I 20 sr Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— TT> <T=;..T=gT Av T~S 2 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gemot .Boen wij Saar aan mes BE FORTUINZOEKERS Ds lyphusplsag in Oesl-Eyrcpa Kardinaal Mercier t3 Gent Woensdag i Jan. 1921 SVHnisierraad* De Verwoeste Gewesten Viaaaischo boeren ia Frankrijk Grost aan de nationale vlag. Eet inciöent-Wauters Een zonderlings dievenhistorlo- XXVIIs JAARGANG NUMMER SI Publiciteit builen h6t Arrondissement Aaist, zich te wonden lot het Agentschap IIavas.S, Martelaarploin, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings Londres E.G.4 II. Mareust I Zon op7.30, onder 4,36 1 [LaatBlo kwartier den 301 Franftrijk'wërJangd de dsfinitieva bezetting van hel Rijngebied. In den loop zijner redevoering Tan Vrij dag heeft NI. Braun woorden uitgesproken, die Bel, ie in de hoogste wijze aanbelangen. Sedert ecnigen tijd is in Frankrijk eene beweging gaande om, opeigen gezag de An glo -Amerikaanscbc waarborg, aan den Rijn, die door de stemming van den Amerikaanscben Senaat nietig is geworden, te vervangen door «ene foesetiang ten tlefSÉÜiüeve^ KSeS. In die orde van gedachten zouden dns ook onze Belgische troepen voor goed bezetting houden op den linker Rijnoever. Ziehier hoo M. Braun zich heeft uitgedrukt: De veiligheidskwestie overheerseht alles. Om,die veiligheid aan Frankrijk 4e schen- ken had bet Verdrag ingezien dat een ver bond niet de gruote volkeren, zooals Amerika en Engeland voor Frankrijk een grooter kracht zou wezen dan do bescherming van rivieren of bergen. -- Wij zullen alles doen om aan onz® bond- genooten te doen begrijpen dat het in *t belang van een duurzamen, soliedon, definilieven vrede is, o:is niet alleen tc laten slaan tegen- over onzen aanrander- van gisteren, die de bedoeling kan koesleren onzen aanrander van morgen to wordon. Als men ons alleen laat staan, zal niemand ons kunnen verwijten, als wij alle mogelijke waarborgen nemen cn alle noodige krachten to behouden om eene nieuwe aanranding te beletten Ziedaar de hoofdzaak. Ik kan niet alles zeggen. Verondersteld dal Frankrijk op het denk beeld komt, definitief den Rijn ie gaan be zetten, in hoever zijn wij dan gebonden door onzo militaire overeenkomst om met die pionnen mee le gaan? TEn, als we hoegenaamd niöi gebonden zijn, voelt er dan in ons html iemand lust toe, op de schouders van België militaire lasten buiten het raam onzer grenzen te dragen 1 Voor de verdediging van hot land zijn wij tot alle opofferingen bereid, en de brutale aanranding van Duilschland moet ons geleerd hebben dit te doen. Maar tot waar zal dit ons land leiden Maandag onderzocht de ministerraad de ikwesiie onderworpen aan de conferentie te Parijs. Besloten werd het gezantschap le vladrid tot ambassade te bevorderen. Het wetsontwerp op de aanstaande mili- iielichting werd door den minister van Bin- lenlnndsche Zaken voorgelezen. De raad heeft een besluit-ontwerp aange nomen dat de salarissen bepaalt der Slaats- agenten, die tot de nieuwe lichtingen be- liooren. De eenmaking der looncn in de ver schillende ministeries werd onderzocht, als mede de kwestie der technische toelagen. Ingevolge de wet van 23 October 1919 zijn een aantal verzoeken tot het staatsburgers- schap ingewilligd geworden ten bate van personen dlte in het Belgisch leger gediend hebben of onweerlegbare bewijzen van ge hechtheid aan ons land hebben gegeven. De nijverheidskiisis en de geldelijke toe stand der gemeenten werden besproken verschillende maatregelen waardoor de ge meenten zich hulpmiddelen kunnen verschaf ten, werden goedgekeurd, in afwachting dat de belasting op het inkomen zal werken. De raad heeft den heer Maurits Lippens tot gouverneur van Kongo benoemd en heeft in zijn plaats, do heer dejjKerckhove de Denler- gliein tot gouverneur j„van