ftor 0ÜZ3 landboms DE FORTUINZOEKERS Schrijft in op öe leesing. Zondag 23 Januari Maandag 24 Januari 1921 AFGODEN Vier negermeisjes bij den Paus Ouderdomspensioenen. Ministerie van Spoorwegen. Bs nieuwe gcuvsraetsr van Gongo sn fe nieuwa gouverneur van Ocst Vlaanderen. XXVII* JAARGANG NUMMER S3 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 33 80 CENTIEMEN WEKELIJKS 0,50 Uitgever: J. Van Nüffkl-Db Gbnbt Septuagesima IZott op 7,33, onder 4,32 H.Timotheua Ion op 7,32, onder 4,33 Eerste Kwartier den 16 Publiciteit buiten het Arrondissement Aaist, zich te wenden tot het Agentschap I1avas,8, Marlelaarpléin, te Brussel Bij de onbeschaafde heidenen aanbidt men de zon, de maan, de sterren, dieren, planten, of gesneden beelden. Bij onze zoogezegde beschaafde heidenen beeft men andere afgoden uitverkoren en men noemt ze vrijheid, zienswijze, rijkdom, vermaak. God schonk ons dc vrijheid uit loutere goedheid. Vrijelijk kunnen we kennissen op doen, kunnen we ecu oordeel vellen, hebben we de macht eeno redeneering te houden en hunnen we willen. Doch die vrijheid mogen we volstrekt niet tot het kwaad gebruiken. We bezitten onzen vrijen wil, doch reke ning zullen we eens moeten geven nopens ons doen en ons laten nooit of nooit zijn we onafhankelijk van Iiem die ons op de wereld plaatste. Dc 11. Kerk, Christus, God zelf bescher men onzen vrijen wil en richten onze bewe gingen' op den weg van het goed doen. O iehiursteiling en uitzinnigheid van het nietige en onverstandige menschdom, dat deze buu- iku wil breken en verbrijzelen. Do afgod der sierhtc vrijheid verwerpt sliet gezag der II. Kerk, van Christus leering en van Godes Almacht en Algoedheid. De afgoderij der slechte vrijheid verwerpt do zekerste waarheden en zet vooruit de vrij denkerij en de vrijlevorij. Velen mecnen dat n.en alles mag denken, zeggen, schrijven, drukken, doen tot stand brengen, loochenen. Yaisch is hunne moening Een zekere zienswijze komt insgelijks tus- scheu om hare afgodendienaars op te roepon. Is hot de kwade zienswijze, een zeker ge voelen o! roenschenoordeel, niet die de vroege losbandigheid der jonge lieden als met eon mantel bedektdie luidop verkondigt dat dc jeub'd zich met rozen moet kronen die de schandigSie ondeugden ophemelt Ja juist die ondeugden die het leven onzer jeugd onder mijnen en allengskcns aan te niet doen, de karakters verslappen, liet leven der ziel en des geestes uitdooven, den huiselijker! haard bezoedelen, moorden doen heramen en ten uitvoer brengen Is het niet die opinie die de overtoil ige pracht, de onzedige klecderdracht, en hel schadelijk en schandig genot vooruitzetten Nu schande is eer geworden en schijnt somtijds nog iets meer weerd te zijn J Is heldehedendaagsclrezienswijze niet die de schnmeleu, de minderen en de zwakken ie neerdrukt en verdrukt Is het niet het tegenwoordig gevoelen dat verdraagt de doling en de dwaling De Rijkdom beter en klaarder gezegd, bet gouden kalf is een andere afgod die onze maatschappij de "Oogen uitsteekt en aan wie menige gewetens ten offer gebracht worden. Hecht men nog gewichlt aan Recht en Recht-, veerdigheid, iinds dc moffen hier kwamen bass spelen Waarom die leelijke manier van handelen van zulk volk nageaapt Be- Jriegerij en dieverij is alledaagsclie kost Wie mag men nog behouwen liet Plezier is immer onze afgod. De slech- ;e vermaken ontnemen onze waar digheid \an christen. Zij doen ons vergeten