OEKERS 18 Oa oorlogsohadg der kleine geteisïerden, ie reis onzer Vorsien naar Rorua Os Ëolschewisfische propagande Rond het Parlement. Do Hóogesciioolkwestie. Hei öelerscliaiidaa! van Herffeiingan Een osgalïssrd voervat la den Spaaschen Senaat. Een incident op een bal Eon prinses van Franschen oorsprong weigert met prins Ccnratl van Beiaren ta dansen. Allen dezelfden XXVII* JAARGANG NUMMER 41 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst."— Tel. 114 _T> Jh <T?r1R',T T~» a CENTIEMEN WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Noffel-Dk Qbnm Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich to vonden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place do la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. I Do heer senator baron della Faille d'Huyssa sprak in don Senaat ten voordeeie der kleine geteisïerden. Hij zegde namelijk Achttien maanden geleden, hoeft men aan de kleine geteistarden, die dikwijls al hun meubeltjes, hun klee deren, hun voorraad in do bloedige worsteling hebben verloren, wijs ge maakt dat zij dadelijk schadeloos zou den gesteld worden indien hun oisch niet moer dan 2.000 tr. bedroeg. De Staatskoriimissaris zou de zaak onderzoeken en met tien overeenko men. Zoodra het stuk onderteekend, zouden zij voldoening krijgen. Men is zeils verder gegaan. Men heeft de onderwijzers uitgenoodigd om de cisehen der kleine geteisïerden op te maken. Do stukken zijn klaar. De meeste geteislordon hebben eene overeen komst geteekond, soms voor oen be drag onder do waarde der werkelijk geleden schade, omdat zij dadelijk liet gold dachten to bekomen, dat zij zoo dringend noodig hebben. Maar er komt niets van. Men blijft altijd wach ten en intnSschen is do geteisterde verplicht logen grol geld de noodzake lijke voorwerpen aan to koopen. Soms ook, na een of twee maand, wordt aan de geteisïerden gezegd richt u tot de kooperalieven. l£n de ongelukkige be- hooftigen, die geen ervaring hebben, zien dat lieden, dio rijker of minder behoeftig zijn, belangrijke voorschot ten ontvangen, terwijl zij niets krijgen. Wat ik aanklag is do vracht papie ren die door de betrokken rechtban ken wordt geoischt na het indienen van do vragen. Een aantal stukken worden geoischt die volkomen onnoo- dig zijn geboorteakte, nationaliteits verklaring verklaring van den bur gemeester, dio er trouwens niots van weet, dat de schade door den vijand werd aangericht verklaring van ge tuigen die geenszins waarde hebben. Waarom hooft men al deze stukken niet gevraagd van het begin af. Maar aan wat slecht gedaan werd is niets te doen. Dat men nu de vragen inzamelo en de noodige stukken eische en de kleine geteisterdeu geve wat hun toekomt. De achtbare senator heeft meer dan gelijk Wij spreken niet in den Senaat en zijn dus niet gehouden onze woorden te bewimpelen. We zeggen dus zonder omwegen dat het eene eeuwige schande zal blijven, do manier op dewelke met de kleine geteisïerden omgesprongen wordt. Wu hobben eene officieels lijst voor ons liggen uit welke blijkt dat aan groote geteisïerden, de miljoenen per dozijnen zijn toegeworpon. Zij hebben samen meer dan500miljoen bokomon. De kleinen die maar voor eenige honderden tranks schade hebben ge leden, ontmoeten allerlei moeilijk heden men vit op allerlei kleinig heden. Zoo hijvoorbeeld in een beschadigd huis, dat behangen was, weigert men het behangpapier te b.olalen eene geschilderde deur werd vernield men botaalt enkel eene laag verf van do nieuwe deur, en zoo allerlei onnoo- zelheden. Het bespreken zulkor beuzolarijen hol her- en weer opmaken van de hul letijns van schadevergoeding, ko4 tienmaal-meer aan den Staat dan bet- gene men kan