GEMEENTEKIEZINGEN DE FORTUINZOEKERS Eene ^langrijke verklaring Os Leening van een milliard Donderdag O Fcbr.1921 Onze Vorsten op reis. XXVII* JAARGANG NUMMER £3 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst,— Tel. 114— T~> A <T3-T?.T ITT» g CENTIEKEN - r-Ti-a'-'.-r.-rarr—-■ mr Blasius WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffbl-De Ghnm Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs on 6, Eream's Buildings Londres E.C.4 Zon op7,19, onder 4,49 Nieuwe Maan den 7 Ditjanr zullen de gemeentekiezin gen eeno bijzondere beteekenis|hebben niet enkel omdat zij moeten gebeuren volgens 't stelsel van bet algemeen stemrecht, één man, één stem, en met bet vrouwenstemrecht erbij, één vrouw, één stem, maar ook door de toepassing dor volstrekte evenredige vertegenwoordiging. Doch boven alles zullen zij nog eene bijzon dere beteekenis g6ven onder opzicht ran richting en politiek. Immers, bet is vroeger nog gebeurd üat gemeentekiezingen grooten invloed uitoefenden op de boogoro politiek van het land; dat zelfs ministers, tenge volge dior kiezingeu, moesten altre den. Dit kan nu nog meer bet geval zijn, wanneer die kiezingen een heel anderen uitslag zouden oploveren dan Jo laatste Kamer-en Senaatkiezingen. Het is derhalve van bot hoogste belang, de gomoentekiezingen to aan zien, vooral in. dezen oogonblik, als eens algemeene volksraadpleging en deze ook in dien zin te bewerken, ontdaan van allo vitterijen on persoon lijke aangelegenheden, dio onkel ge schikt zijn om don volkswil te verval- schen. Er moet bij deze kiezingen slechts, één doel zijn, één grondbezit), één gedacht, om onze partij in bet algemeen uit dezen strijd zegepralend te doen komen. vele steden en groote gemeenten ver keerd geloopen. Alfe partijen dienden te veel bijzondere belangen, meer uit Iciesdoel dan ia genegenheid voor be dienden of noringdoeners, maar de uitslag was, dat de openbare besturen voel oerbied en ontzag verloren, daar zij in banden kwamen van lieden die van deze hoedanigheden en plichten weinig of geen begrip hadden. Het is dus noodig, willen wij van de gemeentekiezingen eene oprechte en weldoende volksraadpleging makendat alle bijzondere belangen van kandidaten, bonden, groepen wijken 011 maatschappijen, worden terzijde gesteld voor bet eenig groot en afdoende belang, voor bet belang dor algemeenheid, voor do macht der partij, die eensigzind dient op ie tre den wil zij indruk uitoefenen op de lotsbestemming van gomeento en Va derland. Om.daartoe ta gerakort, is bet noo dig alle verdeeldheden en bijzondere belangen terzijde te zette. Door vele lieden, die nogtbans met goede inzich ten bezield zijn, worden do gemeente kiezingen te veel waargenomen om kandidate:;, bijzondere belangen-en •groepen cn partij-atdeelingon te die non. iedereen wil zijn recht hebben, of ten minste datgene wat bij als recht aanziet, on door liet bevorderen dier verscheidene belangen, wordt do hoofdzaak uit bet oog verloren. Zelfs do welbegrepen gemeentebe langen lijden daar insgelijks door. [turners, er wordt dan weinig of niet gehandeld over de gemeentebelangen aver de verantwoordelijkheid der ge kozenen, over de bijzondere begaafd beden die zij dienen te bezitten om eene gemeente goed te besturen. Dit gemeentebelang is een algemeen belang want iedereen heelt er be lang bij dat de gemeentediensten, de polieie, bet onderwijs en moer audero inrichtingen in goede banden zijn en iot voordeel strekken der gemeente. Dit alles bijeengenomen, is geene kat om zonder handschoenen aan te pakken. Deze laatste jaron is dit in 42 VERvoLa. Dus sprekende ging de gids voorwaarts, niet in