22 Er schnüd groot gevaar DE FORTUINZOEKERS Zaterdag Jan. 1921 De dag van de ieening. Rond het Parlement. De ontwapening vaa Mtsshland Do Surtaxes Q' Entrepoten de Kandelskamsr van Antwerpen- Valsc&e geruchten over een aanslag E VOLKSSTEM XXVII' JAARGANG NUMMER 18 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tal. 114— DAGrELAD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffbl-De Genot Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap IIavas,8, Marlelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parij3 en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 H. AnasUtius I Zonop7,34, onder 4,30 Volle Maan den 23' De onzijdige zedeioer in de lagere school. Dat de kabinetsraad zijne goedkeuring schenken zou aan de plannen van den heer Destrée, kon worden voorspeld; zijne instem* ming lag reeds besloten in die onduidelijke verklaring omtrent den zoogenaamden school* vrede bij het heropenen der Kamers. Daaruit ook is gebleken, zoowel als uit de onloochen bare gebeurtenissen in de onderwijswereld, dat het hier niet een mogelijke bekrachtiging is voor de toekomst. De leergang van onafhankelijke zedenleer is reeds lang een voltrokken feit, en werd reeds door het ministerie van Kunsten en Wetenschappen uitgewerkt in een officieel leerplan voor het lager ouderwijs in al zijn graden. De sluwheid van een minister Destrée heeft zulks door administratieve maatregelen weten in te voeren, en wat nog voor de naaste toekomst voorbehouden werd, is de veralge. meende verplichte toepassing. Daarvoor zullen de nieuwe Desirêe-gezindo sc.ioolop- zieners wel zorgen. Met evenveel recht als Van Hnmbeeck in den schoolstrijd van '79, zou Destree kunnen uitroepen er is niets veranderd Wat er veranderd is in ons opvoedingstel sel, als hot steunen moet op onzijdige zeden leer, welke als tegenhanger van de godsdien stige met deze onvermijdelijk in tegenspraak komen moet ten opzichte van den grondslag der zedelijke verplichting, wat er veranderd zal zijn, zal de toekomst aanwijzen. Maar dan is de slag der vrijzinnigen thuis, en is het te laat. Men zie toch eindelijk in, schrijft P. Sals- mans, dal ook in België het gevaar hoogst dreigend is. De Vrijmetselarij, de Vrije Ge dachte heeft een internationaal programma, dalzc overal, vroeg of laat, bcdektelijk of openlijk volgens de omstandigheden opdringt Waarom hebben de liberale congressen van 19l9 en 20 keer op keer de moraal zonder God vooropgezet Waarom hechtten onze tegenstrevers cr zoo aan het Ministerie van Wetenschappen en Kunsten in hun handen te krijgen Willen zij eens toonen dat zij op hunne benrt iets presterren kunnen voor do Pr/Je Gedachte, en de beginselloosheid van den onzijdigheidscuflus en de fletsche ver draagzaamheid en goedzaklugheid van veel katholieken weten uit te buiten l Welke was de uiteenzetting van 2ijn plan door M. Destrée in den ministerraad gedaan Na zijn interview kunnen wij het gissen, en we zullen er op weer komen ten gepasten tijde. Onderlusschen slaan wij voor een snderduimschcn maar allergevaarlijksten schoolstrijd. Met de verplichte invoering van de leeke moraal in het lager onderwijs gaat ons Bel gisch schoolstelsel den weg der anti-gods- dienstige schoolpolitiek van Frankrijk op. In deze omstandigheden, schrijft nog R. jSalsmans, kunnen we nooit aan onze politieke voormannen en aan ons katholiek volk al le duidelijk doen inzien wat onafhankelijke moraal eigenlijk is, en naar welken afgrond van onverschilligheid en bederf men de jeugd van ons land voert. Welnu, de ervaring In Frankrijk opgedaan, vert feiten, die zooveel onomstootbare be wijzen zijn woorden en daden van de bel hamels der laïcisatie zijn bekentenissen /an hun boos doelwit of van de onbeholpenheid der onzijdige zedenleer. Een boek van Fl. Prims komt op zijn tijd Onzijdige opvoeding en onzijdige zedenleer n de lagere school- zoo rijk aan documen