5 De conferentie te Londen DE FORTUINZOEKERS Kerkstraat, 9 en 25, Aalst.— Tel. 114— DAGBLAD - S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 - Uitgever: J. Van Npffel-De Gendt Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Ministerie van Spocrwsgan. Os Düiisciie gruvalee in Belgie. Zaterdag Maart 1921 Rond het Parlement. XXVII» JAARGANG NUMMER 54 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, ziclj te wenden tot het Agentschap Havas.S, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.i II. TheophihiS Zon op 6,25, onder ö,38 Nieuwe Maan den 9 De aangeriohte verwoestingen In zijne verklaring van Donderdag middag fels antwoord op de Duitsche tegenvoorstellen gaf M. Lloyd George ook een overzicht over de aangerichte verwoestingen. Al de mijnen van Noord-Frankrijk werden verwoest en 't zal minsten 10 jaar duren vooraleer zij wederom normaal aan 't werk zullen zijn. Meest al de metaalwerkhuizen werden leeggeplunderd. Wat niet kon uitge broken worden werd ter plaats vernield. 4000 textielfabrieken, 4000 fabrieken van voedingswaren weiden ofwel van hunne materialen beroofd, ofwel vernield. In Frankrijk alleen werden 1659 gemeen ten vernield; 707werden driekwart verwoest 1656 werden minsten voor de helft vernield. In het geheel werden 319.269 huizen geheel sn 313.675 gedeeltelijk vernield. 20.603 werkhuizen en fabrieken werden leeggeplun derd of verwoesi.- De Duitschers i braken 7.985 kilometers spoorwegen op, vernielden 4875 bruggen en- 12 tunnels. Verder weiden nog 52.734 kilo meters steenwegen uilgebroken en wegge voerd. 3.800.000 hektaren grond, waarvan 1.740.000 bebouwd werden, zijn thans in eene woestenij herschapen. De totale voortbrengst aan ijzererts en ko len is met de helft verminderd. liet ware uitzinnig te beweren, dat Duitsch- land zulks niet te vergoeden heeft. Duitsch" land heeft stelselmatig alle fabrieken welke te veel concurencie deden aan de Duitsch fabrie ken vernield. Voor den oorlog konden de Duitsche vlasfabrieken slechts voor Sten taon- dern in de noodwendigheden van Duitsch- land voorzien. Thans, dank aan de machie- nen gestolen in de Belgische en Fransche fabrieken, bereiken zij reeds 50 ten honderd,, terwijl in Frankrijk nog steeds niet kan ge werkt worden bij gebrek aan machienen. De hoogovens en pletterijen in Belgie zijn bij middel van dynamiet vernield geworden, zoodot Belgie nog jaren zal noodig hebben, vooraleer te kunnen concureeren met Duitsch. land. Het verdrag van Frankfort. M. Lloyd George herinnerde ook aan het verdrag van Frankfort van 1871. Dit verdrag ging uit van de grondgedachte, dat Frank- Tijk o..gelijk had en Duitschiand eischte niet alleen van Frankrijk de betaling der vergoe dingen, doch ook van al de oorlogskosten. Nooit heeft Duitschiand aaij de Fransche onderhandelaars toegelaten die kwestie te bespreken. Duitschiand dwong zijn onver- Wddelijken wil op en nu moeten de verbon denen op hunne beurt er streng de hand aan houden, dat de uitspraak van dezen taatsten oorlog geeerbiedigu worde. Zoolang Duitschiand zulks niet wil ver slaan en zoolang Duitschiand zich aan de verplichtingen welke zulks medebrengt niet wil onderwerpen, zijn alle conferenciën over bodig. Dr. von Simons beweert dat man do inzichten van Duitschiand miskent Na zijne verklaring, vroeg M. Llojyd George aan dokter