gewonen pas, zooals hij anders zou tiehben godaan, maar zijn gang wat inkor. fende, opdat hij gelijkende tred zou houden met zijn gekwetsten medegezel. Hun koers richtende naar de sterren, zet ten de vluchtelingen hnn tocht voort, zoo 6nel loopende, dat Klapdorper hierdoor niet erg vermoeide. In spijt van zijn voornemen om sterk te zijn, waarmede hij zich zelf trachtte op te winden, was de gewonde te zwak, dan dat hij veel voortgang kon maken cn gingen slechts zeer langzaam op de vlakte vooruit. Zijn makker zeide hem zich niet te haasten. De prairieman wist hij ondorvin- diag, dat het beter was lan.zaam te gaan dan zich te overloopen, daar dit dikwijls een vertraging, door ziokte, kon ten gevolge hebben, die niet te overzien was. Niets duidde hnn aan, hoeveel mijlen zij nog van eeno bewoonde landstreek verwij derd waren. De stilte van de woestijn om ringde hen die stilte, alleen afgebroken door liet wip wip van de vleugels van den nachtvalk, tnsschen heiden beantwoord door den nog sohriller kreet van den op lier. -ten azenden pluvier, die krijsschend voor hun gezicht oprees. Deze en het aanhoudend gegons van grondkevers en de lteffenden blaf van den coyote, waren de eenige gelui, den, die zij onder het voortgaan boordenl De oorlog beeft niet alleen ons Va derland, maar ook bet kiezerskorps en de partijen uiteengerukt. De Bond- genooten bleven echter vereenigd on danks alle moeilijke toestanden, om dat zij begrepen dat de eendracht alleen bij machte was den vijand te verpletteren. Zoo moet bet nu ook gaan in do politiek. Do verschillende schakeeringen onzer partij dienen vereenigd op te treden, om den vijand van onze taal, van onze zeden en onze odsdienst klein Ie houden en onscha delijk te maken. Zóo moet do gemeen-, tekiezing begrepen worden zoo moet zij tot heil strekken der gemeente en van de algemeenheid. £De Volksbode Uiig. Emiel Van Haver. van ftl. Carieir üB Wiart, over de Duitsche vergoedingen. M. Carton de Wiart, gaf gisteren namid dag in de Kamer, lezing van eene omstandige verklaring over de uitslagen der laatste Con- ferencie van Parijs. Wij geven hier den be- knoplen inhoud dezer verklaring Zooals gij weet, Mijneheeren, eindigde Zaterdag de Conferencie van Parijs, waarop de Regeering vertegenwoordigd was door M. den minister van Buitenlandsche Zaken en door M. den minister van Financies. Wij denken dat het past van nu af de Kamer op de hoogte testellen van de maat regelendie, in gomeen overleg, door de Bond- genooten genomen zijn. Wat dc ontwapening van Duitschland betreft beeft de Gonferencie de voorstellen goedgekeurd, die haar door de militaire exporten van de land- zee- en lucht machten voorgelegd waren, en zulks om van Duitschland te eischen dat het volkomen zou nakomen al de verbintenissen die het aan gegaan heeft, zoowel deze die voortspruiten uit het Traktaat yan Versailles als uit de notas van Boulogne en uit het protocol van Spa. Voor wat het vraagstuk der herstellingen betreft, waarvan de oplossing zoozeer de ekonomisehe en financteele hcropbeuring der Natie aanbelangt werden de volgende schik kingen getroffen doch welke geen van allen reden lot be zorgdheid gaven. Het geroep van een In diaan zou hua dan meer vrees aaDgejaagd hebben, dan deze akelige geluideD. Er was geen bepaalde redbn om haast te maken. Zij hadden dengeheelen nacht voor zich en waren zeker, dat, voordat het dag licht hen zou beschijnen, zij eene schuil plaats zouden vinden. De grond was gunstig om in het daialer te voet le gaan. De opper vlakte, bard gebakken door de zon, was effen en op de meeste plaatsen zoo gelijk, dat een rijtuig er had kunnen rijden