uitsparen. Maar zoo blijft het werk in 'tland on in de bureelon. Laat ons hopen dat minister Van de Vyvere een andere geest zal weten te doen hoerschen hij zal echter een ferme bessem moeten bezigen om al die hureelkrotterij huiten te vagen. in België. Waar de zaak der valsche identiteits kaarten weer op het tapijt komt. Een Brusselsch konfraler verzekert, da niettegenstaande het parket het grootste stil- zwijgen bewaart over den uitslag der huis zoekingen, gedaan Lij verschillige commu nisten ie Brussel en voorsteden, het nochtans geweten is, dat men tusschen de aangeslagen dokumenten bewijzen gevonden heeft, datde kwestie dor valsche identiteitskaarten van Anderlecht slechts een voorspel was van eene heele reeks handelingen door de Bolsche- wisten op louw gezet. Anderzijds wordt ook verzekerd, dat do policie in 't bezit is van het inrichtingsplan eener groote Bolschewistische beweging, welke op bevelen, uitgaande van Moskou, gelijkertijd moest losbreken te Brussel, te Parijs, te Amsterdam en in bezet Duilsch- land. Oak worden nieuwe huiszoekingen ver wacht, cn naar het schijnt zouden opschud- dingwekkende aanhoudingen nakend zijn. CD VERVOLG Ik kreeg de versterking die ik aange vraagd had maar niet, zooals ik wenschte, althans niet de officieren, die ik gekozen zou hebben. M911 zond mij een troep cavallerie. Gij kunt mijn leedwezen, ja mijn tegenzin begrijpen, toen kapitein Peterra aan het hoofd van zijne lanciora, biunonreed en zich bij mij presenteerde. Ik behoef u niet te zoggen, hoe onaangenaam zijne tegenwoor digheid mij, om vele redenen, was, niet het minst, om die, waarover ik n met eon half woord sprak, hij dong naar de hand mijner zuster. ïvlapdorper woel do op zijn leger. Valerian ging voort Hij zette zijne slecht in de smaak val lende complimenten voort, zoo vaak daar maar gelegenheid toe bestond. Hot was niet dikwijls daar zorgde ik voor. Had ik geene voorzorgen genomen en hem mijn gezag ala overste doen gevoelen, dan zouden zijne complimenten zeker stouter geworden zijn. Ik wist, dat voor mijne zuster, zoowol als voor mij, ja zelfs voor het geheel© district, zijne tegenwoordigheid onaangenaam was maar daar kon niets aangedaan worden. Ik kon hem niet verwijderd krijgen. In zaken van militairen aard, droeg hij zorg zoo te handelen, dat er geen grondige aanklacht tegen hem gevonden kon worden. Ik bespeurde bovendien al ras, dat hij in de Gistermiddag vergaderde do taaikommissie voor de bespreking der Hoogeschoolkwestie. Een twintigtal leden waren aanwezig. De besprekingen liepen vooral over de vraag of er al dan niet zou gestemd worden. De heer Hnvsmans stelde voor dat de stemming zou verdaagd worden, opdat men eerst de gelegenheid zou hebben de meeninu dor regeering te vernemen en of de beer Deslrëe mot een ontwerp zal naar voren tr; den. Op de volgende vergadering, die dan binnen 14 dagen plaats hebben zou, zouden den heeren Franck, Deslrée en Carton Wiart gchool-d worden. De heer Crick kwam met het ontwerp dal er over de volgende beginselen zou gestemd worden: i. Moet Vlaanderen een'Tïooge- school hebben 2. Moet de huidige toestand te Gent blijven voortbestaan Het voorstel van den heer Iluysmans werd goedgekeurd. De heer Rovers deed ook nog het voorstel dat men zou in overweging nemen, om af zonderlijk te stommen overde vervlaamsching der fakulteiten en die der technische scholen. In da kommissie van Landsverdediging. De Kommissie voor Landsverdediging ver gaderde gisteren. De kwestie van een onder zoek betreffende de oorlogsfeiten werd be handeld. Verschillende leden, 0. a. de heeren BrilTaut, de Gérardon, du Bus de Warnelfe waren er tegen. Integendeel hebben de hee