Ernstige gebeurtenissen in Rusland LOURDES Soldaten en werklieden in opstand tegen ha! Sovjet-bewind Kristenen op groote schaal vermoord Ds Federatie der Kath. Versenigingen v Zijne Doorluchtigheid, Mgr Ssghers, Vermindering der vleesehprijzea- De woelingen in /talie. Bloedige onlusten te Fiorencië foy de dood Tan den ketting ?an Montenegro- Be Spaausche vorsten te Brosssï Algemeene werkstaking in Poles De kwestie dar vergoedingen. Op 25 Februari 1921, had de kommissie -Jer vergoedingen aan hel Duitech .gouverne ment «ene nola gezonden, waarin herinnerd werd, dat Duilschland, ingevolge artikel 236 van het verdrag van Versailles, voor 1 Mei 5921 voor 20 miljard mark goud leveringen moest gedaan hebben aan de verbondenen ten titel van vergoedingen. Van die som moest afgetrokken worden, de uitgaven door Duilschland te doen voor Hen aankoop van voedingswaren en grond- êtolïen. Heeds op 20 Januari had Duilschland bc. weerd, dat er voor 20 miljard mark goud ge toverd was. Duilschland vroeg inderdaad, dat van deze 20 miljard, 15 miljard zou afgetrokken wor den, als zijnde liet bedrag van staatseigen dommen in de afgestane gebieden en de waarde der geleverde handelsschepen. Volgens de inlichtingen thans in hel bezit der Kommissie, schijnt de som welke uil dien hoofde op het krediet van Duilschland kan gebracht worden, het miljard niet to zullen overtreffen. Dientengevolge is aan het Duitsch gouvernement de volgende opmerking gedaan geworden De kommissie der vergoedingen zet haar onderzoek voort, doch meent van nu af reeds te kunnen verzekeren, dal de leveringen tot 'hiertoe gedaan een te kort laten van minstens 12 miljard mark goud. De kommissie noodigt diensvolgens het Duitsch gouvernement uil '»e laten weten, op welke wijze het zich van de verplichtingen aan Duilschland opgelegd door artikel 235 van het verdrag van Ver sailles zal voldoen. De houding der Duitschers. Londen 2 Maart. Sinds de zitting van Dinsdag, waarop de Duilsche afgevaardiging aich voor de conferencie aanbood, is deze afgevaardiging in afwachting gebleven. Hel was slechts Woensdag avond laat dal zij ver* nam, dat de Verbondenen besloten hadden haar Donderdag middag ie ontbieden, om kennis te geven van hun besluit. Deze lijding heeft onder de Duitschers geene groote verrassing verwekt, daar zij er geen oogenblik konden aan twijfelen, dat de verbondenen volkomen 'l akkoord waren en reeds Woensdag morgend bij liet lezen dei- dagbladen konden de Duitscbo afgevaardig. den zich overtuigen dat de tegenvoorstellen van M. von Simons volkomen onaanneem baar geoordeeld werden door de verbondenen. Blijft nu te zien welke de houding der Duitschers Donderdag zal zijn. Voor zooverre men weet schijnt.het dat M. von Simons zin. nens is te verklaren, dat hij naar London ge- komen is inet het bevel onderhandelingen aan te knoopen op grond van den uitleg Dinsdag door hein verstrekt en dat aangezien men hem zulks weigert, hij wel gedwongen is te Berlijn om nadere oilderrichlingeii te vragen. M.von Simons heeft inderdaad Dinsdag reeds verklaard, dat zijne bevoegdheid niet verder strekte dan tot de kwestie der vergoe dingen. Zulks wordt van Duilsche zijde niet alleen als eene kwestie van Buitenlandsch doch ook van Binnenlandsclie politiek aanzien. Aldus zou M. von Simons zich de handen vrij willen houden, ten einde desgevallend zijne medeleden van het kabinet ook hun deel dor verantwoordelijkheid op te