DE FORTUINZOEKERS De conferentie te Londen Kapitalist en Werker. De Masting op de Inkomsten Maart 1921 Vrijdai Voorschotten op Oorlogssefeade Rond hef Parlement. Ds Ijoslulfsis van slsa Minister van Bsvaarradisg XXVII* JAARGANG NUMMER 53 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. Ui T*S A f~ï- b—sT A, T~> g CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffel-De Qsnm Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Marlelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Loadres E.G.! fl. Casimirius Zon op 0,27. onder o,37 Nieuwe Maan den 9 Veel spreekt en schrijft men over het kapitalismus en over de werkers- klas. Doch men handelt meest over rechten en eischen, maar weinig ot niet van plichten te vervullen. Indien mon rechtveerdig wil te werk gaan 011 voluit do waarheid wil voorhouden mag men doen verstaan lan don kapitalist het volgende Doe werken, geef werk, doch wees gemalig in uw vorderingen en aanma tigingen, hclaal een billijk loon on sluit de edelmoedigheid niet uit als ge iemand kunt helpen. Do noodwendigheden van den wer ker zijn niet miu van aanzien dan de intresten van den aandeelhebber. Die van bun handenarbeid moeten loven moeten ook hunne toekomst kunnen verzekeren. Weest christen want ga draagt zielenlast. Dat uwe bedienden en werklieden vrij en ongehinderd thuis on eldors, in 't openbaar als in 't geheim, hunne christelijke plichten kunnen kwijten en do deugden kunnen oelonen, daar voor, dient ge te zorgeu. 't Zijn monschen, vergeet het niet waardeer hunne weerdigheid en ver hevenheid. Veracht ze niot. Straf ze niet of ga er niet to streng mede om als zo het niet verdienen. Lot op hunne gezondheid. Waak over hunnefamilie. Vergemakkelijkt do goede opvoedin; het christelijk onderwijs on het stiel- nanleeren hunner kinderen. Maak geen misbruik van 't werk der jongeren en der vrouwen. Uit do omstandigheden spruit do verantwoordelijkheid van den meester of werkgever voort. Zijne omzichtigheid moet gelijk staan mot deze van den vader en dient te bestaan uit oeue samensmelting van tin Me en rechtvaardigheid. Do grondregel moet overal dezelfde zijn in de werklmiz.en, in do handels huizen, op.de hotsteden, of gelijk welk werk (want het geweten blijft overal hetzelfde) Christen zijn door en door Insgelijks moet men aan den werker volgende vermaningen toesturen Eerbiedig uw meestors er. oversten. Trap het reglement nooit met de voeten. Bezorg en doe het werk dat van u verwacht wordt en waarvoor ge over- Eenkwaamt. Verg niets meer dan wat men u ver schuldigd is. Vereenig u met uwe werkbroeders om uwe intresten te ondersteunen en te verzekeren. Doch, zeg' me eens, zijn do intresten van uw patroon of werkgever ook de uwe niet Sehuw- do werkstakingen, 'tis uw ondergang. Vlucht hel socialis ms, 't is de ergste der slavernijen on deovergrootsto vijand van de christono wijsheid. Marc. 67 VERVOLG. De dokter heeft mij dit geweer gege ven, als een der besten, die ik ooit in han den heb gehad en dat bijna evon goed als het mijne was. Ik heb het beproefd en weet dat het goed is, om op eon afstand van hon derd vijftig passan in het hart te schieten. Als dio snaken, die daar op zij van de andere wegsluipen, daar willen blijven, totdat de schaduw van den avond mc den kans wil geven, dicht genoeg bij hen te kruipen, dan zou een hunner hot daglicht niet meer zien. O riep Klapdorper uit, met een zucht vol ontmoediging, en toch met oen halve lioop als ze daar wilden blijven tot den avond gevallen is, dan zouden wij ze in de vallei voor kunnen zijn, en de niets vermoe denden kunnen waarschuwen. Koesier dio hoop niet, mijn vriend, daar ia geen kans op. Ik geloof reeds te we ten, wat zij ua de halt doen zullen zij heb