19 DE FORTUINZOEKERS 't Vlaantscii in besiuurlijks diensten Nieuwjaarsgifisn voor tien Paus. Woensdag Jan. 1921 De ontwapening van Duitschland Zij trachten da Entente om den tuin te leiden. Vooral hun vliegtuigen wenschen zij te behouden. Bij dsitallaanschs socialisten- XXVII» JAARGANG NUMMER IS Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 X> Gr 2E5 X_i J*L. 33 S CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffbl-Db Gbnpt II. Urm ar us Zon op7,37, onder 4.25 Volle Maan den 23 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildiugs Londres E.G.4 La Libre Belgique meldt onder den titel i De Overeenkomst Wij vernemen dat tengevolge eene be spreking aangaande het wetsontwerp op het gebruik der talen in bestuurlijke diensten, welke in de rechterzijd van den Senaat heeft plaats gehad en waaraan ook de heeren raini- kers.Carlon deWiart, Ruzetle en Van de Vyvere deelnamen, onderhandelingen zijn Xa u gek noopt om eene overeenkomst te be- werken tusschen Kamer en Senaat. Het struikelblok van het wetsontwerp was de schikking, door de Kamer gestemd en waarin gezegd werd, dat de aanwerving voor de centrale diensten van den Staat, in T toekomende zou moeten gedaan worden vóór do helft onder de Vlamingen en voor de helft onder de Walen. (i Zülke schikking scheen ons niet toepas selijk, daar zij noodzakelijker wijze de ont- dubbeiing van alle algemeene besturen zou na zich slepen, De Vlaamsche senators en volksverte genwoordigers hebben zulks ingezien. Men zou (hans volgende formuul voorstellen om in bestuurlijke diensten te treden zou men het examen afleggen, in de taal welke man verkiest. Men zou* echter moeten bewijs 'eieren van .praktische kennis der tweede taal en om een graad boven dien van bureel overste to bereiken, zou men do tweede taal grondig moeten kennen. Wij hebben redenen om te gelooven dat In aanzicnslaande personaliteiten van den Vluamschen groep deze zienswijze aankle ven IN DEN MINISTERRAAD EEN AMBTELIJKE MEDEDEELING Gisteren morgend vergaderde een kabinets raad en werd volgende mededeeling aan de pers gegeven J)e raad heeft den internationale toestand onderzocht alsmede de onderrichtingen die moeten gevolgd worden door zijn leden die de vergadering van den Oppersten Raad zul len bijwonen, te Parijs, op 25 Januari a. s. Hij heeft den tekst de.i wijzigingen bepaald, "f'lie door de regeering zullen ingediend wor den om dc vrijheid van verceniging te waar borgen. Ilij stelde ook de formule op betreffende de. toelating aan ambtenaren en bedienden van den blaat, om gemeentelijke kiesmandaten te Aanvaarden. Daarna heeft hij den toestand geregeld van de gezinnen, waarvan de kost winner tijdens den oorlog gesneuveld is. Hij heeft de wet goedgekeurd op de wijzi ging van bepaalde artikelen der wet op de Spaarkas en heeft zekere verbeteringen on derzocht, die moeten toegebracht worden aan do inwendige diensten der openbare besturen namelijk wat het geldelijk toezicht betreft. Vervolgens hielu de raad zich bezig met de verzekering der Staatsgebouwen tegen brand. Moogere Landbouwraad. Maandag voormiddag vergaderde de Hoo gere Landbouwraad, in het Paleis der Akade- mies te Brussel, onder bet voorzitterschap van M. Tibbuut. Er werd eerst hulde ge bracht aan dc nagedachtenis van baron Gilles de Pélichy, senator, sinds de laatste zitting «verleden. Vervolgens werden de verslagen goedgekeurd die het