DE MIDDENSTAND Kerkstraat, 9 en 25, Aalst:— Tel. Ui - DAGBlLiAD S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nbffel-De Gemot MMsteria van GeMwezsn DE FORTUINZOEKERS Nog eene Bnitsclie gedenkenis Zaterdag Febr. 192 Rond het Parlement. Gemeentekiezingen 1921. De bandieterijen te Parijs De toestand van brigadier Binet Mislukte bandieten aanval op eene pastorij. De misdaad van Denderbelle XXVII' JAARGANG NUMMER S8 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap H ayas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs od G, Bream's Buildings Londres E.C.4 11. Eulalia Zon op 7,05, onder 5,04 Eerste Kwartier den 15 Is.Lnmbrechis, Bestend. S«cretaris van den Christenen Landsbond v. d. Middenstand Beieekanis van den Middêiistand, Krachtig en opgewekt gezinsleven vindt ge vooral bij den middenstand nog. Daar zien we doorgaans bij den middenstand - met zijn matig inkomen, man en vrouw in onafgebroken samenzijn door 't leven gaan, samenwerkend en samendragend do zorgen des gezios, samen torsend en juist daardoor verlichtend elkanders lasten en inmiddels stftag en liefdevol zich wijdend aan de op- voeding van hun kroost en de vorming van een zedelijk sterk en krachtig nageslacht. (Minister Aalberse.) De positie van zelfstandige ondernemer prikkelt 's incnschen persoonlijke energie en drijft hem aan tot hoogere spanning zijnor beste krachten. Negatief vreest' hij zijn burgereer te verpanden, positief zoekt hij bet hoogst mogelijke rendemenute trekken uit de geestelijke gaven on lichamelijker vermogens waarover hij beschikt. De opvoeding en opleiding van den jongen werkman als vakman is degelijker in de «leinindvrstriedan in de vakschool of in de 5 root industrie. Hier toch kan hij doorgaans aog heel zijn stiel ieerenen zal hij in oogen- blikken van crisis veel gemakkelijker w erk vinden. Men hoort door sommige economisten be weren dat hel verdwijnen van den ouden middenstand zal ingevuld worden door de opkomst van den nieuwen middenstand en daaronder woruen dan gerekend handels reizigers, zaakvoerders, en ja zelfs tte« hour- rah ajusteurs van minister Anseele, die meer verdienen dan een ingenieur. I)at is kletspraatOnze gefolterde en suk kelende winkeliers zullen hunne geliefde zelfstandigheid en hun kalm familiewerk en familieleven niet afstand voor de hooge loo- nen van die altijd afhankelijke werkers en de werklieden, zeiven, bijzonder de geschoolde werklieden, droomen allen eens hun eigen zaken te drijven. Wie 't anders meent, kent zc niet. Schaft den middenstand af en den werkman blijf! lot eeuwige afhankelijkheid gedoemd en het kapitalism zal aWeca regecren. RctuceSa beleekenis van den Middenstand. De middenstand begrijpt zeer wel dat hij, am zijn brood te verdienen, een kalme toe stand vinden moet in de samenleving. Hij houdt niet van krieistijden lijk nu, zelfs niet als ze hem lijdelijk wat laten verdienen. Hij weet naar waarde te schallen wat hij verdiende. En daarom is hij oen besliste vijand van socialisme onder alle vormen. Wij weten dat Van der Velde, Berlrand, Karl Marx, Kautekv -schokschouderen bij 't geen ze noemen de De jongelingen van 16 tot 25 jaar oud, die ile middelbare studiën van den lageren graad geëindigd hebben, en die verlangen hun loopbaan te maken in het beheer, kunnen toegelaten worden om in hoedanigheid van tijdelijken agent, in de kantoren der recht- .sireeksehc belastingen of der douanen en accijnzen, werkzaam te worden gesteld. Hun oindaaDneming zal ondergeschikt zijn 7an het slagen in de proeven ingericht voor aet aanwerven van het personeel door middel 50 Vf-.RVOLO.