of van kant schuiven onze plichten, het heiligen van zon en feestdagen, ons tijdelijk en eeuwig geluk, luist die plezieren die onze driften ophitsen aanbidt men tegenwoordig 't meest. We we len nochtans dat de onzin een monster is in Gods oogen en in 's menschens gevoelen. Een dier gelijk of nog slechter en toch levert men zich méést van al over aan zulke lage en vui ge vermaken die voornoemde ondeugd voor einde en doel hebben. Die ondeugd wordt niet alleenlijk de vriendin van den genotzoe ker maar zijne meesteres aan wie hij afslaat geld en goed, gezondheid, tijd en leven. Gaan ve verstandiger te werk Weren wij die onheilspellends afgoden uit ons midden en beminnen wij de goede vrijheid. Verfoeien wij alle dwaze zinswijzen, slechte vermaken en onrechtveerdigen handel en wandel. Makc. De H. Vader beeft de hoofdbesluurster van den St. Petrus Claverbond, gravin Ledo- chowska, in particuliere audiëntie ontvangen. Zij kwam den Paus daük zeggen voor bot decreet van goedkeuring van de aan het nieu we Kerkelijk recht aangepaste constitutie van den Bond. Tenslotte stelde gravin Ledochowska vier Abessynische meisjes uil de katholieke missie van Érilrea aan Z. H. voor. Zij verbleven sinds eenigo maanden in het centrale gebouw der vereeniging aan de Via deli' Ormuta. Wet vaderlijke goedheid ontving de Paus deze negermeisjes, die zich later waarscnijn- lijk allen aan het missiewerk zullen wijden. De H. Vader schonk haar elk een rozen krans. Eene geheimzinnige zaak ie Spa Het parket van Vcrviers is Ic Spa afgestapt om een onderzoek te doen nopens eene ge heimzinnige aanranding, waarvan adjudent Goffinet, bevelhebber der gendarmerie het slachtoffer werd. M. Goffinet had zich 's avonds in een koffie huis begeven, 's Anderendaags morgends rond 5 ure, dwaalde hij half ontkleed en erg gewond aan het hoofd in de straten van Spa rond. Daar men hem niet herkende weigerde men hem op verscheidene plaatsen op te nemen, tot hij eindelijk toch ergens binnen geraakte van waar men de gendarmerie ver wittigde. Opzoekingen werden gedaan en rond 6 ure vond men de vest en de ondervest van den adjudant in eene straat. Da brieventesch stak nog in een der vestzakken, doch eene som van 1800 fr. was er uit verdwenen. M. Goffinet kan niet den minsten uitleg geven waar, wanneer of hoe hij aangerand is geworden. Aan het hoofd heeft hij eene zware wonde, welke bij middel van oen kneuzend voorwerp schijn< toegebracht lo zijn. Het onderzoek duurt voort. Jorisstr.; 2*7, Aalst, aanvaard van 10 Jan. de inschrijvingen op do Nieuwe Premieleening. Interest vrij van kosten ieder jaar cp 10 Januari. 7060 33 VERVOLG, Nog niet, zou ik meenen, antwoordde rijn vriend. Ilct gevecht bogon voor het aanbreken van den dag. Deze kan nog niet om zijn. Maar waarom vraagt ge dit Omdat er geen licht hoven meer te zien is. Waar is de blauwe lucht, die wij straks zagen Ik kan geen hand voor de oogen zien, en 't kan toch de rook niet meer zijn die het belet. Die is bijna geheel opge trokken. Boven on beneden is allea even donker als de nacht. Wat weèrga kan dat beduiden of zijn mijne oogen verblind.? Zonder antwoord af te wachten sprong de gids overeind on zich aan de uitstekende punten boven zijn hoofd vastklemmende, begon hij de schacht op te kruipen op de celfde wijs als lvij gedaan had bij het afdalen. Klapdorper, die uit do grot gekropen was, stond op den rand te luisteren. Hij kon eijn