voorontwerp van Land- Souwprogram, van 31. den Minister Ruzetle, moeten verb teren en toelichten. De minister had deze inlichtingen gevraad, in 't vooruit zicht dar Konferencie van Geneve, waarde kwestie der herrimïcbling van den Land bouw zal besproken worden. Deze verslagen -ijn Voorwaarden van den Landbouwarbeid {MM. Dupont, Denésépart en Bomal) ver- 29 VERVOLG. Wacht en ziet toe. Gij zult niet lang behoeven te wach?en want er is niet veel tijd te verspillen. Er is een anderen weg op de klippen, niet ver van hier buiten twijfel kennen de Indianen hem. en als wij geen haast maken, zullen zij daar zijn en op ons aankomen door de achterdeur, doch dat mag bun volstrekt niet gelukken. Hou u gereed en zie too, wat ik doen zal. Als gij mij ach terwaarts ziet gaan, vol-t mij dan zonder iels te zeggen. Klapdorper knikte en de gids, gedoken achter do barrikade, die hij had opgericht, ten koste van zijn lieveling, ving een aantal handelingen aan, die zijn makker in sprake- Jooze aandacht beschouwde. Hij legde zijn geweer zoodanig, dat de loop op de heupen van hetdoode paard rus lende, achter den staart uitkwam, fn die po sitie maakte'hij het vast, door de kolf mot sen sterk touw aan den zadelknop rast te binden. Daarop nam bij de muls van zijn hoofd plaatste die zoo, dat de bovenrand ter zijde van den zadelknop to zien was en onge veer drieduim boven liet kruis uitstak. Het was eene bekende list met eenige nieuwe bij voegingen en verbeteringen door hem zelf bedacht. Alios is klaar, zeide Wilder, van hel doode dier weggjftindo en terugkruipende tot waar zijn makker hom wachtte. Komaan, betering van den landbouwerstand door het aankoopen van eigendom te vergemakkelij ken (MM. Marten en Tibbaut) middelen om den landbouwwerkman op don buiten te houden (M. Vanderlinden)gebruik van landbouwmachienen en elektriciteit (M. Le- pine) uitbreiding der wet op de arbeidson gevallen (M. de Moffarts) enz. Vooraleer uiteen te gaan stemde de verga dering een wensch ten voordeele van den terugkeer tot de handelsvrijheid. Bëfgcscfce Keening 4 t. h van fl milliard. Uitgave aan 200 franken per titel van 250 franken dus aan SO per honderd is den toezentlijheil interst 5t.h. Alle jaren verscheidene trekkingen met premien van 1 millioen, 250,000, 100,000 en 50,000 franken. Men kan van heden af inschrijven zonder kosten bij Tliéogahale Stevens, Wisaelagent, 16, Ouderwijsstr. Aalst. 6096 Het is eene spijtige bestatiging dat de Duitsche overheden met alle middelen trach ten het werk van de conlroolcomiuissie in den weg te slaan. En het is van hunnen kant niet alleen slechten wil, ieidzamen tegen stand of weigering tot medewerking, ook methodisch hebben zij het bedrog ingericht, de geallieerde officieren verplichtende tot echte krijgslisten hunnen toevlucht te nemen, ten einde het verborgen materiaal te ont dekken. De Duitschers trachten vooral de onder dooien van vliegtoestellen te verbergen. Een Fransche opper-officier aan de toezichikom- missie gehecht, verklaarde aan een redacteur van Le Petit Journal - wat volgt Elk bezoek aan fabrieken, elk bevel om materiaal te vernietigen geeft aanleiding tot geschillen, vaak komische, meestal pijnlijke. De officieren doen steeds den indruk op. dat zij te midden van valstrikken zoeken. Men poogt hen altijd om den tuin te leiden, en om de kwade trouw der Duitschers te ontduiken, moeten zij nu eens tot