Katliolleken waakt! m DE FORTUINZOEKERS Ho! nieuw Oudordomspensioen Dg werking van den Belgischen Boerenbond Maanilag 3 Januari Diasdag 4!Januari 1921 Niunwe aardbeving ia Argentinië. XXVII' JAARGANG NÜMMER 2 .Kerkstraat, 9 en 22, Aalst." Tel. 114 13 G 115 X_j 13 7 CENTIEMEN Uitgever: .T. Van Nüffbl-De Gskdt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 nrligwn WiTTT^ -■-.^g-VF.-rg»-g SJTrV--.^.r^A^-T-fg6V:.WF-.-Tirh-»J |l II. Genovova RZon op 7,40, onder 4,05 J II. Gregoriua j ijZon op 7,46, onder 4,00 2 Nieuwe Maan den 8 f Hst is verwonderlijk lioe de Fran- Bclie katholieke gazelten de vitale ■vraagstukken liefst onberoerd laten en, in naam dor Union sacrèe, hunne princiepen in den zak houden. Het schoolvraags'uk dat door de onbe zonnenheid van minister Destréo in nlle scherpte wordt naar vóór ge haald is er een bewijs van. In de «PfiurLE» van ZondagSGDec. Ecbrijlt eon zekere Renard, dat da lialboliokóD, togen alle andersdenken den in, hot godsdienstig en dogma tisch onderwijs in de lagere school ■wiilon handhaven. Beste Heer, waar om niet Komt liet recht van opvce ding niet eerst toe aan de ouders En zii.die een godsdienstig onderwijs voor hunne kinderen willen, met welk recht wilt gij uit de Staatsscholen, die toch door ieders conton gesteund wor den, luit godsdienstig onderwijs doen verdwijnen Gij bekent dat in de wet op het lager onderwijs er geen plaats is dan voor godsdionstige ze- ïlenicer, mot wolk rockt komt M. Destréo op eigon hout do schoolwet zoo maar in eens veranderen. Zeker, Vriend, wij zijn niet zoo kortzichtig, u liet recht op zedelijk onderwijs, l uiten den godsdienst, te weigeren. Wij hegrijpen dat er an dersdenkenden zijn en dat gij eerlijk jnan zijn kunt zonder godsdienst. Doch hiur moet ik u doen opmerken, dat gij huilen oen absoluut beginsel, dat wij God noemen, goon absoluut verplichtende zedenleer staven kunt, zoodat u niet verplicht zijt eerlijk te rijn Dat gij ook een onderwijs der ze denleer zonder God eisebt voor anders denkenden, voor dezen die dus zijn of willen ontslagen zijn van godsdienst leer in hot lager onderwijs, dat geel ik u gaarno toe, alhoewel ik denk dat dergelijk zedelijk ouderwijs de onvast heid der zedenleer zonder God sterk zal doen gevoelen, vooral op laleren leeftijd, als men naar diepere redens toekon zal 0111 zijn gedrag te rechtvaar digen. Indien deze oisch dan ook maar eerlijk bedoeld ware Doch, dat in d-'ze eisch een sj'stematisch optredon stoekt tegen do godsdienstige moraal, dat staat vast en klaar als een paal bovon water Immers, waarom wil M. Deslrue 80 ten honderd der leer lingen dia de lessen volgon in gods dienst en zedenleer, verplichten die leekenmoraal te volgen Is dat gean. aanval op het recht der meerder heid, op het recht dor katholieke ouders Hoe kortzichtig redeneert de Mi nister, als hij verklaart, zonder ver pinken, dat hij door dit onderwijs den schoolstrijd wil vermijden Houdt uwe ooren vast Er is dan geen schoolstrijd als andersdenkenden van godsdienstleer ontslagen zijn E11 zou dan schoolstrijd ontslaan, indien die andersdenkenden alleen eene leeken moraal leerden Het inzicht is klaar, men wil de katholieke ouders in het gezicht slaan, men wil het Belgisch en vooral het Vlaamsche volk ontchristenen en zijn ongeluk vergrooten Destréo stuurt dus op schoolstrijd aan. E11 nu vraag ik, moet het onder wijs in do lagere school nu ontchris- tend worden, omdat er enkel 11 ten honderd,misschien, geen godsdienstig onderwijs willen volgen Moet het hier gaan zooals in hot loger, waar 85 ten honderd Vlaamsche soldaten in 't