makker hooren opkruipen eindelijk scheen Nommen den top bereikt te hebben toen do woorden van den gids de haren van Klapdorper to berge deden rijzen. O God schreeuwde de gids, ditmaal vergetende zijne stem te smoren, zij hebben ons ingemolseld. Een groote stoon is over den mond van het hol geplaatst, die het sluit als een deksel op een pot. Een steen, een rots, die geen sterveling kan bewogen, mijn vriend, 't is met ons gedaan, wij zijn levend begraven, de belooning voor ons zelfverdediging is de dood Voor de Conferencie van Parijs. Do kwóslio dor vergoocünQen. Uil Berlijn wordt eene oflicieuse nota me degedeeld betrek hebbende op de verkiarin gen door M. Bergmann aan de vertegenwoor digers dei' Entente gedaan. Deze nota meldt, dat het Duitsch gouver nement er zal in toestemmen nogmaals de dc bepalingen van het algemeen vergoediugs cijfer te verdagen. Het Duitse i gouvernement stemt ook toe in het bespreken van het voorstel Seydonx. zeggende dat het cijfer binnen de vijfjaren zal bepaald worden. Voor dezen termijn zijn echter vijf voorwaarden geeischt cn déze moeten eerst door Duitschlaud aanvaard wor den vooraleer er verder over don termijn zelf zal gesproken worden. M. Bergmann heeft nu juist dezelfde ver klaring gedaan, als M. von Simons, minister van Builcnlandsche Zaken. Eerstdaags zal M. Bergmann te Parijs in onderhandeling treden met de vertegenwoor digers der Entente. Ket antwoord der Buitschcrs op et vraag der Geallieerden. Berlijn, 21 Jan. De dagbladen maken antwoord bekend van de Ouitsche regen. Do verdeeling van den buit. De bloedige strijd eïndigd mot het be machtigen der wagens van de karavaan. Zoodra do rook van den gebluschtea brand weggedreven was, en hot zonlicht weder onbelemmerd op de wegen schoen, (Toed zich een afschuwelijk schouwspel voor. Binnen de kraal lagen de lijken van dertien blan ken de hoofden waren haarloos en elke kruin verloonde cone bloodroode gekleurde schijf. Het scalpecrmeshad zijn bloedig werk spoedig verricht cn do afzichtelijk bloedende trofeeën hingen aan de spitsen der speren, die in zegepraal door de woeste overwinnaars met barbaarsche vreugde gezwaaid werden. Do zegepraal was door hen duur gekocht, want op do vlakte, buiten en rondom de be machtigde wagens, lagen ton minste dertig of veertig hunner dood op den grond ter wijl nog hier en daar een groep neergebo gen was over een gewonden krijger, die op den grond uitgestrekt lag. Een troep van twintig of dertig wilden was uitgerukt om do twee blanken, die ont vlucht waren te vervolgen. De overigen gingen terstond aan het werk, om de lijkon hunner verslagene makkers bijeen te bren gen, met het doel om ze te hegraven ter wijl de lijkon van de blanken bestemd hie ven lot verdere verminking, De onverwachte tegenstand, dio hun zulk grievend verlies veroorzaakte, had hunne woede tot den hoogsten graad opgevoerd en zij wüflen die thans koelen, op lijken. Het werd een too- oeel van vijandelijke woede, zooals men op aardo oumogelijk zou acblcu en dat alleen Bream's Buildings Londres E.G.4 S, Place de la Bourse, Parijs en 6 ring op eene der vragen te Brussel aan de Duitschers gesteld betreffende den Duitschen handel. 