listen, dan weer tot gewelddaden hun toevlucht nemen. Enkele feiten zullen daarvan een duidelijk gedacht geven Te Furs'.enwald, in de omstreken van Berlijn, keerden wij onverwachts terug naar eene fabriek, een paar dagen na een tamelijk lang bezoek. De raadgevingen van den Duit se hen verbindingsofficier sloegen wij natuur lijk in den wind, daar bij ons ten zeerste aanbevool van ons voornemen andermaal de fabriek te doorsnuffelen, at te zien. Onze grijze auto werd gezien. De poortier deed de alarmseinen fluiten. Te midden der algemeene verwarring en van het hals over kop sluiten der poorten van dc werkkamers, dringen wij in een plaats waar wij 52 nieuwe motoren en 211 schroeven ontdokken, die er bij ons eerste bezoek niet waren. Enkele dagen nadien hebben de vertegen woordigers der geallieerden eene fabriek van Berlijn, aan Hugo Stinnes toebehoorende, doorzocht. Er waren zes verdiepen die moesten in oogenschouw genomen worden. Na een hevige woordenwisseling besloten wij in den voormiddag de drie onderste verdiepingen te controleeren. De drie andere verdiepingen zouden wij voor den nanoen voorbehouden. Een onzer die een valstrik vermoedde, liet 's morgens een notaboekje achter een proef- bank vallen. Na den maaltijd eischte hij zijn boekje terug. De bestuurder wilde het doen halen, maar de officier eischte dit zelf te mogen doen. Wanneer hij in het reeds door zocht lokaal trad, vond hij zestig nieuwe motoren die als bij tooverslag tijdens het mijn vriend indien zij de list niet ontdekken tol wij tijd genoeg hebben de klip te berei ken, hebben wij nog kans. Komaan, houd u vlak achter mij. Klapdorper volgde zonder eeh woord te spreken. Hij wist, dat de gids, welbekend en beproefd, een reden had voor alles, wat bij deed. Het was geen tijd hem te onder vragen of ie redetwisten over den stap, dien hij gedaan had. Er mocht gevaar voor iico zijn, de dood was achter hen. Ter nausvernood twaalf schreden van den ingang opende zich de gleuf in eene grootero ruimte, die zich weder, evenals een passer, sloot. Het hol was langwerpig rond, ge vormd in dc stevige rots, die, behalve aan den bovenkant, van alle zijden steil opliep. Hier was een ravijn, dal van liet bovenvlak naar boneden liep en dat voor den natuur kundige het geheim van zijn ontstaan open baarde. Niet zoo gemakkelijk liet zich den nauwen uitloop op de open vlakte verklaren. Maar hij, die kennis van den oorsprong van rot sen had, zou zekere ijzerachtige aderen in den zandsteen ontdekt hebben welke, weer stand biedende aan de wegvretende kracht V3n een snel vlietenden stroom, reeds voor talloozo jaren bostaan had. Noch de gids, noch Klapdorper letten op. zulke wetenschappelijke gegevens, toen zij door de nauwe gleuf in de proolere opening kropen. Alios wat zij wislon en dat hun be lang inboezemde was, dat in de tegenover gestelde richting een goot naar boven liep, ontbijt van de bovenste verdiepingen naar beneden gekomen waren. Niet lang geleden berichtte men ons dat er materiaal verborgen lag in eene gemeente school van Berlijn. In gezelschap van een Duitsche politie beambte en van een officier begaven wij ons naar het aangewezen onderwijsgesticht. In den beginne vonden wrj slechts 125 magnetos in den omtrek verborgen. De oude onderwijzeres liet ons evenwel niet iu een der kamers treden onder voor wendsel dat haar zieke dochter zich daar bevond. Wij drongen aan. Het