fransch moesten aangevoerd worden ter wille van 15 ten honderd Walen Zullen de katholieke ouders dulden dat men hunne hinders zoo maar roe keloos naar verwildoring sluro Zul len do ouders dulden dat aan de uit spattingen en gevaren der jeugd zulke broze beveiliging worde gegeven Willen do ouders vreugd ol verdriet van hunne kinderen beloven Wil ons Vlaamsche volk vooral zijno tradities verloochenen Hooft het nog niet ge noeg aan don lijve gevoeld, waarheen een leven en 0011 bestuur zonder God leidt Vergeten wij het niet Een volk hooft immer een P.egoering welke hot wil en verdient! P. Berth, d' Anrilüuio zeer bewogen verklaarde 0. m. dat I,ij weliswaar (e Fiume zou bannen ster ven en dat de stad ondermijnd was, doch dat hij de Iuumsche bevolking niet wilde opoffe ren. Te Parijs, ging hij voort, zal ik de a. s. week een prokiamatie uitvaardigen, waarbij ik uw prachtige houding zal bekend maken Het kluchtspel van Fiume. De overeenkomst met generaal Cavigiia Rome, 1 Januari. Gisteravond werden de bijzonderste punten van de overeenkomst tusschen generaal Cavigiia en d'Annunzio's vertegenwoordigers opgelost. Be kwestie van d'Annunzio's vertrek en de onlbindiog der Fiumsche troopenafdeelingen werden onderzocht. Generaal Cavigiia heeft bevel gegeven de vijandelijkheden te staken. Dc Fiumscko troepen verloren 1C0 dooden. Talrijke huizen werden te Fiume en Sussak beschadigd. Gisternacht vielen eenige soldalen van d' Annunzio de geregelde troepen aan. Een burger, die poogde door de blokkade lijn te geraken, werd gedood. d'Annunzio verblijft nog steeds te Fiume. d'Annnnzio naar Parijs Rome, 1 Januari. Naar verluidt 'zou d'Annunzio zich naar Parijs begeven om een nieuwe opvoering te geven van zijn werk De Marteiing van den heiligen Sebasliaan met Ida Rubinstein. Valsctie geruchten Rome, 1 Januari- Onlangs deed het gerucht de ronde dat het regentschap van Fiume aan een prins van het Huis van Savooie zou worden aangeboden en dat negen Zuid-Slavische legerdivisies tegen d'Annunzio gingen oprukken. Die geruchten zijn van allen grond ontbloot en worden dan ook ten stelligste gelogenstraft. Dramatisch onderhoud Parijs, 2 Januari Terwijl generaal Ca vigiia met de Fiumsche afvaardiging in on derhandeling tr#d, had een dramatisch onderhoud plaats tusschen d'Annunzio en de bijzonderste legerhoofden, die hem vroegen tot het uiterste te strijden. 16 YTtRVOLG. Ten einde de Vereenigde Nederlanden te heroveren, bracht men in Vlaanderen een logcr van negentig duizend man bijeen, waarvan het bevel aan den hertog van Ven- ilume en deu hertog van Bourgondiö werd toevertrouwd. Maar de slechte verstandhou ding tusschen deze bevelhebbers, die tegen over prins Eugenius on Marborough stonden had den noodlottigwi slag van Oudenaarde «en gevolge, zoomede het verlies van Rijssel, dal te vergeefs met heldhaftigon moed. door den ouden maarschalk Boufflers word verde digd. Na deze schrikkelijke nederlaag kon ein delijk Bodewijk XIV besluiten zich te ver nederen, en de onderhandelingen over den vrede, die hij reods twee jaren lang had aangevraagd, doch om hunne buitensporige eisohen telkens was afgewezen, weder tc beginnen. Maar de driemannen Ileinsius, Eu pen i us en Marlborough, trots op hun be haam voordeel, loonden zich thans nog on handelbaarder zij wildon hem onaanneom- lijke voorwaarden doen aannemen, die bet werk door Richelieu begonnen zoude ver nietigen, en dat hij zich zelf zoude belasten met zijnen kleinzoon te onttronen, Toen ontwaakte in Lodewijk het gevoel van Fransclie natiotaliteithij deed een be roep op het verontwaardigde