tatie, is liet een arsenaal vol duchtige wape len om den aanval der vijanden der Kerk af e slaan. T Dl al*t LftA'AJ a Hl. i)4 VERVOLG, Zijn makker gehoorzaamde dadelijk, ge* ukkig was het een kleedingstuk gelijk een mantel zonder naad van achter en dat, uit- espreid, den genoegzame breedte in opper- rlakte besloeg. Voor het doel bleek het uitmuntend ge- chikt te zijn, en voordat de kleine grot zoo 'ol rook was, dat zij volstrekt onhoudbaar ras, was de ingang met het lakeogordijn fgesloten, en zoo vast over de opening ge- rokken, dat zelfs de rook bezwaarlijk er in ton dringen. Gedurende bijna een halfuur ielden zij hel laken uitgespreid, dit verde- igingsmiddel met hoofden, handen, knieën in ellebogen tegen de wanden der opening fastdrukkende. Niettegenstaande deze voor- org kwam er tocli van die afschuwelijke valm in, die lmnne oogen pijnigde en hen alf smoorde. Zij verdroegen zulks met gelatenheid en lelden alle pogingen in het werk om Diet te iezen of te kuechen, hetgeen ongetwijfeld un dood zou ten gevolge hebben gehad. Zij wisten dat het geringste gerucht, dat )t de Indianen zou doordringen, eone aan- ijzing van hun tegenwoordigheid in 1I9 ihacht zoude wezen en hun onverbiddelijk erderf zou ten gevolge hebben. De beroo- jog zou worden volgehouden, tot de wilden ïzikerheid hadden, dat het een noodlottig evoig moest hebben. Meer nog, het is een thesis de onzijdige school staat op het standpunt der libre pensee Zij is gericht tegen alle dogma- tisme zij leert het kind redeneeren onafhan kelijk van alle leergezag. Daarna evolueert de onzijdige schooi lot dat zij effenaf anti katholiek is, vermits dogmatisme, dat in strijd is met haren grondslag, met het wezen der Kerk verbonden .is. Logisch moet zij komen tot de afschaffing van de zedelijke opvoeding. Aan alle katholieken, die nog aan hel geloof en aan de zielen der kinderen belang hechten, drukken wij op het hartOogen on ooren open Er heersckt gevaar in de duisternis Wachter, wat is er van den nacht Ziehier een kenmerkend feit, dat bewijst hoe hoogst sympathiek het onthaal van dc leening van een Milliard bij het publiek is De heer Levie, voorzitter van het Verbond voor Oorlogsschade had de vertegenwoordi gers van den Brusselschen groothandel ver zocht naar het voorbeeld van Parijs een dag van de Leening in te richten. Met geestdrift werd dit verzonk ingewilligd. Op de jongste bijeenkomst van de Kamer van Koophandel, voorgezeten door den beer Franchomme, heeft de vergade.iing beslist dat de ontvang sten van een dag, die later zal bepaald wor den, gansch zullen besteed worden aan het aankoopen van titels der Leening. Het publiek zal verzocht worden zooveel mogelijk zijne aankoopen opdien dag te doen ten einde de ontvangsten te verkoogen en aldus bij te dragen tot eene nationale onder neming van hulp aan de gcteisïerdon van den oorlog. Zekere magazijnen der hoofdstad hebben niet tot het nemen van dit loffelijk initiatief je wacht om door die eigenaardige manier aan de uitgifte deel te nemen. Linnen banden voor de loonvensters maken reeds bekend dat een verkoopdag aan de uitgifte in het bijzonder zal besleed worden. Dit strekt gansch tot eer van den handel der hoofdstad, die bereidwillig deze nieuwe gelegenheid te baat genomen heeft om zijne vaderlandeliefde uit ta drukken. Da duurtclDBSÏag voor gasstelijkan. De heer Ramaeckers heeft volgende vraag gesteld aan den heer minister van Financiën Op 30 November 1920 had ik de eer aan den beer minister van Rechtswezen 0. m. a. de vraag le steller» of hij het niet billijk oor deelde aan de bedienaars van den Eeredienst met name aan de EE. HH. Pastoors en Kape laans een duurteioeslag van 100 fr. per' maand toe te staan en aluus de geestelijken op denzelfden voet te plaatsen als de ambte naars van den Staat. Op 14 December 1920 antwoordde de lieer Vandervelde B De kwestie valt in de bevoegdheid