ren Crick, lloen en Hubia warm het onder zoek verdedigd, dal aangevraagd wordt door generaal de Sélliers de Moranvilie en dat met aandrang gesteund wordt door een schrijven van majoor Co 11 on, gewezen kabi- nclahoofd van den heer de Broqueville, aan de vergadering. Stemming binnen acht dagen. De rechterzijden en art, 310. De rechterzijden van Senaat en Kamer vergaderden gisteren, om hun houding te bepalen ten overstaan van de stemming op hei amendement Tschofleh. Verschillende leden verklaarden dat zij er tegen, zouden stemmen. Ten slotte werd besloten dat elkeen zijn vrijheid behouden zou. Bij de socialistische linkerzijde De socialistische linkerzijde vergaderde istermorgend en bracht den wensch uit dal de gemeenteverkiezingen zouden plaats heb ben vóór 30 April" a. s. Enkele leden, ingeschreven voor de be spreking nopens art. 310, zullen niet hel woord nemen om spoediger tot een stemming te komen. De heer L. Piérard heeft dc wet uiteenge zet, die men hem gelast heeft in te dienen op den vrijen tijd van.den werkman. M. Brunei zcu sr genoeg van'hebben. Brussel, 17 Februari Volgens L'L'loile Beige zou men -zich binnen kort paan eene presidentskrisis in de Kamer mogen ver wachten. M. Brunei verbergt het inderdaad niet meer dat de presidentszetel, tengevolge der verschillige incidenten welke zich in de laatste dagen voordeden, voor ,hem niet den minsten aantrek meer heeft. Hot ministerie van bevoorrading pochte er op, dat het dank aan zijn toedoen was, dat het parket ingelicht werd over de onregel matigheden welke gebeurden in de samen werkende melkerij van Ilerflelingen. Zulks is echter slechts gedeeltelijk waar, daar de bedriegerij wellicht nog lang zou voortgeduurd hebben, indien hel Rekenhof de bureelen van M. Wauters niet op het spoor gebracht had. liet Rekenhof stelde vast, dat hel ministe rie geruimen tijd overgroote hoeveelheden boter geleverd had aan de Vereeniging der Socialistische coöperatieven, op enkel vertoon van een bestelbon cn zonder de minste comp- tante betaling. Terwijl iedere handelaar ol maatschappij, rechtstreeksch van het minis terie koopendc slechts boter kon bekomen tegen klinkende munt, hadden de Socialis tische coöperatieven een onbepaald kredriet!! liet Rekenhof vond zulks natuurlijk onre gelmatig en verwittigde M. Wauters. Ziedaar Ü09 de zaak aan 't licht kwam. Een onderzoek werd geopend en weldra bewonö men, dat boter van het ministerie van bevoorrading, als boerenbotér ver kocht werd in den Brusselschen omtrek en zulks aan den prijs der inlandsche boter. Eer. waggon boter, aangeslagen te Charleroi, be vestigde zulks. Voor zijne verdediging, voert Schelleken9, de bestuurder dor melkerij, aan, dat hij niet rechtstreeksch met den Staat handelde, doch met Je Vereeniging der socialistische coöpe ratieven. Schellekens had geld voorgeschoten voor het inrichten van socialistische spijs huizen. namelijk 43.000 fr. voor Antwerpen en 40.000 fr. voor Boom. Hij kon de terug betaling dier sommen niet bekomen en 't is dan dat hij door Voeten, de tweede betichte, ongeveer 5.000 kgr. boter deed vSrkoopen, om aan zijn geld te geraken. Zoo ten minste beweert Schellekens Alexia gonst stond bij sommige autoriteiten boe 't kwam kon ik niet te weten komen. Nader hand vernam ik het, en waarom mem hem, en geen ander, naar mijne plaats had gezon den. De steen was gelegd, voor eeno nieuwe revolutie en hij was een van dc geheime aanstokers. Hij was door de vrijzinnige partij gekozen, als een geschikt agent in 't district', waar hij, even als ik zslf, geboren was. Geene verdonking te dien opzichte heb bende, was ik alleen op hem bedacht, wat betrof zijno onbedachte vrijpostigheid