Oost-Vlaanderen aangewezen. OO VERVOLG Laten wij niet twisten want gij weet, wij kunnen best buiten ruzie. Gij zult een ruim commissieloon hebben in dit gelukkig geval. Ik beloof het ja. Op hoeveel schat gij don buit wal Wel, antwoordde Maaritus, die zijne vroolijkheid teruggekregen bad. Ik denk dat uw aandeel zoo wat vijftien tot twintig dui zend dollars zal bedragen. Ik heb veel zij- deDfluweol in den baal gezien, eu dat kan veel opbrengen als gij het goed aan de markt ziet le brengen, Een ding is zeker, Gij Debt oen groot derde paart van den boedel der karavaan gekregeu. Ha, ha Meer dan de helft van de waarde. Be Gehoornde Hagedis deelde de massa, ik liet hem naar hartelust begaan, Hij heeft veel meer over voor die goedkoope katoentjes root hun geele, roode en groene Mocmen, dan voor at de zijde, die ik thans bezit. Ha ha ha wat een dwaas. De lach, waarin Mauritus hartelijk deelde, weergalmde nog, toen de ruiters een pad in de borgen inreden, dit pad, ongebaand en mot rotsteen als het ware bezaaid, kromde zich door canons, welke nauwelijks breed genoeg waren, oru aan de beladen muildie ren doortocht te verleenen. Niettemin sche ren de lastdieren zonder bezwaar voort le gaan, in tegenstelling van het Arabische paard dat teeltenen vau angst ga.f Al de Het Centraal Beséhermingskomileit der Leening van een milliard voor de vei woeste gewesten, werd als volgt samengesteld LEDEN i De H. li. Baron de Favercau P., Voorzitter van den Senaat, Staatsminister; Brunet E. L., Voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers Carton de Wiart, Eerste minister, Staats minister. Graaf Goblet d'Alveilla, Onder voorzitter van den Senaat, Staatsminister; Levic M., Staatsminister, Voorzitter tan het Verbond der Samenwerkende Maatschap pijen voor oorlogsschade; Betrand L., Onder-voorzitter van de Ka mer van Volksvertegenwoordigers, Staatsmi nister Graaf 't Kint de Roodebeke, Lafonlaine, Onder Voorzitters van den Senaat Tibbaut E., Mechelynck A., Pirmez M., Onder Voorzitters van de Kamer van Volks vertegenwoordigers Van der Rest L., Goeverneur van de Na tionale Bank van België Jadot J., Goeverneur van deSociélé Géné rale de Belgique Beaupain 1'., Voorzitter van het Nationaal Verhond der Gcteisterden Patris E., Voorzitter van den Persbond Mclot E., Voorzitter van het Verbond van de dagblad, ekonomische, nijverheids eu fmancieele pers. Esn S923i]a2!tl|® dal ssaeSl Een ambtenaar van het ministerie van ficanciën heeft dc afhoudingen uitgerekend, te doen op een lot van een miljoen, der lacning voor de verwoeste gewesten. Veronderstellen wij een persoon die geen het minste inkomen heeft, en het lot van een miljoen wint. Hij zal te betalen hebben 1° De mobiliëre taks van 2 p/'0 op dc waar de van het lot 't zij een miljoen, min 200 fr. (aankoopprijs van den titel).; die taks zal dus beloopan tot 19,9996 fr.; blijft dan nog 980.004 fr., die door de supertaks getroffen worden 2° supertaks Ectie globale inkomst van 980.004 Ir. zal aan supertaks moeten betalen 266,831,20 fr. Er blijft dus over 703.132,80 fr. 't Is voorzeker nog het pakken waard 1 In de algemeene Spaaren Lijfrentkas. M. G. Theunis, Minister van Financiën heeft een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van art. 47 en GO bis van de wet van 16 Maart 1865, welke achteraf herhaaldelijk gewijzigd werd, betreffende van de Alge- meene Spaar- en Lijfrentekas. Beide artikelen worden gewijzigd alsvolgt Ai t. 47 (1® lid). Het maximum van de samengevoegde renten mag 4.800 frank niet te boven gaan deze grens wordt gesteld op 2.400 frank voor oniniddelljkc renten. Art. 60 bis (2e lid). Zij verzekert op het leven kapitalen welke 20,000 frank op een bepaald hoofd niet le boven gaan. Wanneer de verzekering niet voor doel heeft de terugbetaling te waarborgen der lee ningen, toegestaan voor den aankoop of aan- bonw eener goedkoope woning, wordt deze grens lot 10.000 frank teruggebracht. Be Bupjershank uasi&sScSSt. Jorisstr., 27, Aalst, aanvaard van 10 Jan. de Inschrijvingen op de Nieuwe Premielccning. interest vrij van kosten ieder jaar op 10 Januari. 