van den heer minister van Financiën. Ik geef derhalve den heer minister van Geldwezen in overweging of hel geen daad van rechtvaardigheid zijn zou in le gaan op den wenk hem gegeven door zijn collega van Juslicie. De toestand van zooveele priesters is een hachelijken toestand. Onder de armen hunner parochie zijn de priesters vaak de armste. Zij klagen echter nooit. Velen zelfs zullen het euvel duiden dat ten aanzien van het land voor hun gebedeld worden moest, ge bedeld om rechtvaardigheid Ik durf verwachten dat de achtbare mini ster onverwijld de verlangde toeslag zal ver- leet.en van af 1 September 1920 en dit voor een termijn dat eindigen zal op het tijdstip dat de levensduurte op normaal peil gedaald zal wezen. Uit hetgeen de gids gehoord had waren de vervolgers in twijfel geraakt of zij wer kelijk in de schacht waren, en deze onze kerheid beloofde hun behoud te kunnen zijn. Hoewel het zeker was, dat de roodhuiden zich al deze moeiten gaven met een zeker doel, zoo zonden zij zich toch niet lang daar mede bezig houden. Bovendien was de rijke buit, die de overmeesterde wagens zouden opleveren en de Indianen derwaarts zou trekken, eene gegronde rede dat de wilden zich niet lang met hen bezig zouden houden. Aldus redeneerde de gids, terwijl hij nauwkeurig luisterde of hij ook eenige vor- andering in de plannen van uitvosring kon vernemen. Natuurlijk konden tij niets zien, alleen hunne ooren stonden hen ten dienste. Zij hoorden dat er nog meer brandstoffen in het hol werden geworpen. Elk oogenblik hoorden zij ze schuifelend langs de deur hunner behangen kamer vallon, terwijl de takken in hun val langs do wanden der rots schuurden. Na eenige tijd hield dat geluid op, daar de Indianen vermoedelijk dachten, dat er ge noeg brandbare stof bijeen gebracht was, om een volkomen ondergang te bewerken. Waren zij binnen de spelonk, dun moesten zij nu toch gesmoord zijn. Zoo moeten althans de roodhuidige brand stichters gedacht hebben, want na een korte poos hielden tij met hun helsch werk op. Maar om van hun work verzekerd te tijn, brachten zij voor zij de plaats verlieten, een De heer Winaidy sloot zich aan bij de vraag van zijn collega Ramoeker» en dron: eveneens aan op spoedige oplossing. Voor do gdmeentebedienden. Eene groep volksvertegenwoordigers tot alle partijen behoorende, heeft op voorhand neming van M. Masson een wetsontwerp neergelegd, waardoor de jaarwedden der gemeentebedienden zouden verhoogd worden Volgens dit wetsontwerp zou de aanvangs- jaarwedde van 5.400 tot 6.000 fr*zijn, reke ning houdende van de klas der gemeente. De jaarwedde der gemeenteontvangers zou berekend worden op het bedrag der gewone ontvangsten. Het percent zou van 2 1/2 tol 6 bedragen, ook volgens de belangrijkheid. De aanv'angsjaarwedde der policiekommis- sarissen zou van 5.400 lot 7.500 fr. zijn deze der policieagenlen van 4.500 lot o.230 en deze der veldwachters van 3000 tot 3100. De jaarwedde der gemeenteontvangers zou voor het jaar 1920 berekend worden op dc basis der ontvangsten van 1913. In ds commissie voor sociale verzekering en voorzorg De commissie, die gisteren le fi uur ver gaderde, om het wetsontwerp te oneerzoeken betreffende dc aanbouw van werkmanswonin gen is eiteengegaan, daar de nota, welke de Minister voorgenomen had aan de commissie over te maliën, niet af was. Aanslaande zitting Donderdag. Do vrijheid van vereeniging MM. Carton de Wiart er. JWaulere hebben een wetsontwerp ingediend, waarbij da vrij heid van vereeniging afgekondigd wordt op alle gebied. In het wetsontwerp komt onder meer voor dat op niemand drukking mag uitgeoefend worden ten einde hem t9 nopen in of uit een vereeniging te treden. .Wip lid wordt van een vereeniging laat hierdoor blijken, dat hij zich onderwerpt aan het re glement dezer vereeniging, alsmede aan de besluiten en aan de genomen sancties, geno men krachtens