volk, dat dit »P eene waardige wijze doa koning beant woordde. Villars en de oude Boufflers, za gen zich spoedig aan het hoofd van een Ie- ger van hondordduizend soldaten, doch zon der kleediog, zonder orde of tuchtmaar vaat besloten de eer van Frankrijk te red den zij marcheerden op Bergen in Hene gouwen. om aldaar Eugenius en Marlbo. rough slag te leveren. In do nabijheid van het dorp Mrdplaquet door eene over roole meerdorheid aange vallen. namen zij met vreugde den strijd aan. hunne blijdschap was zelf zoo groot, dat zij het brood, hetwelk hun reods oen dag ont broken had, met genoegen weigerden. Nooit is er een bloediger slag geleverd en zeker zoudo de overwinning hun deel zijn geweest bijaldien Villars niet geblesseerd was ge worden, 011 verplicht was liet slagveld te verlaten (1709). De troepen van Eugenius en Marlborough, waren ook door do groote verliezer, zoo afgemat en verzwakt, dat zij in bet veld niets meer konden ondernemen het dappere doch oDgelukkige leger van Villars, bleef voor hen eene ondoordring* bare scheidsmuur, zoodat zij de hoop van Frankrijk te veroveren, moesten opgeven. In hot volgende jaar behaalden de Spaau- schen bij Villa-Viociona eene roemrijke overwinning, waardoor Philippus V op zijn troon weder voor goed bevestigd werd. Dan aartshertog Karei, die in dien tijd keizer Joseph X was opgevolgd, stelde aannemelij ker voorwaarden aan Lodewijk XIV. Marl borough, werd door het nieuwe Engelsche ministerie leruggoroeponzoodat ailea aa- De nieuwe pensioenwet van 20 Augusti 1920 komt in voege met 1 Januari 1921. liet bedrag van liet kosteloos ouderdoms pensioen wordt vastsesleld overeenkomstig met de bevolking der gemeente waar de aanvrager zijne verblijfplaats had op 1 Jan. 1920. De gemeenten worden verdeeld in drie reeksen Bevolking Hoogste bedrag der gemeente. v. het pensioen, ift'eeks boven de 25,000 inwon. fr. 720 2areeks van 5000 tol 25000 inw. fr. G60 g® reeks van 5000 en min fr. 600 Tot het vaststellen van het bedrag van het pensioen moet do aanvrager zijne bestaan middelen aangeven, want het pensioen ver mindert naarmate 'de bestaanmiddelen van den aanvrager klimmen, overeenkomstig met do volgende berekeningen 1* reeks Bestaanmiddelen iBedrag van van der. aanvrager het in frank gerekend, Pensioen, min dan 120 fr. 720 fr. van 120 tot 240 600 ir. van 240 tot 3G0 480 fr. van 360 tot 4SO 3G0 fr. van 480 tot 600 240 fr. van 600 tot 720 420 fr. 4 boven 720 fr. 0 2e reeks min dan 110 fr. 6G0 fr. van 110 tot 220 550 fr. van 220 tot 330 440 fr. van 320 tot 440 330 fr. van 440 tot 550 220 fr. van 550 tot 600 110 fr* boven 660 fr. O fr. 3* reeks min dyn 100 fr. 600 fr. van 100 tot 200 500 fr. van 2( 0 tot 300 400 fr. van 3])0 tot 400 300 fr. var, 4Ö0 tot 500 200 fr. van 500 tot 600 400 fr. boven 600 fr. O fr. Om recht te hebben op het pensioen moet de aanvrager de vier volgonde voorwaarden vervullen 1. Belg zijn, of tot een land behooren dal aan onze landgenoolen een gelijk recht ver leent 2. Zijne verblijfplaats in België hebben 3. Minstens 65 jaar oud zijn 4. Niet over meer bestaanmiddelen beschik ken dan het door de wet bepaalde bedrag, zooals de berekeningen hierboven aanduidend Ieder persoon die bovengemeld ouderdoms pensioen begeert te genieten, moet eene aan vraag indienen bij het bestuur der gemeente waarin hij zijne verblijfplaats heeft. Het ge meentebestuur is verplicht, op verzoek van den aanvrager, de pensioenaanvraag zelf op te stellen, de verklaringen van den aanvrager op te schrijven, de formulieren in te vullen, en binnen de vijftien dagen, de