7060 anderen liepen door als hadden zij den weg vroeger reeds afgelegd. Gedurende ver scheidene uren ging het voort door deze ca nons juist voor zonsondergang maakte de troep halt, niet op deze weg maar in een van nog woester uitzicht, dat tor zijde in den berg liep. Hier was geen spoor van vroeger gebruik, geon -blijk dat bet ooit door oen mensek of dier waa betreden. Toch traden het door Manrilns bereden paard en do pakdieron, die achter hen aankwamen, met ongedwongen stap binnen, als kwamen zij in een welbekende plaats. Wel is waar, was het hoofd van den troep op het Arabi sche paard hel eerst binnengereden, maar op eene wijze, die weinig blijk gaf van onder ling vertrouwen. Op dezen verlaten berg weg redon zij, totdat zij het einde er van bereikt hadden. Daar was geen uitweg, want hel was een keerweer, een natuurlijke keel, zooals men die dikwerf te midden der amandelvormige bergen van Mexico vindt. Aan het uiters'e einde, waar ze vernauwde tot eene breedto van omstreeks vijftig voot, lag oen groot blok granietsteen, dat den doortocht scheen te beletten. De verspieding was slechts schijnbaar cn dwong den wilde, die aan het hoofd reed, niet eens tot een tijdelijk oponthoud. Aan eene zijde was er eene opening groot ge noeg, om een paard door te laten. Hij reed er door, gevolgd door Mauritus en dc muil dieren. Achter het blok was een ruimte van eenige ellen, groot genoeg, om er een paard te laten omkeereu. Het paard snoof en Blijkens een rapport van M. Karei Van Eike, aalmoezenier van de Ylaamsche boeren in Normandië, hebben vele West-Vlamingen in den laatsten tijd pachthoeven aangekocht in de vlakte van Le Neubourg. liet aantal in dit gedeelde van Frankrijk verblijvende Vlamingen is groot, dat hij van de boorden der Seine tot Yerneul, over een afstand van 130 kilometer, en in gansch liet Eure-departement, geen 10 dorpen lelde-, waar geen Ylaamsche boeren zijn gevestigd. De gemeenteraad -an Brussel vergaderde Maandagna middag. De raad besloot toi strekking eener maat schappij voor goedkoope woningen en woon vertrekken, ten kapitale van 10 millioen, voot hetwelk de 9tnt\ zou inschrijven 51/2 millioen, de Slaat 2, de provincie 2, de Gods huizen 400,000 frmiks, de particulieren 100,000 franks. Daarna kwam de groet aan 't Belgisch vaandel ler sprake, naar aanleiding van het incident, uitgelokt tioor minister Waulers, die gevraagd had dat zijne dochters die eene Brusselsche school volgt, zou ontslagen wor den van dén groet. Uit de verklaringen van M. Huisman-Van den Nest blijkt dat eiken Maandag morgen in de scholen liet vaandel op den koer wordt gehaald en dat de lessen aanvang nemen nadat al de leerlingen het vaandel hebben gegroet; hel is van diezen groet dat minister Wauters zijne dochter verlangt ontslagen te zien. Na eene rumoerige bespreking aan de welke deelnamen MM. Hujsman Van den Nest, Jacqmain, Conrardy, K. Huvsmans en anderen werd de volgende dagorde aange nomen Bezorgd om de toepassing der wetten en reglementen te verzekeren, die voorschrij ven aan de kinderen liefde tot het vaderland en gehechtheid aan 's lands instellingen in le boezemen Van oordeel dat het gemeentebestuur meester is in de keuze der opvoedingsme thoden. Roept de gemeenteraad zijne hachtigheid uit aan liet nationaal vaandel en verklaart zijn wil dit vaandel te doen eerbiedigen door de leerlingen der Brusselsche scholen. De Koning te Portsmouth. Koning Albert heeft op 't einde der vorige week do Engelschc havon Portsmouth een bezoek gebracht. Zooals wij meegedeeld heb ben, had hij er zich heenbegeven om het