het reglement. Te allen tijde mag hij uit de vereeniging treden. Uitbreiding der Amnestiewet De Middenafdcéling belast met het onder zoek van het ontwerp tot wijziging en uitbrei ding van de amnestiewet van 31 Oct. 1919 is eenparig van gevoelen geweest, dat over alles wat kan vergeven worden, verraad en misdaden uitgezonderd de fcpons- moet gevaagd worden. Ifösn schrSjfó van boden afin, zon der kostenter Banque Centrale dc la Den- dre, op de Nieuwe Leening van een milliard frank met loten,door der. Slaat gewaarborgd. Prijs van uitgifte 200 fr. per titel van 250 fr. Aan dien prijs, rekening houdende van de tcrugbeialingspremien, mag de wezenlijke interest op nagenoeg 5,90 OJq geschat worden. 7058 Berlijn, 19 Jan. De Conferentie der gezanten had de Duitsche regeering in d.d. 31 December laten weten dat de opmerkin gen in zake de ontwapening der Duitsche vestingen aan de Noordzee niet konden in acht genomen worden en dat het materieel uiterlijk 17 Januari aan de Toeziehtskommis- sie diende geleverd. Van Duitsche zijde verneemt men dat de Reichsregeering, overeenkomstig art. 196 van het vredesverdrag van Versailles den geallieerden gevraagd heeft deze beslissing aan de e. k. vergadering van den Oppersten Raad te willen onderwerpen. De Duitsche Regeering verzocht tevens de geallieerde toezichtskomraissie geen maatre gels voor de ontwapening van bedoelde ves- tingèn le nemen, vooraleer de beslissing van den Oppersten Raad gevallen zij. andere daad tot stand, die eene niet minder onbermhartige bedoeling getuigde. Gedurende de korte stilstand konden hun ne slachtoffers niet vermoeden, wat dc wil den van plan waren te doen. Alleen wisten zij door afgebroken geluiden die van bovon tot hen kwamen, dat er eene wijziging was gebracht in hunne verdelging? manier, maar waarin die bestond, daarvan hadden zij niet de minste gedachte. Deze tijdelijke stilte eindigde ten laatste met een luid geraas, dat plotseling overging in een grooten knal, alsof een deel van de overhangende klip losgebroken en op het terras neergevallen was. Daarop volgde eene stilte, die door geen geluid, van welken aard ook, gestoord werd. Geen geritsel, geen en kele stem, zelfs geen lispelen, w erd gehoord. Een lijd lang na dit zonderling geluid, dat de rots rondom lien had doen schudden, ble ven de beide mannen roerloos in hunne schuilplaats. Ten laatste deed de gids voorzichtig de gordijn weg. Eerst oen klein stukje, een punt, om zeker le zijn ten opzichte van den rook die nog walmde, maar niet in zulken omvang als vroeger, Hij was kennelijk aan het afnemen, werd dunner en scheen ook met zekere snelheid te elijgon, evenals in een schoorsteen die goed trekt. Daardoor trok hij langs de monding der grot, zonder dat er veel van binnendrong, zoodat zij de gordijn veilig konden wegnemen. Het was oene weldadige verademing van de taak, waaronder jij zqq hog geleden hadden, Voor de Conferende van Parijs. De Duitsche voorwaarden Le Matin van Parijs, voorziet dat Duitsch- land op de aanstaande conferencie eerder slechten wil zal betoonen. Ten bewijze daar van geeft het blad dc opsomming der voor waarden welke Hugo Stinnes, in naam der Duitsche grootnijverheid zou >-stellen. Deze opsomming, welke door de Deutsche Allge- m&ine Zeitung veropenbaard ward luidt als VOlgt 1" Teruggave van de Duitsche bezittingen in den vreemde 2® Hoog-Silezie moet Duitsch blijven 3e De kosten der bezettingstroepen moeten aanzienlijk vermindert worden 4a Volledige vrijheid voor den Duitschen handel in het buitenland Teruggave aan Duitschland van een deel zijner handelsvloot 6° Frankrijk mag Polen niet meer be schermen. 7e De Duitsche koienleveringen moeten vermindert worden 8e De Entente mag Beyeren en Oost-Prui sen niet ontwapenen. Ra Bwff"a©B®sS5aiik uan St. Jorisstr., 27, Aalst, aanvaard van 10 Jan. de inschrijvingen op de Nieuwe Premielecning. Interest vrij van kosten ieder jaar op 10 Januari. 