Rex Polisch Aan onze Lezers ZAGERIJ SCHAVERU Blanco N, j Etaiiiissemsiits Cii.Versfraels Een Russisch kangres Ie Parijs Eene mijnramp In Spanje Slachtoffer zijner onvoorzichtigheid Spastisch oorlogschip gestrand. Wat vosrl Rusland in 't schild Priesterlijke benoeming. STADSNIEUWS Laatste BesncSrien pet* Telefosn J. NEEFS, Tandmeester Timmer- en Schrijnwerkerij Baesrode Seep in Poederj i St0 Ame BLANCO-I - MERXEM (Anvers) CUNARD LIME üntwerpga en Oslenüe vla Engeland tot fiew-York ea Canada OndGordringbare Sciioenkresm Je vier voornaamste handelaars goederen ter ivaarde van 25 pond sterling weggehaald. Een gevecht te Tramore. Londen 9 Jan. In de badstad Tramore gister nacht gevochten geworden soldaten an het Republikeinsch leger hebben de cazerne van de Engelsche troepen aange vallen. Holp werd gevraagd, maar dc aan» lukkende afdeeling viel in een hinderlaag. Een woedend gevecht werd aangegaan «indelijk slaagden de Engelsche troepen er in ie Ierache te verdrijven. Drie Sinn-feinsche loldaten vonden den dood. 9e biechtvader van Mêc Swiney voor het Londen 9 Jan. Pater Dominiek, dc biechtvader van Mac Swiney, verscheen giste- rente Dnblijn voor een militaire rechtbank. Rij wordt beschuldigd brieven geschreven te lebben van aard om de trouw aan koning en tegeering te doen wankelen. Patev Dominiek heeft geweigerd de bevoegd heid van de rechtbank te erkennen hij ver klaart dat hij, als priester, slechts voor een geestelijke bank kan terechtstaan, en als Ier, enkel voor een gerecht, dat aangesteld of ten minste erkend is door het volk van zijn land. Duitsche inmenging tijdens den corlog. Londen 9 Jan. De Britsche regeering kceft een lijvige brochure uitgegeven, om te ucwijzen dal er nauwe voeling beslaan beeft jus.-ehcn de Sinn-Feinsche beweging ca de •uilsühers tijdens den oorlog. Die brochure lelt tal van brieven door jcrscbc personen in Amerika geschreven aan JDuitschland om hulp tc verlcencn aan den Scrschea opstand in 1910. Een Duitsch schip ging daarop in, maar werd gekelderd. Toen Amerika den oorlog verklaarde wei d bet Duitsch gezantschap te Madrid de bemid delaar losschen Duitschlaud en do Sinn- fciners in Zuid-Amerika. Aanslag op een gouverneur Valence, 9 Januari. Gisteren avond rond 9 1/2 ure, toen de burgerlijke gouver. leur in rijtuig van de schouwburg huis waarts reed hebben een tiental kerels een dertigtal revolverschoten [op hem gelost. Dc gouverneurjs wonderbaar ontkomen zonder -gekwetst tc zijn. liet rijtuig draagt sporen van een twintigtal kogels. De bank waarop dc gouverneur gezeten was, werd door twee 'kogels doorboord. Een poücieagent die per lüwicl voorbijreed en een kind dat op den Jijgang stond, werden erg gekwetst. De "Aanvallers namen de vlucht zonder herkebd .jeworden te zijn. In den Club de la Renaissance Fran-., faisete Parijs, werd gisteren door eenc groep leden der Russische Constituante een kongres gehouden. Onder de aanwezigen bemerkte men name lijk M. Kerewski, gewezen president van hel voorloopig gouvernement, Milioukoff, gewe zen minister van Buitenlandsche Zaken en leider der Ca delten part ij en de grootmoeder der Russische revolutie, Mcd. Berechko Be- rechkowsky. Het kongres werd geopend onder voorzit terschap van <11. Robnies, oud lid der Consti tuante en gewezen meier van Moskou. On- middelijk werd overgegaan tolde kiezing van den voorzitter. M. Alexandriew, gewezen minister van Binnenlandsehe Zaken, werd gekozen. Hel kongres heeft voor doel de middelen te beramen, om eene werking op touw te zet ten tegen het gouvernement der sovjets. Jaen, 8 Januari Te Araceli is brand ontstaan in eene mijn. liet grootste