vaarwel te zeggen aan prins Karei, die giste ren, Maandag, als Britsch marinekadet, aan boord van het oorlogschip Téméraire moest inschepen om eene zeereis van zes maand te ondernemen. Komend uit Dover, kwam de Koning Dalerdag avond per auto, to Portsmouth toe. Onmiddelijk begaf hij zich naar het Admi ralty House waar hij de gast was van admiraal Calthorpe. Nopens de aankomst van koning Albert en zijn verblijf in de Engelsche haven was het strengste incognito bewaard. Zondag morgend ging de Koning vergezeld door admiraal' Calthorpe, aanboord van de Téméraire Hij liet er zich al de officiers voorstellen. Daarna had eene lunch te zijner eere plaats in hel Admiralty House en na afloop ervan bezocht de Koning de oorlogs haven. Vervolgens vertrok hij per auto naar Lee-ou-Soient, waar hij in een watervlieg tuig steeg, dat hem naar Dover voerde, waar hij zich op ecnen postboot inscheepte met bestemming voor Oostende, deinsde achteruit, maar de krachtige Mexi- caansc'ne spoor met de lange scherpe rade ren dwong het spoedig naar binnen, waar het gevolgd word door den mustang van Mauritus eu de muildieren. Deze redeu allen evoa onbevreesd binneu, alsof zij in een hun bekenden stal kwamen. Hot zal zoo wat legon den namiddag van den volgenden dag geweest zijn, toen de vier, met buit beladori wilden, die eene schuilplaats in de spelonk gezocht hadden, zich naar buiten begaven. Zij kwamen er achter elkander uit, iu dezelfde orde, als zij er in gegaan waren; maar zoo veranderd van uiterlijk, dat niemand, die ze niet uit de spelonk had zien komen, ze herkend zou hebben als dezelfde personen, die er den avond le voren waren ingegaan. Zelfs hunne dieren hadden eenige verandering onder gaan. De paarden waren anders getuigd. Ook de muildieren warcu op andere wijze toege rust, terwijl de buit niet langer in losse zorgeloos vastgemaakte bundels, maar nu tot nette pakken was gemaakt, evenals goe deren, die met een karavaan vervoerd wer den. De twee mannen, die ze geleidden, hadden ook een ander voorkomen. Hunne huid had nog dezelfde kleur, het zuivere brons van don Indiaan maar in plaats van de arenasveoren, dio gisteren nog hun hoofd sierden, haddon zij I19I hoofd gedokt met strookoeden, terwijl een kleed zonder armen van ruwe wollen stof mot schuinloopende strepen, over htiQDe schouders hing, en de Lecnga ia wijde broeken vaa \Yit karoen. Men meldt uit Geneve Volgens de laatste berichten, door den Volkenbond ontvangen, worden, door typhus verwoestingen aangericht in Oostelijk Europa in 't bijzonder langs de lijn Grodno Lidn VVolkewycz, waar zich reeds 3OO0 tot 4000 gevallen voorgedaan hebben, In Galicië word de laak van den genees kundigen dienst ten zeerste verzwaard dooi den aanhoudenden stroom van vluchtelingen uit de verschillende Russische en Oekrain- sche legers. Reeds veel werd verricht, maar men blijft nog altijd met groote moeilijkheden worste len. Vooral heerseht er gebrek aan auto's eu en andere voertuigen. Ruime aanvoer van levensmiddelen en hos- pitaalmaterieel is dringend noodig. De besmetting beeft hel geneeskundig per soneel zelve aangetast en gedund. Een dief in een opgerold tapijt. Bij een Keulsclie familie verscheen op zeke ren avond, na een desbetreffend telegram, een man, ten einde een naar hij beweerde, door de vrouw des huizes gekocht tapijt af te le veren. Het bleek al spoedig, dat hij niet aan het goede adres was. Maar de man verzocht niet temin, het vloerkleed gedurende den nacht in de woning van die familie te mogen laten slaan, hetgeen goedgevonden werd. (Toen de vrouw des huizes latïr op den avond toevallig het salon binuenkwam, be merkte zij tot haar ontsteltenis, dat het opge rolde tapijt zich bewoog. Zij liet daarop het tapijt openrollen, waaruit een 12jarigcn jon gen te voorschijn kwam. Na eenigen tijd allerlei leugens opgedischt te hebben, bekende de jongen later, dat men hem in het kleed had ingenaaid om voor zijn collegas 's nachts de de deur le openen. SfêeBB S&fccrijft van lieden af in, zon der kosten, ter Banque Centrale de la Den- dre, op de Nieuwe Leening van een milliard frank met loten,door den Staat gewaarborgd. Prijs van uitgifte 290 fr. per titel van 250 fr. Aan dien prijs, rekening houdende van de terugbetaliugspremien, mag de wezenlijke interest op nagenoeg 5,90 0/o geschat worden. 