11 at bedrag van den uitvoerhandel wordt als volgt vastgesteld (In Duilsche ton) Gemiddeld van 1911 tot 1913 Invoer, 70.689 uitvoer, 66.115. Jaar 1919 Invoer, 9.921uitvoer, 12.085. Van Januari tot Juni 1920 Invoer, 8.408 uitvoer, 13.018. (In millioonen mark-goud) Gemiddeld van 1911 tot 1913 Invoer, 10 389 uitvoer 9.033. Jaar 1919 Invoer 6.602 uitvoer, 2.078. Van Januari lot Juni 1920 Invoer, 4.130 uitvoer, 1.770. De mark-goud geldt in 1919, 4.8 mark papier in 1920,14.5. (H.) Wat Befgie reeds heeft teruggekregen. Speciëu en waarden 2.575.700.000 fr. Maehienen S9.000 ton tegen 2 fr. 70 den kilo (gemid delde prijs) 240.300.000 fr. Grondstoffen S.200 Ion. 11.500.000 fr. Totaal 2 827.500.00 fr. Anderzijds zou liet volstrekt onberaden zijn thans het beropzamelingswerk te laten varen. sehrójjfi van heden af in, zon der kasten, ter üanque Centrale de la Den- dre, op de Nieuwe Leening van een milliard frank met loten,door den Staat gewaarborgd. Prijs van uitgifte200 fr. per li iel van 250 fr. Aan dien prijs, rekening houdende van de terugbetaüngspremïen, mag de wezenlijke interest op nagenoeg 5,90 0/o geschat worden. 7058 De Beheerraad van den Landsbond der Chnstenc Vereen Tg in gen van Ouderlingen Bijstand in Belgie, vereenigd den 19 Januari 1.1., heeft besloten dc aandacht te vestigen op par. 2 van art. 2 der wet van 20 Oogst 1920,op do ouderdomspensioenen, toelatende Je rangschikking.der gemeenten tc wijzigen volgens de belangrijkheid der bevolking. Hierdoor wordt het bedrag van het pen sioen van 400 of 600 fr. op 720 fr. gebracht. De Landsbond zet de gemeenteraden aan gebruik te maken van rh ze bepaling om aldus de onrechtvaardigheid der wet, 'tijdens de bespreking door leden der rechterzijde aan geklaagd, te verbeteren. De gemeenteraden moeten zonder verwijl eene beslissing hierover nemen. Het Konink lijk besluit van 11 November 1920, in het Slaalsolad van D December daaropvolgende verschenen, bepaalt in art. 3, dat eeu afschrift van het besluit, alsmede een uiltreksel uit het verslag over de vergadering waarin er omtrent bedoelde aangelegenheid werd beslist, aan de Bestendige atvaardiging moeten wor den overgemaakt. Hel is een uiterst volksgeliefde leening Het is de leening die het Verbond der Samen werkende Maatschappijen van oorlogschade uitschrijft met de goedkeuring van den Staat. Het mil'iard, dat men moet inzamelen, zal inderdaad uitsluitend dienen om lallooze el lende fe lenigen, rampen te herstellen en aan Belgen die de oorlog uit hunne vernielde wo ningen joeg, terug te geven waar zij gelukkig leefden vooraleer het orkaan van staal en vuur er over heen gierde. Voorloopig in nood- barakken ondergebracht wachte die mede burgers, voor wie de oorlog niet.geëindigd is vermits zij er nog altijd de pijnlijke gevol gen van gevoelen, verduldig den dag af waarop zij hunnen toestand van vroeger zul len terugvinden Van de Belgen, van alle Belgen hangt liet af een spoedig einde aan te vergelijken is hij een tafereel uit do on- deraardsche wereld met zijne duivelen en serpenten. Daarop volgde een tafereel, waarin het grootsche met 't verschrikkelijke op vreemde wijze dooreen waren vermengd. De plunde ring der wagéna begon en gelijktijdig de verdeeling van den buit. Een 'gedeelte daar van was door ho] vuur verwoest of bescha digd, maar er was toch eene waarde van twintig duizend doliars overgebleven, om de begeerlijkheid der roovers fe bevredigen. Zij bestond in uitgezochte koopwaren, eenig ijzerwerk, waaronder messen, dolken en pistolen, enkele spiegels en byoutericn.g De verdeeling was niet voor allen gelijk. De goederen, die uit do wagens genomen waren, werden gescheiden