tegen mijne zuster, en dienaangaande, kon ik hom beteugelen. Hij was voorkomend indringend zelfs, doch beheerscido zich in zijne gala teriën. zoodat ik geene reden had, om met hem to breken. Maar ik moest waken en wachten. Deze stand van zaken duurde niet lang, niettegenstaande het op andere wijze ein. digde, dan had ik ge.teend te mogen ver wachten. Omstreeks twee maanden na zijne komst onder mijne bevelen, gebeurde or iets buitengewoons. Op oenen morgend toen ik naar de militaire kwartieren ging, vond ik daar verwarring on ongeregeldhdid. Do sol daten waren onder 09 wapenen, velen hun ner beschonken en woest. Ik begreep ter. tond alles. Het was een ware opstand. Ik trok miju zwaard, denkende dat ik liet verraad in zijn voortgang zou kunnen slui ten, en riep 01a mij. diegenen die nog trouw waron gebleven. Het was te laat. Het gift had het geheele komraando aangetast. Mijn Tijdens de zitting van Dinsdag in den Spaanschcn Senaat, deed zich een ongehoord incident voor. Senator Cavc-stM.y vj-oeg het woord cn deelde mede, dat hij tor oorzake van persoon lijk.? teleurstelling, 2:rii terugtrekt uit de politiek cn nooit weer den voet in don Senaat zal zetten. Na die verklaring verlaat hij plot selings en ijlings de zaal.... De voorzitter slaat niet weinig verbluft. li ij wil Gavestany terugroepen, maar deze houdt zich van den doodeen verdwijnt. Talrijke leden van den Senaat, protesteeren tegen die onbeleefdheid, waarvan men. zegt dc Voorzitter, in de geschiedenis der Hooge Vergadering geen voorbeeld vindt. De sena tors defileeren voor dc bank van het Gouver nement cn drukken deu Eersten Minister de hand. Rome, '10 Februari Vlïpnca meldt dat te Palermo, tijdens een bal gegeven gin den Sporting Club, door prins Disc a lea, meier van Palermo, ter eere van prinses en prins Conrad van Bayeren, deze laatste prinses Disc»lea ten dans r.oodigde. Prinses Discalea, van Franschen oorsprong, wiens broeder aag^el fyont gedood werd, weigerde met den Duitscher te dansen en wilde ook het galaoutbijt niet bijwonen. sommigen huneer gedood, ik zelf gewond. Wonder is het, dat hij mij niet van kant heeft gemaakt, want Paterra dorstte naar mijn loven. Hij werd evenwel teruggehou don uit zekere voorzorg, want, alhoewel ik op dien dag niet ter dood zou worden ge bracht, had hij toch besloten, dat ik op den volgenden, de zon niet moer zou zien op gaan. Maar zijn plan mislukte, en ik ont snapte. Als gij nieuwsgierig zijt te weten hoe, vervolgde de gewezen kolonel, na eene ver- sche cigarette gerold en aangestoken te hob ben, 't was een bijkomende zaak, waaruit een schrijver stof tot een groote geschiedo- nis zou kunneu einden. Ik ben mrjn leven, mijne vrijheid en wat meer is. mijne" zusiers veiligheid ver schuldigd aan onzen trouwen vriend baron Van Rolla. In zijne bolrekking als genees heer, kon men Legen hem do reden niet doen gelden, die ons betrof, en nadat de onder stand onderdrukt was, bleef hij zijne bedie ning vrij uitoefenen. Bij zijne aanvraag om mijne wond le mogen verbinden, deed het toeval hem een gesprek afluisteren, fcrssohen Paterra en een zijner luitenants. Zij maakten zich zeer vroo- lijk over hetgeen had plaats gehad, door het overtollig gebruik van drank waren zij niet voorzichtig in wat zij zeidon. Baron Van Rolla vernam genoeg, om to weten wat zij voor bedden, unn plan, zoo duivelsch, dat gij hel bezwaarlijk gelooven zult. Ik zou ge- Le Matin van Parijs meldt, dat de onder wijzeres der kinderen van den Duitschen gezant te Parijs, in een groot magazijn aldaar op heeterdaad van diefstal betrapt werd. Naar het pölicieburcel overgebracht is rij zonder andere formaliteiten over do grens gezet geworden. 