7058 ECasbons wespen 5 L Ei. uitkeerbaar ten laatste in 1930. Prijs van uitgifte 940 fr. per titel van 1000 fr. Men schrijft in zonder kosten ler Banque Centrale de la Dendre. 7048 Het gevaar der vuurwapens. Een man doodgeschoten. De Statiestraat, te Antwerpen, werd Maan dag morgen rond half tien in opschudding gebracht dooreen zeer erg geval. Drie Engel sche helpers en den illusionist, die ia clen Scala voorstellingen geeft, verblijven in hel hotel/Statiestraat, 38. Een dezer helpers had eene browning ge kocht en beging de onvoorzichtigheid, met het wapen te spelen. Op zeker oogenblik riehte hij den revolver op zijnen makkei'Phi lip Rilchere, 21 jaar oud, van Londen. Deze sprong toe, duwde den arm weg cn op het zelfde oogenblik Weerklonk een schot. De kogel drong in den arm en in de borst van den ongelukkige. Deze liep nog naar beneden en viel daar als een massa dood neer. Dokter Kockerols kon nog enkel den dood bestatigen. Dc dader van dezen on vrij willigen moord Cecil Lees, geboortig van Sheffield, werd ler beschikking van den prokuieur des konings opgesloten. Het parket is nog ler plaatse geweest, waarna men het lijk naar het coodenhuis heeft overgebracht. zich vrij konden bewegen. Een lederen gor del en onderrok van roodachtig gelooid le der voltooide het kostuum van een man dor laagste klasse. Maar de verandering in de twee anderen, bel opperhoofd en hij, die Mauritus geheeten werd was van geheel anderen aard. Zij hadden de spelonk betre den als Iodiaausche krijgslieden van den eersten rang, gepluimd, beschilderd on op gesierd mat al de teekens en insignies van Indiaansche dapperheid. Zij kwamen er uit als blanken, gekleed als reizende kooplieden, met breede verniste hoeden op hel hoofd, en lakenscua buizen en broeken aan, van welke laatsten het kruis en do binnenkanten met geslagen leer gevoerd waren. Laarzen met zware sporen aan de voeten, lederen gordel om hot middel, machetes aan de za delknoppen gegespt cn mantels over 't kruis der paarden opeen gerold, voltooiden hun reistoilet. Dit alles en de goed uitgeruste muildieren gaven hun liet aanzien van vreed/.amo koop lieden, die hunne waar van stad tol stad rondventen. Toen de aanvoerder uit de spelonk kwam en ten gevolge vau de verandering en de reiniging van zijn lichaam, frisch en opge- woktor uitzag, keek hij naar de lucht, ora de zon te raadplegen met betrekking tot den tijd tegelijk haalde hij een gouden horloge uitzijn vestzak en keok ook daarop. - Wij zullen juist op deu rechten tijd komen, Mauritus, zeide hij, (Vervolgt.) Op de Algemeènè vergadering van hef Werk van St. Pieterspenning en van St. Vinc3ntius-a Paulo Om 10 ure, werd in de kerk van St. Mi- cbiels, te Gent, eene plechtige II. .Mis opge dragen, welke bijgewoond door Z. Em. Kardinaal Mercier en Z. 1). Hoogw. Monsei gneur Zegers, dio op eene bidbank plaafc genomen hadden in het koor. Na de Mis, begaven de leden zich naar het lokaal van St. Lukasschool, in de Zwarte Zusterstraat, alwaar in de groote feestzaal de algomeene vergadering van Sf. Pieterspen ning zou plaats hebben cn ook van St. Vin cent i us, ter gelegenheid van dezes 75 be- staansverjaardag. M. Graaf Paul de Ilemptinnc, voorzittet van St* Pieterspenning, opent de vergadering en zegt dat het de eerste maal is sedert 1914 dat cr eene algemecne vergadering wordt ge