7060 Op de vergadering van het midden-komi- teit der Handelskamer heelt M. Casteleyn, de voorzitter een rede gehouden over deze zeer belangrijke kwestie. Plaatsgebrek belet ons heden deze rede voering in haar geheel op te nemen. M. Casteleyn heelt met eene rijke argu mentatie betoogd hoezeer de haven van Ant werpen geschaad werd door het instellen dezer surlaxe in Elzas-Lotharingen. Aan deze maatregel houden de havens van Noord- Frankrijk vast. Om hun bestaan glansrijker le maken, moeten deze protectionnistische maatregelen behouden, blijven. Het is de zuivere waarheid aldus de geachte spreker dat dc terugkeer van Elzas-Latharingen bij Frankrijk ons eene handelsmarkt ontneemt, waarmede wij, van in het verste verleden, in volle vrijheid han delsbetrekkingen hadden, welke duidelijk overeenstemden met de belangen van beide landen De redevoering van den geaebten voorzit ter der llandelskamcr vond groole instemming en werd warm toegejuicht. IN IERLAND Een brief Z. D. II. de Bisschop van Tarbes en Lour- des heefteen brief gestuurd aan Z. Km. Kar dinaal Logue, Primaat van Ierland. De Pre laat begint met zijne beste wenschen uit te drukken voor het luisterrijk maar ook onge lukkig Ierland. Het is luisterrijk door zijne gehechtheid aan het katholiek geloof en door de deugden welke ingegeven zijn door dcD godsdienst. Ongelukkig is het lijk het zulks nooit was in de vervolgingen van de verloo- pen eeuwen. Evenals Polen en, misschien wel met meer reden, mag liet den titel op- eischen van martelaars-natie. 't Is slechts, zoo vervolgt de Bisschop, met de oogen vol tranen en met een hart over loopend van medelijden dat men denKaba* rieberg van Ierland kan aanstaren, alsook het Kruis waarop het door goddelooze en wreede handen genageld is. (1 Met Uwe Eminencie en met zijne eer biedwaardige kollegas, besluit de Prelaat, bid ik den God van rechtvaardigheid en van Ofschoon er geen gedruisch of andere tee kenen van de aanwezigheid der Indianen meer vernomen werden, hielden de vluchte lingen het nog niet voor zeker, dat zij ver trokken waren en er verliep eenigen tijd voor zij een poging durfde wagen 0111 weder naar boven te klimmen. Enkele vervolgers konden gemakkelyk in de nabijheid op do loer liggen of binnen be. reik van de gleuf zijn gebleven. Zij waren don dood niet anders als door een wonder ontsnapt, en waven bevreesd andermaal in gevaar te komen. Zij besloten gedureode eenigen tijd zich niet op den rand to wage 1 en liever stil te blijven in de grot, die hun zulk eeno veilige schuilplaats verleend had. De een of andere wilde, teleurgesteld over het gemis van een scalp, kon het in zijn hoofd krijgen terug le keeren, om op nieuw een hoop sleonen in de grot te storten. Om gewaarborgd te zijn tegen alle on voorziene gebeurtenissen raadde de gids zijn makker aan geduld le oefenon zij bleven dus gedurende een geruimen tijd roerloos in hun donker vertrek. Ten laatste evenwel, toen zij bespeurden dat de stilte aanhield, achten zij het niet ongeraden eene verken ning te doen en met dal doel kroop de gids uit liet hol op den kant en zag naar boven. Op eens overmeesterde hen een gevoel van verwondering en ontzetting. Kan het nacht zijn 1 vroeg hij fluiste rend aan zijn gezel. (Vervolgt.) meedoogen, den God van alle vertroosting, de ziel van uw land te willen ondersteunen en het de glorie en de vreugde te verleenen van de herrijzenis en van de vrijheid. Dit zijn de wenschen welke ik in uw naam, namens uwe kollegas, uwe priesteas en degeloovigen van Ierland neerleg aan de voelen van de Onbe vlekte Maagd in de mirakuleuze grol. En ik meen wel uwe belangens te beantwoorden met u te zeggen dat, van heden af, de naam van let land zal vereenigd wezen met dien van Polen in de inzichten welke begrepen zijn in de dagelijhsche opzegging van den Rozen krans. Moge Onze Lieve Vrouw