ben plan, om zich niet eerder in de vallei te warren, voor dat zij wat schaduw rondom zich hebben. Zij begrijpen, dat, zoo zij ge zien worden, voordat zij het huis bereikt hebben, de personen, die er in zijn, zullen ten, Daarom willen zij de hul ongemerkt na deren, door er om heen te trekken. Ja, dat is het, wat zij voornemens zijn te doen, er is geen frwijfel aan O Hemel! ftlhien do gedaohlo, dat wij zoo nabij zijn en goon Leekou van waarschuwing kan geven. De kwestie van de Belasting op dc In komsten zal opnieuw ter Kamer in bespre king komen, tengevolge van het voorstellen, door M. Max liallet, socialistisch volksver tegenwoordiger, van een voorstel ter herzie ning van de samengcordende weiten van 29 October 1919 en van 3 Augustus 1920, waarbij de cedulaire belastingen op de in komsten en van eene bijkomende belasting op hel globaal inkomen vastgesteld worden. Uitgaande van het beginsel dat hel be staansminimum heel en al moet fvrijgesteld worden, vraagt hij de opheffing van de laat ste paragraaf van artikel 25, die do forfai taire bedrijfsbelasting invoert. In denzelfden geest stelt hij eene wijziging voor aan art. 41, 1, waarbij de vrijgestelde minima wor- de.i gebracht op 4,000,4,500. 5,000 en 6,000 frank, met deze beperking dat er geen vrij stellingen worden verleend voor de inkom- sten boven 24,000 frank. M. Max Hallet oordeelt ook dat hot vol strekt noodig is het bordereel, dat in hot oorspronkelijk wetsontwerp voorgesteld werd opnieuw in te voeren en zulks om alle bedrog onmogelijk te maken. Door eene wijziging in het voorlaatste lid van artikel 25 vraagt hij ook dat |het vrijge stelde minimum zou worden berekend naar de bevolking der belangrijkste uemeente, hetzij de gemeente waar het bedrijf wordt uitgeoefend, of die waar da belastingschul dige woont. Door eene wijziging aan artikel 31, 3, stelt hij de bedienden en do werklieden flop gelijken voet met de overige belastingschul digen, terwijl hij voor de nijverheidsbazen een nutteloos en veel geld kostend werk af schaft. c Waarom, zegt hij, worden de werkman en de bediende verdacht hunne belastingen niet te willen betalen? Zijn zij niet, evenals de overige burgers, bekwaam om hunne wet telijke verplichtingen na te komen, en waarom hun de vernedering dier afhoudingen aan doen De werklieden zullen deze altijd be schouwen als eene vermindering van hun loon, wat tot betreurenswaardige geschillen zal aanleiding geven. Voor hen die mochten weigeren de belasting te betalen, stellen wij voor, de beslaande bepaling op hen toe te passen; wij zijn er inderdaad van overtuigd, dat men nooit daartoo zal moeten overgaan, voor do groote meerderheid van de bedienden en van de werklieden. Hij stelt ook nog voor, in artikel 27, 1, het woord dubbele te vervangen door hel woord vierdubbele voor do vaststellin_ der inkomsten uit den landbouw. Hij oor deelt de schatting der landbouwinkomsten op het vierdubbele van de huurwaarde als zeer normaal en hoegenaamd niet overdreven. Bij artikel 35, 2, stelt hij voor, het maxi- mum te verhoogen tot 30 t. h„ welk bedrag, overigens, slechts zou bereikt worden voer de laatste reeksen der aanzienlijke inkomens. Dit zou eveneens het geval zijn voor hel be drag van 19 t. h. bepaald bij lid 2 van 3 van ditzelfde artikel. Hij vervangt daarin liet cijfer 10 door 30. Dit bedrag zou enkel bereikt worden voor de dertigstr reeks, dus voor de winsten gelijk aan 30 twintigsten van de aangewende kapitalen en daarboven. Hetzelfde bedrag zou toepasselijk zijn op de supertaxe en, bij artikel 44, 3°, zou het cijfer ook 40 t. h. zijn in plaats van 30, voor de laatste reeksen der zeer hooge inkomens Ten slotte, dient dc verjaringstermijn, voor zien bij artikel 74, te