houden. Men sliep gedwongen gedurende, vier jaar. Dit jaar moesten wij ccne algemecne ver-, gadering houden want wij wilden samen gaar met St. Vincentiua-a Puuto, die 75 jaai bestaat en jubelt. Hij brengt daarna hulde aan Mgr. Mercier er. legt aan dezes voeten de hulde neer ea d« onderwerping van de Genlsche katholieken. Hij bedankt ook Mgr. Segkers en verzekert dal het volk van het Bisdom hem erkentelijk, is voor al het goede dat hij gesticht heeft' voor God, de Kerk en den evenmenseh. Hij spoort de katholieke aan te geven zonder tellen voor de armen en voor den H. Vader. Daarna verleent hij het woord aan M. Jozef Néve, voorzitter van St. Vincentius, deza spreekt in naam van M. Raadsheer HalieuK, die belet is, daar hij als raadsheer het As si- hof moet voorzitter. In het verslag wordt de historiek gemaakt van St-Vincentius a Paulo. Daaruit vernemen wij dat Gent en de voor- geborchtcn 25 Yonferentiën lellen. In 1920hadden al do konferenciën tc zamec- 447 leden, die 700 famifiën bezochten aas 2314 kinderen werd cr ook steun en zorg verschaft. Dc verslaggever brengt hulde aan de lede# die stierven voor het Vaderland. Ilij zet ook do personen aan, dia schrijve» kunnen, tc schrijven voor het volk, want hel heeft behoefte aan goede lectuur. De Z. E. Coppens, Kanunnik, bestuurder der maatschappelijke werken, handeld over den grooten Paus Leo XIII en over dczei wereldberoemde Encykliek JRerum Nova- rums Ilij brengt eene dankbare hulde aan wijlen bisschop Slillemans die terecht de groots weldoener der scholen cn detjeugd mag ge noemd worden. Ilij deed veel voor onderwijs en opvoeding maar evenveel om deu vrede ca de overeenkomst onder de menschen te ver wezenlijken. Wij komen uit cencn wereldkrijg die mil joenen menschenlevens en miljarden franke# heeft gekost en alleen het Valikaan steekt zegevierend het Kruis in de hoogte. Dat schreef een Fransche schrijver die geec katholiek is. Had men van den beginne naar den Pan? geluisterd, men zou zooveel bloed niet moeten vergieten hebben. Spreker herinnert er aan dat de II. Yadeif op zekeren dag aartsbisschop Mercier omhels de zeggende: in U zegen en omhcLsikBeigie en gansch uw volk. De grootsche houding van kardinaal Mer cier besprekend, tijdens den oorlog zegde da heer verslaggever Uw woord weerklonk tijdens den oorlog als het woord van eenen vorst 1 en Gij heb? aan allen doen begrijpen wat het was strijd te voeren voor het gemeenzaam recht en dn vrijheid. Z. Em. Kardinaal Mercier zegt nooit zon zeer aangedaan le zijn geweest als heden. Inderdaad, de huidige vergadering is feite lijk eene dubbele hulde gebracht aan Krislu», in den persoon van den Paus en in dien dc» armen. Hij herinnert wat de zouaven te Mcnlua cr Castefidai'do hebben gedaan, geleden en ge offerd voor God en zijne II. Kerk. Er zitten hier ook aan het bureel der vergadering oud* Pauzelijke Zouaven. Die mannen verdienen hulde en dank ook zegent hij hen evenals Monseigneur Seghcrst dc Hemptinne, Nève en al de personen, die, aan beide werken, hunne beste krachten wijden. Ilij herinnert dathij bij de Heiligverklaring van Jeanne d'Arc aanwezig was in Sl-Pieters- kerk, te Rome, dat Z. 11. Paus Benediktus XV daar in tegenwoordigheid van 45 Kardi nalen, 320 Bisschoppen en honderden gemij terde abten de Heiligverklaring uitsprak, en dat 's anderendaags meer dan 3000 Bisschop pen aan 300 miljoen trouwe schapen der Kudde van Kiistus de blijde mare .verkon digden van die groote gebeurtenis. Hij dringt aan op de onvoorwaardelijke onderwerping van alle gcloovigen aan te be-? velen en raadgevingen van den Paus. Verder zegt hij, dat men den Paus valsche feiten en daadzaken ten laste legt. Wal dc Paus heeft gedaan in het begin van den oorlog, is aan de vechtende mogendheden herinnerd dat zij zich ia élk geval moesten

De Volksstem | 1921 | | pagina 1