opgestelde aanvragen naar den kontroleur der belastin gen van het distrikt op te sturen. Het ge meentebestuur heeft geen oordeel te vellen over de gegrondheid der aanvraag de aan vrager om/angt op het gemeentehuis eeu ont vangstbewijs zijner aanvraag. De ouderlingen die bel pensioen van 65 fr. trekken moeten ook eene nieuwe aanvraag bij het gemeentebestuur indienen, ten einde het nieuwlpensioen te kunnen genieten. Do pensioenen worden ieder kwartaal, in den loop der maanden Februari, Mei, Augusti en November door de ontvangers der be lastingen uitbetaald. De lijst der aanvragen wordt twee weken lang aan het gemeentehuis uitgeplakt. Ieder aanvrager die valsche verklaringen aflegt is strafbaar mot eene gevangenisstraf van acht dagen en eene boete van 26 tot 200 frank, of met slechts ééne dezer twee straffen - (Vervolgt.) 7 035© slachtoffers. Buenos-Aires, 31 Dec. Nieuwe aard bevingen deden zich voor in Argentinië. Ei zijn ruim 7000 slachtoffers, dooden en wonden saaingeleid. De stoffelijke schade is overgroot. Nadere bijzonderheden ontbreken nog menliop om de onderhandelingen spoedig tot een gewenscht einde te brengen en bet gevolg was, dat dan ook weinig tijd daarna het verdrag ta Londen tusschen de twee mogendheden werd geteekend. Eugenius thans nog alleen staande, wilde en bleef den oorlog voortzetten hij berende Landrecies aan liet hoofd van honderddui zend man maar Villars, aan wien Lodo- ijk alle troepen en bijgevolg het heil van den staat had toevertrouwd, beantwoordde dit onbegrensd vertrouwen met eene roem rijke overwinning, die hij dea 12 Juli 1712 te Denain behaalde, en Frankrijk dus van eenen algeheclen ondergang redde. De bespieder van het witte huis Een weinig Ion Noofden van Weesp, als men den weg naar Muiden volgt, ziet men ue, met latwerk afgeschoten hoogte, de eenige die op dit effen, laag. drassig terrein zich vertoont, on waarvan de omgeving met kort houtgewas en struiken is omzoomd, dal in den mocrassigcn bodem daar weinig tiert. Deze verhevenheid van den grond, Welke van schraal, onvruchtbaar zand bestaat, waarop slechts een enkele droogo denne- j boom of armzalige heester groeit was in de dagen dat onze geschiedenis plaats vond, nog onbebouwd. Bovenop zag men echter een huig staan, in don vorm van een langwerpig vierkant gebouw, dat alhoewel slechts van eene ver dieping hoog, ocno menigte smalle vensters Jiad, die alten van atevig ij wu traliewerk IN IERLAND de Valera toch in Ierland. Londen, 2 Jan. De sekretaris van den h. de Valera meldde gisteren te New York dal de voorzitter der Iersche Sinn-Feinrepu bliek gaaf en gezond in Ierland was aange komen. De h. de Valera richtte lot het Amerikaan, sche volk volgende bekendmaking Ilc verlaat het land der vrije lieden, het vaderland der helden Vaartwel Dat het u gegeven zij nimmer de droefheid te kennen van een vreemde overheersching. Onze lezers herinneren zich |dat de h. de Valera in de maand Auguslnsll. verklaarde dat, moest Mac Swinney [sterven, hij naar Ierland zou vertrekken om zich op dezelfde wijze voor zijn land op te offeren. Men vraagt zich af op welke wijze de Valera Ierland is binnengekomen, daar de Britsche regeering hem geen paspoort heeft afgeleverd. De Engelsche poiicie op zosk naar de Valera. Londen, 2 Jan. Tot nog toe werd de aankomst in Ierland van de Valera niet offi cieel bevestigd. De Britsche overheden heb ben bevelgegeven den voorzitter op te spo ren. Mey. Mac Swinney, burgeres van New-York. New-Y'ork, 2 Jan. Aan Mev. Mac Swin ney, vrouw van wijlen den burgemeester van Cork. is plechtig den titel van burgeres