von Simons of hij zinnens was onmiddelijk te antwoorden ofwel indien hij eene nieuwe vergadering wenschte s' na middags. Dokter von Simons antwoordde dal hij dadelijk eenige woorden wilde zeggen. Hij verklaarde dat de Duitsche afgevaardigden onmiddelijk tie verklaringen van M. Lloyd George zouden onderzoeken met al de aan dacht welke zulke belangrijke dokumenten op dit gewichtig oogenblik vereischen. Hij beloofde, dat de Duilsclie afgevaardig den vóór Maandag middag hun antwoord tonden geven, doch voedde er onmiddelijk 68 VERVOLG. Dezen werden losgemaakt van de palen, twijgend voorfgeleid langs een kronkelend voetpad en aan den voel van een der klippen gebracht. De kanten der rots schenen voor een muil ezel te steil te zijn, maar een met steen klompen bezaaid ravijn verstrekte een goode plaats, om ze te verbergen. Daar werden zij verborgen, daar de hal- jttertouwen lang genoeg waren, om ze aan }en rotspunt vast te maken terwijl een lis Van de zadeldekken het hinneken belette. Toen zij deze dieren goed geborgen had den, beklommen beiden het ravijn, bereikten de hoogte, en zaten neder om daar te blijven lot do morgendzon de gebeurtenissen van ien nacht aau den dag zou brengen. Mijn lieve Adelia, de baron en ik, zeide Don Valerian, zijn bezig geweest onze zaken Jle regelen, en tot hel besluit gekomen, dat )wij geen van beiden, op ons gemak zijn. Neem uw guitaar, zuster, cn beproef eens, of een zangstukje ons kan opvroolijken 1 Gij zult ons hiermede groot genoegen doen. T Ig waar, zeide de baron, uwe stem kan pna van grooten dieust zijn, en veel afdoen prn de kwaal, waaraan wij lijden, te gene- ten. Welke kwaal, mijnheer vroeg de jon- 2e dame, naar den dokter met een verwon derd gezicht opziende. bij, dat de verbondenen de inzichten van Duitschiand miskennen en dat er geen reden is om over te gaan tot strafmaatregen; Een valsch alarm Londen, 3 Maart. De zitting der confe rence duurde tot 2 1/4 ure. Ongeveer driekwart uurs te voren had maarschalk Foch in der haast het St. James Palace verlaten, hetgeen eene groote opschud- dig verwekte onder de dagbladschrijveas en de talrijke nieuwsgierigen, die hot einde der conlerencie afwachtten. Later vernam men evenwel dat de maar schalk slechts vertrokken was omdat hij door den Komng van Engeland ten ontbijte genoo- digd was. Maarschalk Foch werd geestdriftig toege juicht. Toen na afloop der conferencie dokter von Simons het St. James Palace verliet scheen hij zeer teneergeslagen. De Duitsche drukpers verwacht eene afbreuk. Berlijn, 3 Maart. De Voncürts komt tot zijne gewone taktiek terug; aau de Fran- sche socialisten goede woorden toesturen en hen verzekeren, dat de Duitsche mcerder- heidssocialisten uit allo kracht zullon mede helpen om Fransch Noorden te herstellen. Verder verklaart het blad echter, dat de Duitsche tegenvoorstellen nog te verre gegaan zijn, daar het niet zeker is, dat Duitschland's helaalvermogen zooverre draagt. Ten slotte herkent de Vorwarts dat de invloed der grootnijverheid zeer sterk is, en dat deze volstrekt eene afbreuk wil. De Ductschc Zcitung dat het al zoo klaar. Alic militaire opmarscll der Franschen en Eugelschen in Duitschiand, welke na eene mogelijke mislukking der conferencie van Londen zou plaats hebben, zou eene over treding van het verdrag van Versailles daar- stellen en dus