- Genadige Homol riep hij uit, op eens stilstaande, terwijl het geweer hem bijna uit de haml viol. Zou het mogelijk zijn: zou mijn eoni^ste vriend bezweken zijn Die havikken zijn daar op den grond geweest. Wat Lebben die daar te maken gehad Zou hij door do havikken verslonden zijn 't Vlak hij de struik der palmetto, juist, waar ik hem liet. Eu geen spoor van hem te zien Geuadige he mel, zou het mogelijk zijn V Eenige tijd bloei' hij stil en bewegingloos als door schrik verbrnd, wetbtaigelijk zich naar de palmetto keerende, als wachtte hij daarvan hel antwoord. Hel. is mogelijk, vervolgde hij na zo- keren tijd, al te mogelijk, al te waarschijn, lijk' 11 ij was half bezweken, en dan die wonde. Waar is hij nu Hij moet dicht bij de plant liggeD, bezweken en dood. Als hij hi lever, was, zou hij naar mij uitkijken. Hij \e bezweken en dit hcrtevloesch, dit water, yllesis thans te vergoels Ik kan alles weg werpen, ik ben te Iaat gekomen. Nog eene schrede voorwaart» doende, na derde hij tot de donkere massa, boven welke do havikken rondvlogen. Zijna hem steeds vooruitloopende schaduw had de vogels ver schrikt hoog in de lucht doen slijgou, maar eij vIo?en niet ver weg. Integendeel, zij ble ven in kringen rondseheeren, alsof zij reeds non hun maal Begonnen waren, eu hoewel' laatste stuiptrekkingen van de bourgeoisie Maar ze zullen wel van een kale reis terui komen indien ze denken dat het zoo gemak kelijk zal van stapel loopen. Lenin, die 't welen kan, schrijft in zijn laatste werk Der Radikalismus, die Kin- derkrankheit des Kommunismus De weerstand der bourgeoïse is door haren val vertienvoudigd. Haar macht blijkt te hui zen niet alleen in bet international'^ kapitaal en de internationale betrekkingen der bour geoisie, maar ook in de macht der gewoonte en in de macht van.het kleinbedrijf 'dat steed nieuw kapitalisme aanbrengt Én verder Hare kleinburgerlijke tradities, al worden de monschen nog zoo rood, zijn de ergste hindernis voor den proletarische» arbeid. Zij zijn voor het communisme een schade op elk kultuurgebied zonder uilzondering Daar is niets tegenover te doen dan de bur gerlijke gewoonten, tradities, methoden uberall zu besiegen. Diese jFrage anders be handelen ist nicht ernst, ist einfach Kinderei De Gids op maatschappelijk gedicd (1 Ja nuari 4921) waaraan we dit interesant citaat ontleenen voe^-l erbij En het boek sluitend vraagt men zich wellicht af Wat zit er dan zoo karakteristiek in d:e kleinburgerlijkheid En het. antwoord ligt voor de hand niets an ders dan de persoonlijke vrijheid. Ees'riS. En nu vragen we in ge moede aan al onze sociale werkers Waarom verlaat ge altoos den middenstand Waarom kau het u, anti socialistische werklieden, soms weinig sche len of dc middenstand al of niet doodgaat? Waarom sluiten boeren en middenstanders 7.oo weinig de banden ouderling Waar zijn onze katholieke Volksvertegenwoordigers, die, anders dan met korte, vage, soms ron kende zinnen en al voorbijgaande, hel belang van den middenstand verdedigen En vooral, hoe kunnen sommige katholieke middenstanders wel dom genoeg zijn om de socialisten in de hand te werken met onzijdige kiesnolitiek te drijven, onzijdige bonden op te richten en te steunen en aldus dc partij van orde de eenige die nog overblijft te helpen dooden, om de socialisten op de kus sens tc brengen tot eigen schade en tot schade van de gemeenschap, vooral wanneer die ééne pari ij de standsorganisatie aanneemt ol wel verplicht zijn zal aan te nemen dat er eene christelijke middenstandsorganisatie be staat in ons land, waar dc middenstanders indien ze meewillen al zullen winden wat ze zelfs op economisch gebied kunnen verlangen. Heb ik alleen de goede hoedanigheid van den middenstand aangeduid, er zijn er ge' uoeg die hem belagen en welke stand heeft geen kaf onder zijn koren van vergelijkende