van New-York verleend geworden, gilet is de eerste maal dat dergelijke onderscheiding aan een vrouw te beurt valt. Een wraakneming. Dublijn, 2 Jan. Te Ballyporeen, ..graaf- schap Limerick, werd gisteren het lijk ont dekt van een man die aan den hals een pa- piertje droeg met het woord spion. Oo overheden vernielen buizen. Tengevolge der aanvallen op de poiicie, onlangs te Middleton, graafschap Cork ge pleegd, heeftde militaire bevelhebber bevolen al de huizen in de buurt der plaats der aan randing te vernielen. Het is zoo goed als zeker, dat de bewoners dezer huizen medeplichtig geweest zijn aan de aanvallen, daar de jaanvallers zich in deze huizen verscholen hadden tot bij de aankomst der poiicie. Een twintigtal huizen werden in brand ge stoken. De bewoners hadden eene uur tijd gekregen om geld en kleeren |mede te nemen. Hunne meubelen moesten zij echter achter laten. Nog eene hinderlaag. Nabij Carrickross, graafschap Monaghan, zijn twee policiepatroeljcn in eene hinderlaag gevallen. Een policieagent werd gedood en drie gekwetst. De aanvallers hadden ook een doode en verscheidene gekwetsten. waren voorzien en naar alle zijden uitzicht gaven. Het ingevallen dak, de oude en bouwvalige muren gaven aan hetzelve een bedroevend en ellendig voorkomen. Men noemde het in de wandeling het Witte Huis, eerie benaming die liet misschien vroeger verdiend had, maar die op het oogenblik vreemd en spotziek in de ooren klonk en waarop het ook geen'het minste reoht meer had. In het jaar 1672 werd het bewoond door eene arme vrouw en hare doohter, die bei den door de overstrooming waren verdron ken. Van toen af tot in 1694 of ruim twin tig jaren bleef het onbewoond. In het jaar waarvan wij spreken, vernam men eensklaps met verwondering in de om streken, dat het Witte Huis weder bewoond werd, en er nieuwe huurders of wel de eige naars zelf er zich in hadden gevestigd. Wat mon er van te weten kon komen, was alleen dat er een man, in den bloei der jaren als kluizenaar leefde, met niemand omgang had en dien ook niet zocht, er zich in had ge vestigd. Dit zonderling personaadje ging overdag nooit ooit des nachts kon men hem echter door de velden zien ronddwalen, en dan strekten zijne wandelingen zich vooral ten Noord-Westen van de stad uit. Dewijl hij niemand hinderde, zelfs geen kind kwaad deed hot grasgewa3 en de landbouwpro- daklen van andere eerbiedigde, noch hoo rnen, struiken of heeélrra beschadigde zoo bemoeide men zich niet met hem, en kon hij zijne dagen in zoete vrede slijten. De nieuwsgierigheid was echter wel buitenge- De Z. E. H. Kan. Luytgaerens, algemeen schrijver van den Belgisehen Boerenbond, schrijft in De Boeivan 1 Januari 1920. over dc uitbreiding van den Belgischen Boerenbond Wat gaf ons het verkopen dienstjaar? Een groote uitbreiding en ontwikkeling van den Boerenbond- en een drukke bedrij vigheid; en in dat opzicht was het de voort zetting van het jaar 1919. Een paar cijfers en opgaven Meer dan 200 nieuwe Gilden in het lever geroepen; het ledental van 60,000 tot ruim 87,000 gestegen. Een tachtigtal nieuwe spaar-en leenkassea gesticht. Dovende 12.000 nieuwe polissen opge maakt door onze Onderlinge Brand verzeker og het premie-cijfer, dat 439.000 fr. bedroeg cp einde 1919, tot meer dan een millioen aange groeid. Een dergelijke werkzaamheid aan den dag gelegd en flinke uitslagen bekomen door den Boerinnenbond, den Algemeenen Hoveniers- bond de Aan en Verkoopvennootschap, de Middenkredietkas, het Zuiveiconsulcntschap, de Ongevallen verzekeringen, den Tcchnischen Dienst, het Verbond der