Germaansch bloed der oude Bertha begon te zieden, zij sprong voor de deur, strekte de armen uit, en gilde Deutschland über alles, ge zult over mijn lijk moeten trappen De politiedienaar duwde haar ter zijde en beukte de deur in. In stede eener zieke dochter, zagen wij vijftien schroeven, dertig magnetos en talrijke hoogtemeters. Maar waar het vooral smakelijk wordt, is wanneer de Duitsche onderwijzeres een klacht indiende wegens schending harer woning. Zij beweerde dat het gevonden materiaal dienst deed om de jonge meisjes te onder wijzen, zij dreef het zelfs zoo ver dat zij 200.000 mark in goud vergde voor slagen en wonden. Een krachtdadig antwoord van generaal Noliet herstelde de zaken in hun juist dag licht en dit tot beschaming der Berlijners, die de zaak tot een schandaalte wilden herleiden. Door deze voorbeelden kan men zich een juist gedacht vormen van de moeilijkheden die de Fransche toczichtsofficieren onder vinden. Niettegenstaande het yast voornemen der Duitschers niet tot de ontwapening over te gaan, zullen de geallieerde officieren hen er wel tegen wil en dank toe dwingen. Eu zulks is noodig ook. Ze moeten onschadelijk maakt worden. BEj M. Rciberl tfan die Lasiofttc Wisselagent Esplanadestraat, 8, Aalst, fnschij- ving zonder kosten van nu af op de Belgische eening van 1 milliard aan 200 franken per itel van 250. Trekkingen vaneen miliioen, 250,000, enz. Interest 5 0/q. 7082 2-5ei drama van E^oüEStaix. Graal Conrad d 'Urssl als getuige In November 1.1. wierp een drama de ont zetting in de streek van Mailbaix, bij Alh. Drie inwoners van dit dorp, die op de patrij zenjacht waren geweest, werden neergeveld door 12 m/m kogels, waarmee men gewoon lijk op everzwijnen jaagt een hunner stierf onmiddelijk de twee anderen leven nog. Tot hiertoe had het onderzoek van het par ket van Mons uitgemaakt dat de schoten gelost waren door eene patroulje van vier jachwachters, twee van de markiezin de Clias- teleer en twe? van graaf de Rouillé, wier eigendommen aan elkander palen. De jachtwachters Louveau en Tillet erken den ^geschoten le hebben. Gehoorde getuigen verklaarden echter dat graaf Conrad d'Ursel, die zich dien nacht op het kasteel van Mev. de Ghasteleer bevond, al de bijzonderheden van het drama kende. M. d'Ursel had 's morgens na het drama het kasteel verlaten, en was er niet meer toen het parket er kwam. Te Brussel ondervraagd over hel drama, anlwoorde hij, er geheel vreemd aan te zijn. Evenwel heeft het parket van Mons het verlangen uitgedrukt hem te hooren en het parket van Brussel heeft hun dit verzoek meegedeeld. Kasbons 5 t. h. der Stad Antwerpen uit- keerbaar binnen de 10 jaar met 1000 frank, te bekomen ter Burgersbank van Aelst aan 940 frank. 7053 die een pad naar de vlakte aanduide. In weinig tijds waren zij er in, tobbende om vooruit te komen, en le midden vau een chaos van rotsen klauterende, waar geen paard volgen kon. liet wijken der vluchtelingen in hel ravijn was, evenals hunne vlucht uit den iuge3lo- len koraal, niets dan eene twijfelachtigo po ging. Geen hunner bad bepaalde hoop, dat zij ooit zouden ontsnappen. Het ging hun als hot gewonde eekhoorntje, dat zich vast' klampt aan do laatste dunne twijg van een boom, boezeer die niet in staat is het te dra gen. Zij waren niet zeker, dat de oploopende keel hun een pad naar de bovenvlakte zou versohaffen want Wilder bezat niets meer dan