deel der "Mijnwerkers konden tijdig het gevaar ont vluchten, doch drie en twintig zagen zich uen aftocht door de vlammen afgesneden. Niettegenstaande de moedige pogingen der redders, denkt men dat de ongelukkige») liet meer levend zullen kunnen teruggevon den worden. Zondag morgend sprong een genaamde Atons D.... aan de Beurs te Brussel van een ingang zijnde tram. De onvoorzichtige werd met geweld ton gronde geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Hij was den rechterarm gebroken en had eene gapende wonde aan het hoofd. D... is naar het gasthuis overgebracht en er ter ver zorging gebleven. Bandietenbende geknipt Gisterenavond bemerkten kinderen licht in het onbewoonde kasteel van baron van der Bruggen, oud minister van landbouw, te Wyngbene, De gendarmerie werd verwittigd en deze omsingelde bel kasteel. Een uur nadien kwamen vier mannen buiten, beladen met gevulde, zware zakken kostbare voorwerpen, schilderijen, zilverwerk enz. Ziende dat zij gevangen waren, lieten zij hunne vrachten vallen en wilden vluchten Er ontstond lusscben hen en de gendarmen een verwoed gevecht, dal eindigde mei de wegleiding der vier bandieten. Gsfcpte dieven. Zaterdag nacht zijn dieven in bet muzeurn gedrongen van Saint Germain. In de zaal nummer 6 braken zij de uitstalkassen open, bevattende juweelen uit het Gallisch-Ro- meinsch tijdvak en plunderden al wat er zich bevond, denkende met gouden juweelen te doen te hebben. De dieven zullen er echter voor hunne moeite aan -zijn, want 'l waren enkel zorg vuldig nagemaakte afgietsels der juweelen. De echte juweelen worden in eene brandkas bewaard. Hel Spaansch oorlogschip 'spana is bij Jikken mist Ier hoogte van -Puerto Monti, in Mc golf van Ftincus gestrand. Dc Spaansche afgevaardigden die zich naar de feestelijk heden van de verjaring van Magellan bega- ren, hadden reeds het schip verlaten. De Chiliaansche kruiser Esmeralda welke •Jc noodsignalen had opgevangen, heeft zich ter plaats begeven om hulp ic bieden. In den kolonialen Raad De Koloniale Raad was Zaterdag bij hoog dringendheid bijeengeroepen, onder voorzit terschap van den minister van koloniën. Na goedkeuring der verslagen van MM. üupricz en Diderich, respectievelijk over hel ••inwerp van decreet, bestrijdingsmiddelen •voorschrijvend legen de menscbclijke tuber- «ulosis tn over het ontwerp van decreet, wijzigingen brengend aan de conventie, die de Banque du Congo-Belge machtigt bank biljetten in Congo uit te geven, onderzocht fcn bekrachtigde de raad eenparig een bij hoogdringendheid genomen decreet op 31 •ctober 1920. tot wijziging van bet inrich tend decreet der magistraten vin de kolonie ai wat aam aat hunne tractcmenten en het regelen hunner vergoedingen van verblijf, reizen en familie, die hun worden toegestaan to zekere omstandigheden. Bij het einde der zitting heeft de raad zich bezig gehouden met den toestand, teweegge bracht door de nieuwe eischcn van hel kolo niaal personeel en der siakingsbedreigingen. Hij heeft bij eenparigheid aan M. den minis ter zijne weuschen in dezer voege uitgedrukt Bel recht van staking kan aan de ambte naars der kolonie niet worden toegestaan De grenzen der lasten van geldelijken aard in zake tractcmc-nten en pensioenen zijn be reikt en kunnen niet overschreden worden iOndcr Je economische toekomst der kolonie bi gevaar te brengen. De verdeeling van de Duitsche binnen vaartschepen New-York, 8 Jan. De Associated Press bericht, dat de heer Waller D. Hin- «es de overeenkomstig hel verdrag van Ver. •ailles aangewezen scheidsrechter een vonnis bcefl gewezen, waarin Frank rijks aandeel in de Duitsche binnenvaarivloot