examens, en h6t dient wel te worden verstaan, dat hun hoedanigheid van tijdelijken agent, hun geen titel verleent. Zij genieten een vergoeding van 2400 frank s jaars, dewelke op 3300 frank wordt ge bracht voor diegenen die hun bediening in dc groote steden en in nijverheidscentrums moeten uitoefenen. I)e verzoeken om aanneming, gestaafd door studiebewijzen, dienen te worden go stuurd aan het ministerie van Financiën beheer der recMatreeksche belastingen, douanen en accijnzen, dienst van het perso neel, Wetstraat, n. 14 te Brussel. verjaagd, het voornemen hadden om term te keeren. Waaraan haddoo zij zich vergast Aan het lijk van zijn makker Wat anders kon de oorzaak van hunne vreugde zijn Nommen ging steeds verder, zijn hert van schrik beklemd. Eindelijk valt zijn oog op hot stale papier, dat op den hoogeton pen van de palmelte gestoken was. Het gaf hem verademing, maar sleelits voor een oogeu- blilc, daar zijne gevolg!rekkingen hem op dan dwaalweg brachten. Arme jongen, dit waren dan de eerste woorden die Nommen kon uitbrengen. Hij heeft iets geschreven, om te vertellen hoe hij stierf. Misschien iets voor mij, om hij hen, dio hem in zijn vaderland dierbaar wa ren over t® brengen. Wel, dat zal zeker ge- Gebieden, als ik ooi(de voeten weer boiten deze woestijn zet en ik was vol vreugde met de gedachte, hoe diebt ik er bij was, hem te redden. Een heel hert en water genoeg, om hem te verdrinken. Ellendig dier, gij kunt daar Wijven liggen, gij nutteloos wild, ik geef er niet meer om, mijne tanden in uw vleesch te zetten. De man, om wiens leven, alle anderen, voor mijn paart, mochten ster- is bezweken. Ik zou nu ook het hoofd willen neerleggen en aan zijne zijde den adem uit blazen. Terwijl hij sprak, had hij het doode hert op den grond gemeten en ging, het achter ■ich latende liggen, verder. Een paar schreden brachten liera zoo nabij de palmetto dat hij de wortels van den boom kon zien. Daar lag iets zwarts tusschen de Twaalf kisten springstoffen onder de citadel van Mèziéres Mèziéres, 10 Februari. Tijdens de op- ruimiiigswerken der citadel van Mèziéres, hebben aardewerkers eene kazemat bloot gelegd, waarin twaalf kisten zeer gevaarlijke springstoffen geborgen waren. Door een wonderlijk toeval hadden de werktuigen dei- arbeiders de elektriekc toestellen welke de ontploffing moesten veroorzaken, niet aange raakt. Anders haddc men wellicht een aantal dooden en gekwetsten te betreuren gehad. Deze springstoffen zijn ongetwijfd dooi' de Duilschers in deze kazemat geplaatst eonige uren vóór hun aftocht uit Mczieres. Hun in zicht was waarschijnlijk geheel de wijk te doen springen, want eenige uren vóór den svapensiilsland bombardeerden zij nog zeer hevig deze wijk. Aan te merken valt dat de prefektuur, de meierij, de schouwburg, het policiekommissariaat en het agentschap dei- schatkist zich in deze wijk bevinden. De kiezerslijsten. De eerste minister diende bij de Kamer een wetsvoorstel in tot herziening der kiezers lijsten. Een onderzoek over de bevelvoering tijdens den oorlog. Majoor Colon, gewezen knbinetshoofd van den h. de Broqueviie, aan het ministerie van Oorlog, in 1914, heeft .tol dc Kamer een schrijven gericht, met het doel het verzoek te steunen van generaal de Selhcrs de Moran- villc, tot het instellen van oen onderzoekings kommissie, welke zich met de bevelvoering van het Belgische leger, door den algemee- nen staf, in het begin van den oorlog zou inlaten. Onz» werklieden in Frankrijk. De motie door Picrard ingediend werd de Kamer niet ter stemming gelegd. Minister Jaspar verklaarde, dat hij alle middelen zou ebruiken, opdat de Fransche regeeri.ig niet door wetten onze arbeiders uit Frankrijk zou drijven. Da Gsmeentakieswot. Gister