een flauwe herinnering van wat do een of andere jager hom medegedeeld had. Maar al was daar een pad, de Indianen, gooofendo ülauieraars zooals zij zijn, zouden hen spoe dig overvallen en op den voet volgen. De list kon niet lang onopgemerkt blijven. Zij hadden zich in de kloof geworpen, evenals een drenkeling die alles wat naast hem drijft, aangrijpt eon nietig takje -of bundeltje gras of stroo. Toen beiden stilzwijgend de met stukken Steen bezaaide kloof opklauterden, hadden ieder hunne eigene overdenking, die, I100- zeer niet geuit, toch dezelfde waren, name lijk liet koesteren van eenige hoop. Konden zij slechts den bovensten top van do klip be reiken I Wol konden hunne navolgers dat eveneens, maar niet te paard. Ilot zou dan een wedstrijd worden, waarvan de goeda BenJekkere bediende. Wij hebben gemeld hoe een bediende van het departement dei* teruggegeven goederen, behoorende tot het ministerie van Ekono- mische Zaken, er in gelukt was er met eene som van 346.000 fr. ten nadeele van den Staat, van door te trekken. Hoe deze kerel, Jean Desiré Fyen genaamd, er in gelukt is zich als bediende in oen ministerie, waar zooveel verantwoordelijk heid is, te doen aannemen, zal wel een wonder mogen lieeten. Hier volgt een lijstje zijner veroordeelin gen, tusschen 1889 en 1913 opgeloopen voor scliriftvervalsching, gebruik van \a!sche stukken, misbruik van vertrouwen, drage van verboden wapens, enz.: twee maal 3 maand gevangéén maal 6 maandéén maal 1 jaar; één maal 3 jaar drie en twintig maal 4 maand zes maal 2 maand één maal 4 maand nog eens 6 maand nog eens 3 maand en eindelijk 15 dagen. Daarbij komt ook nog eene gansche reeks boeten... T Kan nog al tellen zooals men ziet. 3C LIJST. Overdracht der vorige lijsten l'r. 11,631. M. A. Schelstraote, kamenier van Z. H. 1,000; Mro# A. van Wassenhove, 100; M. A. Poppc, St. Nicolaas-W., 50 ;M. Noilée de Noduwez, 100 M. en Mm® Godsclialck-Vcrcruysse, 100 M. Ch. Woeste, 100 Graaf en Gravin Cami lie Liénart, 100 M. E. Stinglhamber, 100 den Algemue- nan Oversten der Josephiten, löO M. en Mmc Joan Velings, 100 M. Aug. en Mej. Maria Mo- reeuw, Brugge, ICO; M. en Charles Binard, 100 H. Hart van Jesus betrouwen op U, A»-ltre, 25 Fraternité dos Saurs du Tiers-Onirc, Tour nai, 25 Les Frères des écoles en leurs élèves. id., 200; Les Péres Rédemptoristes, id., 50 VlaamschoSodalitedt, Bestormstraat, Gent, 50; Bar. en Bars Albert van Caloen. 100 M. A. Si- monis, 100 Mm« Hauseux-Grenado, 100 M. G. Hauseux, 50 Mmo M. Doreve, 100 M. X. Fran- cotte, H)0; M. J. Heptia, 200 P. C. D. 100; Mej. H. Hendrickx, 100 Dru Wauters, de Bosterfluld et enfants, Mons, 25 M. F. Sevrin, 50 M. en Mme A. Anciaux, 50 Dieu protó^o le Saint- Père, 50 E. Stappaerts, 35 D. E. 11. 5u0 Bou vier van Cuyk, 100 M. en Mmo Pierpont, 100 M. de Meester de Heyndonck 100 Ct0 t'Kint de Roodeboko, 100Un ilamand, 100 Naamloos, Charleroi, 100 F. B. Thienen, 40 J. P., 1 C. S. de Jèsus, 3 J. L., 10 Pour le bonheur, 5 Eri tèmoignages d'admiration, 5 Pour que le S. C. bénisse notre cause, M. en 5; Molen beek. 5 J. S. 20 Beboer en Opstelraad van Het Volk G. Eylenbosck, 20 Ph. de Munnick, 5 E. de Ctercu, 5 A. Van Isoghem, 5 Ch. Bekaert, 5 G. Gabriel, 5 Mej. B. Boonants, 5 E. Dusauclioit, 5 Opdat het H, Hart ons huis gezin zou zegenen, 5 De vijf vergeet-mij-niet- jes der patronage, 3 D. De Cock, 5 Tot wel vaart van mijn huisgezin, 1 Opdat