in drie deolon van gelijko waarde. Een daarvan werd ver deeld in golijke paarton voor ieder der dap persten van de bando. Hot tweede werd be stemd voor 't opperhoofd terwijl het derde na het scheen bij vooraf getroffen onderlinge overeenkomst, het deel werd van hem dio niet lot de krijgers behoorde en ook niet het opperhoofd was, maar toch gezag over .allen scheen uit te oefenen. Dezo man on derscheidde zich van de andoren, niet dooi de kleeding die hij droeg, want hij was in zuiver Indiaar.scho kleoding, ook niet door de kleur zijner huid, want hij was brons kleurig als de rest. Het verschil bestond daarin, dat hij eon volle baard met zware bakkebaarden droeg. Toch zou deze bijzon derheid niet als vreemd beschouwd kunnen worden in eeu troep Gomanchea Indianen. hun lijden te, stellen door de Leer.ing in le teekenen, wier opbrengst moet besteed wor den aan het werk van den heropbouw. Het Verhond der Samenwerkende Maat schappijen vraagt dat men hem alle beschik bare kapitalen zou toevertrouwen. Dc titels van die Nationale Leening zullen 250 frank bedragen, maar aan 200 frank aan het pu bliek afgestaan worden. De werkelijke inte rest zal rekening houdend van de loten, 5.90 ten honderd beloopen vrij van alle bezitbe- lasting, ten bate van den Staat en vrij van alle taksen ten bate van de provinciën en gemeenten. In de volle beteekenis van het woord is het eene voordeelige plaatsing, zon der te rekenen dat der bezitters van de titels de kans hebben loten le winnen van een mil- lioen, 500.000 frank, 250.000 fr., 100.000 frank, en 50.000 frank die aan de acht trek kingen binnen het jaar besteed'zijn. Valscha briefjes van 20 fr. Het Beheer van Spoorwegen heeft al zijne bedienden die aangesteld zijn om ontvang sten te doen, er op gewezen dat er thans eon nieuwe- type valsche briefjes van 20 frank (Nationale Bank) in omloop is. Deze valsche briefjes gelijken sterk op het echt type. üe vervalscher heeft het watermerk nage maakt de opschriften in watermerk zijn goed nagebootst, maar de kop laat te wen- schen over bij gebrek aan vorm. In het valsch briefje dienen opgemerkt 1. De zeer lichte druk der omlijsting van het zijdelingsehc watermerk o.p de voorzijde 2. De verbinding die ten onrechte bestaat lusscben den rechter voorpoot en het lijf van den leeuw op de voorzijde 3. De ietwat kieiuerc afmetingen van de afdrukken, Be adressen der spoorwegcolll. Het spoorwegbestuiir verzoekt ons er het publiek aan te herinneren dat op ieder colli, bestemd om per spoorweg verzonden tc wor den het adres van den bestemmeling, op leesbare wijze moet aangevén of ten minste den naam der plaats of dor agglomeratie van bestemming. Ilct opschrift mag gesteld zijn, hetzij cp de colli zelf, hetzij op eene etiket die derwijze op ieder colli moet geplakt, ge naaid, gespijkerd of gebonden worden, dat ze aan de gewone behandelingen van het verroer kan weerstaan. Zendiuger. die aan deze vsreischle niet vol doen, kannon met aangenomen worden. Colli naar Ierland. Luidens eene mededeoling van dc South Eastern and Chatham Ralway mogen de colli van 200 kgr. en minder naar Dublijn (Ier land) weer per express aangenomen worden. La Libre Belgique meldt Wij weten uil de beste bron, dat niettegen staande alle logenstraffingen in -de laatste dagen afgekondigd, het toch M. Maurice Lippens, thans gouverneur van Oost Vlaan- deren is, die zal benoemd worden tot alge- meene gouverneur van Gongo. Zijn opvolger te Gcntisookreedsaangeduid: het is baron de Kerohove de Denterghem. Bélgssche" losning 4 4. Ba van 9 ntiüinrc!. Uitgave aan 200 franken per titel van 250 franken dus aan SO per honderd is den toezentlijhen intent 5 t.li. Alle jaren verscheidene trekkingen met premion van I milliocn, 250,000, 100,000 cn LO,000 franken. Men kan van heden of inschrijven zonder kosten bij TSióogsSiïÜe Siewesus, Wisselagent, 16, Öuderwijsstr. Aalst. 