worden verlengd en te worden gebracht van 5 op 10 jaar. Dit zijn de belangrijkste wijzigingen, welke M. Max Ballet aan de Kamer ter goedkeu ring voorlegt. Ook hoopt hij dat zij gunstig zullen onthaald worden. Is ej iels aan te doen Wij moeten vertrouwen op Hem, dio zijn oog over ons allen laat gaan, zoowel over de bewoners der woestijn, prairiën en bergen als over do wolken in groote steden. Zeker, laten we op Hem vertrouwen, en de dingen een beetje laten loopen, juist zooals God hot hebben wil. Thans uit onzen schuilhoek gaan, zou even goed zijn, als door de brandende prairie te loopen. De kerels zitten op vlugge paar den, en wij kunnen met do luie muildieren niet vooruitkómen. Laten we daarom stil blijven liggen tot het donker is. Dat zal niet lang meer duren, en zien we kans, om ia de vallei te komen, dan zullen we dat zien te doen. Do makker wist tegen dat plan niets in te brengen. Er bleef bovendien geen anderen uitweg over, en daarom bleven zij, van de plaats waar zij waren, de bewegingen van de troep soldaten gade slaan. Gedurende vele uren hielden zij zich daar mede bezig, totdat het boschje verlengde schaduwen over den grond wierp. Er zou nog een uur voor den ondergang verloopen, toen de lanciers weder opstegen en voort- rukten. Ik zei het u wel, zeide de gids. Daar liggen zoo wat. tien mijlen tusschen hen en do vallei, en zij hebben den tijd berekend, dien hel hun kosten zal daar lo komen oen uur of zoo na zonsondergang. Er is voor on 3 in het geheel geen kans meer, om hen voor te zijn. Het Staaisblad kondigt een koninklijk be sluit af, waarbij dit van 30 Augusli 1920, betreffende de voorschotten op oorlogsschade alsvolgt gewijzigd wordtHet beloop der voorschotten wordt vastgesteld op ten hoogste 50,000 fr. per vernield of beschadigd ge bouw. Voor dc landbouwbedrijven met eene oppervlakte van meer dan 20 hektaren mat dit cijfer vermeerderd worden met 2,000 fr per heklaar, zonder nochtans de 80,000 fr te overschrijden. De socialistische linkerzijde. Woensdag morgend heeft de socialistische linkerzijde van de Kamer eene vergaderiD^ gehouden, waarop het wetsvoorstel over de vrijheid van vereeniging onderzocht en goed gekeurd werd. Er weid dan ook beslist de wet te stemmen. Vervolgens werd de kwestie der Senaathervorming onderzocht. Dit on derzoek zal heden Donderdag voortgezet worden. Ten slotte werd er beslist dal voortaan de socialistische Kamerleden geen''wetsontwer pen zullen neerleggen noch mede ondertee kenen, zonder voorafgaandelijk daarover be raadslaagd te hebben reet de arbeidsorgani salie tier partij of de syitdikale kommissie. Herzianfngsoammissie. De Kamercommissie voor grond wetherzie- ning vergaderde Woeusdag, onder voorzit terschap van M. Brutiet. Zij besprak de verschillende voorstellen betrekkelijk het referendum M. Lemonnier had cqu voorstel ingediend luidende De wet bepaalt-de voorwaarden, in welke de op de kiezerlijsten ingeschreven burgers zullen worden geraadpleegd over de wets voorstellen aan tic Kamers onderworpen of wetten door dezen gestemd. Dit voorstel werd verworpen mat 10 stem men tegen 3 en 2 onthoudingen. M. Troclet had eveneens een voorstel van volksraadpleging. Hij stelde voor te zeggen dat de wet eiken keer de teksten de kwestie van opportuniteit of grondbegin, over weikon da kiezers zullen geroepen worden hun oordcel te doen ken nen, de Iraclalen, de wetten betreffende de fandverdediging niet aan de volksraadpleging zullen onderworpen worden. Verworpen met 10 tegen 5. De commissie verwierp ook een voorstel van MM. Meckelynck en Bert rand, zeggende De burgers op dc kiezerslijsten ingeschre ven, mogen, krachtens een wet, geraadpleegd worden over de (gepastheid van eene hervor ming. Eindelijk