laden. Indien M. von Simons dus vraagt om het Duitsch gouvernement te raadplegen, zullen de verbondenen hem waarschijnlijk een uit stel verlceuen, doch deze zal zoo kort moge lijk zijn, daar de Entente terecht oordeelt dat hel nu lang genoeg geduurd heeft. al de vertelseltjes omtrent kolossaal drank misbruik in 't geniep zijn steeds sterk over dreven, ja meestal eenvoudig uit de luclit gegrepen. Ongeloofelijk is de algel.eelc onthouding toch maar voor hen die den geleidelijken vooruitgang der vrijwillige onthouding niet hebben gevolgd of voor hen, die zelf al te zeer gehecht aan hun lekker borreltje, niet kunnen gelooveo dal een ander wel opofferen kan wat zij niet opofferen. Of is hel misschien de schrik, dat ook in België gebeure wat voor Amerika mogelijk, werkelijk en zoo heilzaam is gebleken. Nu daarvoor weze men niet al te bevreesd. Daar gelaten dat zoo'n beweging tegen dè alkohol jaren, misschien eeuwen duren zou, en dus al den tijd laten voor een verandering van ge woonten en een verandering van bedrijf voor herbergier en stoker, het standpunt van de Amerikaansche drankbestrijding is het eenige niet en doel der drankbestrijding is en blij ft de Matigheid van ons duurbaar volk, de redding uit de veclerlei ellende van het drankmisbruik. In Amerika is dé volledige afschaffing hel werk geweest van zestig, zeventig jaren pro paganda, waardoor de 52 Vereenigde Stalen een voor een zijn bijgetreden, propaganda die nog steeds voorlijvert, b. v. in Canada, waar de Katholieke streken aan de spits staan der beweging en waar hot vrouwenstemrecht de bijzonderste kracht blijkt te zijn om vol strekt verbod door de wet te bekrachtigen. En wie zal beweren dat de vrouwen zoo 'n groot ongelijk hebben hun eigen geluk maar goed en degelijk te verzekeren. Wie iets af weet van de geschiedenis der drankbestrijding, gelooft dan ook de praatjes over drinkende politieagenten in Amerika niet. Hij weet ook wat te geloovcn omtrent smokkelhandel in Whisky. Als deze op zoo'n reusachtige schaal gedreven werd, zcü dan 'n llcsch brandewijn duizenden dollars kosten zooals toch ook weer anti-drankbestrijders iaten te vertellen. Een les moeten we echter onthouden, liet drankmisbruik veroorzaakt zoo ontzet tend veel schade en schande, zulk een zee van wee, dat ook in Belgie een lïinke drank bestrijding broodnoodig is, ja, een echte kruistocht tegen den vijand van gezondheid, welvaart, geloof en zeden. Zoo'n edel werk mag op den steun betrouwen van alle wel- meenende, christelijk-voelende menschen. Daarom, komt allen Zondag, 13 Maart om zes uur naar 't Belfort, u aansluiten hij den Maligheidsbond: het Kruisverbond voor de mannen, de Mariavereeniging voorde vrou wen. Komt daar lecren. waarom er moet gestreden, en hoe. Ge zult er u niet vervelen, want van nu af aan is de leuze De liefde tot Christus dringt ons tot dit ernstig liefdewerk maar ook Plezant strijden is goed strijden. De briefjes met volledig adres om aan te sluiten bij de Maligheidsbeweging mag men afgeven op de vergaderingen aan M. Alexan der Van de Velde of andersin de brievenbus steken van M. Dr. A. lloorens, oogmeester, Kerkstraat, n. 20, Aalst. Londen. 