'tZit in 'l ras cn 't zal er moeilijk uitte krijgen zijn. Geheimzinnige vergiftiging. Een genaamde Louise Tuillier, van W'iké- ï'ies verscheen twintig jaar geleden voor hel assisenhof van Ilenegouw, onder belichting hare moeder vermoord te hebbn. Zij werd echter vrijgesproken. Tijdens den oorlog was zij aan den dienst van Mis Cavoll gehecht en weid uit dien hoofde door de Duilsehers aangehouden en tol vier jaar gevang veroordeeld. Dinsdag werd zij uoor den onderzoeksrech ter van Bergen ontboden om over deze zaak onderhoord tc worden. Woensdag morgend vond men haar echter dood le bed liggen. Zij had zich bij middel van rattenvergif ge- zelfmoord. Men verdiept zich in gissingen over deze geheimzinnige vergiftiging. In bet Vatik'aan. Rome 16 Febr. In ghet Vatikaan heeft men oiïicieele mcdedeeling-ontvangen van h^t bezoek van den Koning der Belgen, doch de juiste datum is nog niet bepaald. Gelijkvormig met dc pauselijke verklaring in de Encycliek betrekkelijk de verzoening der volkeren, zal Koning Albert in het Vati kaan ontvangen worden met de eerbewijzen aan zijner, titel verschuldigd. mijne aanhangers waren spoedig CYeïmeesterdj [durende deu u&oht weggevoerd» naar d: bergen gebracht od daar vermoord worden, De«lokter vernam nog andere, wat de dui vels voornemens waron te doen, als zuster onbeschermd achterbleef. Iets, dat naar een zwaar gebrom geleek, kwam uit de keel van den zieke, terwijl zijne vingers zich zenuwachtig om hot laken, dat over hem lag, klemden. Daar baron Van Rolla reeds eenigen tijd mijn trouwen vriend was, besloot hij dadelijk alles in het werk te stellen om het helsche plan te verijdelen. Geen oogenblik mocht er verloren worden. Hij kreeg ver gunning, mij in de gewmgenis tc verhinden het was een berekende gunst van Paterra, met het oog op zijne verdere plannen. Een oppass3r. een soort van hospitaalbediende, was het toegoslaan den dokter in de gevan- genisvortrekken te vergezellen, om de ge neesmiddelen en instrumenten te dragen. Gelukkig was ik dooi de oproerlingen, toen zij mij opbrachten, niet geheel geplunderd, en in mijne beurs, bevond zich nog ccne aanzienlijke som in goud genoeg ooi den oppasssd over te halen om mime klcereu cn plaats met de zijnen te verruilen. Hij was or eerder toe bereyl, daar hij van plan was aan IIaterra,te zeggen, dat wij hem overrompeld hadden. Dit geheel uit de lucht gegrepen ver haal, hielp de oppasser niet, want hij werd des anderendaags, op last van Paterra, die woedend was over onze ontvluchting, dood geschoten. Ik kan niet nalaten rijn lot le betreu- jUMCIüBUl! Gehuwde militairen. De Minister van Landsverdediging Keef' aao alle de legeroverheden laten weten dat de korpsoversten de gehuwde berocpsviij- wiliigers mogen toelating geven om samen t: wonen met hun gezin. Anderzijds, in de verordeningen omtrent huwelijken wordt bepaald dat de vrijwilligers die bogeeren in het huwelijk te treden moeien ten volle 21 jaar oud zijri, zes maand diens? hebben en zich door hun gedrag'ea hunne manier van dienen waardig getoond hebben om deze gunst te verkrijgen. Wat de vraag betreft of men aan de mili tairen waarvan sprake de voedingsvergoeding mag verstrekken zoodra zij in het huwelijk zijn getreden, daarop dient bevestigend ge- t antwoord, doch alleen door tusschenkomst der korpsoversten of overheden als dusdanig bevoegd. Militaire met verlof. Tn paragraaf 32 der ministerieele onder richting gevoegd bij het reglement voor mili tairen met verlof wordt voorgeschreven dal de militairen op beperkt verlof usn bcvelheb- ber van hun compagnie, eskadron of batterij moeten verwittigen telkens zij van vei blijf veranderen. De minister van Landsverdediging