zooals ov6r den rijweg in een park. Dit kwam hun te stade, want, in geval het pad ruw ware geweest, zou Klapdorper niet ver kunnen gaan, zon der gevaar van le bezwijken. Reeds, zooals do weg nu was, begon het hem moeielijk te vallen, uit hoofde van zijne verloren krach ten en zijne bloedlooze aderen. Zij maakten daarom ook geen zeer grooten afstand zonder opnieuw uit te rusten, en om gelijktijdig te zien dat zij, rechtop staande, niet gezien konden worden door iemand die de klip mocht beklimmen ter plaatse, waar zij die verlaten hadden. Maar zij vonden tooh Iels, wat hun tot schuilplaats kon strekken om kort te gaan, een boschje, dat niet verder gezien kon worden, dnn op een mijl afstands. Wat bier groeide, bestond uit dwergeiken, waarvan de langste niet hooger boven den grond uit kwam dan ten hoogste een half el. Een half el is voldoeade om een raan dio plat op den grond ligt te verbergen, en daar Zonder iels, hoe gering ook, te wijzigen aan de teruggaven en de andere verplichtin gen die het door het Traktaat van Versailles opgelegd zijn, zal Duitschland aan de mogend heden, in jaarlijksche afkortingen van 2 tot 6 miljard mark goud, van 1 Mei 1921 tot i Mei 1963, eene som van twee honderd zestien miijard betaler: en 12 O/o op de weer de van de uitgevoerde produkten zullen twee en veertig jaar lang eeind worden. Er zullen aan de Kommissie der Herstellin gen onderrichtingen gegeven worden, ten einde aan de Mogendheden die het zullen vragen de mobilisatie te verzekeren van het deel dat hun toekomt, volgens de onderling gesloten overeenkoms'. -in. Duitschland zal altijd de betaling der jaar- iijksche afkortingen nv>gen vervroegen, en in dit geval wordt het een eskouiplo van 3 tot 5 O/o toegestaan. Het wordt aan Duilscbland verboden, bui ten zijn grondgebied, leeningen aan logaan, zonderde toestemming van de Kommissie. Dat geldt zoo goed voor provincie- en ge meente- als voor staatsleeningen. Als borg tot betaling zullen de opbrengsten van de Duitsche douanen, zoo te lande als le zee, dienen. Er zijn maatregelen getroffen om Duitsch land, in gebeurlijk geval, te verplichten de vastgestelde vergoedingen le betalen. Doch, uit een gevoel van hoffelijkheid, ingegeven door de hoop dat Duitschland zijne verbinte nissen zal naleveu, heeft de Kon ferencie ge oordeeld dat het niet noodig was, de straffen die vastgesteld zijn, voor het oogenblik aan Berlijn mede te declen. Krachtdadig heeft de Konferencle gehan deld, maar zij heelt ook uit het oog niet ver loren, de middelen die aaa Duitschland die nen verschaft te worden om zich conomisch herop te beuren. Mijne heeren, de gelukkige eensgezindheid der Bondgenooten waarmede de besluiten der konferencie genomen worden, zijn een borg dat dc uitvoering ervan met eene zeilde eensgezindheid zal geëischt worden. Niets is van grooter gewicht om voldoening te zien geven aan onze zoo duur gekochte rechten, en niets schijnt ons wenschelijker voor de rust der wereld en voor onze eigene veilig heid, dan deze volmaakte verstandhouding tusschen de mogendheden die, na de eenheid van het front, in den oorlog verzekerd te heb ben, nu de eeuheiJ van het front, in den vrede, verwezenlijk?