hoeft de commissie zich aange sloten bij de besluitseien van M. Max, in zijn verslag over de kwesties van intercommunaal en interprovinciaal belang. Enkele weken geleden werden veertien banketbakkers, beschuldigd van versche taartjes op de verboden dagen te hebben ver kocht, door de Boetstraffelijke Rechtbank vrijgesproken. Het parket ging in hooger beroep tegen het. besluit. De advokaat der beklaagden vroeg aan liet Hof, bedoeld besluit te bekrachtigen. Het Hof trad die zienswijze bij, verklarende dat de ministerieele omschrijving op onregel matige wijze werd bekend gemaakt, en be krachtigde bijgevolg het door de boetstraffe lijke Rechtbank genomen besluit. Algemeene indrukken Londen, 2 Maart Er heerscht onder dc geallieerden eene niet te fbeschrijven veront waardiging. De slotrede van Dr. Simons luidde o. in. als volgtOnze voorstellen steunen niet op den Duitschen economische» toestand, wel op den cconomisehen toestand van dc wereld. Wij willen arbeiden tot de uiterste grenzen van ons productievermogen, doch op voorwaarde dat de economische vrijheid hersteld worde. Wij zijn te Londen gekomen om akkoorden te sluiten die eene economische overeenkomst daarstellen, ge steund op solidariteit en rechtvaardigheid. Leiden onze pogingen totgeèn goeden uitslag dan loopt de wereld naar den afgrond. De houding der Duitschers wordt zeer streng beoordeeld. Men stelde zelfs de vraag of de Duitschers de zaak op de lange baan niet trachten te schuiven, in afwachting van eene gebeurlijke ommekeer in de politiek der Vereenigde Staten. De Duitsche afgevaardigden blijven te Londen. Men meldt dat verscheidene des kundigen uit Berlijn werden opgeroepen Het krachtdadig optreden van de geallieer den wordt door dc Eng Isehe en Franschc pers eenparig goedgekeurd. De Duitsche pers brengt hulde aan de rechtzinnigheid van Dr. Simons en beweert dat de geallieerden er alle belang bij hebben een vergelijk te treffen. De Rothe Fahne alleen maant de regeering tot voorzichtigheid en wijst op de draagkracht der vooruitgezette dwangmaatregelen. De beraadslagingen der Entente Londen, 2 Maart. Heel den morgend van Woensdag werd besteed aaa het onder zoek der strafmaatregelen welke tegen Dailschland zullen genomen worden. Dc financieele experten vergaderden in het mini sterie dor schatkist, onder voorzitterschap van M. Austin Chamberlain. Daar M. Austin Chamberlain, de vergadering van den hooge- ren raad. moest bij wonen, werd de vergade ring om 12 ure geheven en 's namiddags om 15 ure hernomen. Ook de militaire experten vergaderden en maakten eene lijst op van al de punten waaraan Duitschland in zako ont wapening te kort gebleven is. In den Hongeren Raad M. Chamberlain heeft in don Iloogeren Raad uitleg gegeven in naam der ekonomi sche en fmancieele kommissie. Hij las onder meer eene nota, waarin de Duitsche tegen voorstellen ontleed en de onaannccmbaarhcid bewezen .werden. M. Fiomagcot las de besluitseien der rechtskundige kommissie en maarschalk Foch deze der militaire experten. Er had geene bespreking plaats. Na hel vertrek der experten, bobben de gouvernemontshoofden eene afzonderlijke vergadering gehouden. Een ofiicieelo meededeeling. Londen, 2 Maart. De conferencie der aanvoerders der verbonden afgevaardigingen is heden middag in het St-Jaines Palace ver gaderd. Zij hoorden eerst het verslag der rechtkun- digen en ekonomische raadsheeren daarna werd beraadslaagd met maarschalk Foch, maarschalk Wilson en da andere militaire experten. Dc conferencie zal om 5 ure hare werk zaamheden hernemen. Da beslissing der verbondenen moest Don derdag middag aan da Duitschers medegedeeld worden. Londen, 2 Maart. M. Brirnd verklaar de Woensdag avond aan dagbladschrijvers. Wij