van Lourdes voor 11 wezen wat ze voor Frankrijk cn voor de verbonden naties was Onze Lieve Vrouw der Zegepralen, de Hulp der Christenen es de Troosteres der Bedrukten. Huiszoekingen tc Londen Londen, 20 Januari Daar en langs on: duidelijker bewijzen gevonden worden/ da: de Sinn-feiners niet alleen in Ierland, doch nu ook te Londen hunne aanslagen willen voort zetten, werden ve- v'en nacht talrijke huis zoekingen gedaan verschillige wijken van Londen. Al de lokale van Iersche maatschap pijen werden doorzocht. Aanhoudingen wer den niet gedaan, doch eene gansche karfc- vracht brieven, papieren, boeken enz. werden modegenomen om onderzocht te worden. In eene hinderlaag Dublijn, 20 Jan. Officieel wordt gemeld dat heden namiddag rond 3 ure een auto der policie te Glenwood in eene hinderlaag is ge vallen. De policieopzichter der streek, een wachtmeester en een gendarm werden gedood een andere wachtmeester en een gendarm werden gekwetst. De aanvallers staken den auto in brand en namen de vlucht met de wapens der gesneuvelden. Men weet niet of de aanvallers ook verliezen hadden. Dublijn 20 Januari. De krijgsbevel hebber te Dublijn heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat zoo de aanslagen op militaire autos blijven voortduren, gekende Sinn-feiners zullen ge dwongen worden in deze autos plaats te nemen cn aldus ook gevaar zullen loopen 01 het leven bij in te schieten. Lijkgravers in slaking ln Dublijn zijn lijkgravers in staking ge-= gaan omdat eene loonsverhooging geweigerd werd. De familieleden van den vermoorden advokaat Mac Grath hebben zelf het lijk moeten neerlatenen het graf vullen. De brandstichtingen van Cork. Het geheim enkwetst door de Iersche ar beiders partij ingesteld aangaande de brand stichtingen van Cork is afgeloopen. Het afgekondigd besluit zegt dat dc brand-* stichtingen gepleegd werden door de Enget- sche soldaten. Bsj M. Robert Van do Lanottê Wisselagcnt Esplanadestraat, S.Aalst, ioschij- ving zonder kosten van nu af op de Belgisch» eening van 1 milliard aan 200 franken pee ilel van 250. Trekkingen van een millioen. 250.000, enz. Interest 5 O/o- 7082 KWAJONGENSSTREEK TE BRUGGE Donderdag morgend liep het gerucht in stad en omliggende dat een aanslag gepleegd was op het leven van prins Karei, terwijl kij Woensdag met den exprestrein van Brussel naar Oostende reed, om dan verder naar do zeevaartschool van Eaton (Engeland) voort te rijden, waar hij zijne studies doet. Wij hebben reeds gisteren gemeld, boe twee Engelsche soldaten in den trein door een revolverkogel gekwetst werden. Naar alle waarschijnlijkheid is het in ver band met dit feit, dat het gerucht verspreid werd dat een aanslag gepleegd was op prin» Karei. Uil het onderzoek is gebleken dat een En- gelsch soldaat het schot had doen afgaan bij het onvoorzichtig behandelen van zijn re volver. Belgische leening 4 t. fi van I milliard. Uitgave aan 200 franken per tifel van 250 franken dus aan 80 per honderd is den toezentlijken interst 5t.li. Alle jaren verscheidene trekkingen met premien van 1 millioen250,000, 100,000 en 50,000 franken. Men kan van heden af inschrijven zonder hosten bij Théophile Stevens* Wissolagent, 16, Onderwijsstr. Aal3t. 609tf De strijd in Klein-Azië Een Griekschë nederlaag Pa rijs, 20 Jan. UitTurksche bron wordt gemeld dat de Kemalisten Someny hebber- bezet en in de richting van Smyrna oprukken, De Grieken werden tol den terugtocht ge dwongen en lieten een groot aantal doodeo en gewonden achter. Door de Turken worden de verliezen der Grieken, aan dooden, op 4000 geschat, waarvan 8 kolonels, 3 kom ma ndauten en 39 andere officieren. Het aan tal gevangenen zou 43.000 bedragen. Ook werden 17 stukken geschut buitgemaakt. Van Grieksche zijde wordt beweert, dat alles fel overdreven is en de Grieken alleen maar hun vroegere stellingen hebben Qül^ ruimd,

De Volksstem | 1921 | | pagina 1