zou het verdrag feitelijk niet meer bestaan. Het Tageblatt overweegt de kansen van tot een akkoord te komen en besluit Meest al de ontvangen inlichtingen laten voorzien, dat men heden aan de Duitsche afgevaardigden te Londen een ultimatum zal aanbieden, of ten minste een antwoord dat er an gelijkt, en dat men hen zal uitnoodigen, onmiddelijk de beslissingen van Parijs aan te nemen. De Lokal Anzeiger gaat nog "verder en schrijft Op het oogenblik dat de Entente op brutale wijze bet verdrag van Versailles zal overtreden, zal het verdrag niet meer bestaan en zullon wij van alle verplichtingen ons door dat verdrag opgelegd, ontslagen zijn. Het eerste antwoord van Duitschiand moet dan zijn, onmiddelijk hunne reispassen te overhandigen, aan al do diplomaten der Entente, die in Duitschiand verblijven, alsook aan al de kommissiën der verbondenen. Voorzeker zullon de eerstvolgende dagen voor ons pijnlijk zijn, doch zulke onmensche- lijkheden kunnen niet lang duren. Doorheen den duisteren nacht welke nadert, zion wij reeds de klaarte van een nieuwen dag. De Kreuxzcitung schrijft: «Wij rekenen er«op, dat van nu af dokter von Simons voor Duitschiand en voor het gebruik dep Duitsche afgevaardiging reeds dit eenvoudig en duide lijk antwoord gevonden heeft «Neen, onaanneembaar. Do rol der Belgisch© afgevaardigden LEcho de Pans verneemt van zijn bijzon- deren medewerker te Londen, dat M. Lloyd George, graaf Sforza en de Japaansche afge vaardigd en, na da uiteenzetting van M. Briand, weinig geneigd schenen deze voor stellen aan te nemen. Toen M. Fromageot, de Ziet gij niet, zeide de baron dat geen van ons beiden rookt Wij hebben den geheelen dag geen cigarette in don mond gehad. Ik heb het opgemerktmaar waarom niet? Om de afdoendste van alle redenen. Wij hadden er geen. Er is geen cigarette te hekomen in geen twintig mijlen, in den om trek. Aan den langen Toxaan gaf ik, om zijn weg te vervroolijkon, de laatste blaadjes ta bak die ik nog, had. Ja Senorita, voegde de dokter daarbij, en dan komt er nog iels bij, dat missohion nog erger is. Onze waarde vrienden, de Amerikanen, hebben one geholpen, om onzen voorraad wijn te verminderen. Ik geloof dat die even laag staat, als odzo tabak. Gij ziet dus, dat wij een lied noodig hebben, om ons op te vroolijken. Gelukkig hebben wij uwe lieve stem nog. Geen der vreemdelingen heeft ons daarvan beroofd. Een glimlach, met een beteekenisvollen knipoogen toonde aan, dat de laatste woor den eon dubbelen zin hadden. O hervatte Adelia, niet een lied maar een half dozijn staan u ten dienste en, haastig van haren stoel opspringende, snelde zij naar haren guitaar, om den blos te ver bergen, waarmede de toespraak van den ba- roa hare wangen overtogen had. Het is wa3r, zeide Don Valerian dat de kruik met brandewijn bijna ledig is, want de keel van don gids scheen zoo moeielijk te drenken, als de meest verzengde plek op jle gepaalde vlakte. Evenwtl hebben wij nog^ Fransche rechtskundige expert er nog wat uitleg over gegeven had, riep M. Jaspar eeus- klapsuit: u Dat is klaar en duidelijk. Bel gië kan zich zonder opmerkingen bij de Fransche zienswijze aansluiten. M. Lloyd George verklaarde dan Ik ben nu overtuigd. De verklaring van M. Briand steunt enkel op het recht en Engeland neemLde besluilselen van Frankrijk aan. - Het voorstel is dus