-*^. Wij denken dat dc konferencie veel zal bijgedragen hebben om de vriendschap tusschen de Bondgenoo ten te versterken, en het welverdiende aan zien, dat ons land in de wereld geniet, aan zien dat voor ons allen een oneindig kostba ren zedelijkcn schat uitmaakt, nog te ver* grooten. (Toejuichingen) Te Madrid. Eene grootsche betooging Na den optocht der troepen van het garni zoen, van Madrid, heeft de overtalrijke menigte het cordon der gendarmen, die de plaats afzetten verbroken en drong tot ouder het balkon waarop de Belgische en Spaan- sche vorsten hadden plaats genomen. De Belgische vorsten werden geestdriftig toegejuicht en beantwoordden hartelijk die genegenheidsbeloogiog. Daarna boden de Spaansche vorsten het Belgisch koningspaar een ontbqt aan. Er waren geene andere genoodigden. Om 2 ure namiddag begaven de afgevaar digden der Spaansche studenten zich naar het Paleis alwaar zij door de Belgische vorsten omvangen werden. De afgevaardigden over handigden aan den koning eene boodschap voor het Belgische studentenkorps. de dwergeiken in dikke stoelen groeien, kon de verberging veilig zijn. Zoo lang de ver volgers niot zoo dioht bij" hen waren, dat zij hun spoor zagen, bestond er geen gevaar van gezien le worden. Verder was het voor hun eene geruststelling, dat de Indianen niet op de bovenvlakte waren. Dit was niet waarschijnlijk, omdat de wilden geen moeite gespaard hadden om ben in bet hol te smo ren en vervolgens de opening te sluiten ook was de verdoeling van den buit' voor hen te aantrekkelijk, dan dat het niet als zeker kon geacht worden, dal zij zoo spoe dig mogelijk lot de wagens waren terugge keerd. Gerust gesteld, dewijl er geen schijn van vervolging op de vlokte meer be3tond, stelde de gids voor opnieuw halt te houden, dit maal om te slapen, waaraan zij, tijdens hunne vorige rust niet hadden durven den ken, door de vrees van ieder oogenblik over vallen te zullen worden. August Nommen deed liet voorstel uit medelijden met zijn makker, die reeds ge- ruimen tijd, gelijk hij bemerkt had, veel moeite had om den slaan te overwinnen. Wij kunnen gaan liggen tot de zon op komt, zeide hij, en als wij eenig teeken van vervolging zien, blijven wij hier totdat de zon weder onder is. De dwergeiken zullen ons genoeg verbergen. Ik geloof niet dat zij ons znllen ontdekken, tenzij ze recht op ons alkomen. Ziju makker maakte volstrekt geen be zwaar legen het voorstel j beiden vleiden De ontvangst van hot diplomatisch korps. De Belgische vorsten, hebbende aan hunne zijde M. Jaspar en den Belgischen gezant te Madrid hebben s' avonds het diplomatisch korps ontvangen. De Pauselijke nuncius kwam de eerste aan, gevolg door den gezant van Duitschland en dezes echlhenoote. M. Jaspar deed verscheidene officieeie be* zoeken en bezocht onder meer den kabinets overste en den minister van Buitenlandsche Zaken. Geheel den namiddag en s' avonds nog verdrong zich een groote menigte voor het Koninklijk Paleis, geestdriftig de Belgische vorsten tdejuicnccJe. !n de Spaansche bladen Madrid, 31 Jan. De bladen roepen den hooien Bezoekers een eerbiedig en hartelijk welköm toe. D&Diario Universal en de Epoca prijzen de deugden der jonge Souvercinen, twee figuren van heldengrootheid. Do Hoy Wij buigen ons met diepen eer bied voor de .Souvercinen van België, want zij zijn de belichaming van de heldhaftige natie, die onder den oorlog de wereld heeft verbaasd. België heeft, in een zoo klein lichaam, eene zoo groote ziel De Tribuna Albert en Elisabeth vertegen woordigen voor ons niet slechts een volk, maar het monschdom... Beiuen zijn groot door hunne deugden, door hun heilige liefdo voor het Vaderland. Droegen zij eertijds eene krone van smart thans siert hen de wel verdiende overwinningskrone. De Herahlo prijst den Koning, slaaf van het gegeven woord, die, bij den Duitschen inval, den weg van eer en offer boveo den weg van sfoffelijk belang en zelfzucht koos en de Koningin, eene zoo teere en toch zoo wondersterke Vrouw, wier zoete glimlach zooveel leed heeft verzacht De Tos IJlt toe, om den Koning der Belgen