2 Maart. De Ecnmenische pa Ir ia rk van Constantinopel is te Londen aangekomen om cr eene conferentie voor zitten, waarop zal voorgesteld worden eene actie op touw te zetten tegen de vervolgin gen waarvan do kristenen vanwege de Turkep blootstaan. Verwacht wordt dat er «p deze conferentie belangrijke beslissingen zullen genomen worden en gezegd wordt, dat een gewapend optreden op de Turkschc grondgebie en niet onmogelijk, geach wordt. Vooraleer de patriark te Londen toekwam had de Ecumenische raad aan het bureel van den oppersten raad in hal St. Jamespaleis. een zwartboek overhandigd, waarin opge somd zijd alle gewelddaden door de Turken tegen de kristenen— in meerderheid Grieken gepleegd. Op dit oogenblik verkeeren de kristenen i Aidin in gevaar om te komen door het lijden dal de Kcmalisteo hen doen ondergaan. Een telegram uit Constantinopel luidt De Turken hebben moorderijen gepleegd i de streek van Kars en Alexandiopol, welke in wreedheid al hunne vroegere misdaden verre overtreffen. Acht-en-vijftig procent der bevolking werd zonder genade ter dood ge bracht. VVS Hfoordenaar uitgeleverd Bij de aankomst van de Belgische stoom »o l Tigris der firma Dcppe, te Antwerpen zomende van Alexandrië, via Londen, werd door kapitein Lenimcna, aan waterschout en :?cbterl»jke agenten, aan het parket Y3n Ant werpen gehecht, een Belg overgeleverd die •ene moord heeft begjan op zijne mannares ook eene Belgische. Deze moord werd in Januari te Cairo ge pleegd en de moordenaar zekere Cb. Roussel die in deze stad werd aangehouden, werd nu overgezonden om volgens de Belgische wet ten te worden veroordeeld. Dc vermoorde minnares heette Maria Be groef. Dc overgeleverde moordenaar werd in de gevangenis opgesloten. Wij vernemen, dat betKomileit der Eerste Bedevaart der Denderstreek naar Lourdes, eene vergadering hield om zich met de in richting van de Bedevaait in 1921, bezig te houden. Deze zal vertrekken einde Oogst of begin September. Wij hebben het genoegen, aan onze lezers bekend te maken, dat dit jaar de Bedevaart zal ingericht worden voor heel 'l Bisdom Gent en ONDER DE HOOGE BESCHERMING VAN Bisschop van Gent. Oproer te Petrograd en te Moscou Men seint uit Stockholm Ernstige tijdingen komen hier via Finland toe, over het ontketenen van anti bolsjewi stische opstanden, die Petrograd en Moskou bereikten, waar sedert 21 Fcbr. ware onlus ten zijn uitgebroken. De werkstakingen nemen toe; bijna overal scharen de troepen zich aan de zijde der ar beiders cn de sovjets zijn verplicht communi stische gele huurbenden aan te wenden om het oproer te dempen verscheidene roode regimenten zijn pntwapend. Alle overdrijvingen meegerekend, mag men gelooven dat hef gemis aan voeding», waren deze onlusten lieeft verwekt. Bevestiging Uit Biga werd Zondag aan het te Berlijn verschijnende Russische blad Rul ge seind, dat de stakingen te Moskou zich uit gebreid hebben. Een stakingsoomileit ie opgericht. De ar- beiders verlangen; dat'er ook gematigde so cialisten in dc sovjét'.regeering opgenomen worden. De regeering is vastbesloten voor geen geweld terug te deinzen em de bewe ging te onderdrukken. Het partijbestuur der mensjewiki is aan gehouden. De berichten, die te Riga werden ontvan gen, spreken van 50 dooden en 300 gewon den die reeds te Moscou zouden gevallen zijn. De stakingsbeweging zou zich tot andere sleden onder andere tot Petrograd hebben uitgebreid. De revolutionaire beweging heeft zich ook tot Petrograd en To ei a uitgebreid. De Moskou loopen geruchten over een opstand in de provincie. Men zegt, dat de leiders der sociaal-revolutionnairen, die in hel gouvernement Tambow opareeren zich met den rooverhooifdman Mohne hebben