aangenomen door Frankrijk, Engeland en België, dus met meer derheid van stemmen, besloot M. Briand. Maar wij maken geen verzet, verklaar den graaf Sforza en de Japaausche afge vaardigde. Zeer wel, dns met algemeene stemmen, besloot M. Lloyd George. De Fransche bladen brengen ook eene warme hulde aan de Belgische afgevaardig den, die onmiddelijk de Fransche zienswijze deelden. De strafmaatregelen Londen, 4 Maart. Eene bijzonder be voegde personaliteit, der Fransche afgevaar diging verklaarde, dat er strafmaatregelen zijn, welke misschien wel meer indruk zou den maken op de openbare dunkwijze, doch dat zij min uitwerkingskracht zouden hebben. Indien Frankrijk wilde en zooals het zulks zou willen doen, zou het eene militaire wan deling door Europa kunnen doen. Niemand zou Frankrijk zulks kunnen beletten, doch daarom zou Frankrijk eon beroep moeten doen op zijne troepen en zulks kan niet zon. der kosten gebeuren. De strafmaatregel waar toe er besloten is, kan zonder kosten geschic- den Wij willen den wereldvrede niet storen, doch wij willen integendeel een bestendigen vrede, bereiken. Na dezen geschiedkundigen dag, zal heel Frankrijk erkentelijk zijn aan M. Lloyd George, voor zijne redevoering, M. Briand verklaarde hem onmiddelijk Ik zou de belangen en de rechten van Frankrijk niet beter kunnen verdedigd hebben, dan M, Llovd George zulks gedaan heeft. Brussel, 3 Maart. In oflicieelc kringen worden volgende inlichtingen gegeven over de strafmaatregelen In ieder der verbonden parlementen, zal een wetsontwerp neergelegd worden, waar door een taks van zooveel per honderd ge legd wordt op den invoer uit Duitschiand. Voorbeeld Veronderstellen wij dat Belgie een taks van 50 per honderd legt en dat oen Belg in Duitschiand een automobiel koopt van 100,000 mark. Hij zal 50,000 mark betalen aan den Duitschen verkooper en 50,000 mark, bedrag van den taks, aan het Belgisch gouvernement. Tiet Belgisch gouvernement peeft hem daarvan kwijt schrift, dat de koo- per dan aan den Duitschen verkooper zendt. De verkooper moet dan met dat kwijtschrift de betaling zien te bekomen van hel Duitsch gouvernement. Tot afschaffing van het Ministerie van Voedselvoorziening M. M. Maenhout, deKerchove d'Exaerde, Raemdonck, Gendebien, David en Duvsters hebben navolgend wetsvoorstel ingediend Te beginnen met 31 December 1921, wordt bet ministerie van Voedselvoorzienieg afgeschaft. In da Commissie van Bisitenlandsche zaken De Kamorkoramissie voor buileniandsche zaken vergaderde Donderdag morgen. Dp heer Piecard bracht verslag uit over het vredesverdrag van Trianon. Dit verslag zal aan de leden van de commissie worden uitgedeeld, dio het toekomende week zullen hebben goed te keuren. Nadien heeft de commissie de begrooting ,een paar ffesschen druivensap genoeg, hoop ik, totdat Matt bene een nieuwe maandelijk- sche prorisio breugt. Waar kan die rekel blijven Hij heeft tijd in overvloed gehad, om al zijne inkoopen te doen en kou reeds drie dagen, terug zijn. ik hoopte, dat wij hem terug zouden hebben gezien, voordat onze gasten vertrokken waren, zoodat ik ze beter voor de reis had kunnen voorzien. Zoo als ze nu voorzien zijn, loopen ze groote kans to verhongeren. Ik deed al het moge lijke, om hen over te halen, cog eenige da gen te blijven, maar zij wilden niet. De edele knaap verkeert in