6096 Er waren twee of drie anderen onder de overwinnaars van de karavaan, die ook bokkebaarden droegen, ofschoon zij niet ten volle het teekon der barbaarschheid droe gen, gelijk hij, die zich een gelijk aandeel als liet opperhoofd in den buit toeeigende. Ile'. gedrag van dien man was in alle op zichten blijkbaar zeer geheimzinnig. Aan den strijd had hij geen doel genomen, doch was er op zekeren afstand belangstollend toe schouwer van gebleven, slechts nu en dan op bedekte wijze een raad aan het opper hoofd mededeolcnde. Toen het gevecht geëindigd en de kara vaan in de macht der overwinnaars geraakt was, had hij geholpen om do brandende, wa gens te blusschen. Nadat dit gelukt was, werd hij gezien, hukkende over do lijken der gevallen blanken, van het eene naar het andere gaande en iedor lijk nauwkeurig on derzoekende, alsof hij in hunne verwrongen gelaatstrekken een ouden vijand zocht te herkanuen. Naar het scheen keerde hij zich van allen met groote teleurstelling af. Nog voegde zich daarbij eene andere han delwijze van denzelfden persoon, die even zeer vreemd en geheimzinnig moest worden genoemd. Nadat de vervolgende troep was terugge keerd en varslag had gedaan van haar we dervaren, richtte hij zich op, als wide hij zich van do juistheid vergewissen. Hij trad de kloof binnen, over hel lijk van Nommens paard, dat daar nog lag, en voortgaande door de keel der grot, bereikte hij hot pla- teuuv (Vorvolgt.} E5j Ra. RcSjspS Van Lano'Ja Wisselagent Esplanadestraat, 8,Aalst, inschu- viog zonder kosten van nu af op de Belgische, eening van 1 milliard aan 200 franken per ile! van 250. Trekkingen van een millinen, 250,000, enz. Interest 5 0/q. 7033 Suss* Aar-dappeSSeelS door M. BR ICO UT landbouwingenieur. De opbrengst onzer aardappelvelden is /.eer wisselvallig, om rode dat de aardappel blootgesteld is aan tergende plagen, om rede ook dat zijne cultuur op gecne wetenschap pelijke wijze geschied. Keus en verhandeling' van plantgoed ofpootgoed, onder meer, laten dikwijls veel te wenschcn. liet verlanden der aardappels is nochtans hedendaags algemeen in voege. Dio verlan ding is een noodzakelijk gevolg van het spoedig ontaarden van het alhier ingevoerde pootgoed. Welke is dé oorzaak vanjdit ontaar den, is dit verschijnsel onvermijdelijk Die zaken zijn ongetwijfeld veelvuldig. Hot gebruik van gemeen pootgocd, onvoldoende bemesting zeggen wij hier dat eene over vloedige bemesting dikwijls het beste middel is, om vele ziekten en woekerdisren te be strijden, het is gemeenlijk de zwakheid der gewassen die aanleiding geeft tot stoornis en beschadigingen hel lerwaarloozen van hek bestrijden der zioamzie/tten verhaasten cp buitengewone wijze dit ontaarden of ver vallen Wij moeten nochtans openhartig bekennen dat wij, tot hiertoe, zelfs de Leste geteelde aardappels in wel verzorgde proefvelden b. v. vroeg of laat zagen vorvallen, niet tegenstaande al de genomen maatregelen. Verdere navorschingen