wordt vastge* eield. Frankrijk krijgt 253,000 ton aan sloepen, 24,000 P. K. aan sleepbooten. Deze hoeveel heden vertegenwoordigen ongeveer 13 1/3 1. h.der scheepsruimlc van de Duitsche Rijn- vloot. Tengevolge van de teruggave van den Waas paaft Frankrijk weer aan den Rijn. Om die reden eisebt het Verdrag de verdeeling van de Rijovloot lusschen Frankrijk en ®uilsch!and, in evenredigheid van de wezen- Jjke behoeften der twee landen Muiterij in een gevang, Acht gevangenen, opgesloten in hel gevang van Thonon (Frankrijk) hebben gepoogd te ontvluchten. Na den bewaker Martel en den hoofdbewaker Millet gebonden te hebben, bemachtigden 2ij hunne sleutels. Zij werden echter door andere bewakers verrast en gin gen met deze een verwoed gevecht aan, tijdens het welk deze bewakers erg gekwetst werden. Er kon echter toch alarm gegeven worden en de gendarmen snelden ter hulp. De misdadi gers hadden zich op het tweede verdiep ver schanst en de gendarmen moesten van hunne wapens gebruik maken om de belhamels te bedwingen. Een dezer, zekeren Borgetal, werd door een geweerschot gedood. Zijne medeplichtigen gaven zich alsdan over en konden terug opgesloten worden. De troepenkonoentratie aan de Roemeensche grens Eeno logenstraffing Parijs, 9 Jan. De Roemeensche gezant te Parijs, prins Sjika, die zoo juist uit Boe karest is teruggekeerd, heeft aan een verte genwoordiger van de - Morning Post ver. klaard, dat liet bericht, ais zou de Roemeen sche regeering in verband met dc samentrekking van 12 .bolsjewistische divisies langs Roe meensche grenzen, drie lichtingen onder de wapenen hebben geroepen, van allen grond ontbloot is. De bewering, dat generaal Jonescu over haast was benoemd tot direkieur der Roemeensche spoorwegen, was eveneens uit de luebt gegrepen.. .Jonescu was slechts aangewezen ala opvolger van den generaal, die tot dusver deze, sedert den wapenstilstand ingestelde funklie bekleedde. De gezant voegde er nog aan toe, dat hij geen reden zag, om voor het oogenblik buitengewoon beangst te zijn. De Sovjet troepen langs den Dn jester bestonden volgens hem uit zes divisies van 3000 man elk, hetwelk niet onrustbarend was te noemen. De prins voegde er nog aan toe, dat de berichten over Roemenië met alle (voorbe houd moesten worden beschouwd, in het bijzonder wanneer zij uit Oosienrijkschen koker kwamen. Bisdom Gent Zijne Hoogw. de Bisschop van Gent, heeft benoemd Onderpastoor in O. L. Vrouwkerk te St Nikolaas, den E. H. Van Hoorebeke, idem te St Amandsberg H. Hert te Sl-Denys-West- rem, den E. II. Merry, id. te Welden ie iDickelvenne, den Eerw. Heer Brewée, leeraar te Aalst te St Amandsberg H. Hert, den E. H. Schuerman, leeraar te Aalst. L leraar te Deinze, den E. H. Tack, id. te Eecloo; te Eecloo,dcn E.H. De Roucfc, diaken in he» Seminarie, Morgen beginnen wij du afkondiging der uurtabellon der treinen. Wij zullen aanvan- en met de lijn Oosiënde-Gent-Aalst-Brusse! èn omgekeerd. 's Anderendaags geven wij dan Aalst— Dendermonde en terug, Aalst—Burst en terug, Aalst—Antwerpen, over Moorse), en terug. Den volgenden d3g hebben wij dan Aalst- Denderleeuw-Ninove-Geeraardsbergen en terug, Denderleeuw-Soitegem-Oudenaarde terug. Daar de spoorweggids tegenwoordig aan 2 fr. staat, zullen ouzo lezers wel doen, de uurlabellen uit te snijden en te bewaren. Deze uurlabellen zijn geldig tot 30 April 1921. We vernemen dat sommige bemid delaars de Leening van 1 milliard frank mei loten aankondigen met alle verschillende voorwaarden welke onjuist zijn, onder andere dat de storting van 200 frank moet vermeer derd zijn door de verloopen interesten van 10 Januari tot op den