het H. Hart mijn huisgezin zegene, 5 Ter core van het II. Hart, Tessbnderloo, 2 M. E. deMazicre, Wer- vicq,10 M. Broze, 10; En l'honneur de S. C„ 20; S. Joseph, 20; 8. Jooeph, 20; P. S. M. ïleule G ;Tot lafenis der geloovige zielen, 5 Uit B., zegen ons, H. Vader, 5 Eene dienstmeid uit Jette 5 M. V. Sorraes Senden, Oostende, 20 l'our que Ie S. C. nous protégé, Cl. 5 Roggen, Th. 1; Naamloos, Sleydinge, £0 Een Kath. huisgezin uit S. Andrics, 2. Totaal: fr. 18,708,00. Men kan do inschrijvingen zonden aan hot bu reel van het blad of aan M. Leo Mallié, sekreta- ris, 150, Belliardstrnat, Brussel. (Postchokrelc. Nr 33279)» Vreeselijk automobielongeluk Twee dooden Zondag avond rond 8 ure keerden de echtegenootcn Barnaul wonende te Oostende in de Vuurlorenwijk,-langs de Visscherskaai huiswaarts, toen zij omgeworpen werden door den automobiel van liet - Hotel du Phare De man werd op den slag gedood. De vrouw was zoo erg gekwetst, dat zij in den nacht ook bezweken is. Ramaut was matroos aan boord der Staalsmailbooten. Het parket is verwittigd en heeft een onderzoek geopend. afloop van do snolheid bunnor voeten zou afhangen de blanken stelden daarin nog al vertrouwen en schatten zich in dit opzicht boven hunne vervolgers, daar zij wisten, dat de Comanchen Indianen te paard zijn. Deze plunderaars van de prairiën, die als 't ware te paard leven, zijn le voet bijna even hulpe loos als vogels met gekortwiekte of aange schoten vleugels. Konden zij den top van de klip bereiken, dan kon alles gog terecht komen aange moedigd door deze gedachte snelden zij, het met rotsblokken bezaaide ravijn in, nu eens langs klippen glijdende, dan weder hunne lichamen kneuzende tusschen onbehouwen klompen, somtijds van den een op den ander springende, in vermetelheid wedijverende met de sprongen van Kanguros. Zij liedden den weg reeds meer dan half afgelegd, toen achter hen kreten iade al- lei opstegen. Nog waren zij in de oogen hunner ver volgers verborgen. Hangende rotsblokken en hooge steen- klompen, die in liet bod van het ravijn lagon hadden hun beschut. Was dat liet geval niet gnweest, dan zouden kogels en pijlen om hunne ooien hobbco gesnord en misschien oen einde aan huune vlucht hebben gemaakt. De wilden waren dicht genoeg genaderd om zoowel het geweer als den boog te kun nen gebruiken-, on hunne stemmen die in de lucht weergalmden, zoo duidelijk alsof zij un passen van Uv 'lachtelingen af waren. (Vervolgt.) Do Burgersbank wan Aelst Sj Jorisstr., 27, Aalst, aanvaard van 10 Jan. dtr inschrijvingen op de JVicnwe Premideening Interest vrij van kosten ieder jaar op Iff Januari. 70GC IN IERLAND Een tragische voetbalwedstrijd Londen, 17 Januari. Na afloop van tnt voetbalwedstrijd te Cork werden een twaalftal scholen gelost op twee stille agenten, die hoewel zwaar gewond, toch wisten te ontsnap pen. Later moesten zij naar het gasthuis worden hebracht. Onmiddellijk na den aanslag werden door de politic, huiszoekingen gedaan in hel cen trum der stad. Auto's met politieagenten be- mand, reden in dolle vaart door de straten. Dadelijk werden de hoofdverkeerswegen af gesloten cn alle voorbijgangers afgelast. Uit een politica ulo.werd, dichtbij de IloogeschooU op eeu ontvanger der belastingen geschoten, die op den slag dood bleef. Later werd ook nog op andere punten der stad geschoten, liet aantal slachtoffers zou 8 bedragen. In een hinderlaag