een droevigen ge moedstoestand over zijne vermoorde mak kers, en geen wonder. Hij zegt, dat hij niet rusten kan, zoolang hij geene voldoening kan hebben. Ik vrees, dat hij ze niet vinden zal, waar hij ze zoekt, maar zichzelf wel in gevaar zal brengen. Terwijl Adelia naar haren broeder zat te luisteren, kwam er eeu doffen gloed van he- vigen angst in hare oogen. Do guitaar ont glipte aan hare hand en viel op den vloer. Dat scheen een kwaad voortecken een vluchtigen blik op elkander geworpen gaf het bewijs, dal het zoo door iedereen werd opgevat. Baron Van Holla haastte zioh de guitaar op te rapen en begon, met een ga lante toespraak lot de juffrouw, de gespron gen© snaar weder tc herstellen, en als ware het, om de onaangename gewaarwording vorder weg te nemen, voegde hij daarbij Aangaande de ngodige mondbehoeften voor uwe vertrokken gasten, mijn vriend voor buitenlandsche zaken onderzocht en goedgekeurd. De heer Pierard zal verslag uitbre&^s» in den schoot van de commissie de begrootingen. De commissie heeft ook besloten een tele gram te zenden aan de heeren Thcunis en Jaspar te Londen, waarin de commissie zegt akkoord met hen te gaan en den wensch uitdrukt dat zij hunne krachtdadige bonding tegenover Duitsch land zullen handhaven. De onbekende Soldaat. De bijzondere afdeeling der Kamer, verga derd om het wetsontwerp tot verheerlijking van den onbekenden soldaat te onderzoeken beeft beslist de Kamer te verzoeken om hel Eoregraf te plaatsen in het Park, bijgevolg tusschen liet Paleis van den Koning en het Paleis der Natie. Een crediet van 250.000 fr. wordt gevraagd. Dc wensch, uitgedrukt door M. VanHoeck dat beide Nationale Talen, op denzelfden voet zouden staan in deze verheerlijking, werd door de Commissie Bijgetreden eu zal aan de Kamer voorgelegd worden. In de Kat. Democratische groep. Dezo groep heeft voor goed besloten het amendement Woeste, namelijk, dal elk kiezer voor den Senaat 30 jaar oud moet zijn, te verwerpen. De groep vraagt de parlemen taire vergoeding voor de Senatoren. De groep heeft zich nog niet uitgesproken over den ouderdom van 21 jaar; doch hoogstwaar schijnlijk zal de democratische groep hel kiesrecht op 21-jarigeu ouderdom goedkeu ren, tenzij de ouderdom van 25 jaar voorge steld wordt. Over 't algemeen is de democra tische groep meer te vinden voor 25 jaar dan voor 21 jaar. 15c LIJST. Overdracht fr. 51,882,90. M. Louis Burnotte, Gouvy, 200 M. on Mme Feys-Callewaert, Rousbrugge, 100 M. en Mme L. Duquesne-Watejct de la Vinei te, 100; M. Em manuel De Winde, Brussel, 100 Studenten in wijsbegeerte, Sem. Roesolaero, 100 M. Vauder donck-CJevaert, HoorebekeSt«Marie, 25 Naam loos, Do Panne, 25 Naamloos, Antwerpen, 100; Id., id., i03 ld., id,, 100A. H. C„ Antwerpen, 25 Mej. Marie-Thérése Moretus.de Bouchout, i<i., 200 En mêmoite de mes chers et rogrettés défuuts, 50 Baron John üsy de Zegwaert, Ant werpen, 25 Mej. O. Van Maider, 100 Pour le bonheur de la B-etgique, 100 En memoire de nos cbersdófunt-;, 200; M. cn Mme Tercelin-Van Houbr'ouck de ton Hulle, 100; Mej. Madelein Moretus de Bouoliout, id., 200 M. Locat, Lou- vcn, 25 J. D., Leuven, COMme Wwo Flor. Van Hal, Turnhout, 100 Pour que le S. Coeur nous protégé, Bruges, 25 M. Van Nieuwenhove; Sot- tegem, 10 En reconnaissance de ce que la Pape a fait pour la Belgian», 20 L. Ch., Leuven, 