dag der storting en dat de titels kunnen verzekerd bekomen worden buiten de verdceling' Te dier gelegenheid verwittigd dc Banque Centrale de la Dendre (lid van het Algemeen Consortium der Belgische Banken, bijzonder gelast met deze uitgave,) baar klientcel dat, alhoewel >'e titels interest opbrengen vanaf 10 Januari 1921, de inschrijvers de verloopen interesten van dien dag tot den datum hunner storting niet zullen mosten betalen. Ten andere heeft het Algemeen Consortium der Belgische Banken beslist dat geen enkele verzekerde toekenning van titels zal gedaan worden aan wie het ook zij. Ze trekt ook de aandacht barer klienten op den wezenlijken interest der obligatie» die, rekening houdende van den uitgevingsprijs van 200 frank en de terugbetalingspremic, op 5,90 komt en dat de interestkoepons vrij van alle belastingen zullen betaald wor den. Zij herinnert dal, er tot 1930 6 loten van een millioen per jaar zijn en na dion da tum vier. Zij ontvangt van heden af de inschrijvin gen aan hare winketten. 7049 PRO POLONIA. De omhaling met de bussen, eenige dagch geleden in onze stad gedaan, heeft eene csoin van 565IV. opge bracht. Het komileit bedankt bij deze de personen die eene gift aan het edel werk schonken, alsook de jongelieden, die zich eenige uren ter beschikking stelden om met de bussen rond te gaan. DIT IS TROOSTEND Elixir de Kem penaar stilt maag en buikpijn, Jacques Neefs Antwerpen. 29373B TE HUIS VOOÏTVERMINKTE SOLDA TEN Men wordt vriendetijk verzocht de gebruikte postzegels (e verzamelen ten bate van dit liefdewerk ei) ze te bezorgen bij de sécretares, Mad. Taey.mans, Groot© Markt, 8 Aalst. HOND TOEGEKOMEN, grijsachtig, scha persras, lang van haai* en pluimstaart. Terug te bekomen Oude Dendermondschenslecnweg 108, ter slede. Inschrijvingen op de nieuwe Belgische Leening 4 0/q, werke» lijken intrest 50/q worden van nu al ontvan. gen in het Bankkantoor Qeeraerd- Mar tens, Albert Liéoartalraat, 10, Aalst. 6098 VERLOREN een geldbeugel, inhoudende een weinig geld, een medaille en twee nickels 0,05 in bruin papier, gaande van aan het zijdefabriek tot in de St Jobstraat, 63, t. s. Terug te brengen zelfde straat en nummer. Kasbons Antwerpen 5 t. h- uilkeerbaar ten laatste in 1930. Prijs van uitgifte 940 fr. per titel van 1000 fr. Men schrijft in zonder kosten ter Banque Centrale de la Dendre. 7040 VERLOREN. Kleine bruine hond (beby). belooning aan terugbrengcrgMoorselbaan, 98. OPROER IN RUSLAND. Leopold, 9 Januari. Geheel Podoüe is in opstand. Ror.d Kamenetz hebben hardnekkige gevechten plaats lusschen de boeren en de roode troepen, die daar gekomen waren om de voorraden op te eisehen. De Joden vochten met de boeren tegen de roode troepen. De stad Dounavelsby staat in brand. De opstandelingen hebben Bratslav bezet en eenegeheele roode divisie in de pan gehakt. Meer noordwaats werd ook Libaudoor de boeren bezet. Do bevelhebber der Bolschewilische troepen heeft bevolen don ijzeren weg te versterken om deze als basis zijner krijgsverrichtingen aan te nemen. D'ANNUNSIO IN FRANKRIJK. Parijs, 10 Januri. Daily Mail meldt, dal Gubrielle d'Annunzio eerstdaags Fiume zal verlaten, om naar Frankrijk te komen. Hij zal le Arpagon zijn intrek nemeu, DE TERUGKEER VAN M. de VALERA. Parijs 10 Januari. New York Herald.» meldt dal M. de Valera op 21 December uit New York vertrokken is aan boord van een yacht dat bijzonder ingericht was voor deze overvaart. Op 29 December ontscheept© hij op de Engelsche kust. Zijne handlangers hadden bij middel van valscke telegrammen de Eugelsche patroeljevaartuigen van de kust weggeh kt. DE EERSTE POOLSCHE KRUISER. PARIJS 