ondernomen met do verkleefde en bekwame medewerking van Meester Suys, zullen ons loonen hoe, lot hoever en.met welke soorten dit vervalieu kan vermeden worden. Ons dunkens zou eca der beste zoo niet het beste middel bestaan "in het slichten van plaatselijke ver scheidenheden Immers zijn al de aardappels die we alhier gebruiken, vreemdelingen, el ders gevonden en gekweekt; ze spruiten niet voort uit onzen bodem en verzwakken alhier, om dezelfde rede, die onze belgiscbe paarden, bij de moffen ingevoerd, doen ontaarden. Waar moeten we liefst onze soorten gaait hernieuwen De Industrie in Poland, de Roode Star in Holland, van waar ze herkom stig zijn. De lange asenueele voortplanting dit is zonder geslachls bevruchtiging is, heel zeker, ook eene rede van ontaarding, doch die geldt overal en veroorzaakt het vervallen en uitsterven der variteilen ze komt min le pas bij de bespreking van he: verlanden. Hoe het ook zijn mo, e, een feit is zeker reen doelmatige teelt kan de ontaar ding merkelijk vertragen. Alvorens verder en èèns le meereeriN e wenken over den doelmatigen teelt te geven, zeggen wij bier dat do ontaarding gewoonlijk voor gevolg heeft, het te vormen van lange, dunne draadachtige schoten, dea te dunner en te zwakker dat dc kiesten ver der van den kop starn. Soms zelfs hij zeer verzwakte soorten ontwikkelen de kiemen ot botten zich geenszins meer cn de knol kar* alsdan weken lang ongeschonden in de grond blijven. Die draadachtigbeid ontwaardt men, zoo het schijnt, veel min bij aardappe len rond, geel, inwendig met diep ge- plaatste kiemen. Deze zouden dus ook min aan de ontaarding onderworpen zijn. Dit schijnt, in alle geval, te gelden voor onze* Industrie. Men ziet reeds hoe buitengewoon voordeetig het broeien is die ons toelaat de ontwikking der kiesten na te gaan en derwij ze veel ontaard pootgoed doen verwijderen, daar de ontaarding bijna immer en min ol meer gepaard gaat met wat wij de - draa- dacliligheid van den aardappel noemen. Het eerste punt bij de aardappelenteelt in aanmerking te nemen is het uitkiezen van pootgoed. Hoe en welke aardappels dienen gebruikt, 't Is binst den groei dat men reeds, de knollen zou moeten aanduiden die zullen dienen voor de voortplanting. Niets is gemak kelijker. Men neemt een stuk die kloek en gezond staat. Van af einde Juni, begin Juli, gaat men er over en met zweepjes worden ót struiken waarvan de groei bijzonder prachtig en weelderig is gekenmerkt. Later nog eens begin Augusti b. v. onderzoekt men dezelfde struiken. Vindt men er tusschen waarvan de ontwikkeling om eene of andere rede te wenschen laat die worden natuurlijk van kant gelaten ze worden het zweepje uitgetrokken en alleen de kloeksle, weel derigste struiken worden behouden, De knol len dezer planten worden zorgvuldig tor zeido gelegd cn bewaard. Ze zullen dienen voor p otgoed. Men gebruike, bij voorkeur, aardappels goed gevormd, kloek en zuiver. Die van gemiddelde dikte 75 gr. (1) geven de meest winstgevende opbrengst. Worden nu den poolers op den hoop ge kozen zonder dat men weet van weike strui ken ze voortkomen, dan raden wij aan op d« volgende wijze te werk te gaan. Van ai Januari b. v. bij het dagelijks gebruik van aardappels worden de koppen der dikste en schoonste aardappels zuiver afgesneden en bewaard in eene gezonde en zooveel mogelijk 1 (1) Dit geldt byzoudQ; vgorYruclutscclaadaa,

De Volksstem | 1921 | | pagina 1