20 Bar. Ch. Van Beneden, 20; F.Wynauts, Leuven, 5 Ter eero van liet H. Hart om ons le onder- Steunen, 4 Om den zegen van God, 3 H. Vader, zegen onze l'amilie en ondernemingen, 20; Naam loos, Antwerpen, 20 id., 20 A. B., id., 20; A. D. G., Oostende, 10 V. W., Antwerpen, 5 Naamloos, id., 10 Opdat de goede Hear mijn gebed zou aanhooren,lEen bekeerde protestant 5; Uit dankbaarheid,»; Gustaaf, Selzaete, 3 Do Broeders van Maria, Aalst, 20 Professeurs de Rebecq, 10 Mme Heirman, 5Que soeur Thérèse obtienne ma gtiérison, Bruges, 5On bekend, 2. Totaalfr. 54,438,90. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van het blad of aan M. Leo Mailió, sekrota- ris, 150, Belliardstraat, Brussel. Dienst der Postchecks. Tijdens de maand Februari 1921 steeg het aantal ingeschrevenen van 37.979, tot39.790, hebbend een totaal bezit van 472.9G3.073.98 Tijdens dezelfde maand beliepen de inschrij vingen op de rekeningen meer dan vier miljard frank, namelijk Stortingen 823.141.108,66; Overschrijvin gen (kosteloos) 2.492.024.S57,76 Chocks aan toonder 422.723 335,30 Checks op naam en allerlei 320.700.090,14. Valerian, ik verzag zelf daarin. Wat meent gij daarmede mijn waarde heer baron Gij weet welk fraai en goed goweer ik van een Amerikaansch koopman kookt Zeker gij naamt het met u hierheen en ik weet, datgij het uwe vriend geleend hebt. Neen, ik gaf liet hem 't was zoo aan genaam te zien, hoe hij het wist te handlee- rdn. Gij zult mij misschien niet gelooveu, maar hij kon er een vogel mede doodschie ten, zonder de huid te beschadigen of zelfs een veer weg te schieten. Zoolang Adolf Nommen dat geweer draagt, hebt gij geen nood, (Jat hij of zijn makker van honger zullon omkomen, zei&ieiet op de gepaalde vlakte. Nu, mijne lieve juffrouw, heb ik de snaar hersteld, en wij wachten op uw lied. Wacht even zuster iief, viel Don Vale rian in de rode, wacht totdat wij een glas wijn hebben. Wij schijnen allen behoefte te hebben aan een weinig druivensap, om onze harten te verliohten. Dit zeggende, trad hij naar eene kast waarin de provision bewaard werden, en keerde terug met eene rood aardenwerksche kruik, die oen kostbaren wijn bevatte en drie kalabasjes, die in het ruwe huishouden de plaats van drinkglazen moest vervangen. Elk zijn glas genomen hebbeude, greep het jonge'meisje hare guitaar en begon eene van die onavolgbare liederen ta zin gee. die de taal van Cervantes zoo beroemd hebben ge maakt. (Vervolgt.) Het totaal der inschrijvingen voor de eerste twee maanden van het jaar beloopt 7.914.720 091,42. Het weze hier aangestipt dal de overschrij vingen en andere verrichtingen zonder ge bruik van geldwaarden, 78 Ö/o van dit totaal vertegenwoordigt. Zeevaartschool te Oostende. Een wedstrijd voor het begeven cener be diening van opzicliter-sokretari8 ter Zeevaart school te Oostende wordt op 31 Maart a. s. le 9 uur in het lokaal dezer school gehouden- De aanvangawedde dezer bediening is 4100 fr. met driejaarlijksche verhoogingeu van 600 tot 7000 fr. Behoudens zijn wedde, geniet de titularis ook van de bij de regle menten voorziene gezind-en woonplaats ver goedingen en duurtetoeslagen. Bij voorkomend geval wordt art. 4 dei wet van 3 Augustus 1919, betreffende he: toewijzen van openbare bedieningen aan strij ders enz, toegepast. Om tot dezen wedstrijd toegelaten te wor* den, moeten