zullen morgen middag de eenvor- Wij moeten onze schuilplaats houden tot zij huiten het gezicht zijn. En zij bleven zich schuil houden tot de wegrijdende lanciers uit hot oog verloren ge raakten, onder hot purpere licht van de avondschemering. Geen oogenblik bleven Klapdorper en de jager meer in het boschje; iu don zadel vliegende, volgden zij don troop. De spoedig invallende nacht, mst nauwe lijks tien minuten schemerlicht, overdekte de vlakte met dikke duisternis, als was er een sluier over heen getrokken. Er was geen maanlicht, zelfs gooa ster aan den Hemel daarom konden de heuvels die do portalen voor het pad ia de vallei vormden, niet meer onderscheiden worden. Maar de geoefende gids had geen maan noodig, nooli sterren, nog bergspitsen, om hem op zoo'n korten afstand te geleiden. Zijne richting nemende, voordat by van het boschje ging, reed hij recht vooruit, evenals een kogel uit zijn geweer, totdat do twee heuveltoppen, scherp afgeteekend op de grauwe lucht, in hel gezicht kwamen. Wij moeten niet verdergaan, Klapdor per, zeide hij, plotseling zijn muildier inhou dende, wij moeten goed oppassen niet te slooten op de soldaten want al is de massa beneden in do vallei gegaan, ze hebben zeker hier eenige achtergelaten, om op den uitkijk te blijven. Laten we onze beesten hier aan palen zetten en te voet vooruilkruipen. Dan hebben wij den kans van hen lo zien, zonder zelt gezien te worden, mige beslissing der verbondenen aan da Duitsche afgevaardigden mededeelen. Hij weigerde verderen uitleg te geven, o-.* bij voegende, dat het niet mogelijk was de genomen beslissingen te doen kennen voor dat de Duitschers ze zelf ontvangen hadden. Officioela avondmadedealing. Londen, 2 Maart. Na eene algcmcene bespreking heeft da conferencie besloten dc Duitsche afgevaardigden tegen Donderdag middag bijeen te roepen, oni haar het ant woord der verbonden afgevaardigden mede te doelen. De Duilsche uitdaging zal beantwoord worden* Parijs, 2 Maart. Senator Milliés—La- croix verklaarde in de wandelgangen van der. den Senaat, dut M. Leon Bourgeois van M Briand een telegram had ontvangen waarir deze den voorzitter van den Volkenbond lie1 weten, dat M. Lloyd George ten volle instem de mei de noodzakelijkheid onmiddelijk maat? regelen te nemen legen Duitschland. Een inServisuw van M. Jaspar. Londen, 2 Maart. Een medewerker var. Daily Chronicle had een persgesprek met M. Jaspar, een der Belgische afgevaardigden ter Conferencie van Londen. De minister wilde niets zeggen over den toestand geschapen door de Duitsche tegen voorstellen. Gij moogt echter verzekert zijn, zegde hij, dat de Belgische belangen in zake ver goedingen eerst en vooral praktisch zijn. Wy willen ze, omdat wij ze noodig hebben. Sprekende o\cr het Duitsche aanbod, mate rialen en werkkrachten naar de verwoest» gebieden te zenden, verklaarde M. Jaspar,. jat zulks voor Belgie onmogelijk is. n Hunne materialen hebben wij niet noo dig, daar wij in Belgie zelf alles kunnen vin den. Wij willen ook gecne Duitsche arbeiders onder onze bevolking zien. Mijns inziens moeten de vergoedingen bestaan in eene internationale leening, niet om geheel de Duitsche schuld te dekken, hetgeen onmogelijk zou zijn, doch orn ecu groot deel daarvan te dekken. Natuurlijk hangt alles af van de houding van Amerika. Onze ekonomische toestand ia Belgie is goed, doch onze financieele toestand is onrust wekkend. Door hardnekkige» arbeid hebban wij reeds eene merkwaardige herstelling kunnen verwezenlijken cn alhoewel wij door. do nijverheidskrisis getroffen zijn, zijn wij cjc minder erg aan toe dan Engeland. Builen dc zes miljard mark, welke door* Belgische bankbriefjes vervangen werden, hebben wij nog geene nieuwe