vereenigd. Atgemoenen cpstad to Petrograd Uit Abo wordt aan de - Times geseind, De Fransche generaio staf ontving bericht: dat Petrograd in vollen opstand is. De gar nizoenstroepen, hoewel zij zich onzijdig heeten te houdan, bewapenen de bevolking, die samenwerkt met de matrozen van Kroon stad, in den strijd tegen de communisten. De opstandelingen houdon Kasiliostrof Newski bezet. Zestien Communisten zijn daar gedood. Bolsjewistische troepen zijn van de Finsehe grens naar Petrograd geroe pen om den opstand te dempen. Lenin en Trotski op de vlucht Naar verluidt zouden Lenin cn Trotski naav de Krim gevlucht zijn. Volgens het fti»$sische persagentschap hebben arbeiders 2&h meester gemaakt van het arsenaal en de spoorwegslatie te Koerst- In de atralen van Moskou zijn thans ka- nonen opgesteld, welke de sovjet-overheden uit de provincie hebben laten komen. Da werklieden zouden meester zijn te Peirograda Uil Ilelsisgfors via Berlijn. 1 Maart Volgens hier ontvangen berichten zou Petro grad in handen zijn van de tegen het gou vernement van Moskou opgestane werklieden De opstandelingen zonden de meeste openba re gebouwen bezet hebben. BRIEVENPORT Binnenlandscit verkeer liet volgende tarief is van belang voor het verkeer binnen Belgie en hel is vanaf 1 Maai t in voege Aangeteekcnde brieven. Buiten het port van 20 centiemen, aanteeken recht 50 centiemen samen 0,70 fr. Verzekerde brieven. Builen het port van 20 centiemen, een vast verzekeringsreeh t van 50 centiemen, eamen 0,70 fr. Spoedbestelling (express). Buiten het port van 20 centiemen, een vast spoedbe- slellingsrecht van 1 fr., samen 1,20 fr. Eene expresskaart1,15 fr. (Mcdedeeling van ministerie van nijverheid arbeid en bevoorrading.) D© vermindering van fr. 0.50 per kilo van den prijs van het bevrozen vleesch, op 1 Maart toegepast, is slelcbls voor de braadstukken, heigeen menschen van minderen stand toe- laai zich een kilo roastbeef te verschaffen aan fr. 8,30 in plaats van 9 fr. Deze vermindering kan nu nog niet toege past worden op de stoof- en kookstukken, aangezien de prijsvermindering, aan de been houwers toegestaan, gemiddeld s!echts0,25 f. de kilo is voor een half heest en dat de be perkte winst der beenhouwers met het ond tarief, de 11 tot 12 0/0 van den koopprijs niet overtrof. Op het huidig oogenblik de prijs der min dere stukken verminderen, zou gelijk slaan met van de beenhouwers te eischen dat zij zonder winslzouden verkoopen, wat onmo gelijk is. Binnen enkele weken, indien de wisselkoers gunstig blijft, zal men waarschijnlijk een nieuwe prijsvermindering kunnen verwezen lijken. Roode troepen omringen dc stad. te Kroonstad hebben de matrozen een gróót gevecht geleverd tegen de 100de troepen verscheidene volkscommunisten zijn gedood. Van een anderen kant meldt een telegram uit Riga aan - Daily Express Het gevecht in de volkswijk Vassili Ostrow, te Petrograd, is vooaal levendig. Er wordt gebruik gemaakt van kanonnen en machiengeweren. De oproe.iige matrozen van Kroonstad werken samen met de opstande lingen. Hier is bericht ontvangen van den val der Sofjets te Petrograd, maar het nieuw» is nog niet bevestigd. Da tegenrevolulie bevestigd Een depeche uit Finland ie Brussel toege komen, bevestigt hel nieuws betrekkelijk de Russische tegenrevolulie. De soldaten te Petrograd werden door de werklieden en door de matrozen aangeval len. Een bloedige week Helsingfors 2 Maart. Het Russisch agentschap - Union deelt volgende be schrijving mede over de erge gebeurtenissan welke plaats hadden te Petrograd van 21 Februari tot 1 Maart. Op 21 Februari brak eene werstaking los eene groote munitiefabriek. Zulks gaf aanleiding tol eene muiterij waarbij verschei dene communisten door de stakers gedood werden. Op 23 Februari breidde de beweging zich uit de groote scheepswerven Balliski Zavot. Op 25 Februari, bij het krieken van den dag, verscheen een ijsbreker van Cronstadt voor de monding der Neva. De bemanning was ook aan het muilen geslagen. Denzelfden dag waren alle wijken der hoofstad in op stand. Talrijke botsingen hadden plaats lussehen stakers en muiters van den eenen kant en leerlingen der krijgsscholen van den anderen kant. Op 26 en 27 Februari werden talrijke raeejin.'S gehouden waarop de instelling eener constituante gecischl werd. Dc algemeene werkstaking werd uitgeroe pen tegen 28 Februari. In den nacht van 27 tol 28 Februari waren de Sovjets er in gelukt hunne trouwgebleven troepen te verzamelen en gingen een hevi.; offensief aan tegen do muiters. Meer dan 150 muiters werden gedood en talrijke andoren gekwetst. Volgens een bericht uil Riga wordt Moskou door de roode artillerie gebombardeerd. Hel vuur wordt bijzonderlijk gericht op de arbei derswijken. Er zijn honderden dooden. Uit Terricki wordt gemeld, dal de roode troepen ijlings naar Petrograd oprukken. Hel Sovjetisch gouvernement 'heeft'inder haast alle vertrouwbare communistische re giincnlen verzameld en zendt ze naar Moskou en Petrograd. De spoorweg tusschen deze twee steden wordt dag en nacht bewaakt Alle reizigersverkeer is onderbroken. De be* voorradingslreins zrjn voorzien van gepant serde lokomotioven. Volgens berichten uit Sovjetische bron hebben de muiters te Moskou eene bloedige neerlaag geleden. Talrijke huiszoekingen en aanhoudingen werden gedaan. Men meldt uit RomeGeen dag gaat voorbij of socialisten en nationalisten raken in eenige Iialiaansche sleden slaags. Te Fiorencië vielen communisten een nationals- lisehen stoet aan. Een bom werd geworpen die een carabinier doodde en zes anderen wondde. Kort daarna werd een socialist, dia voorhet lijk van den carabinier het hoofd niet wilde onlbloolen doodgestoken. 's Avonds bestormden de nationalisten hc» gebouw van tien communislischen bond. Dö secretaris van hel spoorwegpersoneel die trachtte te vluchten werd doodgeschoten. De treinen vertrekken niet meer. ,ater hadden nieuwe botsingen tusschen nationalisten en socialisten plaats te Fioren cië. Er zijn acht dooden en verscheidene gekwetsten. Straatgevechten Dc Ëpoca ontvangt volgend nieuws uit Fiorencië De communisten hebben barrikaden opge- ■icht in verschillende straten van de wijk San Frediano. Op revolverschoten onthaalden zij de openbare macht die met geweervuur antwoordde en auto-milrailjeuzen in werking bracht. De ruiterij heeft de barrikaden veroverd. Het geweervuur knalde van 1 tol 4 uur zon der ophouden. Dooden en gekwetsten wer den naar het gasthuis overgebracht. De u Tribuua meldt dat de kalmte stilaan terugkeert in de wijk San Frediano. In de via Spada nochtans wordt nog fel uit de vensters gescholen, In de wijk San Gallo hadden botsingen plaats tusschen fascisten en socialisten. Hier vielcu een doodc cn talrijke gewonden. Op zekere punten werden kanonnen geplaatst. Koning Nikita óf Nikolais van Montene gro, afstammeling van hel geslacht Petrowilsj, 1 in de