middag vergaderde de Seuaatskom missie van Builenlandsche Zaken. Na be spreking word de gemceniekieswet keurd. Artikel 31 en de rechterzijde. De katholieke rechterzijde vergaderde Donderdag morgen ten einde haar standpunt betreffende de afschaffing van art. 310 vast te stellen. De heer Carton de Wiarl heeft aan dc leden medegedeeld dat de Begesring op het stand punt slaat dat art. 310 onvoorwaardelijk moet worden afgeschaft. Men heeft hij den heer Carton de Wiart aangedrongen opdat hij zijn standpunt zou wijzigen. Hij heeft ge weigerd. De rechterzijde hetft geene beslissing ge nomen. Een konfrater interviewde M. Heyman om welen, of deze gezien de houding van M. Carton de Wiart, zijn amendement zou slaan de houden. Wij houden or.s amendement staande. 2eide de heer Heyrnan. Wij mogen de chri- stenc arbeiders geen uur lang aan de geweld daden van de socialisten blootstellen. Ik meen dal al de katholieken onze zienswijze deelen. De liberalen zullen ons misschien los laten. Zoo ons amendement niet wordt aange nomen, zullen wij in alle geval onzen plicht bobben gedaan. Bovendien zullen wij toch vei kregen hebben dat het wetsvoorstel ter vrijwaring van de syndicale vrijheid onmid dellijk na de afschaffing van art. 310 ter be spreking wordt gelogd. Na alïoop der vergadering verklaarden katholieke volksvertegenwoordigers, dat zij den toestand als zeer ernstig aanschouwden. Da beslissing vanM. Carton de Wiart heeft zeer pijnlijk ven-ast. Evenwel is de rechter zijde besloten bare gedragslijn te behouden. Anderzijds heeft men zekerheid, dal M Demonnier in eene eerstvolgende Kamer zitting namens de liberalen zal verklaren, dat artikel 3J0 voor het oogoublik eenvoudig moet afgeschaft worden, doch dat zij later bereid zullen zijn eene wet te stemmen welke desyndikale vrijheid waarborgt. Indien de socialisten zulks weigerden zouden de liberalen zich uit het ministerie terugtrekken. stelen dor salie. Het was niet het lijk van een meosch, maar een havik, dien hij her kende voor dieD, welken hij zelf geschoten had. liet gezicht van dit beest deed hein we der stilstaan. Het zag er vernield en ver scheurd uit, alsof er-gedeelten van afgerukt waren. Zou hij er van gegeton hebben Of waren zij het, de wreede kanihalen Denke lijk zal ik Klapdorper aan den anderen kant vinden, maar evenzoo verscheurd ik hen bevreesd om dit schouwspel te zien. Aan de zen kant legde hij zich neer, om sobaduw voor do zon te hebben. Ik zag hem neerhur ken, terwijl ik wegging. De zon is nog niet zoo heet, dat zij hem naar den westkant van de plant gedrevon kan hebben, hoewel hij daar moot zijn. Wat heb ik er aan, hier te sta^u te treuren. Ik moet toch eenmaal dit afschuwelijk gezicht trotaeeren. Zich vermanondo voor het verschrikkelijk schouwspel, hetwelk hij zeker geloofde dat em wachtte, trad hij nog nader op de pal metto toe. Een twaalftal schreden brachten hem bij de plant. Geen wezen, levend noch dood, geen ver minkte of andere overblijfsels er van. Met eou oogopslag zag hij paardoneporen en vootstappen, die besveaon, dat er nog kort geleden n enschelijke wezens op doze plaats aren geweest, ten minsten een buiten den makker, dien hij dood waande. Wat hij zag, was nog geon bewijs dal hij niet dood was, maar een schijn van hoop gaf IN DUITSCHLAND E9T19 botsing tusschen Belgische soldaten en Duitschers te Aken. Te Londen heeft men uit Aken bericht ont vangen, dat uldair eene botsing zou hebben plaats gehad tusschen Belgische soldaten, deel makende van het bezettingsleger en inwoners der stad. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag, weigerden een honderdtal inwoners van Aken te gehoorzamen aan de bijzondere voor schriften der policie wegens den carnaval. Zij bleven in de koffiehuizen na het gewone sluitingsuur. De houding der menigte was uitdagend en aanvallend. Eene Belgische patroelje maakte dan van hare wapens gebruik. Verscheidene burgers werden gekwetst. Het Fransch g9zantscbap te Berlijn. Uit Copenhagen wordt gemeld, dat naar alle waarschijnlijkheid M. Laurent niet in het Fransch gezantschap te Berlijn zal blijven. Naar alle waarschijnlijkheid zou hij doer generaal Detain vervangen worden. De inlevering der wapens. Berlijn 10 Fcbr. De Reichskommlssaris voorde ontwapening der burgerlijke bevol king, verklaarde, dat in de maand Januari 18 kanonnen, 158 machiengewcrer», 9413 ge weren, 250 revolver® of pistolen en 2389 handgranaten ingeleverd, teruggekocht o( aangeslagen werden. In 'tgeheel werden er door de inrichtingen 177283 vuurwapens ingebracht. 't Waren al dieven Iéna 10 Februari. Een uitgever van Iéna werd veroordeeld lot 800 mark boete, om in een tijdschrift gedrukt te hebben, dat al de Duilsche officieren die zich in 1914 in Belgie bevonden, gestolen hebben. Meer dan 200 officieren hadden klacht neergelegd tegen den uitgever. De Vorwarts over de aanstaande Conferentie van Londen. De Vorwarts van 10 dezer, wijdt eene bespreking aan de aanstaande Conferentie van Londen, en zegtDe d batten in de Fransche Kamer hebben opnieuw bewezen, dat het akkoord van Parijs eene wijziging van' het Vredesverdrag beteekeitf. 't Is meer dan waarschijnlijk, schrijft voorts het blad, dat te Londen de Bondge- ten eenvoudig hunne voorwaarden zullen op legger.. Juist uit dien hooide moet de Duil sche politick van nu af aansturen op eeu re delijk akkoord. Wij moeten, zoo mogelijk, de Bondgenooten stevig vastnagelen aan hun eigen werk van Versailles, aan welks boeien zij trachten zich te ontwringen. Duiischland zal eronder lijden, Duttschland zal er onder lijden, Frankrijk zal er baat bij vinden;, maar wij zien geen ander middel om de Entente rijp te maken voor een redelijke herziening. hem moed. Met inspanning strekte hij zijn lange armen uit en greep met drift het stuk papier. Hij had gedacht dat dit het hand schrift eons stervenden was, een stuk om na den dood gelezea te worden en hetwelk de leaiste wil bevatte van hein die door gebrek van eten en drinken was omgekomen. Kon het iets andera zijn Zijne ruwe hand beefde en heel zijn lijf trilde toen hij liet stuk papier voor zich had. Gered door een engel, sprak hij glim lachend tol zich zeiven. Een a igel in doze wildernis Waar heeft zoo'n schepsel van daan kunnen komen 't Doet er niet toe. Er is hier iemand geweest, dat is zeker. Ik ge loof dat ik haar vrouwenrok ruik. Dit stuk papier komt niet van Klapuorper. Ik geloof niet dal liij oen stukje bij zich had. 't is niet waarschijnlijk, dat zij mijn vriend heeft la ten sterven of versmaohten. Welnu, ik ge loof uu, dat alles in orde is, en dus is er niet heel veel haast bij. Beter is bet, dat ik spoe dig wat te eten krijg en mijn maag voldoe ning geef. Ik zal nog een karbonade van het herte beest oppeuzelen, om mij, voor mijn tocht van zes mijlen zuidelijk, te sterken. Binnen vijf minuten kon men den rook naast do palmetto zien opatijgen, en in de spoedig verwekte vlam, werd een groot stuk wildbraad, gesneden uit de lenden van het dier, en van ten minste vier pond, aan het spit gestoken, zoodat het schielgk van rood, bruin word. - (Vervolgt.) Al de g roe pee ringen der Katholieke Partij van Antwerpen hebben besloten den aanstaan den verkiezingstijd ia volkomen eensgezind heid aan te gaan, cn hebben hun gemeen schappelijk programma vastgesteld Antwerpsche Volksbond Kath. Grondw. Yereeniging Krislene Arbeiderspartij Middenstandsbond Wijkko mi teilen. Bravo Binnen eenige dagen zullen de Aalstersche