de candidatcn Belg en ten minste 25 jaar oud zijn. Hunne aanvraag, met opgave hunner titel* vergezeld van een uittreksels hunner geboor teakte en van een nationaliteitsbewijs, dient uiterlijk op 15 Maart a. s. tol den lieer Be stuurder der Zeevaartschool te Oostend® gericht. Het programma van den wedstrijd is dat van het middelbaar onderwijs van den boogc* ren graad. Donderdag zijn een afgevaardigde van hel Duitsch ministerie vam buitenlandsche Zaken en een afgevaardigde van d m Slaatsproku- reur van Leipzig naar Brussel gekomen, oia le onderhandelen met ambtenaars van hef Ministerie van Justicie over de kwestie van rechtpleging, opgeworpen door de verschij ning, voor hel Gerechtshof van Leipzig, van Duitsche onderdanen, die tijdens den oorlog zich plichtig gemaakt hebben aan misdadet op Belgisch grondgebied. Er is kwestie te regelen in welke voor waarden Belgische getuigen zouden kunne» gehoord worden door hel hof van Leipzig, alsook de middelen vast ie stellen waarojf dc ondervragende kommissie wouden kunne* handelen. Men zal zich herinneren dat, ter confer en-, cic van Spa het aangenomen werd, daf Duitschiand zelf een zeker getal plichtigen zou mogen oo.ideelen, opdat het alzoo zou. kunnen aantoonen op welke wijze het recht zou plegen ten opzichte van Duilsclie onder danen, beticht van zich in Belgie plichtig ge maakt te hebben aan woestheden en wreed heden. Het is eerst binnen drie maanden dat het hof van Leipzig de gedingen zal kunne* beginnen. Voor wat in T bijzonder Belgie betreft* zullen voor de rechters van Leipzig moeten verschijnen generaal von Below en zijne stafofficiers, belicht van wreedheden, in 't be* gin van den oorlog, te Andenne gepleegd twee Duitsche .onderofficiers, belicht van Geeraardsbergen vrouwen en kinderen mis» handetd le hebben, on de bewakers van ecu Duitsch kamp te Sedan, belicht van Beligschf gevangenen mishandeld te hebben. Nog het boterschandaal van hel ministerie fan bevoorrading Overqroote hoeveelheden beschikbaar, doet geen verkoop. M. Maenhaut had aan den minister van Le« voorrading inlichtingen gevraagd over de aankoopen van boter inden vreemden gedaaa over den verkoop in Belgie cn over de hoe veelheid boter welke thans nog in magazijn is. Minister Wauters heaft thans die vraag beantwoord. Van Juli 1920 tot einde November 1920 werden 5 696.000 kgr. boter aangekocht. In 't klein werden van 28 September 1926 tot 19 Februari 1921. 1.870.000 kgr. boter verkocht. Naar Parijs werden C7Ü.OOC kgr. verzonden. Er zouden das volgens eene eenvoudige berekening 5.696.000 (1.870.000 cp 670.000) of 3.176.000 kgr. moeten in maga zijn zijn. M. Wauters heeft echter de optelling ge daan en komt tot den volgenden uitslag. Ijskelder te Vivegnies 200,000 kgr. Magazijn 122.000 kgr. Ijskelder le Fragnée 343,000 kgr. Ilaecht 81,000 kgr, n Lange Lcemstraat, Antwerpen 1,005,000 kgr. Kroooenbrugstraat Antwerpan 085,000 kgr* Looibroeck, 201,000 kgr. A.De Wert, te Best (Nederland) 951,000 kgr. a Halbersma, Snede 138,000 kgr. Meeuwis, ta Weert, en Tielens, te Deurne 30,000 3,776,000 kgr. De minister komt dus met een te veel van 600,000 kgr. boter. Op 't eerste zicht scluj nt zulks wonderbaar, doch men weet bij onder- I vinding, dat de statistieken van het ministerio [van bevoorrading soma nog al wat icwww

De Volksstem | 1921 | | pagina 1