XVI* ecpw uil Herzegowina naar Montenegro vluchtte, om aan de Turksche vervolging tc ontsnappen, geboren in 1841, was een der flinkste mannen van het Monte- negrijnsch geslacht. Hij ging eerst naar school te Cettinje, in 1852 nacr het college te Triest en in 1856 naar het Lycée Louis Le Grand te Parijs, waar zijne verschijning in het veelkleurig nationaal kostuum toen sensatie maakte. In de maand Augustus van het jaar 1860 moest bij zijn verblijf te Parijs opbreken, om vorst Danilo, zijn oom, die vermoord was geworden, op le volgen. Woïwode (gou verneur) Mirko, zijn vader, had te zijnen gunste afstand gedaan. Hij stond zijn zoon echter met zijne raadgevingen bij. Sedert heeft koning Nieolaas zijn volk met even groote wijsheid als voorzichtigheid be stuurd. Zijne levenswijze was eenvoudig en hij was een verklaard vijand van pracht en praal. Men weet van den koning van Montenegro nog de volgende aueedole te vertellen Op zekeren dagonlving hij een Kngeisch journalist in gehoor, die, verrukt over de schoonheid van hel land, de bekoorlijkheid, der omgeving en de bijbelsche eenvoudigheid der inwoners, hel betreurde dat het land zoo onvruchtbaar was en niets opleverde voor uitvoer. Ge bedriegt n. waarde heer, zegde N kolaas, wij hebben hier integendeel 2cer be< koorlijke uitvoerartikelen. NVelke dan, sire vroeg de verbaasde journalist. Wel, mijn dochters antwoordde de koning, in lachen uitbarstend. Men weel, dal prinses Helena koningin van Italië geworden is. Een barer zusters, prinses Militsa, huwde met grootvorst Peter van Rusland* prinses Zorka werd de vrouvi van Peter Kaï ageorgevitch, en indien zij niét •estorven ware, zoïi zij het koninklijk pur per gedragen hebben aan het hof van Bel grado. Prinses Stans werd hertogin van Leuehten - berg en prinses Anna hertogin van Batten* borg. Nieolaas I had dus gelijk, Montenegro is. evenals Denemarken, ccn soort bakermat van koninginnen en vorstinnen geweest. Het was den grijzen koning niet gegeven zijne levensdagen te eindigen midden zijner onderdanen. Bij het uitbreken van den ooi- log en de overrompeling van zijn land door Je Oostenrijkers moest hij vluchten naa Frankrijk hij dwaalde daar rond tot hij zich estigde te Neuilly cn de huurman werd van dén hertog van Vendómc, schoonbroeder van Koning Albert. Na den oorlog bleef zijn land bezet door de Serviers, die het bij het groote Servisohe rijk inlijfden. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Federatie der Katholieke Vereeni- gingen was voorloopig op 16 en 17 April vaaslgesteld. Wij vernemen dat deze vergadering thans plaats heeftop den eersten Zondag van Juni, daar velschillende afgevaardigden in April, zeer moeilijk gedurende den kiesstrijd zich uitkunne gemeenten zouden kunnen verwij deren. De Epoca meldtHet getal gekwetsten le Florentië is zeer groot. De pompiers waren genoodzaakt verrchilieodc branden te blus- schen onder bescherming der ruiterij. 