaton van Holland het eerste verbroken bad. Door het particulier tractaat van Turijn verkreeg Vic tor Amedeus, Pignerol, trad weder in bezit van allo op hem veroverde plaatsen, en hu welijkte eeu zijner dochters aan den hertog van Bourgondiö, kleinzoon des konings uit. De geallieerden waren uitermate vertoornd, maar zij moesten toegeven wegens de alge meene moedeloosheid, en na eenige onder handelingen^ het kasteel te Rijswijk bij den Haag, eindelijk liet verdrag' geteekend den 20 September 1697, tusscben de Veree- nigde Nederlanden, Engeland, Spanjo oh Frankrijk en den 30 October daaraanvol gende tus3chen den keizer en het keizerrijk. \olgens dit verdrag, deed Lodewijk XIV afstand van zijne bezittingen in de Neder landen en Duitschland, gaf Lotharingen te rug en erkende Willem III als wettigen vorst van Engeland en Ierland. Deze voorwaarden moeten den koning wel zeur hard zijn geval len waar Lodewijk XIV had bij deze voor Lem minder voordeelige vredesvoorwaarden berust, om redenon bij de erfenis hoopte te verkrijgen van Karei II, koning van Spanje, Napels en Sicilië, vorst van Vlaanderen en Milaan, keizer van Mexico ©n Peru, wiens gezondheid wankelende waa en een spoedige Zal Engeland Constantijn herkennen Parijs, 29 December. Een telegram uit Londen aan Lc Journal gericht, meldt, dal Engeland zou geneigd zijn Constantijn als koning van Griekoniand te herkennen. Tijdens een intervieuw, dat Constantijn aan een medewerker van den Daily Clnoni- cle toestond, zegde hij onder meer In de geschiedenis treft men weinig lie den aan, die zooveel belasterden zoo hard nekkig vervolgd werden als ik. Doch alle lijden en alle beroeringen welke ik tc verdu ren li&d, tel ik niety. als ik de prachtige eer lijkheid van het Grieksche volk overweeg. r Ik baat niemand, zelfs Venizelós ni t, die zich nochtans als-mijn onverzoenbaaistc vijand toonde. Ik ben het moede, als een dier opge jaagd te worden, en ik hoop dat dc mogend heden, ten minste toch Engeland, mij de kans- zal vergunnen om het geluk van mijn volk tc bewerken, op* den grondslag cener nauws vriendschap met de mogendheden der En tente. Er is gemeld geweest dat M. Maurice Lip pens, gouverneur van Oost-VIaanderen, lot gouverneur van Belgisch Congo benoemd werd. Thans wordt bevestigd dat M. Lippens, wegens redenen van persoonlijken aard, dien hoogen post heeft geweigerd. Tnrvn 29 December. Ziehier hoe vol gens de Stampa dc tijding .van het overlijden van d'Annunzio de wereld ingezonden werd. De burgemeester van Venelie, had evenals deze van Rome, op het stadhuis de vlag half lop gehcschen, ten teeken van rouw over dcu broederstrijd te Fitime. Vela inwoners niet wetende wat er gaande was, maakten allerlei veronderstellingen ea weldra liep het gerucht, dat d'Annunzio aan het hoofd zijner arditi gesneuveld was. Tal rijke magazijnen werden onmiddelijk geslo» ten en de cinemas slaakten hunne vertoónin- gen. Later werd ook op de basiliek, van Sin* Markus de vlag halftop gcheschen. 't Was slechts laat in den avond, dat dc admiraliteit de lijding deed logenstraffen. d'Annunzio trekt er uit. Rome 29 December. Heden morgend hebben de onderhandelaars van Fiume, MM. Vigante en Venluri, te Abazzia aan dc Ila- liaansche onderhandelaars den brief over handigd, door welken d'Annunzio van het bewind afziet en verklaart de voorwaarden van generaal Cavügia te aanvaarden. Hij zal de legioenairen van hunnen bijzonderen eed ontslaan en ze ontbinden. Al de legioenairen die voor de laatste op- eisching naar Fiume trokken, bekomen kwijt schelding. 't Is de moeite niet waard voor Balie te sterven.... d'Annunzio heeft eene proclamatie tot lief volk van Fiume gericht, waarin hij verklaart, dat het de moeite niet waard is, voor Italië te willen sterven* Ilij is voornemens Fiume in een vliegtuig te verlaten. dood voorspelde. Dewijl deze vorst geen kin deren had, stierf met hom de oudste tak van het huis van Oostenrijk, uit. Drie vorsten drqngon reeds met het recht an bloedverwantschap naar den troon van dezen ongolukkigen vorst, namelijk da Dauphin van Frankrijk,Ferdinand van Beije- ren en de keizer Leopold. Na Lange en verschillende beraadslagingen, gaf Karei 11 eindelijk toe aan de dringende bede van den raad van Kaslilië, van zijne geestelijkheid en van Paus Innocentius XII, die hij per soonlijk had geraadpleegd hij erkende de rechten van zijne oudste zuster, Maria The- resia, en benoemde lot tijn universelen- erfgenaam den hertog van Anjou, tweede zoon van den Dauphin en kleinzoon van de koningin. Hij teekende zijn testament den 1 October en stierf een maand later, den 1 November 1700. Bij do officieelc ontvangst van den koerier die hem deze tijding bracht, aarzelde Lode wijk XIV, de erfenis voor den hertog van. Anjou te aanvaarden na verscheidene be raadslagingen mot den kanselier Pontchur- train, den hertog de BeauviUiers, den secre taris van staat, markies de Forcij en den Dau phin zelf, nam hij de erfenis aan, eu verkon digde dit in eene plechtige zitting aan 't hof: den '10 November, waarbij bij den hertog vaaj Anjou met de volgende woorden voorstelde Mijne lieeren, zeide hij, ziedaar de ko ning van Spanje I Vervolgens zich tot zijn. kleinzoon wendende, voegde hij er bij j (Vervolgt^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1