laai weten dat dit voorschrift toepasselijk is op de militairen die met verlof zonder soldij zijii in afwachting hunner wegzending met onbe paald verlof, eu dat dezen die er zich niej zullea naar voegen voor acht dagen terug onder de wapenen zullen geroepen worden. Ia geval van herhaïingzal hel verlof xoadeg soldij hun onmiddeiijk ontnomen worden. Militaire pensioenen. De wet op 23 November 1919 op de mili taire pensioenen verleent aan de verwante» in opgaande lijn der gesneuvelde of vermiste militairen, ceno tegemoetkoming die vooc zekere ealegoriên verwanten on toerijkend blijkt en in de heerschende omstandigheden weinig overeenstemt met do levenbehoeften. Nu eene wet toelaat ieders bestaanmiddelen vast te stellen doet hel inkomen, is het lo gisch en billijk toegeschenen de voordoet houders der tegemoetkoming te rangschikken volgens hun jaarlijks inkomen cn de mees» oehoeftigen te begunstigen, vooral degene» dm ontslagen zijn van de supertaks. Diens volgens heeft dt? Minister van Lands verdediging een wetsvoorstel ingediend waar bij wijzigingen gebracht worden aan artikels 39en 40 der wet van 23 November 1919 op de militaire pensioenen. Belangrijk bericht. Aan da miliciens der klas 1919, die de voordeden wenscben to genieten ver leend aan hen dis 17 maanden werkelijke» dienst zullen vervullen bij de cavalerie of da rijdende artillerie. Een koninklijk besluit van 11 Januari 1921, genomen ter uitvoering der wet van 30 De cember 1920, verleent de volgende voor deden aan de miliciens der klas 1919 die zich verbinden tot een werkelifken dienst- (i'imijn van 17 maanden bij do cavalerie of de bereden artillerie, dus 4 maanden meer dan den door hoogerstaande wet opgelegden termijn voor deze wapens 1. Er wordt hun eene vergoeding uitbe taald van 100 frank zoodra zij hunne veer tiende maand wer kei ijken dienst intreden. 2. Onder de Tier maanden aanvullende» dienst hebben zij recht op acht dagen verlof met soldij, in plaats van do in de wet voor ziene vier dagen verlof zonder soldij. Voor zooveel het mogelijk is, tcoYden zij aangewezen voor het horps dat zij ver kiezen. De miliciens der klas 1919 die deze voor dcelen verlangen te genieten dienen zich ren, maar wat konden wij in deze omstan digheden anders doen, ook hadden wij zoo'n wreedaardige handelwijze van Paterra niet verwacht. Wij ontvluchtten da gevangenis. Van Rolla voorop en ik, zijn oppasser, met alle soorten van medicameulau achter'hem. Wij kwamen zonder eenige ontmoeting uit do kwartieren. Gelukkig was het een don kere nacht en de soldalen waren allen aan het drinken. De schildwachten waren bijna allen volslagen dronken. Steelsgewijze en in stilte haasten wb ons naar mijn huis, waar ik Adelia, zooals gij denken kunt, in doode- lijken angst vond* Maar er was geen lijd om gaor uit te leggen wat sedert mijne afwe zigheid was voorgevallen. Met twee zijner d.enaren, die ik vertrou wen kon, brachten wij spoedig eenige van onze dieren gereed, beiaden mot zulke zaken als wij voor eene reis noodig achtten. Wij begrepen dat die reis Iaug zou zijn, den lan gen weg door de groote prairiën moest wor den afgelegd. Ik wist dat wij binnen de renten van Nieuw-Mexico niet veilig wa-- ren en herinnerde mij, wat gij eenige maan den geledon beleefd had, uw vriendschappe lijk aanbod, van mij alle genoegen aan to doen, als ooit mijn lot mocht zijn, mija toe vlucht bij u te zaeken. Om die te vinden, trokken wij voort mijn huis onbeheerd achterlatende, toever trouwd aan do zorg van een zeer klein getal trouwe bedienden, van welke do belofte, dat zij ons niet zouden verraden, met goud ge* kocht was. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1