Dublijn, 17 Januari. Een aantal politie* mannen vielen in een hinderlaag bij Ballf- mation; twee hunner werden doodelijlc gewond Ook te Tubbercury liepen twee politieman nen verwondingen op. Te Armagle werd een boru geworpen naar een politieman; dezö kwam met den schrik vrij maar een voorbij ganger werd zwaar gekwetst. De toestand Terwijl de extremisten volstrekt weigeren de wapens neer te leggen, toonen de gematig den zich verzoeningsgezind en naarmate de Engelsche troepen er in gelukken de onver- xoenbaren te verdringen, komt al meer ea meer hoop, dat men ten slotte tsch den vrede zal bereiken. Sir Ilamar Greenwood, algemeene secreta ris voor Ierland, verklaarde aan een mede werker van Weekly Dispatch dat op de conferencie der Dominions welke in Juni a. s. te Londen zal gehouden worden, Ierland zat vertegenwoordigd zijn door de voorzitters der parlementen van Noord en Zuid Ierland- Sir Hamar Greenwood voegde er bij, da* de Ieren zulks verlangen, de palementen van Noord en Zuid Ierland zich zullen kunnee versmelten. De opzoekingen te Dublijn Dublijn, 17 Januari. De militaire over heden hebben gisteren te Dublijn de omsinge ling voortgezet. Talrijke huiszoekingen werden gedaan en vele personen werdep aangehouden. Voor de slachtoffers Dublijn, 17 Januari. Onder bescher ming van den lord meier tan Dublijn, van M. de Valera en andere in aanzien staande Ieren zal een Wit Kruisbond gesticht worden niet het doel fondsen in te zamelen om di beproefden ter hulp te komeu. DE DRAMAS DER ZEE Schepen vergaan. SAINT WALO. 17 Jan. De stoomsloep Ludham Castle, tellende eene bemanning vart elf koppen, is tijdens een hevig tempeest ter hoogte van St. Lunaire gezonken. Tusschen St. Lunaire en Dinard spoelden reeds zes lijken aan wal. Men vermoedt dat heel de be manning omgekomen is. LORIENT, 17 Jan. De gewezen paket- bopt Evangélincthans in vrachtboot herscha pen, Zondag uit Cherbourg vertrokken tijdens het onweder op de Pottenbank terecht gekomen. Eenige minuten later brak liet schip midden door. De acht officieren en 38 matrozen, die het schip bemanden, konden zwemmend het strand bereiken. Zij werde» naar het gasthuis vail Port-Louis overge bracht. Men schrijft van heden afin, zon der kosten, ter Ban que Centrale dc la Dén- dre, op de Nieuwe Leening van een milliard frank met loten,door der. Staat gewaarborgd. Prijs van uitgifte 200 fr. per titel van 250 fr. Aan dien prijs, rekening houdende van da terugbetalingspremien, mag de wezenlijke interest op nagenoeg 5,90 O/o geschat worden. 7058 liet Congres der Italiaansche soci&Üsle» te Livorno duurt voort en zooals het puit worden er af cn toe eenige vuistslagen uiige- deeld tusschen Colschewistiscli gezinden e» de anderen. Zulks gebeurde vooral toen de Bulgaar Kovavieff, die de III Internationale op het Kongres vertegenwoordigd, eene pleidooi ten voordeele der Bolschewisien hield. Later, toen M. Baraiono wees op het feit, dat de Italiaansche massas nog niet rijp zijn voorde revolutie, hadden hevige incidenten plaats en verscheidene rnststoorders moesten uit d« zaa! gedreven worden. Hetzelfde had plaats toen gezel Graziarï kloeg dat sommige socialisten al te veel vaderlandsliefde toonden. De Avanti meldt, dat de Italiaansche com munisten eene bespreking hadden met verten genwoordigers der III Internationale, docU» dal zij niet 't akkootd geraakten*

De Volksstem | 1921 | | pagina 1