490 oproerlingen werden aangehouden en twee machiengeweren buit gemaakt. De bevolking heeft de bersagüeri, die den opstand onderdrukten, warm toegejuicht. Fiorencië lijkt een slagveld Men meldt nog uit Floreneie, Woensdag 2 Maart De stad lijkt een slagveld. De staat van beleg is uitgeroepen. Gepantserde autos en tanks trekken door de straten en aan de kruispunten der groote stralen zijn kanon nen opgesteld. Men kent liet nantal dooden niet, maar het! moet aanzienlijk zijn. Er liggen nog lijken in de straten. Geen trams, geen gas, geen electriciteit. Versterkingen stroomen van alle kanten toe om den toestand meesterde worden. Aanslagen cn andere steden Te Spezzia zijn de nationalisten met com munisten in botsing geraakt. Èeri ordebe waarder werd gedood. Te Reggio di Calabria is het Kamerlid Argentien terwijl |fnj in een restaurant at, gewond. Uit weerwraak staken do socialisten het bureel van een dagblad in brand. Te Rovigo staken de nationalisten het gebouw vaii den boerenbond in brand en doodden den socialist Ghirardini die aan stalten maakte zich te verdedigen. Te Rcggio d'Emilia vielen nationalisten het volkshuis aan cn wondden 21 socialisten. Te Poteüza is de socialistische burgemeestei in zijn bureel gedood. Te Vercelii vielen eveneens bloedige wanordelijkheden voor. Te P/sa hadden botsingen plaals tusschen nationalisten en socialisten. Er waren twee gewonden; talrijke oproerlingen werden aan gehouden. Het is in dc laatste week der maand Mei, dat de Koning en de Koningin van Spanje, een tegenbezoek zullen brengen aan de Bel" gische vorsten. Daar eene slaking was uitgebroken onder de Poolsche spoorwegbedienden, werden onmiddelijk krachtdadige maatregelen geno men. Het leger nam de kon'.rool der Bpooi'3 wegen in handen cn de werkstakers werden mei strenge straffen bedreigd. Om verzet aan te leekenen tegen deza maatregelen riepen de socialistische leiders dadelijk de algemeene werkstaking uil. Behalve te Warschow en te Lublin bleel hun oproep echter onbeantwoord. Men hoopt thans een overeenkomst le slui ten met de spoorwegbedienden, waardoor een einde zou gesteld worden aan de genegen* heidsstaking. Bene geheimzinnige zaak te Brussel. Sinds 3 Februari laatst, was een genaamde Falise, 50 jaar oud, gewezen briefdrager, wonende Leuvenschen steenweg te Schaar beek, spoorloos verdwenen. Dien dag was hij inde biireelen van hel syndikaat der spoor wegen, posterijen, enz., Fontainasplaats, eene bestelling van 30,000 briefomslagen gaan afgeven. Hij moest terzelfdertijd eene som van rónd de 300 fr. ontvangen, doch daar dc sekrelaris niet aanwezig was, kon hij niet be taald worden. Woensdag namiddag haperde da oyhaal- kooi in het huis waar de bureelen gevestigd zijn. Een elektricien ging heneden zien en vond in den kelder het lijk van M. Falise. Spoedig werden policie en parket veewit- tigd en nog denzelfden avond kwam hel 'parket in gezelschap van deskundigen ter plaats. De lijkschouwing is bevolen geworden; koefenen waren; en openden plotseling Tvuui gaar men tot hiertoe met w*et wat er roet M, Jop de jongelingen. Een hunner Talige gebeurd is. jdood, terwijl er twee gewond wffof», IN IERLAND Nog 5 ter dood veroordeelden. Vijf jonge lieden, in het gevang van Du- blijn opgesloten onder beschuldiging van overtreding dei' krijgswet werden ter dood veroordeeld. De uitvoering van het vonnis zal binnen kort geschieden. Het bloed vloeit te Oubiijn In den loop eener militaire huiszoeking welke Dinsdag avond le Dublijn plaatsgreep, werd een burger neergeschoten die gevlucht was alhoewel men hem bevolen had te blij ven staan. Men vond revolvers en kardoezen op hem. Dit incident venoomakte een algemeen geweeivuur in den loop van hetwelk twee buygers, drie vrouwen en drie soldaten ge kwetst werdeD. Op hot oefenüigsplein. Deteoepen naderden een oefeuiiigsplein bQ Tipperary waar jonge Sinn-Femers aan hel ya1—v vjiur

De Volksstem | 1921 | | pagina 2