Veebonden, enz. Ontzaglijk veel werk geleverd door den Dienst voor Toezicht. Al de Arrondissenienisbonden in het Vlaamsche land lot stand gebracht, uitge zonderd een paar die reeds bestonden. In zake oorlogsschade, belasting op dd oorlogswinsten, belasting op het inkomen, zeer belangrijke uitslagen bereikt door den Documentatieeienst, die veelal in verstand houding met den Dienst voorJToezicht arbeidde*. In 't geheel boven de 2100 voordrachten gehouden. Dat zija een paar voorname punten uit het algemeen overzicht. Meer in 't bijzonder in West-Vlaanderen heeft de Boerenbond degelijk werk verricht, Het kantoor van Roeselare heeft imnieP voort allerlei diensten bewezen aan de ge teisterde bevolking der frontstreek. Met tusschenkomst der West-Vlaamsche Bouwvereeniging werden 190 hoeven ea landelijke woningen gebouwd. Er werden nagenoeg 2770 voorschollen op het recht op oorlogsschade toegestaan, vcoi een bedrag van ruim 36 millioen ver uit da meeste hiervan kwamen len goede aan West? Vlaanderen. De cijfers van 1919 waren in verhouding veel kleinerSS1 voorschotten'; met een bedrag van 7.911.488 fr. De Heidemaatschappij heeft lot 5.OOG werklieden in dienst gehao, ook weer meest in West-Vlaanderen zij vereffende ongeveet 5000 Ha. grond en reinigde 130 kim. bcelc In 1919 had zij 484 Ha. grond vereffend et 18 kim. beek gekuisclit. IN DUITSCHLAND Dood van von Bethmann-Hollweg. Blijkens een telegram uit Berlijn is aldaar overleden von Bethmann-Hollweg, rijkskan selier bij het uitbreken van den oorlog. Hij ii derhalve een der groote verantwoordelijken voor den wereldkrijg, hoewel te zijner ont lasting kan aangevoerd worden.dat hij veeleer een werktuig was in de handen van den ge wezen keizer en de toenmaals almachtigs militaire kamarilla. Hij was het die de onschendbaarheid van de Belgische onzijdigheid met de historisch geworden woorden - een vodje papier be titelde en verkonde dat nood geen gebod kent. Zijne oorlogspolitiek was er een van ge schipper om den keizer en den generalen stal te behagen en tevens de sociaal-demokralen door eenige magere toegevingen in bedwang woon opgewekt, daar er, zooals bij zulke zaken altijd het geval is, zonderlinge ge» ruchten over hem in omloop waren. Hij bewoonde zeventien jaren lang hef Witte Huis, altijd in de grootste afzondering en immer op de geimzinnigste wijze te werk gaande, zoodat men omtreut zijn persooc geheel in het onzekere bleef. De landlieden, zijn buaen, ontzagen zich niet de meest ge waagde gissingen te maken en een juist por tret van zijn persoon te sohétieu. Het duide lijkste bewijs dat die buren met de bewoner* van bet Witte Huis eigenlijk geheel onbe kend en niet in het minst op de hoogte wa ren, bestond wel daarin, dat zij meenden dat het slechts door een en deuzelfden persoon bewoond werd, en het waren er twee, die het beurtelings betrokken. Wij moeten er nog bijvoegen, dat deze twee persenen oude bekenden van onze lezer zijn want de eene was Apostolo Moroni en de andere André de Ravostan. Het tweede jaar na hunne terugkomst van Smyrna, had don dc beide fortuinzoekers na een degelijüf onderzoek de onomstootbare bewijzen ge kregen, dat nooh do brik Witt-Markcn, nocb de Nijberk in een der havens van Europa waren teruggekeerd. Zij hadden overal na sporingen gedaan, en wel op dusdanige wijza' dat het voor hen eene vaste overtuiging wast dat de twee brikken, of op zee vergaan, of wol in een der havens van het ander wereld» deel moesten zijn aangeland. Maar, waar wat was er van hen gewor den Zouden zij door de golven verzworgenj

De Volksstem | 1921 | | pagina 1