uitgiften van papieren gold moeten doen. M. Jaspar eindigde met den wensch uit te drukken, dat de ekonomische betrekkingen tusschen Engeland en Belgie, nauwer zouden toegehaald worden. Een voorbeeld van den Duitschen slechten wil. Een konfrater deelt het volgende slaaltj* mede van den kwaden wil der Duitschers De Duitsche experten beweren, dat de con ferencie van Parijs van het eerste jaar reeds eene jaardooding eischt van 6 miljard mark goud. Dat is oen grove leugen. Voor de twee jaren zijn slechts 2 miljard mark goud voor zien, voor de drie volgende 3 miljard mark poud en zoo voorts, zopdat slechts na hel 11° jaar de jaardooding 0 miljard mark goud zou bedragen. Van den anderen kant laten de Duitschers ^een gelegenheid voorbijgaan, om op den laagst mogelijken koers van den mark te spekuleereu. Zoo rekenen zij steeds 10 mark. papier voor 1 mark goud. De muildieren werden dadelijk vastgezet en dc mannen ginnon door. Eerst rechtop gaande, toen in gebogen houding, later als slangen op handen en voeten kruipende, kwamen zij aan de enge pas, die naar beneden in de vallei leidde. Zij gingen er niet in, omdat zij niet durf den. Voordat zij de opening tusschen de donkere heuvels binnen waren, hoorden zij daaruit stemmQn komen, en konden zij do kleine spranken vuur zieD, do brandende punten van sigaren. Zij begrepen, dat daar schildwachten stonden dwars door den geul, zoodat zij 't pad van beide kanten bewaakten. 't Is géén zaak mijn vriend dit pad in te gaan, lluisterdo de gids, en er is geen kans, om er door te komen. Er staan hier veel soldaten op post. Ik bemerk dat aan hunne brandende sigaren. Een zwarte slaug zou zelfs niet voorbij kunnen sluipen, zonder gezien te worden. Wal zullen we dan doen vroeg Klap dorper ontmoedigd en fluisterend. We kunnen nu niet beter dosn dan te rug koeren en ouzo muildieren halen. We moeten zorgen, dat ze voor zonsondergang uit het gezicht zijn. We hebben geen belang hierjlanger rond te sluipen. Ik zal u zeggen wat we doen moeten. De hoofdlroop is naar beneden gegaan dio hier staan zijn alleen eeaigen, die achtergelaten zijn, om den pas te bewaken. Ik donk, dat alles reeds met alle bewoners in de hat afgeloopen is, of zijn zal, voordat wij iets tot hunne hulp (kunnen doen. Zij zijn op dit oogenblik nog niet ge dood, dun zijn ze toch gevangen. Klapdorper bedwong dan mot moeile een hoorbaar zuchten. Alleeu het nijpend gevaar dsed hem zwijgen. Ik zeg nog eens mijn vriend, 't is geen zaak hier te blijven. Wat we doen kunnen, moet elders geschieden. Laten wo maar de muildieren torugkeeren, zo weg brengen on zien, of wij hier een van de bergen kunnen beklimmen, waar we op den top eene goede schuilplaats kunnen vinden. Kunnen onze beesten ze niet beklimmen, dan laten wij die in hel een of ander ravijn achter en beslijs en zelf den top. Van daar kunnen wij alles zien, wat rondom ons gebeurt. De reice Is zullen, ik ben er zeker van, eerst als hot morgendis, met hunne gevangenen komen. Wij kunnen dan zien, wie zij bij zich hebben en hun spoor volgen, zoo noodig, tot aan het einde van de wereld. Ik ben bereid te doen, zooals gij het boste oordeelt, gij bezit nog moed en ik heb toch alle hoop verloren. Orn den donder niet, Ik heb nog veel hoop. Zoolang or een adem tocht in 't liohaam is, is er hoop. Iioud mood vriend, denk er aan hoe wij moede waren, daar hij die wagens dat moet u sterken, sproek van gooa sterven, voordat dc dood er is, dat is de le9r van u vriend. En om oen bewijs daarvan le geven, vatte de gids do mouw van zijnen ootmoedigen makker oi> draaide hem mol een ruk rond, en bracht hom terug naar de plaats, waar ^'ij do mui!-* 1 dierea gelaten hadden, (Vervolgt.y

De Volksstem | 1921 | | pagina 1