te ontvangen Juicht hem met geest drift toe want die Koning is meer dan een Koning hij is een man, een ridder, een groot hart. een vaste wil, een helder verstand. En een groot vriend der Gerechtigheid I Be groet hem, juicht hem toe want hetgeen gij in uwe straten zult zien is geen Koning, t' is de zwijgende en eenvoudige heldenmoed, zegepralend over het geweld, de ongerech tigheid, het toeval en den dood. Een8 proklnmatia van den Spaanschen kabinetsoverste Mdrid 1 Februari. |De Spaansche kabi netsoverste heeft eeene proklaniatie uitge vaardigd waarin verklaard wordt, dat de Belgische Vorsten en M. Jaspar uiterst vol daan zijn over den Jgenoten ontvangst te Madrid. Iedereen is overigens van jjoordeel, dat de geestdriftige eerbiedbewijzen welke overal onze vorsten ten deel vielen, volkom uit bewonderende harten opstegen. Op bezoek. Madrid 1 Februari. De koning en de koningin van Belgie, vergezeld door den hertog de Montellane en de hertogin de Medi- nacoeli, achtereenvolgens bezoek gebracht hebben aan prins en prinses Carlosi de Bour bon en aan den broeder van koning Alfons aan de infante Isabella, hertogin van Talavera, vrouw van infant Fernando, thans op reis, en aan de hertogin Fernunez. Koning Albert liet ook zijne kaart afgeven bij den kabinetsoverste en bij den minister van Buitenlandsche zaken. Overal op den doortocht werden de Vorsten geestdriftig toegejuicht. Een galaontbijt. Madrid 1 Februari. Een groot feestmaal van 105 couverten werd gisteren avond om 3/4 ure, in het Koninklijk Paleis, ter eer der Belgische Vorsten. zioh zacht neder, daar het dwergbosch hen niet alleen besohutte, maar ook een zaoht legor verschafte, omdat de dunne twijgen en bladrijke takken zich onder hunne lichamen zacht plooiden. Zij bleven niet langer bezig dan hoog noo dig was om zoodanig verband op Klapdor- per s wond ie leggen, als do omstandighe den dit veroorloofden, waarna beiden spoe dig insluimerden. Wat den jongen prairiekoopman betreft, zijn slaap was vast noch diep. Afschuwelijke visioenen rezen voor zijne verwarde zinnen tafereelen van een bloedbad, die hem telkens met een sprong deden wakker schrikken een paar malen zelfs met zoo'n harde gil, dat zijn makker hierdoor ontwaakte. August Nommen zou, indien hij deze af schuwelijke tooneelen niet meer gezien had zoo gerust geslapen hebben, als lag hij op een bed in een jagershut, duizend mijlen verwijderd van eenig gevaar. Het was voor hem geene nieuwe zaak, te slapen met het geschreeuw dor wilden in zijn oor. Meer dan twintig jaren lang, had hij, zoo wol over dag als des nachts, zijn leger in eene berghelling of op de prairie uitgespreid, en dikwerf met veel meer gevaar zijn leven te verliezen. Twee jaren geleden, had August Nommen behoort tot de Texaansche speurhonden die vreemde bond, die zich Ion doel hadden ge steld alle bloeddorstige Indianen tot het uiterste to vervolgon. Indien de exspeurhond in dezen nacht onrustiger was dan gewoon lijk,.dan sproot dit alleen voort uit bezorgd-, De koning van Spanje had aan zijne rech terzijde de koningin der Belgen en aan zijne linkerzijde de prinses Beatrice van Bal ten- berg. De koningin had aan hare rechterzijde koning Albert. Rechts van den Koning ba* vond zich de koningin-moeder. M. Jaspar zat rechts van Infante Isabella. Onder de genoodigden bevonden zich buiter; de leden der Koninklijke familie, de Belgi sche gezant en het personeel van liet gezant schap de Spaansche gezant te Brusselhef gevolg der Belgische vorsten, en de hoog waardigheidsbekleders van het Ilof dc voorzitters van Kamer en Senaatde kabinets overste de ministers de leiders der groote politieke