10 Januari. Uil Dantzig wordt aan den New-York Herald gemeld, dat de eerste kruiser der Poolschc vloot, gisteren tc water gelaten werd. EEN REFERENDUM TE BREMEN. BREMEN 10 Januari. Gisteren had hier een referendum plaats om te weten of de Senaat, die zich verzet tenen de ontbinding der burgerwacht, moet afgesteld worden of niet. De voorloopige uilslag geeft 99.569 stemmen voor den Senaat en 73.978 tegen. De uilslag van een arrondissement ontbreekt rog. TE KOOP. Eene sohoone Vaars, zeven maanden draoht. Zich le wenden Kapelle- kenshoek, 1, Welle. 7046 TE KOOP. Groote occasion van Pianos automatique, bij Prosper Blanckaert, Meu- leschette8traat, 12, Aalst. 7010 GEVRAAGD goede meid, zeer proper, kunnende wat de keuken. Schrijven ondor de letters A. B. 18. 7038 HUIS UIT TER I1AND TE KOOP gele gen Gazemeterstraat, 12, bewoond door de weduwe De Wageneer. kunnende dienen voor winkel. Zioli te wenden bij Alfons Veeckman, Geeraardsbergschostraat, 85, Aalst, 7047 HUISKOLEN Erie een schip Grove Buiskolen aangeko men voor Tokening van M.JOSEPH BOCQUE De kolen zullen verkocht worden aan 15 fr. de 100 kgr. aan het schip af te halen. Do losdagen beginnen van Maandag tot Woensdag, het schip is gelegon aan do Boudewijnkaai, N 2, Aalst. 7836 WISSELKOERS van 10 Januari Amsterdam (gulden) 501,00 tot 520,00 Keulen (mark) 2t 1/8 tot 23 1/8 Christiania 264,50 tot 268,50 Stockholm 336 O/O tot 340 0/0 Geneve 245 1 /4 lol 249 1/4 Ralië 53 3/4 'ot 57 3/4 Madrid 2C9 3/4 tot 2133/4 Londen (pond sterf.) 58,27 1/2 tot 58,52 1/2 Parijs 91,82 1,2 tot 95,32 1,2 Dollar (New York) 15 87 1 /2 tot 16.97 1/2 BEURS VAN BRUSSEL van 10 Januari Belgische Rente 3 t. b. Mei 59,50 Schalkistbons 5 t. h. 99,20 Binnenlandsehe Leening 5 t. h. 485,00 Interprovinciale Kasbons 6 t. h. 92,50 Nationale Herstelling 5 t.h. 9J.25 Brussel 5 l. h. 1920 482,50 Reserveaandeel van deSoc. Gen. 5775 fr. Zijde zeer zwak. Algemeene zakeagang: zwak, Medegedeeld door de Banque Centrale de la Dendre. UIT TER HAND TE KOOP een huis gelegen Korte Ridderstraat. Onmiddelijk in gebruiktreding. Zich te bevragen Garage Alostois, Aalst. 7025 TE KOOP afgewerkte Molenolie, ter houtzagerij De Bender ie Denderleeuw Statie. 7034 TE KOOP een camion, dragende 2500 kgr., in goeden etaat, alsook eene groote hoeveelheid worleUaad, bij Theofiel Stee man, Meipslaore. 7045 Statiestr. 35, Aalst ontvangt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 7 1/2 tot 3 uren ook 's Zondags 's mor gens, 4309 Société Anonyme des Huishoud Zeep Groene en Bruine Zeepen VRAAGT PRIJZEN 25943 GEVRAAGD eene goede keukenmeid, Kapellcstraat, 11, Aalst. 7044 MEGA N1C1EN-AU Tu G KLEI D E Rreet diploom, vraagt plaats, kan aanstonds in bediening treden. Schrijven ten bureelo van het blad onder de loiters A. M. 7035 >3 52M| Telefoon DENDERMONDE 53 Regelmatige dienst tusschen door snelle en prachtige maalbootcn Twee vertrekken wekelijks MAAL BOOTEN: „Aquilanla" 46,000 Ion „Gsrmsnia" 20,000 „Saiooia" 15,000 „Mouretania" 32,008 Ion „Garonia" 20,000 „Ro]|2l66orge 12,000 Prijs in 3* dag 1300 fr. plus 135 fr. hoofdgild. Lage Tweede Klas prijzen. Zich te bevragen aan: The Cunard Steamship Co., Ltd, Van DycHkaai, 10, Antwerpen oi" de Agenten Raydt Bruynseels 6, Kammenstraat, Antwerpen ofwel den lokaalagont: Eduard Van Cauwenberghe, 23069 Dirk Martensstraat, 67, Aalst. AAARQUE Sans Acide-Impefméable POUR ClïAUSSURES. DE. TQUS CUIRS DE GROOTE BELGISCHE MERK Vrij van 'metende en schadelijke stoffen In gebruik bij bet Belgisch leger. Is van uitmuntende hoedanigheid en tevens goed koop. Glanst ONMIDDELIJK en zonder moeite. 5178»

De Volksstem | 1921 | | pagina 2