Katholieke Vereenigingen, om vattende de verschillige groepecringen. Ka tholieke Grondwettelijke Vereeniging, Chri- stene Arbeiderspartij, Middenstandboud en Landbouwersgroepen, eene vergadering honden, om het ontwerp van gemeenschap pelijk programma bepaald aan te nemen. Het schandaal der ministerieele automobielen Nog twee aulcs voor M. Anaeete. Wij hebnen eenige dagen geleden gcmeM, hoe kwistig gezel Anseele, minister van Open werken, met de autos omging. Naar het schijnt heeft dc minister nog twee prachtautos bijgekocht, éene voor hem en éene voor M Coppieters, 2ijn tecliuisclio raadgever. Hoeveel die aulos kosten weet men nog niet. Of zulks echter in den smaak zal vallen van M. Theunis, minister van linancen, die eergisteren nog verklaarde dal de begrooting luit met een tekort van 4 4/2 miljard is wat anders. En wil men nu weten hoeveel autos de verschillige ininisterien reeds in gebruik hud- Twee honderd en vier Deze kostou jaarlijks aan de staatskas de bagatel van 8 miljoen 160 duizend frank. En rnen epreekt van sparen 1 WOELINGEN IN ITALIË Een dagbladgobouw in brand gestoken Triest, 10 Febr. Als protest tegen het vermoorden van een cirabinier door de com munisten, hebben de fascisten eene betooging gehouden voor het bureel van het dagblad 11 Lavoratore. Terwijl de policie beproefde de betoogers uiteen te drijven werden er van uit de ven sters van het dagbladgebouw revolverschoten gelost, waardoor een poüeieagent en twee fascisten gekwetst werden. Daarop heeft de policie het gebouw doen ontruimen en al de opstellers en werklieden van het dagblad doen aanhouden. De betoogers stormden dan het dagblad bureel binnen en staken het bureel in brand. Parijs, 10 Februari. Brigadier Binct, die gisterén een kogel iu den buik kreeg, toen hij te Gennevilliers den bandiet Bacquet, de moordenaar der policieopzichters Va* Dammeen Quintard, wilde aanbonden moest verleden nacht eene heelkundige bewerking ondergaan. Zij toestand is veel verslecht. Eene bende bandieten heeft Dinsdag nacht de pastorij van Marcke-Kerokhem aangerand. Zij wierpen de ruiten uit van al da venster» met zware bak en kaaseisteenen. De eerw. heer pastoor werd door het vallen van stoo- nen in zijne kamer plotseling wakker. Zo vielen niet geweld op de meubelen zelfs tot in het bed. De eerw. heer pastoor moest in een kamer van hel achterhuis vluchten. In de ka mer van de meid vielen de steonen insgelijks zoo dik dat »ij in allerijl moest vluchten. Ta oordeelen naar de razernij waarmede de stec- nen in de kamer gegooid werden, zou mca moeten veronderstellen dat de ellendelingen het op het leven der bowoners gemunt hal- den. In de voorzijde is geen enkele ruit ge heel gebleven. Ook de muren dragen spore» van hel geweld waarmede dl sleenen er op gegooid werden. Het wa<"een echte belege ring. Het parket van Oudenaarde is ter plaaU geweest, om den ongehoord boozen aanval nader te onderzoeken. IN IERLAND Eon veldslag op handen. Parijs 11 Februari. Volgens een tele gram uit Londen aan L'Echo de. Paris zijn verleden nacht verscheidene honder den gewapende Sinn-feiner» in Skibberon binnengevallen en maakten zich gereed om de policie en de soldaten aan te vallen. Zij trokken zich echter terug, vooraleer de troe pen van het garnizoen aankwamen. Volgens hei zelfde telegram, rukteen leger van verscheidene honderden sinn-feiners op Skibberon aan en mag men zich aan een be langrijken veldslag verwachten. In beroep Wij vernemen dat de twee gedetineerden Me... Desideer en Frans, beroep hebben in gesteld togen het bekrachtigen door de Raad-, kamer van hun aanhoudingsbevel- Hel Beroepshof te Gent zal dus over dit, arren moeten aitsprekea.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1