groepen de burgerlijke en mili taire overheden de kolonel en eene afge vaardiging officieren van het infanterieregi- ment, waarvan koning Albert eere-kolone! benoemd werd, enz. Hartelijke heildronken werden ingesteld door koning Alfons en beantwoord dooe koning Albert. Het muziek der Zwitsersche garde speeld® tijdens het feestmaal talrijke verscheidene Belgische volksliederen. Na liet feestmaal had een concert plaats. DE IHSCniJVIHG 15 OPEN VAN 2 TOT (O FEBRUARI Obligation van 250 fr. betaalbaar aan 200 fr. Uit te keeren eau 250 fr. j tntsreslen wan 10 frank per titel, 'nelzij 5 ten honderd. Voor 15 Aoril zal een voorloopige titel, ilio onmirMelijk ter Beurs kan" verhandeld worden, aau de inschrijvers besteld worden.* De obligation nemen deel aan 8 trekkingen 's jaars 6 Loten van een millioen van 1921 (ot 1930. 1 Loten van een millioen van 1930 tol 2010. Op 15 April aanstaande DRIE LOTEN VAN EEN MILLIOEN IN DUITSCHLAND De volksstemming in Hoog-Silezie. Alhoewel de datum voorde volksstemming nog niet bepaald is, doen Polen en Duitse her toch al het mogelijke om tegen 13 Maart ge reed te zijn. In iedere gemeente is een komileit, samen gesteld uit twee Polen en twee Duitschers; gelast geweest de kiezerslijsten op te maken. Deze worden thans afgekondigd en een ter mijn van twaalf dagen is bepaald voorde reklamaliën. Deze moeten voor 8 Maart inge diend zijn, zoodat de kiezing spoedig daarna zal kunnen plaats hebbeu. De gemoederen in Hoog Silezie zijn thans wel kalmer geworden, 't Is echter moeilijk den uitslag der volkstemming te voorzien. Polen en Duitschland toonen hetzelfde ver trouwen. Moest de stemming onmiddelijk plaats heb ben, dan schijnt het wel, dat de Polen dc bovenhand zouden hebben, doch er kunnen zich onverwachte gebeurtenissen voordoen. 't Is meer dan waarschijnlijk dat er op het laatste uur, van beide kanten iets zal ondernomen worden. In de nijverheidstreken is de uitslag niet te voorzien. Men hoopt dat de Kommissie der verbon denen er zal in gelukken, denkalmen toestand le behoudeD, Joch het is algemeen geweten, dat het daar is als in een poedermagazijn. Een enkele vuursprankel zou voldoende zijn, om heel den boel te doen springen. Maanden en maanden hebben Polen e« heid voor zijn makker, wiens geschokt ze nuwgestel in een toestand van koortsachtige overspanning geraakt was, door de omstan digheden waarin hij zoo pas geleden ver keerd had. Niettegenstaande deze bezorgde gedach- leD, viel hij vaat in slaap, soms snorkende, als een zaagmachieu. Nimmer had hij be hoefte om lang le slapen, zelfs niet na do vermoeiendste inspanning Zes uren te sla pen, hetzij des daag9, hetzij des nachts was voor hem voldoende, en zoodra de morgend- scheraering ook deloppen der dwergeik be gon te verlichten, sprong bij op, schudde alt een gejaagd hert den dauw van zijne schou ders en bukte toen om daar don toestand van zijn makker te vernemen. Sta nog niet op, Klapdorper zeide hij. Wij moeten niet heengaan, voordat wij overal in deroude, een helder uitzicht heb ben. en zeker zijn, dat er geen roodhuid te zien is, Dan kunnen wij de zon op onze lin kerwang laten schijnen en Zuidoost gaan. Hoe is het met u, kameraad. - Ik ben slap als een riet; toch geloof ik, dat ik wel wat verder kan reizen. Wel, wij zullen langzaam gaan. Als geen der sclioeUjes achter ons is,, kunnen wij den tijd nemen. Ik begrijp ver duiveld nog maar niet, welke Indianen het waren; Lef komt mij als het waarschijnlijk ste voor, dat hel Tenawa-Comanchen waren,' eene bende buffeleters en de verwoadsto troep van geheel de prairiën. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1